Vážení čtenáři!
Andrea Súkeníková
odpovědná redaktorka
redakce@i-poradce.cz
1. DAŇOVÁ PŘIZNÁNÍ FO A PO ZA ROK 2023
Nemáte objednané publikace, které by Vám pomohly při sestavování daňových přiznání? Můžete tak udělat, připravili jsme příspěvky i příklady z praxe na toto téma.
Podrobně rozebíráme problematiku podávání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických a právnických osob za zdaňovací období započaté v kalendářním roce 2023. Kdo podává daňové přiznání? Jaké slevy je možné uplatnit?
Podrobné informace najdete v našich publikacích, které jsou určeny podnikatelům, účetním, zaměstnavatelům, daňovým poradcům, ekonomům, manažerům …
Publikace Vám budou doručeny v průběhu ledna 2024.
1. Daňová přiznání FO a PO za rok 2023 – odborná tematická publikace /A5, str. 224/
2. Optimalizace daně 2023 – odborná tematická publikace /A5, str.112/
3. DaÚ 2/2024 – Daňová přiznání za rok 2023 – příspěvek /A4, str. 80/
4. 100 otázek a odpovědí ZDP po novele, Cestovní náhrady – odborná tematická publikace /A5, str. 96/
Cena balíčku je 844 Kč. Cena balíčku s 30 % slevou je 649 Kč. Ušetříte 195 Kč.
Poštovné a balné je 121 Kč
|
2. ÚČETNÍ ZÁVĚRKA ZA ROK 2023
Současně s koncem kalendářního roku nastává pro většinu účetních jednotek období, kdy začnou sestavovat účetní závěrku. Před sestavením účetní závěrky je nezbytné provést a zaúčtovat řadu transakcí, které jsou specifické právě pro tuto oblast.
Co všechno je nutno připravit na ukončení účetního roku? Co je nutno zkontrolovat v této závěrečné fázi vedení účetnictví podnikatelů?
Jak správně postupovat při účetní závěrce se dočtete v našich publikacích, které jsou určeny především účetním, ale i podnikatelům, daňovým poradcům, živnostníkům, ekonomům …
1. 1000 řešení 11-12/2023 – Účetní závěrka podnikatelů za rok 2023 – příspěvek a praktické příklady /A5, str. 152/
2. Účetní souvztažnosti pro podnikatele – odborná tematická publikace /A5, str.384/
3. Daňové a nedaňové výdaje 2023 – odborná tematická publikace /A5, str. 560/
4. DÚVaP 1-2/2024 – Účetní závěrka – práce nekončí – příspěvek /A5, str. 192/
Cena balíčku je 1518 Kč. Cena balíčku s 50 % slevou je 759 Kč. Ušetříte 759 Kč.
Poštovné a balné je 121 Kč.
|
3. TRESTNÍ PRÁVO PO NOVELÁCH II.
Účelem trestního řádu je upravit postup orgánů činných v trestním řízení tak, aby trestné činy byly náležitě zjištěny a jejich pachatelé podle zákona spravedlivě potrestáni. Pomáhat k dosažení účelu trestního řízení je právem a podle ustanovení tohoto zákona i povinností občanů.
Jaké změny přinesly novely trestního řádu? Jaká je aktuální judikatura?
Čtěte naše publikace, které jsou určeny orgánům činným v trestním řízení, policistům, exekutorům, podnikatelům, auditorům, všem občanům, odsouzeným ...
Publikace Vám budou doručeny v průběhu prosince 2023.
1. Poradce 7/2024 – Trestní řád s komentářem a judikaturou – komentář /A5, cca str. 400/
2. Poradce 1-2/2023 – Exekuční řád s komentářem – komentář /A5, str. 272/
3. Zákony IIB/2023 – Trestní zákoník, Trestní řád … - úplná znění zákonů /A5, str. 592/
4. Zákony IIA/2023 – Občanský zákoník, Zákon o obchodních korporacích ... - úplná znění zákonů /A5, str. 640/
Balíček Trestní právo po novelách II. obsahuje:
Cena balíčku je 900 Kč. Cena balíčku s 40 % slevou je 539 Kč. Ušetříte 361 Kč.
Poštovné a balné je 121 Kč.
|
4. MÍSTNÍ POPLATKY PO NOVELE
Dosud poslední novela zákona o místních poplatcích nabývá účinnosti od 1. 1. 2024. Smyslem novely je především úprava a sjednocení způsobu stanovení místních poplatků. Novela zákona taktéž nově výslovně stanovuje poplatkové období u poplatku za psa, do předmětu poplatku z pobytu byla zařazena opět lázeňská léčebně rehabilitační péče. Další změny se dotýkají způsobu stanovení poplatku ve vztahu k povinnosti vyměřit nedoplatek platebním výměrem či hromadným předpisným seznamem, způsobu počítání lhůty pro stanovení poplatku u poplatků s ročním poplatkovým obdobím. Jaké další změny novela přináší?
Dočtete se v našich publikacích, které jsou určeny pracovníkům veřejné správy, obcím a krajům ...
1. Poradce 6/2024 – Zákon o místních poplatcích po novele s komentářem – komentář /A5, str. 224/
2. PaM 11-12/2023 – Výstavba obcemi - změny – příspěvek /A4, str. 112/
3. Aktualizace I/2 – Zákon o rozpočtových pravidlech ... – úplná znění zákonů /A5, str. 48/
4. Zákony VI/2023 – Zákon o odpadech, zákon o obalech - úplná znění zákonů /A5, str. 392/
Cena balíčku je 866 Kč. Cena balíčku s 25 % slevou je 649 Kč. Ušetříte 217 Kč.
Poštovné a balné je 121 Kč.
|
5. OBČANSKÝ ZÁKONÍK PO NOVELÁCH II.
Občanský zákoník komplexně a systematicky upravuje hmotné soukromé právo. Občanský zákoník zahrnuje i rodinné, spolkové, pojišťovací právo a další právní oblasti, navíc v sobě sjednotil závazkové právo. Jaké změny přinesly poslední novely občanského zákoníku?
Komplexní a podrobné informace přinášíme v našich publikacích, které jsou určeny podnikatelům, zaměstnavatelům, ekonomům, manažerům, živnostníkům, obchodním zástupcům, nákupčím, vedoucím pracovníkům, prodejcům a reklamačním pracovníkům, vedoucím prodejen, stavebníkům, pracovníkům oddělení péče o zákazníky, orgánům činným v trestním řízení, auditorům, exekutorům, všem občanům …
1. Poradce 1/2024 – Občanský zákoník I. s komentářem – komentář /A5, str. 336/
2. Poradce 2/2024 - Občanský zákoník II. s komentářem – komentář /A5, str. 272/
3. Vzory smluv, žalob a podání 2022 + CD – odborná tematická publikace /A5, str. 448/
4. Ústava ČR – Ústava České republiky, Zákon o volbě prezidenta republiky, Zákon o volbách do Parlamentu ČR - úplná znění /A6, str. 208/
5. Zákony IIA/2023– Občanský zákoník, Zákon o obchodních korporacích, Živnostenský zákon ... – úplná znění zákonů /A5, str. 592/
Cena balíčku je 1540 Kč. Cena balíčku s 50 % slevou je 770 Kč. Ušetříte 770 Kč.
Poštovné a balné je 121 Kč.
|
Cena balíčků je včetně DPH. Uvedená nabídka je platná do vyprodání zásob. Vydavatelství si vyhrazuje právo nahradit vyprodanou publikaci jinou – adekvátní k obsahu balíčku.
SILNIČNÍ DAŇ ZA ROK 2023
Termín pro podání daňového přiznání k silniční dani za rok 2023 je nejpozději do 31. ledna 2024. Kdo bude za rok 2023 přiznání podávat? Co je předmětem daně a jaká jsou osvobození od daně, jaké jsou slevy a sazby daně?
Od roku 2022 nastaly v rámci silniční daně zásadní změny
Zákonem č. 142/2022 Sb., který novelizoval kromě jiného zákon č. 16/1993 Sb., o dani silniční (dále jen „novela ZDS“), byly provedeny úpravy ve zdaňování vozidel. Novela ZDS nabyla účinnosti od 1. 7. 2022 a z jeho znění se vycházelo pro celé zdaňovací období 2022, to zn. jeho účinnost nabyla platnosti zpětně od samého začátku roku 2022.
V roce 2023 se bude v podstatě postupovat stejně jako v roce předchozím, ve kterém nabyla účinnosti novela ZDS. Ta podstatně zúžila kromě předmětu daně i okruh poplatníků, kterých se silniční daň týkala. Proto také bude stejně jako minulý rok daleko méně poplatníků podávat daňová přiznání k silniční dani. Důvodem výrazné redukce silniční daně, byla skutečnost, že subjektům působícím v dopravě vznikaly zvýšené náklady na dopravu, a to v důsledku mimořádné události související s vojenským konfliktem na Ukrajině, a proto byla snaha kompenzovat růst těchto nákladů a zejména růst cen pohonných hmot, aby se nepromítly do zvýšení cen služeb a zboží. Novou úpravou ZDS došlo k věcným i parametrickým změnám fungování předchozí legislativní úpravy silniční daně. Efektivně jsou nastavením ročních sazeb zdaňovány až vozidla s vyšší povolenou hmotností. Novela ZDS zavádí pravidla, že k efektivnímu zdanění silniční daní dochází u vozidla určitého počtu náprav až od určité stanovené tonáže jeho největší povolené hmotnosti (např. u samostatných vozidel se dvěma nápravami až od 12 tun, u vozidel se třemi nápravami až od 15 tun apod.). Této skutečnosti je dosahováno jak výběrem kategorií vozidel v předmětu daně silniční, tak nastavením výše této daně strukturovaně podle parametrů zdanitelného vozidla. Více o dané problematice níže.
Předmět daně
S účinností od 1. 1. 2022 nastaly zásadní změny v ZDS. Předmětem daně jsou tzv. zdanitelná vozidla. Zdanitelným vozidlem se pro účely daně silniční rozumí silniční vozidlo kategorie N2, N3a jejich přípojná vozidla (kategorie O3, O4), pokud jsou registrována v registru silničních vozidel v ČR.
Zdanitelným vozidlem a tudíž ani předmětem silniční daně není silniční vozidlo
a) s přidělenou zvláštní registrační značkou podle zákona upravujícího podmínky provozu vozidel na pozemních komunikacích,
b) kategorie N podkategorie
1. vozidlo zvláštního určení nebo
2. terénní vozidlo zvláštního určení nebo
c) kategorie O s kódem druhu karoserie DA.
Kategorie vozidel N zahrnuje motorová vozidla konstruovaná a vyrobená především pro přepravu zboží a dělí se na:
Kategorie vozidel O zahrnuje přípojná vozidla a dělí se na:
Vozidlo kategorie O s kódem druhu karosérie DA je návěs, který není předmětem daně silniční.
Pro účely daně silniční se kategorií zdanitelného vozidla, podkategorií zdanitelného vozidla nebo jeho kódem druhu karoserie rozumí kategorie, podkategorie nebo kód druhu karoserie podle přímo použitelného předpisu Evropské unie upravujícího schvalování motorových vozidel a jejich přípojných vozidel.
Předmětem daně jsou nákladní automobily (včetně skříňových automobilů a tahačů) kategorie N2, N3 s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny a jejich přípojná vozidla s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny (kategorie O3, O4). Výše daně pro zdanitelná vozidla je ale stanovena až pro vymezená nákladní vozidla s největší povolenou hmotností 12 tun a více a jejich přípojná vozidla s největší povolenou hmotností 12 tun a více.
Daň silniční se platí až za vybraná vozidla s největší povolenou hmotností 12 tun a více a jejich přípojná vozidla s největší povolenou hmotností 12 tun a více. Novela ZDS zavedla, že nově není potřeba platit silniční daň za užívání osobních automobilů, autobusů a nákladních aut (do 12 tun) za účelem podnikání. Jedná se o velkou změnu, která se poprvé promítla do daňového přiznání silniční daně podávaného k 31. lednu 2023.
Příklad 1
Společnost s.r.o. má v majetku v roce 2023 čtyři vozidla. Osobní automobil kategorie M1, jako druhé vozidlo má nákladní automobil kategorie N1, dále autojeřáb (vozidlo zvláštního určení) kategorie N3. Jako poslední má nákladní automobil kategorie N3. Všechna vozidla používá k ekonomické činnosti. Které vozidla jsou předmětem daně?
Platí, že není předmětem daně:
- osobní automobil kategorie M1,
- nákladní automobil kategorie N1,
- vozidlo zvláštního určení (autojeřáb) kategorie N3.
Platí, že předmětem daně je:
- nákladní automobil kategorie N3.
Od daně se osvobozují některá zdanitelná vozidla,
a to v tom kalendářním měsíci, ve kterém byly splněny podmínky pro osvobození – viz ustanovení § 3 ZDS ve všech dnech, kdy byly u tohoto zdanitelného vozidla naplněny skutečnosti, které jsou předmětem daně. Tzn., že zdanitelné vozidlo lze osvobodit pouze v případě, že je pro daný účel využíváno po celý kalendářní měsíc.
Příklad 2
Fyzická osoba provozující nákladní dopravu má v majetku v roce 2023čtyři vozidla. Dva nákladní silniční tahače:
a dále dva nákladní přívěsy:
Oba nákladní přívěsy byly v průběhu zdaňovacího období zapojovány za uvedené silniční tahače. Za která uvedená vozidla se bude platit silniční daň a která vozidla se uvedou do daňového přiznání?
Oba silniční tahači budou podléhat dani a poplatník je uvede do daňového přiznání k silniční dani. Dále platí, že obě výše uvedená přípojná vozidla budou osvobozena od silniční daně [§ 3 odst. 1 písm. c) ZDS], a to proto, že poplatník byl ve zdaňovacím období 2023 zároveň poplatníkem dílčí daně za silniční tahače. Daň se za přívěsná vozidla platit nebude, ale přívěsy se budou uvádět v daňovém přiznání.
Poplatníkem silniční daně
je zejména ten, kdo:
Novela ZDS zrušila možnost, tak jak tomu bylo dříve, že poplatníkem daně byl rovněž zaměstnavatel, pokud vyplácel cestovní náhrady svému zaměstnanci za použití osobního automobilu nebo jeho přípojného vozidla, a to za podmínky, že daňová povinnost nevznikla již samotnému provozovateli vozidla. Plyne to ze skutečnosti, že osobní automobily už nejsou předmětem daně silniční.
Novela ZDS zavedla možnost
uplatnit slevy na silniční dani
v souvislosti s tzv. kombinovanou přepravou (jedná se o kombinaci silniční dopravy s železniční nebo vnitrozemskou vodní dopravou) – viz § 12 ZDS.
Slevu na dani mohou uplatnit ti poplatníci, kteří využívali vozidlo výlučně k přepravě v počátečním nebo konečném úseku kombinované dopravy, a to ve výši 100 % výše daně pro toto vozidlo.
V případě, že je zdanitelné vozidlo používáno k různým účelům, odvíjí se výše slevy od počtu uskutečněných jízd v režimu kombinované dopravy za zdaňovací období. Aby mohla být uplatněna nějaká sleva, musí zdanitelné vozidlo uskutečnit alespoň 31 jízd.
V případě, že je v rámci vzdálenosti na území ČR ujeto více než 250 km, započítává se tato jízda jako dvě jízdy pro účely výpočtu nároku na slevu. Sleva na dani se uplatňuje v rámci daňového přiznání.
Výše daně silniční
za zdanitelná vozidla
je uvedena v příloze k ZDS. Plyne to ze znění § 5 ZDS. Výpočet daně je řešen v ustanovení § 12a ZDS, které uvádí, že daň silniční se vypočte jako součet dílčích daní za jednotlivá zdanitelná vozidla. Dílčí daň za jednotlivé zdanitelné vozidlo se vypočte jako rozdíl
a) výše daně pro toto zdanitelné vozidlo, případně snížená o jednu dvanáctinu za každý kalendářní měsíc, ve kterém vozidlo není předmětem daně nebo je od této daně osvobozeno, a
b) uplatněné slevy na dani za toto zdanitelné vozidlo.
Výše daně pro zdanitelné vozidlo kategorie N |
|||
Počet náprav |
Největší povolená hmotnost v tunách |
Výše daně v Kč |
|
nejméně |
méně než |
||
2 |
|
12 |
0 |
12 |
13 |
800 |
|
13 |
14 |
2 300 |
|
14 |
15 |
3 200 |
|
15 |
|
7 200 |
|
3 |
|
15 |
0 |
15 |
17 |
1 400 |
|
17 |
19 |
2 900 |
|
19 |
21 |
3 800 |
|
21 |
23 |
5 800 |
|
23 |
|
9 000 |
|
4 a více |
|
23 |
0 |
23 |
25 |
3 800 |
|
25 |
27 |
6 000 |
|
27 |
29 |
9 400 |
|
29 |
|
14 000 |
Výše daně pro zdanitelné vozidlo kategorie N s kódem druhu karoserie BC nebo BD |
|||
Počet náprav |
Největší povolená hmotnost jízdní |
Výše daně v Kč |
|
nejméně |
méně než |
||
2 |
|
16 |
0 |
16 |
18 |
400 |
|
18 |
20 |
900 |
|
20 |
22 |
2 000 |
|
22 |
23 |
2 600 |
|
23 |
25 |
4 600 |
|
25 |
28 |
8 000 |
|
28 |
31 |
8 700 |
|
31 |
33 |
12 100 |
|
33 |
|
18 400 |
|
3 a více |
|
36 |
0 |
36 |
38 |
11 800 |
|
38 |
40 |
16 300 |
|
40 |
|
24 200 |
Výše daně pro zdanitelné vozidlo kategorie O |
||
Největší povolená |
Výše daně v Kč |
|
nejméně |
méně než |
|
|
12 |
0 |
12 |
|
3 600 |
Druh karoserie |
|
BA |
nákladní automobil |
BB |
skříňový automobil |
BC |
tahač návěsu |
BD |
silniční tahač |
V souladu s výše uvedenými tabulkami platí, že vybraná vozidla jsou sice předmětem daně, avšak není pro ně určena sazba daně. Z takových vozidel se daň neplatí a neuvádějí se do daňového přiznání.
Kategorie vozidla a další parametry rozhodné pro daň se zjišťují primárně z technického průkazu, a to:
• k prvnímu dni zdaňovacího období nebo
• ke dni první registrace tohoto zdanitelného vozidla v registru silničních vozidel v ČR, pokud k první registraci došlo v průběhu zdaňovacího období.
Správa daně silniční se řídí
zákonem o dani silniční
a podpůrně zákonem č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „DŘ“). Správcem daně silniční jsou orgány Finanční správy České republiky. Ty jsou tvořeny v prvním stupni finančními úřady.
Mimo jiné platí, že registrační povinnost vzniklá před nabytím účinnosti novely ZDS zanikla dnem 1. ledna 2022 ze zákona. Proto poplatník nemusel za účelem zrušení registrace činit žádné úkony. Rozhodnutí o zrušení registrace se v takovém případě nevydávalo.
Zálohy silniční daně se standardně platí čtyřikrát ročně. Za každý kalendářní měsíc, ve kterém vznikla, trvala nebo zanikla daňová povinnost, se platí jedna dvanáctina roční sazby daně (příp. upravené o příslušné zvýšení nebo snížení roční sazby daně) za každý kalendářní měsíc, ve kterém vozidlo v rozhodném období podléhalo dani silniční. V odůvodněných případech může správce daně stanovit zálohy na daň silniční nižší, popř. povolí výjimku z povinnosti daň zálohovat, a to i za celé zdaňovací období (§ 174 DŘ).
Zálohy se platí za čtvrtletí (resp. poslední dva kalendářní měsíce) předcházející kalendářnímu měsíci, na který připadá splatnost zálohy, a to:
(leden, únor, březen)
(duben, květen, červen)
(červenec, srpen, září)
(říjen, listopad).
Daňové přiznání k dani silniční
v případě, že má poplatník povinnost ho podat, se podává nejpozději do 31. ledna kalendářního roku následujícího po uplynutí zdaňovacího období (platí to i v případech, jde-li o poplatníka, kterému přiznání zpracovává daňový poradce). Povinnost podat daňové přiznání má poplatník, pokud v něm uvádí alespoň jedno zdanitelné vozidlo.
Daňové přiznání může být ale podáváno i za část zdaňovacího období, a to pokud dojde k tzv. přechodu daňové povinnosti poplatníka (např. při úmrtí poplatníka, zrušení právnické osoby bez likvidace či s likvidací nebo při insolvenčním řízení). V takovém případě se může podávat daňové přiznání za část zdaňovacího období roku 2023 i dříve než k 31. 1. 2024 (postupuje se podle § 239 až § 245 DŘ).
Zdaňovacím obdobím daně silniční je kalendářní rok. Daň silniční je splatná v poslední den lhůty pro podání daňového přiznání, přičemž částky zaplacené na zálohách na daň se započítávají na úhradu daně.
Daňové přiznání nemají povinnost podat ti poplatníci, kteří jsou provozovateli vozidla se sníženou sazbou o 100 %, avšak pouze za podmínky, že dani nepodléhají další vozidla těchto poplatníků.
V roce 2023 platný formulář (číslo tiskopisu 25 5407) k přiznání k silniční dani za zdaňovací období (kalendářní rok) od r. 2022 nebo jeho část lze najít na webu finanční správy v sekci daňových formulářů nebo jej lze nalézt ve vyhlášce č. 312/2022 ze dne 24. října 2022, kterou se mění některé vyhlášky o formulářových podáních při správě daní pro rok 2023. Na portálu finanční správy je tiskopis EPO pro elektronické podání.
Více se již dočtete v měsíčníku DaÚ 2/202.
SLEVY NA DANI Z PŘÍJMŮ FO V ROCE 2023
Za chvíli tady bude termín pro podání přiznání k dani z příjmů popř. roční zúčtování daně za rok 2023. Jaké slevy na dani budeme moci využít?
Slevy na dani z příjmu fyzických osob upravuje
ustanovení § 35ba zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZDP). Zavedení slev u daně z příjmů fyzických osob s sebou přináší určitý prvek daňové progrese. Díky základní slevě dle § 35ba odst. 1 písm. a) ZDP není odváděna z nízkých příjmů až do určité výše příjmů žádná daň. S nárůstem příjmu se postupně plynule zvyšuje skutečné průměrné zdanění příjmu. Účelem zavedení slev na dani z příjmů fyzických osob je také daňové zvýhodnění vybraných skupin poplatníků daně jako jsou např. invalidé, studenti, rodiče vyživující děti, které při dosažení určité výše základu daně ušetří na dani peníze.
Slevy na dani podle § 35ba odst. 1 ZDP se uplatní na daň vypočtenou podle § 16 ZDP, případně sníženou podle § 35 ZDP (sleva z titulu zaměstnávání zdravotně postižených osob) a § 35a nebo § 35b ZDP (slevy z titulu investičních pobídek za zdaňovací období). V případě, že by tímto způsobem snížená daň již byla rovna nule, tak už nelze využít slevy v plné či částečné výši dle § 35ba odst. 1 ZDP. Lze ale samozřejmě využít dále daňového zvýhodnění dle § 35c ZDP (daňové zvýhodnění na vyživované dítě). „Nevyužité“ slevy nelze přenést k využití do dalších období (na rozdíl od výhody v podobě položek odčitatelných od základu daně dle § 34 ZDP jako je např. daňová ztráta, odpočet na podporu výzkumu a vývoje ad.).
SLEVY NA DANI PODLE USTANOVENÍ § 35ba ZDP
· Základní sleva na poplatníka ve výši 30 840 Kč ročně – § 35ba odst. 1 písm. a) ZDP
Daň u všech poplatníků daně z příjmů fyzických osob se snižuje o částku 27 840 Kč, a to i u daňových nerezidentů. Sleva se nekrátí, za zdaňovací období se uplatní v plné výši i v případě, kdy poplatník např. dosáhl zdanitelných příjmů pouze po dobu jednoho kalendářního měsíce nebo žil pouze po část roku. Uvedená sleva odpovídá základu daně ve výši 185 600 Kč. Tzn., že pokud má poplatník základ daně snížený o nezdanitelné částky a odčitatelné částky po zaokrouhlení na celé stokoruny dolů do 185 600 Kč včetně, tak bude daň z příjmů nulová.
Příklad 1
Poplatník s trvalým bydlištěm v ČR, občan ČR, do konce srpna 2023 byl zaměstnán v Německu a příjem danil dle německých daňových zákonů. Od září 2023 se vrátil do tuzemska, začal podnikat a je registrován k daním v ČR. Je možné odečíst odčitatelnou položku na poplatníka za celý rok anebo jen za část roku?
Pravděpodobně se jedná o daňového rezidenta České republiky, poplatníka daně z příjmů po celý kalendářní rok 2023. Poplatník má v souladu s § 2 odst. 2 ZDP v tuzemsku plnou (neomezenou) daňovou povinnost k české dani z příjmů. V daňovém přiznání podávaném v ČR uplatní základní slevu ve výši 30 840 Kč na poplatníka, tj. slevu v plné výši (nebude ji dělit).
· Sleva na manžela/manželku, resp. partnera podle zákona upravujícího registrované partnerství ve výši 24 840 Kč ročně – § 35ba odst. 1 písm. b) ZDP
Jedná se o slevu na druhého z manželů, žijícího s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti, pokud nemá vlastní příjem přesahující za zdaňovací období 68 000 Kč (hrubý
příjem). Je-li manželovi přiznán nárok na průkaz ZTP/P, zvyšuje se částka slevy 24 840 Kč na dvojnásobek (49 680 Kč). Společná domácnost je definovaná v § 21e odst. 4 ZDP.
§ 21e odst. 4 ZDP:
Společně hospodařící domácností se pro účely daní z příjmů rozumí společenství fyzických osob, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby.
Manželem (manželkou) se pro účely daní z příjmů rozumí také partner podle zákona č. 115/2006 Sb., o registrovaném partnerství a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů – viz § 21e odst. 3 ZDP.
Podmínkami pro možnost uplatnění slevy na manžela jsou:
- trvání manželství (registrovaného partnerství),
- vedení společné domácnosti poplatníka a druhé osoby, a
- omezení příjmů druhé osoby.
Výše slevy je 24 840 Kč a při nesplnění prvních dvou podmínek po celý rok se krátí dle § 35ba odst. 3 ZDP na 1/12 částky za každý měsíc, na jehož počátku jsou obě dvě podmínky splněny.
I při uplatnění slevy za část zdaňovacího období se výše příjmů druhé osoby posuzuje za celé zdaňovací období.
Příklad 2
Jak je to s uplatněním slevy § 35ba odst. 1 písm. b) ZDP u druha a družky, kteří mají společnou domácnost a vychovávají společné dítě?
Slevu na manžela/manželku nelze uplatňovat u přítelkyně nebo přítele, i když s poplatníkem žijí ve stejné domácnosti a starají se o společné děti.
Do vlastního příjmu druhého z manželů se nezahrnují:
- dávky státní sociální podpory,
- dávky pěstounské péče s výjimkou odměny pěstouna,
- dávky osobám se zdravotním postižením,
- dávky pomoci v hmotné nouzi,
- příspěvek na péči, sociální služby,
- státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem,
- státní příspěvky na doplňkové penzijní spoření,
- státní příspěvky podle zákona o stavebním spoření a o státní podpoře stavebního spoření,
- stipendium poskytované studujícím soustavně se připravujícím na budoucí povolání
- a příjem plynoucí z důvodu péče o blízkou nebo jinou osobu, která má nárok na příspěvek na péči podle zákona o sociálních službách, který je od daně osvobozen podle § 4 ZDP.
U manželů, kteří mají majetek ve společném jmění manželů, se do vlastního příjmu manžela nezahrnuje příjem, který plyne druhému z manželů nebo se pro účely daně z příjmů považuje za příjem druhého z manželů. Může se se např. jednat o příjem z nájmu nemovité věci, kdy tento příjem zahrne do svého daňového přiznání manžel.
Podle zákona č. 128/2022 Sb., o opatřeních v oblasti daní v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny, vyvolaným invazí vojsk Ruské federace, ve znění pozdějších předpisů, se do vlastního příjmu druhého z manželů nezahrnuje příspěvek pro solidární domácnost podle zákona č. 66/2022 Sb., o opatřeních v oblasti zaměstnanosti a oblasti sociálního zabezpečení v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny, vyvolaným invazí vojsk Ruské federace, ve znění pozdějších předpisů.
Náhradní výživné není příjmem druhého z manželů, ale je určeno nezaopatřenému dítěti, tudíž se ani nezahrnuje do příjmů druhého z manželů. Jedná se o sociální dávku, určenou k podpoře nezaopatřených dětí v případech, kdy rodič neplatí výživné, které mu bylo stanoveno rozhodnutím soudu (zákon č. 588/2020 Sb., o náhradním výživném pro nezaopatřené dítě a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů). Dle pokynu GFŘ D-59 k § 35ba odst. 1 písm. b) ZDP se však částky přijaté od předchozího partnera nad rámec takto stanoveného výživného nepovažují za příjem dítěte a do vlastního příjmu manžela nebo manželky se započítávají.
UPOZORNĚNÍ:
Do příjmů druhého z manželů se rovněž zahrnují tyto příjmy:
- Kompenzační bonusy pro OSVČ, společníky s.r.o. a osoby pracující na základě dohod o práci konaných mimo pracovní poměr,
- OŠETŘOVNÉ pro OSVČ,
- Dotace v souvislosti s COVID -19 (např. COVID-BUS, COVID-NÁJEMNÉ, COVID-GASTRO, a jiné) a
- Dotace z programu Antivirus poskytnuté OSVČ se zaměstnanci.
Příklad 3
Manželka obdrží ze zaměstnání potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2023. Pracovala pouze v lednu. V dalších měsících r. 2023 byla na neschopence a dále na mateřské dovolené. Počítá se nemocenská a mateřská dovolená do příjmu podle § 35ba do částky 68 000 Kč?
Explicitní seznam příjmů, které se nezahrnují do vlastního příjmu z manželů, uvedený v § 35ba odst. 1 písm. b) ZDP je taxativní, tzn., pokud druhý z manželů pobírá příjem, který není uveden mezi vyjmenovanými druhy příjmů (nemocenská, peněžitá pomoc v mateřství), pak se takový příjem do vlastního příjmu pro účely uplatnění slevy na dani na druhého z manželů započítává.
ZMĚNY OHLEDNĚ SLEVY NA MANŽELA/MANŽELKU V ROCE 2024 – Slevu na manžela bude možné nově odečíst pouze v případě, že manžel či manželka s příjmy nepřesahujícími 68 000 Kč ročně pečuje o dítě do tří let věku. Jakmile dítě dosáhne 3 let věku, nelze slevu dále uplatňovat. Půjde o splnění podmínek v daném měsíci.
· Základní sleva na invaliditu ve výši 2 520 Kč ročně (210 Kč měsíčně) – § 35ba odst. 1 písm. c) ZDP
Sleva náleží poplatníkovi, je-li mu přiznán invalidní důchod pro invaliditu prvního nebo druhého stupně z důchodového pojištění podle zákona o důchodovém pojištění nebo zanikl-li nárok na invalidní důchod pro invaliditu prvního nebo druhého stupně z důvodu souběhu nároku na výplatu tohoto invalidního důchodu a starobního důchodu (souběh invalidního a starobního důchodu se prokazuje potvrzením správce daně).
· Rozšířená sleva na invaliditu ve výši 5 040 Kč ročně (420 Kč měsíčně) – § 35ba odst. 1 písm. d) ZDP
Sleva náleží poplatníkovi je-li mu přiznán invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně nebo jiný důchod z důchodového pojištění podle zákona o důchodovém pojištění, u něhož jednou z podmínek přiznání je, že je invalidní ve třetím stupni, zanikl-li nárok na invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně z důvodu souběhu nároku na výplatu invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně a starobního důchodu nebo je poplatník podle zvláštních předpisů invalidní ve třetím stupni, avšak jeho žádost o invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně byla zamítnuta z jiných důvodů než proto, že není invalidní ve třetím stupni (souběh invalidního a starobního důchodu se prokazuje potvrzením správce daně).
· Sleva na držitele průkazu ZTP/P ve výši 16 140 Kč ročně (1 345 Kč měsíčně) – § 35ba odst. 1 písm. e) ZDP
Sleva náleží poplatníkovi, je-li mu přiznán nárok na průkaz ZTP/P (podle zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením).
· Sleva na studenta ve výši 4 020 Kč ročně (335 Kč měsíčně) – § 35ba odst. 1 písm. f) ZDP
Slevu je možné uplatnit u poplatníka po dobu, po kterou se soustavně připravuje na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem, a to až do dovršení věku 26 let nebo po dobu prezenční formy studia v doktorském studijním programu, který poskytuje vysokoškolské vzdělání až do dovršení věku 28 let. Dobou soustavné přípravy na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem se rozumí doba uvedená podle zvláštních právních předpisů pro účely státní sociální podpory.
ZMĚNY OHLEDNĚ SLEVY NA STUDENTA V ROCE 2024 – Sleva na studenta se ruší.
· Sleva za umístění dítěte v předškolním zařízení – § 35ba odst. 1 písm. g) ZDP
Slevu za umístění dítěte v zařízení péče o děti předškolního věku lze uplatnit pouze, žije-li vyživované dítě s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti. Vyživuje-li dítě v jedné společně hospodařící domácnosti více poplatníků, může slevu za umístění dítěte uplatnit ve zdaňovacím období jen jeden z nich. Slevu lze uplatnit za vyživované dítě poplatníka, pokud se nejedná o vnuka nebo vnuka druhého z manželů. Za vlastního vnuka nebo vnuka druhého z manželů lze slevu uplatnit pouze, pokud jsou v péči, která nahrazuje péči rodičů. Za každé vyživované dítě lze uplatnit slevu maximálně do výše minimální mzdy (pro rok 2023 do výše 17 300 Kč ročně). Slevu lze za obdobných podmínek uplatnit i na děti, které byly umístěny v „zahraničních“ mateřských školkách, příp. zařízeních služby péče o dítě v dětské skupině.
ZMĚNY OHLEDNĚ SLEVY ZA UMÍSTĚNÍ DÍTĚTE V ROCE 2024 – Sleva za umístění dítěte v zařízení péče o děti předškolního věku se ruší.
Slevu na manžela a slevu za umístění dítěte lze uplatnit pouze jednorázově, a to po uplynutí zdaňovacího období. Ostatní slevy mohou zaměstnanci s příjmy ze závislé činnosti čerpat měsíčně v průběhu zdaňovacího období ve výši jedné dvanáctiny za každý kalendářní měsíc, kdy jsou podmínky pro jejich uplatnění splněny.
Více již najdete v měsíčníku PaM 2/2024.
2. 1. Úterý (za neděli 31. 12.) |
Daně z příjmů- plátce |
Odvod „srážkové“ daně ve smyslu § 36 sražené v listopadu 2023 (§ 38d odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů) |
Oznámení příjmu plynoucího v listopadu 2023 z ČR nerezidentovi, ze kterého je daň vybírána srážkou podle § 36 (kromě odměn za závislou činnost podle § 6 odst. 4) (§ 38da zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů) |
||
Odvod zajištění daně sraženého v listopadu 2023 ze stanovených příjmů nerezidentů ČR z EU nebo EHP ze zdroje na území ČR a hlášení plátce daně o provedeném zajištění daně (§ 38e odst. 1, 2 a 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů) |
||
Sociální pojištění – OSVČ |
Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za prosinec 2023, s výjimkou poplatníka v paušálním režimu (§ 13a odst. 9, § 14a odst. 1 zák. č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení) |
|
Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za prosinec 2023 (§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení) |
||
8. 1. Pondělí |
Zdravotní pojištění – OSVČ |
Odvod zálohy na zdravotní pojištění OSVČ za prosinec 2023, s výjimkou poplatníka v paušálním režimu (§ 7 odst. 2, § 7a zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění) |
10. ledna Středa |
Daň z příjmů – OSVČ |
Oznámení o vstupu do paušálního režimu od ledna 2024, nebo o změně zvoleného pásma paušálního režimu od roku 2024, nebo o jiné výši paušální daně za rok 2023, nebo o dobrovolném vystoupení z paušálního režimu s koncem roku 2023 (§ 38lc odst. 1, § 38lda, § 38ldb, § 38le zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů) |
22. ledna Pondělí (za sobotu 20. 1.) |
Daň z příjmů – zaměstnavatel |
Odvod sražených záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti (mezd) za prosinec 2023 (38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů) |
Daň z příjmů – OSVČ |
Zaplacení paušální zálohy za leden 2024 poplatníka v paušálním režimu; zahrnuje zálohy na: daň z příjmů, sociální pojistné a zdravotní pojistné (§ 38lk odst. 1, 2 a 5 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů) |
|
Sociální pojištění – zaměstnavatel |
Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za prosinec 2023 (§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení |
|
Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za prosinec 2023 (§ 9 odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení) |
||
Zdravotní pojištění – zaměstnavatel |
Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za prosinec 2023 (§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění) |
|
Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za prosinec 2023 (§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění) |
||
25. ledna Čtvrtek |
DPH |
Podání přiznání k DPH a její zaplacení za prosinec, nebo za 4. čtvrtletí 2023 u plátců včetně opravy poměrného odpočtu, vypořádání kráceného odpočtu a úpravy odpočtu daně (§ 75 odst. 6, § 76 odst. 7, § 78 odst. 6, § 99, § 99a, § 101 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH) (§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád) |
Podání kontrolního hlášení DPH plátce za prosinec, nebo za 4. čtvrtletí 2023 (§ 101e zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty) |
||
Podání souhrnného hlášení plátce za prosinec 2023, o plněních v rámci EU: dodání nebo přemístění zboží z ČR, dodání zboží prostřední osobou v třístranném obchodu, poskytnutí služby jinde v EU dle § 9 odst. 1, kterou zdaní příjemce, a přemístění zboží v režimu skladu prodávajícím z ČR (§ 102 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty) |
||
Podání přiznání k DPH identifikované osoby za prosinec 2023, pokud jí vznikla daňová povinnost, a její zaplacení (§ 99, § 101 odst. 1 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty) (§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád) |
||
Podání souhrnného hlášení identifikované osoby za prosinec 2023, o plněních v rámci EU: poskytnutí služby jinde v EU podle § 9 odst. 1, kterou zdaní příjemce a dodání zboží prostřední osobou v třístranném obchodu (§ 102 odst. 3 až 5 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty) |
||
Poslední možnost uplatnění nároku na odpočet daně v částečné výši v řádném daňovém přiznání u přijatých plnění uskutečněných v kalendářním roce 2023 (omezení neplatí pro vypořádací koeficient 95 % a vyšších, ledaže se jedná o dlouhodobý majetek) (§ 73 odst. 4 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty) |
||
Daň z hazardu |
Podání přiznání a zaplacení daně z hazardních her za 4. čtvrtletí 2023 (§ 1, § 6 a § 9 zákona č. 187/2016 Sb., o dani z hazardních her) (§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád) |
|
31. ledna Středa |
Daně z příjmů - plátce |
Odvod „srážkové“ daně ve smyslu § 36 sražené v prosinci 2023 (§ 38d odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů) |
Oznámení příjmu plynoucího v prosinci 2023 z ČR nerezidentovi, ze kterého je daň vybírána srážkou podle § 36, resp. za rok 2023 u příjmů osvobozených a nedaněných v ČR (§ 38da zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů) |
||
Odvod zajištění daně sraženého v prosinci 2023 ze stanovených druhů příjmů nerezidentů ČR z EU nebo EHP ze zdroje na území ČR, a hlášení plátce o provedeném zajištění daně (§ 38e odst. 1, 2 a 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů) |
||
DPH |
Oznámení finančnímu úřadu dobrovolné změny zdaňovacího období z měsíčního na čtvrtletní od 1. 1. 2024 u plátců s obratem do 10 mil. (není-li nespolehlivý ani člen skupiny) (§ 99a odst. 1 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty) |
|
DPH - uživatel |
Podání přiznání a zaplacení DPH za IV. čtvrtletí, resp. za prosinec 2023 uživatele registrovaného k dani v ČR ve zvláštním režimu jednoho správního místa „OSS – režim mimo EU, režim EU, dovozní režim“ (§ 110zb, § 110zc zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty) (§ 135 odst. 3 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád) |
|
Silniční daň |
Podání přiznání k dani silniční za rok 2023 a její zaplacení (§ 15 zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční) (§ 135 odst. 3 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád) |
|
Daň z nemovitých věcí |
Podání přiznání k dani z nemovitých věcí na rok 2024, pokud nebylo podáno v minulých letech, nebo nastaly změny rozhodné pro stanovení daně anebo došlo ke změně poplatníka (§ 13a odst. 1 zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí) |
|
Oznámení o tom, že osoba ztratila postavení poplatníka daně z nemovitých věcí proto, že se v průběhu roku 2023 změnila vlastnická či jiná práva, nebo nemovité věci zanikly (§ 13a odst. 9 zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí) |
||
Sociální pojištění - OSVČ |
Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za leden 2024, s výjimkou poplatníka v paušálním režimu (§ 13a odst. 9, § 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení) |
|
Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za leden 2024(§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení) |
||
Zákonné pojištění úrazu |
Odvod pojistného na zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání za I. čtvrtletí 2024 (§ 365 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce) (§ 12 odst. 3 vyhlášky č. 125/1993 Sb., o zákonném pojištění odpovědnosti zaměstnavatele) |
Poradce č. 7/2024 – měsíčník (XII/2023)
· Trestní řád s komentářem
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 2/2024 (XII/2023)
· Změny pravidel pro agentury práce - novela od 1. 1. 2024
· Průměrná mzda a postupy ve zdravotním pojištění od 1. ledna 2024
· Nový pohled na zaměstnanecké benefity od ledna 2024
· Kdy musí a kdy nemusí podat zaměstnanec daňové přiznání za rok 2023?
· Slevy na dani z příjmů FO v r. 2023
· Sociální zabezpečení - změny
· Zaměstnavatelé, pojištěnci a zdravotní pojištění na přelomu let 2023/2024
· Místní poplatky - novela
· Kombinované úvazky ve školství
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 2/2024 (XII/2023)
· Ukončení roku z pohledu zákona o daních z příjmů poplatníka s příjmy ze samostatné činnosti a z nájmu
· Zálohy na daň z příjmů v r. 2024
· Pohledávky z hlediska daně z příjmů v daňové evidenci
· Otazníky kolem otcovské a rodičovské dovolené
· Kdy a jak změnit dohody o práci na pracovní poměr?
· Problémy z novely zákoníku práce a jejich řešení
· Informační povinnosti zaměstnavatele – souhrnně
· Důležité hodnoty vyměřovacího základu a plateb ve zdravotním pojištění od 1. ledna 2024
· Zdravotní pojištění – výdělečná činnost poživatele důchodu a odpočet od dosaženého příjmu zaměstnance
· OSVČ a zúčtování roku 2023 ve zdravotním pojištění
Daně, účetnictví, vzory a případy – (DÚVaP) – měsíčník, č. 1-2/2024 (XI/2023)
· Účetní závěrka – práce nekončí
· Zákoník práce po novele
· Účetní a daňové odpisy majetku – metody a formy
· Občanský zákoník
1000 řešení – měsíčník č. 11-12/2023 (XI/2023)
· Účetní závěrka 2023
· Odpisy majetku
· Daně v praxi
· Účetnictví
· Zaměstnávání
· Mzdy
· Veřejná správa
1. Souvztažnosti pro podnikatele 2022 (přehled základních účetních souvztažností pro podnikatelské subjekty a to dle ČÚS a syntetických účtů)
2. Živnostenský zákon s komentářem (živnostenský zákon s komentářem v rámci všech změn a novinek)
3. Vzory smluv, žalob a podání 2022 (aktualizované nejvíce používané vzory smluv, žalob a podání z oblasti občanského a obchodního práva, pracovněprávních vztahů, daňového a správního řízení, trestního práva, exekucí, soudních sporů a stavebního práva, součástí publikace je editovatelné CD)
4. 100 otázek a odpovědí Vnitropodnikové směrnice (vnitropodnikové směrnice z oblasti cestovních náhrad, inventarizace, používání služebních motorových vozidel, pracovněprávních nároků zaměstnanců, pracovního řádu, výdajů hrazených zaměstnavatelem zaměstnanci paušální částkou, základních informací pro zpracování účetních agend)
5. Pomocník mzdové účetní k 1. 1. 2023 (přehled sazeb, parametrů, vzorových výpočtů z oblasti mezd a platů a jejich zdanění. Přinášíme i aktuální přehled odvodů na zdravotní a sociální pojištění, pracovního práva, dávek nemocenského pojištění, důchodů, sociálních dávek a souvisejících oblastí…)
6. Příručka mzdové účetní pro rok 2023 (odměňování podle zákoníku práce, zdravotní a sociální pojištění, daň z příjmů ze závislé činnosti, daňové zvýhodnění, slevu na dani, nejčastější a složité problémové okruhy pracovněprávních vztahů, včetně pracovněprávních novinek)
7. Optimalizace daně bez chyb, pokut a penále 2023 (při optimalizační činnosti je důležité využít všech ustanovení zákona z příjmů umožňující legálně dosáhnout optimální daně z příjmů, a přitom se nedopouštět sankcionovaných daňových úniků)
8. 100 otázek a odpovědí ZDP po novele, Cestovní náhrady (publikace přináší aktualizované právní předpisy, ve druhé kapitole řeší formou praktických příkladů změny v novele ZDP ohledně paušálního režimu, mimořádných odpisů, osvobození od daně, slev na dani a další; třetí kapitola se věnuje cestovním náhradám, stravnému a pracovním cestám)
9. Daňové a nedaňové výdaje 2023 (publikace rozebírá každý druh výdaje z hlediska právního minima, daní z příjmů, DPH a účetního hlediska)
10. 100 otázek a odpovědí Zaměstnávání, Automobil v podnikání (publikace přináší v první kapitole aktualizované právní předpisy, ve druhé kapitole řeší formou praktických příkladů pracovněprávní problematiku týkající se zaměstnaneckých benefitů, dovolené, odměňování, náhrady škody a ve třetí kapitole automobil z hlediska odpisů, daňových výdajů, technického zhodnocení a účtování)
11. 100 otázek a odpovědí Zákoník práce po novele, Nájem nemovitostí (publikace přináší v první kapitole aktualizované právní předpisy týkající se pracovněprávní oblasti, školství a veřejné správy; ve druhé kapitole řeší formou praktických příkladů změny po novele zákoníku práce a ve třetí kapitole problematiku týkající se nájmu nemovitostí z pohledu daní a účetnictví)
12. Ústava České republiky 2023 (Ústavní zákon č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, Zákon č. 275/2012 Sb., o volbě prezidenta republiky a o změně některých zákonů, Zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákon – úplná znění zákonů)
13. Životní prostředí po novelách (Úplná znění zákonů po novelách účinných od 1. 1. 2024, týkajících se životního prostředí, ochrany přírody a krajiny, ochrany ovzduší a vod, odpadů, obalů, energií)
Poradce 8/2023 – měsíčník (I/2024)
· Zákon o preventivní restrukturalizaci s komentářem
· OSVČ ve zdravotním pojištění v roce 2024
· Daň z nemovitých věcí od roku 2024
· Novela zákona o účetnictví
· Novela zákona o DPH
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 3/2024 (I/2024)
· Cestovní náhrady v roce 2024
· Stravenky a stravenkový paušál v roce 2024
· Převedení dovolené do roku 2024
· Digitalizace mění pracovní náplň
· Sleva na manželku a zrušení slev v roce 2024
· Uplatnění progresivní daně u zaměstnance v roce 2024
· Novela zákona o obcích
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 3/2024 (I/2024)
· Zákon o DPH – změny po novele
· Progresivní daň z příjmů FO – změny
· Uplatnění mimořádných odpisů v roce 2024
· Vybrané osobní automobily – omezení odpočtu DPH
Daně, účetnictví, vzory a případy – (DÚVaP) – měsíčník, č. 3-4/2024 (I/2024)
· Mzda zaměstnance – zdanění
· Právo stavby a věcná břemena
· Překážky v práci – pracovní dopady
1000 řešení – měsíčník č. 1-2/2023 (I/2024)
· Pomocník mzdové účetní k 1. 1. 2024
· Daně v praxi
· Účetnictví
· Zaměstnávání
· Mzdy
· Veřejná správa
Daňová přiznání FO a PO za rok 2023 (I/2024)
· Přiznání k dani z příjmů právnických osob za rok 2023
· Přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2023
· Roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění za rok 2023
Životní prostředí po novelách (XII/2023)
· Zákon č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí
· Zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny
· Zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší
· Zákon č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon)
· Zákon č. 541/2020 Sb., o odpadech
· Zákon č. 477/2001 Sb., o obalech a o změně některých zákonů (zákon o obalech)
· Zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií
· Zákon o spotřebních daních
· Zákon o organizaci a provádění sociálního zabezpečení
· Zákon o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti
· Zákon o nemocenském pojištění
· Zákon o důchodovém pojištění
· Vyhláška o ověřování shody opisu nebo kopie s listinou a o ověřování pravosti podpisu
· Vyhláška o dalším vzdělávání pedagogických pracovníků, akreditační komisi a kariérním systému pedagogických pracovníků
· Zákoník práce
· Zákon o důchodovém pojištění
· Zákon o živnostenském podnikání (živnostenský zákon)
· Zákon o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád)
ZÁKONY IA (daňové) · Správa daní · Daně z příjmů · Daň z přidané hodnoty · Silniční daň · Spotřební daně · Daň z nemovitosti · Rozpočtová pravidla
|
ZÁKONY IB (účetní) · Účetnictví · Související předpisy · Mezinárodní správa daní
|
ZÁKONY IIA (občanské, obchodní) · Občanský zákoník · Obchodní korporace · Občanský soudní řád · Živnostenské podnikání
|
ZÁKONY IIB (trestní právo, správní právo) · Trestní právo · Exekuce · Insolvenční řízení · Správní právo
|
ZÁKONY III (pracovněprávní, pojištění, sociální služby) · Zákoník práce · Mzdové a platové předpisy · Předpisy k zaměstnanosti · Sociální zabezpečení, důchodové a nemocenské pojištění · Zdravotní pojištění
|
|
ZÁKONY IV (stavební, katastrální) · Stavební zákon · Katastr nemovitosti · Bydlení · Požární bezpečnost · Pozemkové úpravy · Související předpisy
|
|
ZÁKONY V (veřejná správa, školství) · Územní celky a členění státu · Organizace veřejné správy · Veřejná správa ve vztahu k občanům · Školy a školská zařízení
|
|
Všechny publikace a tematické balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), e-mailem: abo@i-poradce.cz nebo zakoupit prostřednictvím e-shopu.
RÁDI ZODPOVÍME VAŠE DOTAZY NA VŠECH UVEDENÝCH TELEFONNÍCH ČÍSLECH V ČASE OD 9,00 DO 15,00 HOD. A PROSTŘEDNICTVÍM E-MAILU.
Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.
E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!
Adresa:
MK Media, s.r.o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
E-mail:
objednavky@exicon.eu
IČO: 36419176
DIČ: 2021832285
IČ DPH: SK2021832285
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 15012/L.
V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu
s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.
Copyright (c) 2023