Em@ilové noviny

 

č. 17/2011

19.7.2011

 

 
 
 Téma novin 
 P6 aktual v legislativě 
 Chybovat znamená platit 
 Ekonomika 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Kontakty 

Služby, ktoré nájdete len u nás:

  • aktuálne a rýchle informácie
    (zmeny zákonov a predpisov) z oblastí daní, účtovnictva, miezd, odvodov; za výhodné ceny
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákazníckom oddelení;
  • možnosť rýchleho objednania
    publikácie (telefonicky, faxom, e-mailom, poštou);
  • rýchla dodávka (do 48 hodín)
  • uvádzanie nových produktov
    prostredníctvom mailingov a telemarketingu;
  • približovanie sa k zákazníkovi
    prostredníctvom bezplatných odpovedí na otázky.
 

Vážení čtenáři!

   Dnešní em@ilové noviny jsou trochu netradiční. Poněvadž je tu léto, tak jsme se v nich zaměřili na toto období. Jak na léto je Téma novin.
   Jak předejít štípancům a jaká je u nich vhodná pomoc. Tyto informace získáte po přečtení příspěvku Letní štípance. V těchto dnech, když je dostupné čerstvé ovoce i zelenina, je vhodný čas pro kontrolovaný půst. Detoxikace jako předsevzetí je článek, který vás poučí o vhodné očistě organismu.
   Srdečně zdraví a na další setkání se těší

Denisa Orlická
odpovědná redaktorka
V tomto čísle najdete:

 

 
 
[Téma novin] JAK NA LÉTO

 
LETNÍ ŠTÍPANCE

Teplé počasí nastupujícího léta způsobuje zajímavý úkaz živočišné říše - nepříjemně se přemnožil dotěrný hmyz různého typu i druhu, který může vyvolávat rozličné problematické zdravotní problémy.

NA BODNUTÍ BLANOKŘÍDLÉHO HMYZU
(včela, vosa, sršeň, čmelák) jsme, pokud jde o živočišné jedy, asi nejcitlivější. Vosa je agresivnější a často bodá víckrát do té samé oblasti, sršeň patří mezi méně útočný hmyz.
Včela na rozdíl od vosy nebo sršně nechává žihadlo spolu s kusem zadečku v ráně, což je pro ni smrtelné poranění. Při vytahování žihadla není dobré na něj tlačit, protože ze zbytku "pozadí" může vystříknout pod kůži ještě více jedu - lepší je pokusit se ho "vydloubnout" (nebo vytáhnout pinzetou). Místo vpichu je vhodné umýt studenou vodou a neutralizovat potřením čpavkovou vodou, čistým lihem, nebo jinou zásaditou tekutinou. Při bodnutí do úst je dobré, když postižený konzumuje zmrzlinu, cumlá led nebo navlhčenou sůl a co nejrychleji vyhledá lékaře.

Nezapomeňte
Asi nejhorší a nejútočnější budou vosy, které si dělají hnízda často na skrytých místech mezi panely, ve škvírách zdí, na balkonech, pod střechami, ve skříních, dutinách pod omítkami nebo za obklady. Lákají je též nevynesené odpadkové koše, interiéry autobusů, tramvají i osobních automobilů a najdeme je i v obchodech a restauracích. Na rozdíl od včel, které přitahují jen sladké objekty, vosy jsou všežravci a láká je kromě sladkého i maso, šunka, salámy či jiné uzeniny.


Jako ochrana před vosami se doporučují různé druhy účinných repelentů. V přítomnosti vosy není vhodné dělat prudké pohyby a při jídle je třeba sledovat každé sousto, abychom náhodou nespolkli s jídlem i vosu, která mezitím potravinu obšťastnila svojí přítomností. Vosy lákají i nejrůznější voňavé spreje, parfémy a voňavky. Je nutno se vyhýbat místům, kde se vosy vyskytují, zakrývat odpadky, nenechávat na stole nedopité sladké nápoje, nezdvihat ze země ovoce, nechodit naboso a v přírodě nosit raději lehké oblečení, které pokrývá většinu těla. Když někoho bodne víc vos, je to pro něho velmi nebezpečná situace, i když nemusí být na vosí žihadla alergický.
Štípnutí, resp. bodnutí žihadlem, způsobí u většiny lidí jen místní (lokální) reakci - pálení, zarudnutí, otok - která trvá nanejvýš dva dny. V takovém případě je nejlepší na místo bodnutí přikládat studené obklady a použít protialergický gel či tabletky, což obvykle stačí. V případě alergického jedince dochází po bodnutí vosou k závažnějším reakcím.
Bolest, pálení a rozsáhlý otok můžou trvat i několik dní. Nejtěžším projevem alergické aktivity je anafylaktická reakce - začíná výsevem pupínků, nevolností, později bolestmi břicha, hrudníku, nutkáním ke zvracení a zvracením, závratěmi, zhoršeným polykáním, zmodráním kůže a sliznic a následným bezvědomím.
Bodnutí vosou však může mít i smrtelný konec, a proto by měl alergik po poradě se svým lékařem u sebe nosit pohotovostní balíček, který může v případě bodnutí použít. Tvoří ho čtyři léky - steroidní hormon, protialergický lék druhé generace, sprej pro uvolnění dýchání a adrenalinová, život zachraňující injekce EpiPen auto-injector.

DVOJKŘÍDLÝ HMYZ PŘEDSTAVUJÍ HLAVNĚ KOMÁŘI
  • samci se živí květinovým nektarem a samice sají krev hlavě savcům. Nadměrné poštípání komáry v oblastech, kde se tento hmyz přemnožil, by ale nemělo pro člověka znamenat zvýšené riziko onemocnění některou z infekčních chorob (aspoň pokud jde o "domácí" druhy komárů). Občas však na veřejnost prosáknou obavy, že komáři přenášejí zákeřné infekce, např. AIDS. Bylo vědecky dokázáno, že tato cesta nákazy není možná kromě jiného i proto, že infekční dávka viru HIV by byla vzhledem k velikosti komára tak malá, že by člověka neohrozila.
  • O možnosti přenosu AIDS by šlo uvažovat, kdyby komár měl velikost králíka. Stejně tak se nepředpokládá přenos lymské boreliózy komáry, i když vědci tento problém stále sledují. Onemocnění není považováno za závažné a probíhá buď skrytě, nebo připomíná mírnou chřipku. Poštípání komáry ale může mít negativní dopad na alergiky (i když není tak výrazné jako bodnutí od vosy či včely) - může vyvolat závažné, život ohrožující reakce organismu.
  • Hrozí též druhotné infekce, když se poštípaná svrbící místa rozškrábou. Proto pokud k takové situaci dojde, je nutno rozškrábaná místa vydezinfikovat a ošetřit. Proti komárům se lze chránit jen dosud používanými prostředky - sítěmi, elektronickými odpuzovači a repelenty.

HMYZ SE NEUMÍ BRÁNIT PROTI REPELENTU,
ani si na něj "nezvykne". Repelenty mohou mít různou účinnost, je to velmi individuální. Běžně vydrží účinek tak dvě až čtyři hodiny. Roli zde hraje i úsek dne, v němž jsou repelenty použity. Při soumraku, když jsou komáři nejútočnější, se působení repelentu zkracuje až na jednu hodinu i méně, protože hmyz se nejvíc snaží svůj odpor k chemické látce překonat.

Důležité
Repelent je možno aplikovat přímo na pokožku, ale například spreje je vhodné nastříkat i na oděv, což se osvědčuje nejen u komárů, ale i u klíšťat. Komáři a jejich působení jsou mírně komplikovanou součástí života každého jedince, a proto je lépe být připraven.


Ve zmíněném období se v přírodě vyskytuje ve zvýšené míře i mnoho infikovaných klíšťat, přenašečů klíšťové encefalitidy - nebezpečného virového onemocnění. V Evropě se ve velkém množství klíšťata vyskytují i v Čechách, Rakousku, Německu, Slovinsku, Chorvatsku a Polsku. Nacházejí se v trávě, nízkých porostech a listnatých lesích. Útok klíštěte může podnikateli způsobit i zápal mozku a mozkových blan s následným částečným až celkovým ochrnutím, v některých případech může skončit i smrtí.
Postižený jedinec má zpočátku podobné problémy jako při chřipce - horečka, únava, bolesti hlavy, trupu i končetin, žaludeční a střevní problémy, celková nevolnost, nechutenství, nutkání ke zvracení. Toto období může být velmi krátké (pár dní), ale může trvat i čtyři týdny.
Pak následuje doba bez příznaků (jeden až dvacet dní) a vlivem rozmnožení viru pak dochází ke stadiu napadení centrální nervové soustavy a poškození nervových buněk. Tehdy má postižený vysoké horečky, bolesti hlavy, zvracení, ztuhnutí šíje, poruchy vědomí, obrny, světloplachost, deprese. Pak může dojít k uzdravení, ale u více než 6 procent nemocných dlouhodobě přetrvávají bolesti hlavy, obrny, nebo dochází k úbytku svalové hmoty. Někdy má onemocnění i fatální konec.

NA TUTO NEMOC ZATÍM NEEXISTUJÍ CÍLENÉ LÉKY
a jedinou možnou ochranou (kromě vyhýbání se infikovaným oblastem) je pro podnikatele preventivní očkování podle specializovaného schématu. Očkovací látka obsahuje usmrcené viry, které už nemají schopnost rozmnožování. Po očkování touto látkou si začne imunitní systém vytvářet obranné látky jako při skutečném onemocnění a později je schopen zabránit vzniku nebezpečného onemocnění. Protilátky totiž zabrání virům klíšťové encefalitidy, aby vnikly do buněk organismu a tak vzniklo onemocnění. Nejlepší je, když se dáváme každé tři roky přeočkovat jednou vakcínou. Tak si můžeme zabezpečit skutečnou ochranu před onemocněním.

V LÉTĚ SE ZVYŠUJE RIZIKO ONEMOCNĚNÍ LYMSKOU BORELIÓZOU.
Jde o problém, který vyvolává bakterie Borrellia burgdorferi. Ta se do těla dostává také kousnutím klíštěte. Bakterie pronikají do organismu v místě kousnutí (bodnutí, přisátí) a možnost přenosu infekce závisí i na době, která je poskytnuta pro sání krve. Čím je delší, tím je větší pravděpodobnost přenosu infekce. Ne každý kontakt jedince s původcem nákazy musí znamenat onemocnění. Inkubační doba (čas, dokud nevypuknou příznaky) je velmi zákeřná a pohybuje se v rozpětí od jednoho do tří set dní.
Vlastní onemocnění se velmi těžce přesně identifikuje a diagnostikuje, protože svými příznaky může připomínat mnoho jiných chorob či tělesných stavů. V prvním stadiu se mohou, ale nemusí, vyskytnout kožní příznaky - pomalu se kruhovitě šířící červená skvrna v místě přisátí hmyzu, obvykle ohraničená lemem se světlým středem. Může se ale vyskytnout i horečka, třesavka, bolesti svalů, únava - všechny příznaky, které svědčí pro nějaký druh chřipky.
V dalším stadiu se vyskytne stav podobný chronické únavě, který může imitovat přetrénování z "nepochopitelných" příčin. Nastupuje později - někdy až půl roku po prvním stadiu. Po uplynutí dalších měsíců se objevují stále zvýšené teploty, bolesti kloubních spojení, páteře, ochabující svalstvo, poruchy srdečního rytmu. Léčba je pak dlouhodobá a postižený musí být pravidelně kontrolován u lékaře víc než dva roky, i když v pracovní kariéře může po odeznění těžkostí a rekonvalescenci (trvá víc týdnů až měsíců) pokračovat.

ZÁVĚR
Jak předejít zmíněným nepříjemnostem? Je dobré okamžitě při podezření na útok zákeřného hmyzu reagovat lékařskou kontrolou. Opatrnosti není nikdy dost a pracovní i osobní neschopnost je zbytečně dlouhá. Zdraví je opravdu jen jedno a komfortně žít i pracovat bez jeho stoprocentní kvality jde těžko a ne bezpečně.

DETOXIKACE JAKO PŘEDSEVZETÍ

Tíhu přehnané konzumace jídel, které v průběhu roku podnikatelův rozumně zdravý jídelní lístek obvykle neakceptuje, je možno nejlépe zrušit pozvolna - co nejpřirozenější očistnou detoxikací anebo kontrolovaným půstem.

UŽ KLASIK MEDICÍNY HIPPOKRATES VĚDĚL, ŽE TĚLO JE TŘEBA ČAS OD ČASU ZEVNITŘ VYČISTIT
Neobvyklý stav, při kterém ubývalo energie a dostavovala se únava i celkové vyčerpání, formuloval jako zanesení organismu jedovatými látkami - toxiny. Svým přejezeným pacientům ordinoval fíky, datle, hrozny a velké množství čisté vody, ale také popsal celou řadu bylinných léků a léčebných postupů, které v organismu likvidovaly jeho nežádoucí produkty. Tak bylo tělo postupně zbavováno "špíny", ale i zlých duchů - všeho, co ve starověku i středověku lidé pokládali za škodlivé.
Lékaři pouštěli žilou, podávali dávidla, projímadla, zaříkáváním vyháněli ďábla. Samozřejmě, že se to netýkalo jen fyzického zdraví a kondice, ale i duševního stavu a citového rozpoložení, tedy všeho toho, co lze označit jako "celkovou zátěž".

DETOXIKOVAT VŮBEC NEZNAMENÁ HLADOVĚT,
jak by se mohli někteří "nadšenci" mylně domnívat. Kdo hladoví, chce jíst, ale nesmí. Ale jedinec, který absolvuje čisticí proces sám z vlastní vůle nebo podle určité své či lékařovy koncepce, na jistý čas výrazně omezí příjem "klasické" potravy a nepřejídá se.
Když to dělá správně, netrpí ani pocitem hladu, ani špatnou náladou či ztrátou výkonnosti a po očistných dnech mluví o nových pocitech svěžesti a činorodosti.
Za touto metodou je něco víc než touha po zhubnutí nebo zlepšení postavy. Kdo se učí omezovat, shazuje ze sebe i duševní zátěž. Jeho smysly se probouzejí a v hlavě se tvoří prostor pro nové dojmy, vzdělávání a chápání novinek. Je třeba jen vědět, že určité typy potravin mohou působit "jedovatě" (červené či hnědé maso) a jiné spíš jako "protijedy" (naturální rýže apod.).

ŠOKOVÁ OČISTA V PODOBĚ NÁRAZOVÉ DETOXIKAČNÍ KÚRY
nebo vyčerpávajícího půstu vzhledem k předpokládanému fyzickému a psychickému zatížení, které navyšuje množství nežádoucích odpadových produktů (kreatinkináza, laktát, kyselina močová, amoniak) v našem organismu, nepřichází v úvahu. Proto je vhodné soustředit se na postupnou individuální úpravu pitného režimu a jídelního lístku. Na snídani se doporučuje konzumovat méně kravského mléka a víc jogurtů s probiotickými kulturami ve směsi s obilninami, sezamovými, slunečnicovými, lněnými a tykvovými semínky.

PŘES DEN NESMÍ CHYBĚT
různé varianty hustých zeleninových polévek a v páře vařená pestrá zelenina (brokolice, paprika, karfiol, petržel, mrkev, rajčata). Jako přílohy k hlavním jídlům (více jíst mořské olejnaté ryby!) se preferují různé druhy rýže nebo vařené brambory. Těstoviny je vhodné konzultovat s lékařem.
Na minimum je třeba omezit sůl, bílý cukr a čokoládové zákusky. Jako dezert se doporučují různé směsi ořechů (kešu, lískové, mandle), z ovoce hlavně na enzymatické směsi bohatý ananas, sušené švestky, meruňky a fíky.
V pitném režimu je dobré minimalizovat pití kávy, energetických nápojů a černého čaje. Ráno nejlépe naše ledviny probudí zásadité (alkalické) minerálky a trochu vlažné vody s citronem.
Přes den jsou důležité různě ochucené řídké minerální (iontové) nápoje v množství aspoň tří litrů, neslazené bylinkové čaje (zelený, heřmánkový, zázvorový, šípkový, mátový, kopřivový), minerální vody s nízkým obsahem uhličitanů (bublinek) a šťáva z aloe vera či jitrocelový sirup.
Pracovník v plném pracovním procesu nemůže příliš experimentovat se svým jídelním lístkem. Zásady jsou v podstatě dané a zažité, a tak pokud projeví zájem (nebo je mu naordinováno) vykonávat očistnou kúru, mělo by to nastat po zralé úvaze a konzultaci s lékařem.
V náročném denním a týdenním cyklu (o měsíčním ani nemluvě) je třeba všechny výhody i nevýhody takové metody posoudit a rozhodnout správně.

DŮLEŽITÉ
Kontrolovaný zdravotní stav podnikatele je pro absolvování detoxikační kúry nezbytný. Jakýkoli typ takového nového režimu totiž za určitých okolností znamená pro tělo i duši i pořádnou porci práce navíc, hlavě pro ledviny.


Musí vyloučit více kyselin, které vznikají rozkladem tuků. To ale může bránit dostatečnému a plynulému vylučování kyseliny močové, což při nedodržování správného pitného režimu může vést v extrémních případech k problémům s klouby. I proto je při očistě, hlavně v době rehabilitace po pracovní zátěži, kdy mohou probíhat regenerační procedury v relativním fyzickém i psychickém klidu, nutno vypít větší množství tekutin.

DŮLEŽITÉ DETOXIKAČNÍ TIPY:
  • Je třeba informovat rodinu, spolupracovníky i blízké okolí o svých očistných záměrech, aby se na tento moment mohli připravit, případně se přidat. Když absolvuje kúru více kolegů, určitě to jde lépe a je to efektivnější.
  • Mimořádně důležitá je průběžná lékařská kontrola.
  • Během detoxikace se podnikatel potí mnohem víc než jindy, hlavně v noci. Někdy se může objevit silnější zápach z úst. Proto je třeba dbát ha osobní a ústní hygienu.
  • Kromě fyzického tréninku (např. ve fitness centru) neuškodí pravidelné ostré procházky na čerstvém vzduchu. Ideální je vytrvalostní zatížení po dobu tři čtvrtě hodiny (rychlá chůze, běh na lyžích, plavání, jízda na kole) do zpocení. Je nutné dělat to, co má člověk obzvláště rád a co mu pomůže zahnat případné pocity hladu.
  • Při detoxikaci bývá podnikatelům někdy chladno. Mění se totiž trávicí činnost, která dodává pocit tepla. Pomáhá teplejší oděv, teplá sprcha, potní fyzioterapeutické procedury (sauna, horké vodní a parní koupele, masáže), kterým se musí věnovat maximální pozornost.

Detoxikační limity má ten, kdo:
  • Je oslabený déletrvajícím onemocněním, operací apod.
  • Je už dlouhou dobu nadměrně nervózní a depresivní.
  • Trpí poruchami příjmu potravy.
  • Užívá pravidelně léky.
  • Je (v případě něžného pohlaví) těhotná žena nebo kojící matka.

Detoxikační procesy jsou jen variantou životního stylu podnikatele, méně obvyklá možnost nabízející prostor pro důkladné pročištění tělesné schránky před dalšími ročními obdobími. Určitě neuškodí…

DETOXIKAČNÍ RECEPTY
Draselný (zásaditý) vývar
Nakrájejte asi jeden a půl kilogramu různé zeleniny, nejraději čerstvé a bio, resp. nekonzervované. Je třeba ji důkladně umýt a v případě kořenové (celer, petržel, mrkev) i vydrhnout. Když je přirozeně pěstovaná, neloupejte. Přidejte svazek petrželové natě a pří-padně i sušenou celerovou. Dejte je do pánve z nerez oceli nebo neoxidujícího materiálu s 2,2 l filtrované nebo pramenité vody, bez koření. Směs přiveďte do varu a nechejte na mírném ohni asi 30 minut. Nechte vychladnout a pak tekutinu přefiltrujte a uchovejte v lednici, dokud ji nebudete potřebovat.

ŠŤÁVY PRO DETOXIKACI
Šťávy z mrkve, červené řepy a celeru mají skvělé pročišťující účinky. Nejlepší je rozředit první dvě s celerovou nebo jinou zeleninovou šťávou. Další doporučenou zeleninou pro šťávu jsou brokolice, kapusta, hlávkový salát, jarní druhy zeleniny, rajčata, cibule a naklíčená semena. Ochuťte je bylinkami, česnekem, sušeným kořením, jako je skořice, nebo pálivými druhy zeleniny (například čili papričkami). Máte-li rádi mořské řasy, do odšťavovače přidejte jednu nebo dvě snítky.
Dobré kombinace:
  • mrkev s brokolicí a pár listů pupavy,
  • rajče, fenykl a petržel,
  • mrkev, celer, hlávkový salát a koriandr,
  • celer s cibulkou a řeřichou,
  • mrkev, červená řepa, špenát a ředkvička,
  • rajče, červená řepa, celer a okurka.

DETOXIKAČNÍ DOTAZNÍK
(podle známého amerického dietologa dr. Haase, upravený autorem článku)
Pomalá detoxikace je užitečná pro každého, kdo odpoví kladně aspoň na dvě z následujících otázek:
  1. Bolí vás často hlava, nebo máte nějaké podobné bolesti a těžkosti?
  2. Jíte často ve fast foodech a máte rádi smažená jídla, nebo kupujete hlavně průmyslově zpracované potraviny?
  3. Pijete pravidelně kávu, hodně sladíte, dopřejete si sladkosti i během dne?
  4. Máte nadváhu nebo sklony k nárazovému přejídání?
  5. Míváte zvýšený krevní tlak nebo vyšší hladiny krevních tuků a cholesterolu?
  6. Máte alergickou reakci na některé potraviny nebo jinou alergii, která se projevuje jako senná rýma, vyrážky nebo problémy s dýcháním?
  7. Trpíte zahleněním nebo častými záněty v nose a hrdle?
  8. Míváte zácpu nebo trávicí problémy?
  9. Užíváte pravidelně léky předepsané lékařem, nebo si kupujete volně prodejné léky, máte zkušenosti s užíváním měkkých drog?
  10. Kouříte cigarety, doutníky, dýmku?
  11. Pijete pravidelně pivo, víno, nebo tvrdý alkohol?
  12. Cítíte se často unavení nebo vyčerpaní?

RECEPT NA ZÁVĚR:
Bylinkový čaj
Ne více než 30 g sušených nebo 75 g čerstvých bylinek (máta, heřmánek, kopřiva) nasypte do čajníku či jiné nádoby s těsným víkem. Přilijte 500 ml vroucí vody. Přikryté nechte 10 minut stát, pak přeceďte přes nylonové sítko. Pijte teplé nebo vychladnuté. Bylinkové zápary lze uchovávat v lednici do 24 hodin.

 

 
 
P6 AKTUAL V LEGISLATIVĚ

 
ZE SBÍRKY ZÁKONŮ ČR VYBÍRÁME:

Částka číslo 66/2011 ze dne 30.6.2011
181. Zákon, kterým se mění zákon č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád), ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony

Částka číslo 67/2011 ze dne 4.7.2011
182. Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva dopravy a spojů č. 341/2002 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů
183. Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí, kterým se vyhlašuje závaznost Kolektivní smlouvy vyššího stupně

Částka číslo 68/2011 ze dne 8.7.2011
184. Zákon, kterým se mění zákon č. 61/1988 Sb., o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě, ve znění pozdějších předpisů
185. Zákon, kterým se mění zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
186. Zákon o poskytování součinnosti pro účely řízení před některými mezinárodními soudy a jinými mezinárodními kontrolními orgány a o změně zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů
187. Zákon, kterým se mění zákon č. 440/2003 Sb., o nakládání se surovými diamanty, o podmínkách jejich dovozu, vývozu a tranzitu a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů

Částka číslo 69/2011 ze dne 15.7.2011
188. Zákon, kterým se mění zákon č. 189/2004 Sb., o kolektivním investování, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony

Částka číslo 70/2011 ze dne 15.7.2011
189. Nařízení vlády o sdělení klíčových informací speciálního fondu kolektivního investování
190. Nařízení vlády, kterým se stanoví limity některých částek v eurech, pokud jde o úpravu veřejné nabídky investičních cenných papírů, prospektu cenného papíru a informačních povinností emitenta některých investičních cenných papírů a dalších osob
191. Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 234/2009 Sb., o ochraně proti zneužívání trhu a transparenci
192. Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 233/2009 Sb., o žádostech, schvalování osob a způsobu prokazování odborné způsobilosti, důvěryhodnosti a zkušenosti osob a o minimální výši finančních zdrojů poskytovaných pobočce zahraniční banky
193. Vyhláška o minimálních náležitostech statutu fondu kolektivního investování a podmínkách pro užívání označení krátkodobý fond peněžního trhu a fond peněžního trhu
194. Vyhláška o podrobnější úpravě některých pravidel v kolektivním investování
195. Vyhláška o činnosti depozitáře fondu kolektivního investování a ujednáních depozitářské smlouvy standardního fondu
196. Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstva obce
197. Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení opakovaného hlasování do zastupitelstva města

Částka číslo 71/2011 ze dne 15.7.2011
198. Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 356/2008 Sb., kterou se provádí zákon č. 91/1996 Sb., o krmivech, ve znění pozdějších předpisů, ve znění pozdějších předpisů
199. Vyhláška o stanovení požadavků na kvalitu paliv používaných pro vnitrozemská a námořní plavidla z hlediska ochrany ovzduší
200. Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení opakovaných voleb do zastupitelstva obce
201. Sdělení Energetického regulačního úřadu o vydání cenového rozhodnutí
202. Nález Ústavního soudu ze dne 14. června 2011 sp. zn. Pl. ÚS 29/10 ve věci návrhu na zrušení čl. I a čl. II odst. 2 obecně závazné vyhlášky města Chrastavy č. 5/2009 o stanovení míst, na kterých mohou být provozovány interaktivní videoloterijní terminály

Částka číslo 72/2011 ze dne 15.7.2011
203. Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 467/2003 Sb., o používání tabákových nálepek při značení tabákových výrobků, ve znění pozdějších předpisů
204. Vyhláška, kterou se zrušuje vyhláška Ministerstva průmyslu a obchodu č. 30/2002 Sb., kterou se stanoví postupy při ověřování nádrží používaných jako měřidla, které jsou umístěny na plavidlech a označované značkou EHS, ve znění vyhlášky č. 260/2003 Sb.
205. Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 411/2008 Sb., o stanovení druhů zvířat vyžadujících zvláštní péči

Částka číslo 73/2011 ze dne 19.7.2011
206. Zákon, kterým se mění zákon č. 219/1995 Sb., devizový zákon, ve znění pozdějších předpisů
207. Zákon, kterým se mění zákon č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád), ve znění pozdějších předpisů
208. Nařízení vlády o technických požadavcích na přepravitelná tlaková zařízení

Částka číslo 74/2011 ze dne 19.7.2011
209. Zákon, kterým se mění zákon č. 416/2009 Sb., o urychlení výstavby dopravní infrastruktury
210. Vyhláška o rozsahu, náležitostech a termínech vyúčtování dodávek elektřiny, plynu nebo tepelné energie a souvisejících služeb

Částka číslo 75/2011 ze dne 19.7.2011
211. Zákon, kterým se mění zákon č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony

Částka číslo 76/2011 ze dne 19.7.2011
212. Zákon, kterým se mění zákon č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitostí, ve znění pozdějších předpisů
213. Zákon o zákazu použití, vývoje, výroby, skladování a převodu kazetové munice a o jejím zničení (zákon o zákazu kazetové munice)
214. Zákon, kterým se mění zákon č. 85/1996 Sb., o advokacii, ve znění pozdějších předpisů
215. Zákon, kterým se mění zákon č. 6/2002 Sb., o soudech, soudcích, přísedících a státní správě soudů a o změně některých dalších zákonů (zákon o soudech a soudcích), ve znění pozdějších předpisů

 

 
 
CHYBOVAT ZNAMENÁ PLATIT

 

20. 7.

Středa

Daně z příjmů – plátce

Odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti sražených z mezd za červen 2011

(§ 38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)

Sociální pojištění - OSVČ

Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za červen 2011

(§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)

Odvod pojistného na (dobrovolné) nemocenské pojištění OSVČ za červen 2011

(§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)

Sociální pojištění – zaměstnavatel

Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za červen 2011

(§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zabezpečení)

Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za červen 2011

(§ 9 odst. 3 a 4 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)

Zdravotní pojištění – zaměstnavatel

Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za červen 2011

(§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na zdravotní pojištění)

Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za červen 2011

(§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na zdravotní pojištění)

25. 7.

Pondělí

DPH

Podání přiznání k DPH a její zaplacení za červen 2011 u plátců s měsíčním zdaňovacím obdobím

(§ 101 odst. 1 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)

Podání přiznání k DPH a její zaplacení za II. čtvrtletí 2011 u plátců se čtvrtletním zdaňovacím obdobím

(§ 101 odst. 1 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)

E-podání souhrnného hlášení za červen 2011, pokud plátce dodal zboží jinam do EU, poskytl službu osobě registrované k DPH jinde v EU, přemístil do jiného státu EU obchodní majetek nebo byl “prostřední osobou” v třístranném obchodu

(§ 102 odst. 4, 5 a 6 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)

31. 7.

Neděle

Daně z příjmů - plátce

Daňové povinnosti se přesouvají na pondělí 1. srpna 2011.

Zákonné pojištění úrazu

Pojistné povinnosti se přesouvají na pondělí 1. srpna 2011.



SRPEN 2011

1. 8.

Pondělí (za neděli 31. 7.)

Daně z příjmů - plátce

Odvod “srážkové” daně sražené v červnu 2011 a hlášení plátce daně o této dani sražené zahraničním poplatníkům (s výjimkou příjmů ze zaměstnání do 5 000 Kč)

(§ 38d odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)

Odvod zajištění daně sraženého v červnu 2011 ze stanovených příjmů ze zdroje v ČR zahraničního poplatníka a hlášení plátce daně o provedeném zajištění daně

(§ 38e odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)

Zákonné pojištění úrazu

Odvod pojistného zákonného pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání za III. čtvrtletí 2011

(§ 365 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, § 12 odst. 3 vyhlášky č. 125/1993 Sb., o zákonném pojištění odpovědnosti zaměstnavatele)

1. 8.

Pondělí

Zdravotní pojištění – OSVČ

Podání Přehledu OSVČ o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně za rok 2010 při odkladu podání daňového přiznání poradcem nebo pro povinný audit

(§ 24 odst. 2, § 8 odst. 5 zákona č. 592/92 Sb., o pojistném na zdravotní pojištění)

Sociální pojištění - OSVČ

Podání Přehledu OSVČ o příjmech a výdajích správě sociálního zabezpečení za rok 2010 při odkladu podání přiznání poradcem nebo pro povinný audit

(§ 14a odst. 3, § 15 odst. 1, § 23 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zab.)

8. 8.

Pondělí

Zdravotní pojištění – OSVČ

Odvod zálohy na zdravotní pojištění OSVČ za červenec 2011

(§ 7 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)

9. 8.

Úterý

Sociální pojištění - OSVČ

Doplatek pojistného za rok 2010 při odkladu podání přiznání poradcem nebo pro povinný audit (resp. do 8 dnů po podání Přehledu o příjmech a výdajích)

(§ 14a odst. 3, § 15 odst. 1, § 23 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zab.)

22. 8.

Pondělí (za sobotu 20. 8.)

Daně z příjmů – plátce

Odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti sražených z mezd za červenec 2011

(§ 38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)

Sociální pojištění - OSVČ

Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za červenec 2011

(§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)

Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za červenec 2011

(§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)

Sociální pojištění – zaměstnavatel

Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za červenec 2011

(§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zabezpečení)

Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za červenec 2011

(§ 9 odst. 3 a 4 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)

Zdravotní pojištění – zaměstnavatel

Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za červenec 2011

(§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na zdravotní pojištění)

Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za červenec 2011

(§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na zdravotní pojištění)

25. 8.

Čtvrtek

DPH

Podání přiznání k DPH a její zaplacení za červenec 2011 u plátců s měsíčním zdaňovacím obdobím

(§ 101 odst. 1 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)

E-podání souhrnného hlášení za červenec 2011, pokud plátce dodal zboží jinam do EU, poskytl službu osobě registrované k DPH jinde v EU, přemístil do jiného státu EU obchodní majetek nebo byl “prostřední osobou” v třístranném obchodu

(§ 102 odst. 4, 5 a 6 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)

31. 8.

Středa

Daně z příjmů- plátce

Odvod “srážkové” daně sražené v červenci 2011 a hlášení plátce daně o této dani sražené zahraničním poplatníkům (vyjma příjmů ze zaměstnání do 5 000 Kč)

(§ 38d odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)

Odvod zajištění daně sraženého v červenci 2011 ze stanovených příjmů ze zdroje v ČR zahraničního poplatníka a hlášení plátce daně o zajištění daně

(§ 38e odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)

Daň z nemovitostí

Odvod první ze dvou splátek (á 50 %) daně na rok 2011 (u poplatníků provozujících zemědělskou výrobu a chov ryb, pokud daň přesahuje 5.000 Kč)

(§ 15 odst. 1 písm. a) zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitostí)

 

 
 
EKONOMIKA

 
Název krajiny Název měny Měna 4.7. 5.7. 6.7. 7.7. 8.7. 11.7. 12.7. 13.7. 14.7. 15.7. 18.7.
Austrálie dolar AUD 17,948 17,948 17,948 18,295 18,304 18,364 18,39 18,496 18,512 18,463 18,425
Brazílie real BRL 10,747 10,747 10,747 10,886 10,926 10,886 10,961 11,01 10,947 10,998 10,989
Bulharsko lev BGN 12,408 12,408 12,408 12,414 12,382 12,358 12,399 12,473 12,496 12,521 12,471
Čína renminbi CNY 2,59 2,59 2,59 2,636 2,63 2,66 2,68 2,681 2,664 2,679 2,684
Dánsko koruna DKK 3,254 3,254 3,254 3,255 3,248 3,241 3,252 3,271 3,277 3,284 3,271
EMU euro EUR 24,27 24,27 24,27 24,28 24,225 24,175 24,25 24,395 24,44 24,49 24,39
Filipíny peso PHP 38,864 38,864 38,864 39,722 39,784 40,09 40,144 40,278 40,086 40,308 40,354
Hongkong dolar HKD 2,151 2,151 2,151 2,188 2,185 2,21 2,226 2,225 2,209 2,221 2,228
Chorvatsko kuna HRK 3,282 3,282 3,282 3,28 3,279 3,269 3,257 3,282 3,29 3,294 3,274
Indie rupie INR 37,67 37,67 37,67 38,336 38,357 38,671 38,801 38,935 38,672 38,887 38,96
Indonesie rupie IDR 1,964 1,964 1,964 1,996 1,997 2,018 2,025 2,028 2,017 2,028 2,029
Japonsko jen JPY 20,718 20,718 20,718 20,95 20,883 21,369 21,768 21,846 21,774 21,872 21,952
Jihoafrická rep. rand ZAR 2,488 2,488 2,488 2,534 2,547 2,524 2,511 2,513 2,507 2,509 2,487
Jižní Korea won KRW 1,574 1,574 1,574 1,601 1,609 1,626 1,626 1,635 1,626 1,636 1,637
Kanada dolar CAD 17,436 17,436 17,436 17,707 17,748 17,746 17,851 18,037 17,971 18,072 18,104
Litva litas LTL 7,029 7,029 7,029 7,032 7,016 7,001 7,023 7,065 7,078 7,093 7,064
Lotyšsko lat LVL 34,226 34,226 34,226 34,236 34,163 34,093 34,189 34,403 34,461 34,532 34,386
Maďarsko forint HUF 9,204 9,204 9,204 9,206 9,216 9,086 9,047 9,032 9,07 9,046 8,934
Malajsie ringgit MYR 5,572 5,572 5,572 5,66 5,681 5,714 5,721 5,739 5,735 5,758 5,761
Mexiko peso MXN 1,442 1,442 1,442 1,47 1,472 1,467 1,467 1,475 1,474 1,479 1,474
MMF SDR XDR 26,786 26,786 26,786 27,14 27,029 27,246 27,345 27,473 27,271 27,529 27,615
Norsko koruna NOK 3,128 3,128 3,128 3,137 3,128 3,122 3,12 3,113 3,119 3,113 3,101
Nový Zéland dolar NZD 13,881 13,881 13,881 14,104 14,156 14,328 14,225 14,317 14,522 14,561 14,653
Polsko zlotý PLN 6,156 6,156 6,156 6,156 6,148 6,072 6,017 6,031 6,063 6,071 6,033
Rumunsko nové leu RON 5,748 5,748 5,748 5,772 5,768 5,715 5,664 5,674 5,718 5,745 5,716
Rusko rubl RUB 60,116 60,116 60,116 60,723 60,826 60,959 61,237 61,397 61,298 61,602 61,575
Singapur dolar SGD 13,647 13,647 13,647 13,878 13,945 14,048 14,127 14,174 14,143 14,204 14,258
Švédsko koruna SEK 2,667 2,667 2,667 2,672 2,667 2,636 2,633 2,644 2,658 2,658 2,635
Švýcarsko frank CHF 19,695 19,695 19,695 20,112 20,014 20,635 20,805 20,86 21,115 21,155 21,236
Thajsko baht THB 54,938 54,938 54,938 56,125 56,294 56,733 57,163 57,337 57,21 57,539 57,775
Turecko nová lira TRY 10,351 10,351 10,351 10,398 10,473 10,466 10,5 10,497 10,455 10,498 10,392
USA dolar USD 16,737 16,737 16,737 17,033 17,004 17,203 17,346 17,336 17,209 17,31 17,364
Velká Británie libra GBP 26,919 26,919 26,919 27,218 27,114 27,453 27,469 27,645 27,743 27,906 27,931
Izrael šekel ILS 4,93 4,93 4,93 4,999 4,997 4,996 5,012 5,024 5,021 5,035 5,04

 

 
 
NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE

 
Poradce, měsíčník nejenom pro podnikatele, č. 12-13/2011
  • Zákon o spotřebních daních s komentářem

Daně účetnictví - vzory a případy (DÚVaP) - měsíčník, č. 7-8/2011
  • Spotřební daně

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále - (DaÚ) - měsíčník, č.7-8/2011
  • Společné jmění manželů
  • Uplatňování výdajů procentem nebo skutečné výdaje
  • Účtování o pořízení automobilu směnou
  • Režim přenesení daňové povinnosti
  • Finanční majetek

Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále - (PaM) - měsíčník, č. 7-8/2011
  • Vnitropodnikové směrnice
  • Zvýšení důchodového věku za hranici 70 let - změny
  • Vyrovnávací příspěvek v těhotenství
  • Odvolání vedoucího zaměstnance - nárok na odstupné
  • Manažerské a obchodní smlouvy - zákaz konkurence
  • Přestupky a jiné správní delikty

Poradce Veřejné Správy - (PVS) - měsíčník, č. 7-8/2011
  • Nový seznam nemocí z povolání
  • Opravné položky z daňového hlediska
  • Srážky se mzdy
  • Pracovněprávní vztahy absolventů škol
  • Práce mladistvých

1 000 řešení - dvouměsíčník, nadstavba měsíčníků Poradce, DaÚ, PaM a DÚVaP, č. 4/2011
  • Čerpání dovolené
  • Pracovní právo
  • Daně
  • Účetnictví

Zisk - měsíčník, č. 7-8/2011
  • Zvyšování efektivity pracovní komunikace
  • Ambice žen prý vyžadují oběti
  • Chceš být šťastný? Tak nebuď nešťastný!
  • Proč kancelář není ideálním místem pro práci
  • Benchmarking a zvyšování výkonnosti firmy
  • Štíhlá výroba - principy aplikace
  • Jak znásobit vaši marketingovou komunikaci
  • Kde budete za 5 roků

PŘIPRAVUJEME

Poradce č. 1/2012 (VIII/2011)
  • Zákon o spotřebitelském úvěru - komentář

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále - (DaÚ) č. 9/2011 (VIII/2010)
  • Novela zákona o platebním styku
  • Vstupní cena hmotného a nehmotného majetku
  • Pohoštění obchodních partnerů
  • Reverse - charge
  • Opravné položky v účetnictví a daních z příjmů
  • Zahrnout automobil do ochodního majetku?
  • Novela zákoníku práce

Práce a mzdy bez chyb, pokut a penále - (PaM) č. 9/2011 (VIII/2011)
  • Rekvalifikace
  • Dohody o provedení práce
  • Peněřitá pomoc v mateřství při druhém dítěti
  • Hmotná odpovědnost
  • Koupě podniku a spor zaměstnance ze zaměstnavateli
  • Stravování zaměstnanců
  • Pracovní smlouva

Poradce veřejné správy - (PVS) č. 9/2011 (VIII/2010)
  • Zrušení registrace k DPH u veřejnoprávních subjektů
  • Etická výchova ve školách
  • Stres na pracovišti
  • Oprava základu daně
  • Novela zákona o účetnictví
  • Vyhodnocení rozpočtového hospodaření


 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
 
   
 
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 51548/L.

 

 


V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu s předmětem NEPOSÍLAT na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.

Copyright (c) ExiCon, s. r. o., 2011
Untitled Page