Em@ilové noviny

 

č. 19/2012

20.9.2012

 

 
 
 Téma novin 
 Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají 
 P6 aktual 
 Praktická komunikace 
 Chybovat znamená platit 
 Ekonomika 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Horká témata 
 Kontakty 

Služby, které najdete jen u nás:
  • aktuální a rychlé informace
    (změny zákonů a předpisů) z oblastí daní, účetnictví, mezd, odvodů;
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákaznickém oddělení;
  • možnost rychlého objednání
    publikací (telefonicky, faxem, e-mailem, poštou);
  • rychlá dodávka (do 48 hodin)
    s minimálními reklamacemi;
  • uvádění nových produktů
    prostřednictvím mailingů a telemarketingu;
  • přibližování se k zákazníkovi
    prostřednictvím bezplatných odpovědí na otázky a e - mailových novin
 

Vážení čtenáři!

Účetní i daňové odpisy se používají pro dlouhodobý majetek, který odepisujeme do výše vstupní nebo zvýšené vstupní ceny. Jaký má vliv změna vstupní ceny na odpisování hmotného majetku se dozvíte v Tématu novin. V rubrice Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají najdete praktické příklady odpisování majetku z praxe.
Umíte se správně rozhodnout? Dobré rady, které Vám mohou při rozhodování pomoci najdete v rubrice Praktická komunikaceJak se rozhodovat strategicky.

Přeji Vám nerušené čtení a těším se na příští setkání.

Andrea Súkeníková
odpovědná redaktorka
poradce@poradce.cz


V tomto čísle najdete:

 

 
 
TÉMA NOVIN
ODPISY

 
VLIV ZMĚNY VSTUPNÍ CENY NA ODPISOVÁNÍ HMOTNÉHO MAJETKU

VLIV TECHNICKÉHO ZHODNOCENÍ NA PRONAJATÉM HMOTNÉM MAJETKU NA VSTUPNÍ CENU
V případě provedení a financování technického zhodnocení nájemcem na pronajatém majetku vzniká vlastníkovi (pronajímateli) nepeněžní příjem. V ustanovení § 23 odst. 6 ZDP se uvádí, že nepeněžním příjmem vlastníka (pronajímatele) jsou výdaje (náklady) vynaložené nájemcem na dokončené technické zhodnocení na najatém majetku se souhlasem pronajímatele nad rámec smluveného nájemného a nehrazené vlastníkem (pronajímatelem). Zákon v tomto ustanovení specifikuje tři situace realizace technického zhodnocení na pronajatém nemovitém majetku se souhlasem pronajímatele, hrazené nájemcem nad rámec nájemného, které jsou definovány v § 23 odst. 6 písm. a) až písm. c) ZDP.
  • technické zhodnocení provede a odpisuje pronajímatel
Pronajímatel provede a uhradí před zahájením pronájmu nemovitého majetku anebo v jeho průběhu potřebné technické zhodnocení nemovitého majetku (technické zhodnocení může pronajímatel zajistit i podle potřeb nájemce). Pokud je technické zhodnocení provedeno v prvním roce odpisování majetku, hodnota technického zhodnocení zvýší vstupní cenu majetku u pronajímatele. Pokud provede pronajímatel technické zhodnocení v dalších letech odpisování majetku, hodnota technického zhodnocení se promítne do zvýšené vstupní ceny u rovnoměrného odpisování, nebo do zvýšené zůstatkové ceny u zrychleného odpisování.
  • technické zhodnocení provede nájemce jako součást úhrady nájemného a je odpisováno pronajímatelem
Nájemce provede na pronajatém nemovitém majetku se souhlasem pronajímatele technické zhodnocení a vynaložené náklady na technické zhodnocení jsou započteny pronajímatelem na smluvní nájemné jako jeho nepeněžní plnění.
Pronajímatel, který vede účetnictví, přijaté nájemné ve formě provedeného technického zhodnocení časově rozliší vždy na příslušné zdaňovací období. Jako daňově uznatelný výdaj (náklad) zahrne pronajímatel odpis ze zvýšené vstupní, resp. zvýšené zůstatkové ceny pronajaté nemovitosti (vstupní, resp. zůstatková cena zvýšená o cenu technického zhodnocení).
Pronajímatel, který vede záznamy o příjmech a výdajích z pronájmu podle § 9 odst. 6 ZDP, resp. který má příjmy z pronájmu z majetku zařazeného v obchodním majetku dle § 7 odst. 2 písm. e) ZDP a vede daňovou evidenci, zahrne nepeněžní příjem ve výši výdajů na technické zhodnocení provedené nájemcem do svých příjmů ke zdanění v tom zdaňovacím období, kdy nájemce technické zhodnocení uvedl do stavu způsobilého k používání. Jako daňově uznatelný výdaj (náklad) zahrne pronajímatel odpis ze zvýšené vstupní, resp. zvýšené zůstatkové ceny pronajaté nemovitosti (vstupní, resp. zůstatková cena zvýšená o cenu technického zhodnocení).

Pronajímatel, který vede záznamy o příjmech a výdaje uplatňuje procentem z příjmů podle § 9 odst. 4 resp. § 7 odst. 7 písm. d) ZDP, zahrne nepeněžní příjem ve výši výdajů na technické zhodnocení provedené nájemcem do svých příjmů ke zdanění v tom zdaňovacím období, kdy nájemce technické zhodnocení uvedl do stavu způsobilého k používání. Pronajímatel nemůže odpis samostatně zahrnout do daňových výdajů, ale může uplatnit výdaje procentem z příjmů z pronájmu zvýšených o nepeněžní příjem ve výši výdajů na technické zhodnocení provedené nájemcem.

PŘÍKLAD 11
Podnikatel (nájemce) provede na pronajatém nemovitém objektu v roce 2012 se souhlasem pronajímatele stavební úpravy v částce 85 000 Kč. Nájemce se dohodne s pronajímatelem, že vynaložené výdaje na technické zhodnocení započte pronajímatel jako dílčí úhradu na nájemném za IV. čtvrtletí 2012. Čtvrtletní nájemné činí 90 000 Kč.

U pronajímatele je zdanitelným příjmem částka 5 000 Kč zaplaceného nájemného a nepeněžní příjem ve výši 85 000 Kč za provedené technické zhodnocení nájemcem. O částku 85 000 Kč zvýší pronajímatel vstupní cenu nemovitosti pro účely jejího daňového odpisování.


  • technické zhodnocení provede nájemce nad rámec nájemného, přičemž technické zhodnocení není odpisováno
V průběhu nájmu vynaloží nájemce nad rámec nájemného výdaje na dokončené technické zhodnocení, přičemž o hodnotu technického zhodnocení nezvýší vlastník (pronajímatel) vstupní cenu, a technické zhodnocení není nájemcem v průběhu nájmu odpisováno. Technické zhodnocení tak není odpisováno ani nájemcem, ani pronajímatelem. Postup u pronajímatele vyplývá ze znění § 23 odst. 6 písm. a) a § 29 odst. 6 ZDP.
Ve zdaňovacím období, ve kterém dojde k ukončení nájmu, půjde u pronajímatele o nepeněžní plnění, které se ocení zůstatkovou cenou, kterou by měl majetek k datu skončení nájmu, kdyby byl majetek odpisován rovnoměrným způsobem podle § 31 odst. 1 písm. a) ZDP, anebo se ocení znaleckým posudkem.

Volba způsobu ocenění záleží na rozhodnutí pronajímatele. V roce ukončení nájmu zvýší pronajímatel o částku nepeněžního příjmu vstupní cenu (zůstatkovou cenu) příslušného majetku a pokračuje v odpisování ze zvýšené vstupní ceny (u rovnoměrného odpisování) nebo ze zvýšené zůstatkové ceny (u zrychleného odpisování).

  • technické zhodnocení provede nájemce nad rámec nájemného a technické zhodnocení je odpisováno nájemcem
V průběhu nájmu vynaloží nájemce nad rámec nájemného výdaje na dokončené technické zhodnocení a toto technické zhodnocení na základě písemné smlouvy v průběhu nájmu odpisuje podle § 28 odst. 3 ZDP nájemce. Podle tohoto ustanovení může nájemce technické zhodnocení provedené na pronajatém hmotném majetku daňově odpisovat při splnění následujících podmínek:
  • technické zhodnocení hradí nájemce,
  • nájemce získá písemný souhlas vlastníka s odpisováním technického zhodnocení nájemcem,
  • vlastník nezvýší o hodnotu provedeného technického zhodnocení vstupní cenu hmotného majetku,
  • nájemce zatřídí technické zhodnocení do příslušné odpisové skupiny, ve které je u vlastníka zatříděn pronajatý nemovitý majetek.

Nájemce zatřídí technické zhodnocení do odpisové skupiny, ve které je zatříděn pronajatý nemovitý majetek (u pronajímatele) a zvolí metodu rovnoměrného, nebo zrychleného odpisování. V posledním roce nájmu uplatní polovinu roční výše odpisu. Při ukončení nájmu nebo při zrušení souhlasu vlastníka s odpisováním je u nájemce dle § 24 odst. 2 písm. t) ZDP daňová zůstatková cena technického zhodnocení provedeného na pronajatém majetku, které nájemce v průběhu nájmu odpisoval, daňovým výdajem (nákladem) jen do výše náhrady výdajů vynaložených na toto technické zhodnocení (tedy do výše uhrazené pronajímatelem). Pokud tedy pronajímatel zůstatkovou cenu technického zhodnocení po ukončení nájmu ani zčásti neuhradí, nemůže nájemce zahrnout zůstatkovou cenu do daňově uznatelných výdajů (nákladů).

Daňové řešení u pronajímatele vyplývá ze znění § 23 odst. 6 písm. b) ZDP. Nepeněžním příjmem vlastníka (pronajímatele) ve zdaňovacím období, kdy dojde k ukončení nájmu nebo k písemnému zrušení souhlasu vlastníka s odpisováním doručenému nájemci, je daňová zůstatková cena, kterou by měl majetek při rovnoměrném odpisování dle § 31 odst. 1 písm. a) ZDP, nebo se ocení nepeněžní plnění znaleckým posudkem. Pokud nájemce odpisoval technické zhodnocení zrychleně, nutno pro stanovení výše nepeněžního příjmu u pronajímatele přepočítat zůstatkovou cenu technického zhodnocení na rovnoměrné odpisování. O tuto výši nepeněžního příjmu zvýší pronajímatel podle § 29 odst. 6 písm. a) ZDP vstupní cenu (zůstatkovou cenu) v roce ukončení pronájmu nebo zrušení souhlasu vlastníka s odpisováním nájemcem a pokračuje v daňovém odpisování nemovitosti.

Ve smyslu bodu 3 pokynu GFŘ č. D–6 k § 23 odst. 6 ZDP u vlastníka (pronajímatele) nevzniká nepeněžní příjem, pokud dochází k ukončení nájmu z důvodu odkoupení najaté věci nájemcem, který zahrne zůstatkovou cenu jím odpisovaného technického zhodnocení do vstupní ceny podle § 29 odst. 1 písm. a) zákona.

(Víc se o tomto tématu dočtete v měsíčníku Poradce 13/2012)


NÁJEM PODINKU - ÚČETNICTVÍ

Odpisování najatého majetku
si musí smluvní strany dohodnout ve smlouvě. Pokud je ve smlouvě o nájmu podniku dohodnuto, že najatý dlouhodobý majetek bude odepisovat nájemce, majetek přenechaný k užívání pronajímatel převede z příslušných účtů účtových skupin 01-Dlouhodobý nehmotný majetek, 02-Dlouhodobý hmotný majetek odpisovaný, 03 – Dlouhodobý hmotný majetek neodpisovaný, 07 – Oprávky k dlouhodobému nehmotnému majetku a 08 – Oprávky k dlouhodobému hmotnému majetku na vrub příslušného účtu účtové skupiny 06 – Dlouhodobý finanční majetek. Pokud jsou k majetku účtovány opravné položky, zruší se vyúčtováním ve prospěch příslušného účtu nákladů. Dále se majetek ze strany dal příslušného účtu účtové skupiny 06-Dlouhodobý finanční majetek vyúčtuje na vrub příslušného účtu účtové skupiny 37 – Jiné pohledávky a závazky. Majetek dále eviduje na podrozvahových účtech. V případě veškerého majetku, tj. i neodpisovaného, vyplývá pro pronajímatele povinnost jej sledovat na podrozvahových účtech v souladu s bodem 2. 3. 1 ČÚS č. 001, který ukládá tímto způsobem sledovat důležité skutečnosti, jejichž znalost je podstatná pro posouzení majetkoprávní situace účetní jednotky, což vlastnictví pronajímaného majetku zajisté je. Nájemce vyúčtuje majetek přenechaný k užívání na příslušné účty účtové třídy 0 a ve prospěch příslušného účtu účtové skupiny 47-Dlouhodobé závazky v ocenění majetku u pronajímatele a uvedeném ve smlouvě.

V praxi mohou nastat tři případy sjednání nájemného:
  • Nájemné je vyšší než odpisy dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku.
  • Nájemné je nižší než odpisy dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku.
  • Nájemné je sjednané ve výši odpisů dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku.

Pokud pronajímatel sjednal s nájemcem nájemné vyšší než odpisy dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku, postupuje se v účetnictví u složek dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku následovně.

Celková částka sjednaná ve smlouvě se rozdělí na příslušné složky a mimo jiné na složku odpovídající:
a) výši odpisů, o které účtuje pronajímatel ve prospěch příslušného účtu dlouhodobé pohledávky a nájemce na vrub příslušného účtu dlouhodobého závazku
b) nájemnému, o které účtuje pronajímatel ve prospěch příslušného účtu výnosů a nájemce na vrub příslušného účtu nákladů.

Pokud pronajímatel sjednal s nájemcem nájemné nižší než odpisy dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku, sníží o částku přijatého nájemného příslušnou dlouhodobou pohledávku za nájemcem (příslušný účet účtové skupiny 37-Jiné pohledávky a závazky) a ke konci rozvahového dne zaúčtuje rozdíl mezi odpisy a částkou přijatého nájemného na vrub příslušného účtu nákladů a ve prospěch příslušného účtu účtové skupiny 37-Jiné pohledávky a závazky. Nájemce sníží o částku hrazeného nájemného příslušný dlouhodobý závazek (příslušný účet účtové skupiny 47-Dlouhodobé závazky) a o rozdíl mezi odpisy a hrazeným nájemným sníží příslušný dlouhodobý závazek ke konci rozvahového dne do výnosů.
Pokud je sjednané nájemné ve výši odpisů dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku, sníží pronajímatel o částku přijatého nájemného příslušnou dlouhodobou pohledávku za nájemcem a nájemce příslušný dlouhodobý závazek vůči pronajímateli. V případě, že majetek bude nadále odepisovat pronajímatel, účtuje o přijatém nájemném běžným způsobem.

(Víc se o tomto tématu dočtete v měsíčníku DaÚ 9/2012)


 

 
 
ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ

 
UPLATNĚNÍ ODPISŮ

Manželé zakoupili do společného jmění byt v r. 2007 za částku 1 200 000 Kč a od r. 2009 byt pronajímají, přičemž příjem z pronájmu zdaňuje manžel. V jeho daňových výdajích jsou uplatněny k příjmům z pronájmu odpisy z bytu stanovené ze vstupní ceny 1 200 000 Kč rovnoměrným způsobem. V roce 2012 manželka zemřela. Součástí dědického řízení je polovina předmětného bytu a tato připadla synovi. Pro účely dědického řízení je cena poloviny bytu stanovena soudním znalcem podle zákona o oceňování majetku na částku 700 000 Kč. Byt je nadále pronajímán.
Jaký bude postup pro uplatnění odpisů od r. 2012?

Na základě výsledků dědického řízení se stávají manžel a syn spoluvlastníky bytu v poměru 50 : 50 %. Zdanění příjmů z pronájmu a uplatnění výdajů k těmto příjmům probíhá dle § 11 ZDP. Postup pro účely uplatnění odpisů od r. 2012 bude následující:
  • manžel pokračuje v daňovém odpisování (4. rok odpisování) ze vstupní ceny poloviny bytu 600 000 Kč – uplatní odpis při rovnoměrném odpisování ve výši 20 400 Kč,
  • syn jakožto podílový spoluvlastník zděděné poloviny bytu uplatní do daňových výdajů k příjmům z pronájmu odpisy stanovené ze vstupní ceny 700 000 Kč při zachování odpisové sazby (při rovnoměrném odpisování) a koeficientu (při zrychleném odpisování) pro 4. rok odpisování – pokud syn zvolí rovněž rovnoměrný způsob odpisování, uplatní za rok 2012 odpis ve výši 23 800 Kč.

ODPISY MAJETKU

Podnikatel (s.r.o.) zařizuje penzion nábytkem, který je volně stojící a který v jednotlivých částech (např. koberec, stůl, komoda – nejsou dohromady spojeny) nedosahuje částek 40 000 Kč, ale celková cena za všechen nábytek je vyšší – 57 400 Kč.
Musí podnikatel nábytek odpisovat jako celek, nebo může jednotlivé části zapsat do drobného majetku a dát jej přímo do nákladů?

Jak vyplývá z dotazu, jsou nakupované komponenty vybavení penzionu nábytkem jednotlivosti, jde o samostatně použitelné jednotlivé druhy majetku pro vybavení (koberce, komody, stoly atd.), které zřejmě netvoří ucelené celky, jejichž vzájemná závislost by vedla k potřebě je zařazovat formou souborů movitých věcí. Proto je možné, aby tyto předměty, nakoupené hromadně – zřejmě od jednoho dodavatele na jednu fakturu – byly zaúčtovány jednotlivě a podle výše pořízení jednotlivých kusů i zaúčtovány. Přitom účetní jednotka postupuje dle svých vnitropodnikových směrnic o účtování hmotného majetku a určené délce odpisování (z hlediska účetních odpisů). Protože jde o předměty, které mají dobu, kdy mohou plnit provozně technickou funkci, delší než 1 rok, je vhodné, aby byly odpisovány po tuto dobu, např. 4 roky atd., po dobu předpokládané životnosti – v souladu s vnitropodnikovými pravidly.

Poznámka k možnosti účtovat o souborech movitých předmětů: Důvodem pro vytváření souboru movitých věcí je zpravidla větší kontrola nad příslušnými movitými věcmi, při včasném provádění inventarizací majetku a umožňuje dobrý přehled o stavu a pohybech jednotlivých komponentů. Je nutno konstatovat, že i v případě, že jsou zařazovány předměty jednotlivě (v daném případě formou drobného majetku, a účetně i daňově odpisovány po dobu stanovenou v účetním odpisovém plánu), je třeba zajistit jejich inventarizování a ochranu, přičemž je majetek evidován na více inventárních kartách.

Soubory movitých věcí mají být vytvářeny z předmětů se stejným technickoekonomickým určením. Takový celek má v souboru zařazeny předměty, které by se individuálně zřejmě zařadily v odlišných odpisových skupinách. V případě, že jde právě o soubor se stejným technicko-ekonomickým určením, jsou zařazeny a odpisují se v té odpisové skupině, do níž je zařazen hlavní funkční celek. V praxi tedy připadá v úvahu vytváření souborů, které představují např. dílčí část výrobního celku (jakými jsou určité stroje a předměty, které jsou součástí jedné technologické linky, v opravářství např. obsah tzv. „pojízdné dílny“: jsou zde nástroje a předměty nejrůznějšího typu, které všechny slouží k prováděním oprav pojízdným způsobem a mezi sebou se často liší). V některých případech je dokonce vedení předmětů a jejich odpisování formou souborů naprostou nutností, např. ve stavebnictví jde o lešení a bednění, jejichž jednotlivé části nemohou de facto samostatně řádně technicko-ekonomicky fungovat. V případě nakupovaných předmětů v hotelu by připadalo v úvahu vytváření souborů movitých věcí tehdy, pokud by celý soubor byl používán a zařazen např. v jednom hotelovém pokoji. Vytváření těchto souborů však ani v tomto případě nelze doporučit pro obtížnost s evidováním těchto předmětů na jedné inventární kartě, povinnosti vyřazování a doplňování předmětů atd. Účetní a daňové předpisy nenařizují soubory vytvářet. Jsou-li tedy předměty, které pořizuje účetní jednotka do svého penzionu, té povahy, že jednotlivé předměty na sebe nejsou provozně či technicky závislé a lze-li je jednotlivě přemísťovat mezi pokoji, chodbami atd., lze je účtovat a odpisovat zcela samostatně.

VLOŽENÍ DO OBCHODNÍHO MAJETKU

V září 2011 zakoupil občan ze soukromých prostředků osobní automobil za pořizovací cenu 520 000 Kč. Jedná se o podnikatele, který využívá automobil nejen k soukromým účelům, ale i na pracovní cesty k podnikatelské činnosti. Podnikatel zvažuje od 1. 1. 2012, resp. 1. 1. 2013 vložit osobní automobil do obchodního majetku a uplatňovat daňové odpisy do daňových výdajů.
Jaký je rozdíl mezi vložením do obchodního majetku k 1. 1. 2012 a k 1. 1. 2013?

Vložení do obchodního majetku k 1. 1. 2012
Vstupní cenou, ze které bude osobní automobil odpisován po dobu 5 let počínaje zdaňovacím obdobím roku 2012, bude pořizovací cena automobilu 520 000 Kč.
Vložení do obchodního majetku k 1. 1. 2013
Vstupní cenou již nebude pořizovací cena, ale reprodukční pořizovací cena. Na základě znaleckého posudku je podle zákona o oceňování majetku oceněn osobní automobil ke dni vložení do obchodního majetku např. na 440 000 Kč.
V tomto případě může podnikatel odpisovat automobil pouze ze vstupní ceny 440 000 Kč po dobu 5 let.

DAŇOVÉ ODPISY

Budova byla zařazena před 1. 1. 2012. Technické zhodnocení proběhlo po 1. 1. 2012.
Jak postupovat při výpočtu daňových odpisů u technického zhodnocení budovy, která byla zařazená před 1. 1. 2012?

Technické zhodnocení zvyšuje vstupní cenu majetku a zároveň u majetku, který je odpisován zrychleným způsobem, i zůstatkovou cenu příslušného majetku, a to v tom zdaňovacím období, kdy je technické zhodnocení dokončeno a uvedeno do stavu způsobilého k obvyklému užívání. V odpisování technicky zhodnoceného majetku se pokračuje podle zvoleného způsobu odpisování roční odpisovou sazbou pro zvýšenou vstupní cenu u rovnoměrného způsobu odpisování nebo koeficientem pro zvýšenou zůstatkovou cenu v případě zrychleného způsobu odpisování.

ODPISOVÁNÍ GARÁŽE

Syn zdědil v r. 2012 po svém zemřelém otci garáž, kterou otec neměl v obchodním majetku, ani ji nepronajímal. Syn zděděnou garáž pronajme od 1. 8. 2012 podnikateli za účelem garážování jeho automobilu.
Kdy zahájí syn odpisování garáže?

V daném případě pronajímá syn garáž, kterou otec neodepisoval. Syn zahájí odpisování garáže ze vstupní ceny stanovené podle zákona o oceňování majetku ke dni úmrtí otce, tj. ke dni nabytí nemovitosti. Syn odpisy uplatní jako daňové výdaje k příjmům z pronájmu.


(Víc na toto téma najdete v měsíčníku 1000 řešení 9/2012)

 

 
 
P6 AKTUAL

 
Částka 107
304 Vyhláška
o uznání rovnocennosti vzdělání úředníků územních samosprávných celků

Částka 108
305 Vyhláška,
kterou se mění vyhláška č. 323/2004 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o vinohradnictví a vinařství, ve znění pozdějších předpisů

Částka 109
306 Vyhláška
o podmínkách předcházení vzniku a šíření infekčních onemocnění a o hygienických požadavcích na provoz zdravotnických zařízení a ústavů sociální péče

Částka 110
307 Nařízení
vlády o místní a časové dostupnosti zdravotních služeb

Částka 111
308 Nařízení
vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 244/2004 Sb., o stanovení bližších podmínek pro uplatňování dávky v odvětví mléka a mléčných výrobků v rámci společné organizace trhu s mlékem a mléčnými výrobky, ve znění pozdějších předpisů
309 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 318/2008 Sb., o provádění některých opatření společné organizace trhu s ovocem a zeleninou, ve znění nařízení vlády č. 215/2010 Sb.


 

 
 
PRAKTICKÁ KOMUNIKACE

 
JAK SE ROZHODOVAT STRATEGICKY

O rozhodování
se už popsaly tuny papíru, ale dodnes ještě nebyl publikován návod, jak se rozhodovat tak, aby přijatá rozhodnutí byla vždy správná. Předem přiznáváme, že takový návod nemáme po ruce ani my. Statisticky to vychází tak, že člověk se rozhodne tím správněji, čím méně se ho to rozhodnutí týká. Problém je tedy v tom, že když máme rozhodovat o sobě, máme tendenci vidět se krásnějšími, než ve skutečnosti jsme. V tomto příspěvku proto chceme upozornit na to, že člověk při rozhodování může použít většinu technik, které se osvědčily při strategickém rozhodování na úrovni podniku.

Mezi současným člověkem a firmou existuje dnes víc podobností,
než by se na první pohled zdálo: i firma i člověk mají dnes na prvním místě zisk, i firma i člověk bojují na život a na smrt s konkurencí, i firma i člověk existují v určitém prostředí, které vytvářejí politici a technologie, i firma i člověk mají, anebo by aspoň měli mít stanovené priority a cíle, ke kterým směřují.

Úkolem strategického rozhodování je nasměrovat naše kroky tak, abychom si vytvořili podmínky pro pohodlný život. Strategické rozhodování nám určuje priority při výdajích a rozdělení vždy nedostatečných zdrojů mezi jednotlivé aktivity, aktivity, případně jednotlivé věřitele. Tradičním nástrojem strategického rozhodování byla a je dlouhodobé plánování, opírající se o shromažďování informací, jejich analýzu a prognózování budoucího vývoje.

Dlouhodobé plánování má i svoje omezení, které je třeba si uvědomovat. Jsou to především následující skutečnosti: v životě události obvykle předbíhají i ten nejlepší plán, při realizaci plánu se téměř vždy vyskytnou nepředvídané problémy, existence určitého plánu omezuje naši tvořivost a iniciativu, krátkodobé krize a momentální problémy odvádějí naši pozornost od realizace dlouhodobého plánu. Především posledně uvedená skutečnost je obvykle nejvážnější příčinou neplnění dlouhodobých plánů. Každodenní operativní problémy pohlcují náš čas, talent, energii a chuť postupnými krůčky stoupat po cestičce ke vzdálenému cíli. Existuje celá řada dalších příčin, proč lidé nevěnují strategickému plánování takovou pozornost, jak by si zasloužilo, a dávají přednost životu „z ruky do huby“.

Tady jsou některé z nich:
  • Člověk si neuvědomuje svoji skutečnou situaci.
  • Člověk s oblibou sám sebe úmyslně klame.
  • Člověk má tendenci raději si udržet status quo, než nastoupit na nejistou cestu k něčemu, co možná v budoucnu přinese zlepšení situace.
  • Člověk je zavalen řešením milionu každodenních drobných problémů.
  • Člověk má tendenci nevidět nynější problémy dost jasně a neuvědomuje si jejich skutečný dosah.

Suma sumárum, u většiny lidí existuje přirozená tendence nechávat věci tak, jak jsou. Obvykle až po propuknutí krize se člověk začíná zabývat myšlenkou na přehodnocení své životní strategie. Navíc, tak jako se nedá naučit řídit auto tím, že si o tom budeme číst knihu, tak se nedá ani naučit strategickému myšlení bez jeho každodenního uplatňování v praxi.

Strategické rozhodování
vychází z poznání, že postavení člověka v životě ovlivňuje pět následujících sil: síla vlastní osobnosti, síla jeho konkurentů, síla jeho příznivců, síla technologických inovací, síla jeho zákazníků. Skoro každý máme tendenci nejvíc si všímat „konkurentů“, tj. těch, co mohou zaujmout naše místo pod sluncem. Poznání nepřítele je vždy užitečné, hlavně tehdy, když jsme schopni určit jeho budoucí strategické pohyby.

Při průzkumu konkurence
obvykle postupujeme podle následujícího schématu: zjistíme, kdo jsou naši existující a potenciální konkurenti, zkoumáme, co jednotliví konkurenti běžně dělají, zkoumáme, co jsou jednotliví konkurenti schopní dělat, zkoumáme, jaké strategické tahy by jednotliví konkurenti mohli udělat, zkoumáme, kde je konkurent nejvíc zranitelný, zkoumáme, co motivuje konkurenta.

Z jiného pohledu se analýza našeho konkurenta zaměřuje na: jeho budoucí cíle, jeho předpoklady uspět ve srovnání s námi, jeho momentální strategie, jeho schopnosti.

Zvláštní pozornost si přitom zasluhuje analýza cílů konkurence. Analýza nám poví, jak jsou konkurenti spokojeni se svojí pozicí, jaké kroky pravděpodobně podniknou a jak by mohli reagovat na naše kroky. Dále se snažíme identifikovat slabá místa konkurenta.

Používáme na to otázky typu: jak posuzuje konkurent svoji pozici, přednosti a slabiny, je emocionálně vázaný na určitou činnost, má nějaké předsudky, jak a kde vidí svoji budoucnost, dodržuje nepsaná pravidla hry, jaká strategie se mu osvědčila v minulosti, v čem je nejlepší/nejhorší, nakolik konzistentní/čitelná je jeho strategie, jak rychle se bude schopen rozvíjet?

Na základě odpovědí na výše uvedené otázky bychom měli být schopni predikovat pravděpodobné pohyby našeho konkurenta, resp. konkurentů, a připravit si vůči nim účinnou strategii. Všeobecně ale platí, že změna jedné z výše uvedených pěti sil vyvolá větší nebo menší změny ostatních. Přitom pro určení perspektivnosti vlastního postavení v budoucnosti jsou obvykle určující jedna nebo dvě síly. Prognózování vlastní budoucnosti je nelehká záležitost. Podobně jako při prognózování budoucnosti firmy se prognózování vlastní budoucnosti opírá o vývoj těchto čtyř sektorů: politické okolí, ekonomické okolí, sociální okolí, technologické okolí.

Závěr
Kdysi když někdo něco uměl dělat dobře, měl prakticky jistotu, že bude o něho zájem po celý jeho aktivní život. Dnes to už neplatí. To, co umíte dnes, už zítra možná nikdo nebude chtít právě kvůli technologickému pokroku. Tady pomůže jen jedno – sledovat, co se děje, a stále se učit dělat nové věci nově. I když poslední věty jakoby napovídaly, že v dnešním prostředí nemá smysl dlouhodobě plánovat a přijímat dlouhodobá rozhodnutí, opak je pravdou. Jestli nechceme být po několika letech nemile překvapeni z toho, kde jsme se ocitli, musíme začít se strategickým rozhodováním. Jen tak máme šanci dospět tam, kde si představujeme, že je naše místo.

Ing. Milan Konvit

 

 
 
CHYBOVAT ZNAMENÁ PLATIT

 
25. 9.
Úterý
DPH Podání přiznání k DPH a její zaplacení za srpen 2012 u plátců s měsíčním zdaňovacím obdobím
(§ 101 odst. 1 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
E-podání souhrnného hlášení za srpen 2012, pokud plátce dodal zboží nebo přemístil obchodní majetek do jiného státu EU, poskytl službu dle § 9 odst. 1 osobě registrované k dani jinde v EU, nebo byl prostřední osobou v třístranném obchodu
(§ 9 odst. 1, § 102 odst. 4, 5 a 6 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
30. 9.
Neděle
Daně z příjmů- plátce Daňové povinnosti se přesouvají na pondělí 1. října 2012.
DPH Daňové povinnosti se přesouvají na pondělí 1. října 2012.
1. 10.
Pondělí
(za neděli 30. 9.)
Daně z příjmů- plátce Odvod „srážkové“ daně sražené v srpnu 2012 a hlášení plátce daně o této dani sražené zahraničním poplatníkům (vyjma příjmů ze zaměstnání do 5 000 Kč)
(§ 38d odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
Odvod zajištění daně sraženého v srpnu 2012 ze stanovených příjmů ze zdroje v ČR zahraničního poplatníka a hlášení plátce daně o tomto zajištění daně
(§ 38e odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
DPH Podání žádosti plátce o vrácení DPH z jiného státu EU za rok 2011 (jen přes http://adisspr.mfcr.cz, aplikace je dostupná po prvotním podání Žádosti o přístup)
(§ 82 odst. 2 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
Podání žádosti osoby registrované k dani v jiném státě EU o vrácení DPH v Česku za rok 2011 (jen přes e-portál ve státě usazení dotyčné osoby jinde v EU)
(§ 82a odst. 4 a 10 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)

 

 
 
EKONOMIKA

 
Název krajiny Název měny Měna 13.9. 14.9. 17.9. 18.9. 19.9. 20.9.
Austrálie dolar AUD 19,809 19,759 19,676 19,806 19,956 20,001
Brazílie real BRL 9,355 9,248 9,276 9,358 9,446 9,485
Bulharsko lev BGN 12,514 12,493 12,526 12,688 12,711 12,739
Čína renminbi CNY 2,996 2,955 2,963 3,008 3,03 3,051
Dánsko koruna DKK 3,284 3,278 3,286 3,329 3,335 3,341
EMU euro EUR 24,48 24,435 24,5 24,815 24,86 24,91
Filipíny peso PHP 45,493 45,212 44,993 45,51 45,892 46,044
Hongkong dolar HKD 2,445 2,407 2,415 2,452 2,466 2,481
Chorvatsko kuna HRK 3,305 3,295 3,311 3,354 3,368 3,37
Indie rupie INR 34,211 34,36 34,656 35,178 35,389 35,42
Indonesie rupie IDR 1,98 1,963 1,978 2 2,005 2,016
Japonsko jen JPY 24,424 23,897 23,878 24,169 24,276 24,602
Jihoafrická rep. rand ZAR 2,258 2,263 2,261 2,302 2,319 2,306
Jižní Korea won KRW 1,68 1,67 1,677 1,699 1,713 1,714
Kanada dolar CAD 19,428 19,35 19,241 19,488 19,618 19,656
Litva litas LTL 7,09 7,077 7,096 7,187 7,2 7,214
Lotyšsko lat LVL 35,162 35,103 35,186 35,643 35,708 35,78
Maďarsko forint HUF 8,634 8,673 8,66 8,744 8,781 8,766
Malajsie ringgit MYR 6,155 6,144 6,164 6,208 6,247 6,266
Mexiko peso MXN 1,457 1,461 1,465 1,484 1,49 1,491
MMF SDR XDR 29,206 28,909 29,005 29,4 29,506 29,665
Norsko koruna NOK 3,299 3,289 3,279 3,324 3,345 3,35
Nový Zéland dolar NZD 15,618 15,543 15,525 15,714 15,813 15,838
Polsko zlotý PLN 5,962 6,018 5,971 6,032 6,012 5,983
Rumunsko nové leu RON 5,429 5,426 5,452 5,506 5,521 5,521
Rusko rubl RUB 60,357 60,915 61,026 61,381 61,357 61,335
Singapur dolar SGD 15,423 15,299 15,291 15,496 15,614 15,694
Švédsko koruna SEK 2,876 2,845 2,84 2,896 2,917 2,935
Švýcarsko frank CHF 20,186 20,092 20,147 20,486 20,554 20,613
Thajsko baht THB 61,141 60,675 60,758 61,561 62,033 62,269
Turecko nová lira TRY 10,472 10,398 10,408 10,573 10,659 10,679
USA dolar USD 18,961 18,659 18,719 19,005 19,119 19,235
Velká Británie libra GBP 30,545 30,262 30,358 30,88 30,972 31,136
Izrael šekel ILS 4,788 4,787 4,808 4,875 4,886 4,909

 

 
 
NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE

 
Poradce č. 2/2012 (Poradce) - měsíčník nejen pro podnikatele, zákony s komentáři, účetnictví, odvody, ekonomika, daně
  • Zákon o regulaci reklamy s komentářem
  • DPH u mank, škod a reklamací
  • Ochranná lhůta v nemocenském pojištění

Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) č. 9/2012 – řešení problematiky daní, účetnictví a odvodů pomocí vzorů, případů, příkladů….
  • Nájem nemovitostí z hlediska daně z příjmů
  • Obchodní majetek a daň z příjmů
  • Hromadné propouštění – hromadné výpovědi

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále (DaÚ) č. 10/2012 - daňová, účetní a mzdová problematika skloubená s citáty aktuálních zákonů
  • Prodej nemovitostí – účetnictví a daň z příjmů
  • Změny v zákonu o DPH v roce 2012
  • Finanční leasing
  • Prodej pozemků
  • Zvířata v daňové evidenci
  • Nelegální práce (švarcsystém) a pokuty

Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále (PaM) č. 10/2012 - problematika pracovního práva, mezd, BOZP, odvodů a citace aktuálních zákonů
  • Zaměstnanec s ostatními příjmy dle § 10 ZDP
  • Povinnosti zaměstnavatele při hromadném propouštění
  • Neplacené volno a neomluvená absence
  • Mzdové nároky zaměstnanců
  • Stravování a daňové řešení stravenek

Poradce Veřejné Správy (PVS) č. 10/2012 - informace i rady a citace zákonů z daňové, účetní, legislativní oblasti
  • Spisová služba - nově
  • Zajištění podmínek BOZP – novela zákona
  • Vystavování daňových dokladů – připravované změny
  • DPH u občanských sdružení
  • Školní jídelny z pohledu práva

1 000 řešení – (1 000 řešení) č. 10/2012 – měsíčník - problémy z ekonomické, daňové, účetní a mzdové praxe a jejich řešení
  • Regulace reklamy
  • Nemovitosti v daních
  • Účetnictví
  • Daňová evidence
  • Zákoník práce
  • Daň z přidané hodnoty

PŘIPRAVUJEME

Poradce, měsíčník nejenom pro podnikatele, č. 3/2012 (X/2012)
  • Zákon o živnostenském podnikání s komentářem
  • Zděděný a darovaný hmotný majetek z daňového pohledu
  • Účtování a vykazování (ostatních) daní

Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 11/2012 (X/2012)
  • Obchodování se zahraničím a DPH
  • Vlastní a cizí kapitál společnosti

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 11/2012 (X/2012)
  • Daňově lze uplatnit jen některé dary
  • Podnikání doma
  • Osvobození od daně a připravované změny
  • Zúčtovací vztahy – Časové rozlišování aktiv
  • Rozdělení zisku a zdanění podílu na zisku
  • Vklad automobilu do obchodní společnosti
  • Sankce podle daňového řádu
  • Zaměstnanecké benefity

Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 11/2012 (X/2012)
  • Stížnosti na poskytovanou zdravotní péči
  • Práce na živnostenský list a pracovní úraz
  • Co je zaměstnání malého rozsahu?
  • Penzijní a životní pojištění
  • Problémy s doručováním písemností
  • Zdaňování důchodů a penzí pracujícího důchodce počínaje r. 2013
  • Personální agenda v roce 2013
  • Použití nového občanského zákoníku v praxi

Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 11/2012 (X/2012)
  • Absolventi škol a mladiství na trhu práce (2.)
  • Zaměstnanecké benefity (2.)
  • Minimální vyměřovací základ zaměstnance ve zdravotním pojištění
  • Kontrolní řád

1 000 řešení – (1 000 řešení) 10/2012 – měsíčník, č. 11/2012 (X/2012)
  • Zaměstnanecké benefity
  • Účtování a vykazování daní
  • Účetnictví
  • Daňová evidence
  • Zákoník práce
  • Daň z přidané hodnoty

 

 
 
HORKÁ TÉMATA

 
NOVELA ZÁKONA O ÚČETNICTVÍ
Od září dochází v účetnictví k několika významným změnám. Zásadní změny přinesla novela do právní úpravy inventarizace majetku a závazků. K jakým změnám dochází v účetnictví od 1. září 2012? Více nabízíme v balíčku Novela zákona o účetnictví za výhodnou cenu.

  • Novela zákona o účetnictví - příspěvek
    měsíčník DaÚ 9/2012, (A4, 80 str.)
  • Novela zákona o účetnictví - příspěvek
    měsíčník Poradce 1/2013, (A5, 224 str.)
  • Zákon o účetnictví – uplné znění zákona
    Aktualizace I/4, (A5, 24 str.)

BALÍČEK NOVELA ZÁKONA O ÚČETNICTVÍ obsahuje: DaÚ 9/2012 - příspěvek + Poradce 1/2013 - příspěvek + Aktualizace I/4 - uplné znění zákona
Cena balíčku je 373 Kč.
Cena balíčku s 30 % slevou je 261 Kč.
Ušetříte 112 Kč.


SPOLEČNOST S R.O. V DANÍCH
Na straně dlužníka existuje řada protispekulativních podmínek daňové účinnosti úroku, které jsou v daném případě navíc hrazeny ,,spojené osobě“. Půjčky mezi společníky a jejich s.r.o. jsou v praxi časté a to v obou směrech. Jaké jsou daňové výhody a rizika půjček úročených i bezúročných?

  • Obchodní podíl v s.r.o - příspěvek
    měsíčník PaM 9/2012, (A4, 80 str.)
  • Půjčky mezi s.r.o. a společníky - příspěvek
    měsíčník DaÚ 9/2012, (A4, 80str.)
  • S.r.o. v daních – příklady a řešení
    měsíčník 1000 řešení 9/2012, (A5, 96 str.)
  • Obchodní zákoník – uplné znění zákona
    zborník Zákony II/2012, (A5, 752 str.)

BALÍČEK BALÍČEK SPOLEČNOST S R.O. V DANÍCH obsahuje: PaM 9/2012 - příspěvek + DaÚ 9/2012 - příspěvek + 1000 řešení 9/2012 – příklady a řešení + Zákony II/2012 – uplné znění zákona
Cena balíčku je 631 Kč.
Cena balíčku se 40 % slevou je 348 Kč.
Ušetříte 283 Kč.


Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů.

Jen do vyprodání zásob.


Balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz


RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY NA VŠECH UVEDENÝCH TELEFONNÍCH ČÍSLECH a E-MAILOVÉ ADRESE.
OBJEDNÁVKY VYŘIZUJEME DO 48 HODIN.

Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.

E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
  • Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
  • Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
 
   
 
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 51548/L.

 

 


V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu
s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.

Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
Untitled Page