|
OPTIMALIZACE ZÁKLADU DANĚ ZA ROK 2018
Snahou každého poplatníka daně z příjmů je v daňovém přiznání minimalizovat svůj základ daně a tím i minimalizovat svou daňovou povinnost. Při této optimalizační činnosti je přitom důležité využít všech ustanovení zákona z příjmů umožňující legálně dosáhnout optimální daně z příjmů a přitom se nedopouštět sankcionovaných daňových úniků. Dočtete se, jaké jsou výhody a nevýhody paušálních výdajů, jaké máte možnosti uplatnění daňové ztráty, kdy dochází k solidárnímu zvýšení daně nebo kdy je lepší uplatnit při automobilu skutečné a kdy paušální výdaje.
1. Paušální výdaje a jejich uplatnění
1.1 Kdo a jak může uplatnit paušální výdaje?
Ve smyslu znění § 7 odst. 7 ZDP může namísto výdajů prokazatelně vynaložených na dosažení, zajištění a udržení příjmu uplatnit paušální výdaje, to je výdaje stanovené procentem z příjmů, poplatník s příjmy podle § 7 odst. 1 písm. a) až c) a odst. 2 ZDP. Jedná se o následující příjmy:
• příjem ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství (písm. a)
• příjem ze živnostenského podnikání (písm. b)
• příjem z jiného podnikání neuvedeného v písmenech a) a b), ke kterému je potřeba podnikatelské oprávnění (písm. c)
• příjem ze samostatné činnosti vymezené v § 7 odst. 2 ZDP
a) příjem z užití nebo poskytnutí práv z průmyslového vlastnictví, autorských práv včetně práv příbuzných právu autorskému, a to včetně příjmů z vydávání, rozmnožování a rozšiřování literárních a jiných děl vlastním nákladem,
b) příjem z nájmu majetku zařazeného v obchodním majetku,
c) příjem z výkonu nezávislého povolání.
Pokud má poplatník příjmy dle § 7 odst. 1 písm. d) ZDP (podíl společníka veřejné obchodní společnosti nebo komplementáře komanditní společnosti na zisku) a kromě těchto příjmů má další příjmy podle § 7 odst. 1 písm. a) až c) a odst. 2 ZDP, může u těchto dalších příjmů uplatnit paušální výdaje, zatímco k podílu na zisku společníka v.o.s. a komplementáře na k.s. paušální výdaje uplatnit nemůže, i když se jedná o jeden dílčí základ daně dle § 7 ZDP.
Paušální výdaje lze dále uplatnit:
• u příjmu z nájmu dle § 9 odst. 4 ZDP
• a dále u příjmu ze zemědělské výroby a lesního a vodního hospodářství, která není provozována podnikatelem a je zdaňována podle § 10 odst. 1 písm. a) ZDP - podle znění § 10 odst. 4 ZDP lze u těchto příjmů uplatnit výdaje podle § 7 odst. 7 písm. a) ZDP, poplatník je povinen v tomto případě vždy vést záznamy o příjmech.
Poplatník daně z příjmů fyzických osob s příjmy podle § 7 odst. 1 písm. a) až c) a odst. 2 ZDP se může kdykoliv rozhodnout, a namísto výdajů prokazatelně vynaložených na dosažení, zajištění a udržení příjmu uplatnit výdaje dle § 7 odst. 7 ZDP procentem z příjmů. Rozhodnutí o uplatnění paušálních výdajů může poplatník provést nejen počátkem příslušného zdaňovacího období, ale i po skončení zdaňovacího období v rámci přípravy daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob, pokud to bude pro něho výhodnější. Obdobně to platí pro poplatníka s příjmy dle § 9 resp. § 10 odst. 1 písm. a) ZDP.
Pokud poplatník hodlá uplatnit paušální výdaje procentem z příjmů u jednoho z druhu příjmů dle § 7 odst. 1 písm. a) až c) a odst. 2 ZDP, musí podle pokynu GFŘ č. D-22 k § 7 odst. 7 ZDP uplatnit paušální výdaje ke všem druhům příjmů, které má podle § 7 odst. 1 písm. a) až písm. c) a odst. 2 ZDP, které tvoří jeden dílčí základ daně, s výjimkou uvedenou v § 12 ZDP, kdy musí uplatnit daňové výdaje ze všech druhů příjmů ve skutečné výši.
Příjmy z činnosti poplatníka, kterou poplatník vykonává bez podnikatelského oprávnění, přestože k této činnosti je potřeba podnikatelské oprávnění, jsou začleněny pod § 7 odst. 1 písm. c) ZDP a poplatník může v souladu s § 7 odst. 7 ZDP uplatnit k těmto příjmům výdaje pouze ve výši 40 % z těchto příjmů, maximálně ve výši stanovené zákonem (půjde například o situaci, kdy poplatník nemá k dispozici živnostenské oprávnění a provádí podnikání "na černo"; v tomto případě nemůže uplatnit paušální výdaje ve výši 60 % z dosažených příjmů, ale jen 40 % příjmů).
V ustanovení § 7 odst. 7 ZDP se uvádí, že způsob uplatnění výdajů podle tohoto odstavce nelze zpětně změnit. Pokud tedy poplatník uplatní v řádném daňovém přiznání daňové výdaje procentem z příjmů podle § 7 odst. 7 zákona, nemůže v dodatečném daňovém přiznání změnit způsob uplatnění výdajů a přejít z paušálních výdajů na daňové výdaje v prokázané výši podle § 24 zákona. Tento zákaz dodatečné změny ve způsobu uplatnění výdajů se však nevztahuje na dodatečný přechod z daňových výdajů v prokázané výši uplatněných v řádném daňovém přiznání na uplatnění paušálních výdajů v dodatečném daňovém přiznání.
Způsob paušálních výdajů nelze použít v následujících případech vymezených v § 12 odst. 1 a odst. 2
ZDP, i když půjde o příjmy dosažené z činností uvedených v § 7 odst. 1 písm. a) až c) a odst. 2 ZDP:
• společné výdaje související se společnými příjmy ze společnosti nebo ze společenství jmění nejsou rozděleny mezi poplatníky stejně jako společné příjmy - v tomto případě mohou poplatníci uplatnit výdaje pouze v prokázané výši;
• příjmy a výdaje nejsou rozděleny mezi spoluvlastníky podle spoluvlastnických podílů - v tomto případě mohou spoluvlastníci uplatnit výdaje pouze v prokázané výši.
Společnost je vymezena v § 2716 až § 2746 ObčZ a je náhradou institutu sdružení bez právní subjektivity dle zrušeného občanského zákoníku. Institut společenství jmění je vymezen v § 1236 až § 1239 ObčZ.
Pokud bude najímat fyzická osoba majetek, který má zařazen v obchodním majetku, budou příjmy z tohoto nájmu zdaňovány podle § 7 ZDP jako příjmy ze samostatné činnosti a k těmto příjmům lze uplatnit paušální výdaje ve výši 30 % z dosažených příjmů. Tyto příjmy po odpočtu paušálních výdajů jsou součástí vyměřovacího základu pro odvod pojistného na sociální a zdravotní pojištění. V daném případě však půjde pouze o poplatníka, který vede účetnictví a má obchodní majetek. Poplatník, který nevede účetnictví a uplatňuje paušální výdaje, ve smyslu znění § 4 odst. 4 ZDP obchodní majetek nemá.
Pokud však fyzická osoba najímá majetek (kromě příležitostného nájmu movitých věcí), který není zařazen v obchodním majetku, půjde o příjmy zdaňované dle § 9 ZDP, ke kterým rovněž může fyzická osoba uplatnit paušální výdaje ve výši 30 % z dosažených příjmů. Z příjmů dle § 9 ZDP se však neodvádí pojistné na sociální a zdravotní pojištění.
Podle znění § 7 odst. 8 ZDP jsou ve výdajích uplatněných procentem z příjmů zahrnuty veškeré výdaje poplatníka vynaložené v souvislosti s dosahováním příjmů ze samostatné činnosti. Poplatník, který uplatňuje výdaje způsobem podle odstavce 7, je povinen vždy vést záznamy o příjmech podle odstavce 7 a evidenci pohledávek, vzniklých v souvislosti s činností, ze které plyne příjem ze samostatné činnosti.
Obdobně podle znění § 9 odst. 5 ZDP jsou v částkách uplatněných paušálních výdajů zahrnuty veškeré výdaje vynaložené v souvislosti s dosahováním příjmů z nájmu podle § 9 ZDP. Poplatník, který uplatňuje paušální výdaje, je povinen vést záznamy o příjmech a evidenci pohledávek, vzniklých v souvislosti s nájmem.
Daňové výdaje procentem z příjmů může uplatnit i poplatník, který je plátcem daně z přidané hodnoty. Má-li poplatník v jednom zdaňovacím období různé druhy příjmů podle § 7 zákona, u kterých uplatňuje daňové výdaje rozdílným procentem podle druhu příjmů, musí vést přesnou evidenci jednotlivých druhů příjmů tak, aby mohl uplatnit daňové výdaje procentem z příjmů v příslušné výši.
V pokynu D-22 se dále uvádí, že daňové výdaje procentem z příjmů může uplatnit i poplatník, který vede účetnictví. Pro účely daně z příjmů v případě, že poplatník uplatňuje daňové výdaje procentem z příjmů dle § 7 odst. 7 zákona, se vychází z evidence příjmů dle § 7 odst. 8 zákona, tj. včetně přijatých záloh (nikoli pohledávek). Poplatník v daném případě při stanovení paušálních výdajů nebude vycházet z hodnoty účetních výnosů, ale z hodnoty příjmů včetně přijatých záloh za příslušné zdaňovací období. Zákonem č. 170/2017 Sb. byla v § 7 odst. 8 ZDP vložena věta: "Pro účely odstavce 7 se příjmy rozumí příjmy podle tohoto zákona, které by poplatník měl, pokud by nebyl účetní jednotkou." K tomu se v důvodové zprávě k zákonu č. 170/2017 Sb. uvádí, že toto legislativně technické upřesnění v ustanovení § 7 odst. 8 zákona o daních z příjmů výslovně utvrzuje princip, který je již při správě daní ve vztahu k poplatníkům vedoucím účetnictví a uplatňujícím výdaje paušálem podle § 7 odst. 7 zákona o daních z příjmů v praxi využíván, tedy že při uplatnění paušálních výdajů je pro stanovení jejich výše i u těchto poplatníků rozhodující nikoliv výnos ve smyslu účetních předpisů, ale stejně jako u neúčtujících poplatníků příjem, a sice takový, který by tito účtující poplatníci podle zákona o daních z příjmů měli, pokud by nebyli poplatníky vedoucí účetnictví. Dále se utvrzuje, že i tito poplatníci, kteří jsou účetní jednotkou a uplatňují výdaje paušálem, jsou povinni vést záznamy o příjmech ve smyslu § 7 odst. 8 zákona o daních z příjmů, stejně jako neúčtující poplatníci.
1.2 Výhody a nevýhody uplatnění paušálních výdajů
K výhodám uplatnění paušálních výdajů zejména patří:
• K uplatnění paušálních výdajů se rozhodne poplatník především v případě, že jeho skutečné výdaje jsou nižší než by byly výdaje uplatněné procentem z příjmů. Poplatník tak může snížit základ daně ve vyšší výši, než když uplatňuje výdaje prokazatelným způsobem a tím u něho dojde ke snížení vypočtené daně z příjmů a rovněž tak dojde ke snížení vyměřovacího základu pro odvod pojistného na sociální a zdravotní pojištění;
• Na rozdíl od vedení daňové evidence za podmínek uvedených v § 7b ZDP existuje při uplatnění paušálních výdajů jednoduchost evidence, kdy podle § 7 odst. 8 ZDP je poplatník povinen vést pouze záznamy o příjmech a evidenci pohledávek, vzniklých v souvislosti s činností, ze které plyne příjem ze samostatné činnosti. V pokynu č. D-22 se uvádí, že poplatník, který uplatňuje výdaje podle § 7 odst. 7 zákona, nevede daňovou evidenci.
• Obdobně poplatník, který uplatňuje paušální výdaje k příjmům dle § 9 ZDP, je povinen podle znění § 9 odst. 5 ZDP vést pouze záznamy o příjmech a evidenci pohledávek, vzniklých v souvislosti s nájmem;
I když má uplatnění paušálních výdajů své prokazatelné výhody (daňové i administrativní), nutno připomenout i nevýhody tohoto režimu uplatnění výdajů.
K nevýhodám uplatnění paušálních výdajů zejména patří:
• Nemožnost uplatnit daňové odpisy hmotného a nehmotného majetku, nemožnost přerušit daňové odpisy hmotného majetku. Po dobu uplatňování paušálních výdajů probíhá i nadále daňové odpisování hmotného majetku a tyto odpisy jsou vedeny pouze evidenčně a při ukončení uplatnění paušálních výdajů a přechodu na skutečné výdaje je nutno pokračovat v odpisování a neuplatněné odpisy za období, kdy poplatník uplatňoval paušální výdaje, již nelze uplatnit;
• Pokud poplatník s příjmy dle § 7 ZDP zakoupí hmotný majetek ve zdaňovacím období, ve kterém uplatňuje výdaje procentem z příjmů a nevede účetnictví, nemůže jej zařadit do obchodního majetku (tento při vedení paušálních výdajů neexistuje) a tudíž nemůže zahájit odpisování hmotného majetku ani evidenčně. V případě, že v následujícím zdaňovacím období bude poplatník uplatňovat výdaje ve skutečné výši a povede daňovou evidenci, bude mít obchodní majetek a zakoupený hmotný majetek v období, kdy uplatňoval paušální výdaje, může vložit do obchodního majetku a zahájit daňové odpisování v prvním roce odpisování ze vstupní ceny stanovené dle § 29 ZDP;
• Nemožnost uplatnit paušální výdaje na dopravu podle § 24 odst. 2 písm. zt) ZDP, protože v paušálních výdajích jsou zahrnuty veškeré výdaje poplatníka;
• Uplatnění paušálních výdajů má negativní dopad po ukončení finančního leasingu hmotného majetku, kdy převedený hmotný majetek za kupní cenu nebo bezúplatně na uživatele věci nemůže poplatník zařadit do obchodního majetku, a tím není splněna podmínka daňové účinnosti úplaty za dobu trvání finančního leasingu dle § 24 odst. 4 ZDP (za dobu, kdy poplatník ještě neuplatňoval paušální výdaje);
Mezi situace, kdy je pro poplatníka s příjmy dle § 7 resp. § 9 ZDP, který dosud uplatňuje paušální výdaje, výhodnější uplatnit výdaje ve skutečné (prokazatelné) výši, tedy přejít z paušálních výdajů na vedení daňové evidence nebo na evidenci příjmů a výdajů, patří např. následující situace:
• poplatník dosáhne ve zdaňovacím období vyšší skutečné výdaje, než odpovídá výpočtu paušálních výdajů procentem z příjmů,
• poplatník uplatňující paušální výdaje zakoupí v daném zdaňovacím období hmotný majetek a jeho skutečné výdaje spolu s daňovými odpisy by převýšily výši paušálních výdajů,
• poplatník hodlá tvořit rezervu na opravu hmotného majetku, kterou při uplatnění paušálních výdajů nelze navíc do výdajů uplatnit,
• poplatník zaměstná zaměstnance a s výdaji na jejich mzdu a na povinné pojistné na sociální a zdravotní pojištění jsou jeho výdaje ve skutečné výši vyšší než dosud uplatňované paušální výdaje,
• poplatník uplatňující paušální výdaje zakoupí v daném zdaňovacím období několik druhů majetku nesplňující podmínku zařazení jako hmotný majetek, které může při uplatnění výdajů v prokazatelné výši zahrnout do daňově uznatelných výdajů,
pronajímatel ve zdaňovacím období provádí opravu na pronajaté nemovité věci (oprava střechy, oken, fasády apod.) popř. hodlá tvořit na budoucí opravy rezervy.
Poplatník při přechodu ze skutečných výdajů na paušální výdaje a z paušálních výdajů na skutečné výdaje nesmí zapomenout ve smyslu znění § 23 odst. 8 písm. b) ZDP na úpravu základu daně za zdaňovací období předcházející zdaňovacímu období, ve kterém ke změně způsobu uplatňování výdajů dochází.
1.3 Limitní výše u paušálních výdajů
Od roku 2013 dochází postupně k omezování absolutní výše paušálních výdajů zaváděním jejich limitní výše dle jednotlivých druhů příjmů. Poprvé to bylo zákonem č. 500/2012 Sb., na základě kterého došlo s účinností od 1. 1. 2013 ke změně podmínek pro uplatnění paušálních výdajů dle § 7 odst. 7 a § 9 odst. 4 ZDP zavedením absolutního stropu výše výdajů při použití dvou nejnižších procentních skupin paušálních výdajů. Následně zákonem č. 267/2014 Sb. byl stanoven s účinností od 1. 1. 2015 absolutní strop výše výdajů u zbývajících skupin paušálních výdajů. Platil tak pro uplatnění paušálních výdajů dle § 7 odst. 7 a § 9 odst. 4 zákona postup, že pouze při dosažení příjmů maximálně ve výši 2 000 000 Kč, bylo možno jako paušální výdaje uplatnit procentní výši dle jednotlivých druhů příjmů (30 % až 80 % z dosažených příjmů). Pokud příjem příslušného druhu příjmu přesáhnul hranici 2 000 000 Kč, bylo nutno uplatnit pouze maximální částku paušálních výdajů dle § 7 odst. 7 ZDP (600 000 Kč až 1 600 000 Kč dle druhu příjmů). Toto se vztahovalo i na paušální výdaje uplatněné k příjmům dle § 9 ZDP a k příjmům ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství zdaňované dle § 10 odst. 1 písm. a) ZDP (ve vazbě na znění § 10 odst. 4 ZDP). Současně platilo dle § 35ca ZDP omezení pro uplatnění slevy na dani na manželku a pro uplatnění daňového zvýhodnění u poplatníků, kteří uplatňují paušální výdaje.
K dalšímu snížení limitu pro uplatnění paušálních výdajů došlo zákonem č. 170/2017 Sb., který stanovil, že pro uplatnění plné výše paušálních výdajů (30 %, 40 %, 60 % a 80 % z dosažených příjmů) se vychází z limitní výše příjmů 1 milion Kč, tedy z poloviční výše než platilo před novelou zákona o daních z příjmů. Současně s tímto snížením limitní výše paušálních výdajů dochází novelou ZDP ke zrušení ustanovení § 35ca ZDP, které omezovalo uplatnění slevy na dani na manželku a daňového zvýhodnění na dítě u poplatníků, kteří uplatňují paušální výdaje.
(Více se o tomto tématu se dočtete v měsíčnících DÚVaP 11-12/18, Poradce 3/19, DÚVaP 1/18 a odborné tematické publikaci Daňové a mzdové zákony)
KONEC ROKU VE MZDOVÉ ÚČTÁRNĚ
BR>S koncem kalendářního roku má mzdová účetní významné evidenční povinnosti zasahující do sociální sféry zaměstnance - důchodové oblasti. Musí uzavřít veškeré údaje, které se zapisují do evidenčního listu důchodového pojištění (dále ELDP) zaměstnance. Co všechno musí mzdová účetní do ELDP zapsat? Jaké další povinnosti má koncem roku?
ELDP vede zaměstnavatel a orgány plnící úkoly v důchodovém pojištění. Jeho obsah i postup při vyplňování a předkládání je uveden v zákoně č. 582/1991 Sb. o organizaci a provádění sociálního zabezpečení v § 36 a § 39. Vede se pro každého občana za jednotlivý kalendářní rok, a to vždy od 1. ledna kalendářního roku, nebo od vzniku účasti občana na důchodovém pojištění. Ukončuje se 31. prosince příslušného kalendářního roku nebo dnem skončení účasti na důchodovém pojištění.
ZÁPIS DO ELDP - Zaměstnavatel (většinou mzdová účetní) do evidenčního listu zapisuje identifikační údaje pojištěnce. To jsou identifikační údaje zaměstnavatele, jméno a poslední příjmení zaměstnance, rodné příjmení, datum a místo narození, místo trvalého pobytu a rodné číslo. Dále se zapisuje druh výdělečné činnosti, doba účasti na důchodovém pojištění a doba tohoto pojištění, vyměřovací základ pro pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Důležitý je údaj o dobách, které se vylučují při stanovení osobního vyměřovacího základu (např. doba dočasné pracovní neschopnosti, kterou si pojištěnec nezpůsobil úmyslně, doba karantény, doba ošetřování nebo péče o dítě ve věku do 10 let nebo jiného člena domácnosti apod.).
ELDP spolu s identifikačními údaji zaměstnavatele předkládá zaměstnavatel
prostřednictvím Okresní nebo Pražské správy sociálního zabezpečení České správě sociálního zabezpečení. Termín je do 30 dnů ode dne zápisu uvedených údajů do ELDP, zpravidla do 30. ledna následujícího roku., případně od skončení pracovního poměru nebo ode dne zániku zaměstnavatele, při úmrtí pojištěnce apod. Zaměstnavatel je povinen předložit občanovi stejnopis ELDP k podpisu a založit do své evidence, zpravidla do osobního spisu zaměstnance. Druhý stejnopis s podpisem pověřeného zaměstnance (zpravidla mzdová účetní) je povinen vydat občanovi v den, kdy předkládá ELDP příslušné správě sociálního zabezpečení. Nesouhlasí-li občan s údaji uvedenými v ELDP a zaměstnavatel je na základě žádosti občana neopraví, může o sporu rozhodnout okresní správa sociálního zabezpečení.
MZDOVÝ LIST jsou plátci daně (zaměstnavatelé) povinni podle § 38j zákona o dani z příjmů č. 586/1992 Sb. vést za každého poplatníka daně z příjmu (zaměstnance). Ten musí obsahovat:
• poplatníkovo jméno, i dřívější,
• rodné číslo (u daňového nerezidenta datum narození, číslo a typ dokladu totožnosti s uvedením kódu státu výstavce a dále kód státu rezidentství),
• bydliště (u daňového nerezidenta bydliště ve státě rezidentství),
• jméno a rodné číslo osoby, na kterou uplatňuje slevu na dani a daňové zvýhodnění (tedy na manželku a děti),
• dále nezdanitelné částky podle § 15 ZDP (např. odpočet životního pojištění, dary, úroky z hypotéky) a
• částku slev na dani (např. slevu za studium, vlastní invaliditu, slevy na vyživovanou manželku a děti),
• den nástupu do zaměstnání (u daňového nerezidenta i datum ukončení zaměstnání v ČR).
Za každý kalendářní měsíc se vede: úhrn zúčtovaných mezd (peněžních i naturálních), částky osvobozené od daně z úhrnu mezd, základ pro výpočet zálohy na daň nebo srážkové daně, vypočtená záloha nebo srážková daň, měsíční sleva na dani a záloha snížená o slevy, měsíční daňové zvýhodnění, sleva na dani za dítě a daňový bonus a záloha snížená o měsíční slevy, skutečně sražená záloha, součet údajů za zdaňovací období podle předchozího bodu a úhrn měsíčních daňových bonusů, údaje o výpočtu daně a provedeném ročním zúčtování daně.
ÚDAJE O POJISTNÉM - V § 38j odst. 10 ZDP se dále hovoří o tom, že je plátce daně (tedy zaměstnavatel) povinen uvést na mzdovém listě i částky pojistného na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti (obvykle zkracováno jako sociální pojištění) a na veřejné zdravotní pojištění, které je povinen ze svých příjmů platit poplatník (tedy zaměstnanec). Na mzdovém listu bude uvedena též částka obou pojištění, kterou platí zaměstnavatel - ta je součástí tzv. superhrubé mzdy, která tvoří základ daně a tento základ daně je povinnou náležitostí mzdového listu. Není povinnost oddělit složku sociálního pojištění a složku zdravotního pojištění - ale v praxi tomu tak na mzdovém listu bývá, aby byla možná kontrola i vyměřovacího základu u obou pojištění. Plátce daně (zaměstnavatel) je povinen podat správci daně (finanční správě) vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti do dvou měsíců po uplynutí kalendářního roku. V příloze k vyúčtování daně zaměstnavatel uvede např. počet zaměstnanců k 1. prosinci, přehled souhrnných údajů, které jsou zaznamenány na mzdových listech zaměstnanců. Většinu těchto údajů obstarává a zajišťuje mzdová účetní.
Mzdová účetní
má nezastupitelnou roli při určování nástupu dovolené za příslušný kalendářní rok. Připravuje příslušné podklady pro zástupce zaměstnavatele, který o nástupu dovolené rozhoduje nebo - zejména u zaměstnavatelů s menším počtem zaměstnanců - tuto agendu vykonává sama.
Mzdová účetní dbá na to, aby zaměstnavatel určil dobu čerpání dovolené tak, aby si zaměstnanec celou dovolenou za příslušný kalendářní rok vyčerpal do konce kalendářního roku, ve kterém mu právo na tuto dovolenou vzniklo. V případě, že určení doby čerpání dovolené do konce kalendářního roku, ve kterém zaměstnanci právo na dovolenou vzniklo, brání překážky v práci na straně zaměstnance nebo vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele, je zaměstnavatel povinen zaměstnanci určit tuto dovolenou do konce následujícího kalendářního roku. Bude-li zaměstnanci v čerpání dovolené do konce následujícího kalendářního roku bránit dočasná pracovní neschopnost, mateřská dovolená nebo rodičovská dovolená, zaměstnavatel je povinen určit dobu čerpání dovolené po skončení těchto překážek v práci. Zaměstnanec může nastoupit na dovolenou bez souhlasu zaměstnavatele. Je to tehdy, jestliže zaměstnavatel neurčí zaměstnanci dobu čerpání dovolené ani do 30. června následujícího kalendářního roku (po roce, kdy zaměstnanci právo na dovolenou vzniklo). Zaměstnanec je však povinen zaměstnavateli oznámit nástup čerpání dovolené alespoň 14 dnů předem, nedohodne-li se s ním na jiné době (§ 218 odst. 3 zákoníku práce - dále ZP).
Příklad
Dovolenou za rok 2018 měl zaměstnanec vyčerpat do konce roku 2018. Pokud by si ji do konce roku 2018 nevyčerpal, neboť mu zaměstnavatel neurčil její nástup pro provozní důvody nebo pro překážky v práci na straně zaměstnance, musí nástup určit tak, aby byla dovolená vyčerpána do konce roku 2019. Neurčí-li čerpání do 30. června 2019 (jde o určení nástupu, nikoliv o faktický nástup), může si určit čerpání sám zaměstnanec. Musí to však oznámit zaměstnavateli alespoň 14 dní předem, pokud se nedohodne se zaměstnavatelem na jiné době.
Může však nastat situace, že v konkrétním případě nebude moci zaměstnavatel dovolenou z roku 2018 určit ani do konce následujícího kalendářního roku (tedy do konce roku 2019) proto, že byl zaměstnanec dočasně práce neschopným nebo čerpal mateřskou nebo rodičovskou dovolenou. Potom musí zaměstnavatel určit čerpání dovolené po skončení těchto překážek. Nárok na dovolenou nezaniká.
VYDÁNÍ ZÁPOČTOVÉHO LISTU - Konec kalendářního roku bývá často spojen se skončením pracovního poměru. Zaměstnavatel v těchto případech musí zaměstnanci vydat potvrzení o zaměstnání (tzv. zápočtový list), případně oddělené potvrzení. Údaje v něm obsažené zpravidla obstará mzdová účetní.
V potvrzení podle § 313 ZP musí zaměstnavatel uvést:
• údaje o zaměstnání, zda se jednalo o pracovní poměr nebo dohodu o pracovní činnosti nebo o dohodu o provedení práce a o době jejich trvání,
• druh konaných prací,
• dosaženou kvalifikaci,
• odpracovanou dobu a další skutečnosti rozhodné pro dosažení nejvýše přípustné expoziční doby,
• zda ze zaměstnancovy mzdy jsou prováděny srážky, v čí prospěch, jak vysoká je pohledávka, pro kterou mají být srážky dále prováděny, jaká je výše dosud provedených srážek a jaké je pořadí pohledávky,
• údaje o započitatelné době zaměstnání v I. a II. pracovní kategorii před 1. lednem 1993 pro účely důchodového pojištění.
(Více se o tomto tématu se dočtete v měsíčnících PaM 11-12/18, 1000 řešení 7-8/18, Poradce 1/18 a odborných tematických publikacích Příručka mzdové účetní, Vzory smluv ZP)
|
|
|
Částka 136, rozeslaná dne 29. listopadu 2018
268.
Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 110/2018 Sb., o tabákových nálepkách
Částka 135, rozeslaná dne 29. listopadu 2018
265.
Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 36/2006 Sb., o ověřování shody opisu nebo kopie s listinou a o ověřování pravosti podpisu, ve znění pozdějších předpisů
266.
Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstev obcí
267.
Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení opakovaného hlasování do zastupitelstev obcí
Částka 134, rozeslaná dne 23. listopadu 2018
263.
Nařízení vlády, kterým se mění některá nařízení vlády v oblasti odměňování zaměstnanců ve veřejných službách a správě a státních zaměstnanců
264.
Sdělení Energetického regulačního úřadu o vydání cenového rozhodnutí
Částka 133, rozeslaná dne 20. listopadu 2018
262.
Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstva obce
|
|
|
10. 12.
Pondělí (za sobotu 8. 12.)
|
Zdravotní pojištění – OSVČ
|
Odvod zálohy na zdravotní pojištění
OSVČ za listopad 2018
(§ 7 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na
veřejné zdravotní pojištění)
|
17. 12.
Pondělí
(za sobotu
15. 12.)
|
Daně z příjmů -
poplatník
|
Odvod pololetní zálohy na rok 2018 (40 %),
pokud daň za rok 2017 přesáhla 30.000 Kč, ale nepřesáhla 150.000 Kč (je-li
zdaňovacím obdobím kalendářní rok)
(§ 38a odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z
příjmů)
|
Odvod čtvrtletní zálohy na rok 2018 (25 %),
pokud daň za rok 2017 přesáhla 150.000 Kč (je-li zdaňovacím obdobím
kalendářní rok)
(§ 38a odst. 4 zákona č. 586/1992 Sb., o daních
z příjmů)
|
Daň silniční
|
Zaplacení „čtvrtletní“ zálohy na daň silniční za
říjen a listopad 2018
(§ 10 odst. 1 a 4 zákona č. 16/1993 Sb., o dani
silniční)
|
Zaplacení „roční“ zálohy 70 % daně silniční na
rok 2018 za nákladní vozidlo, tahač, přívěs, návěs s hmotností od 12 tun
využívající sazbu daně sníženou o 48 %
(§ 6 odst. 9 a 10, § 10 odst. 6 zákona č. 16/1993
Sb., o dani silniční)
|
20. 12.
Čtvrtek
|
Daně z příjmů – plátce
|
Odvod sražených záloh na daň
z příjmů ze závislé činnosti z mezd za listopad 2018
(§ 38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních
z příjmů)
|
Sociální pojištění – OSVČ
|
Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ
za listopad 2018
(§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném
na sociální zabezpečení)
|
Odvod
pojistného na dobrovolné nemocenské
pojištění OSVČ za listopad 2018
(§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném
na sociální zabezpečení)
|
Sociální pojištění –
zaměstnavatel
|
Odvod pojistného na sociální pojištění za
zaměstnance za listopad 2018
(§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na
sociální zabezpečení)
|
Předložení měsíčního přehledu pro
účely sociálního pojištění za listopad 2018
(§ 9 odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na
sociální zabezpečení)
|
Zdravotní pojištění –
zaměstnavatel
|
Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance
za listopad 2018
(§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na
veřejné zdravotní pojištění)
|
Předložení měsíčního přehledu pro
účely zdravotního pojištění za listopad 2018
(§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na
veřejné zdravotní pojištění)
|
27. 12.
Čtvrtek
(za svátky
25. i 26. 12.)
|
DPH
|
Podání přiznání k DPH a její zaplacení
za listopad 2018 u plátců s měsíčním zdaňovacím obdobím
(§ 99, § 101 odst. 1 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o
dani z přidané hodnoty)
(§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009
Sb., daňový řád)
|
Podání kontrolního hlášení DPH
plátce za listopad 2018 - u všech právnických osob, zatímco u osob fyzických jen
pokud mají měsíční zdaňovací období
(§ 101e zákona č. 235/2004 Sb., o dani
z přidané hodnoty)
|
Podání souhrnného hlášení plátce za
listopad
2018, o intrakomunitárních
plněních: dodání zboží z tuzemska, přemístění obchodního majetku, dodání
zboží formou třístranného obchodu (byl-li prostřední osobou) a poskytnutí
služby s místem plnění podle § 9 odst. 1 (kterou má zdanit příjemce)
(§ 102 odst. 1, 3 až 6 zákona č. 235/2004 Sb., o
dani z přidané hodnoty)
|
Podání přiznání k DPH identifikované osoby za
listopad 2018, pokud jí vznikla daňová povinnost, a její zaplacení
(§ 99, § 101 odst. 1 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o
dani z přidané hodnoty)
(§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009
Sb., daňový řád)
|
Podání souhrnného hlášení
identifikované osoby za listopad 2018, o intrakomunitárních plněních: poskytnutí služby podle § 9
odst. 1, kterou má zdanit příjemce
(§ 102 odst. 2 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o dani
z přidané hodnoty)
|
31. 12.
Pondělí
|
Daně z příjmů -
plátce
|
Odvod „srážkové“ daně sražené v listopadu 2018 a oznámení plátce daně o
dani sražené zahraničním poplatníkům (kromě příjmů ze závislé činnosti dle §
6 odst. 4)
(§ 6 odst. 4, § 38d odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb.,
o daních z příjmů)
|
Odvod zajištění daně sraženého v listopadu 2018 z určených příjmů
nerezidentů EU nebo EHP ze zdrojů na území ČR a hlášení plátce daně o provedeném
zajištění
(§ 38e odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních
z příjmů)
|
Účetnictví
|
Zveřejnění účetní závěrky a výroční
zprávy
povinně auditovaných účetních jednotek za kalendářní rok 2017
(respektive do 30 dnů po ověření a schválení)
(§ 21a odst. 2 zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví)
|
|
|
|
PODZIMNÍ MOBILIZACE ZDRAVÍ
S blížícím se podzimem nastupuje nepříjemné období, kdy poměrně snadno prochladneme a ožívající typy záškodnických bakterií a virů začnou vehementně útočit na naše nepříliš připravené a oslabené organismy. "Zásobníky" energie nabité z letní dovolené se velmi rychle vybíjejí, a proto je vhodné mobilizovat své síly a připravit se na nápor různých infekcí, abychom je úspěšně zvládli.
Existuje mnoho způsobů, s jejichž pomocí se můžeme s tornádem bacilů vypořádat, ale je nutno v nich udělat jakýs takýs pořádek. Spoléháme totiž příliš na pomocníky "zvenčí", necháme se omámit reklamními spoty, nabízejícími preparátky skoro na věčné zdraví. Jen abychom nemuseli využívat vlastní síly (otužovat se, sportovat, nepřetápět a podobně) a byli pěkně v teple a v pohodlíčku. Někdo totiž věří na bylinky, jiný na vonné oleje, další nedá dopustit na homeopatii, reiki, šiatsu. Tradicionalisté zas na recepty babiček a další chtějí mít jistotu v názoru lékaře.
RÝMA patří k nejčastějším nepříjemnostem poslední čtvrtiny roku. Je to skutečně nejběžnější onemocnění manažera, nevyhne se žádnému místu na světě a dříve či později se jí nakazí v postatě každý. V podstatě jde "jen" o banální zánět nosní sliznice, který se však vyskytuje ve více formách a zaslouží si pozornost. Akutní rýma je totiž prudký zánět spojený s opuchnutím sliznice v nosních dutinách, způsobený virovou nebo bakteriální infekcí. Nejčastěji jsou jeho původcem rinoviry, které se rozmnožují v nosní sliznici. Přenášejí se těsným kontaktem (např. různé druhy líbání), nebo kapénkovou cestou (kašel, prskání při mluvení, kýchání - při nezakrytém nose a ústech). Virus, způsobující rýmu, přežívá i na rukách mnoho hodin, a tak i podání ruky může být způsobem přenosu.
Rýma bývá u manažerů častá i vzhledem k tomu, že ti mívají velmi často sníženou obranyschopnost organismu (imunitu). Člověk má ucpaný nos, teče mu z něho čistý průsvitný sekret, který se mění na hlenově hnisavý.Nepříznivě se mu mění čich, špatně mluví i dýchá, slzí mu oči, bolí ho hlava, pálí v krku, nekvalitně spí a je unavený. To všechno snižuje manažerovu pracovní schopnost a výkonnost. Rýma se může vyskytovat jako "sólista", anebo jako průvodce nejrůznějších onemocnění (chřipka, angína apod.). Léčit se určitě musí - i když se říká, že s léky trvá sedm dní a bez léčby týden. Při přechodu infekce na dolní část dýchacího ústrojí se může její trvání totiž prodloužit až na 14 dní. V terapii se na začátku podávají kapky pro zmírnění opuchlé sliznice a tím zlepšení dýchání, v případě hnisavých hlenů je možno podávat antibiotika, hlavně u starších ročníků. Pomáhá i vdechování (inhalace) přírodních léčivých směsí podle speciálních receptur, nebo minerálka Vincentka. Při "obyčejné" rýmě obvykle nebývá zvýšená teplota a dá se pracovat prakticky bez omezení. Horší je to při výskytu komplikací, kdy se musí užít antibiotika, pak je aktivita omezena na minimum. Těžší příznaky rýmy mívají kuřáci a rýma může být i spouštěcím mechanismem pro vznik astmatického záchvatu. Nejčastější komplikace rýmy jsou záněty dutin a středního ucha.
CHŘIPKA - Jedním z nejnepříjemnějších onemocnění, které v hojné míře navazuje na prochladnutí a rýmu, je určitě chřipka a na ni nasedající komplikace jako angína nebo zánět průdušek, plic či pohrudnice. Znamená to, v tom lepším případě, vyřazení z obvyklého pracovního procesu minimálně na 14 dní. Chceme-li se takovému problému vyhnout, stačí poměrně málo - nechat se proti chřipce očkovat. Právě období říjen - listopad, je na to ta nejvhodnější doba. Manažeři jako osoby se sníženou imunitou vlivem stresu, pracovní zátěže, nedostatečné regenerace a rehabilitace či nedoléčených nemocí, kteří jsou většinou v kolektivu, patří mezi nejvíc ohrožené skupiny obyvatel. Ve světě proto skoro každý druhý manažer odmítá čekat, jestli právě jeho zasáhne chřipkový virus a vyřadí ho z činnosti, a proto se nechává očkovat proti chřipce. U nás se tak rozhodnou (aspoň dosud) tak tři ze sta. A přitom vakcína proti chřipce skoro bezpečně ochrání po celý rok. Ve srovnání s náklady, které by vznikly zdlouhavým léčením, je její cena relativně nízká. Někteří odborníci doporučují i očkování proti nejčastějším bakteriím - vyvolavatelům zápalu plic, který v různých formách velmi často na chřipku navazuje. Pokud jde o astmatika, a těch je v pracovních kolektivech stále víc, ten by měl být očkovaný proti chřipce automaticky.
Po očkování by se měl manažer aspoň dva týdny vyhýbat místům, kde by se mohl chřipkou nakazit. Právě 14 dní je totiž doba, po které začne očkování působit.
Existují odpůrci očkování,
kteří mají své argumenty. Stává se totiž, že v místě vpichu vakcíny pozorujeme na kůži jako nežádoucí účinek zrudnutí, otok, zatvrdnutí, svrbění i bolest. Jako celková reakce se může objevit zvýšená teplota, nevolnost, třesavka, únava, bolesti hlavy i žaludku, pocení, pocity "dolámaných" kloubů a svalů. Tyto projevy obvykle vymizí i bez léčby za jeden či dva dny. Velmi zřídka se u některých očkovaných objevují křeče, bolesti neurologického původu, záněty cév a nervů, alergické reakce s následným šokovým stavem. Vakcína nebrání vzniku prochlazení nebo rýmy a nepůsobí ani proti jiným, chřipce podobným onemocněním, která jsou způsobena dalšími viry. Očkování se doporučuje odložit u těch, u nichž právě probíhá akutní infekce nebo horečnaté onemocnění.
Lékaři nejsou příliš jednotní v názoru, jestli očkovat protichřipkovými vakcínami i těhotné a kojící ženy. I když těhotenství nepatří mezi oficiální překážky (kontraindikace) očkování, mnozí ho i přesto nedoporučují, a to hlavně v prvních třech měsících gravidity a taky ani měsíc před termínem očekávaného porodu. U kojících matek by nemělo být očkování problémem. Těhotná žena, která se chce očkovat proti chřipce, by se měla především poradit se svým gynekologem, který nejlépe zná průběh jejího těhotenství a zdravotní souvislosti s ním spojené.
Při přehledu všech možných přírodních preparátů účinkujících při prevenci a léčbě onemocnění podzimu se nakonec odborníci shodnou v názoru, že klíčovými produkty přírodní prevence a léčby jsou cibule a med.
Cibule je vlastně stále po ruce
- silná a zdravě pálivá, vždy v pohotovosti pro kuchyni. Odjakživa je všeobecně uctívána jako přírodní všelék. Tyto její účinky znali už staří Řekové, Římané i asijské kultury a v současném rozkvětu přírodní medicíny její význam stoupá víc a víc. Cibule obsahuje větší množství vitamínu C, vitamíny B1 a B2, provitamín A, draslík, železo, vápník, silice, selen. Šťáva z cibule napodobuje léčivé účinky antibiotik (smíšená s medem léčí různé druhy kašle a uvolňuje průdušky), má močopudné a žlučotvorné účinky, působí proti střevním parazitům, pomáhá snižovat hladinu krevního cukru. Konzumovaná v surovém stavu může napomoci ke snižování cholesterolu v krvi a zmenšování rizika onemocnění srdečních cév i výskytu vysokého tlaku, což je obzvláště vhodné pro vyšší ročníky. Používá se také jako prostředek proti zácpě. Někteří udávají, že má povzbuzující účinky podobné kávě (ale jen při konzumaci v surovém stavu). Je však příčinou nepříjemného zápachu z úst a u citlivých jedinců může vyvolat bolesti hlavy podobné migréně.
Chemické složení cibule
je poměrně komplikované a provokuje vědce k novým a novým úvahám. V posledním desetiletí se zkoumá hlavně vliv cibule na rakovinové bujení. Velmi seriózní vědecké ústavy postupně uveřejňují práce hovořící o účincích cibule bránících vzniku nádorových onemocnění žaludku a prsou. Stejně pozoruhodné začínají být výsledky, které mluví o příznivém působení cibule v prevenci vzniku astmatu a též alergických onemocnění, které jsou u manažerů stále častější, jakož i krevních
sraženin - takzvané protitrombózní působení.
Starý cibulový domácí všelék se připravuje tak, že do litrové nádoby se dá 100 až 150 gramů nastrouhané cibule, 100 g medu a zalije se bílým vínem. Směs se má dva týdny nechat odstát, přecedit a vzniklý výtažek denně v množství dvou až tří kávových lžiček konzumovat.
A propos: nepříjemnému cibulovému dechu se dá zabránit snědením trošky petržele.
Med je významná dietetická potravina
s příznivým účinkem na imunologický systém (obranyschopnost) a krevní obraz. Med má antimikrobiální efekt, což umožňuje jeho aktivní působení při různých druzích infekcí, a je významným energetickým zdrojem. V regeneraci po pracovní zátěži nebo v rekonvalescenci po nemocech či úrazech se na podzim využívá v čisté formě, ale i v kombinaci s jinými včelími produkty (mateřská včelí kašička, propolis - tady pozor na alergiky!). Významným pozitivním účinkem medu je hlavně přínos pro zlepšení akce a komfortu pohybového systému - používá se jako takzvaný "pohotovostní" aparát, obsahující glukózu a fruktózu. Při masivní pracovní zátěží v období ohrožení prochladnutím a chřipkovou perspektivou je ideální podávat med pravidelně a v čerstvém stavu - osvědčuje se jedna polévková lžíce denně. Podáváme ho jednak v čistém stavu jako sladidlo, nebo denně ráno a večer v objemu polévkové lžíce v kombinaci s čerstvě třenou cibulí nebo česnekem. Velmi účinné je žvýkání voskových "vrcháčků", které získávají včelaři při stáčení medu. Med napomáhá i k lepší toleranci alkoholických nápojů, rychlejšímu trávení tuků - hlavně při dietních chybách, a blahodárně působí na střevní pasáž. Vyzkoušeným posilujícím nápojem je směs 1,5 litru citronové nebo pomerančové šťávy, 10 kávových lžiček neslazeného mléka a 250 g medu, nejlépe květového. Med pomáhá zvyšovat hodnoty krevního barviva hemoglobinu a přispívá k lepšímu prokrvení kosterního, srdečního i hladkého svalstva pozitivním působením na roztažení cév.
Diabetici pozor! Při lehčích formách cukrovky je podle některých údajů možné používat malé množství medu, nejlépe akátového nebo z ovocných stromů. Platí však zásada nutné konzultace s odborným lékařem - diabetologem!
RYCHLÉ ŘEŠENÍ PODZIMNÍCH PROBLÉMŮ - Většina lidí má však ráda rychlé řešení podzimních problémů a navíc podléhá "masáži" reklamy. Proto upřednostňuje rozličné preparáty s obsahem pseudoefedrinu jako podpůrný prostředek při snižování problémů, které podzimní onemocnění přinášejí. Avšak, vzhledem k tomu, že se tato látka vyskytuje v mnoha lécích zmírňujících následky prochladnutí, rýmy a chřipky, které nejsou vázány na lékařský předpis a jsou volně prodejné v lékárnách, je třeba upozornit i na její nežádoucí účinky.
Vedle úlevy v podobě zmírnění opuchnutí sliznic a zlepšení dýchání i pracovní výkonnosti totiž přináší zrychlení srdeční činnosti, zvýšení krevního tlaku a nespavost. Může vyvolávat vyrážky na kůži a následné svrbění. Manažeři se zvětšenou prostatou můžou mít při užívání preparátů s obsahem pseudoefedrinu potíže s močením. Dávkování, které výrazně přesáhne 240 miligramů denně, v kombinaci s kofeinem a taurinem může spolupůsobit při "nevysvětlitelné" náhlé smrti oslabeného jedince, anebo významně zhoršit jeho aktuální zdravotní stav.
MUDr. Pavel Malovič
|
|
|
PRÁVĚ VYCHÁZEJÍ MĚSÍČNÍKY A ODBORNÉ PUBLIKACE |
Poradce, měsíčník č. 4/2019 (XI/2018)
• Zákon o ochraně spotřebitele s komentářem - JUDr. Jiří Nesnídal
• Odpisy majetku - účetní versus daňové - Ing. Dalimila Mirčevská
• Povinnosti plátců DPH na konci roku - Ing. Václav Benda
• Opravy chyb výnosů a nákladů v účetnictví - Ing. Vladimír Hruška
• Výběr ze zajímavé judikatury NSS - II. část - Mgr. Petr Taranda
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále - (DaÚ) - měsíčník, č. 1/2019 (XI/2018)
• Paušální výdaje a jejich maximální výše - Ing. Ivan Macháček
• Inventarizace majetku a závazků - Ing. Helena Machová
• Připravované změny sazeb DPH v roce 2019 - Ing. Václav Benda
• Povinnosti podnikatelů na konci účetního období - Ing. Helena Machová
• Časové rozlišení nákladů a výnosů - Ing. Zdenka Cardová
Daně, účetnictví, vzory a případy - (DÚVaP) - měsíčník, č. 1/2019 (XI/2018)
• Časové rozlišení nákladů a výnosů od - Ing. Zdenka Cardová
• Daň z příjmů pro praxi - Ing. Eva Sedláková
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále - (PaM) - měsíčník, č. 1/2019 (XI/2018)
• Příplatky za práci o vánočních a novoročních svátcích - JUDr. Ladislav Jouza
• Příjmy z darování, dědění a majetkového prospěchu - Ing. Eva Sedláková
• Dávky nemocenského pojištění v roce 2019 - JUDr. Eva Dandová
• Dítě zaměstnance ve firemní mateřské školce - Ing. Ivan Macháček
• Zaměstnávání osob se zdravotním postižením - JUDr. Eva Dandová
• Příspěvkové organizace - účetní závěrka - Ing. Zdeněk Morávek
• BOZP při lyžařském výcviku - JUDr. Eva Dandová
1000 řešení - měsíčník č. 1/2019 (XI/2018)
• Optimalizace daně - Ing. Ivan Macháček
• Časové rozlišení - Ing. Zdenka Cardová
• Daň z příjmů
• Daň z přidané hodnoty
• Účetnictví
• Odvody
• Zákoník práce
ODBORNÉ PUBLIKACE:
• Pomocník mzdové účetní 2018 (přehled parametrů, sazeb, vzorových výpočtů … z oblasti mezd a platů)
• Daňové a nedaňové výdaje (2018) - (uplatňování skutečně vynaložených výdajů do výdajů daňových
• Vzory smluv dle NOZ II. - (komentované vzory smluv)
• Ekonomický a personalistický slovník - (ekonomické pojmy a výrazy, se kterými se setkávají nejen podnikatelé, ekonomové, účetní, ale i pracovníci na úřadech a ve školách)
• Smluvní vztahy nejen pro mzdovou účtárnu (komentované vzory smluv)
• Příručka mzdové účetní 2018 (souhrn pravidel pro mzdovou účetní, výpočet mezd, srážek z mezd a odvodů)
• Povinnosti zaměstnavatele 2018 - (práva a povinnosti zaměstnance a zaměstnavatele)
• Podnikáme bezpečně a ekonomicky bez chyb, pokut a penále (komplexní pohled na bezpečnost na pracovišti)
• Kontrola podnikatele bez chyb, pokut a penále (daňová kontrola, mzdová kontrola, povinnosti zaměstnavatele)
• Pracovněprávní výkladový slovník (cca 2 000 pojmů a odborných výrazů souvisejících se zákoníkem práce a dalšími pracovněprávními předpisy)
• Stavíme bez chyb, pokut a penále (stavební zákon a související vyhlášky)
• Výkladový slovník pro veřejný sektor (cca 2 000 pojmů a odborných výrazů týkajících se veřejného sektoru)
• Zákon o provozu na pozemních komunikacích, Prováděcí vyhláška (úplné znění zákona a vyhlášky ve formátu A6 z edice Zák§ny do kapsy)
• Školský zákon a související vyhlášky, Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek (úplná znění zákonů po novelách ve formátu A6 z edice Zák§ny do kapsy)
• 100 otázek a odpovědí - daň z příjmů FO a PO - (řešení problémů podnikatelské praxe z pohledů zákona o daních z příjmů)
• 100 otázek a odpovědí - účetnictví -((řešení problémů podnikatelské praxe z pohledů účetnictví)
PŘIPRAVUJEME
Poradce, měsíčník č. 5-7/2019 (XII/2018)
• Trestní zákon s komentářem - JUDr. Jan Engelmann
• Trestní řád s komentářem - JUDr. Jan Engelmann
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále - (DaÚ) - měsíčník, č. 2/2019 (XII/2018)
• Daňové přiznání FO - Ing. Eva Sedláková
• Daňové přiznání PO - Ing. Martin Děrgel
• Povinnosti plátce na konci roku - Ing. Zdeněk Kuneš
• Zdravotní pojištění na přelomu let 2018/2019 - Ing. Antonín Daněk
• Snížení nároku na odpočet daně při zrušení registrace plátce - Ing. Václav Benda
Daně, účetnictví, vzory a případy - (DÚVaP) - měsíčník, č. 2/2019 (XII/2018)
• Účetní závěrka za rok 2018 - Ing. Vladimír Hruška
• Vybrané okruhy zdanění FO - Ing. Ivan Macháček
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále - (PaM) - měsíčník, č. 2/2019 (XII/2018)
• Minimální mzda v roce 2019 - JUDr. Eva Dandová
• Zdravotní pojištění a zvýšení minimální mzdy k 1. 1. 2019 - Ing. Antonín Daněk
Karenční doba - změny - JUDr. Eva Dandová
• Ukončení podnikání OSVČ - Ing. Eva Sedláková
• Služebnost a daň z příjmů - Ing. Helena Machová
• Uplatnění daňové ztráty u veřejně prospěšných poplatníků - Ing. Zdeněk Morávek
• Mohou zaměstnanci územních samosprávných celků podnikat? - JUDr. Ladislav Jouza
• Kouření ve školách - JUDr. Eva Dandová
1000 řešení - měsíčník č. 2-3/2019 (XII/2018)
• Daňové přiznání FO - Ing. Eva Sedláková
• Daňové přiznání PO - Ing. Martin Děrgel
• Daň z příjmů
• Daň z přidané hodnoty
• Účetnictví
• Odvody
• Zákoník práce
|
|
|
Vánoční balíček podnikatele
Nejkrásnější svátky roku se pomalu blíží. K Vánocům patří také obdarovávání blízkých. Shánění dárků není dobré si nechat na poslední chvílí, proto již teď přicházíme s vánoční nabídkou. Podniká Váš manžel, manželka, syn, otec? Chcete, aby jeho podnikatelská činnost byla úspěšná? Připravili jsme balíček publikací, kterými určitě nepohrdne Váš podnikatel. Publikace Vám nabízí návody, rady, řešení, postupy, které při své práci ocení nejen podnikatel, ale i manager, vedoucí pracovník, zaměstnavatel, ekonom, mzdová účetní ….
1. Podnikáme bezpečně a ekonomicky bez chyb, pokut a penále - odborná tematická publikace - kolektiv autorů
/A5, str. 360/
2. Kontrola podnikatele bez chyb, pokut a penále - odborná tematická publikace - kolektiv autorů
/A5, str. 300/
3. 100 otázek a odpovědí - daň z příjmů FO a PO - odborná tematická publikace
/A5, str. 120/
4. Vzory smluv dle ZP - zaměstnávání - komentované vzory smluv - JUDr. Ladislav Jouza
/A5, str. 160/
5. Pracovněprávní slovník - Cca 2 000 pojmů a odborných výrazů souvisejících se zákoníkem práce a dalšími pracovněprávními předpisy - slovník
/A5, str. 300/
6. Zrnka odvahy - Murhpyho zákony o strachu a odvaze - citáty
/A6, str. 204/
Cena balíčku je 443 Kč.
Cena balíčku s 60 % slevou je 433 Kč.
Ušetříte 664 Kč.
Povinnosti zaměstnavatele na konci roku
Konec roku se blíží a s ním také vícero povinností, které nesmí zaměstnavatelé na konci roku opomenout. Jaké povinnosti mají zaměstnavatelé na konci roku? Jaké sankce hrozí zaměstnavatelům za nedodržení povinností?
Balíček je určen zaměstnavatelům, personalistům, mzdovým účetním, podnikatelům, manažerům, zaměstnancům, ekonomům …
1. 1000 řešení 7-8/2018 - Flexibilní formy práce - příspěvek - JUDr. Ladislav Jouza
/A5, str. 136/
2. Poradce 1/2018 - Zákon o zaměstnanosti s komentářem - komentář - JUDr. Ladislav Jouza
/A5, str. 304/
3. PaM 11-12/2018 - Konec roku ve mzdové účtárně - příspěvek - JUDr. Ladislav Jouza
/A4, str. 112/
4. Vzory smluv dle ZP - zaměstnávání - komentované vzory smluv - JUDr. Ladislav Jouza
/A5, str. 160/
5. Příručka mzdové účetní s příklady - odborná tematické publikace - JUDr. Ladislav Jouza
/A5, str. 296/
Cena balíčku je 936 Kč.
Cena balíčku s 60 % slevou je 375 Kč.
Ušetříte 561 Kč.
Daňové a nedaňové výdaje
Ukončení účetního roku a následné podávání daňových přiznání se pomalu blíží. Které výdaje mohou poplatníci daně z příjmů v praxi uplatnit do daňových výdajů?
Odpovědi najdete v publikacích, které tvoří tematický balíček. Tento určitě využijí čtenáři provozující podnikatelskou činnost, jinou samostatnou výdělečnou činnost, zemědělští podnikatelé, fyzické osoby, účetní, daňoví poradci, živnostníci, auditoři, ale i pracovníci daňových úřadů …
1. Daňové a nedaňové výdaje 2018 - odborná tematická publikace - Ing. Eva Sedláková
/A5, str. 312
2. DaÚ 10/2018 - Výdaje a příjem z pojištění z hlediska daně z příjmů - příspěvek - Ing. Eva Sedláková
/A4, str. 80/
3. Aktualizace I/2 - Zákon o daních z příjmů .... - aktuální znění zákonů
/A5, str. 192/
4. Poradce 2/2019 - Výdaje vynaložené na reklamu, reprezentaci a propagaci - - příspěvek - Ing. Eva Sedláková
/A5, str. 296/
5. PaM 7-8/2018 - Výdaje na vzdělávání zaměstnanců - příspěvek - Ing. Eva Sedláková
/A4, str. 120/
6. Zákony IA/2018 - Zákon o daních z příjmů... - úplná znění zákonů
/A5, str. 408/
Cena balíčku je 1 330 Kč.
Cena balíčku s 60 % slevou je 532 Kč.
Ušetříte 798 Kč.
Optimalizace daně za rok 2018
Snahou každého poplatníka daně z příjmů je v daňovém přiznání minimalizovat svou daňovou povinnost. Při této optimalizační činnosti je důležité využít všech ustanovení zákona o dani z příjmů umožňujících legálně dosáhnout optimální daně z příjmů a přitom se nedopouštět sankcionovaných daňových úniků. Jak postupovat?
Najdete v našich publikacích, které jsou určeny podnikatelům, účetním, živnostníkům, daňovým poradcům, ekonomům, auditorům …
1. DÚVaP 11-12/2018 - Optimalizace základu daně za rok - příspěvek - Ing. Ivan Macháček
/A5, str. 224/
2. Poradce 3/2019 - Daňové odpisy: optimalizace v daňovém přiznání za rok 2018- příspěvek - Ing. Ivan Macháček
/A5, str. 288/
3. DÚVaP 1/2018 - Paušální výdaje komplexně v roce 2018 - příspěvek - Ing. Ivan Macháček
/A5, str. 160/
4. Daňové a mzdové zákony 2018 - úplná znění zákonů - odborná tematická publikace
/A5, str. 552/
5. Aktualizace III/1 - Zákon o nemocenském pojištění ... - úplná znění zákonů
/A5, str. 160/
Cena balíčku je 886 Kč.
Cena balíčku s 60 % slevou je 354 Kč.
Ušetříte 532 Kč.
Tematické balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz (ceny jsou konečné)
Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů. Uvedená nabídka je platná do vyprodání zásob. Vydavatelství si vyhrazuje právo nahradit vyprodanou publikaci jinou – adekvátní k obsahu balíčku. Čekáme na Vaše náměty a připomínky.
RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY NEBO E-
MAILEM DENNĚ V ČASE OD 9,00 DO 15,00 HOD.
Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.
E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
- Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
- Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!
|
|
|
Adresa: |
|
E-mail: |
MK Media, s.r.o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
|
|
objednavky@exicon.eu
|
|
IČO: 36419176
DIČ: 2021832285
IČ DPH: SK2021832285
|
|
|
|
|
|
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 15012/L. |
|
|
V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.
|
Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015 |