|
ZÁVĚR ROKU A DAŇOVÁ OPTIMALIZACE
Závěr roku, resp. začátek roku následujícího, je spojen mj. s povinností stanovit základ daně a daňovou povinnost. Logickou snahou poplatníků je svou daňovou povinnost minimalizovat, přičemž pokud je respektována platná legislativa (zejména pak daňová), hovoříme o daňové optimalizaci. Jaké je správné (alternativní) řešení, které může k optimalizaci daňové povinnosti vést?
Daňové odpisy
Pravidla pro stanovení daňových odpisů jsou pro všechny poplatníky (bez ohledu na to, zda vedou účetnictví nebo daňovou evidenci) stanovena shodným způsobem v § 26 až § 33 ZDP.
Pro účely ZDP odpisováním rozumí zahrnování odpisů z hmotného majetku evidovaného u poplatníka, který se vztahuje k zajištění zdanitelného příjmu, do daňových výdajů. Odpisování lze zahájit po uvedení majetku do stavu způsobilého obvyklého užívání, kterým se rozumí dokončení věci a splnění technických funkcí a povinností stanovených zvláštními právními předpisy pro užívání (u nemovitostí se jedná zpravidla o kolaudaci, u motorových vozidel jejich registrace apod.).
Z pohledu daňové optimalizace je třeba mít na zřeteli, že uplatnění odpisů jako daňových výdajů je právem a nikoliv povinností poplatníka. Poplatník tedy není povinen odpisy uplatnit, přitom již zahájené odpisování lze přerušit, ale při dalším odpisování je nutné pokračovat způsobem, jako by odpisování přerušeno nebylo.
Příklad
Poplatník pořídil v roce 2016 nákladní automobil. Vzhledem k tomu, že vykázal tak nízký základ daně, že při uplatnění odpisů jako daňových výdajů by již nemohl využít základní slevu na dani a slevu na děti, odpisování předmětného automobilu v roce 2016 nezahájí. Odpisování může zahájit až v roce 2017 nebo až v dalších zdaňovacích obdobích.
Veškeré postupy, kterými ZDP umožňuje poplatníkům optimalizovat svůj základ daně (nezahájení odpisování, přerušení odpisování) připadá v úvahu pouze u daňových odpisů. Poplatníci – účetní jednotky – účtují o účetních odpisech v souladu se svým odpisovým plánem, kde tento postup – s ohledem na věrný a poctivý obraz účetnictví – není přípustný.
Optimalizaci daňové povinnosti svým způsobem napomůže i to, že poplatník se může rozhodnout, zda majetek bude odepisovat rovnoměrným způsobem (§ 31 ZDP) nebo způsobem zrychleným (§ 32 ZDP). Rozdíl mezi způsoby odpisování nespočívá v tom, že při jednom je majetek dříve odepsán (minimální doba odpisování je pro oba způsoby shodná), nýbrž v tom, že u rovnoměrného odpisování jsou odpisy ve všech letech (s výjimkou roku prvního) shodné a u zrychleného odpisování jsou odpisy v každém roce jiné, přičemž nejvyšší jsou ve druhém roce odpisování.
Při rovnoměrném odpisování má poplatník ještě další možnost optimalizace základu daně a to, že může uplatnit i nižší sazbu než jak je uvedeno v zákoně. Jinými slovy: v případě rovnoměrného odpisování lze uplatnit i nižší odpis než ten vypočtený, přičemž rozdíl se „posouvá“ do dalších let. U zrychleného odpisování tato možnost v úvahu nepřipadá. Pokud by zde uplatnil poplatník nižší než vypočtený odpis, rozdíl by již jako daňový výdaj v následujících letech uplatnit nemohl.
Paušální výdaj na dopravu
Poplatníci se v naprosté většině případů mohou rozhodnout, zda uplatní výdaje na PHM ve skutečné výši nebo je stanoví paušálem. Toto rozhodnutí mohou učinit dodatečně, tedy na konci roku, když jim je známa skutečná výše výdajů za spotřebované PHM, resp. skutečná výše ujetých kilometrů, přičemž porovnáním s výdaji paušálními zjistí, který způsob povede ke stanovení daňové povinnosti v optimální výši. Samozřejmě musí být splněny vždy podmínky stanovené ZDP, z nichž na ty zásadní níže upozorním.
Podle § 24 odst. 2 písm. zt) ZDP je daňovým výdajem paušální výdaj na dopravu silničním motorovým vozidlem („paušální výdaj na dopravu“), pokud nebyl uplatněn výdaj na dopravu silničním motorovým vozidlem podle písmene k) tohoto odstavce ve výši 5 000 Kč na jedno motorové vozidlo.
Připomeňme, že podle § 24 odst. 2 písm. k) ZDP jsou daňovými výdaji mj. výdaje na pohonné hmoty spotřebované silničním motorovým vozidlem zahrnutým v obchodním majetku poplatníka nebo v nájmu a náhrady výdajů za spotřebované pohonné hmoty při dopravě vlastním silničním motorovým vozidlem nezahrnutým do obchodního majetku poplatníka.
Poplatník tedy má tedy v zásadě tři možnosti, jakým způsobem daňově zohlední výdaje vynaložené na nákup PHM:
a) skutečně vynaložené výdaje na základě dokladů o nákupu (podmínkou je, že vozidlo je zahrnuto do obchodního majetku)
b) náhradu výdajů za spotřebované PHM (v situaci, kdy vozidlo není zahrnuto do obchodního majetku)
c) paušální výdaj na dopravu.
Jak jsme se úvodem zmínili, poplatník zvolí tu variantu, která je pro něj – z pohledu daňové optimalizace – ta nejvýhodnější, přičemž je nutno mít na zřeteli, že v průběhu zdaňovacího období nelze měnit způsob uplatnění paušálního výdaje na dopravu na způsob uplatnění výdajů podle § 24 odst. 2 písm. k) ZDP a naopak.
Příklad
Poplatník – fyzická osoba – vlastní osobní automobil, který zahrnul do svého obchodního majetku a využívá jej výhradně ke své podnikatelské činnosti. Na základě dokladů o nákupu PHM zjistil, že skutečné výdaje za nákup v jednotlivých měsících činí 2 500 Kč až 4 000 Kč.
Pro poplatníka bude výhodnější, pokud jako daňový výdaj uplatní paušální výdaj ve výši 5 000 Kč za kalendářní měsíc.
Pro uplatnění paušálního výdaje na dopravu (který supluje výhradně výdaje na PHM a žádné jiné) je nutno respektovat řadu dále uvedených podmínek.
Paušální výdaj na dopravu ve výši 5 000 Kč na jedno silniční motorové vozidlo lze použít za každý celý kalendářní měsíc zdaňovacího období (nebo období, za které se podává daňové přiznání), ve kterém poplatník využíval příslušné motorové vozidlo k dosažení, zajištění nebo udržení zdanitelných příjmů a současně toto vozidlo nepřenechal ani po část příslušného měsíce k užívání jiné osobě. Za přenechání vozidla k užívání jiné osobě se nepovažuje uskutečnění pracovní cesty spolupracující osobou nebo zaměstnancem, který vozidlo nevyužívá pro soukromé účely.
Používá-li poplatník některé silniční motorové vozidlo, u něhož uplatňuje paušální výdaj na dopravu pouze z části k dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů, lze za takové vozidlo uplatnit jen část paušálního výdaje ve výši 80 %, tedy v částce 4 000 Kč měsíčně. Není tedy podstatné, zda vozidlo využívá fyzická osoba k podnikání např. z 90 % nebo 10 %, paušální výdaj bude v každém případě činit 4 000 Kč měsíčně. Když poplatník u některého vozidla uplatní krácený paušální výdaj, má se za to, že ostatní vozidla, u nichž se uplatní paušální výdaj na dopravu jsou vyžívána výhradně k dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů, pokud tak prohlásí poplatník a není-li prokázáno jinak.
Pro využití paušálu není vůbec podstatné, kolik silničních motorových vozidel poplatník vlastní. Bez ohledu na to, zda se jedná o jedno nebo o padesát vozidel, tento postup lze uplatnit nejvýše u tří vozidel.
Pro využití paušálu není podstatné, zda poplatník má vlastní vozidlo zahrnuté v obchodním majetku či nikoliv (u poplatníků - právnických osob – jiná možnost než mít veškerý majetek v majetku obchodním nepřipadá v úvahu). Fyzická osoba ale může paušál využít i pro vozidla, která nemá zahrnuta ve svém obchodním majetku. V tomto případě však nelze jako daňový výdaj uplatnit sazbu základní náhrady [§ 25 odst. 1 písm. x) ZDP].
Paušál lze využit i v případě vozidel, která má poplatník v nájmu. Pozor ale! ZDP obsahuje od roku 2014 vlastní definici finančního leasingu (§21d) a vzhledem na to, že předmětné ustanovení [§24 odst. 2 písm. zt)] na tuto skutečnost zatím nezareagovalo, nelze paušál u automobilů pořizovaných na finanční leasing momentálně uplatnit. Paušál nelze využít v případě vozidel používaných na základě smlouvy o výpůjčce.
Paušální výdaje
Vše, co bude dále uvedeno, se týká pouze poplatníků, kteří jsou fyzickými osobami. Každá fyzická osoba, která má příjmy ze samostatné činnosti (§ 7 ZDP) nebo z pronájmu (§ 9 ZDP), ev. ze zemědělské činnosti, která není provozována podnikatelem (§ 10 ZDP) může totiž využít institut paušálních výdajů, tj. výdajů stanovených procentem z dosažených příjmů. Zvolit optimálnější variantu lze i v tomto případě učinit až na konci roku, kdy je možno porovnat výdaje skutečné s paušálními.
Podle § 7 odst. 7 ZDP platí, že když poplatník neuplatní výdaje ve skutečné výši (tedy výdaje prokazatelně vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmu, může uplatnit paušální výdaje ve výši:
- 80 % z příjmů ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a z příjmů ze živnostenského podnikání řemeslného, nejvýše však lze uplatnit výdaje do částky 1 600 000 Kč
- 60 % z příjmů ze živnostenského podnikání, nejvýše však lze uplatnit výdaje do částky 1 200 000 Kč
- 30 % u příjmů z nájmu majetku zařazeného v obchodním majetku, nejvýše však lze uplatnit výdaje do částky 600 000 Kč
- 40 % z jiných příjmů ze samostatné činnosti (s výjimkou podílu společníka veřejné obchodní společnosti a komplementáře komanditní společnosti na zisku a příjmů autorů, které jsou zdaněny srážkovou daní), nejvýše však lze uplatnit výdaje do částky 800 000 Kč.
(Více se o tomto tématu se dočtete v měsíčnících DaÚ 1/2017, DaÚ 2/2017, 1000 řešení 1/2017, DÚVaP 1/2017, PaM 1/2017, Poradce 7/2017 a monotematické publikaci Daňová přiznání FO a PO za rok 2016)
DOHODY A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ – OD 1. 1. 2017
Kdy se změní (zvýší) rozhodná částka 2 500 Kč u dohod o pracovní činnosti? Jakou roli hraje zvýšení minimální mzdy od 1. ledna 2017 u dohod o provedení práce? Snižuje se povinné minimum (11 000 Kč), když pracovněprávní vztah netrvá po celý kalendářní měsíc?
ZVÝŠENÍ MINIMÁLNÍ MZDY A PRŮMĚRNÉ MZDY k datu 1. 1. 2017 návazně ovlivňuje placení pojistného na zdravotní pojištění zaměstnavatelem u zaměstnanců pracujících na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. V následujícím textu si blíže rozebereme postupy zaměstnavatele v různých situacích.
Podle Vyhlášky č. 325/2016 Sb. ze dne 21. 9. 2016 představuje výše všeobecného vyměřovacího základu za rok 2015 hodnotu 27 156 Kč. Výše přepočítacího koeficientu pro úpravu tohoto všeobecného vyměřovacího základu činí 1,0396. Součinem těchto dvou částek dostaneme po zaokrouhlení průměrnou mzdu pro rok 2017 ve výši 28 232 Kč.
U dohod o pracovní činnosti je pro vznik zaměstnání i po datu 1. ledna 2017 rozhodnou částkou 2 500 Kč. Pokud se nezmění stanovené podmínky, tak k nejbližšímu zvýšení této rozhodné částky na 3 000 Kč dojde tehdy, až průměrná mzda (viz předcházející odstavec) dosáhne alespoň 30 000 Kč.
S účinností od 1. ledna 2017 se zvýšila minimální mzda na 11 000 Kč, proto při stanovení vyměřovacího základu a navazujícího výpočtu výše pojistného vycházejí zaměstnavatelé po datu 1. 1. 2017 z této nové částky.
Pro vznik účasti na zdravotním pojištění rozhoduje výhradně výše zúčtovaného příjmu, přičemž není rozhodující, zda zaměstnání trvá celý kalendářní měsíc, část kalendářního měsíce nebo dokonce jen jeden den. V roce 2017 zaměstnání v kalendářním měsíci vzniká, pokud u jednoho zaměstnavatele příjem:
- u dohody o provedení práce (jedné či více) převyšuje 10 000 Kč,
- u dohody o pracovní činnosti (jedné či více) činí alespoň 2 500 Kč.
DOHODY A MINIMÁLNÍ VYMĚŘOVACÍ ZÁKLAD od 1. 1. 2017. O tom, zda zaměstnavatel bude u dohod o pracovní činnosti a dohod o provedení práce řešit při odvodu pojistného dodržení minimálního vyměřovacího základu platného pro zaměstnance (a zaměstnavatele), rozhoduje primárně výše příjmu zúčtovaného za rozhodné období kalendářního měsíce. A pokud výší příjmu vznikne ve zdravotním pojištění zaměstnání, pak musí zaměstnavatel přihlédnout k tomu, zda musí při odvodu pojistného zákonné minimum dodržet či nikoliv. Připomínám, že s účinností od data 1. 1. 2015 se ve zdravotním pojištění pro účel vzniku zaměstnání již sčítají v rámci rozhodného období kalendářního měsíce příjmy z více dohod o pracovní činnosti nebo dohod o provedení práce u jednoho zaměstnavatele. Zaměstnanci pracující na některou z dohod se přihlašují ke dni, ve kterém poprvé po uzavření dohody začali vykonávat sjednanou práci, a odhlašují dnem, jímž uplynula doba, na kterou byla dohoda sjednána. V další analýze budeme vycházet z předpokladu, že výší příjmu u dohod účast na zdravotním pojištění vznikne a zároveň musí být dodržen i minimální vyměřovací základ (nejedná se tedy o osoby nebo situace, vyjmenované v § 3 odst. 8 zákona č. 592/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů, kdy zákonné minimum naopak nemusí být dodrženo).
Dohoda o pracovní činnosti
Zaměstnavatelé řeší přihlašování osoby jako zaměstnance a placení pojistného při příjmu alespoň 2 500 Kč, v podstatě bez ohledu na délku trvání zaměstnání v příslušném kalendářním měsíci, případnou dobu nemoci apod.
Příklad
Se zaměstnancem je uzavřena dohoda o pracovní činnosti od 1. 10. 2016 do 30. 4. 2017 s příjmem 10 000 Kč.
V posledních třech měsících roku 2016 je vyměřovacím základem částka 10 000 Kč, která převyšuje minimální vyměřovací základ 9 900 Kč.
Počínaje odvodem pojistného za měsíc leden 2017 postupuje zaměstnavatel následovně.
Ve vazbě na aktuální výši minimální mzdy odvede zaměstnavatel doplatek pojistného ve výši 13,5 % z částky:
(11 000 – 10 000) x 0,135 = 135 Kč
Zaměstnavatel odvede celkové pojistné ve výši 0,135 x 11 000 = 1 485 Kč.
Zaměstnanci strhne z platu 1/3 pojistného ze skutečně dosaženého příjmu:
(10 000 x 0,135): 3 = 450 Kč
a dále výše uvedený doplatek pojistného, tedy celkem: 450 + 135 = 585 Kč.
Ze svých prostředků pak zaplatí zaměstnavatel 1 485 – 585 = 900 Kč.
Příklad
Zaměstnanec současně pracuje u jednoho zaměstnavatele na základě dvou dohod o pracovní činnosti s příjmy 6 000 Kč a 2 200 Kč.
Pro účel placení pojistného sčítáme oba příjmy. Protože úhrnná částka 8 200 Kč nedosahuje hodnoty minimálního vyměřovacího základu, provede zaměstnavatel dopočet a doplatek pojistného do minima 11 000 Kč dle předcházejícího příkladu.
Příklad
Zaměstnanec pracuje na dvě dohody o pracovní činnosti u dvou zaměstnavatelů s příjmy 4 000 Kč a 5 400 Kč.
Zaměstnancem pověřený zaměstnavatel provede dopočet a doplatek pojistného do minimálního vyměřovacího základu dle § 3 odst. 10 zákona č. 592/1992 Sb. Pro daný účel obdrží pověřený zaměstnavatel doklad o výši příjmu v daném kalendářním měsíci u dalšího zaměstnavatele.
Příklad
Zaměstnanec je současně zaměstnán u dvou zaměstnavatelů a jeho hrubé příjmy činí 6 200 Kč a 7 000 Kč.
Ačkoliv příjem ani v jednom zaměstnání nedosahuje minimální mzdy, součet hrubých mezd však minimální vyměřovací základ převyšuje, to znamená, že každý ze zaměstnavatelů odvádí pojistné ze skutečné výše příjmu. Stejně jako v předcházejícím příkladě je nutností spolupráce obou zaměstnavatelů ve věci dokladování příjmů. Pokud by takový zaměstnanec případně ještě podnikal jako OSVČ, nemusel by platit zálohy a také by nemusel v samostatné výdělečné činnosti odvádět pojistné z minima, nýbrž z vyměřovacího základu ve výši 50 % ze skutečné výše příjmů po odpočtu výdajů za rozhodné období kalendářního roku.
Příklad
Zaměstnanec pracující na zkrácený pracovní úvazek ukončil své jediné zaměstnání dne 10. ledna 2017 a za odpracované dny mu byl zúčtován hrubý příjem ve výši 4 680 Kč.
V tomto případě musí být pojistné na zdravotní pojištění odvedeno nikoliv z aktuální celkové výše minimální mzdy, nýbrž alespoň z poměrné části minimálního vyměřovacího základu v návaznosti na počet deseti kalendářních dnů trvání zaměstnání v měsíci lednu 2017, kdy tato poměrná část minima činí 3 548,38 Kč [(10: 31) x 11 000].
Vzhledem k tomu, že výší zúčtovaného příjmu je takto vypočtená poměrná část minimálního vyměřovacího základu překročena, je vyměřovacím základem zaměstnance za měsíc leden částka 4 680 Kč, žádný dopočet se neprovádí.
(Více se o tomto tématu se dočtete v měsíčních PaM 2/2017, Poradce 7/2017, DÚVaP 12/2017, DaÚ 2/2017, PaM 1/2017, DaÚ 1/2017, 1000 řešení 12/2016 a monotematické publikaci Pomocník mzdové účetní k 1. 1. 2017)
|
|
|
Částka 2 Rozeslána dne 13. ledna 2017
8/2017 Nález Ústavního soudu ze dne 13. prosince 2016 sp. zn. Pl. ÚS 19/16 ve věci návrhu na zrušení části § 4 odst. 2 a části přílohy č. 1 části B bodu 2 písm. b) vyhlášky č. 273/2015 Sb., o stanovení hodnot bodu, výše úhrad hrazených služeb a regulačních omezení pro rok 2016
9/2017 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstev obcí
Sdělení Ministerstva vnitra o opravě tiskové‚ chyby ve vyhlášce č. 437/2016 Sb.
Částka 3 Rozeslána dne 20. ledna 2017
10/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 343/2014 Sb., o registraci vozidel, ve znění vyhlášky č. 399/2015 Sb.
11/2017 Sdělení Ministerstva financí o vydání výměru MF č. 01/2017, kterým se vydává seznam zboží s regulovanými cenami
Částka 4 Rozeslána dne 25. ledna 2017
12/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 99/1995 Sb., o skladování výbušnin, ve znění pozdějších předpisů
13/2017 Sdělení Energetického regulačního úřadu o vydání cenových rozhodnutí
Částka 5 Rozeslána dne 25. ledna 2017
14/2017 Zákon, kterým se mění zákon č. 159/2006 Sb., o střetu zájmů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
15/2017 Usnesení Poslanecké sněmovny k zákonu, kterým se mění zákon č. 159/2006 Sb., o střetu zájmů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony, přijatému Parlamentem dne 29. listopadu 2016 a vrácenému prezidentem republiky dne 19. prosince 2016
16/2017 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstva obce
Částka 6 Rozeslána dne 31. ledna 2017
17/2017 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 74/2015 Sb., o podmínkách poskytování dotací na opatření dobré životní podmínky zvířat, ve znění pozdějších předpisů
18/2017 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 76/2015 Sb., o podmínkách provádění opatření ekologické zemědělství, ve znění pozdějších předpisů
19/2017 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 185/2015 Sb., o podmínkách poskytování dotací v rámci opatření zalesňování zemědělské půdy a o změně některých souvisejících nařízení vlády, ve znění nařízení vlády č. 61/2016 Sb.
20/2017 Sdělení Státní volební komise o vyhlášení a uveřejnění celkových výsledků opakovaných voleb do Senátu Parlamentu České republiky ve volebním obvodu č. 4 Sídlo: Most konaných ve dnech 27. a 28. ledna 2017 (I. kolo)
|
|
|
8. února
Středa
|
Zdravotní pojištění – OSVČ |
Odvod zálohy na zdravotní pojištění OSVČ za leden 2017
Pozor, od roku 2017 dochází ke změně účtů zdravotních pojišťoven – musejí být u ČNB.
(§ 7 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
|
15. února
Středa
|
Daně z příjmů – zaměstnanec |
Podpis prohlášení poplatníka ke snížení záloh na daň z mezd za rok 2016 a na rok 2017
(§ 38k odst. 4 a 7 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
Žádost o roční zúčtování záloh na daň a daňového zvýhodnění za rok 2016
(§ 38ch odst. 1 až 3, § 38k odst. 5 a 7 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
„Invalidní daň“ |
Zaměstnavatel s více než 25 zaměstnanci oznámí úřadu práce plnění povinného podílu (4 %) zaměstnání osob se zdravotním postižením za rok 2016, příp. i zaplatí náhradní odvod
(§ 81 až 83 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti)
|
20. února
Pondělí
|
Daň z příjmů – zaměstnavatel |
Odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti (mezd) za leden 2017
(§ 38h odst. 10 zákona č. č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
Sociální pojištění – OSVČ |
Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za leden 2017
(§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
|
Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za leden 2017
(§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
|
Sociální pojištění – zaměstnavatel |
Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za leden 2017
(§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
|
Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za leden 2017
(§ 9 odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
|
Zdravotní pojištění – zaměstnavatel |
Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za leden 2017
Pozor, od roku 2017 dochází ke změně účtů zdravotních pojišťoven – musejí být u ČNB.
(§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění)
|
Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za leden 2017
(§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění)
|
27. února
Pondělí
(za sobotu 25. 2.)
|
DPH |
Podání přiznání k DPH plátce s měsíčním zdaň. obdobím za leden 2017 a její zaplacení
(§ 101 odst. 1 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
(§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
|
Podání kontrolního hlášení za leden 2017 u všech plátců z řad právnických osob, zatímco u plátců z řad osob fyzických, pouze pokud jejich zdaňovacím obdobím je kalendářní měsíc
(§ 101e zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
|
Podání souhrnného hlášení plátce za leden 2017, o intrakomunitárních plněních: dodání zboží, přemístění obchodního majetku, dodání zboží formou třístranného obchodu (byl-li plátce prostřední osobou) a poskytnutí služby (kterou má zdanit příjemce)
(§ 102 odst. 1, 3 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
|
Podání přiznání k DPH identifikované osoby za leden 2017, pokud jí vznikla daňová povinnost, a její zaplacení
(§ 101 odst. 1 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
(§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
|
Podání souhrnného hlášení identifikované osoby za leden 2017, o intrakomunitárních plněních: poskytnutí služby podle § 9 odst. 1, kterou má zdanit příjemce
(§ 102 odst. 2 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
|
28. února
Úterý
|
Daně z příjmů – plátce |
Odvod „srážkové“ daně sražené v lednu 2017 a hlášení plátce daně o této dani sražené zahraničním poplatníkům (vyjma příjmů z dohod o provedení práce do 10 000 Kč)
(§ 38d odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
Odvod zajištění daně sraženého v lednu 2017 ze stanovených příjmů ze zdroje v ČR zahraničního poplatníka a hlášení plátce daně o provedeném zajištění daně
(§ 38e odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
|
|
|
MANIPULACE A MANIPULÁTOŘI
O manipulaci mezi lidmi každý z nás již slyšel. Každý ji zažil, ať už z jedné nebo druhé strany, každý jsme někdy někoho zmanipulovali a většina z nás byla někdy zmanipulovaná. Hm, myslíte, že ne? Tak si zkuste vzpomenout, jak jste naposledy „přesvědčili“ vaše děti nebo partnera, aby udělali to, co chcete vy. A oni to udělali, třebaže v rozporu s vlastními zájmy. Neboť přesně o to při manipulaci jde.
KDY HOVOŘÍME O MANIPULACI? O manipulaci mluvíme tehdy, když se od osob vyžaduje, aby něco vykonaly nebo nevykonaly – a to v rozporu s vlastními zájmy. Přitom požadavek není formulován otevřeně, případně osoby, které se snaží získat ostatní pro své cíle, úmyslně lžou. Na první pohled nemusíte mít ten pocit, že vy někým nebo vámi někdo manipuluje. Přeci někdy jde o dobrou věc, tak jaký by s tím mohl být problém? Manipulaci se bude dařit tam, kde lidé nemají jasně vymezené svoje hranice a neumí se chovat přímočaře – nejsou schopni jasně formulovat svoje požadavky, ale hledají všelijaké okliky. <
JAK MŮŽETE ODHALIT MANIPULACI V KOMUNIKACI? Obvykle ten, kdo manipuluje, mluví o tom, co je dobré a co špatné, co je správné a co není správné, co je slušné a co nepřijatelné. Jako rodiče poměrně často používáme spojení:
„Měl by ses chovat slušně.“
„Neměl by ses druhým posmívat.“
„Není vhodné, když se tolik vyptáváš…“
Rodiče mají samozřejmě dobrý úmysl – nabídnout dětem obraz toho, co jsou společenské normy, nepsaná pravidla, jakési všeobecně uznávané hodnoty. Ten dobrý úmysl je nepopiratelný.
Pokud na nás však takto mluví někdo v dospělosti, zřejmě nemá za cíl naši výchovu či poučení o etických normách. Spíše je jeho cílem zabrnkat nám na city, poměrně často vzbudit výčitky svědomí.
V případě, že zachytíte a uvědomíte si během komunikace, že vám někdo říká, že byste něco měli udělat, uvědomte si, co prožíváte. Jaké jsou v té chvíli vaše emoce? Co cítíte, když to posloucháte? Je to strach? Že pokud to neuděláte, stane se něco pro vás negativního? Je to hněv? Hněv, že vás někdo tlačí tam, kde jste vůbec nechtěli být? Pokud něco z toho pociťujete, velmi pravděpodobně se vámi druhá strana snaží manipulovat.
Klíčem k zachycení manipulativního chování jsou tedy vaše prožívané emoce. Pokud vás kolegovo či partnerovo chování zraňuje, je třeba mu říct: pokud toto děláš, cítím se velmi nepříjemně. Tak mu nejen dáváte najevo, jaký pocit ve vás jeho chování vyvolává, ale zároveň mu dáte prostor zachovat se jinak. A vymezujete svoje hranice.
MANIPULACE V ROZHOVORECH – Někdy se lidé ptají, na co by měli být citliví, co přesně jim druhá strana bude říkat, když je bude chtít zmanipulovat. Není jednoduché na tyto otázky odpovědět, protože manipulace někdy přichází úplně nenápadně. A také jsme výchovou a během let zažitými slovními spojeními jaksi méně citliví na projevy manipulace.
Obecně by se dalo říci, že mezi nástroje manipulace patří přesvědčování a přemlouvání snažící se na druhou stranu emocionálně apelovat:
- Na svědomí – „já jsem v životě pro tebe neudělal málo, že?“
- Příslib odměny nebo reciprocity – něco za něco – „pokud to pro mě uděláš…“
- Apel na sounáležitost – „jsme jeden tým, všichni bychom měli přiložit ruku k dílu a udělat něco pro konečný výsledek“
- Důraz na vaše předešlé rozhodnutí – „minule ti to nevadilo a zůstal jsi v práci i přesčas“
- Využití časového faktoru – „nyní opravdu nemáme čas na debaty, rychle musíme něco udělat“
Jakousi vyšší úrovní manipulace jsou vyjádření, která v podstatě znemožňují další komunikaci. Vyjádří jakoby nesmyslnost nebo nereálnost pokračovat v započatém procesu řešení nějakého problému.
Jsou to výroky typu:
- To nebude fungovat.
- Proč chcete dělat změny?
- Takto to děláme roky a doteď nebyl problém.
- Takové návrhy už tu byly a nikdy neprošly.
JAK JE MOŽNÉ SE V TAKOVÉ CHVÍLI VYMEZIT A BRÁNIT? Nejefektivnější cestou se jeví přerušit rozhovor nebo diskuzi a pojmenovat opakované používání těchto frází. Vhodné je také ještě před začátkem debaty udělat dohodu o pravidlech, že výroky tohoto typu se používat nebudou.
Konkrétní věci však vždy záleží na kontextu situace. Pokud mi někdo řekne, že bych něco měl/a, zeptám se sama sebe, proč? Jak bych se při tom a v této situaci cítil/a? Mám to dělat, protože to chce prodavačka v obchodě, můj nadřízený, kolega, kamarád nebo můj životní partner? Mám to dělat, protože se to ode mne čeká? Anebo proto, že to sám/sama chci?
Když vyhodnotím, že bych to udělal/a pouze kvůli nějaké jiné osobě, je potřeba si odpovědět na otázku, zda mi vztah s touto osobou stojí za to. Samozřejmě, může to být tak, že to pro danou osobu uděláme velmi rádi a ochotně. Pak je všechno OK. Pokud však dojdeme k závěru, že ten vztah není pro nás natolik důležitý jako my sami, tak požadovanou věc v klidu odmítněme.
Možná vás budou jiní vnímat jako nevychovaného, egoistického. Ale sami jste zodpovědní za svoje rozhodnutí, stejně jako za jejich důsledky. My lidé máme poměrně velký problém respektovat rozhodnutí druhých lidí, když se nám na první pohled zdá, že „dělají cavyky“, že prostě nejednají podle toho, co jsme jim řekli.
TYPY MANIPULÁTORŮ – Součástí povahových rysů manipulátorů bývá často snížené sebevědomí. Může se však jednat i o nevyzrálou osobnost anebo člověka, který má snížené interpersonální komunikační schopnosti.
I když by se nám mohlo zdát, že manipulátor je ten, kdo má navrch, komu se daří vždy lépe než nám, dlouhodobě to tak určitě není. Poměrně často se manipulátorům jiní lidé začnou vyhýbat, protože se v jejich přítomnosti či společnosti necítí dobře. Jako by stále museli být ve střehu a chránit se před jejich manipulováním.
Manipulátor dokáže u druhých vyvolat pocit viny za jejich domnělé pochybení. Používá „logická zdůvodnění a morální zásady“, kterými se ohání podle toho, jaký cíl si vytýčil. Umí podivuhodně překroutit skutečnost a úplně zmást osobu, se kterou hovoří.
Manipulátoři často využívají „dvojitou vazbu“. Je to paradoxní komunikace, při níž jsou dvě navzájem si odporující zprávy vysloveny tak, že když vyhovíte jedné, nesplníte druhou. Například vám někdo vyčítá, že jste nevzdělaný, ale současně na vaši otázku, kterou se chcete dozvědět víc, odpoví: „Je to úplně zbytečné něco ti o tom říkat, i tak se v tom nevyznáš!“
Manipulátor dennodenně kritizuje. Nepřímo, nebo úplně otevřeně. I když třeba někteří kritikám nakrátko uniknou, všichni okolo manipulátora, ať dělají, co dělají, představují potenciální terče jeho útoků. Hodí se každá příležitost, zkritizuje například i kvalitu čaje, který jste právě koupili.
Manipulátor dokáže ze sebe dělat i oběť, aby ho ostatní litovali – přehání závažnost nemoci, stěžuje si na pracovní přetížení…
MANIPULÁTOR SE SNAŽÍ ZBAVIT ZODPOVĚDNOSTI, pokud ztrácí kontrolu nad řešením nějakého problému. Svaluje odpovědnost na druhé nebo na systém. Styl manipulování souvisí s typem osobnosti. Někdo volí manipulaci předstírající bezmocnost, jiný zase zvolí agresivní styl. Zajímavé je Shostormovo dělení manipulace – ten pojmenovává 9 stylů osobnosti manipulátora:
Diktátor – často používá „řekl jsem“, odvolává se na autority, tradici, odkaz předků – je to autoritativní vedoucí. „Tady to tak vždy fungovalo.“
Chudáček – rád by něco udělal, ale nemá na to dost sil, zdůrazňuje svoje handicapy, nepříjemné úkoly „neslyší“, „zapomene“. „Pane vedoucí, vy jste takový hodný člověk, vy to určitě pochopíte“ nebo „Já to opravdu neumím, mohl bys mi…“
Počtář – rychle, snadno a úspěšně si „spočítá“, co je pro něj v dané situaci nejvýhodnější, volí taktiku „cukru a biče“ nebo raději všechno zapomene. „Můžeš mi půjčit 2000 eur? Ne? Tak aspoň sto?“
Břečťan – předstírá závislost na jiných, chce, aby se o něj ostatní starali, má blízko k hypochondrii. „Když mi nepomůžeš, budu mít problém.“ anebo „Když mě opustíš, něco si udělám.“
Drsňák – svoje okolí jednoduše „ukřičí“, manipuluje drzostí a nehoráznou jistotou, má „patent na rozum“. Rezignuje pod tlakem násilí.
Obětavec – nejlepší, nejlaskavější, navenek proklamuje, že nic nechce, alespoň nic pro sebe, to, co dělá, dělá jen pro dobro jiných, nic nechce, ale… jen maličkost, on se „obětuje“ a ne vždy vědomě vybírá daň. Velmi nebezpečná manipulace ze strany nejbližších (rodiče, děti). „Já jsem pro tebe udělal toto, toto, toto. A teď chci od tebe jen…“
Poslední spravedlivý – neustále kontroluje, kritizuje, vyvolává pocity nedostatečnosti, sebe považuje za člověka bez chyb.
Otec-matka – koho si vybere, toho ochrání před vlivy běžného života, sám nejlépe „ví, co je pro jiné nejvhodnější“, svůj omyl nepřipouští.
Mafián – jeho krédem je „Jsem tvoje ochrana, udělám pro tebe dost, nesmíš dělat nic, s čím bych nesouhlasil.“. „Kdo nejde se mnou, jde proti mně.“ „Když se mi postavíš na odpor, zničím tě.“
Mgr. Mária Kopčíková
Zdroj: • www. portal. cz, www.invisio.sk, otvorenahra.sk
|
|
|
PRÁVĚ VYCHÁZEJÍ MĚSÍČNÍKY A ODBORNÉ PUBLIKACE |
Poradce, měsíčník č. 7/2017 (I/2017)
- Zákon o veřejném zdravotním pojištění s komentářem - Ing. Antonín Daněk
- Závazné posouzení v legislativních normách - Ing. Vladimír Hruška
- Zdanění OSVČ v daňovém přiznání – Ing. Ivan Macháček
- Aplikace účetních předpisů po novele k 1. lednu 2016 – problémové oblasti - Ing. Jiří Koch
- Zákon o účetnictví – novela od 1. 1. 2017 - Ing. Jiří Koch
- Poskytování vratky spotřební daně z tzv. zelené nafty - Ing. Jan Šmolík
- Novela občanského zákoníku - JUDr. Jana Drexlerová
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 2/2017 (I/2017)
- Roční zúčtování příjmů – Ing. Eva Sedláková
- OSVČ a změny ve zdravotním pojištění – Ing. Antonín Daněk
- DPH u stravovacích služeb – změna sazeb – Ing. Václav Benda
- Externí vedení účetnictví – Ing. Zdenka Cardová
- Elektronické doručování v soudním řízení – JUDr. Jana Drexlerová
Daně, účetnictví, vzory a případy – (DÚVaP) – měsíčník, č. 2/2017 (I/2017)
- Oceňování majetku a závazků – Ing. Zdenka Cardová
- Účetní závěrkou to obvykle nekončí – Ing. Vladimír Hruška
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 2/2017 (I/2017)
- Novela NOZ - občanskoprávní změny v pracovně-právních vztazích – Richard W. Fetter
- Roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění za rok 2016 – Ing. Eva Sedláková
- Nové sazby stravného – JUDr. Marie Salačová
- Nezabavitelné minimum při srážkách ze mzdy - nově od 1. 1. 2017 – Richard W. Fetter
- Stres a násilí na pracovišti - navrhovaná nová úprava – JUDr. Ladislav Jouza
- Dohody a zdravotní pojištění od 1. 1. 2017 – Ing. Antonín Daněk
- Daň z nemovitých věcí ve vztahu k obcím – stavby – Ing. Zdeněk Morávek
1000 řešení – měsíčník č. 2/2017 (I/2017)
- Roční zúčtování příjmů – Ing. Ivan Macháček
- Daňová evidence – Ing. Eva Sedláková
- Daň z příjmů
- Daň z přidané hodnoty
- Účetnictví
- Zákoník práce
SBORNÍKY ZÁKONŮ:
zákon o daních z příjmů, zákon o dani z přidané hodnoty, zákon o účetnictví … (I/2017)
Zákony IIA – občanský zákoník, zákon o obchodních korporacích, občanský soudní řád … (IIA/2017)
Zákony IIB – trestní zákoník, trestní řád, zákon o přestupcích … (IIB/2017)
Zákony III – zákoník práce, zákon o nemocenském pojištění, zákon o důchodovém pojištění … (III/2017)
Zákony IV – stavební zákon, katastrální zákon, zákon o zadávání veřejných zakázek … (IV/2017)
Zákony V – zákon o obcích, zákon o krajích, školský zákon …. (V/2017)
Zákony VI – zákon o odpadech, zákon o životním prostředí, vodní zákon … (VI/2017)
ODBORNÉ PUBLIKACE:
Účetní závěrka podnikatelů za rok 2016 (sestavování účetní závěrky podnikatelů)
Daňová přiznání k daním z příjmů FO a PO za rok 2016 (aktuální informace pro zpracování daňových přiznání)
Pomocník mzdové účetní 2017 (přehled parametrů, sazeb, vzorových výpočtů … z oblasti mezd a platů)
Daňové a nedaňové výdaje (2017) – (uplatňování skutečně vynaložených výdajů do výdajů daňových)
Povinnosti zaměstnavatele – (práva a povinnosti zaměstnance a zaměstnavatele)
Vzory smluv dle NOZ II. – (komentované vzory smluv)
Ekonomický a personalistický slovník – (ekonomické pojmy a výrazy, se kterými se setkávají nejen podnikatelé, ekonomové, účetní, ale i pracovníci na úřadech a ve školách)
Stavíme bez chyb, pokut a penále – (legislativní část, změny a novinky, slovník stavebních pojmů)
Daňové výdaje z účetního a daňového hlediska bez chyb, pokut a penále – (které výdaje uplatnit do daňových výdajů a jak správně účtovat)
PŘIPRAVUJEME
Poradce, měsíčník č. 8/2017 (III/2017)
- Zákon o zaměstnanosti s komentářem – JUDr. Ladislav Jouza
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 3-4/2017 (II/2017)
- Slevy na dani FO – Ing. Ivan Macháček
- Novela zákona o daních z příjmů – Ing. Eva Sedláková
- Změny v občanském zákoníku od 1. 1. 2017 – Ing. Karel Janda
- Tichá společnost a daň z příjmů – Ing. Helena Machová
- Cestovní náhrady v roce 2017 – JUDr. Eva Dandová
- Sankce vůči neplatícímu nájemci bytu dle NOZ – Richard W. Fetter
Daně, účetnictví, vzory a případy – (DÚVaP) – měsíčník, č. 3-4/2017 (II/2017)
- Zdanění příjmů rezidentů ČR ze zahraničí – Ing. Martin Děrgel
- Účetní a daňová problematika obchodních korporací – Ing. Dalimila Mirčevská
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 3-4/2017 II/2017)
- Zákon o zaměstnanosti v číslech roku 2017 – Ing. Olga Bičáková
- Úroky z výživného – nově – Richard W. Fetter
- Kouření a alkohol na pracovišti – JUDr. Ladislav Jouza
- Splatnost odstupného a promlčení nároku – Richard W. Fetter
- Státní inspekce práce a jiné kontroly zaměstnavatelů – Ing. Karel Janda
- Zaměstnanec a příležitostní příjmy – Ing. Ivan Macháček
- Opravné položky u neziskových subjektů – Ing. Zdeněk Morávek
1000 řešení – měsíčník č. 3-4/2017 (II/2017)
- Daňová přiznání k daním z příjmů za rok 2016 – Ing. Eva Sedláková, Ing. Ivan Macháček
- Novela občanského zákoníku – Ing. Karel Janda
- Novela zákona o účetnictví – Ing. Karel Janda
- Daň z příjmů
- Daň z přidané hodnoty
- Účetnictví
- Zákoník práce
|
|
|
Novela občanského zákoníku
Novela občanského zákoníku (zákon č. 460/2016 Sb.) představuje první změnu za tři roky působnosti občanského zákoníku. Většina změn dle novely nabývá účinnosti šedesátým dnem po vyhlášení, což znamená dne 28. února 2017. Ustanovení o předkupním právu a svěřenských fondech nabývají účinnosti dnem 1. ledna 2018. Jaké změny nastanou při sjednávání pracovněprávních vztahů s nezletilými, jak se mění právní úprava omezení svéprávnosti, právní úprava svěřenských fondů, zákonného předkupního práva, úroků z prodlení u výživného…? Najdete v našich publikacích, které jsou určeny pro všechny fyzické osoby, podnikatele, živnostníky, zaměstnavatele, auditory, ekonomy, podnikající manžele, pracující důchodce, personalisty, studenty …
-
1. Poradce7/2017 - Novela občanského zákoníku - příspěvek – JUDr. Jana Drexlerová
/A5, str. 268/
- 2. PaM 2/2017 - Novela NOZ – občanskoprávní změny v pracovněprávních vztazích – příspěvek – Richard.W.Fetter
/A4, str. 80/
- 3. Občanský zákoník I. + vkladačka s novelou - monotematika - úplné znění zákona s komentářem – JUDr. Jiří Nesnídal
/A5, str. 320/
- 4. Občanský zákoník II. + vkladačka s novelou - monotematika – úplné znění zákona s komentářem – JUDr. Zbyněk Pražák
/A5, str. 320/
Cena balíčku je 862 Kč.
Cena balíčku s 50 % slevou je 431 Kč.
Ušetříte 431 Kč.
Příručka mzdové účetní
Jak se projeví výše průměrné mzdy v národním hospodářství a zvýšení minimální mzdy v aplikaci zákona o zaměstnanosti a v poskytování dávek, příspěvků, náhrad a odvodů od 1. ledna 2017?
V každodenní praxi využijí balíček nejen mzdové účetní a personalisté, ale i zaměstnavatelé, zaměstnanci, podnikatelé, živnostníci, ekonomové, auditoři, daňový poradci …
-
1. PaM 3-4/2017 - Zákon o zaměstnanosti v číslech - příspěvek – Mgr. Olga Bičáková
/A5, str. 120/
- 2. DÚVaP 12/2016 - Minimální a průměrná mzda a změny ve zdravotním pojištění – příspěvek - Ing. Antonín Daněk
/A5, str. 152/
- 3. Poradce 5/2017 - Zvýšení minimální mzdy od 1. 1. 2017 - příspěvek – Mgr. Olga Bičáková
/A5, str. 288/
- 4. Pomocník mzdové účetní - monotematika – Ing. Miroslav Bulla
/A5, str. 24/
Cena balíčku je 668 Kč.
Cena balíčku s 50 % slevou je 334 Kč.
Ušetříte 334 Kč.
Konec roku v účetnictví – odpisy majetku
Odpisy majetku vyjadřují trvalé postupné snižování ocenění majetku, na rozdíl od opravných položek, které se vytvářejí v případech, kdy snížení ocenění majetku v účetnictví není trvalého charakteru. Jak řešit problematiku daňových odpisů ve vazbě na způsob stanovení vstupní ceny hmotného majetku?
Praktické rady a příklady najdete v našich publikacích, které jsou určeny podnikatelům, živnostníkům, účetním, daňovým poradcům, ekonomům, auditorům …
-
1. Poradce 7/2017 - Odpisování hmotného majetku v příkladech - příspěvek – Ing. Dalimila Mirčevská
/A5, str. 288/
- 2. DÚVaP 9/2016 - Technické zhodnocení majetku a ZDP – příspěvek – Ing. Eva Sedláková
/A5, str. 160/
- 3. DÚVaP 11/2016 - Konec roku v účetnictví - příspěvek – Ing. Zdenka Cardová
/A5, str. 176/
- 4. DaÚ 1/2017 - Krácení odpisů při využívání HM na soukromé účely – příspěvek – Ing. Eva Sedláková
/A4, str. 80/
Cena balíčku je 640 Kč.
Cena balíčku s 50 % slevou je 320 Kč.
Ušetříte 320 Kč.
Daňová kontrola
Účelem daňové kontroly je ověření správnosti tvrzení poplatníka nebo plátce daně v daňovém přiznání nebo hlášení. Při daňové kontrole správce daně prověřuje skutečnosti, ze kterých daňový subjekt vycházel při stanovení základu daně a při zjištění své daňové povinnosti. Jaké jsou základní principy daňové kontroly? Co je jejím cílem?
Praktické rady a příklady najdete v našich publikacích, které jsou určeny nejen podnikatelům, živnostníkům, ale i účetním, daňovým poradcům, ekonomům, auditorům …
- 1. DÚVaP 9/2016 - Daňová kontrola komplexně - příspěvek – Ing. Karel Janda
/A5, str. 160/
- 2. Poradce 3/2017 - Zákon o elektronické evidenci tržeb s komentářem – komentář – Mgr. Petr Taranda
/A5, str. 288/
- 3. Poradce 6/2017 - Prokazování původu majetku - novela ZDP – Mgr. Petr Taranda
/A5, str. 272/
- 4. DÚVaP 10/2016 - Zákon o evidenci tržeb – úplné znění zákona
/A5, str. 144/
Cena balíčku je 562 Kč.
Cena balíčku s 30 % slevou je 394 Kč.
Ušetříte 168 Kč.
Tematické balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz (ceny jsou konečné)
Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů. Uvedená nabídka je platná do vyprodání zásob. Vydavatelství si vyhrazuje právo nahradit vyprodanou publikaci jinou – adekvátní k obsahu balíčku.
RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY NEBO E-
MAILEM DENNĚ V ČASE OD 9,00 DO 15,00 HOD.
Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.
E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
- Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
- Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!
|
|
|
Adresa: |
|
E-mail: |
MK Media, s.r.o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
|
|
objednavky@exicon.eu
|
|
IČO: 36419176
DIČ: 2021832285
IČ DPH: SK2021832285
|
|
|
|
|
|
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 15012/L. |
|
|
V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.
|
Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015 |