|
TÉMA NOVIN KONTROLNÍ HLÁŠENÍ - NOVELA |
NASTAL ČAS INVENTARIZACÍ
Kontrolní hlášení se jako úplně nový daňový institut bude od 1. ledna 2016 dotýkat podstatné většiny plátců DPH. Bude vysoce náročný na přesnost uvedených údajů. Pro jeho zpracování musí být plátce daně i technicky vybaven. Kteří plátci DPH budou po 1. lednu 2016 povinni k zpracování a podání správci daně? Co je účelem kontrolního hlášení? Pozornost je věnována postupu při zpracování a elektronickém podání kontrolního hlášení finančnímu úřadu.
Do právní úpravy daně z přidané hodnoty vstoupí dnem 1. ledna 2016 další změny. Tímto dnem se zavádí povinné podávání kontrolního hlášení. Věcně a místně příslušnému územnímu pracovišti finančního úřadu je budou podávat právnické a fyzické osoby registrované k dani z přidané hodnoty, které přijímají a uskutečňují zdanitelná plnění. Tímto opatřením se sleduje zlepšení výběru daně a omezení daňových úniků a daňových podvodů. Plnění této nové povinnosti přinese na plátce daně z přidané hodnoty zvýšené materiální, finanční a kvalifikační požadavky. K dokonalé přípravě na bezproblémovou přípravu kontrolního hlášení a jeho správné podávání správci daně má přispět i tento článek.
KONTROLNÍ HLÁŠENÍ je novým speciálním institutem daňového tvrzení. Umožňuje správci daně rychlý přístup k údajům týkajícím se daně z přidané hodnoty a rychlou kontrolu daňových přiznání. Zavedení kontrolního hlášení je součástí plnění Koaliční smlouvy mezi ČSSD, hnutím ANO a KDU-ČSL na volební období 2013 – 2017 podepsané ze dne 13. ledna 2014. Zavedením kontrolního hlášení dojde k rozšíření elektronické komunikace mezi správci daně a plátci daně z přidané hodnoty. Dojde k časové úspoře a ke zkvalitnění zpracovávaných dat. Povede k lepšímu výběru daní a k omezení daňových úniků, a to zejména u nadměrných odpočtů. Tzv. VAT GAP (mezera na DPH), která představuje rozdíl mezi potenciálním inkasem DPH a skutečností, činí v České republice minimálně 80 mld. Kč ročně. Podle odhadu Finanční správy České republiky po zavedení kontrolního hlášení dojde ke zvýšení daňových příjmů zpočátku o přibližně 10 mld. Kč ročně. V dalších letech se tato částka ještě zvýší v důsledku odstrašujícího efektu na osoby stojící za podvody s DPH.
Zavedení kontrolního hlášení pro všechny plátce přinese určité, nikoliv však výrazné, zvýšení administrativní zátěže jak plátcům, tak i správcům daně. U plátců, kteří doposud neměli povinnost podávat daňové přiznání ani výpisy z evidencí elektronicky, dojde ke zvýšení nákladů na softwarové vybavení, a to v podobě připojení k internetu a pořízení vhodného počítačového vybavení.
Kontrolní hlášení obsahuje pouze údaje nezbytně nutné pro správu daně. V žádném případě se
nejedná o kompletní souhrn fakturačních údajů, ze kterých by bylo možné vyčíst určité obchodní strategie či obchodní tajemství dotčených plátců. Z kontrolních hlášení bude možné zjistit pouze, mezi kým a kdy proběhl příslušný obchod a celkovou cenu fakturovaného plnění.
Právní úprava kontrolního hlášení
je obsažena v ustanoveních § 101c až § 101i zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o DPH“). Tato ustanovení jsou účinná od 1. ledna 2016. Nová ustanovení byla do zákona o DPH vložena novelizujícím zákonem č. 360/20140 Sb., kterým se mění zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Tento zákon ze dne 22. prosince 2014 se stal platný rozesláním dne 31. prosince 2014. Mezi dnem nabytí platnosti zákona a dnem účinnosti ustanovení o zavedení kontrolního hlášení uplynula dostatečná legisvakanční doba umožňující dokonalé seznámení se s novým daňovým instrumentem. Při zpracování a podávání kontrolního hlášení se postupuje podle obecných zásad správy daní stanovených zákonem č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „daňový řád“). Vyhází se i z ustanovení zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „občanský zákoník“). Ministerstvo financí vydalo k vysvětlení postupu při podávání kontrolního hlášení informační sdělení, která jsou zavěšena na internetové stránce Finanční správy České republiky http://www.financnisprava.cz. Podrobná úprava fungování nově zavedeného systému kontrolních hlášení je předmětem metodiky vydané Generálním finančním ředitelstvím v květnu 2015, aktualizované v červenci 2015.
Poznámka:
Při odkazu na určité ustanovení zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů, je v závorce nebo v textu uváděno zpravidla jen označení příslušného paragrafu, odstavce a písmene. Název zákona či jiné právní normy je uveden pouze v případech, kdy se odkaz vztahuje na jiný právní předpis než zákon č. 235/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů.
Kontrolní hlášení je zaváděno jako nástroj užívaný a pozitivně ověřený i v jiných členských státech Evropské unie jako významný flexibilní a účinný nástroj detekce daňových úniků a
podvodů, zejména karuselových. Jeho cílem a smyslem je umožnit správci daně získat informace o vybraných transakcích realizovaných plátci DPH a ve spojení s dalšími údaji identifikovat riziková sdružení osob (řetězce, karusely), která získávají neoprávněně finanční prostředky z veřejného rozpočtu. Významným faktorem je zde reálná časovost. Správce daně v okamžiku podání kontrolního hlášení disponuje údaji, které mu umožňují provést včasnou analýzu a identifikovat možná spojení plátců, která neoprávněně odčerpávají finanční prostředky formou vyplácených nadměrných odpočtů. Jde tedy o nástroj rychlé a zároveň přesné identifikace plátců, ke kterým se váže riziko zkrácení daňové povinnosti.
Kontrolním hlášením se nenahrazuje daňové přiznání
Jeho zavedením je zrušeno podávání výpisu z evidence pro účely daně z přidané hodnoty ve vztahu k režimu přenesení daňové povinnosti.
S účinností od 1. ledna 2015 zanikají:
povinnosti plátce, které se týkají vedení evidencí pro účely daně z přidané hodnoty
v souvislosti se zvláštním režimem pro investiční zlato (§ 92 odst. 8 písm. d) a e),
povinnosti plátců, které se týkají vedení evidencí pro účely daně z přidané hodnoty
v režimu přenesení daňové povinnosti podle § 92a odst. 3 až 5 (dodání zlata,
obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů, dodání zboží uvedeného
v příloze č. 5 k zákonu o DPH, poskytnutí stavebních nebo montážních prací).
SPRÁVCE DANĚ SOUČASNĚ S PŘIJETÍM DAŇOVÉHO PŘIZNÁNÍ a při vyměřování daně disponuje údaji z kontrolního hlášení, které by jinak získával až následnou daňovou kontrolou.
Přitom v době provádění kontroly jsou již některé články spojení nesoučinné (tzv. mizející obchodník) a finanční prostředky jsou odčerpány mimo dispozici správce daně. Zavedení institutu kontrolního hlášení a následných analýz údajů umožní proti organizovaným daňovým únikům efektivně směrovat kontrolní činnost správce daně.
Kdo je povinen k podání kontrolního hlášení
určuje ustanovení § 101c. Povinností podávat kontrolní hlášení je vázán plátce daně, který:
uskutečnil zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku, nebo přijal úplatu před dnem uskutečnění tohoto plnění,
přijal zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku, nebo poskytl úplatu před dnem
uskutečnění tohoto plnění,
ve zvláštním režimu pro investiční zlato:
– – přijal zprostředkovatelskou službu, u které byla uplatněna daň podle § 92 odst. 5,
– – uskutečnil dodání investičního zlata osvobozené od daně, u kterého má nárok na odpočet daně podle § 92 odst. 6 písm. b) a c), nebo
– – investiční zlato vyrobil nebo zlato přeměnil na investiční zlato podle § 92 odst. 7.
Za společnost bez právní osobnosti založenou podle § 2716 a násl. občanského zákoníku podává kontrolní hlášení společník, který podává za společnost přiznání k dani z přidané hodnoty.
KONTROLNÍ HLÁŠENÍ NEPODÁVÁ
plátce, který ve zdaňovacím období:
uskutečnil pouze plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně podle § 51,
uskutečnil pouze plnění osvobozená od daně s nárokem na odpočet daně podle § 63,
neuskutečnil žádná zdanitelná plnění s místem plnění v tuzemsku a nepořídil zboží z jiného členského státu Evropské unie.
OBSAHOVÉ NÁLEŽITOSTI kontrolního hlášení jsou zákonem o DPH stanoveny jen rámcově. Ustanovením § 101d odst. 1 je obsah kontrolního hlášení stanoven slovy „v kontrolním hlášení je plátce povinen uvést předepsané údaje potřebné pro správu daně“. Tyto údaje nejsou explicitně stanoveny zákonem, ale jsou určeny prostřednictvím formuláře vydaného Finanční správou České republiky. Jedná se tedy o tzv. formulářové podání. Stanovení předepsaných údajů prostřednictvím formuláře je velice flexibilní a lze tak rychleji reagovat na situace, kdy vyvstane potřeba vyžadovat nějaký další údaj nebo naopak může efektivně odstranit povinnost uvádět údaj, který se ukáže pro tyto účely jako nepotřebný. V případě, kdy by tyto údaje stanovoval přímo zákon, vyžadovala by jejich změna novelizaci zákona. Tento způsob změny údajů by byl rigidní a neumožňoval by přiměřeně reagovat na potřeby praxe. Princip obsažený v tomto ustanovení je standardně používán v rámci daňových zákonů. Je využíván například u daňového přiznání (§ 135 daňového řádu) nebo u přihlášky k registraci (§ 126 daňového řádu).
Formulář kontrolního hlášení je zveřejněný centrálně na internetových stránkách Finanční správy České republiky http://www.financnisprava.cz. s možností dálkového přístupu. Závazně je stanoven formát a struktura kontrolního hlášení.
(Více se o tomto tématu se dočtete v měsíčníku PaM 1/2016)
|
|
|
ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ |
ZDAŇOVACÍ OBDOBÍ
Plátce uskutečnil nebo přijal nějaké zdanitelné plnění, z něhož mu vznikla povinnost přiznat daň nebo z něhož nárokoval odpočet daně.
Bude muset plátce podávat kontrolní hlášení za každé zdaňovací období?
Kontrolní hlášení za příslušné zdaňovací období budou podávat pouze plátci, kteří jsou fyzickou osobou. Podle § 101e odst. 1 zákona o DPH totiž plátce, který je právnickou osobou, podává kontrolní hlášení za každý kalendářní měsíc, a to do 25 dnů po jeho skončení. Prakticky to znamená, že jak plátci právnické osoby s měsíčním, tak i čtvrtletním zdaňovacím obdobím budou podávat kontrolní hlášení za každý kalendářní měsíc. Oproti tomu podle § 101e odst. 2 zákona o DPH plátce, který je fyzickou osobou, podává kontrolní hlášení ve lhůtě pro podání daňového přiznání, tj. plátce s měsíčním zdaňovacím obdobím měsíčně a plátce se čtvrtletním zdaňovacím obdobím čtvrtletně. Podle § 101d odst. 3 přitom nebude možno lhůty podle předchozích odstavců 1 a 2 prodloužit. Jedná se tedy o odlišný přístup, než který vyplývá pro podání daňového přiznání z daňového řádu. Oproti pravidlům pro podávání daňového přiznání kontrolní hlášení nepodává za sledované období plátce, který neuskutečnil ani nepřijal za toto sledované období žádné plnění ve standardním režimu, ani v režimu přenesení daňové povinnosti, případně neuplatňuje nárok na odpočet daně z přijatých plnění ve standardním režimu. Kontrolní hlášení nepodává ani plátce, který za sledované období uskuteční pouze plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně podle § 51 zákona o DPH. Plátce, který ve stanovené lhůtě kontrolní hlášení nepodá, však bude podle metodické informace GFŘ správcem daně vyzván k podání kontrolního hlášení z toho důvodu, že jej ve stanovené lhůtě nepodal. Ve vazbě na to, má plátce, pokud mu vznikla podle § 101c zákona o DPH povinnost podat kontrolní hlášení, jej podat do 5 dnů od oznámení výzvy, jak vyplývá z § 101g odst. 1 zákona o DPH. Pokud je však plátce na základě jemu známého faktického stavu přesvědčen, že mu nevznikla povinnost podat kontrolní hlášení podle § 101c zákona o DPH za sledované období, podá, jako reakci na výzvu správce daně vyzývající k podání kontrolního hlášení tzv. „nulové kontrolní hlášení“ s vyplněním pouze údajů v záhlaví kontrolního hlášení a identifikaci plátce, a to prostřednictvím volby (rychlé odpovědi) dostupné na Daňovém portále Finanční správy v aplikaci EPO u elektronického formuláře kontrolního hlášení.
VZNIK POVINNOSTI K PODÁNÍ KONTROLNÍHO HLÁŠENÍ
Podnikatel provozuje živnostenskou činnost v oboru zednictví. Provádí různé stavební úpravy a opravy pro podnikatele, kteří jsou v České republice registrováni k dani z přidané hodnoty. Fakturuje v režimu přenesení daňové povinnosti. Využívá poddodávky stavebních prací od několika jiných živnostníků, kteří k dani z přidané hodnoty registrováni nejsou. Stavební materiál a další materiál pro svoji práci a motorovou naftu nakupuje výhradně v maloobchodních prodejnách za platby v hotovosti nebo jejich cenu hradí platební kartou. Prostřednictvím úhrady faktur pořizuje jen telekomunikační služby.
Bude podnikatel povinen podávat kontrolní hlášení?
Podnikatel uskutečňuje zdanitelná plnění na území České republiky. Uskutečňuje je v režimu přenesení daňové povinnosti na odběratele. Podnikateli nevzniká povinnost přiznání a platby daně. Takto uskutečněná plnění se zapisují do oddílu A. 1. kontrolního hlášení. Podnikatel využívá poddodávky od podnikatelů, kteří nejsou plátci DPH. Jejich faktury nemohou být předmětem zápisu v kontrolním hlášení. Podnikatel nakupuje stavební a jiný materiál v maloobchodních prodejnách. Při nákupu obdrží účtenku (paragon), která je zpravidla zjednodušeným daňovým dokladem. U těchto přijatých plnění uplatní nárok na odpočet. Souhrnnou částku z těchto účtenek zahrne do jednoho řádku v oddílu B. 3. kontrolního hlášení.
Podnikatel uplatní nárok na odpočet z faktur za telekomunikační služby. Souhrnně společně s účtenkami je zapíše do oddílu B. 3. kontrolního hlášení. Podnikatel splňuje podmínky pro vznik povinnosti podávat kontrolní hlášení. Vznikne mu povinnost zpracovávání a podávání kontrolního hlášení ve lhůtě shodné se lhůtou podávání přiznání k DPH.
PODÁNÍ OPRAVNÉHO KONTROLNÍHO HLÁŠENÍ
Plátce daně podá dne 22. 2. 2016 kontrolní hlášení za leden 2016. Dne 25. 2. 2016 plátce zjistí, že v kontrolním hlášení podaném 22. 2. 2016 zapomněl vykázat údaje o některých zdanitelných plněních přijatých v lednu 2016, z nichž uplatňuje nárok na odpočet daně v přiznání za měsíc leden 2016.
Kdy podá plátce opravné kontrolní hlášení?
Dne 25. 2. 2016 podá plátce opravné kontrolní hlášení. Opravným kontrolním hlášením plátce nahradí kompletně dříve podané kontrolní hlášení, tj. ke kontrolnímu hlášení podanému dne 22. 2. 2016 se nebude po podání tohoto opravného kontrolního hlášení přihlížet.
DOVOZ A VÝVOZ ZBOŽÍ
V kontrolním hlášení se bude vykazovat dovoz a vývoz zboží.
Jak se bude v kontrolním hlášení vykazovat dovoz a vývoz zboží?
Dovoz zboží ze třetí země se v kontrolním hlášení vykazovat nebude. Daň při dovozu zboží bude plátce daně, který dovezl zboží ze třetí země, nadále přiznávat pouze v daňovém přiznání, a to v ř. 7 nebo 8, a to ve zdaňovacím období, kdy mu bylo dovezené zboží propuštěno do příslušného režimu, a to zejména do režimu volného oběhu. Nárok na odpočet daně při dovozu zboží bude plátce vykazovat také pouze v daňovém přiznání, a to v ř. 42 nebo 44, případně v ř. 42, pokud by mu byla daň při dovozu zboží doměřena celním úřadem. Vývoz zboží, který je podle § 66 zákona o DPH osvobozen od daně s nárokem na odpočet daně nebude plátce také v kontrolním hlášení vykazovat. Hodnotu vyvezeného zboží vykáže plátce pouze v ř. 22 daňového přiznání.
OPRAVA SAZBY DANĚ
Stává se, že při uskutečnění zdanitelného plnění se uplatní nesprávná sazba daně. Chybný postup je způsoben tím, že se jedná o plnění uskutečňované jen ojediněle. Tato nesprávná daňová sazba je uvedena v daňovém dokladu (vystavené faktuře), jeho prostřednictvím zapracovaná do přiznání k DPH za příslušný kalendářní měsíc a je užita i v podaném kontrolním hlášení za tento kalendářní měsíc (např. leden 2016). Po náhodném zjištění této chyby po uplynutí tří měsíců (např. v dubnu 2016) je podáno dodatečné přiznání na vyšší daň. Tím je opravena chyba, k níž došlo v původním daňovém přiznání. Možnost dodatečného kontrolního hlášení zákon o DPH nedává.
Jak se použití nesprávné sazby daně dá opravit v podaném kontrolním hlášení a v jaké lhůtě tak lze, nebo se musí, učinit?
Po zjištění použití nesprávné sazby daně, je nezbytné bezodkladně opravit původní chybně vystavený daňový doklad postupem dle § 43 zákona o DPH. Odstranění chyby se provede opravným daňovým dokladem. Dodatečné DP k DPH je plátce povinen podat do konce kalendářního měsíce bezprostředně následujícího po kalendářním měsíci, v jehož průběhu byl zjištěn důvod pro jeho podání (tj. do 31. května 2016). V návaznosti na provedenou opravu je podle § 101f odst. 2 zákona o DPH plátce povinen do pěti pracovních dní od zjištění chybného postupu podat následné kontrolní hlášení za kalendářní měsíc, v němž byla použita nesprávná daňová sazba (tj. za měsíc leden 2016). V následném kontrolním hlášení plátce uvede všechny údaje z chybného kontrolního hlášení (za měsíc leden 2016) a promítne v něm opravu zápisem správných údajů, jimiž nahradí původní nesprávné údaje.
(Více na toto téma najdete v měsíčníku 1000 řešení 1/2016)
|
|
|
Částka číslo 133/2015 ze dne 3.12.2015
314/2015 Zákon, kterým se mění zákon č. 325/1999 Sb., o azylu, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 221/2003 Sb., o dočasné ochraně cizinců, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
Částka číslo 134/2015 ze dne 3.12.2015
315/2015 Zákon, kterým se mění zákon č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních, ve znění pozdějších předpisů
316/2015 Sdělení Energetického regulačního úřadu o vydání cenových rozhodnutí
Částka číslo 135/2015 ze dne 7.12.2015
317/2015 Zákon, kterým se mění zákon č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
318/2015 Zákon, kterým se mění zákon č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech a o změně některých zákonů (zákon o evidenci obyvatel), ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 328/1999 Sb., o občanských průkazech, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 329/1999 Sb., o cestovních dokladech, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
319/2015 Zákon, kterým se mění zákon č. 29/2000 Sb., o poštovních službách a o změně některých zákonů (zákon o poštovních službách), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 77/1997 Sb., o státním podniku, ve znění pozdějších předpisů
320/2015 Zákon o Hasičském záchranném sboru České republiky a o změně některých zákonů (zákon o hasičském záchranném sboru)
Částka číslo 136/2015 ze dne 7.12.2015
321/2015 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 400/2011 Sb., kterou se provádí zákon o občanských průkazech a zákon o cestovních dokladech, ve znění vyhlášky č. 76/2014 Sb.
322/2015 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 194/2009 Sb., o stanovení podrobností užívání a provozování informačního systému datových schránek, ve znění vyhlášky č. 422/2010 Sb.
323/2015 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstva obce
Částka číslo 137/2015 ze dne 7.12.2015
324/2015 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 504/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, u kterých hlavním předmětem činnosti není podnikání, pokud účtují v soustavě podvojného účetnictví, ve znění pozdějších předpisů
325/2015 Vyhláška, kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které vedou jednoduché účetnictví
|
|
|
ČAS LYŽOVÁNÍ
I v novém tisíciletí můžeme konstatovat, že obliba lyžování přetrvává a stále ho můžeme řadit mezi masové sporty – i když náklady na vybavení a pobyt v oblíbených lyžařských oblastech se pohybují ve vyšších číslech. Jde však o sportování typické pro období, které má nezanedbatelný pozitivní vliv na lidské zdraví, i když zároveň při něm dochází k mimořádně závažným a těžkým úrazovým událostem.
1. KROMĚ KLASICKÉHO ZPŮSOBU LYŽOVÁNÍ
Severské (běh na lyžích, bruslení na lyžích) anebo alpské (sjezd, slalom) zaznamenáváme na našich svazích nejčastěji jako novinky „carverové lyžování“, které se provozuje na kratších a výrazně vykrojených carvingových lyžích (carver), jakož i současný hit zasněžených terénů – snowboarding.
I když někteří optimisticky naladění pozorovatelé zimních sportů prohlašují, že za ideálních sněhových poměrů a při patřičné technické vyspělosti sportovce a se samozřejmou kvalitní výstrojí je ohrožení úrazem minimální, není to tak docela pravda. Vezměme si například hrozivé statistiky posledních roků z Rakouska. V zimním období využívá rakouské lyžařské terény víc než osm milionů lyžařů a snowboardistů. Zarážející ale je, že 80 000 vyznavačů zimních sportů zaplatí za svoji vášeň zdravím a více než padesát z nich zaplatí za zimní opojení životem. Především jde o mladé lyžaře – dravce a starší příležitostné vyznavače tohoto sportu. Až 90 procent nehod si lyžaři mohou připsat své vlastní neodpovědnosti. Zahraniční návštěvníci údajně riziko podceňují nejvíc. Statistika tvrdí, že každý stý turista ze zahraničí má pád s negativním zdravotním následkem, anebo zapříčiní na svahu kolizi. Domácí mívají zase těžší typy zranění, protože si myslí, že svahy znají a podceňují možné nebezpečí.
2. NEJTĚŽŠÍ ZRANĚNÍ OHROŽUJÍCÍ ŽIVOT LYŽAŘE
Vznikají po nárazu na překážku, například strom, sloup apod. anebo po pádu na kámen či skálu. Zraněny jsou břišní a hrudní vnitřní orgány (plíce, slezina, játra atd.) s vnitřním krvácením a následným šokovým stavem. Vysoce frekventované jsou poranění páteře, po kterých často dochází k ochrnutí těla (podle typu poškození míchy a složitosti zlomeniny). Těžké úrazy hlavy s poraněním nitrolebečních struktur bývají obvykle smrtelné. Jsou popsána i zřídkavá zranění – propíchnutí slalomovou nebo lyžařskou holí. Všechny stavy vyžadují urgentní první pomoc a rychlý převoz do nemocnice.
Pozor!
K mnoha vážným zraněním dojde při dojezdu na svahu, kdy si jezdec v předtuše skončení námahy „nepatřičně“ uvolní svalstvo a sníží se jho pozornost v očekávání osvěžení v době čekání na vlek…
V posledních dvaceti letech se změnily typy úrazů dolních končetin, které jsou u fanoušků zimních sportů opravdu časté. Způsobily to změny ve výstroji a odlišné techniky ježdění. Především to zapříčinil přechod od nízkých kožených bot k současné vysoké plastikové sjezdové obuvi. Noha je pevně fixovaná až do střední třetiny podkolení a proto bývá častěji postižena střední část podkolení. Vznikají typické komplikované tříštivé zlomeniny, tzv. zlomeniny horní hrany bot („boot top fractures“. Prakticky vymizely v minulosti typické zlomeniny v oblasti kotníků a dolní části podkolení (kosti píšťaly). Na první místo v úrazech se tak dostává, „díky“ změněné situaci, poranění kolenního kloubu. Dochází k těžkému poškození vazu a ostatních měkkých struktur kolena (např. menisku, chrupavky), které mnohem častěji než zlomeniny zanechávají trvalé následky v podobě chronické nestability (viklavosti) kolena se všemi jeho následky (neschopnost snášet zatěžování, trvalé poškození menisků, předčasné opotřebování kloubové chrupavky a její defekty, vznik artrózy). Jisté riziko spočívá i v prvním posouzení poškození kolena, kdy jsou největší chyby v podceňování typu úrazu. Závažné poranění vazů kolenního kloubu totiž nemusí být na první pohled zřejmé. Je velmi zákeřné a mívá téměř vždy trvalé následky, které limitují další sportovní činnost a často postiženého omezují i v zaměstnání a běžném životě. Z toho důvodu by po poskytnutí prvního ošetření každé takové poranění kolenního kloubu (často jsou postiženy současně obě končetiny!) mělo ošetřit a vyšetřit pracoviště, které se problematikou podobných úrazů často zabývá a má potřebné diagnostické i terapeutické zkušenosti. Určitou prevencí zranění kolenního kloubu je kvalitně vypracované svalstvo stehna a lýtka, které tvoří jakýsi korzet kolena a umožňuje snášet neobvyklou pohybovou námahu. Stejně tak je pro prevenci dobré rozcvičení před jízdou. Toto se však obvykle nedodržuje, protože velmi často se jde na svah „rovnou z diskotéky“ anebo po oslavě či prostě po intenzivní konzumaci alkoholu … Méně často dochází k poraněním horních končetin, ale typická zranění přetrvávají. Jde hlavně o tzv. lyžařský palec, což je zlomenina báze základního článku palce ruky, která vzniká při pádu na nataženou horní končetinu. S používáním snowboardů se zvýšil počet zranění zápěstí, lokte a ramena.
3. VÝSKYT ÚRAZŮ PŘI LYŽOVÁNÍ JE ZÁVISLÝ NA MNOHA FAKTORECH,
z nichž nejdůležitější jsou následující:
Povaha terénu, stupeň obtížnosti a technická úprava svahu, která souvisí i s druhem
používaného stylu. Patří sem i možnost zasypání sněhovou lavinou.
Meteorologické podmínky – sněžení a silný vítr zhoršují viditelnost a povahu terénu, čímž
zvyšují riziko vzniku úrazů-
Dostatečné zvládnutí příslušné lyžařské či snowboardové techniky. Ale i u velmi dobrých
jezdců dochází k těžkým úrazům, hlavně při přecenění vlastních schopností, riskování.
Dodržování bezpečnostních předpisů na svazích a tratích podobně jako v silničním
provozu.
Lidský faktor – tělesná kondice, míra talentu, únava.
Alkohol, měkké drogy – opilý či zfetovaný návštěvník zimních svahů je stejně nebezpečný
jako řidič v podobném stavu.
Výstroj sportujícího, především jeho obuv, kvalita a typ lyží a snowboardu, vázání a jeho
technický stav.
4. SPORTOVÁNÍ NA ZIMNÍCH SVAZÍCH PŘINÁŠÍ I URČITÝ TYP ÚNAVA A DEHYDRATACE (ZTRÁTY TEKUTIN)
Proto úvaha o tom, co by měl pít zimní sportující má svůj význam. Široká paleta čajů a jejich směsí přináší uvolňující, zahřívací a současně osvěžující pocit a oproti alkoholu má další výhodu v tom, že nevyvolává žádné agresivní a nekontrolovatelné pocity. Čaje jsou vhodné i jako regenerační prostředky po návratu ze svahu. Zvláště vyčerpávající pobyt na svahu však vyžaduje nejen doplnění tekutin (často se ztrácí i 3 litry tělesné vody), ale i minerálií a vitaminů. Vhodné jsou iontové nápoje a multivitaminové tablety, které organismus dobře zregenerují a připraví na další den. Zvláštní kapitolou jsou energetické nápoje, které se doporučují maximálně v dávce jedna plechovka denně, ale nesmí se kombinovat s alkoholem!!! Taková směs přinese až přílišné „uvolnění“, které může vést ke zranění konzumenta anebo osob, s nimiž se náhodou střetne… Každý by měl dobře znát svoje tělo a jeho možnosti a podle toho se i chovat. Nikdy se nesmí podcenit prevence poškození zdraví, jakou je rozcvičení. Nemusí to být žádné dlouhotrvající cviky, stačí jednoduchý strečink (natahování svalů, šlach a kloubů) a rozhýbání se, aby bylo svalstvo „zahřáté“. Stejně tak není možné podcenit nedoléčená zranění, případně jejich trvalé následky (nestabilní klouby apod.). Dnes je možné tyto problémy snadno řešit a lyžovat bez handicapu, protože existují různé druhy ortéz (návleky z neoprenu, bavlny nebo silikonu často vyztužené lamelami z lehkých kovů), které postižená místa zpevňují a umožňují komfortní a bezpečný pocit, ale jsou zároveň jakýmsi chráničem před pádem. Je i jiná možnost zpevnění kloubů, šlach a svalů – speciálními lepicími páskami – tejpováním nebo bandážemi, jichž existuje na trhu dostatek. Stačí konzultace s lékařem a fyzioterapeutem, ta je důležitá, protože někdy nesprávná pomůcka může udělat větší škodu než její nepoužívání. Úraz je událost, která může nepříznivě změnit život sportujícího na velmi dlouhou dobu, ba dokonce i doživotně. Následky jsou jednoznačně nepříjemnou věcí. A i proto se vyplatí v zimě sportovat tak, abychom se bez problémů mohli těšit na kvetoucí jaro.
5. ZIMNÍ SPORTY JSOU ZAJÍMAVÉ PRO VŠECHNY VĚKOVÉ KATEGORIE
Samozřejmostí je však ostražitost vyplývající z předchozích řádků. Proto je důležité zvládnutí techniky už od útlého věku. Děti jsou od přírody hravé a mají přirozené pohybové schopnosti, snadno se učí. Dokážou si však velmi jednoduše a rychle osvojovat nesprávné návyky a technické chyby, které se mohou později vymstít v podobě úrazů. Už i z tohoto důvodu se vyplatí investice do kvalitní technické instruktáže – ať už v lyžařských školách nebo školkách, případně na školských kurzech.
ZÁVĚR - Největším přínosem pro fyzické a duševní zdraví je jízda na běžkách (běh na lyžích), i když u zde je riziko vzniku úrazu. Jde však o vytrvalostní sport – podobně jako běh, jogging anebo rychlá chůze – který snižuje riziko vzniku aterosklerózy, dělá pružnějším a rovnoměrně silnějším svalový aparát (záda, břicho, horní a dolní končetiny), zlepšuje kloubní pohyblivost a zvyšuje výkonnost srdce i plic. Na upravených běžkařských tratích se doporučuje sportovat i v rámci rekonvalescence, regenerace a rehabilitace po nejrůznějších onemocněních a zraněních.
MUDr. Pavel Malovič
|
|
|
Termíny pro praxi v PROSINCI 2015
8. 12.
Úterý
|
Zdravotní pojištění – OSVČ |
Odvod zálohy na zdravotní pojištění OSVČ za listopad 2015
(§ 7 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
|
15. 12.
Úterý
|
Daně z příjmů - poplatník |
Odvod pololetní zálohy na rok 2015 (40 %), pokud daň za rok 2014 přesáhla 30.000 Kč, ale nepřesáhla 150.000 Kč (je-li zdaňovacím obdobím kalendářní rok)
(§ 38a odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
Odvod čtvrtletní zálohy na rok 2015 (25 %), pokud daň za rok 2014 přesáhla 150.000 Kč (je-li zdaňovacím obdobím kalendářní rok)
(§ 38a odst. 4 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
Daň silniční |
Zaplacení „čtvrtletní“ zálohy na daň silniční za říjen a listopad 2015
(§ 10 odst. 1 a 4 zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční)
|
Zaplacení „roční“ zálohy 70 % daně silniční na rok 2015 za nákladní vozidlo, tahač, přívěs, návěs s hmotností od 12 tun využívající sazbu daně sníženou o 48 %
(§ 6 odst. 9 a 10, § 10 odst. 6 zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční)
|
21. 12.
Pondělí
(za neděli
20. 12.)
|
Daně z příjmů – plátce |
Odvod sražených záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti z mezd za listopad 2015
(§ 38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
Sociální pojištění – OSVČ |
Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za listopad 2015
(§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
|
Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za listopad 2015
(§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
|
Sociální pojištění – zaměstnavatel |
Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za listopad 2015
(§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
|
Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za listopad 2015
(§ 9 odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
|
Zdravotní. pojištění – zaměstnavatel |
Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za listopad 2015
(§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na zdravotní pojištění)
|
Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za listopad 2015
(§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
|
Důchodové spoření – zaměstnavatel |
Odvod záloh na důchodové spoření za účastnící se zaměstnance za listopad 2015
(§ 19 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření)
(§ 137 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
|
Podání hlášení k záloze na pojistné na důchodové spoření za listopad 2015
(§ 19 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření)
(§ 137 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
|
28. 12.
Pondělí
(za svátek
25. 12.)
|
DPH |
Podání přiznání k DPH a její zaplacení za listopad 2015 u plátců s měsíčním zdaňovacím obdobím
(§ 101 odst. 1 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
(§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
|
Předložení výpisu z evidence za listopad 2015 u plátce, který uskutečnil nebo přijal zdanitelné plnění v režimu přenesení daňové povinnosti v tuzemsku
(§ 92a odst. 3, 4 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
|
Podání souhrnného hlášení plátce za listopad 2015, o intrakomunitárních plněních: dodání zboží, přemístění obchodního majetku, dodání zboží formou třístranného obchodu (byl-li prostřední osobou) a poskytnutí služby s místem plnění podle § 9 odst. 1 (kterou má zdanit příjemce)
(§ 102 odst. 1, 3 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
|
Podání přiznání k DPH identifikované osoby za listopad 2015, pokud jí vznikla daňová povinnost, a její zaplacení
(§ 101 odst. 1 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
(§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
|
Podání souhrnného hlášení identifikované osoby za listopad 2015, o intrakomunitárních plněních: poskytnutí služby podle § 9 odst. 1, kterou má zdanit příjemce
(§ 102 odst. 2 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
|
31. 12.
Čtvrtek
|
Daně z příjmů - plátce |
Odvod „srážkové“ daně sražené v listopadu 2015 a hlášení plátce daně o této dani sražené zahraničním poplatníkům (vyjma dohod o provedení práce do 10 000 Kč)
(§ 38d odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
Odvod zajištění daně sraženého v listopadu 2015 ze stanovených příjmů ze zdroje v ČR zahraničního poplatníka a hlášení plátce daně o tomto zajištění daně
(§ 38e odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
Účetnictví |
Zveřejnění účetní závěrky a výroční zprávy povinně auditovaných účetních jednotek za kalendářní rok 2014 (respektive do 30 dnů po ověření a schválení)
(§ 21a odst. 2 zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví)
|
|
|
|
Název krajiny
|
Název měny
|
Měna
|
30.11.
|
1.12.
|
2.12.
|
3.12.
|
4.12.
|
7.12.
|
Austrálie |
dolar
|
AUD
|
18,393
|
18,424
|
18,583
|
18,65
|
18,581
|
18,149
|
Brazílie |
real
|
BRL
|
6,863
|
6,641
|
6,552
|
6,606
|
6,68
|
6,569
|
Bulharsko |
lev
|
BGN
|
13,817
|
13,819
|
13,817
|
13,818
|
13,822
|
13,823
|
Čína |
renminbi
|
CNY
|
3,994
|
3,993
|
3,984
|
3,984
|
3,959
|
3,875
|
Dánsko |
koruna
|
DKK
|
3,622
|
3,623
|
3,623
|
3,623
|
3,624
|
3,624
|
EMU |
euro
|
EUR
|
27,025
|
27,03
|
27,025
|
27,025
|
27,035
|
27,035
|
Filipíny |
peso
|
PHP
|
54,117
|
54,122
|
54,038
|
54,019
|
53,781
|
52,686
|
Hongkong |
dolar
|
HKD
|
3,295
|
3,296
|
3,288
|
3,289
|
3,268
|
3,2
|
Chorvatsko |
kuna
|
HRK
|
3,545
|
3,541
|
3,538
|
3,537
|
3,541
|
3,54
|
Indie |
rupie
|
INR
|
38,251
|
38,314
|
38,326
|
38,314
|
37,992
|
37,144
|
Indonesie |
rupie
|
IDR
|
1,853
|
1,846
|
1,85
|
1,848
|
1,829
|
1,793
|
Japonsko |
jen
|
JPY
|
20,826
|
20,754
|
20,698
|
20,68
|
20,542
|
20,167
|
Jihoafrická rep. |
rand
|
ZAR
|
1,783
|
1,768
|
1,762
|
1,774
|
1,77
|
1,72
|
Jižní Korea |
won
|
KRW
|
2,212
|
2,206
|
2,199
|
2,19
|
2,179
|
2,132
|
Kanada |
dolar
|
CAD
|
19,137
|
19,108
|
19,142
|
19,037
|
19,011
|
18,597
|
Maďarsko |
forint
|
HUF
|
8,662
|
8,676
|
8,703
|
8,685
|
8,694
|
8,629
|
Malajsie |
ringgit
|
MYR
|
5,995
|
5,997
|
6,023
|
6,021
|
5,99
|
5,869
|
Mexiko |
peso
|
MXN
|
1,543
|
1,539
|
1,543
|
1,542
|
1,53
|
1,482
|
MMF |
SDR
|
XDR
|
35,081
|
35,052
|
35,025
|
35,009
|
34,693
|
34,393
|
Norsko |
koruna
|
NOK
|
2,941
|
2,941
|
2,937
|
2,957
|
2,946
|
2,923
|
Nový Zéland |
dolar
|
NZD
|
16,692
|
16,771
|
16,964
|
16,943
|
16,854
|
16,571
|
Polsko |
zlotý
|
PLN
|
6,336
|
6,327
|
6,333
|
6,326
|
6,306
|
6,268
|
Rumunsko |
nové leu
|
RON
|
6,078
|
6,074
|
6,061
|
6,064
|
6,064
|
6,047
|
Rusko |
rubl
|
RUB
|
38,603
|
38,621
|
38,212
|
38,047
|
37,402
|
36,735
|
Singapur |
dolar
|
SGD
|
18,1
|
18,088
|
18,076
|
18,078
|
18,002
|
17,765
|
Švédsko |
koruna
|
SEK
|
2,924
|
2,936
|
2,933
|
2,933
|
2,931
|
2,916
|
Švýcarsko |
frank
|
CHF
|
24,794
|
24,787
|
24,778
|
24,818
|
24,929
|
24,849
|
Thajsko |
baht
|
THB
|
71,161
|
71,254
|
71,189
|
71,186
|
70,628
|
69,182
|
Turecko |
nová lira
|
TRY
|
8,762
|
8,777
|
8,825
|
8,835
|
8,792
|
8,523
|
USA |
dolar
|
USD
|
25,54
|
25,545
|
25,493
|
25,492
|
25,326
|
24,802
|
Velká Británie |
libra
|
GBP
|
38,444
|
38,341
|
38,411
|
38,257
|
37,941
|
37,545
|
Izrael |
šekel
|
ILS
|
6,57
|
6,596
|
6,573
|
6,572
|
6,545
|
6,465
|
|
|
|
NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE |
Poradce, měsíčník č. 6/2016 (XII/2015)
- Služební zákon s komentářem – Mgr. Hana Erbsová, Mgr. Petr Taranda
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 1/2016 (XII/2015)
- Zákonná rezerva na opravy automobilu - Ing. Martin Děrgel
- Nastal čas inventarizace II. - Ing. Karel Janda
- Nejasnosti kolem výpovědi ze zdravotních důvodů - JUDr. Eva Dandová
- Dočasné přidělování zaměstnanců - JUDr. Ladislav Jouza
Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 1/2016 (XII/2015)
- Silniční daň za rok 2015 – Ing. Karel Janda
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 1/2016 (XII/2015)
- Roční zúčtovaní daně za rok 2015 - Ing. Eva Sedláková
- Dávky nemocenského v r. 2016 - nové redukční hranice - JUDr. Eva Dandová
- Postavení vedoucího zaměstnance (1.) - JUDr. Ladislav Jouza
- Hranice hrubého příjmů 2 500 Kč - Ing. Antonín Daněk
Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 1/2016 (XII/2015)
- Neoznámení změny zdravotní pojišťovny zaměstnancem - Ing. Antonín Daněk
- Odstupné ve splátkách a zdravotní pojištění - Ing. Antonín Daněk
- Dovolená za rok 2015
– JUDr. Ladislav Jouza
1000 řešení – měsíčník č. 1/2016 (XII/2015)
- Kontrolní hlášení - Ing. Václav Benda
- Daně z příjmů
- Daň z přidané hodnoty
- Účetnictví
- Zákoník práce
Monotematiky:
Daňové a nedaňové výdaje 2015 (II/2015) – Ing. Eva Sedláková
- daňově uznatelné výdaje
- nedaňové výdaje
Vzory smluv dle NOZ (IX/2014)
- Komentované vzory smluv podle nového občanského zákoníku – Lukáš a Vladimír Hruškovi
Vzory smluv dle zákoníku práce (XII/2014)
- Komentované vzory smluv podle zákoníku práce – JUDr. Ladislav Jouza
Příručka mzdové účetní (XII/2014) – Ing. Luděk Pelcl
- odměňování, minimální mzda
- zdravotní a sociální pojištění
- daňové zvýhodnění, slevy na dani
- minimální vyměřovací základ
Pomocník mzdové účetní (I/2015) – Ing. Miroslav Bulla
- nemocenské pojištění,
- přídavky na dítě,
- cestovní náhrady
- mzdy a platy
PŘIPRAVUJEME
Poradce, měsíčník č. 7/2016 (I/2016)
- Zákon o účetnictví s komentářem – Ing. Zdenka Cardová
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 2/2016 (I/2016)
- Sleva na dani v DP – Ing. Ivan Macháček
- Dary a jejich zdanění - Ing. Karel Janda
- Příloha v účetní závěrce - novela – Ing. Vladimír Hruška
Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 2/2016 (I/2016)
- Inventarizace a účetní závěrka – Ing. Vladimír Hruška
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 2/2016 (I/2016)
- Cestovní náhrady zaměstnanců v roce 2016 - Ing. Martin Děrgel
- Pracovní volno z důvodu obecného zájmu - JUDr. Ladislav Jouza
- Nová výše náhrady za ztrátu na výdělku v r. 2016 - JUDr. Eva Dandová
Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 2/2016 (I/2016)
- • Neoznámení změny zdravotní pojišťovny zaměstnancem - Ing. Antonín Daněk
- • Odstupné ve splátkách a zdravotní pojištění - Ing. Antonín Daněk
- Dovolená za rok 2015 - JUDr. Ladislav Jouza
1000 řešení – měsíčník č. 1/2016 (XII/2015)
- Státní služba – zákon - Ing. Václav Benda
- Zdravotní pojištění od 1. 1. 2016 - Ing. Antonín Daněk
- Daň z přidané hodnoty
- Účetnictví
- Zákoník práce
Monotematiky:
Účetní závěrka podnikatelů za rok 2015 (sestavování účetní závěrky podnikatelů)
Daňová přiznání FO a PO za rok 2015 (aktuální informace pro zpracování daňových přiznání)
Roční zúčtování příjmů za rok 2015 (postup ročního zúčtování ze závislé činnosti)
Pomocník mzdové účetní k 1. 1. 2016 (přehled parametrů, sazeb, konstant, vzorových výpočtů ... z oblasti mezd a platů)
Daňové a nedaňové výdaje (2016) – (uplatňování skutečně vynaložených výdajů do výdajů daňových)
|
|
|
Změny v účetnictví po novele
Jaké změny přinese novela prováděcí vyhlášky k zákonu o účetnictví? Jak budou vypadat nové účetní výkazy v plném rozsahu a ve zkráceném rozsahu? Jaká bude nová podoba rozvahy, nová podoba výkazu zisku a ztráty, nová podoba příloh v účetní závěrce? Jak byla upravena směrná účtová osnova?
Odpovědi nejen na tyto dotazy najdete v našich publikacích, které jsou určeny především účetním, ale i podnikatelům, živnostníkům, fyzickým osobám, daňovým poplatníkům, daňovým poradcům, ekonomům ...
- PVS 12/2015 - Novela vyhlášky o účetnictví - příspěvek
/A4, str. 80/
- Poradce 5/2016 - Novela prováděcí vyhlášky k zákonu o účetnictví pro podnikatele - od 1. 1. 2016 - příspěvek
/A5, str. 288/
- Aktualizace I/7 - Prováděcí vyhláška k zákonu o účetnictví - úplné znění vyhlášky
/A5, str. 176/
- DÚVaP 12/2015 - Změny v účetnictví pro rok 2016 - příspěvek
/A5, str. 136/
Cena balíčku je 548 Kč.
Cena balíčku s 50 % slevou je 274 Kč.
Ušetříte 274 Kč.
Důchodové pojištění – aktuálně
Zákon o důchodovém pojištění upravuje důchodové pojištění pro případ stáří, invalidity a úmrtí živitele. Jaká jsou aktuálně platná pravidla pro důchodové pojištění? Jak řešit situace se kterými se může i v souvislosti s daní z příjmů setkat každý důchodce?
Podrobně rozebrané téma najdete v našich publikacích, které jsou určeny především důchodcům, ale i podnikatelům, živnostníkům, fyzickým osobám, daňovým poplatníkům, daňovým poradcům, ekonomům ...
- Poradce 5/2016 - Zákon o důchodovém pojištění s komentářem - komentář
/A5, str. 288/
- DaÚ 11/2015 - Důchod a daň z příjmů - příspěvek
/A4, str. 80/
- Zákony III/2015 - Zákon o důchodovém pojištění - úplné znění zákona
/A5, str. 496/
Cena balíčku je 495 Kč.
Cena balíčku s 40 % slevou je 297 Kč.
Ušetříte 198 Kč.
Dědictví a oznamovací povinnost
Věděli jste, že zemřelý člověk (podnikatel, pronajímatel, zaměstnanec) se pro daňové účely považuje i po smrti nadále za „živého“ až do skončení dědického řízení a vyřízení pozůstalosti?
Vyplývá to z daňového řádu. Jaké jsou podmínky pro podnikání dědice? Více o tomto tématu najdete v našich publikacích, které jsou určeny především podnikatelům, živnostníkům, fyzickým osobám, daňovým poplatníkům, daňovým poradcům, ekonomům ...
- PaM 12/2015 - Dědictví a oznamovací povinnost za rok 2015 - příspěvek
/A4, str. 80/
- DaÚ 9-10/2015 - Využití zděděného majetku k podnikání dědice
- příspěvek
/A4, str. 120/
- Občanský zákoník I. (monotematika) - Občanský zákoník s komentářem
- komentář
/A5, str. 320/
- Zákona I/2015 - Daňový řád - úplné znění zákona
/A5, str. 656/
Cena balíčku je 991 Kč.
Cena balíčku s 60 % slevou je 397 Kč.
Ušetříte 594 Kč.
Automobil a související daňové výdaje
Automobil představuje majetek, který je využíván prakticky v každém druhu podnikání, a to u fyzických i právnických osob. S používáním automobilu při podnikání souvisí celá řada výdajů či nákladů, jejichž správné daňové posouzení často přináší v praxi problémy. Jak v praxi uplatnit do daňových výdajů konkrétní vynaložené výdaje související s automobilem? Jak správně automobil odpisovat?
Pomoci vám mohou naše publikace, které jsou určeny podnikatelům, živnostníkům, účetním, zaměstnavatelům, zaměstnancům, daňovým poradcům, fyzickým i právnickým osobám.
- 1000 řešení 11/2015 - Automobil – daňové výdaje - praktické příklady
/A5, str. 96/
- DaÚ 9-10/2015 - Daňové a účetní odpisy automobilu
- příspěvek
/A4, str. 120/
- Aktualizace I/6 - Zákon o daních z příjmů, zákon o účetnictví, zákon o rezervách
- úplná znění zákonů
/A5, str. 192/
- Daňové a nedaňové výdaje 2015 (monotematika) - uplatňování skutečně vynaložených výdajů do výdajů daňových - příspěvek
/A5, str. 272/
Cena balíčku je 757 Kč.
Cena balíčku s 60 % slevou je 303 Kč.
Ušetříte 454 Kč.
Tematické balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz (ceny jsou konečné)
Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů. Uvedená nabídka je platná do vyprodání zásob. Vydavatelství si vyhrazuje právo nahradit vyprodanou publikaci jinou – adekvátní k obsahu balíčku.
Otázky:
1. Odkud nejčastěji čerpáte informace pro podnikání: tištěné publikace, internet, rozhlas, TV, sbírka zákonů, poradci – ( daňový,finanční ), jiní podnikatelé, jiné zdroje ( vyjmenujte )
2. Na internetu hledáte zejména informace: všechny, které potřebuji, jen aktuální, znění zákonů, vyhlášky, komentáře, diskuze, jiné ( vyjmenujte )
Odhadněte, kolik procent takovýchto informací běžně potřebujete ( součet musí být 100% )
1 z oblasti legislativy
2 z oblasti daní a oblasti účetnictví
3 z oblasti ekonomiky státu ( např. údaje o nezaměstnanosti, růstu DPH )
4 z oblasti podnikání ( odborné informace )
5 odpočinek, zábava
3. Jaké typy informací podle vás je nejvhodnější hledat na internetu:
- všechny
- týkající se legislativního rámce podnikání ( zákony, vyhlášky, nařízení, komentáře k nim ).
- statistiky a přehledy
- denní zprávy
- informace pro zábavu
- jiné ( jaké? )
4. Jaké informace považujete za nejcennější – ( uspořádejte podle důležitosti ) :
- se zaručenou správností / přesností ( jméno www sídla, autora, zdroje )
- nejsrozumitelnější ( jednoznačné, s vysvětlením / komentářem )
- nejčerstvější ( obsahující nejaktuálnější informace k danému tématu )
- nejúplnější ( úplně uspokojí potřebu )
- vytištěné na papíru
5. Informace z internetu čerpáte:
- vždy ze stejného zdroje ( webu - např. www.iporadce.cz )
- z menšího počtu osvědčených zdrojů (odhadněte počet)
- náhodně přes vyhledávání v Googlu
6. Když máte na výběr více informací ke stejnému problému, vyberete si:
- podle jména autora informace, resp. jména instituce, která informaci vydala
- podle známé webové adresy
- podle jiného klíče ( uveďte jak )
7. Ověřujete si informaci tak, že si ji vyhledáte ve zdrojích?
8. Jak postupujete při rutinním vyhledávání informací na webových stránkách:
- obyčejně postupuji podle používané šablony a opakuji stále stejný postup
- občas zkouším něco jiného
- vždy zkouším nové postupy a nové stránky
9. Jak postupujete při vyhledávání informací při časovém stresu:
- snažím se dodržovat zaběhnutý postup
- zkouším rychle něco “vygooglit“
- nechám internet internetem a volám známým
Děkujeme za vyplněné a rychlé zaslání.
Jestli si najdete čas odpovědět na naše anketové otázky a zašlete nám je do 11. 12. 2015, obratem Vám zašleme knižní vánoční dárek.
Vaše odpovědi nám pomohou při naši další práci.
Přeji Vám vydařený start do nového roku, mnoho osobních i pracovních úspěchů a těšíme se na příští setkání.
RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY NEBO E-
MAILEM DENNĚ V ČASE OD 9,00 DO 15,00 HOD.
Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.
E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
- Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
- Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!
|
|
|
Adresa: |
|
E-mail: |
MK Media, s.r.o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
|
|
objednavky@exicon.eu
|
|
IČO: 36419176
DIČ: 2021832285
IČ DPH: SK2021832285
|
|
|
|
|
|
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 15012/L. |
|
|
V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.
|
Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015 |