Em@ilové noviny

 

č. 20/2017

15.12.2017

 

 
 
 Téma novin 
 Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají 
 P6 aktual 
 Praktická komunikace 
 Chybovat znamená platit 
 Ekonomika 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Horká témata 
 Kontakty 

Služby, které najdete jen u nás:
  • aktuální a rychlé informace
    (změny zákonů a předpisů) z oblastí daní, účetnictví, mezd, odvodů;
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákaznickém oddělení;
  • možnost rychlého objednání
    publikací (telefonicky, faxem, e-mailem, poštou);
  • rychlá dodávka (do 48 hodin)
    s minimálními reklamacemi;
  • uvádění nových produktů
    prostřednictvím mailingů a telemarketingu;
  • přibližování se k zákazníkovi
    prostřednictvím bezplatných odpovědí na otázky a e - mailových novin
 

Vážení čtenáři!

Uzavření roku ve mzdové účtárně se pomalu blíží. Proto jsme zařadili do rubriky Témata novin problematiku Konce roku ve mzdové účtárně. Problematiku najdete podrobně rozebranou také v našich měsíčnících PaM 10/2017, DÚVaP 1/2018, DaÚ 12/2017, 1000 řešení 11/2017.

Příručka mzdové účetní s příklady je název nové monotematické publikace, která právě vychází. Najdete v rubrice Témata novin a také v monotematických publikacích Příručka mzdové účetní, Pomocník mzdové účetní k 1, 1, 2018, Smluvní vztahy dle ZP – zaměstnávání a měsíčníku PaM 1/2018.

Fyzikální terapie byla známa už v dávných dobách. Již předchůdci současného člověka využívali teplo nebo chlad k utišení bolesti. V rubrice Být dobrý nestačí najdete příspěvek: Fyzikální terapie a vliv na organismus.

Jaké jsou aktuální tematické balíčky? Konec roku v účetnictví, Balíček Příručka mzdové účetní, Paušální výdaje po novele ZDP, Konec roku ve mzdové účtárně, Vánoční balíček managera.

Přeji Vám krásné Vánoční svátky, plné pohody a hezké rodinné atmosféry.
Andrea Súkeníková
odpovědná redaktorka
poradce@poradce.cz


TÉMATA ČÍSLA:
  • Horká témata
  •  

     
     
    TÉMATA NOVIN

     
    PRŮMĚRNÝ VÝDĚLEK V KOSTCE

    Průměrný výdělek se zjišťuje např. pro účely vyplácení náhrad (za dovolenou, při dočasné pracovní neschopnosti atd.), příplatků (práce přesčas, ve svátek, v noci atd.), odstupného, pro potřeby úřadu práce (stanovení výše podpory v nezaměstnanosti), ale i pro banky či jiné instituce poskytující úvěry (při žádostech zaměstnanců o úvěr) atd. Jak správně zjišťovat výši průměrného výdělku?

    Průměrný výdělek je pro pracovněprávní účely

    velice významným právním institutem, neboť je základem pro zjišťování konkrétní výše četných nároků zaměstnanců z pracovněprávních vztahů, jakož i některých nároků zaměstnavatelů. Tato důležitost průměrného výdělku není v podnikové praxi stále doceňována. Průměrný výdělek nepoužívají pouze zaměstnavatelé, ale na základě podkladů zaměstnavatelů jej používají také úřady práce jako podklad pro stanovení výše podpory v nezaměstnanosti uchazečů o zaměstnání, to vše zdvojnásobuje jeho význam. Průměrný výdělek se zjišťuje jen pro pracovněprávní účely. Pro účely jiné – zejména nemocenského a důchodového pojištění – byl pojem průměrný výdělek již před lety nahrazen pojmem výpočtový základ. Tyto dva pojmy nelze zaměňovat, neboť postup jejich zjišťování je zcela odlišný. Například pro účely nemocenského pojištění se podle nyní platného zákona o nemocenském pojištění vychází z vyměřovacího základu, který se stanoví z rozhodného období a rozhodným obdobím je 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost. Dále je třeba pojem průměrný výdělek důsledně odlišovat od pojmu průměrné mzdy. Ta je údajem pro statistické účely a metodiku jejího výpočtu stanoví Český statistický úřad. Zaměstnavatelé se s průměrnou mzdou setkávají jednak pro účely statistiky a jednak v případě, kdy nenaplňují povinný podíl zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Rozdíl mezi průměrnou mzdou a průměrným výdělkem není zásadní a vyplývá jen rozdílné metodiky výpočtu, pro konkrétní zaměstnance by však v praxi měla jejich záměna obrovské důsledky.

    Současná právní úprava
    průměrného výdělku je obsažena v § 351 až § 362 ZP. V ZP je právní úprava průměrného výdělku rozebrána podrobně. Ustanovení ZP o průměrném výdělku jsou kogentní. Jejich kogentní (závazná) povaha je patrná již z toho, že příslušná právní norma výslovně uvádí, že účastníci pracovněprávních vztahů se od její úpravy odchýlit nemohou.

    PRŮMĚRNÝ VÝDĚLEK HRUBÝ A ČISTÝ - Průměrný výdělek se zjišťuje jako průměrný hrubý výdělek, nestanoví-li pracovněprávní předpisy jinak, jak se dozvídáme z § 352 ZP. V současné době však ZP již neobsahuje ani jedno právo zaměstnance, pro které by byl základem čistý průměrný výdělek, z toho důvodu je dovětek v § 352 ZP nadbytečný. Průměrný čistý výdělek dnes již se zjišťuje pouze po účely potvrzení o zaměstnání, resp. pro účely podpory v nezaměstnanosti. To je totiž problém jiného zákona, zákona o zaměstnanosti. Podle ZP však platí, že údaje o průměrném výdělku a o dalších skutečnostech rozhodných pro posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti je zaměstnavatel povinen uvést na žádost zaměstnance v odděleném potvrzení, nemusí tedy toto potvrzení ani každý zaměstnanec vyžadovat.

    V praxi se lze setkat ještě s případy poskytování náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti z důvodu pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, kdy právo na odškodnění vzniklo před 1. lednem 1993, tedy tzv. před zavedením tzv. nové daňové soustavy. V době před tímto datem se postiženým osobám z náhrad za ztrátu na výdělku nesrážela daň (tyto náhrady nepodléhaly zdanění) a tudíž byly poskytovány do výše průměrného čistého výdělku zaměstnance před vznikem škody. Tento tehdy zjištěný průměrný měsíční čistý výdělek zaměstnance se k datu 1. ledna 1993 podle zákona č. 37/1993 Sb. navýšil o 35 % a současně byl od tohoto data podroben odvodu daně z příjmů zaměstnance ze závislé činnosti. Od té doby je tento tehdy zjištěný a jednorázově navýšený průměrný čistý výdělek zaměstnance obvyklým způsobem valorizován podle právních předpisů o valorizaci náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti a mzdová účetní tak již často ani nevnímá, že původně šlo o čistý průměrný výdělek.

    Podle nyní platného ZP platí, že má-li být uplatněn průměrný měsíční čistý výdělek, zjistí se tento výdělek z průměrného měsíčního hrubého výdělku odečtením pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, pojistného na všeobecné zdravotní pojištění a zálohy na daň z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti, vypočtených podle podmínek a sazeb platných pro zaměstnance v měsíci, v němž se průměrný měsíční čistý výdělek zjišťuje.

    Zákoník práce přitom výslovně nestanoví, jestli se tím míní měsíc, v němž se zjišťuje průměrný měsíční čistý výdělek, nebo měsíc, v němž se zjišťoval průměrný měsíční hrubý výdělek. Podle literatury je možný obojí postup (neboť zákon umožňuje dvojí výklad). Autorka článku zastává názor, že měsícem, v němž se průměrný měsíční čistý výdělek zjišťuje, míní zákonodárce konkrétní měsíc, v němž se zjišťuje průměrný měsíční čistý výdělek a ne měsíc, kdy se zjišťoval průměrný měsíční hrubý výdělek. V praxi totiž může dojít k tomu, že v okamžiku, kdy před mzdovou účetní stojí úkol zjistit průměrný měsíční výdělek např. poslední den čtvrtletí pro účely výše podpory v nezaměstnanosti a zaměstnanci se v daném čtvrtletí např. narodilo dítě. Pak by bylo proti logice věci, aby mzdová účetní vycházela ze sazeb pro daň platných pro zaměstnance v měsíci, kdy se zjišťoval průměrný výdělek a kdy se ještě nezohledňoval odpočet na dítě.

    Průměrný výdělek zjistí zaměstnavatel
    z hrubé mzdy nebo platu zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období.

    Pro výpočet průměrného výdělku tedy platí následující vzorec

    Pv =
    Hzm (Hzp)
    ----------------
    Od


    kde
    Pv = průměrný výdělek
    Hzm (Hzp) = hrubá zúčtovaná mzda (hrubý zúčtovaný plat) za rozhodné období v Kč
    Od = odpracovaná doba za rozhodné období v hodinách

    Průměrný výdělek se zjišťuje k prvnímu dni následujícího kalendářního měsíce po skončení rozhodného období, kterým je (až na jednu výjimku) kalendářní čtvrtletí, tj. k 1. lednu, 1. dubnu, 1. červenci a 1. říjnu. Takto zjištěný průměrný výdělek se používá do konce kalendářního čtvrtletí, v němž byl zjištěn, v literatuře se občas vyskytuje označení aktuální průměrný výdělek.

    Je třeba ozřejmit, že k 1. lednu je zjišťován průměrný výdělek ze mzdy zúčtované k výplatě za IV. čtvrtletí předchozího kalendářního roku, tj. za měsíce říjen až prosinec včetně, bez ohledu na to, kdy je mzda např. za poslední měsíc (prosinec) zúčtována, tj. zpracována k výplatě, zda koncem prosince nebo až – jako tomu v praxi bývá – až po skončení měsíce v prvních dnech následujícího měsíce, kdy je také vyplácena. Zásada, že je průměrný výdělek zjišťuje k prvnímu dni následujícího čtvrtletí, pochopitelně neznamená, že by v tento den musel být průměrný výdělek již skutečně zjištěn a vyčíslen. V praxi to zpravidla není ani reálné, neboť zpracování mezd probíhá po několik dnů na začátku následujícího měsíce. Úvodem uvedenou zásadou pouze zákonodárce sleduje cíl, že relevantní údaje pro zjištění průměrného výdělku, tedy výše hrubé zúčtované mzdy a délka odpracované doby v rozhodném období jsou již k prvnímu kalendářnímu dni následujícího čtvrtletí dány. V praxi je v současnosti často průměrný výdělek zjišťován výpočetní technikou podle uplatněných softwarových programů automaticky, v návaznosti na zpracování mzdy za poslední měsíc čtvrtletí. Není proto výslovně zdůrazňovat, že průměrný výdělek musí být reálně zjišťován nejpozději v okamžiku, kdy vznikne potřeba jej použít.

    Je třeba však zdůraznit, že aby mohl být průměrný výdělek k prvnímu dni následujícího čtvrtletí zjišťován, je podmínkou, aby v tento den trval příslušný pracovní poměr nebo dohoda o práci konané mimo pracovní poměr. V praxi totiž v této souvislosti nejčastěji vznikají nejasnosti kolem zjišťování průměrného výdělku při skončení pracovního poměru. Platí (až na jednu výjimku) obecné pravidlo, že pracovní poměr končí uplynutím 2 měsíční výpovědní, která začíná běžet první den měsíce následujícího po doručení výpovědi. Z toho vyplývá, že zpravidla končí pracovní poměr poslední den měsíce. Ten den je také třeba zjistit průměrný výdělek pro účely výše odstupného i pro čistý průměrný výdělek pro účely podpory v nezaměstnanosti. Právo na odstupné totiž vzniká při skončení pracovního poměru, poslední den pracovního poměru a ne až po skončení pracovního poměru. Proto také musí být použit tzv. aktuální průměrný výdělek. Den následující po skončení pracovního poměru se již průměrný výdělek zaměstnance za poslední čtvrtletí zjišťovat nemusí. Pro zaměstnance již není potřebný. Naopak však v případě zaměstnance, jehož pracovní poměr např. 1. dubna trvá a který v den např. navštívil lékaře, bude výše průměrného výdělku z předchozího čtvrtletí aktuálně použitelná hned první den následujícího měsíce.

    Nakonec je možno shrnout, že pro použití výpočtu průměrného výdělku k uspokojení příslušného práva zaměstnance je až na jednu výjimku třeba vycházet zásadně z průměrného výdělku stanoveného z rozhodného období, kterým je zásadně předchozí kalendářní čtvrtletí, a to i v případě, kdy v mezidobí např. dojde ke změně mzdového zařazení zaměstnance a jeho plat je oproti předchozímu kalendářnímu čtvrtletí mnohem vyšší.

    Onou výjimkou je § 271m ZP, který stanoví, že při zjišťování průměrného výdělku pro účely náhrady škody při pracovních úrazech nebo nemocech z povolání je rozhodným obdobím předchozí kalendářní rok, je-li toto rozhodné období pro zaměstnance výhodnější.

    (Více se o tomto tématu se dočtete v měsíčních PaM 10/2017, DÚVaP 1/2018, DaÚ 12/2017, 1000 řešení 11/2017)


    PŘÍRUČKA MZDOVÉ ÚČETNÍ S PŘÍKLADY

    Každý právní předpis používá určité pojmy, kterým přikládá určitý specifický význam. Nejinak je tomu v případě zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce. Mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem vznikají při výkonu závislé práce určité právní vztahy, které jsou ve smyslu zákoníku práce považovány za vztahy pracovněprávní. Pracovněprávní vztah se řídí zákoníkem práce. Pokud však nelze v daném konkrétním případě použít zákoník práce, řídí se tento vztah občanským zákoníkem, avšak i v tomto případě platí zásada, že musí být dosaženo souladu se základními zásadami pracovněprávních vztahů.

    Závislou prací je práce, která je vykonávána za předpokladu splnění následujících podmínek:
    - mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem je právní vztah, ve kterém je zaměstnanec podřízen zaměstnavateli (anebo obráceně řečeno, zaměstnavatel je vnadřízeném vztahu k zaměstnanci),
    - práce je vykonávána jménem zaměstnavatele, podle pokynů zaměstnavatele,
    - zaměstnanec vykonává práci osobně,
    - závislá práce je vykonávána za mzdu, plat nebo odměnu za práci, a to na náklady a odpovědnost zaměstnavatele,
    - závislá práce může být vykonávána výlučně v základním pracovněprávním vztahu (toto však neplatí, pokud je upravena zvláštními právními předpisy viz napří- klad zákon č.234/2014Sb., zákon ostátní službě),
    - zaměstnancem je fyzická osoba, která se zavázala k výkonu závislé práce v základním pracovněprávním vztahu,
    - zaměstnavatelem je osoba, pro kterou se fyzická osoba zavázala k výkonu závislé práce v základním pracovněprávním vztahu.

    Základními pracovněprávními vztahy jsou:
    - pracovní poměr,
    - právní vztahy založené dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr.

    Pracovní poměr se zakládá pracovní smlouvou mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem (tato zásada neplatí v případě, pokud zákoník práce stanoví jinak, například v případě jmenování, blíže viz § 33 zákoníku práce). Bližší informace, týkající se vzniku, změny nebo skončení pracovního poměru lze nalézt v části druhé zákoníku práce, v ustanoveních § § 30 až 73a.

    1. MZDA A PLAT

    1.1 Odměňování podle zákoníku práce Zákoník práce rozlišuje při odměňování zaměstnanců následující základní složky:
    • Mzda.
    Mzda přísluší v zásadě za vykonanou práci. Mzdu lze poskytovat jako peněžité plnění, případně jako naturální mzdu (naturální mzdou se rozumí plnění peněžité hodnoty). Jako naturální mzdu lze poskytovat například výrobky s výjimkou lihovin, tabákových výrobků nebo jiných návykových látek, popřípadě výkony, práce nebo služby.
    • Náhrada mzdy. Stručně popsáno a vysvětleno, náhrada mzdy se poskytuje v případech, kdy zaměstnanec nevykonává v příslušném období práci, avšak přesto je zaměstnavatelem finančně odměňován, a to tím způsobem, že je mu poskytována náhrada mzdy. Typickým příkladem takové situace je období, ve kterém zaměstnanec čerpá dovolenou. I když na příslušné časové období připadá pracovní doba, zaměstnanec práci nevykonává, je však ze strany zaměstnavatele odpovídajícím způsobem finančně odměňován. Z hlediska pracovněprávního je však finanční plnění, které zaměstnanec dostává za toto období, náhradou mzdy, a nikoli mzdou, neboť není poskytováno za výkon práce. Z pohledu zákoníku práce je pak velmi pečlivě a detailně rozlišováno, za jakých podmínek má zaměstnanec má nárok na mzdu a kdy má naopak nárok na náhradu mzdy.
    • Doplatek ke mzdě. Doplatek ke mzdě má souvislost například s minimální mzdou a zaručenou mzdou.
    - Doplatek k minimální mzdě. Zákoník práce obsahuje mimo jiné definici „minimální mzdy“. Účel minimální mzdy spočívá v tom, že v případě, pokud by mzda zaměstnance nedosahovala minimální mzdy, je zaměstnavatel povinen zaměstnanci poskytnout doplatek ke mzdě, a to v příslušné částce (§111 odst. 3 zákoníku práce). Tento princip odměňování závislé práce však platí nejenom pro mzdu, ale rovněž i pro případ odměny z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr.
    - Doplatek k zaručené mzdě. Kromě minimální mzdy zákoník práce též používá další důležitý pojem, kterým je „zaručená mzda“. Zaměstnanci přísluší doplatek do výše zaručené mzdy tehdy, pokud jeho mzda nedosáhne příslušné nejnižší úrovně zaručené mzdy (§ 112 odst. 3 zákoníku práce). Podrobněji k zaručené mzdě viz text uvedený dále, v samostatné kapitole s názvem „zaručená mzda“.
    • Příplatek ke mzdě. Zákoník práce definuje několik druhů povinných příplatků. Jedná se zejména o:
    - Příplatek za práci přesčas.
    - Příplatek za práci ve svátek.
    - Příplatek za práci v noci.
    - Příplatek za práci ve ztíženém prostředí.
    - Příplatek za práci v sobotu a v neděli.
    • Odměna za pracovní pohotovost. Za dobu pracovní pohotovosti přísluší zaměstnanci odměna nejméně ve výši uvedené v §140 zákoníku práce. Ovšem pozor, ve smyslu zákoníku práce se nejedná o mzdu. Pracovní pohotovost je definována v ustanovení §78 odst. 1 písm.h) zákoníku práce jako „doba, v níž je zaměstnanec připraven k případné- mu výkonu práce podle pracovní smlouvy, která musí být v případě naléhavé potřeby vykonána nad rámec jeho rozvrhu pracovních směn“. Nárok na mzdu zaměstnanci vznikne za výkon práce v době pracovní pohotovosti, pak mu ale nepřísluší odměna za pracovní pohotovost.
    • Doplatek do průměrného výdělku. Přísluší v případě, pokud byl zaměstnanec převeden na jinou práci, než byla sjednána, za níž však přísluší nižší mzda. Doplatek do průměrného výdělku přísluší v případech a za podmínek uvedených v §139 zákoníku práce.
    • Cestovní výdaje. Komplexně je tato problematika popsána v části sedmé zákoníku práce, v ustanoveních §§151 až 189. Je možno dodat, že právo zaměstnance na náhradu cestovních výdajů lze sjednat i v případě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr (§155). Cestovní výdaje jsou, zjednodušeně řečeno, příjmem, který nepodléhá dani z příjmů ze závislé činnosti (zjednodušeně řečeno, nepodléhá dani ze mzdy). Pokud jsou však překročeny určité stanovené limity, vyplývající z možností, které dává zákoník práce, pak částka překračující tento limit je připočitatelnou položkou ke mzdě, na druhé straně však zůstává daňově uznatelným nákladem na straně zaměstnavatele.
    • Odměna z dohod. Jedná se o případy, kdy zaměstnanec pobírá odměnu z dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti. Zde je nutné opět pečlivě rozlišovat, neboť z pohledu zákoníku práce, i když je toto plnění poskytován za práci, nejedná se přesně řečeno již o mzdu, nýbrž o „odměnu z dohod“ (§109 odst. 5). Odměna z dohody je peněžité plnění poskytované za práci vykonanou na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní 4 Účetní závěrka podnikatelů za rok 2017 činnosti. Na rozdíl od mzdy lze odměnu z dohody zásadně poskytovat pouze jako peněžité plnění, není možné využít pro odměňování „naturální mzdu“. Ovšem pozor, pro účely výpočtu průměrného výdělku se i odměna z dohody považuje za mzdu (§ 362).
    • Plat. Pro úplnost lze ještě zmínit, že zákoník práce striktně rozlišuje mezi mzdou a platem. Pro podnikatele je však pojem „plat“ v tomto textu pouze informativní záležitostí, neboť plat se týká zaměstnanců z tzv. „veřejnoprávní sféry“ (to je například v případě, pokud je zaměstnavatelem stát, kraj, obec, příspěvková organizace). Blíže k vymezení pojmu „plat“ viz § 109 odst. 3 zákoníku práce. Platí zásada, která striktně stanoví, že plat lze poskytovat, na rozdíl od mzdy, pouze jako peněžité plnění. V této kapitole však nebude věnována pozornost problematice platů, z důvodu, že je zaměřena především na podnikatelskou sféru, ve které je zaměstnanec odměňován za závislou práci mzdou, a nikoliv platem.
    (Více se o tomto tématu dočtete v monotematických publikacích Příručka mzdové účetní, Pomocník mzdové účetní k 1, 1, 2018, Smluvní vztahy dle ZP – zaměstnávání, PaM 1/2018)


     

     
     
    P6 AKTUAL

    Částka 140 Rozeslána dne 30. listopadu 2017
    399/2017 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 222/2010 Sb., o katalogu prací ve veřejných službách a správě, nařízení vlády č. 302/2014 Sb., o katalogu správních činností, a nařízení vlády č. 104/2005 Sb., kterým se stanoví katalog činností v bezpečnostních sborech, ve znění pozdějších předpisů

    Částka 141 Rozeslána dne 30. listopadu 2017
    400/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 641/2004 Sb., o rozsahu a způsobu vedení evidence obalů a ohlašování údajů z této evidence

    Částka 142 Rozeslána dne 30. listopadu 2017
    401/2017 Vyhláška o stanovení výše základních sazeb zahraničního stravného pro rok 2018
    402/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 233/2009 Sb., o žádostech, schvalování osob a způsobu prokazování odborné způsobilosti, důvěryhodnosti a zkušenosti osob, ve znění pozdějších předpisů

    Částka 143 Rozeslána dne 4. prosince 2017
    403/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 298/2014 Sb., o stanovení seznamu katastrálních území s přiřazenými průměrnými základními cenami zemědělských pozemků, ve znění pozdějších předpisů
    404/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 465/2012 Sb., o způsobu vedení oddělené evidence nákladů a výnosů držitele poštovní licence

    Částka 144 Rozeslána dne 7. prosince 2017
    405/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 499/2006 Sb., o dokumentaci staveb, ve znění vyhlášky č. 62/2013 Sb., a vyhláška č. 169/2016 Sb., o stanovení rozsahu dokumentace veřejné zakázky na stavební práce a soupisu stavebních prací, dodávek a služeb s výkazem výměr

    Částka 145 Rozeslána dne 7. prosince 2017
    406/2017 Nařízení vlády o úpravě náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti vzniklé pracovním úrazem nebo nemocí z povolání a o úpravě náhrady nákladů na výživu pozůstalých podle pracovněprávních předpisů (nařízení o úpravě náhrady)
    407/2017 Nařízení vlády, kterým se pro účely příspěvku na bydlení ze státní sociální podpory pro rok 2018 stanoví výše nákladů srovnatelných s nájemným, částek, které se započítávají za pevná paliva, a částek normativních nákladů na bydlení
    408/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 388/2011 Sb., o provedení některých ustanovení zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, ve znění pozdějších předpisů
    409/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 36/2006 Sb., o ověřování shody opisu nebo kopie s listinou a o ověřování pravosti podpisu, ve znění pozdějších předpisů

    Částka 146 Rozeslána dne 7. prosince 2017
    410/2017 Nařízení vlády, kterým se stanoví stupnice základních tarifů pro příslušníky bezpečnostních sborů
    411/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 270/2010 Sb., o inventarizaci majetku a závazků, ve znění pozdějších předpisů
    412/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 364/2009 Sb., o seznamu obecních úřadů a zastupitelských úřadů, které jsou kontaktními místy veřejné správy (vyhláška o kontaktních místech veřejné správy), ve znění pozdějších předpisů
    413/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 54/2008 Sb., o způsobu předepisování léčivých přípravků, údajích uváděných na lékařském předpisu a o pravidlech používání lékařských předpisů, ve znění pozdějších předpisů
    414/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 84/2008 Sb., o správné lékárenské praxi, bližších podmínkách zacházení s léčivy v lékárnách, zdravotnických zařízeních a u dalších provozovatelů a zařízení vydávajících léčivé přípravky, ve znění vyhlášky č. 254/2013 Sb.
    415/2017 Vyhláška k provedení některých ustanovení zákona o léčivech týkajících se elektronických receptů

    Částka 147 Rozeslána dne 8. prosince 2017
    416/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, ve znění vyhlášky č. 270/2017 Sb.

    Částka 148 Rozeslána dne 8. prosince 2017
    417/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva financí č. 205/1999 Sb., kterou se provádí zákon č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla), ve znění pozdějších předpisů
    418/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 345/2012 Sb., o dispečerském řízení plynárenské soustavy a o předávání údajů pro dispečerské řízení
    419/2017 Vyhláška, kterou se mění některé vyhlášky v souvislosti s úpravou služebních stejnokrojů zaměstnanců orgánů státní správy lesů, myslivosti a rybářství

    Částka 149 Rozeslána dne 11. prosince 2017
    420/2017 Sdělení Českého statistického úřadu o aktualizaci Seznamu vybraného zboží a doplňkových statistických znaků
    421/2017 Sdělení Energetického regulačního úřadu o vydání cenových rozhodnutí
    422/2017 Nález Ústavního soudu ze dne 7. listopadu 2017 sp. zn. Pl. ÚS 33/15 ve věci návrhu na zrušení některých ustanovení zákona č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon), ve znění pozdějších předpisů

    Částka 150 Rozeslána dne 11. prosince 2017
    423/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 105/2010 Sb., o plánu přidělení kmitočtových pásem (národní kmitočtová tabulka)

    Částka 151 Rozeslána dne 11. prosince 2017
    424/2017 Vyhláška o informačních povinnostech některých osob podnikajících na kapitálovém trhu
    Sdělení Ministerstva vnitra o opravě tiskové chyby v částce 137/2017 Sb.

    Částka 149 Rozeslána dne 11. prosince 2017
    420/2017 Sdělení Českého statistického úřadu o aktualizaci Seznamu vybraného zboží a doplňkových statistických znaků
    421/2017 Sdělení Energetického regulačního úřadu o vydání cenových rozhodnutí
    422/2017 Nález Ústavního soudu ze dne 7. listopadu 2017 sp. zn. Pl. ÚS 33/15 ve věci návrhu na zrušení některých ustanovení zákona č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon), ve znění pozdějších předpisů

    Částka 152 Rozeslána dne 11. prosince 2017
    425/2017 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 318/2008 Sb., o provádění některých opatření společné organizace trhu s ovocem a zeleninou, ve znění pozdějších předpisů
    426/2017 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 112/2008 Sb., o stanovení některých podmínek poskytování národních doplňkových plateb k přímým podporám, ve znění pozdějších předpisů
    427/2017 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 50/2015 Sb., o stanovení některých podmínek poskytování přímých plateb zemědělcům a o změně některých souvisejících nařízení vlády, ve znění pozdějších předpisů
    428/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 327/2012 Sb., o ochraně včel, zvěře, vodních organismů a dalších necílových organismů při použití přípravků na ochranu rostlin

    Částka 153 Rozeslána dne 13. prosince 2017
    429/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 327/2012 Sb., o ochraně včel, zvěře, vodních organismů a dalších necílových organismů při použití přípravků na ochranu rostlin

    Částka 154 Rozeslána dne 14. prosince 2017
    430/2017 Nařízení vlády o prohlášení území vybraných částí měst Františkovy Lázně, Cheb, Karlovy Vary a Mariánské Lázně a obce Valy s lázeňskou kulturní krajinou za památkové rezervace a o změně nařízení vlády č. 443/1992 Sb., o prohlášení území historického jádra města Františkovy Lázně a území pevnosti Terezín za památkové rezervace
    431/2017 Nařízení vlády o povolání vojáků v činné službě k plnění úkolů Policie České republiky v období do 30. června 2018
    432/2017 Nařízení vlády o úpravě náhrady za ztrátu na služebním příjmu po skončení neschopnosti ke službě vzniklé služebním úrazem nebo nemocí z povolání a o úpravě náhrady nákladů na výživu pozůstalých
    433/2017 Nařízení vlády o úpravě náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo při invaliditě vzniklé služebním úrazem nebo nemocí z povolání vojáků při výkonu vojenské základní nebo náhradní služby a výkonu vojenských cvičení, o úpravě náhrady za ztrátu na platu po skončení neschopnosti výkonu služby nebo při invaliditě vzniklé služebním úrazem nebo nemocí z povolání vojáků z povolání a o úpravě náhrady nákladů na výživu pozůstalých (nařízení o úpravě náhrady poskytované vojákům a pozůstalým)

    Částka 155 Rozeslána dne 14. prosince 2017
    434/2017 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 351/2013 Sb., kterým se určuje výše úroků z prodlení a nákladů spojených s uplatněním pohledávky, určuje odměna likvidátora, likvidačního správce a člena orgánu právnické osoby jmenovaného soudem a upravují některé otázky Obchodního věstníku a veřejných rejstříků právnických a fyzických osob
    435/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 367/2015 Sb., o zásadách a lhůtách finančního vypořádání vztahů se státním rozpočtem, státními finančními aktivy a Národním fondem (vyhláška o finančním vypořádání)

    Částka 156 Rozeslána dne 15. prosince 2017
    436/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 79/2013 Sb., o provedení některých ustanovení zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, (vyhláška o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče)

    Částka 157 Rozeslána dne 15. prosince 2017
    437/2017 Vyhláška o kritériích pro určení provozovatele základní služby
    438/2017 Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí o vyhlášení výše platové základny pro určení platu státních zástupců podle zákona č. 201/1997 Sb., o platu a některých dalších náležitostech státních zástupců a o změně a doplnění zákona č. 143/1992 Sb., o platu a odměně za pracovní pohotovost v rozpočtových a v některých dalších organizacích a orgánech, ve znění pozdějších předpisů, ve znění pozdějších předpisů
    439/2017 Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí o vyhlášení výše platové základny pro určení platu a některých náhrad výdajů soudců podle zákona č. 236/1995 Sb., o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a některých státních orgánů a soudců a poslanců Evropského parlamentu, ve znění pozdějších předpisů
    440/2017 Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí o vyhlášení výše platové základny pro určení platu a některých náhrad výdajů představitelů podle zákona č. 236/1995 Sb., o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a některých státních orgánů a soudců a poslanců Evropského parlamentu, ve znění pozdějších předpisů

    Částka 158 Rozeslána dne 15. prosince 2017
    441/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které jsou podnikateli účtujícími v soustavě podvojného účetnictví, ve znění pozdějších předpisů
    442/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 501/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které jsou bankami a jinými finančními institucemi, ve znění pozdějších předpisů
    443/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 502/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které jsou pojišťovnami, ve znění pozdějších předpisů
    444/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 518/2004 Sb., kterou se provádí zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů
    445/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 128/2009 Sb., o přizpůsobení veterinárních a hygienických požadavků pro některé potravinářské podniky, v nichž se zachází se živočišnými produkty, ve znění vyhlášky č. 191/2013 Sb.
    446/2017 Sdělení Ministerstva financí o vydání výměru MF č. 01/2018, kterým se stanovuje seznam zboží s regulovanými cenami pro rok 2018
    447/2017 Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí o vyhlášení průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí 2017 pro účely zákona o zaměstnanosti

    Částka 159 Rozeslána dne 15. prosince 2017
    448/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 428/2001 Sb., kterou se provádí zákon č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích), ve znění pozdějších předpisů Částka 160 Rozeslána dne 15. prosince 2017
    449/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 136/2004 Sb., kterou se stanoví podrobnosti označování zvířat a jejich evidence a evidence hospodářství a osob stanovených plemenářským zákonem, ve znění pozdějších předpisů
    450/2017 Sdělení Českého statistického úřadu o aktualizaci Číselníku měn a fondů (ČMF)
    451/2017 Sdělení Českého statistického úřadu o aktualizaci Klasifikace zaměstnání (CZ-ISCO)

     

     
     
    CHYBOVAT ZNAMENÁ PLATIT

     
    15. 12. Pátek Daně z příjmů - poplatník Odvod pololetní zálohy na rok 2017 (40 %), pokud daň za rok 2016 přesáhla 30.000 Kč, ale nepřesáhla 150.000 Kč (je-li zdaňovacím obdobím kalendářní rok)
    (§ 38a odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Odvod čtvrtletní zálohy na rok 2017 (25 %), pokud daň za rok 2016 přesáhla 150.000 Kč (je-li zdaňovacím obdobím kalendářní rok)
    (§ 38a odst. 4 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Daň silniční Zaplacení „čtvrtletní“ zálohy na daň silniční za říjen a listopad 2017
    (§ 10 odst. 1 a 4 zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční)
    Zaplacení „roční“ zálohy 70 % daně silniční na rok 2017 za nákladní vozidlo, tahač, přívěs, návěs s hmotností od 12 tun využívající sazbu daně sníženou o 48 %
    (§ 6 odst. 9 a 10, § 10 odst. 6 zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční)
    20. 12. Středa Daně z příjmů – plátce Odvod sražených záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti z mezd za listopad 2017
    (§ 38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Sociální pojištění - OSVČ Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za listopad 2017
    (§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za listopad 2017
    (§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Sociální pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za listopad 2017
    (§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zabezpečení)
    Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za listopad 2017
    (§ 9 odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Zdravotní pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za listopad 2017
    (§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na zdravotní pojištění)
    Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za listopad 2017
    (§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
    27. 11. Středa (za svátek 25. 12.) DPH Podání přiznání k DPH a její zaplacení za listopad 2017 u plátců s měsíčním zdaňovacím obdobím
    (§ 99, § 101 odst. 1 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    (§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    Podání kontrolního hlášení DPH plátce za listopad 2017 - u všech právnických osob, zatímco u osob fyzických jen pokud mají měsíční zdaňovací období
    (§ 101e zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)
    Podání souhrnného hlášení plátce za listopad 2017, o intrakomunitárních plněních: dodání zboží, přemístění obchodního majetku, dodání zboží formou třístranného obchodu (byl-li prostřední osobou) a poskytnutí služby s místem plnění podle § 9 odst. 1 (kterou má zdanit příjemce)
    (§ 102 odst. 1, 3, 5 a 6 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    Podání přiznání k DPH identifikované osoby za listopad 2017, pokud jí vznikla daňová povinnost, a její zaplacení
    (§ 99, § 101 odst. 1 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    (§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    Podání souhrnného hlášení identifikované osoby za listopad 2017, o intrakomunitárních plněních: poskytnutí služby podle § 9 odst. 1, kterou má zdanit příjemce
    (§ 102 odst. 2 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    31. 12. Neděle Daně z příjmů - plátce Daňové povinnosti se přesouvají na úterý 2. ledna 2018.
    Účetnictví Účetní povinnosti se přesouvají na úterý 2. ledna 2018.

     

     
     
    BÝT DOBRÝ NESTAČÍ

     
    FYZIKÁLNÍ TERAPIE A VLIV NA ORGANISMUS

    MUDr. Matej Fülöp

    Fyzikální terapie byla známa už v dávných dobách. Již předchůdci současného člověka využívali teplo nebo chlad k utišení bolesti. Nejstarším léčebným prostředkem byly také tlaky na určitá místa na těle. Tuto metodu dnes známe pod pojmem masáž. Egypťané zase znali léčivý účinek elektrických výbojů parejnoka elektrického.


    Mezi nejstarší formy léčby patřily i prameny minerální vody, sluneční záření, horký písek,
    i antická kultura koupelí měla preventivní, ale i léčebný charakter a často se spojuje s tělesným cvičením.

    Fyziatrie je lékařský obor, jenž se zabývá možnostmi léčebného využití fyzikálních podnětů v prevenci, diagnostice a rehabilitaci. Ve fyzikální terapii se využívá uplatnění fyzikálních podnětů, které jsou definovány jako změna vnějšího a vnitřního prostředí, jež vyvolá reakci v organismu. Tyto reakce působí jako ochranný mechanismus před škodlivými vnějšími vlivy, jež však fyziatrie využívá k tomu, aby dala do pohybu vlastní funkce organismu, a tím podpořila jeho přizpůsobivost.

    Účinek fyzikálních podnětů závisí na:
    A) Druhu podnětu
    B) Formě podnětu
    C) Intenzitě podnětu
    D) Místě působení podnětu
    E) Době trvání délky podnětu
    F) Reaktivitě organismu

    Samozřejmě že každý organismus je jinak citlivý na fyzikální podněty, a tím pádem schopnost organismu reagovat na fyzikální podněty je individuální a často změněná chorobným procesem.
    Dva druhy podnětů využívané ve fyzikální léčbě:
    1. Uměle připravené – umělé zdroje energie, např. elektromagnetické, elektrické, světelné, akustické, mechanické a termické energie.
    2. Přírodní – sluneční záření, léčivé vody, atmosférická elektřina a rozličné formy kinezioterapie.

    Člověk, který potřebuje fyzikální terapii, nemusí dostat jen jeden podnět, ale i více podnětů, což nazýváme tzv. kúrou. V průběhu kúry se musí intenzita podnětu zvyšovat, aby nevznikl návyk na ten samý opakující se podnět, jako například u vodoléčby, UV záření apod. Pokud se podnět opakuje s tou samou intenzitou a shodným trváním, organismus se adaptuje. Dobrým příkladem je např. sauna, když se člověk otužuje.

    Fyzikální podněty mají na organismus určitý vliv. Každá terapie má určitý význam pro naše tělo. Fyzikální podněty proto vyvolávají:
    A) Zvýšení prokrvení v cílové tkáni nebo orgánu
    B) Snížení nadměrného prokrvení např. u akutního zánětu
    C) Podporu celkového zlepšení regulační schopnosti krevního oběhu
    D) Zlepšení reakcí k udržení tělesné teploty
    E) A pomáhají obnovovat rytmus narušených biologických funkcí

    Samotné prokrvení vyvolává další pozitivní účinky, a to výživný (zlepšení výživy), vstřebávací (zvýšené vstřebávání produktů látkové přeměny – např. tekutiny otoku), účinek na ničení bakterií (protizánětlivý), zmírňující bolest (analgetický), účinek uvolňující křeče (spasmolytický).

    Když se nad tím zamyslíme, fyzikální terapie představuje proces, který při správném dávkování a trvání může vyvolat v organismu reakci uzdravování. Tedy zlepšuje a upravuje funkci tkáně nebo orgánu, zvyšuje odolnost těla proti infekcím, proti psychické a fyzické únavě a proti negativním vlivům prostředí. Dokonce pomáhá diagnostikovat některé choroby a jejich stadia.

    Procedury fyzikální léčby a jejich dávkování mají jistá pravidla,
    která je třeba dodržovat. Prvním je biologické pravidlo, jež hovoří o tom, že slabé podněty povzbuzují životní činnost, středně silné ji podporují a velmi silné mohou vyvolat i opačný účinek. Druhým pravidlem je zákon výchozí hodnoty, jenž říká, že čím je napětí autonomního nervového systému nebo činnost orgánu větší, tím menší je jeho schopnost reagovat na povzbuzující podněty a naopak větší schopnost reagovat na tlumivé podněty.

    Pokud chceme pomoci člověku, ať už jde o klienta, nebo pacienta, tak nejlepším řešením je aplikovat procedury fyzikální terapie v celkové komplexní léčbě. U některých onemocnění, zejména těch chronických, se přednostně uplatňuje fyzikální léčba. Aby byl účinek pro organismus nejlepší, musíme vhodně kombinovat procedury, vhodně vybrat délku a intenzitu terapie a zejména dbát na indikace a kontraindikace. Např. kontraindikací magnetoterapie jsou nejčastěji onkologická onemocnění nebo kardiostimulátor. Příkladem indikace by mohla být např. pooperační jizva, na niž je vhodná biolampa.

     

     
     
    PRÁVĚ VYCHÁZEJÍ MĚSÍČNÍKY A ODBORNÉ PUBLIKACE

     
    Poradce, měsíčník č. 7/2018 (XII/2017)
    • Zákon o finanční správě ČR s komentářemMgr. Petr Taranda
    • Příjmy plynoucí z držby podílu na obchodních korporacíchIng. Dalimila Mirčevská
    • Sloupec korekce v rozvaze 2017Ing. Vladimír Hruška
    • Uplatnění slev na dani a daňového zvýhodnění za rok 2017 a v roce 2018Ing. Ivan Macháček
    • Významné částky vyměřovacího základu zaměstnance ve zdravotním pojištění v r. 2018Ing. Antonín Daněk
    • Zvýšení minimální mzdyJUDr. Eva Dandová

    Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 1/2018 (XII/2017)
    • Jak v ÚZ za rok 2017 zohlednit události po rozvahovém dniIng. Martin Děrgel
    • Přiznání k dani silničníIng. Karel Janda
    • Slevy na dani za rok 2017Ing. Eva Sedláková
    • Spolupráce osob v daňovém přiznání za rok 2017Ing. Ivan Macháček
    • Ukončení roku z pohledu ZDPIng. Eva Sedláková
    • Účtování na podrozvahových účtechIng. Karel Janda
    • Závěr roku v DEIng. Helena Machová

    Daně, účetnictví, vzory a případy – (DÚVaP) – měsíčník, č. 1/2018 (XII/2017)
    • Paušální výdaje – po novele ZDPIng. Ivan Macháček
    • Problémy mzdové účetníJUDr. Ladislav Jouza

    Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 1/2018 (XII/2017)
    • OSVČ ve zdravotním pojištění v r. 2018Ing. Antonín Daněk
    • Náhrada mzdy za nemoc a nemocenské – od 1. 1. 2018 nové redukční hraniceRichard W. Fetter
    • Flexibilní formy práceJUDr. Eva Dandová
    • Nevyčerpaná dovolená 2017 – převod do r. 2018 – aktuální pravidlaRichard W. Fetter
    • Minimální mzda z pohledu daně z příjmů fyzických osob pro r. 2018Ing. Eva Sedláková
    • Úroky z výživného – nově od 30. 9. 2017 – další novelaRichard W. Fetter
    • Účetní závěrka spolkuIng. Karel Janda
    • Sankce v daňovém řízení a možnost jejich prominutíIng. Zdeněk Morávek

    1000 řešení – měsíčník č. 1/2018 (XII/2017)
    • Paušální výdajeIng. Eva Sedláková
    • Časové rozlišeníIng. Karel Janda
    • Daň z příjmů
    • Daň z přidané hodnoty
    • Účetnictví
    • Zákoník práce

    SBORNÍKY ZÁKONŮ:
  • Zákony IA- zákon o daních z příjmů, zákon o dani z přidané hodnoty, daňový řád … (I/2018)
  • Zákony IB - zákon o účetnictví, živnostenský zákon, zákon o rezervách … (I/2018)
  • Zákony IIA – občanský zákoník, zákon o obchodních korporacích, občanský soudní řád … (IIA/2018)
  • Zákony IIB – trestní zákoník, trestní řád, zákon o přestupcích … (IIB/2017)
  • Zákony III – zákoník práce, zákon o nemocenském pojištění, zákon o důchodovém pojištění … (III/2018)
  • Zákony IV – stavební zákon, katastrální zákon, zákon o zadávání veřejných zakázek … (IV/2018)
  • Zákony V – zákon o obcích, zákon o krajích, školský zákon …. (V/2018)
  • Zákony VI – zákon o odpadech, zákon o životním prostředí, vodní zákon … (VI/2018)

  • ODBORNÉ PUBLIKACE:

  • Účetní závěrka podnikatelů za rok 2016 (sestavování účetní závěrky podnikatelů)
  • Daňová přiznání k daním z příjmů FO a PO za rok 2016 (aktuální informace pro zpracování daňových přiznání)
  • Pomocník mzdové účetní 2017 (přehled parametrů, sazeb, vzorových výpočtů … z oblasti mezd a platů)
  • Daňové a nedaňové výdaje (2017) – (uplatňování skutečně vynaložených výdajů do výdajů daňových)
  • Vzory smluv dle NOZ II. – (komentované vzory smluv)
  • Ekonomický a personalistický slovník – (ekonomické pojmy a výrazy, se kterými se setkávají nejen podnikatelé, ekonomové, účetní, ale i pracovníci na úřadech a ve školách)
  • Smluvní vztahy nejen pro mzdovou účtárnu (komentované vzory smluv)
  • Příručka mzdové účetní 2018 (souhrn pravidel pro mzdovou účetní, výpočet mezd, srážek z mezd a odvodů)
  • Povinnosti zaměstnavatele 2018 – (práva a povinnosti zaměstnance a zaměstnavatele)


  • PŘIPRAVUJEME

    Poradce, měsíčník č. 8-9/2018 (I/2018)
    • Zákoník práce s komentářemJUDr. Ladislav Jouza

    Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 2/2018 (I/2018)
    • Změny daňového zvýhodnění od roku 2018Ing. Martin Děrgel
    • Slevy na dani z titulu zaměstnávání postižených osobIng. Eva Sedláková
    • Daňový odpočet za daryIng. Martin Děrgel
    • Oprava odpočtu po novelizaci zákona o DPHIng. Václav Benda
    • Účtování o pohledávkáchIng. Karel Janda
    • Jak předcházet škodě v zaměstnáníJUDr. Ladislav Jouza

    Daně, účetnictví, vzory a případy – (DÚVaP) – měsíčník, č. 2-3/2018 (I/2018)
    • Účetní Souvztažnosti pro podnikateleIng. Vladimír Hruška

    Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 2/2018 (I/2018)
    • Povinnosti zaměstnavatele v pracovním poměruJUDr. Ladislav Jouza
    • Cestovní náhrady - změny od 1. 1. 2018Ing. Helena Machová
    • Srážky ze mzdy 2018 nověRichard W. Fetter
    • ZOZ v číslech v roce 2018Mgr. Olga Bičáková
    • Vzdělávání zaměstnanců v BOZPJUDr. Eva Dandová
    • Nemocenské pojištění nově – změny od 1. 1., 1. 2. a 1. 6. 2018Richard W. Fetter
    • Dary a zápůjčky poskytnuté zaměstnancůmIng. Zdeněk Morávek

    1000 řešení – měsíčník č. 2/2018 (I/2018)
    • Povinnosti zaměstnavateleJUDr. Eva Dandová
    • Daň z příjmů
    • Daň z přidané hodnoty
    • Účetnictví
    • Zákoník práce

     

     
     
    HORKÁ TÉMATA

     
    Konec roku v účetnictví
    S koncem roku je spojena řada jednorázových, každoročně se opakujících účetních operací. Tato skutečnost může svádět k přesvědčení, že se jedná o operace rutinní, notoricky známé. Není to pravda. Ve všech oblastech lidské činnosti je zákonitým jevem jejich stálý vývoj. Tempo změn se zrychluje. Na jaké změny je nutno myslet při zpracovávání účetní závěrky?
    Pravidla pre sestavení účetní závěrky najdete v našich publikacích, které jsou určeny především účetním, ale i podnikatelům, živnostníkům, fyzickým osobám, daňovým poradcům, ekonomům, auditorům …
    • 1. DaÚ 9/2017 – Účetní doklady, jejich označení a opravapříspěvek – Ing. Zdenka Cardová
      /A4, str. 80/
    • 2. 1000 řešení 12/2017 – Konec roku v účetnictvípraktické příklady – Ing. Karel Janda
      /A5, str. 120/
    • 3. Poradce 3/2018 – Výkazy v účetní závěrcepříspěvek – Ing. Vladimír Hruška
      /A5, str. 232/
    • 4. DÚVaP 11/2017 – Zásady v účetnictvípříspěvek – Ing. Zdenka Cardová
      /A5, str. 160/

    Cena balíčku je 552 Kč.
    Cena balíčku s 30 % slevou je 387 Kč.
    Ušetříte 165 Kč.

    Balíček Příručka mzdové účetní
    Práce mzdových účetních je náročná na přesnost při výpočtu mezd, srážek z mezd a odvodů. Novely zákonů a různé změny v předpisech musí být do práce mzdové účetní vždy včas zakomponovány. Od 1. 1. 2018 se zvýší minimální mzda.
    Jak se projeví zvýšení minimální mzdy v práci mzdové účetní? Jak správně vypočítat jednotlivé složky mzdy zaměstnanců a celkovou mzdu? Jak správně uzavřít podklady pro výpočet mezd? Vše potřebné ohledně mezd, zdravotního pojištění, sociálního pojištění, důchodového pojištění, daně z příjmů ze závislé činnosti najdete v našich publikacích.
    V každodenní praxi využijí balíček nejen mzdové účetní a personalisté, ale i zaměstnavatelé, zaměstnanci, podnikatelé, živnostníci, ekonomové, auditoři, daňoví poradci …

    • 1. Příručka mzdové účetní – monotematikaIng. Luděk Pelcl
      /A5, str. 320/
    • 2. Pomocník mzdové účetní k 1. 1. 2018 – monotematikaIng. Miroslav Bulla
      /A5, str. 24/
    • 3. PaM 1/2018 – Náhrada mzdy za nemoc a nemocenské – od 1. 1. 2018 nové redukční hranicepříspěvek – Richard W. Fetter
      /A4, str. 80/
    • 4. Smluvní dle ZP - zaměstnáváníkomentované vzory smluv – JUDr. Ladislav Jouza
      /A5, str. 160/
    • 5. Ekonomický a personalistický slovníkcca 3 000 ekonomických pojmů a výrazů, se kterými se setkávají nejen podnikatelé, ekonomové, účetní, ale i pracovníci na úřadech a ve školách
      /A5, str. 272/

    Cena balíčku je 950 Kč.
    Cena balíčku s 50 % slevou je 475 Kč.
    Ušetříte 475 Kč.

    Balíček Příručka mzdové účetní
    Práce mzdových účetních je náročná na přesnost při výpočtu mezd, srážek z mezd a odvodů. Novely zákonů a různé změny v předpisech musí být do práce mzdové účetní vždy včas zakomponovány. Od 1. 1. 2018 se zvýší minimální mzda.
    Jak se projeví zvýšení minimální mzdy v práci mzdové účetní? Jak správně vypočítat jednotlivé složky mzdy zaměstnanců a celkovou mzdu? Jak správně uzavřít podklady pro výpočet mezd? Vše potřebné ohledně mezd, zdravotního pojištění, sociálního pojištění, důchodového pojištění, daně z příjmů ze závislé činnosti najdete v našich publikacích.
    V každodenní praxi využijí balíček nejen mzdové účetní a personalisté, ale i zaměstnavatelé, zaměstnanci, podnikatelé, živnostníci, ekonomové, auditoři, daňoví poradci …

    • 1. Příručka mzdové účetní – monotematikaIng. Luděk Pelcl
      /A5, str. 320/
    • 2. Pomocník mzdové účetní k 1. 1. 2018 – monotematikaIng. Miroslav Bulla
      /A5, str. 24/
    • 3. PaM 1/2018 – Náhrada mzdy za nemoc a nemocenské – od 1. 1. 2018 nové redukční hranicepříspěvek – Richard W. Fetter
      /A4, str. 80/
    • 4. Smluvní dle ZP - zaměstnáváníkomentované vzory smluv – JUDr. Ladislav Jouza
      /A5, str. 160/
    • 5. Ekonomický a personalistický slovníkcca 3 000 ekonomických pojmů a výrazů, se kterými se setkávají nejen podnikatelé, ekonomové, účetní, ale i pracovníci na úřadech a ve školách
      /A5, str. 272/

    Cena balíčku je 950 Kč.
    Cena balíčku s 50 % slevou je 475 Kč.
    Ušetříte 475 Kč.

    Vánoční balíček managera
    K Vánocům již tradičně patří obdarovávání svých blízkých. Manager se při své práci setkává s množstvím povinností a měl by být o všem informovaný, aby předešel nepříjemným situacím. Přicházíme s nabídkou publikací, na které se bude moci vždy spolehnout a také zábavnou a poučnou literaturu. Všem managerům, vedoucím pracovníkům, podnikatelům, ekonomům, personalistům přinášíme balíček jsme připravili vánoční balíček

    • 1. Vzory smluv dle ZP - zaměstnáváníkomentované vzory smluv – JUDr. Ladislav Jouza
      /A5, str. 160/
    • 2. Poradce 5-6/2018 – Trestní řád po novele s komentářemkomentář - JUDr. Jan Engelmann
      /A4, str. 432/
    • 3. Ekonomický a personalistický slovníkcca 3 000 ekonomických pojmů a výrazů, se kterými se setkávají nejen podnikatelé, ekonomové, účetní, ale i pracovníci na úřadech a ve školách
      /A5, str. 272/
    • 4. Murhpyho občanský zákoníkcitáty, zábavné čtení
      /A6, str. 160/
    • 5. Murhpyho sbírka zákonůcitáty, zábavné čtení
      /A6, str. 160/
    • 6. CD Poradce listopad 2017

    Cena balíčku je 1 002 Kč.
    Cena balíčku se 60 % slevou je 401 Kč.
    Ušetříte 601 Kč.



    Tematické balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz (ceny jsou konečné)

    Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů. Uvedená nabídka je platná do vyprodání zásob. Vydavatelství si vyhrazuje právo nahradit vyprodanou publikaci jinou – adekvátní k obsahu balíčku.

    RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY NEBO E- MAILEM DENNĚ V ČASE OD 9,00 DO 15,00 HOD.

    Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.

    E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
    • Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
    • Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!

     

     
     
    KONTAKTY

     
    Adresa:   E-mail:
    MK Media, s.r.o.
    Martina Rázusa 1140
    010 01 Žilina
    Slovenská republika
      objednavky@exicon.eu
     
    IČO: 36419176
    DIČ: 2021832285
    IČ DPH: SK2021832285
     
       
     
    Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 15012/L.

     

     


    V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu
    s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.

    Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015
    Untitled Page