|
PŘIZNÁNÍ K DANI SILNIČNÍ ZA ROK 2013
Daň silniční je uvalena obecně na využívání silnic v tuzemsku automobily pro účely podnikání. Platí zde ale řada výjimek rozšiřujících i omezujících tento věcný rozsah. Přiznání k dani silniční za rok 2013 je nutno podat nejpozději do pátku 31. ledna 2014.
Sazby daně
zpravidla u osobních aut vycházejí z objemu motoru, a u vozidel nákladních z počtu náprav a největší povolené hmotnosti, ovšem i zde platí několik komplikujících výjimek. Příspěvek shrnuje metodiku silniční daně a na příkladech konkretizuje její uplatňování v praxi, a to zejména pro účely přiznání k této dani. Zákon č. 16/1993 Sb., o dani silniční, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDS“) je příjemně stručný, má pouhých 19 paragrafů. Pro přiznání za rok 2013 je určující ZDS ve znění novely č. 375/2011 Sb., která je účinná již od 1. dubna 2012. Zatím poslední novela ZDS zákonným opatřením Senátu č. 344/2013 Sb. se uplatní poprvé až za zdaňovací období kalendářního roku 2014.
Zdaňovacím obdobím daně silniční
je kalendářní rok, aktuálně se tedy jedná o zdaňovací období roku 2013. Placení této daně je na bedrech poplatníků – na což se někdy zapomíná u nájemců vozidel, kteří nejsou poplatníky – stejně tak i každoroční podání daňového přiznání za uplynulý rok. Přiznání k dani silniční podává poplatník, jemuž během zdaňovacího období vznikla daňová povinnost (viz dále), a to nejpozději do 31. ledna následujícího kalendářního roku, v téže lhůtě je splatná i daň, resp. její doplatek. Takže přiznání za rok 2013 je nutno podat do pátku 31. ledna 2014. Platí to i v případech, jedná-li se o poplatníka, kterému toto přiznání zpracovává daňový poradce nebo o poplatníka, jehož úpadek nebo hrozící úpadek se řeší v insolvenčním řízení.
Počínaje rokem 2009 nepodávají daňové přiznání poplatníci, kteří mají nárok na 100 % snížení roční sazby daně podle § 6 odst. 9 ZDS (podrobněji dále), nepodléhají-li další vozidla těchto poplatníků dani silniční. Prakticky jde o „středně těžká“ nákladní auta a jejich přípojná vozidla nevyužívaná k podnikání ani k pronájmu.
Pozor na to, že v přiznání se uvádějí i vozidla, která jsou osvobozena od daně (kromě vozidel kategorie L, tedy „motorek“ a jejich přípojných vozidel, a vozidel diplomatů), daň ani zálohy na daň se z nich ale neplatí. Naproti tomu vozidla, která nejsou vůbec předmětem této daně (viz dále), se do přiznání neuvádějí.
Tato daň je po daních z příjmů druhou a poslední povinně zálohovanou daní. Přičemž „čtvrtletní“ zálohy se platí podle daňové povinnosti za právě uplynulé „čtvrtletí“. Což prakticky znamená, že daňová povinnost je během zdaňovacího období téměř plně vypořádána již zaplacenými zálohami. Doplatek daně bude odpovídat zpravidla pouze daňové povinnosti za prosinec, která není zahrnuta do poslední „čtvrtletní“ zálohy.
Zálohy na daň silniční – stejně jako daň se zaokrouhlují na celé koruny nahoru – jsou splatné do:
15. dubna za rozhodné období I. kalendářní čtvrtletí,
15. července za rozhodné období II. kalendářní čtvrtletí,
15. října za rozhodné období III. kalendářní čtvrtletí, a
15. prosince za rozhodné období měsíce říjen a listopad.
a vypočtou se ve výši 1/12 příslušné roční sazby daně za každý kalendářní měsíc, ve kterém u vozidla trvala, vznikla nebo zanikla daňová povinnost. Poslední záloha se týká jen měsíců říjen a listopad, neboli záloha za prosinec se neplatí, tomuto měsíci odpovídající daň se doplatí jednorázově až při podání přiznání.
Výjimka se týká „těžkých“ nákladních aut a přípojných vozidel nevyužívaných k podnikání a pronájmu s nárokem na snížení sazby daně o 48 % (viz dále), kdy se platí jedna záloha do 15. 12. ve výši 70 % roční daně.
Před uplynutím lhůty k podání daňového přiznání k dani silniční – tedy za rok 2013 do konce ledna 2014 – lze již podané přiznání nahradit opravným přiznáním, a to i opakovaně. K dřívějším přiznáním se pak již nepřihlíží, jak vyplývá obecně z § 138 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění p.p. (dále jen „DŘ“).
Pokud poplatník až po termínu pro podání řádného přiznání k dani silniční zjistí, že se spletl a daň měla být jiná, pak musí (je-li zvyšována), resp. může (má-li být snížena) podat dodatečné daňové přiznání. Platí zde zákonná lhůta (§ 141 DŘ) končící posledním dnem měsíce následujícího po měsíci, ve kterém zjistil důvod pro dodatečné přiznání. Pokud se u něj splete, může opět do konce uvedené lhůty podat opravné dodatečné přiznání.
Tiskopis přiznání
včetně podrobných pokynů k vyplnění je na finančních úřadech, nebo ve formátu PDF na webu Finanční správy (www.financnisprava.cz). Přiznání k dani silniční lze – nepovinně – podat také pohodlně elektronicky formou datové zprávy, zaslané z datové schránky nebo se zaručeným e-podpisem, k čemuž lze doporučit aplikaci „Elektronická podání pro daňovou správu (EPO)“ na www.daneelektronicky.cz, která má mj. průvodce, sama provádí dílčí výpočty, obsahuje kontextovou nápovědu a automatické hledání chyb.
Nepodá-li poplatník daňové přiznání nebo dodatečné přiznání, ačkoli měl tuto povinnost, nebo učiní-li tak po stanovené lhůtě později než 5 pracovních dnů, vzniká mu povinnost uhradit pokutu za opožděné tvrzení daně ve výši 0,05 % stanovené daně za každý následující den prodlení. Pokuta za opožděné přiznání se předepíše, jen v případě, že přesáhne 200 Kč (pokud by poplatník přiznání nepodal ani dodatečně, bude pokuta činit automaticky minimální 500 Kč), podrobněji viz § 250 DŘ. A bez trestu nebude ani případná opožděná úhrada daně (doplatku) nebo zálohy na daň bude „odměněna“ sankcí v podobě úroků z prodlení (§ 252 DŘ).
Předmětem silniční daně jsou
silniční motorová vozidla a jejich přípojná vozidla („vozidla“):
registrovaná v ČR, a současně
provozovaná na území ČR, jsou-li
používána:
- k podnikání (i když jde o fyzickou osobu uplatňující tzv. paušální výdaje) nebo
- k jiné samostatné výdělečné činnosti (dále jen „podnikání“), nebo
- v přímé souvislosti s podnikáním (např. pracovní cesty auty zaměstnanců) anebo
- k činnostem, z nichž plynoucí příjmy jsou předmětem zdanění u neziskových subjektů.
Výjimka se týká „středně těžkých“ a „těžkých“ vozidel s největší povolenou hmotností (najdeme ji v technickém průkazu) nad 3,5 tuny, které jsou předmětem silniční daně při naplnění dvou podmínek:
jsou-li určená výlučně k přepravě nákladů a
registrovaná v ČR.
U těchto vozidel tedy není podstatné, jestli jsou používána k podnikání. Z důvodu přílišné tvrdosti zákon v případě nekomerčního používání těchto vozidel umožňuje podstatné daňové úlevy formou snížení sazby daně až o 100 %, viz dále tabulka sazeb daně, kdy jak již víme se ani nepodává přiznání k dani silniční.
Předmětem daně silniční nejsou
následující silniční vozidla:
speciální pásové automobily,
ostatní silniční vozidla (§ 3 odst. 2 písm. g) zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, ve znění p.p.), kam zejména patří:
- jízdní kolo,
- potahové vozidlo,
- jednonápravový traktor s přívěsem,
- motorový vozík pro invalidy (standardně úzký, krátký, pomalý a lehký),
zemědělské a lesnické traktory,
přípojná vozidla zemědělských a lesnických traktorů,
další zvláštní vozidla (§ 3 odst. 3 zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel):
- pracovní stroje samojízdné,
- pracovní stroje přípojné,
- nemotorové pracovní stroje nebo nemotorová vozidla tažená/tlačená pěšky jdoucí osobou,
- motorový vozíky pro invalidy (nestandardně široký, dlouhý rychlý anebo těžký),
- se spalovacím motorem: mobilní stroj, zařízení schopné přepravy a vozidlo bez karoserie,
se zvláštní registrační značkou (§ 15 vyhlášky č. 243/2001 Sb., o registraci vozidel, ve znění p.p.):
- pro jednorázové použití s omezenou platností,
- trvale manipulační,
- pro zkušební účely,
- pro historická vozidla a
- pro sportovní vozidla.
Jak jsme již předeslali, vozidla, která nejsou předmětem daně silniční, se neuvádějí ani do přiznání k této dani. Na rozdíl od vozidel, která sice jsou předmětem daně, ale současně jsou od ní osvobozena (s výjimkou motocyklů a diplomatů), z nichž pro podnikatelskou praxi jsou nejvýznamnější tito „šťastlivci“:
motocykly (vozila kategorie L se zpravidla méně než čtyřmi koly) a jejich přípojná vozidla,
vozidla zabezpečující linkovou osobní vnitrostátní přepravu z více než 80 % kilometrů,
vozidla největší povolenou hmotností méně než 12 tun:
- s elektrickým nebo hybridním pohonem (kombinace spalovacího motoru a elektromotoru),
- poháněná zkapalněným nebo stlačeným plynem (LPG nebo CNG),
- s motorem určeným ke spalování směsi benzínu a (bio) ethanolu E 85.
Daň silniční platí vždy poplatník,
neudělá to za něj žádný plátce daně a není zde zaveden ani institut ručitele za daň. Připomeňme si, že podle § 25 odst. 1 písm. r) zákona o daních z příjmů obecně není daňově účinným výdajem daň zaplacená za jiného poplatníka (pozor zejména na nákladní auta zaměstnanců, viz dále). Výjimky ale najdeme v § 24 odst. 2 písm. u) dtto, podle kterého je daňové účinná i silniční daň zaplacená:
jedním z manželů, který je zapsán jako držitel motorového vozidla v technickém průkazu, přičemž vozidlo je používáno pro „podnikání“ druhým z manželů, který jako držitel v technickém průkazu zapsán není,
veřejnou obchodní společností za společníky této v.o.s., kteří pro pracovní cesty používají vlastní vozidlo,
komanditní společností za komplementáře, kteří pro pracovní cesty používají vlastní vozidlo.
Poplatníkem daně silniční je |
Provozovate |
Uživatel |
Zaměstnavatel |
Stálá provozovna |
Zapsán v technickém průkazu |
Pokud provozovatel:
zemřel,
zanikl,
byl zrušen, nebo
odhlášen z registru vozidel |
Pokud vyplácí cestovní náhrady svému zaměstnanci
za použití osobního automobilu nebo jeho přípojného vozidla a
daňová povinnost nevznikla již provozovateli vozidla |
Osoby se sídlem nebo trvalým pobytem v zahraničí |
Dodejme, že dle § 2 odst. 16 zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel se provozovatelem silničního vozidla registrovaného v registru silničních vozidel ČR (vede jej obecní úřad obce s rozšířenou působností) rozumí fyzická osoba s místem trvalého pobytu nebo s místem povoleného pobytu v České republice nebo právnická osoba se sídlem v Česku, která vlastním jménem provozuje silniční vozidlo a je současně vlastníkem silničního vozidla, a nebo je vlastníkem silničního vozidla oprávněna k jeho provozování. Z této definice je zřejmé, proč je u zahraničních osob poplatník stanoven speciálně jako tuzemská stálá provozovna.
S ohledem na význam provozovatele zapsaného v technickém průkazu, je třeba při nákupu nebo prodeji ojetého vozidla urychleně provést patřičnou změnu v evidenci (registru) vozidel a poté i v dokladech k vozidlu.
Výše daně
Silniční daň má dva možné režimy výpočtu:
1) roční sazba daně ze základu daně,
2) jednotná denní sazba daně (týká se jen zaměstnavatelů vyplácejících cestovní náhrady).
Roční sazba daně silniční a její úpravy |
Roční sazba |
Osobní auta |
Daň podle objemu motoru (do 800, do 1.250, do 1.500, do 2.000, do 3.000 a nad 3.000) cm3 |
1.200 Kč, 1.800 Kč, 2.400 Kč, 3.000 Kč, 3.600 Kč a 4.200 Kč |
Návěsy |
Daň podle největších povolených hmotností na nápravy a počtu náprav |
1 náprava 1.800 – 9.600
2 nápravy 1.800 – 46.200
3 nápravy 1.800 – 50.400
4 a více náprav 8.400 – 44.100
|
Ostatní |
Daň podle největší povolené hmotnosti („NPH“) a počtu náprav |
Snížení o |
25% |
Vozidla výrobní povahy v rostlinné výrobě |
Jen registrovaní zemědělci |
48% |
Od 1. do 36. měsíce od 1. registrace vozidla |
Počínaje rokem 2008 |
40% |
Od 37. do 72. měsíce od 1. registrace vozidla |
Počínaje rokem 2008 |
25% |
Od 73. do 108. měsíce od 1. registrace vozidla |
Počínaje rokem 2008 |
100% |
Nákladní vozidla, přívěsy a návěsy s NPH nad 3,5 t ale pod 12 t, nepoužívaná pro podnikání ani cizí potřeby:
používaná neziskovými organizacemi,
výcviková vozidla autoškol,
používaná fyzickými osobami |
Počínaje rokem 2009 |
48% |
Nákladní vozidla, přívěsy a návěsy s NPH 12 tun a více, nepoužívaná pro podnikání ani pro cizí potřeby:
používaná neziskovými organizacemi,
výcviková vozidla autoškol,
používaná fyzickými osobami |
Počínaje rokem 2009 |
Zvýšení o |
25% |
Vozidlo registrované poprvé v ČR nebo v zahraničí do konce roku 1989. |
Pozn. |
Snížení sazby daně „zemědělců“, „nedávné registrace“ a „těžkých vozidel“ nelze slučovat.
Snížení sazeb daně se vztahuje na „vozidla“, tedy nejen na auta ale i na přípojná vozidla. |
Speciální denní sazba daně – 25 Kč za každý den použití osobního automobilu nebo jeho přípojného vozidla – platí pro poplatníky z řad zaměstnavatelů (jestliže vyplácí cestovní náhrady svému zaměstnanci za použití osobního automobilu nebo jeho přípojného vozidla, pokud daňová povinnost nevznikla již provozovateli vozidla), jeli to pro něj výhodnější. Přitom zvolený postup při placení záloh nelze u téhož osobního automobilu nebo jeho přípojného vozidla v průběhu zdaňovacího období měnit, je možné to ale učinit zpětně v daňovém přiznání. Pozor na to, že denní sazbu není oprávněn využít žádný jiný poplatník silniční daně, i když jde o „soukromé“ auto využívané OSVČ.
Daňová povinnost vzniká
počínaje kalendářním měsícem, kdy se vozidlo stalo předmětem silniční daně (viz výše) a zaniká v kalendářním měsíci, v němž přestalo být předmětem této daně. Dojde-li však ke změně v osobě poplatníka, zaniká daňová povinnost původnímu poplatníkovi uplynutím kalendářního měsíce, který předchází před kalendářním měsícem vzniku daňové povinnosti novému poplatníkovi. U vozidel, u nichž v průběhu zdaňovacího období (kterým je vždy kalendářní rok) vznikne nebo zanikne daňová povinnost, činí daň poměrnou výši daňové sazby odpovídající součinu jedné dvanáctiny roční daňové sazby a počtu kalendářních měsíců počínaje počátkem zdaňovacího období nebo kalendářním měsícem, v němž vznikla daňová povinnost, do konce zdaňovacího období nebo do konce kalendářního měsíce, v němž zanikla daňová povinnost. Nový poplatník má vůči správci daně registrační povinnost ve lhůtě splatnosti nejbližší zálohy na daň.
(Více se o tomto tématu dočtete v měsíčníku DaÚ 1/2014)
|
|
|
ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ |
PLACENÍ DANĚ SILNIČNÍ
Pan Jan podle evidence použil pro své podnikání v roce 2013 rodinné osobní auto následovně:
v lednu 5 dní,
v únoru 1 den,
v březnu 10 dní,
v červnu 6 dní,
v říjnu 25 dní a
v prosinci 3 dny.
Roční sazba silniční daně vozidla po případných úpravách je například 3 000 Kč (viz dále). Z čehož Jan vypočte měsíční zálohu na silniční daň = 3 000 Kč / 12 = 250 Kč. Jak si dále upřesníme, v jeho případě není podstatné, kolik dnů v daném kalendářním měsíci vozidlo pro své podnikání využíval. Daň, resp. záloha na ni totiž bude stejná, ať už vozidlo takto použil jen jeden den v v měsíci, nebo třeba 10 dnů anebo každý den měsíce.
Proto pan Jan musel v roce 2013 hradit zálohy na daň silniční takto:
do 15. dubna za I. čtvrtletí = 750 Kč (předmětem daně bylo vozidlo ve třech měsících),
do 15. července za II. čtvrtletí = 250 Kč (pouze za červen),
do 15. října za III. čtvrtletí = 0 Kč (ve III. kvartálu nepoužil vozidlo pro podnikání) a
do 15. prosince za období říjen a listopad = 250 Kč (jenom za říjen).
Do konce ledna 2014 musí pan Jan sestavit a podat přiznání k dani silniční za rok 2013 a dorovnat daň, která kvůli použití vozidla jen v 6 měsících je 6 x 3 000 Kč / 12 = 1 500 Kč. Takže po snížení o zaplacené zálohy (750 Kč + 250 Kč + 250 Kč = 1 250 Kč) zbývá doplatek 250 Kč odpovídající „chybějící“ záloze za prosinec.
PŘEDMĚT SILNIČNÍ DANĚ
V praxi se objevují dotazy, zda předmětem daně silniční jsou vozidla pořízená jako zboží např. v případě autobazaru anebo auta, která delší čas nevyjedou např. z důvodu poruchy nebo nedostatku zakázek.
Z vymezení předmětu daně vyplývá, že pokud nejsou vozidla provozována na území ČR, ale např. jezdí po silnicích v zahraničí, nebo stojí ve skladech či na firemním parkovišti jako zboží anebo nejezdí proto, že jsou v opravě apod., nepodléhají dani silniční. Taktéž v případě, že firemní a v ČR registrované vozidlo po nějaký čas jezdí jen pro soukromé účely (není používáno k podnikání apod.), pak také není předmětem této daně. S ohledem na měsíční režim placení daně silniční je pro vyhnutí se této dani nutné, aby vozidlo nebylo předmětem daně (nebylo registrováno v ČR nebo provozováno v ČR anebo používáno pro podnikání) celý měsíc. Předmětem daně silniční nejsou ani vozidla používána občany jen v souvislosti s příjmy ze závislé činnosti, z kapitálového majetku, z pronájmu nebo příjmů ostatních dle § 6, 8, 9 a 10 zákona o daních z příjmů.
MOTORKY JSOU OSVOBOZENY OD DANĚ SILNIČNÍ
Firma koupila motorku pro využívání ke krátkým pracovním cestám, podléhá dani silniční?
Od daně silniční jsou osvobozena mj. i vozidla zpravidla s méně než čtyřmi koly zapsaná v technickém průkazu vozidla jako kategorie L a jejich přípojná vozidla. Podle přílohy zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, se kategorie L člení na: mopedy, motocykly, motorové tříkolky a motokola. Tudíž motorky alias motocykly jsou osvobozeny od daně silniční. V souladu s § 15 odst. 1 ZDS se takto osvobozená vozidla ani neuvádějí do přiznání k dani (třebaže zde zákon až do konce roku 2013 nepřesně odkazuje na odstavec 1 písm. a) v § 3, přičemž již od roku 2003 § 3 není členěn na odstavce ale jen na písmena).
(Více na toto téma najdete v měsíčníku DaÚ 1/2014)
|
|
|
Částka číslo 158/2013 ze dne 12.12.2013
402/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 29/2004 Sb., kterou se provádí zákon č. 149/2003 Sb., o obchodu s reprodukčním materiálem lesních dřevin, ve znění vyhlášky č. 44/2010 Sb.
403/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva zemědělství č. 245/2002 Sb., o době lovu jednotlivých druhů zvěře a o bližších podmínkách provádění lovu, ve znění vyhlášky č. 480/2002 Sb.
404/2013 Sdělení Ministerstva financí o vydání výměru MF č. 01/2014, kterým se vydává seznam zboží s regulovanými cenami
405/2013 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstva obce
406/2013 Sdělení Českého statistického úřadu o zavedení Klasifikace vzdělání (CZ-ISCED 2011)
Částka číslo 159/2013 ze dne 13.12.2013
407/2013 Vyhláška o členění bezpečnostního materiálu
408/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 364/2009 Sb., o seznamu obecních úřadů a zastupitelských úřadů, které jsou kontaktními místy veřejné správy (vyhláška o kontaktních místech veřejné správy), ve znění pozdějších předpisů
409/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 129/2012 Sb., o podrobnostech uvádění osiva a sadby pěstovaných rostlin do oběhu
410/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 61/2011 Sb., o požadavcích na odběr vzorků, postupy a metody zkoušení osiva a sadby
411/2013 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstva obce
Částka číslo 160/2013 ze dne 13.12.2013
412/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva kultury č. 232/2002 Sb., kterou se provádí zákon č. 3/2002 Sb., o svobodě náboženského vyznání a postavení církví a náboženských společností a o změně některých zákonů (zákon o církvích a náboženských společnostech), ve znění vyhlášky č. 547/2006 Sb.
413/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva obrany č. 267/1999 Sb., kterou se stanoví výše náborového příspěvku, příspěvku při přestěhování a stravného a postup při přiznávání cestovních a jiných náhrad vojákům z povolání, ve znění pozdějších předpisů
Částka číslo 161/2013 ze dne 16.12.2013
414/2013 Vyhláška o rozsahu a způsobu vedení evidence rozhodnutí, opatření obecné povahy, závazných stanovisek, souhlasů a ohlášení, k nimž byl dán souhlas podle vodního zákona, a částí rozhodnutí podle zákona o integrované prevenci (o vodoprávní evidenci)
Částka číslo 162/2013 ze dne 16.12.2013
415/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 363/2011 Sb., o personální bezpečnosti a o bezpečnostní způsobilosti
416/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 405/2011 Sb., o průmyslové bezpečnosti
417/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 432/2011 Sb., o zajištění kryptografické ochrany utajovaných informací
418/2013 Sdělení Energetického regulačního úřadu o vydání cenových rozhodnutí
|
|
|
Jak si dávat novoroční předsevzetí
Nikdo přesně neví,co je to čas
Každý ví jen to, že čas se nedá zastavit. Čas je něco, co neustále točí kolotoč života, v němž se člověk celý rok veze. Kolotoč se zastaví jen jednou za rok, vždy na Silvestra o půlnoci. V tomto okamžiku se člověk ještě s točící se hlavou ohlédne nazpět. Uvidí se v zrcadle starého roku a ten obraz je natolik deprimující, že se, naskakujíc na znovu se rozbíhající kolotoč, skálopevně rozhodne vidět za rok něco zcela jiného, něco krásného. Tak přicházejí na svět novoroční předsevzetí. Bohužel, za rok se scéna opakuje a obraz je buď tentýž, nebo ještě horší než před rokem. Otázkou je, proč. Proč jen mizivé procento novoročních předsevzetí najde v novém roce své naplnění. Proč drtivá většina z nich končí fiaskem. Proč se člověk nepoučí a laťku, kterou v tomto roce shodil, si posune ještě výše.
Na všechna tato proč se nabízí více odpovědí:
Protože tak je to člověku souzeno.
Protože si člověk jen myslí, že je tvor myslící.
Protože neplnit vlastní předsevzetí je velmi lidské.
Protože člověku v tom brání přírodní zákony, rodiče, manžel, resp. manželka, šéf v práci a možná i všichni svatí.
Protože kdyby jednou daná předsevzetí splnil, zastavil by se čas.
Protože, protože, protože.
Těch protože je tolik, že nemá smysl pokoušet se najít tu správnou odpověď.
Mnohem lepší je naučit se, jak si správně dávat správná novoroční předsevzetí.
Životu nebezpečná a život neohrožující předsevzetí.
Ukazuje se, že bez ohledu na rasu, národnost, pohlaví či věk jsou prakticky na celém světě těmi nejméně splnitelnými předsevzetími nejprimitivnější věci. Zde je jejich žebříček:
- Zhubnout. Statistiky ukazují, že je snadnější stát se milionářem, než zhubnout. K tomu, aby
člověk přišel k milionu, stačí jen jednou najít bohatého hlupáka.
K tomu, aby člověk zhubnul, musí držet stále zavřená ústa, protože jakmile je otevře, už v nich má kalorickou bombu.
- Přestat kouřit. Zatím jediný známý způsob, jak přestat kouřit, je zapalovat cigarety z obou
konců. Bohužel, jak ukazují statistiky zdravotních pojišťoven, ani to není stoprocentně spolehlivý
způsob – každoročně přibývá pacientů s popálenými ústy.
- Přestat pít. Přestat pít je životu nebezpečné. Člověk bez příjmu tekutin nevydrží déle než
několik dní. Je-li pití doslova biologickou potřebou, nutnou pro zachování života, proč se takovým nesmyslným předsevzetím pokoušet o sebevraždu?
- Přestat dělat dluhy. Je všeobecně známé, že bez ohledu na množství peněz, které člověk má, jich nikdy nemá dost. A tak si půjčuje. Na to, na ono a nakonec na cokoliv. Že každá půjčka je vlastně novodobým skřipcem pro mučení si člověk uvědomí až poté, co už visí na skřipci a začínají mu přitahovat šrouby.
- Trávit víc času doma. Kdysi platilo „Můj dům, můj hrad“. Dnes se už bydlení na hradě
nenosí – vždyť kdo by chtěl pobývat v něčem, co nemá garáž, teplou vodu, kanalizaci a možná ani signál pro
mobil. Je proto přirozené, že člověk utíká z hradu mezi lidi. Je proto nepřirozené, aby se mezi lidi,
kde se cítí jako ryba ve vodě, vrátil dělat strašidlo do hradu. A už vůbec ne, když ho v tom hradu čeká
jiné strašidlo s kupou malých strašidélek.
- Víc cvičit, resp. pohybovat se. Jestli se cvičení chápe jako pohybování jazykem, je to
v pořádku. Ale když jdeme dál a cvičení si spojíme s propoceným tričkem, narazíme na problém. Tady už jde o vydávání energie, a jak je známé, nikdo nemá energie nadbytek. Proč ji tedy máme ztrácet na nějaké bezduché pohyby, když existuje spousta příjemnějších způsobů, jak s energií naložit?
- Tvrději pracovat. Už samo slovo „pracovat“ dnes v lidech vyvolává nepříjemné pocity. Je
všeobecně uznávanou pravdou, že práce je dnes až posledním zoufalým způsobem, jak přijít k penězům. O tvrdé práci ani nemluvě. To se dnes dá spojovat snad jen s pokusem nabourat se
do trezoru.
- Zdravěji jíst. Jinými slovy, zapomenout na rychlé občerstvení a mrhat vzácným časem na
způsobné zacházení s příborem nad jídlem, naaranžovaným na talíři. K čemu je celá ta poezie, když vlastně je třeba jen hodit rychle něco do sebe, aby kručící žaludek nerušil při závodě s časem?
Všechna výše uvedená předsevzetí přímo ohrožují život člověka a takový hazard je nutno setsakra dobře
uvážit. Jejich naplnění je nejen prakticky nemožné, ale navíc i zbytečné. Jako kdybychom si dali předsevzetí, že oženíme psa s kočkou. Z dlouhodobého hlediska se totiž jeví jako směšné. Staří lidé nikdy nenaříkají nad tím, že nezhubli, necvičili či tvrdě nepracovali. Naříkají nad promarněným mládím. Průzkumy ukazují, že kdyby se dal čas vrátit, nikdo z nich by nechtěl víc pracovat, ale: mít víc lásek, sníst víc zmrzliny, víc se vozit na kolotoči a vystřílet víc papírových růží, víc cestovat, postavit víc sněhuláků, chodit bosky, chodit po horách, déle spát, víc lenošit. Jestli tedy ještě existuje něco jako moudrost stáří, pak je třeba zapomenout na životu nebezpečná předsevzetí
a poohlédnout se po něčem, co je slučitelné s normálním životem normálního smrtelníka. Nejjednodušším řešením je, že místo novoročních předsevzetí „co udělám“
přijmeme předsevzetí „co neudělám“. Rozdíl mezi nesplnitelným a splnitelným předsevzetím je ve dvou hloupých písmencích. Nesplnitelné předsevzetí vždy začíná
kladným tvrzením, například budu, zhubnu, udělám, přestanu. Z fyziky víme, že kladné přitahuje záporné. Takže ze „zhubnu“ se, díky fyzice, stane, bez ohledu na to,
jak dlouho budu hladovět, nezhubl/nezhubla jsem. Člověk už od přírody má nutkání vyhledávat problémy. Proto ho automatické naplňování předsevzetí zcela neuspokojuje a v duchu přísloví „Když je oslovi dobře, jde se na led klouzat“ tajně a potichu přijme aspoň jedno nesplnitelné předsevzetí. Evidentně tu jde o příznak nemoci, kterou je třeba léčit. Jako nejúčinnější první pomoc proti výčitkám svědomí se ukázalo nalévání šampaňského do hrdla postiženého tak dlouho, dokud tento nepřestane vnímat okolí, resp. dokud nezačne vnímat dvě okolí. O něco více sofistikovaným řešením je vymyslet si kompromisní předsevzetí. To je takové, které se sice samo automaticky nesplní, ale na druhou stranu ani člověka příliš fyzicky ani psychicky nezničí.
Například takové:
Zamiluju se.
Budu víc odpočívat.
Budu víc číst.
Budu víc cvičit.
Aby se novoroční předsevzetí nestala po vystřízlivění noční můrou, odborníci z oboru psychologie doporučují:
- Nejdříve si předsevzetí otestovat. Tj., přijmout předsevzetí jen „cvičně“ a testovat, jestli
máme na jeho splnění. Když se ukáže, že ne, jednoduše si řekneme, že jsme si ho vlastně ani nedali.
- Nefixovat začátek plnění na začátek roku. Obvykle je začátek roku pro člověka dostatečně
velký blázinec i bez jakýchkoliv předsevzetí. Lepší je posunout začátek jejich plnění na jaro, kdy má člověk víc chuti do života.
Postupovat při plnění v malých krůčcích. Když chci zhubnout, tak to nemusí znamenat
shodit 10 kilo za měsíc, ale třeba jen 20 deka, ale každý měsíc.
- Nerezignovat po prvním selhání.
Jestli jsme nebyli dost opatrní a předsevzali si přestat kouřit a po měsíci abstinence jsme si opět zapálili, svět se nezboří. Je třeba začít znovu a dávat si víc pozor.
Zapomeňme ale na psychology a podívejme se na věc pragmaticky.
To nám ukáže asi takovýto obrázek:
- Nejsnadněji splnitelným novoročním předsevzetím je zachovat si všechny neřesti ze starého
roku.
- Kdo nedokáže splnit svoje novoroční předsevzetí, sám sebe pak považuje za slabocha. Kdo
to dokáže, připadá svému okolí jako blázen.
- Zatím vždy přišel nový rok bez ohledu na to, kolik novoročních předsevzetí jsme dokázali
splnit. Tak proč by měl být tento rok jiný?
- Moudrý člověk nevytrubuje svá předsevzetí do celého světa. To mu zaručí, že se ztrapní jen
sám před sebou.
- Je bezpečnější dát si raději o jeden doušek šampaňského víc na úkor jednoho předsevzetí.
- Obecně platnou pravdou je, že cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly. Tak proč se na
tuto cestu vydat za každou cenu zrovna na Nový rok?
- Svět by byl mnohem krásnější, kdyby naše problémy měly tak krátký život jako naše novoroční
předsevzetí.
Jak vyprávět pohádky
„Která forma komunikace je nejúčinnější?“
je otázka, na kterou neumí specialisté na komunikaci dát jednoznačnou odpověď. Jedni tvrdí, že to je televizní vysílání, druzí preferují řečnění na způsob Cicera, třetí stavějí na piedestal psaní příspěvků na Facebook atd. Všichni se mýlí. Historie i naše životní zkušenost jednoznačně potvrzují, že nejúčinnější formou komunikace je vyprávění pohádek. Když je duše člověka nejtvárnější, tj. v raném dětství, krmí ji pohádkami. Pohádka ve zhuštěné podobě barvitě popisuje, co dítě v životě čeká – láska, sex, násilí, vraždy, nespravedlnost, přetvářka, hloupost, vychytralost atd.
Pohádka je vymyšlený krátký příběh,
v němž se dějí neuvěřitelné věci, vystupují tajemné síly, dobro zápasí se zlem, aby nakonec dobro zvítězilo. Pohádka začíná idylkou (všichni na straně dobra jsou šťastní, bez ohledu na to, jestli království šéfují, nebo od úsvitu do setmění dřou v královské zahradě), pokračuje zápletkou (zlým silám jde idylka na nervy a kují pikle a s pomocí temných sil způsobí tragedii), vrcholí krizí a příchodem zachránce a končí náznakem světlé budoucnosti.
Vyprávění pohádky je mnohem náročnější než obyčejné vymlouvání se. Chce to naučit se a dodržovat několik základních pravidel.
Na co musíme pamatovat, když si vymýšlíme pohádku:
1. Komu je pohádka určená? Jiná zabere na děti, jiná na šéfa v práci, jiná na manželského partnera, jiná na rodiče.
2. Kde má posluchač práh naivity? Aby pohádka fungovala, nesmí si posluchač uvědomit, že
poslouchá pohádku. Co všecko je schopný „zhltnout i s navijákem“ závisí od nastavení jeho prahu naivity – čím výš, tím neuvěřitelnější příběh mu můžeme věšet na nos.
Především musíme sami vyprávěnému příběhu uvěřit a prožívat ho.
3. Jaké pohádky už slyšel? Ani nejnaivnější naivka neuvěří pohádce, která se po x-té opakuje, hlavně když v pohádce umírá naše babička, hoří náš dům, nebo nám kradou auto.
4. Kde budeme pohádku vyprávět? Z dětství si pamatujeme, že nejvíc kouzlo pohádky působí v důvěrně známém prostředí. Když se k tomu ještě přidá přítmí, nebo aspoň zastíněná místnost, efekt je zaručen.
5. Kolik máme posluchačů?
6. Co chceme pohádkou překrýt?
7. Jakou roli chceme v pohádce hrát?
Kdy se uchýlit k pohádce
Pohádkou se snažíme zabít víc much jednou ranou:
- Otupit počáteční hněv.
- Odvést pozornost jinam.
- Ukázat, že věci mohly dopadnout i hůř.
- Stylizovat se do pozice zachránce.
Abychom pohádkou dosáhli tyto cíle, musíme především zvážit, jestli situace, jíž právě čelíme, je vhodná pro pohádku. Například, když jednou za čas přijdeme pozdě do práce, můžeme použít pohádku o nehodě, novém řidiči, který zabloudil, nebo o dopravní zácpě.
Podobně, když zapomeneme na narozeniny manželky, můžeme zkusit pohádku o zapomenuté kytici, přepadení skiny, kteří nám ukradli peněženku a prsten, který jsme právě koupili jako dárek.
Když něco zpackáme v práci, pomůže pohádka o selhání subdodavatelů, počítačovém viru apod. Velmi důležité je zakomponovat do příběhu působení sil, s nimiž se předem nedalo počítat a které jsou mimo naši kontrolu. Vzápětí je třeba ukázat, jak šikovně jsme tyto síly eliminovali, i když nás to stálo čas, energii, peníze, riskovali jsme život apod.
I když pohádka je do velké míry univerzálním lékem, nesmí se to s jeho podáváním přehánět. Pozor, při vyprávění pohádek šéfovi, manželce, manželovi, milenci, masám atd. je třeba mít na paměti, že i zde platí tisíckrát ověřená lidová moudrost o tom, že „Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne“.
Jak vyprávět pohádku
Především musíme sami vyprávěnému příběhu uvěřit a prožívat ho. Při tvorbě pohádky se můžeme inspirovat klasikou a snažit se najít dnešní ekvivalenty baby Jagy, čarodějky, zlé macechy, létajícího koně, hloupého Janka a dalších hrdinů tradičních pohádek. Důležité je vybrat postavy tak, aby se adresát pohádky ani náhodou nemohl ztotožnit s některou zápornou postavou. Při vyprávění je třeba měnit intonaci, rychlost řeči, případně imitovat některé postavy z příběhu. Je dobré mít připravených několik variant příběhu a modifikovat příběh podle reakce posluchače. Též je dobré během vyprávění klást kontrolní otázky, abychom otestovali, do jaké míry nám příběh „žerou“.
Dobrý vypravěč pohádek musí mít:
Fantazii
Odvahu
Schopnost improvizovat
Výřečnost
Cit pro míru – vědět, nakolik může přehánět
Schopnost uvěřit vlastní pohádce.
Test
Umíte vyprávět pohádky?
Tento krátký test vám má ukázat, jestli vůbec má smysl, abyste vyprávění pohádek zařadili do své výzbroje.
1. Umíte vyprávět o tom, co se vám v noci zdálo?
2. Sníte často s otevřenýma očima?
3. Dokážete popsat člověka, kterého jste viděli jen jednou v životě?
4. Máte rádi telenovely?
5. Když vám nevyjde to, co jste si naplánovali, umíte improvizovat?
6. Umíte vyjmenovat názvy více než 15 pohádek?
7. Umíte popsat, jak vypadá novodobá čarodějnice?
8. Umíte vyjmenovat aspoň pět novodobých „zlých sil“?
9. Umíte vyjmenovat aspoň pět míst, kde se může odehrávat novodobá pohádka?
10. Umíte vyjmenovat aspoň pět „zázračných“ vyvrcholení novodobé pohádky?
Pokud jste na všech 10 otázek odpověděli „ano“, můžete si při nejbližší příležitosti (nesplnění úkolu, pozdní příchod domů/do práce, zapomenutí na důležitou věc…) vyzkoušet obranu pohádkou.
Krása vyprávění pohádek dospělým je v tom, že i když tuší, že je taháme za nos, univerzální síla pohádky způsobí, že vypadnou ze své role a stanou se posluchači. Postavy v naší pohádce musí být černobílé – buď stoprocentně dobré, nebo stoprocentně zlé.
Při vymýšlení pohádky doporučujeme dodržet následující postup:
Vyberte si příběh, naplánujte si předem klíčové scény.
Zvolte uvěřitelně neuvěřitelnou zápletku. To automaticky zvýší ochotu posluchače vyslechnout si
pohádku do konce.
Dodržujte klasiku: úvod (jak vznikl problém), jádro (boj se zlem), konec (vy jako zachránce).
Napište si pohádku a cvičně si ji několikrát řekněte na nečisto. Příběh může být hloupý či bláznivý,
ale současně musí být realistický. Pro jistotu je dobré mít v záloze několik pokračování zápletky a použít tu, která se v dané situaci jeví jako nejpříhodnější.
Nepoužívejte v příběhu jména lidí, kteří jsou v posluchačově dosahu! Mohlo by ho napadnout zeptat se je na jejich verzi příběhu.
Dejte si záležet na procítěném přednesu. Emoce jsou vítané.
Používejte extrémy, zdrobněliny, citoslovce, dlouhatánská slova...
Ukažte, že vás to, co se stalo, mrzí.
Pohádka musí mít dobrý konec. To neznamená, že budeme tvrdit, že všecko je a bude stoprocentně v
pořádku. I malá škoda je oproti katastrofě ještě stále dobrým koncem.
Vánoční přání
Magický, čarovný vánoční čas a celé vánoční období je obohacené různými pořekadly, pranostikami našich starých babiček, ale i tajnými přáními. Nechte se inspirovat co pěkného by jste mohli popřát svým blízkým v čase vánočních svátků.
Na stromečku svíčka svítí, pokoj, štěstí ať k Vám letí. A když rozzáří se Vaše tváře, by hojnosti jste měli stále. Ať čerti od vás smůlu odnesou, choroby ať ztratí Vaši adresu. Velké příjmy, malé daně, ostatního přiměřeně.
Krásné svátky vánoční, veselé cesty půlnoční, pod stromečkem velký dar, na Silvestra pěkný bál. Na tom bále lehký krok, potom šťastný Nový rok!
Veselé vánoce chci Vám přát, aby člověk člověka měl stále rád, aby jeden druhému víc štěstí přál, aby tento Nový rok za to stál.
Zvonečky už zvoní a jehličí voní, světlo svíček mihotavé, Vánoce k nám prišly právě. Proto svátky krásné mějte, v pohodě je prožívejte.
Ať je hodně dárečků i u tvého stromečku, v každém ať je zabalen jeden šťastný všední den.
Zdraví, lásku, štěstí mít, to znamená v novém roce šťastně žít.
|
|
|
Termíny pro praxi v prosinci 2013
16. 12. Pondělí (za neděli 15. 12.) |
Daně z příjmů - poplatník |
Odvod pololetní zálohy na rok 2013 (40 %), pokud daň za rok 2012 přesáhla 30.000 Kč, ale nepřesáhla 150.000 Kč (je-li zdaňovacím obdobím kalendářní rok)
(§ 38a odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů) |
Odvod čtvrtletní zálohy na rok 2013 (25 %), pokud daň za rok 2012 přesáhla 150.000 Kč (je-li zdaňovacím obdobím kalendářní rok)
(§ 38a odst. 4 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů) |
Daň silniční |
Zaplacení „čtvrtletní“ zálohy na daň silniční za říjen a listopad 2013
(§ 10 odst. 1 a 4 zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční) |
Zaplacení „roční“ zálohy 70 % daně silniční na rok 2013 u nepodnikajícího provozovatele nákladních aut nad 12 tun využívajícího sazbu daně sníženou o 48 %
(§ 6 odst. 9 a 10, § 10 odst. 6 zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční) |
20. 12. Pátek |
Daně z příjmů – plátce |
Odvod sražených záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti z mezd za listopad 2013
(§ 38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů) |
Sociální pojištění – OSVČ |
Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za listopad 2013
(§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení) |
Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za listopad 2013
(§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení) |
Sociální pojištění – zaměstnavatel |
Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za listopad 2013
(§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení) |
Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za listopad 2013
(§ 9 odst. 3 a 4 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení) |
Zdravotní. pojištění – zaměstnavatel |
Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za listopad 2013
(§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na zdravotní pojištění) |
Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za listopad 2013
(§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění) |
Důchodové spoření – zaměstnavatel |
Odvod záloh na důchodové spoření za účastnící se zaměstnance za listopad 2013
(§ 19 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření)
(§ 137 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád) |
Podání hlášení k záloze na pojistné na důchodové spoření za listopad 2013
(§ 19 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření)
(§ 137 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád) |
|
|
|
NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE |
Poradce, měsíčník č. 5/2014 (XI/2013)
- Trestní zákoník – JUDr. Jan Engelmann
- Nový katastrální zákon - JUDr. Jana Drexlerová
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 12/2013 (X/2013)
- Živnostenský zákon - novela – Ing. Karel Janda
- Inventarizace a účetní závěrka – Ing. Martin Děrgel
- Zdaňování příjmů důchodců – Ing. Eva Sedláková
- Jaké změny DPH přinese NOZ – Ing. Martin Děrgel
- Příloha k účetní závěrce (2.) – Ing. Vladimír Hruška
Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 12/2013 (X/2013)
- Účetní výkazy a účetní závěrka podnikatelských subjektů – Ing. Vladimír Hruška
- Časové rozlišení nákladů a výnosů v účetnictví – Ing. Zdenka Cardová
- Zákoník práce versus občanský zákoník – JUDr. Eva Dandová
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 12/2013 (X/2013)
- Živnostenský zákon v souvislosti s rektifikací - novela – JUDr. Jana Drexlerová
- Zákon o hmotné nouzi - novela – JUDr. Eva Dandová
- Vznik prac. poměru podle NOZ – JUDr. Ladislav Jouza
- Poskytování stravenek zaměstnancům – JUDr. Marie Salačová
- Co se mění v ZP v roce 2014? – JUDr. Zdeněk Budovec
- Zákon o životním a existenčním minimu - novela – JUDr. Eva Dandová
Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 12-13/2013 (X/2013)
- Zákoník práce po novele – JUDr. Ladislav Jouza
- Státní sociální podpora - změny – JUDr. Eva Dandová
- Pečovatelská péče – úprava v NOZ od 1. 1. 2014 (2.) – JUDr. Jana Drexlerová
- Výdělečná činnost a řešení pojistného vztahu – Ing. Jiří Hálek
- Osvobození od daně při vývozu zboží – Ing. Václav Benda
1000 řešení – měsíčník č. 12/2013 (X/2013)
- Inventarizace a účetní závěrka – Karel Starý
- Zdravotní pojištění - změny – Ing. Antonín Daněk
PŘIPRAVUJEME
Poradce, měsíčník č. 6/2014 (I/2014)
- Zákon o obchodních korporacích s komentářem – JUDr. Jiří Nesnídal
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 1/2014 (XI/2013)
- Novela zákona o daních z příjmů - Ing. Eva Sedláková
- Novela zákona o účetnictví - Ing. Zdenka Cardová
- Přiznání k dani z nemovitostí za rok 2013 - Ing. Anna Teklá
- Sleva na manželku - Ing. Helena Machová
- Časové rozlišování výnosů - Ing. Vladimír Hruška
Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 1/2014 (XI/2013)
- Změny účetního období - Ing. Martin Děrgel
- Přiznání k dani silniční - Ing. Karel Janda
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 1/2014 (XI/2013)
- Změny ve zdanění FO v r. 2014 - Ing. Ivan macháček
- Roční zúčtování záloh za r. 2013 - JUDr. Eva Sedláková
- Svéprávnost zaměstnance po 1. lednu 2014 - JUDr. Eva Dandová
- Účast na soc. pojištění od 1. ledna 2014 – změny - JUDr. Tomáš Hejkal
- Kdy a jak zdanit mzdy plynoucí až po skončení roku? - Ing. Martin Děrgel
Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č.1/2014 (XI/2013)
- Ručení za DPH - Ing. Zdeněk Kuneš
- NOZ a skončení prac. poměru - JUDr. Lada Jouzová
- Co je lichva? - Ing. Jana Drexlerová
- Odškodňování úrazů dětí v MŠ podle NOZ - JUDr. Eva Dandová
1000 řešení – měsíčník č. 1/2014 (XI/2013)
- Zákon o účetnictví - novela - Karel Starý
- Nový občanský zákoník - Ing. Karel Janda
Monotematiky:
Účetní závěrka podnikatelů za rok 2013 (XII/2013) – Ing. Jiří Koch
- účetní zásady,
- účetní knihy,
- inventarizace
- účetní závěrka
Pomocník mzdové účetní (I/2014) – Ing. Miroslav Bulla
- nemocenské pojištění,
- přídavky na dítě,
- cestovní náhrady
- mzdy a platy
Roční zúčtování příjmů za rok 2013 (I/2014) – Ing. Martin Děrgel
- ze závislé činnosti,
- z funkčních požitků,
- roční zúčtování záloh
Účetní závěrka podnikatelů za rok 2013 (XII/2013) – Ing. Jiří Koch
- fyzické osoby
- právnické osoby
- vzory podání
- vyplnění tiskopisy
Vážení čtenáři,
pokud jste si nestihli předplatit ediční ročník 2014 jednotlivých měsíčníků, můžete tak učinit
telefonicky: 558 731 125, 731 126, 731 127, faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz.
Těšíme se na Váš zájem o naše publikace i v roce 2014, první číslo nového ročníku vyjde již v prosinci 2013.
|
|
|
Vánoční balíček podnikatele
Podniká Váš manžel, syn, otec? Chcete, aby jeho podnikatelská činnost byla i nadále úspěšná? Připravili jsme tip, jak potěšit Vašeho „podnikatele“ na Vánoce. Přicházíme s užitečnými radami, návody, postupy, které každý podnikatel určitě ocení.
- Občanský zákoník I. s komentářem - obecná část, rodinné právo, absolutní majetková práva
/A5, str. 320/
- Občanský zákoník II. s komentářem - relativní majetková práva, ustanovení společná, přechodná a závěrečná
/A5, str. 320/
- Účetní souvztažnosti pro podnikatele - ČÚS, účetní skupiny a třídy, otevírání a uzavírání účetních knih
/A5, str. 400/
- Daňové a nedaňové výdaje 2013 - jak v praxi uplatnit vynaložené výdaje do daňových výdajů
/A5, str. 264/
+ CD E-Poradce 2013 zdarma
Cena balíčku je 1 212 Kč.
Cena balíčku se 70 % slevou je 455 Kč.
Ušetříte 757 Kč.
Novela zákona o účetnictví
Nejen účetní, ale i podnikatelé, auditoři, daňoví poradci čekají od nového roku změny v účetnictví. Na jaké změny se musí účetní jednotky připravit? Zejména zpřesnění a doplnění ustanovení vymezujících účetní jednotky, rozšíření účetních jednotek, které mají povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem …… a další. Vše potřebné se dozvíte v příspěvcích od odborníků na účetnictví.
- Poradce 3-4/2014 - Novela zákona o účetnictví od 1. ledna 2014 - příspěvek
/A5, str. 432/
- DaÚ1/2014 - Zákon o účetnictví po novele - příspěvek
/A4, str. 80/
- 1000 řešení 1/2014 - Zákon o účetnictví po novele - příklady z praxe
/A5, str. 96/
Cena balíčku je 530 Kč.
Cena balíčku s 30 % slevou je 368 Kč.
Ušetříte 162 Kč.
Nový zákoník práce versus NOZ
Vztah „ZP“ a „NOZ“, ve kterém se budeme my všichni, kteří dnes a denně pracujeme se ZP po 1. lednu 2014 pohybovat, je třeba pochopit. V našich publikacích najdete několik důležitých principů, které zákoník práce a nový občanský zákoník odlišují a zároveň spojují. Které to jsou? Čtěte v příspěvcích od známých odborníků na pracovněprávní vztahy.
- DaÚ 12/2013 - Novela ZP – vztah ZP a NOZ - příspěvek
/A4, str. 80/
- PVS 12-13/2013 - Zákoník práce po novele - příspěvek
/A4, str. 80/
- Aktualizace III/1 - Zákoník práce, Zákon o veřejném zdravotním pojištění, Zákon o státní sociální podpoře ..... - úplná znění zákonů
/A5, str. 408/
Cena balíčku je 712 Kč.
Cena balíčku s 50 % slevou je 356 Kč.
Ušetříte 356 Kč.
Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů.
Jen do vyprodání zásob.
Balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem:
RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY NEBO E-
MAILEM DENNĚ V ČASE OD 9,00 – 15,00 HOD.
Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.
E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
- Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
- Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!
|
|
|
Adresa: |
|
E-mail: |
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
|
|
objednavky@exicon.eu
|
|
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
|
|
|
|
|
|
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 51548/L. |
|
|
V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.
|
Copyright (c) Exicon s.r.o., 2013 |