Em@ilové noviny

 

č. 15/2015

30.10.2015

 

 
 
 Téma novin 
 Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají 
 P6 aktual 
 Praktická komunikace 
 Chybovat znamená platit 
 Ekonomika 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Horká témata 
 Kontakty 

Služby, které najdete jen u nás:
  • aktuální a rychlé informace
    (změny zákonů a předpisů) z oblastí daní, účetnictví, mezd, odvodů;
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákaznickém oddělení;
  • možnost rychlého objednání
    publikací (telefonicky, faxem, e-mailem, poštou);
  • rychlá dodávka (do 48 hodin)
    s minimálními reklamacemi;
  • uvádění nových produktů
    prostřednictvím mailingů a telemarketingu;
  • přibližování se k zákazníkovi
    prostřednictvím bezplatných odpovědí na otázky a e - mailových novin
 

Vážení čtenáři!

S používáním automobilu při podnikání souvisí celá řada výdajů či nákladů, jejichž správné daňové posouzení často přináší v praxi problémy. Jak je správně řešit? Dočtete se v našich rubrikách Téma novin a Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají.

V rubrice Chybovat znamená platit, na Vás čeká přehled odvodových povinností tentokrát na měsíc listopad 2015.

V rubrice Praktická komunikace najdete tentokrát příspěvek o „komunikaci bez slov“ – Neverbální komunikace.

Jaké jsou nejnovější tematické balíčky? Změny v účetnictví po novele, Důchodové pojištění – aktuálně, Dědictví a oznamovací povinnost, Automobil a související daňové výdaje.

Srdečně Vás zdravím a těším se na příští setkání.
Andrea Súkeníková
odpovědná redaktorka
poradce@poradce.cz


V tomto čísle najdete:

 

 
 
TÉMA NOVIN
AUTOMOBIL – DAŇOVÉ VÝDAJE

 
POŘÍZENÍ A PRODEJ VOZIDLA Z HLEDISKA DANĚ Z PŘÍJMŮ

Pořídit vozidlo lze na základě kupní smlouvy, smlouvy o nájmu, finančního leasingu. Jaké jsou daňové souvislosti při různých druzích pořízení vozidla? Jaké jsou daňové dopady při zařazení automobilu do obchodního majetku? A jaké jsou daňové souvislosti s prodejem vozidla v závislosti na způsobu pořízení a době zařazení do obchodního majetku?

Pořízení nového vozidla na základě kupní smlouvy s pořizovací cenou vyšší než 40 000 Kč

Kupní smlouvy jsou uzavírány podle § 2079 až § 2125 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, (dále jen OZ) ve znění pozdějších předpisů (dále jen p.p.).
Do obchodního majetku (dále jen OM) je možné vložit automobil bez ohledu na to, zda je zakoupen na IČO nebo na jméno provozovatele. V § 4 odst. 4 zákona č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů, (dále jen ZDP) ve znění p. p. je uvedeno, že obchodním majetkem poplatníka daně z příjmů fyzických osob se pro účely daní z příjmů rozumí část majetku poplatníka, o které bylo nebo je účtováno anebo je nebo byla uvedena v daňové evidenci. V případě zařazení automobilu do OM bez ohledu na to, zda je vedeno účetnictví nebo daňová evidence, je možné uplatnit daňové odpisy. Daňovým odpisům podléhají samostatné movité věci (hmotný majetek) se vstupní cenou vyšší než 40 000 Kč a mající provozně technické funkce delší než jeden rok.
Odpisovatelem je poplatník, který má k majetku vlastnické právo. Daňové odpisy hmotného majetku se řídí § 26 až § 32 ZDP. Jedná se o maximální částky odpisů, které jsou povoleny uplatnit v daném roce. Daňové odpisy není poplatník povinen uplatnit, přitom odpisování lze i přerušit např. v roce, ve kterém se podnikatel dostal do ztráty a uplatnit až v roce, kdy bude v zisku, ale při dalším odpisování je nutné pokračovat způsobem, jako by odpisování přerušeno nebylo. Motorová vozidla jsou podle přílohy č. 1 k zákonu č. 586/1992 Sb., zařazena do 2. odpisové skupiny, tj. s dobou odpisování 5 let. Základem pro uplatňování daňových odpisů nového automobilu pořízeného koupí je pořizovací cena, za kterou byl automobil pořízen při koupi ev. včetně souvisejících nákladů např. úrok z úvěru, clo při dovozu ze zemí mimo EU atd., podle § 25 odst. 4 písm. a) zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, (dále jen ZÚ) ve znění p. p. a § 47 Vyhlášky č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., zákona o účetnictví, ve znění p.p. (dále jen VZÚ). Daňové odpisy nelze uplatnit, pokud podnikatel fyzická osoba uplatňuje výdaje procentem, z příjmů podle § 7 odst. 7 ZDP nebo § 9 odst. 4 ZDP.

Pokud podnikatel nezařadí vozidlo do OM a použije vozidlo na pracovní cesty, má v souladu s § 24 odst. 2 písm. k) bod 3 ZDP nárok na daňový výdaj ve výši sazby základní náhrady podle § 157 odst. 4 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, (dále jen ZP) ve znění p.p., (resp. příslušné vyhlášky MPSV – pro rok 2015 platí Vyhláška č. 328/2014 Sb., o změně sazby základní náhrady za používání silničních motorových vozidel a stravného a o stanovení průměrné ceny pohonných hmot pro účely poskytování cestovních náhrad. Sazba základní náhrady za používání silničních motorových vozidel podle § 1 Vyhlášky činí pro rok 2015 nejméně u osobních silničních motorových vozidel 3,70 Kč.

Nákup vozidla na protiúčet
je případem, ve kterém je třeba v kupní smlouvě uvést celkovou cenu kupovaného vozidla, která se skládá z částky zaplacené v hotovosti a z ceny poskytnutého vozidla na protiúčet.

Příklad
Podnikatel zakoupil osobní automobil za 750 000 Kč a současně poskytl na protiúčet své stávající osobní vozidlo, jehož cena byla vyčíslena na 150 000 Kč.

Vstupní cena vozidla v tomto případě bude činit 900 000 Kč. Současně podnikatel uvede nepeněžní příjem z prodeje starého vozidla ve výši 150 000 Kč.


Nákup vozidla za cenu nepřevyšující 40 000 Kč
Podle § 26 odst. 2 písm. a) ZDP hmotným majetkem se rozumí samostatné hmotné movité věci, popřípadě soubory hmotných movitých věcí se samostatným technicko – ekonomickým určením, jejichž vstupní cena je vyšší než 40 000 Kč a mají provozně – technické funkce delší než jeden rok.

Příklad
Podnikatel zakoupil v bazaru starší vůz za 28 000 Kč.

Vzhledem k tomu, že vozidlo bylo pořízeno v nižší částce než 40 000 Kč, nejedná se o hmotný majetek ve smyslu § 26 odst. 2 písm. a) ZDP a celá uhrazená částka se zahrne do daňových výdajů a nebude se odpisovat.

Pořízení vozidla v jednom roce a vložení do OM později

je případem, ve kterém záleží na tom, jestli podnikatel zařadí automobil do OM do jednoho roku od pořízení či později:
  • poplatník pořídil automobil úplatně do jednoho roku před vložením do OM, může podle § 29 odst. písm. a) ZDP odepisovat z pořizovací ceny, kterou za tento automobil zaplatil,
  • pokud by byl automobil vložen do OM po uplynutí 12 měsíců od pořízení, pak musí být automobil oceněn reprodukční pořizovací cenou podle § 29 odst. 1 písm. d) ZDP a zákona č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku, ve znění p.p.

  • Vozidlo na úvěr
    je případem, ve kterém záleží na znění úvěrové smlouvy. Pokud je v úvěrové smlouvě zakotveno, že na kupujícího přechází vlastnické právo převzetím vozidla, nikoliv až splacením úvěru, potom se podnikatel stává vlastníkem vozidla a pokud současně je vozidlo v provozuschopném stavu v souladu s § 26 odst. 10 ZDP, může tento majetek ´hned po převzetí začít odpisovat. Pokud by v úvěrové smlouvě bylo uvedeno, že vlastníkem vozidla se stává až po zaplacení úvěru, potom podnikatel odpisovat nemůže, odpisy uplatní, až se stane vlastníkem. Pokud splátky úvěru zahrnují pojištění, potom pojištění je třeba od splátek úvěru oddělit a společně s úroky jsou daňovým výdajem.

    Nájem dopravního prostředku
    je upraven v § 2321 až 2325 OZ. Nájemní smlouva pronajímatele zavazuje přenechat věc nájemci tak, aby ji mohl užívat k ujednanému účelu, udržovat věc v takovém stavu, aby mohla sloužit tomu užívání, pro které byla pronajata, zajistit nájemci nerušené užívání věci po dobu nájmu (operativní leasing) najatá věc po ukončení nájmu vrací zpět pronajímateli. Tzn., že pronajímatel poskytuje veškerý servis, provádí údržbu, opravy. V případě poruchy nebo poškození předmětu bez zavinění nájemce většinou majitel poskytuje náhradu. Po skončení nájmu pronajímatel zůstává majitelem pronajímané věci. Nájemné je daňově uznatelným nákladem.
    V případě odkoupení najatého osobního vozidla za kupní cenu nižší než daňová zůstatková cena po rovnoměrných odpisech, není splněna podmínka „minimální kupní ceny“, stalo by se nájemné zpětně daňově neúčinným a podle § 23 odst. 3 písm. a) bodem 3 ZDP, podle kterého výsledek hospodaření v účetnictví nebo rozdíl mezi příjmy a výdaji v daňové evidenci se zvyšuje o částky uplatněné v předchozích zdaňovacích obdobích jako výdaj na dosažení, zajištění a udržení příjmů, pokud následně došlo k porušení podmínek pro jejich osvobození nebo uplatnění jako výdaje na dosažení, zajištění a udržení příjmů, a to ve zdaňovacím období nebo období, za které se podává daňové přiznání, ve kterém k porušení došlo. To znamená, že je nutné v roce odkupu jednorázově zvýšit základ daně. Po odkupu by nájemce – nový vlastník mohl o toto nedaňové nájemné zvýšit vstupní cenu odkoupeného hmotného majetku v souladu s § 29 odst. 1 písm. a) ZDP, podle kterého vstupní cenou hmotného majetku se rozumí pořizovací cena, je-li pořízen úplatně. Nejsou-li při bezprostředním odkoupení hmotného majetku po ukončení nájemní smlouvy nebo smlouvy o finančním leasingu dodrženy podmínky lze do vstupní ceny zahrnout veškeré nájemné a úplatu u finančního leasingu, které byly uhrazeny do data ukončení smlouvy a nebyly výdajem podle § 24 ZDP, přitom u poplatníka, který nevede účetnictví, lze do vstupní ceny zahrnout i zálohy na nájemné nebo zálohy na úplatu u finančního leasingu uhrazené do data ukončení smlouvy. U osobních automobilů se počítá zůstatková cena z ceny vč. DPH, bez ohledu na skutečnost, zda pronajímatel mohl a uplatnil odpočet DPH na vstupu.

    Finančním leasingem
    se podle § 21d ZDP rozumí přenechání věci vlastníkem k užití uživateli za úplatu, pokud:
  • je při vzniku smlouvy ujednáno, že po uplynutí sjednané doby převede vlastník užívané věci vlastnické právo k ní za kupní cenu nebo bezúplatně na uživatele věci,
  • nebo ke dni převodu vlastnického práva není kupní cena vyšší než zůstatková cena vypočtená ze vstupní ceny evidované u vlastníka, kterou by předmět finančního leasingu měl při rovnoměrném odpisování bez zvýšení odpisu v prvním roce odpisování, s výjimkou případu, že by užívaná věc byla při tomto odpisování již odepsána ve výši 100 % vstupní ceny.

  • Minimální dobou finančního leasingu je minimální doba odpisování hmotného majetku uvedená v § 30 odst. 1 ZDP nebo podle § 30a nebo 30b v okamžiku uzavření smlouvy. U hmotného majetku zařazeného v odpisové skupině 2 (tj. i automobily) lze dobu nájmu zkrátit až o 6 měsíců; doba nájmu se počítá ode dne, kdy byla věc uživateli přenechána ve stavu způsobilém obvyklému užívání, to znamená, že u osobních aut by měl finanční leasing trvat nejméně čtyři a půl roku. Podmínky uplatnění splátek finančního leasingu jsou stanoveny v § 24 odst. 4 ZDP, podle kterého výdajem je úplata u finančního leasingu hmotného majetku, který lze odpisovat, pokud po jeho ukončení je tento hmotný majetek zahrnut do obchodního majetku.
    U finančního leasingu je většinou první splátka vyšší než ostatní. U poplatníků, kteří vedou daňovou evidenci, je tato první splátka výdajem jen v poměrné výši připadající ze sjednané doby příslušné zdaňovací období. U poplatníků, kteří vedou účetnictví, vyplývá časové rozlišení již z postupů účtování. Tato první zvýšená splátka nájemného se bude časově rozlišovat jako ostatní splátky nájemného.

    Příklad
    Leasingová smlouva na osobní automobil v celkové částce 750 000 Kč (z toho první zvýšená splátka 150 000 Kč, pravidelné měsíční splátky činily 11 111 Kč) byla uzavřena na nejkratší možnou dobu tj. 54 měsíců.

    Podnikatel si tedy uplatní každý měsíc do daňových nákladů 13 889 Kč. (750 000/54) Je-li předčasně ukončen finanční leasing, je výdajem k dosažení, zajištění a udržení příjmů podle § 24 odst. 6 ZDP pouze poměrná část úplaty připadající ze sjednané doby finančního leasingu na skutečnou dobu finančního leasingu nebo skutečně zaplacená úplata, je-li nižší než poměrná část úplaty.
    Pokud je finanční leasing předčasně ukončen nebo po uplynutí sjednané doby nedojde k převodu vlastnického práva na uživatele, potom pro účely daní z příjmů se bude tento leasing považovat za smlouvu o nájmu.
    Totéž platí, přenechá-li uživatel užívající předmět finančního leasingu tento předmět k užívání jiné osobě za úplatu na základě smlouvy.
    Pokud dojde k odkupu za zůstatkovou cenu nižší než daňová zůstatková cena po rovnoměrných odpisech, potom se postupuje stejným způsobem, jak je uvedeno u odkupu vozidla v nájmu i (operativním leasingu) – viz předchozí kapitola.


    (Více se o tomto tématu se dočtete v měsíčníku DaÚ 11/2015)


    DAŇOVÉ A ÚČETNÍ ODPISY AUTOMOBILU

    Cílem účetních odpisů je zachytit co nejvěrnější a nejpoctivější zobrazení skutečnosti. Smyslem daňových odpisů je správné stanovení základu daně formou postupného rozpouštění vstupní ceny majetku do daňově uznatelných nákladů.

    Daňové odpisy se řídí

    zákonem o daních z příjmů č. 586/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů, (dále jen ZDP) a účetní odpisy podle zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZÚ) a Vyhláškou č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení č. 563/1991 Sb., zákona o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů (dále jen PVZÚ).

    Základem pro uplatňování daňových a účetních odpisů automobilu je správné stanovení vstupní ceny automobilu, kterou může být:
    1. Pořizovací cena, za kterou byl automobil pořízen při koupi, ev. vč. souvisejících nákladů např. úrok z úvěru, clo při dovozu ze zemí mimo EU atd., (§ 25 odst. 4 písm. a) ZÚ a § 47 PVZÚ),
    2. Reprodukční pořizovací cena je cenový odhad, který vyjadřuje hodnotu, za kterou bychom pořídili majetek koupí v okamžiku zahájení odpisování,
    3. Zůstatková cena, kterou představuje rozdíl mezi vstupní cenou a celkovou výší odpisů.

    Poplatníci vedoucí daňovou evidenci uplatňují jen daňové odpisy, účetní jednotky tj. které vedou účetnictví, uplatňují i účetní odpisy.

    Účetní odpisy

    by měly co nejpřesněji vyjádřit opotřebení majetku. Účetní jednotky jsou povinny sestavovat odpisový plán podle § 28 odst. 6 ZÚ, na jehož podkladě si sestavují samy odpisový plán a provádějí odpisování majetku v průběhu jeho používání. Majetek se odpisuje jen do výše jeho ocenění v účetnictví. Hodnota majetku se snižuje díky fyzickému opotřebení, morálnímu zastarání a účetní odpisy vyjadřují sníženou hodnotu a rozpouštějí pořizovací cenu do nákladů po celé období jeho použitelnosti. U automobilu může účetní jednotka stanovit odpisy podle předpokládaného počtu ujetí km, u nákladních automobilů může vzít v úvahu zatížení náklady atd., vyjadřuje tedy reálněji hodnotu než daňové odpisy, které jsou striktně dány zákonem a odpisují se ve stejné výši bez ohledu na to, zda byl automobil pořízen v lednu nebo prosinci daného roku. Účetní odpisy se provádí měsíčně. Zahájení účetního odpisování zpravidla začíná od měsíce následujícího po měsíci pořízení. Při zahájení účetního odpisování již od měsíce pořízení dlouhodobého majetku by se měl tento první měsíční odpis poměrově krátit např. pořízení 10. dubna (měsíc 30 dní) by účetní odpis za duben činil jen 20/30 = 67%. Žádný účetní předpis otázku účetního odpisování detailně neupravuje.

    Smysl účetních a daňových odpisů je odlišný
    Cílem účetních odpisů je zachytit co nejvěrnější a nejpoctivější zobrazení skutečnosti. Výše účetních odpisů má odpovídat skutečné životnosti a amortizaci konkrétního majetku. Smyslem daňových odpisů je správné stanovení základu daně formou postupného rozpouštění vstupní ceny majetku do daňově uznatelných nákladů. Daňový odpis v plné výši lze uplatnit i na majetek pořízený těsně před koncem roku, není tedy příliš opotřeben. V tomto případě se bude výrazně lišit daňový odpis od účetního odpisu.

    Daňovým odpisům podléhají
    samostatné movité věci (hmotný majetek) se vstupní cenou vyšší než 40 000 Kč a mající provozně technické funkce delší než jeden rok.
    Odpisovatelem je poplatník, který má k majetku vlastnické právo. Daňové odpisy se používají pro stanovení daňového základu a nemusí věrně zobrazovat skutečné opotřebení majetku. Odpisy hmotného majetku se řídí § 26 až § 32 ZDP. Jedná se o maximální částky odpisů, které jsou povoleny uplatnit v daném roce. Uplatnění daňových odpisů je možnost, nikoliv povinnost. Pokud je podnikatel ve ztrátě může přerušit daňové odpisování a uplatnit až v roce, kdy bude v zisku. Motorová vozidla jsou podle přílohy č. 1 k zákonu č. 586/1992°Sb., zařazena do 2. odpisové skupiny, tj. s dobou odpisování 5 let.

    Zákon o daních z příjmů stanoví v:
    a) § 26 odst. 10 ZDP, že hmotným majetkem se stávají věci uvedené do stavu způsobilého obvyklému užívání, kterým se rozumí dokončení věci a splnění technických funkcí a povinností stanovených zvláštními právními předpisy pro užívání,
    b) § 26 odst. 5 ZDP, že odpisování lze zahájit po uvedení pořizované věci do stavu způsobilého obvyklému užívání, kterým se rozumí dokončení věci a splnění technických funkcí a povinností stanovených zvláštními právními předpisy pro užívání.

    Zvláštními právními předpisy se rozumí zákon č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a vyhláška č. 343/2014 Sb., o registraci vozidel. Podle § 38 zákona zákon č. 56/2001 Sb., provozovatel silničního motorového vozidla nesmí provozovat na pozemních komunikacích vozidlo, které mimo jiné není registrováno v registru silničních vozidel a není opatřeno registrační značkou.

    Podle § 26 odst. 7 ZDP odpis pouze ve výši jedné poloviny ročního odpisu vypočteného podle § 31 a § 32 lze uplatnit:
    a) z hmotného majetku evidovaného u poplatníka na počátku příslušného zdaňovacího období, dojde-li v průběhu zdaňovacího období:
    1. k vyřazení majetku před koncem zdaňovacího období,
    2. k převedení majetku na jiné právnické nebo fyzické osoby, (dále jen PO a FO),
    3. k ukončení činnosti, ze které plyne příjem z podnikatelské nebo jiné samostatné výdělečné činnosti,
    4. k ukončení nájemního vztahu při odpisování technického zhodnocení nájemcem podle § 28 odst. 3 ZDP nebo při ukončení výpůjčky movitého hmotného majetku podle § 28 odst. 4 ZDP,
    b) z hmotného majetku nabytého v průběhu zdaňovacího období a evidovaného u poplatníka na konci zdaňovacího období, u něhož poplatník pokračuje v odpisování započatém původním odpisovatelem podle § 30 odst. 10 ZDP.

    Daňové odpisy není poplatník povinen uplatnit, přitom odpisování lze i přerušit např. v roce, ve kterém se podnikatel dostane do ztráty, ale při dalším odpisování je nutné pokračovat způsobem, jako by odpisování přerušeno nebylo, a to za podmínky, že v době přerušení neuplatní výdaje paušální částkou podle § 7 nebo § 9 ZDP – viz dále.
    Pozor!!! Přerušit lze pouze daňové odpisy dle ZDP, ale přerušením účetních odpisů by došlo k porušení povinnosti stanovené v § 56 PVZÚ.
    Pokud poplatník uplatní výdaje procentem z příjmů tzv. paušální částkou podle § 7 odst. 7 ZDP nebo podle § 9 odst. 4 ZDP, nelze za toto zdaňovací období uplatnit odpisy v prokázané výši, ani o tuto dobu prodloužit odpisování pro daňové účely. Po dobu uplatňování výdajů paušální částkou vede poplatník (vlastník nebo nájemce) odpisy pouze evidenčně.

    Příklady dalších způsobů pořízení automobilu

    Příklad
    Nákup automobilu na protiúčet
    Podnikatel zakoupil nové vozidlo za 550 000 Kč. Současně protiúčtem dal vozidlo pořízené před 2 lety, na kterém bylo ujeto pouze 35 000 km za částku 320 000 Kč. V kupní smlouvě je vyčíslena celková cena kupovaného vozidla, která se skládá z částky zaplacené v hotovosti a z ceny vozidla poskytnutého formou protiúčtu.

    Vstupní cena vozidla v tomto případě bude činit 870 000 Kč. Současně bude mít podnikatel příjem z prodeje starého vozidla ve výši 320 000 Kč.

    Příklad
    Zakoupení vozidla za cenu nepřevyšující 40 000 Kč
    Podnikatel zakoupil v bazaru starší vůz za 28 000 Kč.

    Vzhledem k tomu, že vozidlo bylo pořízeno v nižší částce než 40 000 Kč, nejedná se o hmotný majetek ve smyslu ZDP a uhrazená částka se zahrne do daňových výdajů a nebude se odpisovat.

    Příklad
    Automobil na úvěr

    Podnikatel, který vede účetnictví, si vzal úvěr na koupi osobního vozidla s tím, že na něho přešlo vlastnické právo převzetím vozidla, nikoliv až po splacení úvěru, je v OTP zapsán jako vlastník vozidla, a vozidlo je v provozuschopném stavu, zahrne ho do majetku firmy a může odpisovat.

    Příklad
    Pořízení automobilu a vložení do obchodního majetku později

    V tomto případě záleží na tom, jestli podnikatel zařadí automobil do obchodního majetku do jednoho roku od pořízení či později:
    a) poplatník pořídil automobil úplatně do jednoho roku před vložením do obchodního majetku, může podle § 29 odst. 1 písm. a) ZDP odepisovat z pořizovací ceny, kterou za tento automobil zaplatil,
    b) pokud by byl automobil vložen do majetku po uplynutí 12 měsíců od pořízení, pak musí být automobil oceněn reprodukční pořizovací cenou podle § 29 odst. 1 písm. d) ZDP.
    Příklad
    Používání vozidla pro osobní potřebu
    Podle § 28 odst. 6 ZDP při odpisování hmotného majetku, který je pouze zčásti používán k zajištění zdanitelného příjmu, se do výdajů k zajištění zdanitelného příjmu zahrnuje poměrná část odpisů. Například podnikatel používá automobil z poloviny pro zajištění zdanitelných příjmů (podnikání) a polovinu pro osobní spotřebu, potom může uplatňovat do daňových výdajů jen 50 % odpisů.
    Při odpisování silničního motorového vozidla, u kterého poplatník uplatňuje krácený paušální výdaj na dopravu, potom do daňových nákladů v příslušném roce může uplatnit pouze poměrnou částí odpisů ve výši 80 %, bez ohledu na skutečné procento využití vozidla pro soukromou potřebu.


    (Více se o tomto tématu se dočtete v měsíčníku DaÚ 9-10/2015)


     

     
     
    ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ

     
    POMĚRNÁ ČÁST DAŇOVÝCH VÝDAJŮ

    Společnost má v obchodním majetku zahrnuto několik vozidel, které zaměstnanci používají pro služební, a současně i pro soukromé účely.
    Budou výdaje kráceny podle poměru počtu ujetých kilometrů pro služební a soukromé účely?

    ZDP v tomto případě jasnou odpověď nedává, bližší výklad ale obsahuje pokyn GFŘ D-22, který v části k § 24 odst. 2 v bodě 26 uvádí, že při využívání motorového vozidla, které je zahrnuto v obchodním majetku poplatníka nebo v nájmu, jak pro služební, tak i pro soukromé účely zaměstnanců, a u kterého proto nemůže být uplatněn paušální výdaj na dopravu [§ 24 odst. 2 písm. zt) ZDP], se neuplatňuje režim poměrné výše výdajů, např. podle § 28 odst. 6 ZDP, neboť tento režim není uplatňován ani pro poměrnou výši pořizovací ceny motorového vozidla zahrnované podle § 6 odst. 6 ZDP do základu daně zaměstnance (společníka), která rovněž není závislá na skutečném fyzickém opotřebení, resp. na počtu ujetých kilometrů. Přitom výdaje za pohonné hmoty jsou daňovým výdajem pouze při použití vozidla pro služební účely.
    Z výkladu GFŘ tedy vyplývá, že k poměrnému krácení výdajů v tomto případě nedochází, protože krácena není ani vstupní cena vozidla, ze které se vychází při zvýšení základu daně u zaměstnanců v souladu s § 6 odst. 6 ZDP. Související výdaje tak budou uplatněny v plné výši jako daňové, výjimkou jsou pouze výdaje za pohonné hmoty, které lze uplatnit pouze při použití vozidla pro služební účely.

    SILNIČNÍ DAŇ V DAŇOVÝCH NÁKLADECH

    FO podniká a vlastní silniční motorové vozidlo, které má zahrnuté v obchodním majetku, a které používá jak pro účely podnikání, tak i pro soukromé účely. Vzhledem k používání vozidla pro podnikatelské účely je povinna za vozidla hradit silniční daň.
    Musí FO silniční daň v daňových výdajích krátit?

    Jak vyplývá z § 2 odst. 1 písm. c) bod 2. zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční, ve znění pozdějších předpisů, podmínkou vzniku předmětu daně silniční je v případě poplatníka fyzické osoby použití silničního motorového vozidla k činnosti nebo v přímé souvislosti s činností, ze kterých plynou příjmy ze samostatné činnosti podle § 7 ZDP. To znamená, že povinnost uhradit silniční daň je podmíněna použitím silničního motorového vozidla pro účely dosahování zdanitelných příjmů. Pokud je vozidlo používáno k soukromým účelům, vozidlo předmětem silniční daně není (neuvažujeme vozidlo s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny určená výlučně k přepravě nákladů a registrovaná v České republice, které jsou předmětem daně vždy), silniční daň se proto vztahuje pouze k činnostem, ze kterých plynou zdanitelné příjmy. Silniční daň proto bude daňovým výdajem v plné výši a nebude krácena z důvodu použití vozidla pro soukromé účely podnikatele.

    PAUŠÁLNÍ VÝDAJ NA DOPRAVU JAKO ÚČETNÍ PŘÍPAD

    S.r.o. využívá ke své činnosti automobil, u kterého uplatňuje paušální výdaj na dopravu.
    Jak bude s.r.o. o výdaji účtovat?

    Úprava paušálních výdajů na dopravu je obsažena v § 24 odst. 2 písm. zt) a § 25 odst. 1 písm. x) ZDP. Z úpravy vyplývá, že paušální výdaje na dopravu obsahují výdaje na pohonné hmoty a výdaje na parkovné. Samotný paušální výdaj na dopravu nepředstavuje účetní případ, nebude o něm účtováno, ale bude do základu daně promítnut mimoúčetně až uvedením v daňovém přiznání, konkrétně se doporučuje použití řádku č. 162 DAP DPPO. Pokud tedy bude uplatňován paušální výdaj na dopravu, budou zaúčtovány skutečné výdaje na pohonné hmoty a parkovné na příslušné nákladové účty a ty potom budou vyloučeny ze základu daně v daňovém přiznání na řádku č. 40. Ostatní náklady, které nejsou součástí paušálních výdajů na dopravu, budou zaúčtovány běžným způsobem a jako součást výsledku hospodaření budou promítnuty do základu daně z příjmů PO.



    (Více na toto téma najdete v měsíčníku 1000 řešení 11/2015)

     

     
     
    P6 AKTUAL

     
    Částka číslo 109/2015 ze dne 16.10.2015
    267/2015 Vyhláška o rozúčtování nákladů na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům
    270/2015 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 352/2008 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady z autovraků, vybraných autovraků, o způsobu vedení jejich evidence a evidence odpadů vznikajících v zařízeních ke sběru a zpracování autovraků a o informačním systému sledování toků vybraných autovraků (o podrobnostech nakládání s autovraky), ve znění pozdějších předpisůtí

    Částka číslo 110/2015 ze dne 21.10.2015
    271/2015 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 277/2004 Sb., o stanovení zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel, zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel s podmínkou a náležitosti lékařského potvrzení osvědčujícího zdravotní důvody, pro něž se za jízdy nelze na sedadle motorového vozidla připoutat bezpečnostním pásem (vyhláška o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel), ve znění pozdějších předpisů
    272/2015 Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí, kterým se vyhlašuje pro účely nemocenského pojištění výše redukčních hranic pro úpravu denního vyměřovacího základu platných v roce 2016

    Částka číslo 111/2015 ze dne 23.10.2015
    273/2015 Vyhláška o stanovení hodnot bodu, výše úhrad hrazených služeb a regulačních omezení pro rok 2016

    Částka číslo 112/2015 ze dne 23.10.2015
    274/2015 Vyhláška o stanovení diplomatických a konzulárních hodností a postupu při jejich přiznávání a propůjčování
    275/2015 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 529/2005 Sb., o administrativní bezpečnosti a o registrech utajovaných informací, ve znění pozdějších předpisů

    Částka číslo 113/2015 ze dne 26.10.2015
    276/2015 Nařízení vlády o odškodňování bolesti a ztížení společenského uplatnění způsobené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání

    Částka číslo 114/2015 ze dne 26.10.2015
    277/2015 Vyhláška o postupu při určování výše náhrady za bolest a za ztížení společenského uplatnění příslušníků bezpečnostních sborů

    Částka číslo 115/2015 ze dne 26.10.2015
    278/2015 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, ve znění pozdějších předpisů
    279/2015 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 304/2014 Sb., o platových poměrech státních zaměstnanců

    Částka číslo 116/2015 ze dne 29.10.2015
    280/2015 Vyhláška o stanovení ochranných pásem přírodního léčivého zdroje peloidu ložiska Komárovské blato a vymezení konkrétních ochranných opatření
    281/2015 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstva obce

    Částka číslo 117/2015 ze dne 29.10.2015
    282/2015 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 59/2015 Sb., o služebních tarifech a o zvláštním příplatku pro vojáky z povolání
    283/2015 Nařízení vlády o stanovení prostředků státního rozpočtu podle § 28 odst. 3 zákona o podporovaných zdrojích energie pro rok 2016
    284/2015 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 154/2005 Sb., o stanovení výše a způsobu výpočtu poplatků za využívání rádiových kmitočtů a čísel, ve znění pozdějších předpisů
    285/2015 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 227/2014 Sb., kterým se stanoví stupnice základních tarifů pro příslušníky bezpečnostních sborů pro rok 2015
    286/2015 Nařízení vlády, kterým se stanoví stupnice základních tarifů pro příslušníky bezpečnostních sborů pro rok 2016

    Částka číslo 118/2015 ze dne 30.10.2015
    287/2015 Nařízení vlády o povolání příslušníků Vězeňské služby České republiky k plnění úkolů Policie České republiky v období do 29. února 2016



     

     
     
    PRAKTICKÁ KOMUNIKACE

     
    NEVERBÁLNÍ KOMUNIKACE

    Je to komunikace beze slov. I když nemluvíme, naše tělo vysílá neverbální signály vědomě i nevědomě. Probíhá prostřednictvím držení těla a jeho pohybů, změn výrazu tváře, změny vzdálenosti mezi lidmi, kteří spolu komunikují. To, jak se neverbálně chováme, dotváří náš slovní projev, zvýrazňuje jeho účinek a někdy ho i úplně nahradí.

    Neverbální komunikace

    – naše každodenní součást. Každý den se dostáváme do mnoha sociálních interakcí, kdy jsme nuceni komunikovat, a právě proto bychom měli rozumět zásadám správné komunikace. Mluveným slovem – tedy verbálně – jsou přenášeny fakty, informace. Ale to, co je vysíláno přes neverbalitu, je jakýmsi odrazem našeho prožívání, našich emocí. I když nemluvíme, tak se projevujeme řečí těla, která někdy říká víc než to, co nám vyjde z úst.

    To, jak jsou na nás vysílány neverbální signály z okolí, vnímáme někdy na nevědomé úrovni, jen nám po rozhovoru dojde, že kromě slovního obsahu jsme vnímali i ten mimoslovní a že jsme zaregistrovali jistou disproporce – tedy nesoulad mezi tím, co bylo řečeno a jaké nám partner v komunikaci vysílal signály. Na neverbální projevy se soustřeďují i zaměstnavatelé, kteří si vybírají nového pracovníka. Řeč našeho těla vytváří totiž velmi podstatnou část vnějšího obrazu osobnosti a dojmu, který na druhé zanecháváme. V různých situacích je tedy třeba si dávat pozor na to, jak může moje neverbalita působit na druhé.

    Je důležité vědět, že neverbální komunikace existuje a její podíl na ovlivnění partnera v komunikaci je až 93 %. Současně je vhodné vědět, které oblasti se podílejí na neverbální komunikaci – proxemika, mimika, oční kontakt (viz i níže). Potom víme, co sledovat na druhých a co registrovat a případně korigovat u sebe samého.

    K neverbálním projevům nejčastěji odborníci přiřazují:
    - Mimiku
    – komunikaci výrazem tváře.
    - Gestikulaci – komunikaci pomocí rukou a paží.
    - Haptiku – komunikaci dotykem.
    - Foniku – komunikaci výrazem, intenzitou, zabarvením hlasu.
    - Proxemiku – komunikaci vzdáleností mezi komunikujícími.
    - Teritorialitu – komunikaci obsazením teritoria.
    - Posturologii – komunikaci polohou těla.
    - Kinestetiku – komunikaci pohybem těla.
    - Paralingvistiku – mimoslovní komunikaci týkající se řeči.
    - Produkci – komunikaci pomocí úpravy, vzhledu, prostředí.

    Mimika zahrnuje
    v neverbální komunikaci pohyby mimických svalů tváře, očí a úst.
    Komunikujeme tedy prostřednictvím výrazu tváře – očima, ústy, obočím, nosem, čelem, bradou, zuby, rty. Do komunikace prostřednictvím mimiky obvykle zapojíme více částí tváře společně, např. při úsměvu spolupracují ústa, oči, tváře. Výraz tváře nás může informovat o tom, co druhý člověk právě prožívá. Ale i o tom, jaký má k nám pravděpodobně vztah. Ve tváři se zrcadlí štěstí, smutek, překvapení, radost, strach, klid, rozčilení, nespokojenost či spokojenost, zájem či nezájem. Základní mimické výrazy „čteme“ velmi snadno a jednoznačně, příkladem je časté používání jejich grafických znázornění v elektronické komunikaci – jsou to ty oblíbené smajlíky. Úsměv máme rádi, podporuje jiné lidi a jejich chování směrem k nám, aktivuje zpětnou vazbu, tedy nějakou odpověď či reakci z druhé strany. Zatímco jeho absence takové reakci brání, utlumuje ji, obáváme se jakkoliv reagovat, když se druhý člověk na nás mračí...

    Gestikulace
    Znáte to, vidíte na ulici člověka, který prudce rozhazuje rukama a něco se snaží dokreslit či vysvětlit pohyby svých rukou. Někteří odborníci tvrdí, že ruce jsou kontaktním orgánem těla a často se považují za „druhé oči“ člověka. Můžeme je pokládat za samostatný komunikační prostředek. Ruce stimulují mozek a částečně „přispívají k jeho kondici“. Významnou funkcí ruky je její schopnost signalizace. Pohyby rukou a prstů se podílejí na verbální produkci – zvýrazňují to, co právě říkáme slovy. Mnoho gest má samostatný symbolický význam – např. zdvižený ukazovák, zdvižený spojený palec a ukazovák a ostatní prsty napnuté… Když někdo používá příliš mnoho gest, může to něco naznačovat o jeho bouřlivém emocionálním prožívání. Poměrně často to vidíme v konfliktech, kdy jsou gesta intenzivnější, s větším rozmachem.

    Haptika
    Podání ruky, poklepání po rameně, úder. To vše jsou dotyky, které můžou mít různý význam, ten se liší podle toho, o jaký dotyk jde a které části těla se dotýkáme. Při dotycích můžeme rozlišit jistá základní pásma:
    - Pásmo společenské, profesionální, zdvořilostní (ruce, ramena).
    - Pásmo osobní, přátelské (ramena, vlasy, tvář).
    - Pásmo intimní (neomezené).

    Nejčastěji používaným dotykem je podání ruky, V profesionální oblasti obvykle při začátku a na konci nějakého setkání. Tento dotyk často signalizuje průběh dalšího rozhovoru i to, jak se bude dále vyvíjet vztah s naším komunikačním partnerem. Stisk ruky má být pevný, energický, doprovázený pohledem do očí, má trvat cca 6 sekund. Energické stisknutí je znak otevřené a optimistické povahy. Slabý, mdlý stisk ruky spojený s vlhkou rukou se dá pokládat za projev nejistoty a malého sebevědomí.

    Fonika
    Vstupuje do neverbální komunikace naším zabarvením hlasu, rychlostí, jakou mluvíme, monotonností či naopak živostí našeho projevu, tím, jak silný máme hlas, jak jasně vyslovujeme slova, jaké je tempo naší řeči. Náš hlas je důležitým indikátorem naší tělesné a duševní pohody. K fonickým interpretacím např. patří:
    - Tichá řeč se vnímá jako signál chybějícího vlastního přesvědčení.
    - Hlasitý projev jako výraz vnitřního napětí.
    - Chvějící se hlas se povazuje za projev nejistoty.

    Proxemika
    – distanční zóny v prostoru. Určitě každý z vás někdy cestoval v přeplněné MHD nebo v příměstském autobuse. Na vás byli z každé strany nalepení spolucestující se svými vůněmi, pachy, ruksaky, síťovkami. Troufnu si říct, že vám to nebylo vůbec příjemné. Velmi pravděpodobně byla narušena vaše intimní zóna. Místo, kde absolutně nepotřebujete mít cizí lidi.

    V principu se teoreticky mluví o čtyřech zónách:
    - Intimní zóna:
    když stojí dva v těsné blízkosti, musí se mít velmi rádi, aby to spolu vydrželi. Toto je zóna milenců, ve které se málo mluví a prostředkem komunikace jsou tady smysly, především čich a hmat, V intimní zóně se pohybují nejbližší přátelé a rodinní příslušníci.
    - Osobní zóna: začíná tam, kde končí intimní zóna a sahá do vzdálenosti cca 120 cm. Je to odstup, který si udržujeme od svých známých. V této zóně se pohybujeme jen na společenských posezeních u známých a přátel, anebo při osobních rozhovorech s klienty. Pach těla náš nos vnímá už jen po zesílení jako vůni parfému nebo vůni česneku.
    - Společenská zóna: dosahuje vzdálenost mezi 120 až 360 cm. V tomto pásmu mluví nadřízený s podřízenými, bavíme se s kolegy, kterým vykáme, anebo mluvíme s opravářem, který nám v koupelně opravuje pračku.
    - Veřejná zóna: začíná u cca 360 cm a sahá do nekonečna. Je to odstup, který volí např. politici, prezidenti anebo jiné prominentní osoby. Toto pásmo lze nazvat i únikovým pásmem, protože se v něm lze skutečně distancovat od jiných osob a v případě potřeby se i důstojně pohybovat.

    Tyto zóny – teritoria jsou jakoby životní prostory i pro naši psychiku. Když nám někdo narušuje tu či onu zónu, přestáváme se cítit bezpečně, příjemně, tím se narušuje i naše psychická pohoda a vyrovnanost.

    Teritorialita

    souvisí s proxemikou a mluví se o tom, jak obsadíme určitý prostor. Ať už to bude dobré obsazení, anebo z nějakého důvodu nevýhodné. Zabírání svého prostoru a vstupování do cizího má komunikační význam, který též ovlivňuje průběh komunikace s druhým člověkem. „Naše“ teritorium znamená pro nás jistotu a bezpečí a dlouhodobý pobyt v prostředí bez vlastního teritoria přináší napětí, hněv, frustraci. Také když vstupujeme do neznámého prostoru – teritoria (nové zaměstnání, setkání u nového klienta), můžeme pociťovat úzkost z neznámého prostředí. Ať jste v manažerské pozici nebo pracujete s týmem, zřejmě často sedáváte za stolem a debatujete, řešíte vzniklé situace s kolegy či s podřízenými tam. I sezení za stolem má nějaký komunikační význam.

    - Obdélníkový stůl: nejlepší místo bývá uprostřed dlouhé strany stolu, nejvýhodnější pozice je vedle šéfa anebo po jeho straně. Na druhé straně stolu zpravidla sedí opozice. Když zvolíte pro vaše pracovní setkání obdélníkový stůl, pamatujte také na postavení stolu vzhledem ke dveřím a k oknu.
    - Okrouhlý (Artušův) stůl: Vytváří rovnocenný prostor pro všechny přítomné. Nejčestnější místo je proti dveřím.
    - Čtvercový (konferenční) stůl: je vhodný na krátké rozhovory pro osoby na stejných pracovních pozicích. Ideální pozice pro rokování jsou rohová a protilehlá diagonální poloha.

    Posturika
    Držení našeho těla pomáhá dotvářet požadovaný emocionální obsah našich slov. Varianty postoje vypovídají o významu komunikační události pro její účastníky – poloha těla, nohou a rukou, držení rukou, poloha nohou při sezení v komunikaci – to všecko nějak napovídá, jak se v dané chvíli cítíme a jak je pro nás tato komunikace významná. Držení těla při chůzi vyjadřuje vnitřní postoj a emocionální stav, ve kterém se daná osoba nachází. Nejstabilnější je ten, kdy je rozestup mezi chodidly takový, že boky, kolena a kotníky tvoří směrem k zemi kolmé přímky. Odchylka od takového fyziologicky optimálního postoje ovlivňuje i psychickou stabilitu člověka. Pevné držení těla demonstruje ráznost, sebevědomí, umožňuje intenzivní dýchání, což má vliv na důrazný verbální projev. Čím víc se nohy přibližují k sobě, tím víc se komunikující uzavírá, maximální uzavření pak končí v pozici, kdy jsou nohy překřížené a chodidla se dotýkají svou vnější stranou. Při sledování neverbální komunikaci je taky důležité zaměřit se na chůzi. Chůze je vrcholem senzomotorické koordinace. Demonstrujeme jí svoji nezávislost, protože umožňuje vzdálit se od míst a osob, které jsou nám nepříjemné.

    Chůzi ovlivňuje délka, dynamika a rychlost kroků. Čím větší je pocit nejistoty, tím větší pozornost věnujeme kontrole pohybu při chůzi. Rychlost chůze odhaluje aktuálnost a intenzitu potřeby a přání, které chceme uspokojit. Často souvisí se stejným psychickým napětím.

    Kinetika
    vypovídá o celkových pohybech našeho těla.
    Je to vlastně komunikace prostřednictvím pohybů, které nemají význam gest – např. mnout si ruce, hraní si s tužkou, natáčení vlasů na prst, podupávání nohou, kývání celým trupem a podobně. Naše tělo ustavičně vysílá určité signály a často jde o pohyby neuvědoměle spontánní. Tímto pohybem se většinou zbavujeme napětí, svalového nebo psychického.
    PRODUKCE - Nikoli hudební, ani ta televizní. Pod produkcí ve významu neverbální komunikace rozumíme úpravu zevnějšku, účes, oblečení. Tedy všechno, co „vyprodukujeme“ na sobě, ze sebe. Patří sem tedy např. i pořádek v „papírech“, které někam neseme s sebou, vlastní organizovanost či dezorganizovanost, a podobně. Při „čtení“ a dešifrování neverbálních signálů je velmi důležité nevybrat si jen jeden signál, např. že člověk, který sedí s překříženýma nohama a rukama, je negativně nastavený a je vůči nám v uzavřené pozici. Stejně tak mu jen může být zima a tímto „posedem“ se pokouší se zahřát.

    Je velmi důležité:
    - Vnímat člověka v komunikaci komplexně, protože stejné gesto v souladu s jinými neverbálními signály může mít výrazně odlišný význam.
    - Vzít do úvahy všeobecnou charakteristiku aktuální situace, jaká je denní doba, kde se nacházíme – na návštěvě, v pracovně, u šéfa, na neutrální půdě, známe se, neznáme se…

    Velmi důležitý je soulad mezi verbální a neverbální komunikací. Často vidíme tzv. dvojitou vazbu. Tedy to, že člověk říká slovy jedno a neverbálně vysílá signály podporující něco jiného, např. slovy vyjadřuje zájem o člověka a současně se od něho odvrací, nebo matka s úsměvem říká dítěti „to nesmíš dělat, to mě bolí“. Odborníci říkají, že když jsou verbální a neverbální část komunikace v rozporu, pak platí to, co říká gesto. Význam neverbální komunikace je právě v onom doplňování verbálního obsahu, který si mezi sebou vyměňujeme. Neverbální komunikace je snad ještě starší než její verbální sestra. Dorozumívali se tak naši dávní předkové, dorozumíváme se tak s malými dětmi, s novorozeňátky či kojenci, anebo se staršími či hendikepovanými lidmi. O neverbální komunikaci existuje v současnosti mnoho příruček či učebnic. Ale stále je to mladá věda. Její poznání nám může jednak pomoci lépe fungovat a komunikovat s druhými lidmi, ale může být také užitečné v pracovní oblasti, od pracovních pohovorů až po dovednosti prodejců. Mnohé společnosti a firmy si jsou vědomy toho, že dobrý prezentátor či obchodník může zlepšit (ale i zhoršit) marketing dané společnosti či konkrétního produktu.

    Mgr. Mária Kopčíková

    Použitá literatura: Gymerská, M., Kožuch, B., Záškvarová, V.: Jak komunikovat s druhými. Klincková, J.: Neverbálna komunikácia alebo komunikujeme nielen slovami, UMB, Banská Bystrica, 2011. Fedič, D., Chmelíková, G., Mironová, E., Odlerová, E.: Komunikácia a komunikačný tréning, Praktikum vysokoškolskej pedagogiky pre doktorandov, STU Trnava, 2010. Adamczyk, G., Bruno, T.: Řeč těla – Jak neverbálně působit na druhé a rozumět řeči těla. Škvareninová, O.: Rečová komunikácia, SPN – Mladé letá, 2004, http://www.upbook.sk/fotky11380fotos/ps785Rec-tela-DVD-pdf

     

     
     
    CHYBOVAT ZNAMENÁ PLATIT

     
    Termíny pro praxi v listopadu 2015

    2. 11. Pondělí (za sobotu 31. 10.) Daně z příjmů- plátce Odvod „srážkové“ daně sražené v září 2015 a hlášení plátce daně o této dani sražené zahraničním poplatníkům (vyjma dohod o provedení práce do 10 000 Kč)
    (§ 38d odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Odvod zajištění daně sraženého v září 2015 ze stanovených příjmů ze zdroje v ČR zahraničního poplatníka a hlášení plátce daně o provedeném zajištění daně
    (§ 38e odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Zákonné pojištění úrazu Odvod pojistného zákonného pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání za IV. čtvrtletí 2015
    (§ 365 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce)
    (§ 12 odst. 3 vyhlášky č. 125/1993 Sb., o pojištění odpovědnosti zaměstnavatele)
    DPH Podání přihlášky k registraci skupiny, která chce být registrována k DPH od 1. 1. 2016, anebo podání žádosti o zrušení nebo změnu skupinové registrace
    (§ 95a odst. 2 a 3, § 106e, § 106f zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    9. 11. Pondělí (za neděli 8. 11.) Zdravotní pojištění – OSVČ Odvod zálohy na zdravotní pojištění OSVČ za říjen 2015
    (§ 7 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
    20. 11. Pátek Daně z příjmů – plátce Odvod sražených záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti z mezd za říjen 2015
    (§ 38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Sociální pojištění - OSVČ Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za říjen 2015
    (§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za říjen 2015
    (§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Sociální pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za říjen 2015
    (§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zabezpečení)
    Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za říjen 2015
    (§ 9 odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Zdravotní pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za říjen 2015
    (§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na zdravotní pojištění)
    Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za říjen 2015
    (§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
    Důchodové spoření – zaměstnavatel Odvod záloh na důchodové spoření za účastnící se zaměstnance za říjen 2015
    (§ 19 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření)
    (§ 137 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    Podání hlášení k záloze na pojistné na důchodové spoření za říjen 2015
    (§ 19 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření)
    (§ 137 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    25. 11. Středa DPH Podání přiznání k DPH a její zaplacení za říjen 2015 u plátců s měsíčním zdaňovacím obdobím
    (§ 101 odst. 1 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    (§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    Předložení výpisu z evidence za říjen 2015 u plátce, který uskutečnil nebo přijal zdanitelné plnění v režimu přenesení daňové povinnosti v tuzemsku
    (§ 92a odst. 3, 4 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    Podání souhrnného hlášení plátce za říjen 2015, o intrakomunitárních plněních: dodání zboží, přemístění obchodního majetku, dodání zboží formou třístranného obchodu (byl-li prostřední osobou) a poskytnutí služby s místem plnění podle § 9 odst. 1 (kterou má zdanit příjemce)
    (§ 102 odst. 1, 3 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    Podání přiznání k DPH identifikované osoby za říjen 2015, pokud jí vznikla daňová povinnost, a její zaplacení
    (§ 101 odst. 1 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    (§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    Podání souhrnného hlášení identifikované osoby za říjen 2015, o intrakomunitárních plněních: poskytnutí služby podle § 9 odst. 1, kterou má zdanit příjemce
    (§ 102 odst. 2 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    30. 11. Pondělí Daně z příjmů- plátce Odvod „srážkové“ daně sražené v říjnu 2015 a hlášení plátce daně o této dani sražené zahraničním poplatníkům (vyjma dohod o provedení práce do 10 000 Kč)
    (§ 38d odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Odvod zajištění daně sraženého v říjnu 2015 ze stanovených příjmů ze zdroje v ČR zahraničního poplatníka a hlášení plátce daně o provedeném zajištění daně
    (§ 38e odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Odvod druhé splátky (á 50 %) daně na rok 2015, pokud daň přesáhla 5.000 Kč
    (§ 15 odst. 1 písm. a), b) zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitostí)

     

     
     
    EKONOMIKA

     
    Název krajiny Název měny Měna 20.10. 21.10. 22.10. 23.10. 26.10. 27.10. 28.10. 29.10. 30.10.
    Austrálie dolar AUD 17,385 17,347 17,242 17,249 17,767 17,84 17,722 17,722 17,557
    Brazílie real BRL 6,131 6,172 6,075 6,043 6,277 6,381 6,245 6,245 6,304
    Bulharsko lev BGN 13,848 13,845 13,843 13,842 13,845 13,848 13,855 13,855 13,86
    Čína renminbi CNY 3,758 3,751 3,757 3,763 3,851 3,874 3,858 3,858 3,903
    Dánsko koruna DKK 3,631 3,63 3,631 3,629 3,63 3,631 3,633 3,633 3,635
    EMU euro EUR 27,085 27,08 27,08 27,07 27,075 27,09 27,1 27,1 27,11
    Filipíny peso PHP 51,84 51,344 51,349 51,419 52,508 52,803 52,353 52,353 52,724
    Hongkong dolar HKD 3,084 3,072 3,078 3,087 3,155 3,175 3,162 3,162 3,2
    Chorvatsko kuna HRK 3,551 3,551 3,556 3,553 3,551 3,553 3,555 3,555 3,566
    Indie rupie INR 36,874 36,611 36,618 36,757 37,72 37,907 37,668 37,668 37,949
    Indonesie rupie IDR 1,766 1,745 1,739 1,752 1,793 1,803 1,799 1,799 1,819
    Japonsko jen JPY 20,019 19,893 19,867 19,977 20,244 20,33 20,37 20,37 20,492
    Jihoafrická rep. rand ZAR 1,811 1,804 1,776 1,769 1,82 1,813 1,784 1,784 1,792
    Jižní Korea won KRW 2,116 2,109 2,095 2,106 2,17 2,172 2,156 2,156 2,166
    Kanada dolar CAD 18,464 18,314 18,346 18,231 18,718 18,708 18,539 18,539 18,802
    Maďarsko forint HUF 8,751 8,73 8,701 8,702 8,742 8,734 8,664 8,664 8,707
    Malajsie ringgit MYR 5,677 5,583 5,573 5,584 5,782 5,823 5,746 5,746 5,772
    Mexiko peso MXN 1,453 1,443 1,432 1,442 1,489 1,489 1,478 1,478 1,489
    MMF SDR XDR 33,767 33,675 33,698 33,77 34,24 34,36 34,275 34,275 34,555
    Norsko koruna NOK 2,949 2,932 2,923 2,919 2,926 2,936 2,896 2,896 2,893
    Nový Zéland dolar NZD 16,25 16,253 16,053 16,206 16,616 16,673 16,674 16,674 16,574
    Polsko zlotý PLN 6,393 6,375 6,333 6,318 6,369 6,347 6,316 6,316 6,349
    Rumunsko nové leu RON 6,13 6,12 6,111 6,112 6,117 6,107 6,108 6,108 6,113
    Rusko rubl RUB 38,471 38,354 37,964 38,253 39,564 39,369 37,848 37,848 38,622
    Singapur dolar SGD 17,267 17,151 17,124 17,194 17,585 17,654 17,573 17,573 17,636
    Švédsko koruna SEK 2,883 2,873 2,874 2,873 2,881 2,889 2,881 2,881 2,896
    Švýcarsko frank CHF 25,006 25,02 24,93 24,865 25,087 25,029 24,914 24,914 24,987
    Thajsko baht THB 67,585 67,238 67,093 67,224 68,971 69,404 69,025 69,025 69,535
    Turecko nová lira TRY 8,248 8,237 8,212 8,287 8,507 8,528 8,426 8,426 8,45
    USA dolar USD 23,898 23,809 23,852 23,925 24,45 24,604 24,504 24,504 24,803
    Velká Británie libra GBP 37,013 36,834 36,848 37,017 37,636 37,713 37,563 37,563 37,816
    Izrael šekel ILS 6,212 6,162 6,178 6,206 6,284 6,333 6,34 6,34 6,389

     

     
     
    NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE

     
    Poradce, měsíčník č. 3-4/2015 (X/2015)
    • Zákoník práce s komentářemJUDr. Ladislav Jouza

    Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 11/2015 (X/2015)
    • Nově vymezená pravidla jednoduchého účetnictví - Ing. Zdenka Cardová
    • Zákon o daních z příjmů – novela - JUDr. Ladislav Jouza
    • Důchod a daň z příjmů - Ing. Helena Machová
    • Zdanění člena rodinného závodu - Ing. Ivan Macháček
    • Postup při účtování pachtu obchodního závodu - Ing. Vladimír Hruška
    • Pořízení a prodej vozidla - Ing. Vlasta Ptáčková
    • Náhrada škody při pracovních úrazech - JUDr. Eva Dandová

    Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 11/2015 (X/2015)
    • Ukončení podnikání OSVČ, likvidace obchodní korporace a konkurs - komplexně - Ing. Martin Děrgel

    Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 11/2015 (X/2015)
    • Povinnost FO podat daňové přiznání za rok 2015 - Ing. Ivan Macháček
    • Jak budeme odškodňovat bolestné a ztížení společenského uplatnění - od 1. 10. 2015 - Dandová
    • Zvýšení minimální mzdy od 1. ledna 2016 - Mgr. Olga Bičáková
    • Zaměstnávání zdravotně postižených - JUDr. Jana Drexlerová
    • Vývoj na trhu práce v ČR (2.) - Mgr. Olga Bičáková

    Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 11/2015 (X/2015)
    • Antidiskriminační zákon v podmínkách veřejné správy - JUDr. Ladislav Jouza
    • Příjmy osvobozené od daně z příjmů u veřejně prospěšných poplatníků - Ing. Zdeněk Morávek
    • Co nového v odpovědnosti zaměstnance vůči zaměstnavateliJUDr. Eva Dandová
    • Postavení pacienta ve zdravotnictví a vymezení jeho právJUDr. Jana Drexlerová
    • Očkování v českém právním řáduJUDr. Jana Drexlerová

    1000 řešení – měsíčník č. 11/2015 (X/2015)
    • Zákon o účetnictví- novela - Ing. Zdenka Cardová
    • Paušální výdaje a daňové přiznání - Ing. Ivan Macháček
    • Automobil – daňové výdaje - Ing. Zdeněk Morávek
    • Daně z příjmů
    • Daň z přidané hodnoty
    • Účetnictví
    • Zákoník práce

    Monotematiky:

    Daňové a nedaňové výdaje 2015 (II/2015)Ing. Eva Sedláková
    • daňově uznatelné výdaje
    • nedaňové výdaje

    Vzory smluv dle NOZ (IX/2014)
    • Komentované vzory smluv podle nového občanského zákoníkuLukáš a Vladimír Hruškovi

    Vzory smluv dle zákoníku práce (XII/2014)
    • Komentované vzory smluv podle zákoníku práceJUDr. Ladislav Jouza

    Příručka mzdové účetní (XII/2014)Ing. Luděk Pelcl
    • odměňování, minimální mzda
    • zdravotní a sociální pojištění
    • daňové zvýhodnění, slevy na dani
    • minimální vyměřovací základ

    Pomocník mzdové účetní (I/2015)Ing. Miroslav Bulla
    • nemocenské pojištění,
    • přídavky na dítě,
    • cestovní náhrady
    • mzdy a platy

    PŘIPRAVUJEME

    Poradce, měsíčník č. 5/2016 (XI/2016)
    • Zákon o důchodovém pojištění s komentářemJUDr. Tomáš Hejkal
    • Novela prováděcí vyhlášky k zákonu o účetnictvíIng. Jiří Koch
    • Dary jako položky snižující základ daněIng. Eva Sedláková
    • Právní odpovědnost příslušníků bezpečnostních sborů za správní deliktyIng. Jan Šmolík
    • Zdravotní pojištění - minimální vyměřovací základ a jeho poměrná část od 1. 1. 2016Ing. Antonín Daněk

    Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 12/2015 (XI/2015)
    • Vedeni účetnictví v plném a zjednodušeném rozsahu - Ing. Zdenka Cardová
    • Daň stanovená paušálem - Ing. Eva Sedláková
    • Tichy společník a daň z příjmů - Ing. Helena Machová
    • Inventarizace - Ing. Ivan Macháček
    • Postup při účtování pachtu obchodního závodu - Ing. Vladimír Hruška
    • Konec účetního období - Ing. Zdenka Cardová
    • Dočasné přidělování zaměstnanců - JUDr. Ladislav Jouza

    Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 12/2015 (XI/2015)
    • Změny v účetnictví pro rok 2016 - Ing. Zdenka Cardová
    • Příjmy z kapitálového majetku a ostatní příjmy - Ing. Eva Sedláková
    • Změny v zákoníku práce a v zákoně o zaměstnanosti - JUDr. Eva Dandová

    Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 12/2015 (XI/2015)
    • Dědictví a oznamovací povinnost za rok 2015 - Ing. Ivan Macháček
    • Novela zákoníku práce - JUDr. Eva Dandová
    • NOZ v podnikatelské praxi - JUDr. Ladislav Jouza
    • Právní nástupnictví ve zdravotním pojištění - Ing. Antonín Daněk

    Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 12/2015 (XI/2015)
    • Další zvýšení minimální mzdy - JUDr. Eva Dandová
    • Fond kulturních a sociálních potřeb – vyhláška - JUDr. Eva Dandová
    • Obec platí silniční daň - Ing. Karel Janda
    • Dědické smlouvy dle NOZ - JUDr. Jana Drexlerová
    • Jednoduché účetnictví po 1. 1. 2016 - Jindřiška Plesníková

    1000 řešení – měsíčník č. 12/2015 (XI/2015)
    • Účetní závěrka a inventarizace - Ing. Miroslav Bulla
    • Daně z příjmů
    • Daň z přidané hodnoty
    • Účetnictví
    • Zákoník práce

     

     
     
    HORKÁ TÉMATA

     
    Změny v účetnictví po novele
    Jaké změny přinese novela prováděcí vyhlášky k zákonu o účetnictví? Jak budou vypadat nové účetní výkazy v plném rozsahu a ve zkráceném rozsahu? Jaká bude nová podoba rozvahy, nová podoba výkazu zisku a ztráty, nová podoba příloh v účetní závěrce? Jak byla upravena směrná účtová osnova?
    Odpovědi nejen na tyto dotazy najdete v našich publikacích, které jsou určeny především účetním, ale i podnikatelům, živnostníkům, fyzickým osobám, daňovým poplatníkům, daňovým poradcům, ekonomům ...

    • PVS 12/2015 - Novela vyhlášky o účetnictví - příspěvek
      /A4, str. 80/
    • Poradce 5/2016 - Novela prováděcí vyhlášky k zákonu o účetnictví pro podnikatele - od 1. 1. 2016 - příspěvek
      /A5, str. 288/
    • Aktualizace I/7 - Prováděcí vyhláška k zákonu o účetnictví - úplné znění vyhlášky
      /A5, str. 176/
    • DÚVaP 12/2015 - Změny v účetnictví pro rok 2016 - příspěvek
      /A5, str. 136/

    Cena balíčku je 548 Kč.
    Cena balíčku s 50 % slevou je 274 Kč.
    Ušetříte 274 Kč.

    Důchodové pojištění – aktuálně
    Zákon o důchodovém pojištění upravuje důchodové pojištění pro případ stáří, invalidity a úmrtí živitele. Jaká jsou aktuálně platná pravidla pro důchodové pojištění? Jak řešit situace se kterými se může i v souvislosti s daní z příjmů setkat každý důchodce?
    Podrobně rozebrané téma najdete v našich publikacích, které jsou určeny především důchodcům, ale i podnikatelům, živnostníkům, fyzickým osobám, daňovým poplatníkům, daňovým poradcům, ekonomům ...

    • Poradce 5/2016 - Zákon o důchodovém pojištění s komentářem - komentář
      /A5, str. 288/
    • DaÚ 11/2015 - Důchod a daň z příjmů - příspěvek
      /A4, str. 80/
    • Zákony III/2015 - Zákon o důchodovém pojištění - úplné znění zákona
      /A5, str. 496/

    Cena balíčku je 495 Kč.
    Cena balíčku s 40 % slevou je 297 Kč.
    Ušetříte 198 Kč.

    Dědictví a oznamovací povinnost
    Věděli jste, že zemřelý člověk (podnikatel, pronajímatel, zaměstnanec) se pro daňové účely považuje i po smrti nadále za „živého“ až do skončení dědického řízení a vyřízení pozůstalosti?
    Vyplývá to z daňového řádu. Jaké jsou podmínky pro podnikání dědice? Více o tomto tématu najdete v našich publikacích, které jsou určeny především podnikatelům, živnostníkům, fyzickým osobám, daňovým poplatníkům, daňovým poradcům, ekonomům ...

    • PaM 12/2015 - Dědictví a oznamovací povinnost za rok 2015 - příspěvek
      /A4, str. 80/
    • DaÚ 9-10/2015 - Využití zděděného majetku k podnikání dědice - příspěvek
      /A4, str. 120/
    • Občanský zákoník I. (monotematika) - Občanský zákoník s komentářem - komentář
      /A5, str. 320/
    • Zákona I/2015 - Daňový řád - úplné znění zákona
      /A5, str. 656/

    Cena balíčku je 991 Kč.
    Cena balíčku s 60 % slevou je 397 Kč.
    Ušetříte 594 Kč.

    Automobil a související daňové výdaje
    Automobil představuje majetek, který je využíván prakticky v každém druhu podnikání, a to u fyzických i právnických osob. S používáním automobilu při podnikání souvisí celá řada výdajů či nákladů, jejichž správné daňové posouzení často přináší v praxi problémy. Jak v praxi uplatnit do daňových výdajů konkrétní vynaložené výdaje související s automobilem? Jak správně automobil odpisovat?
    Pomoci vám mohou naše publikace, které jsou určeny podnikatelům, živnostníkům, účetním, zaměstnavatelům, zaměstnancům, daňovým poradcům, fyzickým i právnickým osobám.

    • 1000 řešení 11/2015 - Automobil – daňové výdaje - praktické příklady
      /A5, str. 96/
    • DaÚ 9-10/2015 - Daňové a účetní odpisy automobilu - příspěvek
      /A4, str. 120/
    • Aktualizace I/6 - Zákon o daních z příjmů, zákon o účetnictví, zákon o rezervách - úplná znění zákonů
      /A5, str. 192/
    • Daňové a nedaňové výdaje 2015 (monotematika) - uplatňování skutečně vynaložených výdajů do výdajů daňových - příspěvek
      /A5, str. 272/

    Cena balíčku je 757 Kč.
    Cena balíčku s 60 % slevou je 303 Kč.
    Ušetříte 454 Kč.



    Tematické balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz (ceny jsou konečné)

    Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů. Uvedená nabídka je platná do vyprodání zásob. Vydavatelství si vyhrazuje právo nahradit vyprodanou publikaci jinou – adekvátní k obsahu balíčku.

    RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY NEBO E- MAILEM DENNĚ V ČASE OD 9,00 DO 15,00 HOD.

    Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.

    E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
    • Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
    • Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!

     

     
     
    KONTAKTY

     
    Adresa:   E-mail:
    MK Media, s.r.o.
    Martina Rázusa 1140
    010 01 Žilina
    Slovenská republika
      objednavky@exicon.eu
     
    IČO: 36419176
    DIČ: 2021832285
    IČ DPH: SK2021832285
     
       
     
    Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 15012/L.

     

     


    V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu
    s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.

    Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015
    Untitled Page