Em@ilové noviny

P O R A D C A

e-m@ilové noviny

č. 15/2010

20. 6. 2010


 
 
 Téma novin 
 P6 aktual v legislativě 
 Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají 
 Pokuty, sankce, penále 
 Řekli moudří 
 Ekonomika 
 Chybovat znamená platit 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Horká témata 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čtenáři!

     Mnozí studenti se v letním období budou věnovat přivyděláváním si na letních brigádách. Jak jsou takovéto krátkodobé pracovní aktivity zdaňovány daní z příjmů ze závislé činnosti a jak lze případně daňovou povinnost snížit? Odpovědi na tyto dotazy najdete v Tématu novin a v rubrice Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají.
     Rubrika Pokuty, sankce, penále je zaměřená na postihy za porušení zákonných povinností v příspěvku Podnikat jako OSVČ, nebo s.r.o.?
     Přejeme Vám mnoho přátel a lásky, bez kterých by byl život o moc prázdněší, jak tvrdí citáty v rubrice Řekli moudří.

Denisa Orlická
odpovědná redaktorka
poradce@i-poradce.cz


V tomto čísle najdete:

 

 
 
ZÁKONÍK PRÁCE - téma novin

 
LETNÍ BRIGÁDY A JEJICH ZDANĚNÍ

V letním období dochází zejména v zemědělství a ve stavebnictví ke zvýšené potřebě pracovníků v rámci sezónních prací. Jak jsou takovéto krátkodobé pracovní aktivity zdaňovány daní z příjmů ze závislé činnosti?

ZDANĚNÍ PŘÍJMŮ ZE ZÁVISLÉ ČINNOSTI
je stanoveno v následujících ustanoveních zákona o daních z příjmů:
  • ustanovení § 6 odst. 13 ZDP, ve kterém je vymezen základ daně (dílčí základ daně) u příjmů ze závislé činnosti jako součet příjmů ze závislé činnosti nebo funkčních požitků a částky povinného pojistného na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistného na všeobecné zdravotní pojištění, které je povinen podle zvláštních předpisů platit zaměstnavatel;
  • ustanovení § 38h odst. 1 ZDP, ve kterém je stanoven základ daně pro výpočet měsíční zálohy na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků jako úhrn příjmů ze závislé činnosti a z funkčních požitků zúčtovaný nebo vyplacený za kalendářní měsíc nebo za zdaňovací období, vyjma příjmů zdanitelných daní vybíranou srážkou sazbou daně podle § 36 a příjmů, které nejsou předmětem daně, snížený o částky, které jsou od daně osvobozeny a zvýšený o povinné pojistné;
  • ustanovení § 38k odst. 4 ZDP, upravující postup pláce daně při stanovení měsíční zálohy na daň z příjmů ze závislé činnosti v případě, že poplatník podepíše prohlášení k dani;
  • ustanovení § 38h odst. 4 ZDP, upravující postup plátce daně při stanovení měsíční zálohy na daň z příjmů ze závislé činnosti v případě, že poplatník nepodepíše prohlášení k dani.

Výše povinného pojistného na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, které je povinen platit zaměstnavatel, činí 25 % z vyměřovacího základu zaměstnance, a pojistného na všeobecné zdravotní pojištění, které je povinen platit zaměstnavatel, činí 9 % z vyměřovacího základu zaměstnance, tedy celkem toto povinné pojistné činí v r. 2010 výši 34 % z vyměřovacího základu zaměstnance. Částka odpovídající povinnému pojistnému se při výpočtu základu daně připočte k příjmu ze závislé činnosti u zaměstnance a vytvoří tzv. superhrubou mzdu.

POPLATNÍK PODEPÍŠE U ZAMĚSTNAVATELE PROHLÁŠENÍ K DANI
Plátce daně při výpočtu měsíční zálohy na daň zaměstnance, který podepsal na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani podle § 38k odst. 4 ZDP, sníží vypočtenou daň ze základu daně (ze superhrubé mzdy) nejprve o prokázanou částku měsíční slevy na dani na poplatníka, na invaliditu a na studenta podle § 35ba odst. 1 písm. a), c) až f) ZDP a následně o prokázanou částku měsíčního daňového zvýhodnění na vyživované dítě žijící s poplatníkem v domácnosti. K případné slevě na dani na manželku podle § 35ba odst. 1 písm. b) přihlédne plátce daně až při ročním zúčtování záloh a daňového zvýhodnění za zdaňovací období. Základ daně pro výpočet měsíční zálohy na daň se zaokrouhluje do 100 Kč na celé koruny nahoru a nad 100 Kč na celé stokoruny nahoru.
Po skončení kalendářního roku pak mohou nastat dvě varianty:
1) poplatník pobíral ve zdaňovacím období mzdu pouze od jednoho nebo více zaměstnavatelů postupně a podepsal u těchto plátců prohlášení k dani
V tomto případě může poplatník požádat písemně posledního zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění na dítě, a to nejpozději do 15. února po uplynutí zdaňovacího období. Pokud se bude jednat např. o starobního důchodce, provede při ročním zúčtování daně poslední plátce odečet roční slevy na dani na poplatníka ve výši 24 840 Kč bez ohledu na dobu pobírání příjmů ze závislé činnosti v kalendářním období. U invalidního důchodce to bude další odečet roční slevy ve výši 2 520 Kč až 16 140 Kč. Pokud se bude jednat o studenta, lze odečíst kromě roční slevy na dani na poplatníka ve výši 24 840 Kč další roční slevu na studenta ve výši 4 020 Kč. Všechny kategorie zaměstnanců mohou uplatnit slevu na manželku ve výši 24 840 Kč při splnění podmínek uvedených v § 35ba odst. 1 písm. b) ZDP. Při ročním zúčtování se přihlédne rovněž k případným odčitatelným položkám od základu daně dle § 15 ZDP.
2) poplatník pobíral ve zdaňovacím období mzdu současně od více zaměstnavatelů a u jednoho plátce daně podepsal prohlášení k dani
V tomto případě nemůže provést zaměstnavatel roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění na dítě a poplatník podává podle § 38g odst. 1 ZDP daňové přiznání. V tomto daňovém přiznání si může uplatnit slevy na dani na poplatníka, na invaliditu, na studenta, na manželku, jak výše uvedeno, a rovněž může uplatnit odčitatelné položky od základu daně dle § 15 ZDP.

POPLATNÍK NEPODEPÍŠE U ZAMĚSTNAVATELE PROHLÁŠENÍ K DANI
Plátce daně, u kterého poplatník nepodepsal na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani podle § 38k odst. 4 ZDP, při výpočtu zálohy na daň ze závislé činnosti, nepřihlédne k žádné měsíční slevě na dani podle § 35ba ani k měsíčnímu daňovému zvýhodnění. Pro zdanění je důležité znění § 6 odst. 4 ZDP, který stanoví odlišný postup zdanění příjmů ze závislé činnosti, jejichž výše nepřesáhne za kalendářní měsíc částku 5 000 Kč od obecného postupu zdanění příjmů ze závislé činnosti ve výši přesahující částku 5 000 Kč měsíčně.
a) srážková daň u příjmů nepřesahujících 5 000 Kč měsíčně
Podle znění § 6 odst. 4 ZDP příjmy zúčtované nebo vyplacené zaměstnavatelem se sídlem nebo bydlištěm na území České republiky a příjmy od plátců daně vymezených v § 38c jsou po jejich zvýšení podle § 6 odst. 13 samostatným základem daně pro zdanění daní vybíranou srážkou sazbou daně podle § 36 odst. 2 písm. p) ZDP, jedná-li se o příjmy vymezené v § 6 odst. 1 písm. a) a d) a podle odstavce 10, jejichž úhrnná výše před zvýšením podle odstavce 13 u téhož zaměstnavatele nepřesáhne za kalendářní měsíc částku 5 000 Kč. Podmínkou tohoto postupu zdanění je, že zaměstnanec nepodepíše u zaměstnavatele prohlášení k dani podle § 38k odst. 4 nebo 5 ZDP. Základ daně se přitom zaokrouhluje na celé koruny dolů a daň vypočtená zvláštní sazbou daně se zaokrouhluje rovněž na celé koruny dolů.
Hranicí 5 000 Kč se rozumí hrubá mzda zaměstnance před zvýšením o částku pojistného, které je povinen platit z těchto příjmů podle zvláštních právních předpisů zaměstnavatel, tedy před úpravou hrubé mzdy na superhrubou mzdu. Srážková daň zvláštní sazbou daně ve výši 15 % se však odvádí již z tzv. superhrubé mzdy.
Podle znění § 38k odst. 7 ZDP přihlédne plátce daně dodatečně ke slevám na dani podle § 35ba a podle § 35d při ročním zúčtování, a to i v případě, byla-li daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti vybrána srážkou podle zvláštní sazby daně, prokáže-li poplatník rozhodné skutečnosti pro poskytnutí slevy na dani podle § 35ba nebo na daňové zvýhodnění nejpozději do 15. února roku následujícího po uplynutí zdaňovacího období a podepíše-li současně v této lhůtě prohlášení k dani.
b) záloha na daň u příjmů přesahujících 5 000 Kč měsíčně Podle znění § 38h odst. 4 ZDP plátce daně, u kterého poplatník nepodepsal na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani podle § 38k odst. 4, vypočte zálohu podle znění § 38h odst. 1 a 2, pokud nejde o příjmy zdaněné daní vybíranou srážkovou sazbou daně podle § 36 odst. 2 nebo § 36 odst. 1 písm. a). Pro výpočet zálohy na daň z těchto příjmů bude použita sazba daně 15 % a to ze superhrubé mzdy. Zaměstnanec pak po skončení zdaňovacího období má povinnost podat přiznání k dani z příjmů. V daňovém přiznání pak může uplatnit veškeré slevy na dani a daňové zvýhodnění na dítě a rovněž veškeré odpočitatelné částky od základu daně dle § 15 ZDP.

(Víc se o tomto tématu dočtete v měsíčníku DaÚ 7-8/2010 od autora Ing. Ivana Macháčka)

 

 
 
P6 AKTUAL V LEGISLATIVĚ

 
ZE SBÍRKY ZÁKONŮ ČR VYBÍRÁME:

Částka 64, rozeslána dne 16. června 2010
183. Zákon kterým se mění zákon č. 115/2001 Sb., o podpoře sportu, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 290/2002 Sb., o přechodu některých dalších věcí, práv a závazků České republiky na kraje a obce, občanská sdružení působící v oblasti tělovýchovy a sportu a o souvisejících změnách a o změně zákona č. 157/2000 Sb., o přechodu některých věcí, práv a závazků z majetku České republiky, ve znění zákona č. 10/2001 Sb., a zákona č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu, ve znění pozdějších předpisů, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů
184. Nařízení vlády o povolání vojáků Armády České republiky k záchranným pracím a k likvidaci následků pohromy při povodních v období od 18. června 2010 do 31. srpna 2010
185. Vyhláška o vyhlášení Národní přírodní rezervace Ve Studeném a stanovení jejích bližších ochranných podmínek
186. Vyhláška o vyhlášení Národní přírodní památky Jeskyně Na Pomezí a stanovení jejích bližších ochranných podmínek
187. Vyhláška o vyhlášení Národní přírodní památky Kaňk a stanovení jejích bližších ochranných podmínek
188. Vyhláška o vyhlášení Národní přírodní památky Ruda a stanovení jejích bližších ochranných podmínek
189. Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva životního prostředí České republiky č. 395/1992 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů
190. Vyhláška, kterou se zrušují některé právní předpisy vydané okresními úřady a ministerstvy
191. Nález Ústavního soudu ze dne 27. dubna 2010 ve věci návrhu na zrušení ustanovení § 12a odst. 5 věty první zákona č. 328/1991 Sb., o konkursu a vyrovnání, ve znění platném k 8. srpnu 2007
192. Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí o uložení Kolektivní smlouvy vyššího stupně
193. Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí o uložení Dodatku č. 3 kolektivní smlouvy vyššího stupně

Částka 65, rozeslána dne 16. června 2010
194. Zákon o veřejných službách v přepravě cestujících a o změně dalších zákonů
195. Zákon, kterým se mění zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů 196. Zákon, kterým se mění zákon č. 123/2000 Sb., o zdravotnických prostředcích a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů
197. Zákon, kterým se mění zákon č. 329/1999 Sb., o cestovních dokladech a o změně zákona č. 283/1991 Sb., o Policii České republiky, ve znění pozdějších předpisů, (zákon o cestovních dokladech), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád), ve znění pozdějších předpisů
198. Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 105/2008 Sb., o naturálních a peněžních náležitostech žáků vojenských středních škol

Částka 66, rozeslána dne 16. června 2010
199. Zákon, kterým se mění zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony
200. Sdělení Ústavního soudu o přijetí rozhodnutí ze dne 1. června 2010 o atrahování působnosti

Částka 67, rozeslána dne 18. června 2010
201. Nařízení vlády o způsobu evidence úrazů, hlášení a zasílání záznamu o úrazu
202. Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 136/2004 Sb., kterou se stanoví podrobnosti označování zvířat a jejich evidence a evidence hospodářství a osob stanovených plemenářským zákonem, ve znění pozdějších předpisů

(Zdroj: Sbírka zákonů ČR)
FINANČNÝ ZPRAVODAJ:
Číslo 5, rozesláno dne 15. května 2010
16. Pokyn č. D-342 Rozhodnutí o prominutí daně silniční
17. Pokyn č. R 1-2010 k upřesnění postupu Ministerstva financí, správců programů a účastníků programu při přípravě, realizaci, financování a vyhodnocování programu nebo akce a k provozování informačního systému programového financování

(Zdroj: mfcr.cz)

 

 
 
ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ

 
FORMA PRACOVNĚPRÁVNÍHO VZTAHU

Student hodlá v době letních prázdnin uskutečnit brigádu za účelem přivydělání si finančních prostředků.
V jaké formě pracovněprávních vztahů lze brigádu uskutečnit?
Krátkodobé zaměstnání může probíhat v rámci tří druhů pracovněprávních vztahů:
  1. pracovní poměr na základě uzavřené pracovní smlouvy, přičemž u krátkodobého zaměstnání se bude především jednat o pracovní poměr uzavřený na dobu určitou, podmínky pro uzavření pracovního poměru na dobu určitou jsou specifikov ány v § 39 zákoníku práce,
  2. dohoda o provedení práce, kdy rozsah práce, na který se dohoda o provedení práce uzavírá, nesmí být větší než 150 hodin v kalendářním roce, přičemž do rozsahu práce se započítává také doba práce konaná zaměstnancem pro zaměstnavatele v témže kalendářním roce na základě jiné dohody o provedení práce. Pro uzavření dohody o provedení práce platí ustanovení § 75 a § 77 zákoníku práce,
  3. dohoda o pracovní činnosti, kdy práci na základě této dohody není možno vykonávat v rozsahu překračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby (splnění této časové podmínky se posuzuje za celou dobu, na kterou byla dohoda o pracovní činnosti uzavřena, nejdéle však za období 52 týdnů). Dohodu o pracovní činnosti může zaměstnavatel uzavřít s fyzickou osobou, i když rozsah práce nepřesáhne v témže kalendářním roce 150 hodin. Na rozdíl od dohody o provedení práce je zaměstnavatel povinen uzavřít dohodu o pracovní činnosti písemně, přičemž v dohodě o pracovní činnosti musí být uvedeny sjednané práce, sjednaný rozsah pracovní doby a doba, na kterou se dohoda uzavírá. Podmínky pro uzavření dohody o pracovní činnosti včetně možného zrušení dohody jsou specifikovány v § 76 a § 77 zákoníku práce.
V souladu se zákoníkem práce lze uzavřít tři možné druhy pracovněprávních vztahů pro letní brigády: pracovní poměr na základě uzavřené pracovní smlouvy, dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti.

POJISTNÉ NA SOCIÁLNÍ A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Občan hodlá uzavřít krátkodobý pracovní poměr se zemědělským družstvem na sklizeň sadařských plodů v letním období. Jak bude krátkodobé zaměstnání podléhat odvodům sociálního a zdravotního pojištění? Pojistné na sociální pojištění Z § 3 odst. 1 písm. b) zákona č. 589/1992 Sb. vyplývá, že poplatníci pojistného jsou zaměstnanci v pracovním poměru a zaměstnanci činní na základě dohody o pracovní činnosti, ale poplatníky nejsou zaměstnanci činní na základě dohody o provedení práce. Podle znění § 3 odst. 3 tohoto zákona jsou poplatníky pojistného na důchodové pojištění zaměstnanci, kteří jsou účastni nemocenského pojištění. Podle znění § 5 písm. a) bod 1 a bod 5 zákona č. 187/2006 Sb. jsou účastni nemocenského pojištění zaměstnanci v pracovním poměru a zaměstnanci činní na základě dohody o pracovní činnosti. Povinná účast na nemocenském pojištění vzniká u zaměstnance, pokud splňuje současně následující tři podmínky stanovené v § 6 odst. 1 zákona:
  1. zaměstnanec vykonává zaměstnání na území České republiky nebo v cizině pro zaměstnavatele se sídlem na území ČR,
  2. zaměstnání trvalo nebo mělo trvat aspoň 15 kalendářních dnů a
  3. sjednaná částka započitatelného příjmu z tohoto zaměstnání za kalendářní měsíc činí aspoň částku rozhodnou pro účast na pojištění (dle § 6 odst. 5 je rozhodným příjmem částka 2 000 Kč).
Zaměstnanci jsou účastni nemocenského pojištění podle § 6 odst. 2 zákona též tehdy, jestliže jejich zaměstnání nemělo trvat a ani netrvalo déle než 14 kalendářních dnů, sjednaná částka započitatelného příjmu činí alespoň 2 000 Kč, popřípadě jejich započitatelný příjem dosáhl alespoň částky 2 000 Kč, a tito zaměstnanci nastoupili opětovně do zaměstnání k témuž zaměstnavateli a od skončení předchozího zaměstnání zakládajícího účast na pojištění do opětovného nástupu do zaměstnání neuplynula doba alespoň 6 měsíců anebo nastoupili opětovně do zaměstnání k témuž zaměstnavateli a od skončení předchozího zaměstnání, které nezaložilo účast na pojištění proto, že nemělo trvat a ani netrvalo déle než 14 kalendářních dnů, ale zaměstnanec v něm dosáhl započitatelného příjmu aspoň ve výši 2 000 Kč a do opětovného nástupu do zaměstnání neuplynula doba alespoň 6 měsíců. Za téhož zaměstnavatele se přitom považuje též právní nástupce zaměstnavatele.
Pojistné na zdravotní pojištění Ze znění § 5 písm. a) zákona č. 48/1997 Sb. vyplývá, že pojištěnec je plátcem pojistného na zdravotní pojištění, pokud je zaměstnancem, kterým se pro účely zdravotního pojištění považuje fyzická osoba, které plynou nebo by měly plynout příjmy ze závislé činnosti nebo funkčních požitků podle zákona o daních z příjmů, s výjimkou:
  • bod 3) osoby činné na základě dohody o provedení práce,
  • bod 4) osoby, která v pracovním poměru vykonává sjednané práce jen občas a nepravidelně podle potřeb zaměstnavatele a která v kalendářním měsíci nedosáhla příjmu ve výši částky, která je podmínkou pro účast takové osoby na nemocenském pojištění (částka 2 000 Kč dle § 6 odst. 5 zákona č. 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění),
  • bod 6) osoby činné na základě dohody o pracovní činnosti, která v kalendářním měsíci nedosáhla započitatelného příjmu (částka 2 000 Kč).
Pojistné na sociální pojištění se neodvádí, pokud zaměstnání netrvalo nebo nemělo trvat méně než 15 kalendářních dnů a současně příjem za kalendářní měsíc je nižší než 2 000 Kč. Pojistné na zdravotní pojištění se v případě uzavření pracovní smlouvy odvádí i z příjmu nižšího než 2 000 Kč. Pouze u dohody o pracovní činnosti a u občasného a nepravidelného výkonu sjednané práce podle potřeb zaměstnavatele je pro odvod pojistného na zdravotní pojištění rozhodná výše příjmu 2 000 Kč. Z dohod o provedení práce se pojistné na sociální a na zdravotní pojištění neodvádí, ať je odměna zaměstnance v jakékoliv výši.

(víc otázek a odpovědí na toto téma najdete v dvouměsíčníku 1000 řešení 4/2010)

 

 
 
POKUTY, SANKCE, PENÁLE

 
PODNIKAT JAKO OSVČ, NEBO s.r.o.?

Přestože právních forem podnikání je celá řada, v praxi převažují dvě varianty – podnikající fyzická osoba neboli tzv. osoba samostatně výdělečně činná („OSVČ “) a společnost s ručením omezeným („s.r.o.“). Obecně lze říci, že OSVČ se spíše hodí pro méně rizikové a méně rozsáhlé podnikatelské aktivity zvládané jednotlivcem. Zatímco s.r.o. je předurčena pro riskantnější a rozsáhlejší činnosti více osob (společníků). Obě stěžejní formy podnikání si porovnáme z hlediska ekonomiky, práva, daní a možnosti čerpání peněz z podnikání.

EKONOMICKÉ HLEDISKO
Na počátku každého podnikání je rozhodování, jakou formou bude dotyčná fyzická osoba podnikat. Je přirozené, že většinou padne volba na osobní podnikání samotné fyzické osoby, pro které se ustálilo označení převzaté ze souvisejících pojistných zákonů – osoba samostatně výdělečně činná („OSVČ“). U této formy podnikání odpadají starosti se sháněním počátečního kapitálu, firmu lze prakticky ze dne na den rozjet s jedním tisícem v kapse, který je nutný na správní poplatek za ohlášení živnosti při vstupu do živnostenského podnikání. Složitější to ale bývá se sháněním peněz pro nákup strojů, zásob a dalších nezbytností k provozování podniku, protože banky přirozeně u nových podnikatelských subjektů vyžadují vyšší záruky a také vyšší úroky z úvěrů. Obvykle tedy nezbývá než zastavit bance soukromý (rodinný) majetek, takže případný podnikatelský neúspěch nejenže nadlouho zatíží rodinný rozpočet, ale dokonce může ohrozit bytovou situaci rodiny, což často bohužel provází rozkol až rozvod manželů. Při podnikání jako OSVČ je proto více než kdy jindy vhodné příliš neriskovat, zodpovědně sledovat míru zadlužení a nepodceňovat potenciální rizika.
S.r.o. vyžaduje počáteční kapitál nejméně v hodnotě 200 000 Kč, přičemž podstatně jednodušší je do něj takto vložit peněžní prostředky, které tak jako tak bude potřebovat. Sice lze vložit i jiné majetkové hodnoty (auto, dům, počítač, motorovou pilu…), ale pak je nutno platit znalce, který stanoví jejich aktuální „cenu obvyklou“ a proces založení firmy se značně protahuje. Čas, peníze a starosti ale stojí proces založení a vzniku s.r.o. vždy, přičemž je vhodné obrátit se na obchodního práva znalou osobu, protože chyba nebo nevýhodná formulace v zakladatelském dokumentu může mít návazně značně nepříjemné dopady, zvláště pokud je více společníků, kteří se časem rozhádají a individuálně hledají právně kostrbaté cestičky k vlastnímu prospěchu.

PORUŠENÍ ZÁKONNÝCH POVINNOSTÍ
je řešeno sankcemi a postihy, a to jak na OSVČ, tak i s.r.o. Pro ilustraci si stručně zmíníme 16 potenciálních „nesmluvních“ finančních sankcí za porušení povinností týkajících se daní, pojistného na sociální a zdravotní pojištění a živnostenského podnikání:
  1. Pokuta podle § 37 zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků:
    • až do výše 2 milionů Kč za porušení zákonem nebo rozhodnutím správce daně stanovené daňové povinnosti nepeněžité povahy (např. zapomenutí registrace k dani, nevedení záznamní povinnosti).
  2. Penále podle § 37b zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků:
    • 20 % z dodatečného zvýšení (doměření) daně, 20 % ze snížení odpočtu daně nebo nároku na vrácení daně, a 5 % ze snížení daňové ztráty; dodatečné daňové přiznání ale penalizaci nepodléhá.
  3. Úrok z prodlení podle § 63 zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků:
    • ve výši aktuální repo sazby ČNB zvýšené o 14 procentních bodů, a to nejčastěji z daně doměřené správcem daně po provedené daňové kontrole, která odhalila účetní nebo daňové chyby (například když poplatník uplatnil jako daňový výdaj technické zhodnocení, místo aby o něj zvýšil vstupní cenu, nedodržel daňové podmínky leasingu, nesjednal cenu „obvyklou“ vůči tzv. spojené osobě).
  4. Zvýšení daně podle § 68 zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků:
    • až o 10 % vyměřené daně, nebylo-li daňové přiznání podáno včas (týká se i dodatečných přiznání).
  5. Pokuta podle § 37 zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví:
    • až 6 % hodnoty aktiv za „těžká“ porušení účetních předpisů (nevedení účetnictví nebo nesestavení účetní závěrky), resp. až 3 % hodnoty aktiv za „lehčí“ účetní prohřešky (nesprávné účtování atd.).
  6. Pokuta podle § 24 zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích:
    • až 10 000 Kč za neoprávněné provozování obchodní, výrobní či jiné výdělečné činnosti,
    • až 50 000 Kč za porušení povinnosti uvádět údaje stanovené § 13a ObchZ na obchodních listinách, nepodání požadovaného návrhu na zápis do obchodního rejstříku, neuložení listiny do sbírky listin.
  7. Pokuty podle § 61 až § 64 zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon):
    • za neoprávněné podnikání bez živnostenského oprávnění pro danou činnost: až 500 000 Kč (volná živnost), až 750 000 Kč (řemeslná a vázaná živnost), až 1 milion Kč (koncesovaná živnost),
    • za porušení dalších povinností dle závažnosti až do 1 milionu (např. za nevydání dokladu o prodeji zboží na žádost zákazníka, za neidentifikování člověka, od něhož vykoupil použité zboží).
  8. Penále podle § 20 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení:
    • ve výši 0,05 % dlužné částky za každý kalendářní den trvání nedoplatku, nebylo-li pojistné (záloha) na sociální pojištění zaplaceno ve stanovené lhůtě anebo bylo-li zaplaceno v nižší částce.
  9. Přirážka k pojistnému podle § 21 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení:
    • až 5 % z vyměřovacího základu hrozí zaměstnavateli, např. pokud podle pravomocného rozhodnutí příslušného orgánu jeho výrobní zařízení nevyhovuje bezpečnostním nebo hygienickým normám.
  10. Pokuta podle § 22 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení:
    • až 20 000 Kč (při opakování až 100 000 Kč) za nesplnění nebo porušení zákonné nepeněžní povinnosti (např. nepodání měsíčního Přehledu za zaměstnance nebo ročního Přehledu OSVČ).
  11. Penále podle § 18 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění:
    • ve výši 0,05 % dlužné částky za každý kalendářní den trvání nedoplatku, nebylo-li pojistné (záloha) na zdravotní pojištění zaplaceno ve stanovené lhůtě anebo bylo-li zaplaceno v nižší částce.
  12. Pokuta podle § 26 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění:
    • až 50 000 Kč za nesplnění nebo porušení zákonné nepeněžní povinnosti (např. nepodání měsíčního pojistného Přehledu za zaměstnance nebo ročního Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ).
  13. Pokuta podle § 44 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění:
    • až 10 000 Kč OSVČ, zaměstnavateli až 200 000 Kč (při opakování až 2x) za nesplnění oznamovací povinnosti (např. neoznámení nástupu zaměstnance do zaměstnání, zahájení a ukončení OSVČ).
  14. Přirážka k pojistnému podle § 45 odst. 1 až 3 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění:
    • až 5 % z podílu na pojistném zaměstnavateli, u něhož došlo k opakovanému výskytu pracovních úrazů nebo nemocí z povolání ze stejných zjištěných příčin.
  15. Pokuta podle § 45 odst. 4 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění:
    • až 100 000 Kč zaměstnavateli, který nezašle zdravotní pojišťovně záznamy o pracovních úrazech.
  16. Pokuta podle § 54 zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení:
    • až 10 000 Kč OSVČ za neoznámení zahájení a ukončení „podnikání“ nebo spolupráce s OSVČ,
    • až 10 000 Kč OSVČ a až 20 000 Kč zaměstnavateli za neposkytnutí součinnosti při kontrole OSSZ,
    • až 100 000 (při opakování až 500 000 Kč) za nesplnění nebo porušení zákonné povinnosti (např. zaměstnavatel nevede nebo nepředkládá tzv. evidenční listy důchodového pojištění, mzdové listy a další požadované záznamy o zaměstnancích anebo tyto dokumenty neuschovává po dobu až 30 let).

(Víc se o tomto tématu dočtete v měsíčníku DaÚ 7-8/2010 od autora Ing. Martina Děrgela)

 

 
 
ŘEKLI MOUDŘÍ

 
LÁSKA A PŘÁTELSTVÍ

Přátelství, stejně jako láska, pramení z nedorozumění.
S. Dygat

Láska, nehledě na lásku mateřskou, se dá lehce nahradit.
Ale stisk ruky přítele je slibem, a na ten se nezapomíná.
M. Dietrichová

Přátelství žije z jistoty, mlčenlivosti a jemnosti, láska ze síly, rozkoše a hrůzy.
M. Maurois

Láska a přátelství jsou jako ozvěna; dávají tolik, kolik berou.
A. I. Gercen

Člověk snad musí pocítit lásku, aby dobře rozuměl přátelství.
S. Chamfort

 

 
 
EKONOMIKA

 
ZE SBÍRKY ZÁKONŮ ČR VYBÍRÁME:

  země     měna     množství     kód     07.06.2010     08.06.2010     09.06.2010     10.06.2010     11.06.2010  
  Austrálie     dolar     1     AUD     17,721     17,784     17,888     18,138     17,974  
  Brazílie     real     1     BRL     11,652     11,643     11,694     11,771     11,765  
  Bulharsko     lev     1     BGN     13,235     13,252     13,241     13,275     13,140  
  Čína     renminbi     1     CNY     3,168     3,178     3,157     3,156     3,102  
  Dánsko     koruna     1     DKK     3,481     3,485     3,482     3,490     3,455  
  EMU     euro     1     EUR     25,890     25,925     25,900     25,965     25,700  
  Estonsko     koruna     1     EEK     1,655     1,657     1,655     1,659     1,643  
  Filipíny     peso     100     PHP     46,221     46,555     46,303     46,161     45,441  
  Hongkong     dolar     1     HKD     2,774     2,781     2,764     2,766     2,719  
  Chorvatsko     kuna     1     HRK     3,563     3,579     3,577     3,590     3,556  
  Indie     rupie     100     INR     45,967     46,243     45,860     45,969     45,252  
  Indonesie     rupie     1000     IDR     2,340     2,346     2,331     2,336     2,303  
  Japonsko     jen     100     JPY     23,562     23,697     23,542     23,641     23,122  
  Jihoafrická rep.     rand     1     ZAR     2,782     2,792     2,789     2,782     2,744  
  Jižní Korea     won     100     KRW     1,752     1,759     1,728     1,724     1,701  
  Kanada     dolar     1     CAD     20,431     20,599     20,665     20,789     20,561  
  Litva     litas     1     LTL     7,498     7,508     7,501     7,520     7,443  
  Lotyšsko     lat     1     LVL     36,552     36,643     36,608     36,689     36,317  
  Maďarsko     forint     100     HUF     9,062     9,190     9,191     9,213     9,190  
  Malajsie     ringgit     1     MYR     6,495     6,522     6,497     6,529     6,454  
  Mexiko     peso     1     MXN     1,673     1,681     1,679     1,683     1,670  
  MMF     SDR     1     XDR     31,477     31,517     31,371     31,463     30,988  
  Norsko     koruna     1     NOK     3,262     3,246     3,257     3,301     3,280  
  Nový Zéland     dolar     1     NZD     14,447     14,371     14,427     14,681     14,584  
  Polsko     zlotý     1     PLN     6,240     6,273     6,299     6,299     6,285  
  Rumunsko     nové leu     1     RON     6,112     6,148     6,144     6,151     6,091  
  Rusko     rubl     100     RUB     68,182     68,225     68,019     68,131     67,465  
  Singapur     dolar     1     SGD     15,274     15,325     15,262     15,280     15,119  
  Švédsko     koruna     1     SEK     2,684     2,684     2,693     2,711     2,683  
  Švýcarsko     frank     1     CHF     18,608     18,786     18,817     18,823     18,493  
  Thajsko     baht     100     THB     66,295     66,509     66,168     66,296     65,285  
  Turecko     nová lira     1     TRY     13,533     13,530     13,497     13,514     13,420  
  USA     dolar     1     USD     21,645     21,702     21,561     21,559     21,192  
  Velká Británie     libra     1     GBP     31,379     31,296     31,351     31,469     30,983  


  země     měna     množství     kód     14.06.2010     15.06.2010     16.06.2010     17.06.2010  
  Austrálie     dolar     1     AUD     18,058     17,954     18,050     17,998  
  Brazílie     real     1     BRL     11,688     11,611     11,689     11,683  
  Bulharsko     lev     1     BGN     13,129     13,128     13,162     13,146  
  Čína     renminbi     1     CNY     3,068     3,065     3,069     3,045  
  Dánsko     koruna     1     DKK     3,453     3,451     3,461     3,456  
  EMU     euro     1     EUR     25,680     25,670     25,745     25,710  
  Estonsko     koruna     1     EEK     1,641     1,641     1,645     1,643  
  Filipíny     peso     100     PHP     44,947     45,172     45,427     45,158  
  Hongkong     dolar     1     HKD     2,690     2,688     2,691     2,670  
  Chorvatsko     kuna     1     HRK     3,557     3,559     3,569     3,568  
  Indie     rupie     100     INR     45,087     45,037     45,023     44,957  
  Indonesie     rupie     1000     IDR     2,287     2,283     2,291     2,272  
  Japonsko     jen     100     JPY     22,836     22,971     22,954     22,777  
  Jihoafrická rep.     rand     1     ZAR     2,744     2,724     2,743     2,745  
  Jižní Korea     won     100     KRW     1,716     1,704     1,730     1,715  
  Kanada     dolar     1     CAD     20,403     20,330     20,383     20,296  
  Litva     litas     1     LTL     7,437     7,434     7,456     7,446  
  Lotyšsko     lat     1     LVL     36,292     36,278     36,399     36,337  
  Maďarsko     forint     100     HUF     9,206     9,167     9,161     9,210  
  Malajsie     ringgit     1     MYR     6,445     6,408     6,428     6,364  
  Mexiko     peso     1     MXN     1,668     1,655     1,659     1,657  
  MMF     SDR     1     XDR     30,755     30,764     30,833     30,668  
  Norsko     koruna     1     NOK     3,284     3,269     3,269     3,268  
  Nový Zéland     dolar     1     NZD     14,602     14,529     14,590     14,582  
  Polsko     zlotý     1     PLN     6,299     6,301     6,290     6,310  
  Rumunsko     nové leu     1     RON     6,075     6,060     6,078     6,070  
  Rusko     rubl     100     RUB     67,193     66,727     67,122     67,264  
  Singapur     dolar     1     SGD     15,021     14,995     15,023     14,943  
  Švédsko     koruna     1     SEK     2,684     2,668     2,681     2,686  
  Švýcarsko     frank     1     CHF     18,458     18,339     18,534     18,659  
  Thajsko     baht     100     THB     64,696     64,622     64,690     64,172  
  Turecko     nová lira     1     TRY     13,346     13,290     13,342     13,314  
  USA     dolar     1     USD     20,963     20,944     20,969     20,795  
  Velká Británie     libra     1     GBP     30,903     30,849     30,992     30,792  

(Zdroj: Sbírka zákonů ČR)

 

 
 
CHYBOVAT ZNAMENÁ PLATIT

 




21. 6.

Pondělí

(za neděli

20. 6.)

Daně z příjmů - plátce

Odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti sražených z mezd za květen 2010

(§ 38h odst. 9 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)

Soc. poj. - OSVČ

Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za květen 2010

(§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)

Soc. poj. - zaměstnavatel

Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za květen 2010

(§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zabezpečení)

Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za květen 2010

(§ 9 odst. 5 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)

Zdr. poj. - zaměstnavatel

Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za květen 2010

(§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na zdravotní pojištění)

Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za květen 2010

(§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na zdravotní pojištění)


25. 6.

Pátek


DPH

Podání přiznání k DPH a její zaplacení za květen 2010 u plátců s měsíčním zdaňovacím obdobím

(§ 101 odst. 1 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)

Podání souhrnného hlášení za květen 2010 za uskutečněná intrakomunitární plnění formou datové zprávy s uznávaným e-podpisem nebo přes datovou schránku

(§ 102 odst. 4 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)





30. 6.

Středa


Daně z příjmů

Podání daňového přiznání za rok 2009 při odkladu daňovým poradcem nebo kvůli povinnému auditu účetní závěrky (je-li zdaňovacím obdobím kalendářní rok)

(§ 40 odst. 3 zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků)

Vyrovnání daňové povinnosti za rok 2009 při odkladu podání přiznání daňovým poradcem nebo pro povinný audit (je-li zdaňovacím obdobím kalendářní rok)

(§ 40 odst. 1 zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků)

Daně z příjmů - plátce

Odvod „srážkové“ daně sražené v květnu 2010 a oznámení plátce daně o této dani sražené zahraničnímu poplatníkovi

(§ 38d odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)

Odvod zajištění daně sraženého v květnu 2010 a hlášení plátce daně o provedení srážky zajištění daně zahraničnímu poplatníkovi

(§ 38e odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)


DPH

Žádost zahraniční osoby povinné k dani o vrácení daně za rok 2009 zaplacené v ceně zboží a služby v tuzemsku nebo při dovozu zboží

(§ 83 odst. 7 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)

 

 
 
NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE

 
Poradce, měsíčník nejenom pro podnikatele, č. 11-12/2010
  • Zákoník práce – zákon s komentářem po posledních novelách

Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 6/2010
  • Poskytování příspěvku na podporu zaměstnávání ZTP
  • Postup při výpočtu řádného starobního důchodu
  • Státní sociální podpora
  • Termínované pracovní poměry
  • Rozsah srážek ze mzdy a nezabavitelné částky
  • Sociální příspěvky spoření
  • Vyšší náhrada při nevyplacení mzdy
  • Desatero pro uchazeče o zaměstnání
  • Postup při podávání žádostí ve zdravotním pojištění
  • Náhrada mzdy v zemích EU

Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 7-8/2010
  • Mezinárodní zdanění příjmů
  • Registrace k DPH a souhrnné hlášení změny
  • Podrozvahová evidence

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 6/2010
  • Zastupování v daňovém řízení
  • Kontrola a audit projektů financovaných z fondů EU
  • Maximální vyměřovací základ a zdanění manažerů v roce 2010
  • Důležité limity v zákoně o daních z příjmů
  • Podnikání v zemědělské výrobě
  • Ochrana zdraví zaměstnanců
  • Fotovoltaické elektrárny a daň z příjmů
  • Ochrana zdraví zaměstnanaců
  • DPH u služeb cestovního ruchu v roce 2010
  • Osoby povinné přiznat a zaplatit DPH

Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 6/2010
  • Změny v zákoně proti kouření a alkoholu
  • Volby a finance
  • Změny v prováděcích vyhláškách Ministerstva financí
  • Závazné posouzení u neziskových subjektů
  • DPH u prací na movité věci
  • Výnosy a náklady nadací a jejich daňový režim
  • Zaměstnanecké benefity
  • Dohody o práci
  • Předčasný starobní důchod

1 000 řešení – dvouměsíčník, č. 3/2010
  • Živnostenské podnikání

Zisk – měsíčník, č. 5/2010
  • Jak si udržet zákazníka v době ekonomické krize
  • Jak získat důvěru zákazníků
  • Billboardová reklama – jeden z kroků k úspěchu vašeho podnikání
  • Je čas na změny – kdy malí budou první a velcí poslední

AKTUALIZACE k sborníkům ZÁKONY I – VI.

Aktualizace I/2 2010, (1. 6. 2010)
  • Zákon o živnostenském podnikání
  • Zákon o platebním styku
  • Upozornění na změnu:
    • Zákon o dani z přidané hodnoty
    • Autorský zákon

Aktualizace II/1 2010, (1. 6. 2010)
  • Zákon o správních poplatcích
  • Zákon o ochraně spotřebitele
  • Upozornění na změnu:
    • Obchodní zákoník
    • Občanský zákoník
    • Občanský soudní řád
    • Zákon o přestupcích
    • Trestní řád

Aktualizace V/2 2010, (1. 6. 2010)
  • Zákon o vysokých školách
  • Zákon o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů

Aktualizace VI/1 2010, (2. 6. 2010)
  • Zákon o vodách
  • Zákon o odpadech
  • Upozornění na změnu:
    • Energtický zákon
    • Ochrana ovzduší
    • Zákon o podpoře využívání obnovitelných zdrojů

PŘIPRAVUJEME

Poradce č. 13/2010 (VI/2010)
  • Zákon o územních finančních orgánech s komentářem
  • Celní kódex
  • Automobil v podnikání z hlediska daně z příjmů
  • Reklama na vybraný sortiment zboží
  • Pracovní cesty zaměstnanců

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) č. 7-8/2010 (VI/2010)
  • Letní brigády a jejich zdanění
  • Důležitá procenta v zákoně o dani z příjmů
  • Pozemky a daň z příjmů
  • Pořizování, provozování a vyřazování samostatných věcí movitých
  • Technické zhodnocení versus opravy
  • Paušální výdaje na dopravu
  • Spojené osoby v DPH

Poradce veřejné správy – (PVS) č. 7-8/2010 (V/2010)
  • Změna při poskytování zaměstnaneckých benefitů
  • Školy v přírodě
  • Reforma v účetnictví a výkaznictví ve vybraných účetních jednotkách
  • Účtování ve společenství vlastníků jednotek
  • Právní pomoc absolventům škol

1000 řešení č.4/2010 (VI/2010)
  • Zdaňování letních brigád

Zisk č. 6-7/2010 (VI/2010)
  • Dobrý šéf oddělení, jak ho vybrat
  • Jaké otázky klást
  • Vsaďte na charakter
  • Jak zvládnout bez problémů vystoupení
  • Mýty marketinku
  • Jak vytvořit atraktivní blog
  • Tvořivost je výzva

 

 
 
HORKÁ TÉMATA

 
ZÁKONÍK PRÁCE V KOSTCE
V zákoníku práce došlo k významným změnám. Mění se i předpisy, které doplňují výklad jednotlivých ustanovení.
Komentář k zákoníku práce uveřejněný v Poradci 11-12/2010 je doplněn aktualizovanou judikaturou, která obsahuje výklad souvisejících předpisů a změn týkajících se zákoníku práce.

Zákoník práce - komentář po posledních novelách (měsíčník Poradce 11-12/2010, A5, cca 440 str.)
cena: 240 Kč
Úplné znění zákonů z oblasti pracovního práva (sborník Zákony III/2010, A5, 512 str.)
cena: 155 Kč
Poskytování příspěvku na podporu zaměstnávání ZTP - příspěvek (měsíčník PaM 6/2010, A4, cca 368 str.)
cena: 169 Kč

balíček ZÁKONÍK PRÁCE V KOSTCE, Poradce 11-12/2010 + Zákony III/2010 + PaM 6/2010 - zdarma
cena: 395 Kč

ZA VYSVĚDČENÍ
Dobré vysvědčení není pro každého žáka samozřejmostí. Všechny děti se však snaží a nejvíc je potěší, když rodiče projeví radost, jsou hrdí na své ratolesti a ocení jejich snahu. Součástí pochvaly může být i vhodný dárek.
Naše vydavatelství připravilo pro děti od 5 – 9 let knižní dárky.

Sto zvířátek v hádankách je barevně ilustrovaná kniha plná veršovaných hádanek, která hravou formou motivuje děti k logickému myšlení.

Dobrodružství žáčka chytráčka přinese dětem mnoho zábavy při řešení matematických a logických hlavolamů.

Sto zvířátek v hádankách
(a typ, 48 str., barevná)
cena: 98 Kč
Dobrodružství žáčka chytráčka (1. část)
(A4, 44 str.)
cena: 46 Kč
Dobrodružszví žáčka chytráčka (2. část)
(A4, 40 str.)
cena: 44 Kč
Pexeso a omalovánka Malý rytíř
cena: 53 Kč

balíček ZA VYSVĚDČENÍ, Sto zvířátek v hádankách + Dobrodružství žáčka chytráčka (1.) + Dobrodružství žáčka chytráčka (2.) - zdarma + Pexeso a omalovánka Malý rytíř - zdarma
cena: 144 Kč

Bližší informace o cenách a způsobu objednání získáte i na telefonním čísle 558 731 125.


Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.

E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
  • Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
  • V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu s předmětem NEPOSÍLAT na adresu noviny@i-poradce.cz, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.
  • Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!
  •  

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   Telefon:
Poradce s.r.o
Štefánikova 2
737 01 Český Tešín
  558 731 125
558 731 126
558 731 127
 
E-mail:   Fax:
poradce@i-poradce.cz   558 731 128
 
Informace o našich produktech naleznete i na naší internetové stránce
www.i-poradce.cz.

 

 
Copyright (c) Poradce s.r.o., 2002 - 2010
Untitled Page