|
TÉMA NOVIN ZDAŇOVÁNÍ DŮCHODU PRACUJÍCÍHO DŮCHODCE |
ZDAŇOVÁNÍ DŮCHODU PRACUJÍCÍHO DŮCHODCE
Jaké jsou podmínky pro osvobození vyplácených důchodů od daně z příjmů fyzických osob a jaký je postup při zdanění těchto důchodů podle § 10 ZDP jako tzv. ostatní příjem? Jaký je postup, když kromě důchodu nemá poplatník žádné další zdanitelné příjmy a případy, kdy jde o souběžnou výdělečnou činnost poplatníka s vypláceným důchodem?
Důchody nepracujících důchodců
Podle znění § 4 odst. 1 písm. h) ZDP je od daně z příjmů fyzických osob osvobozen příjem získaný ve formě dávek a služeb z nemocenského pojištění, důchodového pojištění podle zákona o důchodovém pojištění, státní sociální podpory, peněžní pomoci obětem trestné činnosti podle zákona č. 209/1997 Sb., sociálního zabezpečení, plnění z uplatnění nástrojů státní politiky zaměstnanosti a všeobecného zdravotního pojištění a plnění ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu.
Jde-li o příjmy ve formě pravidelně vyplácených důchodů nebo penzí, je od daně osvobozena z úhrnu těchto příjmů ročně pouze částka ve výši 36 násobku minimální mzdy, která je platná k 1. lednu kalendářního roku, do níž se nezahrnuje výše příplatku nebo příspěvku k důchodu podle zvláštních právních předpisů. Současná výše minimální mzdy činí 8 000 Kč, tedy přichází do úvahy osvobození od daně z příjmů ročně vyplácených důchodů a penzí do limitu 288 000 Kč. O které důchody se jedná, najdeme v § 4 zákona o důchodovém pojištění. Jde o důchody starobní, invalidní, vdovské a vdovecké a důchody sirotčí.
Pokud souhrn pravidelně vyplácených důchodů nebo penzí převýší za kalendářní rok částku 288 000 Kč, což odpovídá měsíčnímu důchodu 24 000 Kč, je od daně osvobozena částka 288 000 Kč a částka převyšující tuto hranici je zdaněna jako ostatní příjem dle § 10 ZDP v rámci podaného přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Vzhledem k tomu, že průměrná výše starobního důchodu v ČR činí 10 740 Kč (údaj k 31. 3. 2012), půjde především o fyzické osoby, které pobírají kromě důchodů z českého systému důchodového pojištění současně i penze ze zahraničí.
Daňovým přiznáním k dani z příjmů fyzických osob se zabývá ustanovení § 38g ZDP. V § 38g odst. 1 se uvádí, že daňové přiznání je povinen podat každý (tedy i starobní důchodce), jehož roční příjmy,
které jsou předmětem daně, přesáhly výši 15 000 Kč. Do této částky se nezahrnují příjmy od daně osvobozené a dále příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně. Pokud poplatník vykazuje daňovou ztrátu (poplatník s příjmy dle § 7 a § 9 ZDP), je povinen podat daňové přiznání i v případě, že jeho roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, nepřesáhly
15 000 Kč. Příjmy zde rozumíme skutečně dosažené příjmy a nikoliv příjmy snížené o výdaje.
Příklad
Občan pobírá starobní důchod z českého důchodového pojištění a penzi z Rakouska. Za rok 2012 obě částky souhrnně (po přepočtu rakouské penze na českou měnu dle § 38 odst. 1 ZDP) činí 302 000 Kč. Jiné příjmy občan nemá.
Nadlimitní výše důchodu a penze přicházející ke zdanění dle § 10 ZDP činí 14 000 Kč. Vzhledem k tomu, že částka ke zdanění nedosáhne výše 15 000 Kč, nemusí občan podávat dle znění § 38g ZDP daňové přiznání za r. 2012.
Příklad
Občan pobírá starobní důchod z českého důchodového pojištění a penzi z Německa. Za rok 2012 obě částky souhrnně (po přepočtu německé penze na českou mě nu dle § 38 odst. 1 ZDP) činí 453 600 Kč. Jiné příjmy občan nemá.
Nadlimitní výše důchodu a penze přicházející ke zdanění dle § 10 ZDP činí 165 600 Kč. Občan musí
podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob za r. 2012, ve kterém uvede jako dílčí základ daně
dle § 10 ZDP částku 165 600 Kč. Výsledná daň při 15 % sazbě daně činí 24 840 Kč. Poplatník si může
v daňovém přiznání za r. 2012 uplatnit slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč, takže jeho daňová povinnost bude nulová.
Důchody výdělečně činných důchodců
Podle ustanovení § 4 odst. 3 ZDP s účinností od 1. 1. 2011 se osvobození pravidelně vyplácených důchodů a penzí uvedených v § 4 odst. 1 písm. h) ZDP nepoužije v případě, kdy součet příjmů podle § 6 a dílčích základů daně podle § 7 a § 9 u poplatníka přesáhne ve zdaňovacím období částku 840 000 Kč. Do příjmů podle § 6 se pro účely tohoto ustanovení nezahrnují příjmy od daně osvobozené, ani příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně.
Do limitní částky 840 000 Kč se započítávají příjmy ze závislé činnosti (hrubý příjem), dílčí základ daně z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti a dílčí základ daně z pronájmu. Výše příjmů z kapitálového majetku dle § 8 ZDP a ostatních příjmů dle § 10 ZDP se do limitní částky 840 000 Kč nezapočítává.
Zatímco podle znění § 4 odst. 1 písm. h) ZDP podléhá zdanění jako ostatní příjem dle § 10 ZDP jen částka ročního důchodu převyšující hranici 288 000 Kč, tak v případě součtu příjmů z výdělečné činnosti důchodce dle § 6 a dílčích základů daně dle § 7 a § 9 převyšujícího částku 840 000 Kč podléhá zdanění celá výše vyplaceného ročního důchodu, tedy i do částky 288 000 Kč.
Posouzení daňového řešení vypláceného důchodu a penze
dle § 4 odst. 3 ZDP je nutno provést v těchto situacích:
- souběh důchodu s příjmy ze závislé činnosti (v úvahu pro limit 840 000 Kč se bere příjem ze závislé činnosti)
- souběh důchodu s příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti (v úvahu pro limit 840 000 Kč se bere základ daně dle § 7 ZDP)
- souběh důchodu s příjmy z pronájmu zdaňované dle § 9 ZDP (v úvahu pro limit 840 000 Kč se bere základ daně dle § 9 ZDP)
- souběh důchodu s příjmy ze závislé činnosti a s příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti (v úvahu pro limit 840 000 Kč se bere součet příjmů ze závislé činnosti a dílčího základu daně dle § 7 ZDP)
- souběh důchodu s příjmy ze závislé činnosti, s příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti a s příjmy z pronájmu (v úvahu pro limit 840 000 Kč se bere součet příjmů ze závislé činnosti a dílčích základů daně dle § 7 ZDP a dle § 9 ZDP)
- souběh důchodu s příjmy ze závislé činnosti a s příjmy z pronájmu dle § 9 ZDP (v úvahu pro limit 840 000 Kč se bere součet příjmů ze závislé činnosti a dílčího základu daně dle § 9 ZDP).
V případě příjmů ze závislé činnosti je nutno ještě přihlédnout ke znění § 38g odst. 2 ZDP. Podle znění tohoto ustanovení daňové přiznání není povinen podat poplatník, který má příjmy ze závislé činnosti a funkční požitky pouze od jednoho anebo postupně od více plátců včetně doplatků mezd od těchto plátců; podmínkou však je, že poplatník podepsal u všech těchto plátců daně na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani a vyjma příjmů od daně osvobozených a příjmů, z nichž je vybírána daň srážkovou sazbou daně podle § 36 ZDP, nemá jiné příjmy podle § 7 až § 10 vyšší než 6 000 Kč.
Příklad
Občan pobírá starobní důchod z českého důchodového pojištění a penzi z Francie. Za rok 2012 obě částky souhrnně (po přepočtu francouzské penze na českou měnu dle § 38 odst. 1 ZDP) činí 296 000 Kč. Občan je nadále výdělečně činný a za rok 2012 dosáhne příjmy ze závislé činnosti ve výši 450 000 Kč. Poplatník podepsal u zaměstnavatele prohlášení k dani.
Jde o případ souběhu důchodu a penze se závislou činností. V daném případě příjmy ze závislé činnosti nedosahují limitu pro další výdělečnou činnost 840 000 Kč. Výše důchodu a penze však převyšuje limit 288 000 Kč částkou 8 000 Kč. Tato nadlimitní výše důchodu přichází ke zdanění dle § 10 ZDP. Protože občan má příjmy ze závislé činnosti, vztahuje se na něho znění § 38g odst. 2 ZDP a občan musí podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob za r. 2012, ve kterém uvede jako dílčí základ daně dle § 10 ZDP částku 8 000 Kč a dle potvrzení zaměstnavatele dílčí základ daně ze závislé činnosti. Poplatník nemůže požádat svého zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně za r. 2012.
(Více na toto téma najdete v měsíčníku DaÚ 11/2012)
ZDAŇOVÁNÍ DŮCHODŮ A PENZÍ PRACUJÍCÍHO DŮCHODCE
Zákon o daních z příjmů v současné době stanoví dvě podmínky pro osvobození důchodů od daně z příjmů. V obou případech se jedná o limit, a to limit vlastního důchodu a limit dalších příjmů, kterých důchodce v daném zdaňovacím období dosáhne.
Nesplní-li poplatník zákonné podmínky, musí příjem z důchodu zdanit. Od zdanitelných příjmů poté poplatník odečte nezdanitelné částky (např. odpočet z titulu darů na zákonem stanovené účely), vypočítá výši daně, od které odečte zákonné slevy na dani.
1. PODMÍNKA PRO OSVOBOZENÍ DŮCHODU A PENZE OD DANĚ Z PŘÍJMŮ
Zákon o daních z příjmů pro zdaňovací období 2012 v § 4 odst. 1 písm. h) stanoví, že od daně z příjmů FO je osvobozen příjem získaný ve formě dávek a služeb z:
- nemocenského pojištění,
- důchodového pojištění podle zákona o důchodovém pojištění,
- státní sociální podpory,
- peněžní pomoci obětem trestné činnosti podle zvláštního zákona,
- sociálního zabezpečení,
- plnění z uplatnění nástrojů státní politiky zaměstnanosti a
- všeobecného zdravotního pojištění,
- plnění ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu;
jde-li však o příjmy ve formě pravidelně vyplácených důchodů nebo penzí, je od daně osvobozena z úhrnu těchto příjmů pouze částka ve výši 36 násobku minimální mzdy, která je platná k 1. lednu kalendářního roku, do níž se však nezahrnuje výše příplatku nebo příspěvku k důchodu podle zvláštních právních předpisů.
Jedná-li se o příplatek k důchodu ke zmírnění některých křivd způsobených komunistickým režimem v oblasti sociální, který není součástí důchodu, je tento příjem od daně osvobozen podle § 4 odst. 1 písm. g) zákona. Uvedený příplatek se nezapočítává do limitu pro výši důchodu osvobozenou podle § 4 odst. 1 písm. h) zákona, příplatek není součástí důchodu.
Podle výše uvedeného § 4 odst. 1 písm. h)
zákona o daních z příjmů jsou osvobozeny důchody přiznané v souladu se zákonem č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů. Ten v § 4 stanoví, že z důchodového pojištění se poskytují tyto důchody:
a) starobní,
b) invalidní,
c) vdovský a vdovecký,
d) sirotčí.
Podle § 2 nařízení vlády č. 567/2006 Sb.,
o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí, ve znění pozdějších předpisů, základní sazba minimální mzdy pro stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin činí 48,10 Kč za hodinu nebo 8 000 Kč za měsíc. To znamená, že zákonný limit pro osvobození důchodu od daňové povinnosti v současné době činí 36 x 8 000 = 288 000 Kč.
Měl-li by důchodce, který nemá jiné zdanitelné příjmy, důchod za rok 2012 vyšší, než je roční zákonný limit 288 000 Kč, o více jak 15 000 Kč, musel by v souladu s § 38g zákona podat daňové přiznání. V daňovém přiznání by důchodce uvedl příslušný nadlimitní příjem důchodu jako příjem podle § 10 zákona. Poté by za r. 2012 uplatnil slevu na dani na poplatníka podle § 35ba odst. 1 písm. a) zákona ve výši 24 840 Kč.
Mě-li by důchodce ještě příjmy z pracovně právního vztahu podle § 6, ustanovení § 38g stanoví mimo jiné, že daňové přiznání není povinen podat poplatník, který má příjmy ze závislé činnosti a funkční požitky podle § 6 pouze od jednoho a nebo postupně od více plátců daně včetně doplatků mezd
od těchto plátců (§ 38ch odst. 4).
Podmínkou je, že poplatník podepsal u všech těchto plátců daně na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani podle § 38k, a vyjma příjmů od daně osvobozených a příjmů, z nichž je vybírána daň srážkovou sazbou daně podle § 36, nemá jiné příjmy podle § 7 až 10 vyšší než 6 000 Kč.
(Více na toto téma najdete v měsíčníku PaM 11/2012)
|
|
|
JAK NEZÁVIDĚT
Říká se, že člověk se ve svém životě nevyhne jen dvěma věcem: vlastní smrti a finančnímu úřadu. Ve skutečnosti existuje i třetí věc, která je jakoby pupeční šňůrou svázána s člověkem. Tou věcí je závist a její ošklivější sestra žárlivost. O tom, jak se této věci zbavit, a jestli to vůbec jde, pojednává tento příspěvek.
Začneme několika citáty, abychom názorně ukázali, s čím máme tu čest:
- Ten, kdo závidí jiným, nikdy nedosáhne klidu mysli. (Buddha)
- Závist se rodí z ignorance sebe sama a z nedůvěry v sebe a vlastní schopnosti. (J. Vanier)
- Závist je rána, kterou člověk způsobí sám sobě. (Jevtušenko)
- Závist je lidská. (Belluci)
- Závist se podobá požáru – vždy sahá na to nejcennější. (Livius)
Co z toho vyplývá?
Náš dnešní nepřítel, závist, je něco, s čím se dokáže úplně vyrovnat jen málokdo. Závist snižuje přirozené schopnosti člověka, dělá ho zranitelnějším a řečeno jazykem ekonomů, dělá ho méně uplatnitelným na trhu práce i v rodinném životě. Na druhou stranu, abychom dodrželi určitou proporcionalitu, v dnešním světě je člověk na tom lépe, když mu závidí, než když on musí závidět jiným. Zdá se, že mechanismus závisti funguje opačně, než mechanismus hněvu: rozhněvaný člověk zrudne, dokonce někdy i vidí všechno rudě. Závistivec naopak, když vidí něco hodného závisti, zbledne. Odsud asi pochází rčení o bledé závisti. Zatímco hněv má spíše fyziologický základ, závist je komplikovanější stav. V zásadě jde o myšlenky, které následně vyvolávají negativní pocity. Dalším rozdílem je, že zatímco hněv z člověka časem vyprchá, závist jako by odolávala zubu času – když jednou začneme něco závidět, už se toho nezbavíme. Doktoři a hlavně psychologové vidí přímou souvislost mezi závistí a zdravím člověka. Závist je chápána jako negativní emoce, probouzející se ve stresové situaci a sama zvyšující stres. Tím se vytváří jakási spirála stresu: když zaregistrujeme něco hodného závisti, automaticky se ocitneme ve stresové situaci a to zase automaticky zvýší hladinu našeho stresu.
Závist není výdobytkem nové doby
Už jeskynní lidé si navzájem záviděli huňatější kus kůže opásaný kolem beder. Už v antice varovali
před závistí – v jednom z antických dramat Antistenes dospěl k následujícímu závěru: „Tak, jako rez požírá železo, tak závist požírá závistivce.“ Kdysi opatrnost radila nezavdávat jiným příčinu k závisti,
tj. nechlubit se majetkem ani rozumem a potichu se těšit z toho, co jiným chybí. Dnes se tato skromnost už nenosí. Naopak, když člověk chce, aby ho uznávali, musí mu závidět. A aby mu mohli závidět, musí mít příčinu, tj., je třeba se co nejvíc chlubit majetkem, který máme, a případně i rozumem, který nemáme.
Závist má i svoji vlastní sestru. A tou je žárlivost. Zatímco závist je touha mít něco, co patří jiným,
žárlivost vzniká spíše v důsledku obavy ze ztráty něčeho, resp. někoho. Obě však ničí pohodu člověka.
Žárlivost
s sebou přináší pocit obavy ze ztráty, podezřívání, pocit zrady, sebelítosti, osamělosti a znechucení. Žárlivost je nebezpečná i tím, že nechodí po světě sama. Společníka jí nejčastěji dělá hněv. Historky o tom, jak žárlivá manželka vyškrábala oči manželovi (vinnému či nevinnému, na tom v dané chvíli nezáleží), mají svoje racionální jádro. A propos, žárlivé manželky. Prý podle výzkumů je tzv. emocionální žárlivost téměř výlučně výsadou žen. Na devět chorobně žárlivých žen připadá jen jeden muž se stejným postižením. Nežárlí se jen za dveřmi bytu, žárlí se i v práci. Když někdo dostane pochvalu, může si být jistý, že ostatní na něho začnou žárlit. Žárlivost je mezinárodní fenomén, objevující se téměř ve všech kulturách. Už staří Řekové měli pro tento typ emocí vlastní výraz (zélos), dokonce i Římané, kteří se vyznačovali spíše pragmatismem, věděli o žárlivosti své. No a ti, kteří žárlivost nejen pojmenovali, ale i přivedli k největšímu rozkvětu, byli Francouzi.
Žárlivci a závistivci si sebou nejsou jistí, nevěří si, jsou podezřívaví, jsou osamělí, zlomyslní, mají pocit méněcennosti … asi není třeba dále pokračovat, abychom si uvědomili, že jde o nebezpečné lidi, které by nikdo nechtěl ani za manžela (manželku), ani za spolupracovníka, ani za podřízeného. Bohužel, nadřízeného si člověk nevybírá, a když máme smůlu, dostane se nám právě tohoto typu lidí.
Závist má tři stadia
První stadium je svým způsobem přirozené a do jisté míry i motivující. Závidíme těm, co nás porazili – v šachu, soutěži krásy, vědomostním testu, ve volbách apod. Když i přes porážku dokážeme vítězi podat ruku a blahopřát mu k vítězství, jsme normální lidé. Problém začíná až tehdy, když se
nedokážeme přes porážku přenést a otočíme se k vítězi zády.
Druhým stupněm závisti je stav, kdy závidíme štěstí jiným. Opět, je velmi lidské se ptát, proč ne
já, ale bůhvíkdo jiný musel vyhrát v loterii. Už horší je stav, kdy přejeme jinému neštěstí jen proto, abychom byli široko daleko jediní, na koho si unavené štěstí může sednout. Projevuje se to přáním všeho zlého. Kdysi dávno to bylo přání, aby sousedovi chcípla koza, dnes si přejeme, aby konkurent cestou na konkurs havaroval, rivalka v soutěži o titul Miss zakopla a rozbila si nos, politik měl „okno“ a ztrapnil se v televizi atd.
Třetím stupněm je, že se aktivně snažíme neštěstí pomoci – otrávíme sousedovi kozu, propíchneme
konkurentovi pneumatiku, zlomíme rivalce podpatek, ukradneme politikovi poznámky. Asi nejhorším důsledkem rozvinuté závisti je pocit méněcennosti. V prostředí, kde se všecko měří velikostí úspěchu, množstvím peněz, případně krásou, každý, kdo nemá dostatek bodů v těchto kategoriích,
má nutně tendenci cítit se méněcenný. Je to důsledek porovnávání se s jinými. Když nechceme spadnout do této pasti, měli bychom se vyvarovat následujícím věcem:
- Vázat pocit vlastní ceny na okolí, tj. na slávu, peníze, krásu, ale i názor partnera, spolupracovníků.
- Myslet si, že to je náš osud – každý má, aspoň do určité míry, svůj osud ve vlastních rukou.
- Myslet si, že ostatní jsou lepší.
- Pěstovat si pocit méněcennosti.
Vedlejším efektem pocitu méněcennosti je nejistota a z toho pramenící nechuť riskovat. Dnešní svět ale ustrašeným nepřeje. Ne nadarmo se říká „Kdo se bojí, ať nechodí do lesa.“, tj. kdo neumí riskovat, nemůže očekávat velkou změnu svého postavení. Dalším vedlejším efektem je snaha se stáhnout a nebýt na očích. Tady zase platí, že kdo není na očích, nemá šanci na to, aby
si ho lidé všimli.
Jak se zbavit závisti a žárlivosti?
Prakticky asi jen tím, že člověk zemře. Teoreticky se to dá aspoň minimalizovat tím, že s těmito vlastnostmi budeme vytrvale bojovat. Začneme tím, že sami sebe přesvědčíme, že nejsme špatným člověkem, že nejsme horší než jiní. Potom se naučíme mít rádi to, co je naše – naše tvář, naše šaty, náš byt, naše auto, to, co jsme v životě už dokázali, atd. Dále se naučíme dívat se tím správným směrem. Jde o to, že porovnávat se můžeme s těmi, co mají víc, i s těmi, co mají méně než my. Nevadí, že nemáme nejnovější mercedes, máme slušné auto a je spousta takových, co nemají ani kolo. Ideální by bylo odnaučit se porovnávat se s jinými. Nakonec je třeba se přesvědčit, že neexistuje přímá úměra mezi množstvím majetku a štěstím. Pocit štěstí nevzniká z pocitu bohatství. Namísto závisti je třeba si udělat dlouhodobý plán toho, co chceme dosáhnout, a přidržet se ho.
Závěr
Někdy se závist přirovnává ke zlému skřítkovi, který sedí člověku na rameně a šeptá mu do ucha samá negativní poselství. Zacpat mu ústa se dá tím, že:
- Nebudete se neustále porovnávat s jinými. I když si právě necháme postavit na zahradě bazén, pocit, že jsme lepší než soused, trvá jen do tehdy, dokud si soused neudělá ještě větší a luxusnější.
- Prostě, vždycky se najde někdo, kdo má více než my, a nemáme šanci být natrvalo absolutním vítězem.
- Budete se porovnávat sami se sebou. Co jsem měl včera a co navíc mám dnes. Kde jsem byl včera a kde jsem dnes atd.
- Budete plánovat. Čím chceme být, co chceme dosáhnout atd.
- Naučíte se být spokojení s tím, co máte. Paradoxně se toto daří více lidem, kteří skoro nic nemají, než těm, kteří mají hodně.
- Naučíte se méně dívat dozadu a více dopředu, na příležitosti, které vždy a všude existují.
- Naučíte se ptát sami sebe „K čemu by mi to bylo?“
- Naučíte se těšit se ze života.
Ing. Milan Konvit
|
|
|
Název krajiny
|
Název měny
|
Měna
|
30.10.
|
31.10.
|
1.11.
|
2.11.
|
5.11.
|
6.11.
|
7.11.
|
8.11.
|
9.11.
|
12.11.
|
13.11.
|
14.11.
|
15.11.
|
Austrálie |
dolar
|
AUD
|
20,034
|
20
|
20,197
|
20,392
|
20,454
|
20,625
|
20,774
|
20,788
|
20,726
|
20,789
|
20,882
|
20,864
|
20,709
|
Brazílie |
real
|
BRL
|
9,506
|
9,499
|
9,577
|
9,673
|
9,706
|
9,717
|
9,804
|
9,809
|
9,711
|
9,734
|
9,727
|
9,701
|
9,705
|
Bulharsko |
lev
|
BGN
|
12,794
|
12,816
|
12,897
|
12,903
|
12,902
|
12,929
|
12,986
|
12,998
|
12,983
|
12,967
|
13,013
|
13,031
|
13,078
|
Čína |
renminbi
|
CNY
|
3,094
|
3,093
|
3,116
|
3,146
|
3,162
|
3,164
|
3,192
|
3,198
|
3,203
|
3,198
|
3,22
|
3,218
|
3,217
|
Dánsko |
koruna
|
DKK
|
3,355
|
3,36
|
3,382
|
3,383
|
3,383
|
3,391
|
3,405
|
3,409
|
3,405
|
3,4
|
3,413
|
3,418
|
3,429
|
EMU |
euro
|
EUR
|
25,025
|
25,065
|
25,225
|
25,235
|
25,235
|
25,295
|
25,4
|
25,425
|
25,39
|
25,36
|
25,45
|
25,49
|
25,58
|
Filipíny |
peso
|
PHP
|
46,868
|
46,876
|
47,209
|
47,72
|
47,847
|
47,961
|
48,652
|
48,523
|
48,528
|
48,445
|
48,704
|
48,736
|
48,653
|
Hongkong |
dolar
|
HKD
|
2,491
|
2,489
|
2,508
|
2,534
|
2,548
|
2,55
|
2,571
|
2,575
|
2,58
|
2,57
|
2,586
|
2,584
|
2,587
|
Chorvatsko |
kuna
|
HRK
|
3,324
|
3,33
|
3,351
|
3,353
|
3,353
|
3,358
|
3,37
|
3,373
|
3,371
|
3,368
|
3,377
|
3,382
|
3,393
|
Indie |
rupie
|
INR
|
35,776
|
35,851
|
36,199
|
36,489
|
36,162
|
36,311
|
36,768
|
36,719
|
36,528
|
36,295
|
36,564
|
36,546
|
36,689
|
Indonesie |
rupie
|
IDR
|
2,008
|
2,008
|
2,021
|
2,042
|
2,053
|
2,054
|
2,075
|
2,073
|
2,079
|
2,071
|
2,083
|
2,081
|
2,083
|
Japonsko |
jen
|
JPY
|
24,297
|
24,15
|
24,296
|
24,369
|
24,594
|
24,655
|
24,877
|
24,99
|
25,276
|
25,084
|
25,22
|
24,993
|
24,675
|
Jihoafrická rep. |
rand
|
ZAR
|
2,237
|
2,225
|
2,245
|
2,262
|
2,26
|
2,268
|
2,304
|
2,291
|
2,284
|
2,287
|
2,279
|
2,261
|
2,237
|
Jižní Korea |
won
|
KRW
|
1,769
|
1,769
|
1,782
|
1,8
|
1,808
|
1,812
|
1,835
|
1,831
|
1,838
|
1,83
|
1,838
|
1,845
|
1,843
|
Kanada |
dolar
|
CAD
|
19,308
|
19,281
|
19,45
|
19,74
|
19,815
|
19,878
|
20,064
|
20,033
|
19,946
|
19,929
|
20,025
|
20,01
|
20,011
|
Litva |
litas
|
LTL
|
7,248
|
7,259
|
7,306
|
7,308
|
7,309
|
7,326
|
7,356
|
7,364
|
7,353
|
7,345
|
7,371
|
7,382
|
7,408
|
Lotyšsko |
lat
|
LVL
|
35,95
|
36,003
|
36,232
|
36,247
|
36,247
|
36,323
|
36,479
|
36,514
|
36,472
|
36,421
|
36,556
|
36,618
|
36,75
|
Maďarsko |
forint
|
HUF
|
8,795
|
8,824
|
8,939
|
8,971
|
8,93
|
8,973
|
9,001
|
8,935
|
8,93
|
8,942
|
8,95
|
8,942
|
9,001
|
Malajsie |
ringgit
|
MYR
|
6,331
|
6,333
|
6,37
|
6,433
|
6,446
|
6,455
|
6,537
|
6,516
|
6,532
|
6,504
|
6,54
|
6,541
|
6,549
|
Mexiko |
peso
|
MXN
|
1,479
|
1,477
|
1,489
|
1,514
|
1,513
|
1,519
|
1,53
|
1,526
|
1,507
|
1,511
|
1,514
|
1,517
|
1,512
|
MMF |
SDR
|
XDR
|
29,698
|
29,717
|
29,917
|
30,13
|
30,195
|
30,234
|
30,506
|
30,495
|
30,552
|
30,403
|
30,602
|
30,571
|
30,579
|
Norsko |
koruna
|
NOK
|
3,364
|
3,394
|
3,422
|
3,442
|
3,436
|
3,454
|
3,47
|
3,481
|
3,477
|
3,472
|
3,474
|
3,48
|
3,476
|
Nový Zéland |
dolar
|
NZD
|
15,871
|
15,85
|
16,08
|
16,242
|
16,265
|
16,372
|
16,489
|
16,311
|
16,255
|
16,269
|
16,37
|
16,284
|
16,267
|
Polsko |
zlotý
|
PLN
|
6,059
|
6,058
|
6,112
|
6,142
|
6,121
|
6,139
|
6,174
|
6,105
|
6,087
|
6,082
|
6,09
|
6,102
|
6,149
|
Rumunsko |
nové leu
|
RON
|
5,512
|
5,518
|
5,563
|
5,572
|
5,577
|
5,598
|
5,624
|
5,625
|
5,607
|
5,599
|
5,608
|
5,611
|
5,637
|
Rusko |
rubl
|
RUB
|
61,563
|
61,586
|
61,986
|
62,579
|
62,316
|
62,751
|
63,35
|
63,281
|
63,243
|
63,008
|
63,05
|
63,191
|
63,325
|
Singapur |
dolar
|
SGD
|
15,83
|
15,81
|
15,936
|
16,061
|
16,112
|
16,152
|
16,299
|
16,305
|
16,317
|
16,291
|
16,38
|
16,396
|
16,371
|
Švédsko |
koruna
|
SEK
|
2,905
|
2,914
|
2,92
|
2,936
|
2,945
|
2,951
|
2,969
|
2,987
|
2,961
|
2,956
|
2,957
|
2,955
|
2,958
|
Švýcarsko |
frank
|
CHF
|
20,706
|
20,755
|
20,896
|
20,902
|
20,921
|
20,938
|
21,052
|
21,083
|
21,063
|
21,033
|
21,127
|
21,174
|
21,243
|
Thajsko |
baht
|
THB
|
62,949
|
62,894
|
63,303
|
63,85
|
64,086
|
64,226
|
64,983
|
65,034
|
65,255
|
65,015
|
65,351
|
65,225
|
65,275
|
Turecko |
nová lira
|
TRY
|
10,735
|
10,752
|
10,864
|
10,979
|
11,069
|
11,124
|
11,184
|
11,186
|
11,152
|
11,074
|
11,112
|
11,102
|
11,14
|
USA |
dolar
|
USD
|
19,306
|
19,29
|
19,44
|
19,637
|
19,746
|
19,762
|
19,93
|
19,962
|
20,001
|
19,921
|
20,046
|
20,031
|
20,053
|
Velká Británie |
libra
|
GBP
|
31,034
|
31,076
|
31,406
|
31,477
|
31,549
|
31,58
|
31,809
|
31,922
|
31,846
|
31,629
|
31,836
|
31,765
|
31,76
|
Izrael |
šekel
|
ILS
|
4,959
|
4,965
|
5,022
|
5,056
|
5,058
|
5,071
|
5,126
|
5,118
|
5,112
|
5,074
|
5,105
|
5,103
|
5,07
|
|
|