|
ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ - téma novin |
ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ V ROCE 2011
ZAMĚSTNAVATELÉ - Za zaměstnance se pro účely zdravotního pojištění považuje fyzická osoba, které plynou nebo by měly plynout příjmy ze závislé činnosti nebo funkčních požitků, zdaňované podle § 6 z.č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů. Podmínky, kdy se osoby považují z pohledu zdravotního pojištění za zaměstnance, jsou uvedeny v ustanovení § 5 písm. a) z.č. 48/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů, včetně taxativně vyjmenovaných skupin osob, které se ve zdravotním pojištění za zaměstnance nepovažují.
VYMĚŘOVACÍM ZÁKLADEM zaměstnance je úhrn příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob podle zákona o daních z příjmů (§ 6 z.č. 586/1992 Sb.) a nejsou od této daně osvobozeny a které mu zaměstnavatel zúčtoval v souvislosti se zaměstnáním. Zúčtovaným příjmem se pro tyto účely rozumí plnění, které bylo v peněžní nebo nepeněžní formě nebo formou výhody poskytnuto zaměstnavatelem zaměstnanci nebo předáno v jeho prospěch, popřípadě připsáno k jeho dobru anebo spočívá v jiné formě plnění prováděné zaměstnavatelem za zaměstnance.
NEMOC ZAMĚSTNANCE - V oblasti nemocenského pojištění dochází k podstatné změně, kdy se v období od 1. 1. 2011 do 31. 12. 2013 prodlužuje poskytování náhrady mzdy za pracovní dny při dočasné pracovní neschopnosti a karanténě ze 14 na 21 kalendářních dnů a nemocenské tak bude náležet až od 22. kalendářního dne nemoci. Náhrada mzdy však nepřísluší za první tři směny (pracovní dny), nejvýše však za prvních 24 neodpracovaných hodin z rozvržených směn.
Pokud je zaměstnanec nemocen také po skončení zaměstnání, může být za něj stát plátcem pojistného na zdravotní pojištění, stát a zaměstnavatel může provést oznámení o této skutečnost kódem "N" na formuláři Hromadné oznámení zaměstnavatele (ukončení se oznamuje kódem "K"). Trvání platby státu je vázáno na faktickou výplatu dávek nemocenského pojištění po skončení zaměstnání. K tomu nově dochází až od 22. kalendářního dne nemoci. Zaměstnavatel tak provádí (resp. může provést) oznámení kódem "N" až ke dni, kdy začíná výplata dávek nemocenského pojištění.
OSOBY SAMOSTATNĚ VÝDĚLEČNĚ ČINNÉ - Pro placení pojistného (resp. záloh na pojistné osobami samostatně výdělečně činnými) a stanovení maximálního vyměřovacího základu v roce 2011 je ve zdravotním pojištění důležité Nařízení vlády č. 283/2010 ze dne 29. 9. 2010, kterým se pro účely důchodového pojištění stanoví výše všeobecného vyměřovacího základu za rok 2009 včetně přepočítacího koeficientu pro úpravu tohoto všeobecného vyměřovacího základu za rok 2009. Z těchto údajů se následně vypočítává průměrná mzda pro rok 2011, bezprostředně ovlivňující placení pojistného zaměstnavateli a osobami samostatně výdělečně činnými.
MINIMÁLNÍ ZÁLOHA OSVČ - Výše všeobecného vyměřovacího základu za rok 2009 činí 24 091,- Kč. Výše přepočítacího koeficientu pro úpravu tohoto všeobecného vyměřovacího základu představuje hodnotu 1,0269. Součinem těchto dvou částek dostaneme po zaokrouhlení průměrnou mzdu pro rok 2011 ve výši 24 740 Kč. Minimální měsíční vyměřovací základ OSVČ pro rok 2011 je tímto určen sazbou 50 % z částky 24 740 Kč, tj. 12 370 Kč. Minimální výše zálohy OSVČ pro rok 2011 se vypočte jako 13,5 % z částky 12 370 Kč a zvyšuje se tak od ledna 2011 z dosavadních 1 601 Kč na 1 670 Kč. Posledním dnem splatnosti nové minimální zálohy na měsíc leden ve výši 1 670 Kč je 8. únor 2011.
SNÍŽENÍ MINIMÁLNÍHO VYMĚŘOVACÍHO ZÁKLADU - Minimální vyměřovací základ OSVČ se sníží na poměrnou část odpovídající počtu kalendářních měsíců, pokud OSVČ měla nárok výplatu nemocenského nebo peněžité pomoci v mateřství jako OSVČ. Za pobírání nemocenského z nemocenského pojištění OSVČ se pro účely tohoto zákona považuje též období prvních tří kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény), po které se nemocenské neposkytuje.
MAXIMUM V ROCE 2011 - V roce 2011 se nemění konstrukce výpočtu maximálního vyměřovacího základu zaměstnance i OSVČ, který je stanoven na úrovni 72násobku průměrné mzdy. To znamená, že zaměstnavatelé budou řešit v tomto kalendářním roce odvod pojistného do maxima 1 781 280 Kč (72 x 24 740). Maximální výše zálohy OSVČ v roce 2011 činí 20 040 Kč [(1 781 280: 12) x 0,135] a je splatná od měsíce, ve kterém OSVČ podá v roce 2011 Přehled za rok 2010.
OSOBY, ZA KTERÉ JE PLÁTCEM POJISTNÉHO STÁT - V průběhu roku 2010 bylo snahou zvýšit od 1. 1. 2011 vyměřovací základ pro platbu pojistného státem za osoby, za které stát pojistné platí. Tento záměr se však s ohledem na úsporný program vlády nepodařilo uskutečnit, proto i v roce 2011 činí vyměřovací základ pro platbu pojistného státem částku 5 355 Kč a pojistné, náležející příslušným zdravotním pojišťovnám za každého takového pojištěnce, pak 723 Kč měsíčně. Částku odpočtu od dosaženého příjmu zaměstnance ve výši 5 355 Kč je možno použít pouze v případě, kdy jsou splněny tyto podmínky uvedené v ustanovení § 3 odst. 7 z. č. 592/1992 Sb.
OSOBY BEZ ZDANITELNÝCH PŘÍJMŮ - Za osobu bez zdanitelných příjmů se považuje takový pojištěnec s trvalým pobytem na území České republiky, který nemá v rámci celého kalendářního měsíce příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti anebo není za něj plátcem pojistného stát. Jinak řečeno, pokud je pojištěnec v průběhu kalendářního měsíce alespoň jeden den registrován u zdravotní pojišťovny buď jako zaměstnanec, nebo jako osoba samostatně výdělečně činná, nebo je zařazen v některé ze skupin osob, za které platí pojistné stát, není v tomto měsíci osobou bez zdanitelných příjmů.
Pojištěnec, který chce být zařazen v této kategorii, je povinen přihlásit se u své zdravotní pojišťovny v zákonné osmidenní lhůtě, sdělit své jméno, příjmení, adresu trvalého bydliště, rodné číslo a platit pojistné. Osoba bez zdanitelných příjmů platí pojistné ve vazbě na vyměřovací základ, kterým je minimální mzda, výše pojistného činí 13,5 % z aktuální výše minimální mzdy. To znamená, že měsíční platba pojistného osob bez zdanitelných příjmů představuje v roce 2011 částku 1 080 Kč.
(Víc se o tomto tématu dočtete v měsíčníku PaM 2/2011)
PRACOVNÍ SMLOUVA A DOHODA Z POHLEDU ZDRAVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ V ROCE 2011 - ROZDÍLY
ČASTO SE OBJEVUJÍ NEJASNOSTI,
jak postupovat z hlediska placení pojistného a plnění ostatních zákonných povinností ve zdravotním pojištění jednak při zaměstnávání na základě "klasické" pracovní smlouvy, jednak v případě, kdy je se zaměstnancem sjednána dohoda o pracovní činnosti. I v právních podmínkách roku 2011 tyto odlišnosti (ne každému zcela zřejmé) přetrvávají, proto dochází k nesprávnému výkladu, s čímž následně souvisí především reálná možnost vzniku dlužného pojistného a penále nebo naopak může dojít ke vzniku přeplatku na pojistném.
PODMÍNKY VZNIKU PRACOVNÍHO POMĚRU
jsou specifikovány zejména v ustanoveních § 33 a následujících ZP, skončení pracovního poměru je pak zakotveno od § 48 tohoto právního předpisu. Zcela konkrétně jsou pak v § 76 ZP definovány podmínky sjednání dohody o pracovní činnosti.
Na základě dohody o pracovní činnosti nelze vykonávat práci v rozsahu překračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby, neboli dohoda o pracovní činnosti může být sjednána maximálně na poloviční pracovní úvazek týdenní pracovní doby u daného zaměstnavatele.
Dohoda musí být uzavřena písemně s uvedením sjednaných prací, sjednaného rozsahu pracovní doby práce, odměny, rozsahu pracovní doby včetně doby (určité, neurčité), na kterou se dohoda uzavírá.
PŘIHLAŠOVÁNÍ A ODHLAŠOVÁNÍ ZAMĚSTNANCŮ
bylo do konce roku 2007 bezprostředně navázáno na vznik resp. zánik účasti zaměstnance na nemocenském pojištění. V rámci zásadního odklonu zdravotního pojištění od nemocenského pojištění k datu 1. ledna 2008 se ve zdravotním pojištění změnily i podmínky pro plnění oznamovací povinnosti, kdy přihlašování a odhlašování zaměstnanců má svoji speciální právní úpravu, uvedenou v ustanovení § 8 odst. 2 zákona č. 48/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Obecně platí, že povinnost zaměstnavatele platit za své zaměstnance část pojistného vzniká dnem nástupu zaměstnance do zaměstnání a zaniká dnem skončení zaměstnání. Za den nástupu zaměstnance do zaměstnání se považuje u pracovního poměru včetně pracovního poměru sjednaného podle cizích právních předpisů den, ve kterém zaměstnanec nastoupil do práce a za den ukončení zaměstnání se považuje den skončení pracovního poměru. To znamená, že je-li v pracovní smlouvě sjednán den nástupu do zaměstnání například 1. leden 2011, přihlašuje zaměstnavatel zaměstnance u zdravotní pojišťovny k tomuto datu.
U dohod o pracovní činnosti se za den nástupu zaměstnance do zaměstnání považuje den, ve kterém zaměstnanec poprvé po uzavření dohody o pracovní činnosti začal vykonávat sjednanou práci. Za den ukončení zaměstnání se pak považuje den, jímž uplynula doba, na kterou byla dohoda o pracovní činnosti sjednána.
(Víc se o tomto tématu dočtete v měsíčníku PVS 3/2011)
ZAMĚSTNANCI - ÚČAST NA ZDRAVOTNÍM POJIŠTĚNÍ
POSUZOVÁNÍ OSOB,
které se ve zdravotním pojištění považují za zaměstnance (tedy s povinností placení pojistného a plnění ostatních zákonných povinností zaměstnavatelem), je upraveno v ustanovení § 5 písm. a) zákona č. 48/1997 Sb.
Právní úprava platná do 31. 12. 2007 stanovovala, že pojištěnec je plátcem pojistného tehdy, je-li zaměstnancem v pracovním poměru, účastným nemocenského pojištění. Mimoto zde byly zde taxativním výčtem vyjmenovány osoby, které se pro účely zdravotního pojištění dále považovaly za zaměstnance v pracovním poměru.
V současné době již účast na zdravotním pojištění není bezprostředně vázána na účast zaměstnance na nemocenském pojištění [dosud přetrvávající výjimky, aplikované pro účely zdravotního pojištění, naleznete v ustanovení § 5 písm. a) zákona č. 48/1997 Sb., body 4 až 7]. Ačkoliv jsou ve zdravotním pojištění posuzovány osoby jako zaměstnanci i nadále podle tohoto zákonného ustanovení, platí v roce 2011 následující:
- za zaměstnance se pro účely zdravotního pojištění považuje fyzická osoba, které plynou nebo by měly plynout příjmy ze závislé činnosti nebo funkčních požitků podle § 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, které:
- jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob,
- nejsou od této daně osvobozeny,
- byly zaměstnavatelem zaměstnanci zúčtovány v souvislosti se zaměstnáním.
- na rozdíl od dříve platné právní úpravy zákon vyjmenovává osoby, které se ve zdravotním pojištění za zaměstnance nepovažují.
V následujícím textu podávám formou příkladů vysvětlení v souvislosti s plněním oznamovací povinnosti zaměstnavatele po 1. 1. 2011, tedy přihlašováním a odhlašováním zaměstnance u zdravotní pojišťovny v návaznosti na jeho účast na zdravotním pojištění.
Příklad č. 1
Zaměstnavatel uzavřel se zaměstnancem pracovní smlouvu od 1. 1. 2011, přičemž zaměstnanec nastoupil do zaměstnání v pondělí dne 3. 1. 2011. Tento pracovněprávní vztah byl ukončen dohodou ke dni 30. 4. 2011, kdy zaměstnanec naposledy pracoval v pátek dne 29. 4. 2011.
Ve vztahu ke zdravotní pojišťovně zaměstnance použije zaměstnavatel při plnění oznamovací povinnosti na formuláři Hromadné oznámení zaměstnavatele kódy "P" s datem 1. 1. 2011 a "O" s datem 30. 4. 2011. Postup vychází z ustanovení § 34 odst. 1 písm. c) a § 36 odst. 1 zákoníku práce. Stejným způsobem postupuje zaměstnavatel i v případě, kdy je pracovní poměr sjednán podle cizích právních předpisů.
Příklad č. 2
Zaměstnavatel uzavřel se zaměstnancem dohodu o pracovní činnosti od 1. 2. 2011 a tohoto dne i začal pracovat. Tato dohoda byla sjednána na období do 31. 3. 2011, zaměstnanec naposledy pracoval dne 24. 3. 2011 a od následujícího dne byl nemocen až do 31. 3. 2011 včetně. V měsíci únoru činil hrubý příjem zaměstnance 6 000 Kč, v březnu z důvodu nemoci pak 4 000 Kč. U zaměstnance se jedná o jediné zaměstnání a vztahuje se na něj (resp. na jeho zaměstnavatele - plátce pojistného) povinnost odvodu pojistného alespoň z minimálního vyměřovacího základu.
Z hlediska placení pojistného a plnění ostatních zákonných povinností ve zdravotním pojištění má tato situace několik aspektů, kdy zaměstnavatel:
- přihlásí zaměstnance kódem "P" k datu 1. 2. 2011 a odhlásí kódem "O" k datu 31. 3. 2011, tedy ke dni, jímž uplynula doba, na kterou byla tato dohoda sjednána
- odvede pojistné za měsíc únor z vyměřovacího základu ve výši minimální mzdy 8 000 Kč, tedy včetně doplatku pojistného ve výši 13,5 % z rozdílové částky 2 000 Kč (270 Kč) postupem dále uvedeným
odvede pojistné za měsíc březen z poměrné části minimálního vyměřovacího základu za 24 kalendářních dnů trvání zaměstnání v tomto měsíci, tedy ve výši 13,5 % z částky 6 193,54 Kč. Protože částka zúčtovaného hrubého příjmu
(4 000 Kč) ještě nezajišťuje odvod pojistného ze zákonného minima (z jeho poměrné části), musí být dále odvedeno pojistné z vyměřovacího základu 2 193,54 Kč v částce 297 Kč. Doplatky pojistného (270 Kč resp. 297 Kč) hradí prostřednictvím zaměstnavatele v plné výši zaměstnanec, na organizaci by povinnost jejich úhrady přecházela pouze v případě, kdy by byl nižší vyměřovací základ zapříčiněn překážkami na straně zaměstnavatele ve smyslu ustanovení § 207 až 209 zákoníku práce.
Příklad č. 3
Zaměstnanec uzavřel se zaměstnavatelem dohodu o provedení práce na období od 1. 2. 2011 do 28. 2. 2011 s hrubým příjmem 9 000 Kč.
Osoby činné na základě dohody o provedení práce se nepovažují ve zdravotním pojištění za zaměstnance, zaměstnavatel neodvádí za tohoto zaměstnance pojistné a ani neplní oznamovací povinnost. Jak u dohod o provedení práce, tak i v případě příjmu nedosahujícího na dohodu o pracovní částky 2 000 Kč, nevznikají pro zaměstnavatele ve zdravotním pojištění žádné povinnosti. Naopak, pojištěnec musí mít z pohledu zdravotního pojištění řešen v tomto měsíci svůj pojistný vztah, kdy musí být zařazen u zdravotní pojišťovny alespoň jeden den v některé z těchto tří kategorií:
- zaměstnanec (v zaměstnání s příjmy ze závislé činnosti nebo funkčních požitků ve smyslu ustanovení § 5 písm. a) zákona č. 48/1997 Sb. nebo
- osoba samostatně výdělečně činná a nebo
- osoba, za kterou platí pojistné stát (např. poživatel některého z důchodů, žena mateřské nebo rodičovské dovolené, uchazeč o zaměstnání apod.)
Není-li splněna ani jedna z těchto možností, stává se pojištěnec na příslušný kalendářní měsíc osobou bez zdanitelných příjmů s povinností zaplatit pojistné ve výši 1 080 Kč.
(Víc se o tomto tématu dočtete v publikaci Daňová přiznání za rok 2010)
|
|
|
ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ |
PŘIHLÁŠENÍ ZAMĚSTNANCE U ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNY
Zaměstnavatel uzavřel se zaměstnancem pracovní smlouvu od soboty 1. ledna 2011, přičemž zaměstnanec nastoupil do zaměstnání v pondělí dne 3. ledna 2011.
Kdy vzniká zaměstnanci účast na zdravotním pojištění?
V souladu s ustanovením § 34 odst. 1 písm. c) a § 36 odst. 1 ZP se v případě pracovního poměru považuje za den nástupu do zaměstnání den, který je uveden v pracovní smlouvě. Jelikož lze jako den nástupu do práce sjednat i den pracovního klidu, považuje se pro účely zdravotního pojištění za den nástupu zaměstnance do zaměstnání den vzniku pracovního poměru uvedený v pracovní smlouvě. To znamená, že například v případě sjednání pracovního poměru od 1. 1. vzniká účast na zdravotním pojištění tímto dnem a k tomuto datu přihlašuje zaměstnavatel zaměstnance u zdravotní pojišťovny.
NEMOC PŘI DOHODĚ O PRACOVNÍ ČINNOSTI
Zaměstnavatel uzavřel se zaměstnancem dohodu o pracovní činnosti na období od 3. 1. do 31. 12. 2011, nicméně již celý měsíc únor byl nemocný.
Odhlašuje zaměstnavatel zaměstnance na tento měsíc u zdravotní pojišťovny, protože zaměstnanec nemá v měsíci žádný příjem?
Jestliže zaměstnanec nedosáhne v měsíci únoru (byť z důvodu nemoci) příjmu alespoň 2 000 Kč, použije zaměstnavatel ve vztahu ke zdravotní pojišťovně kód "O" k datu 31. 1., čímž oznámí zdravotní pojišťovně, že tato osoba přestala být pro účely placení pojistného na zdravotní pojištění zaměstnancem. V měsíci únoru si musí tato osoba vyřešit svůj pojistný vztah (na což ji může zaměstnavatel upozornit), a to tím způsobem, že se například na tento měsíc přihlásí u své zdravotní pojišťovny jako osoba bez zdanitelných příjmů a zaplatí pojistné v částce 1 080 Kč. Pokud bude zaměstnanci zúčtován v měsíci březnu hrubý příjem alespoň 2 000 Kč, přihlásí zaměstnavatel zaměstnance znovu u zdravotní pojišťovny kódem "P" k datu 1.3. Výše popisovaný postup placení pojistného jako osobou bez zdanitelných příjmů platí pouze v případě, kdy je sjednaná dohoda o pracovní činnosti jediným příjmem zaměstnance. Pokud je zaměstnanec například současně OSVČ (a platí zálohy na pojistné alespoň v minimální povinné výši 1 670 Kč) nebo má jiné zaměstnání, ve kterém odvádí jeho zaměstnavatel pojistné alespoň z minimální mzdy, anebo patří mezi osoby, za které platí pojistné stát, použije zaměstnavatel zmiňované kódy, nicméně v měsíci únoru má tato osoba z pohledu placení pojistného svůj pojistný vztah vyřešen.
ODMĚNA PO SKONČENÍ ZAMĚSTNÁNÍ
Zaměstnanec ukončil pracovněprávní vztah ve firmě ke dni 31. 1. 2011. U příležitosti jeho životního jubilea 60 let mu firma zúčtovala v měsíci březnu 2011 odměnu ve výši 7 000 Kč.
Odvádí se z této odměny pojistné na zdravotní pojištění?
Jedná se o příjem zúčtovaný po skončení zaměstnání, který zaměstnavatel zahrne do vyměřovacího základu, resp. odvede z něho pojistné. Jelikož tato osoba není v měsíci zúčtování odměny zaměstnána, nezahrnuje ji zaměstnavatel v měsíci březnu do celkového počtu zaměstnanců v Přehledu o platbě pojistného zaměstnavatele, částku vyměřovacího základu a výši pojistného však v tomto Přehledu uvede.
STUDIUM VYSOKÉ ŠKOLY PŘI ZAMĚSTNÁNÍ
Zaměstnanec studuje dálkově vysokou školu.
Patří ve zdravotním pojištění zaměstnanci studující při zaměstnání dálkově vysokou školu mezi osoby, za které je plátcem pojistného stát? Může zaměstnavatel uplatnit u těchto osob odpočet od dosaženého příjmu?
Z hlediska zařazení do kategorie osob, za které platí pojistné stát, není rozhodující, zda se jedná o prezenční (denní) či distanční (dálkovou) formu studia, nebo o jeho kombinaci. Podmínkou pro zařazení do této kategorie je studium na vysoké škole, která patří mezi školy poskytující soustavnou přípravu na budoucí povolání. Na placení pojistného státem za tohoto zaměstnaného studenta nemá vliv ani skutečnost, že student souběžně se studiem vykonává výdělečnou činnost. Při odvodu pojistného u takového zaměstnance může zaměstnavatel uplatnit v roce 2011 odpočet od dosaženého příjmu ve výši 5 355 Kč pouze v případě, kdy jsou splněny zákonné podmínky, uvedené v § 3 odst. 7 zákona č. 592/1992 Sb. - musí se jednat o zaměstnavatele zaměstnávajícího více než 50 % osob se zdravotním postižením z celkového průměrného přepočteného počtu jeho zaměstnanců, přičemž odpočet lze použít pouze u poživatelů invalidního důchodu. To znamená, že v drtivé většině případů nárok na odpočet uplatněn nebude. Vyměřovacím základem pro placení pojistného u osob, za které hradí pojistné stát, je dosažený příjem bez povinnosti dopočtu do minimálního vyměřovacího základu.
PŘEČERPANÁ DOVOLENÁ
Z důvodu rozsáhlé neomluvené absence zaměstnavatel okamžitě zrušil pracovní poměr se zaměstnancem. Zaměstnanec však předtím čerpal řádnou dovolenou, na kterou mu ovšem po krácení z titulu neomluvené absence nárok nevznikl.
Jak se postupuje z hlediska placení zdravotního pojištění, aby pojistné bylo odvedeno v souladu se zákonem?
Při posuzování přečerpané dovolené je zapotřebí vycházet z ustanovení § 222 odst. 5 ZP, podle kterého je zaměstnanec povinen vrátit vyplacenou náhradu mzdy za dovolenou nebo její část, na niž ztratil nárok, popřípadě na niž mu právo nevzniklo. Jestliže zaměstnanec ztratil nárok na dovolenou nebo mu právo na dovolenou nevzniklo, lze stěží období poskytnutého volna kvalifikovat jinak než jako období pracovního volna bez náhrady příjmu. Pokud podle § 3 odst. 5 zák. č. 592/1992 Sb. trvalo pracovní volno bez náhrady příjmu po dobu kratší než celý kalendářní měsíc, připočte se v tomto zaměstnání k úhrnu příjmů započitatelných do vyměřovacího základu za každý kalendářní den trvání pracovního volna poměrná část minimální mzdy. Vzhledem ke skutečnosti, že z náhrady mzdy za přečerpanou dovolenou bylo (popř. mělo být) odvedeno pojistné na zdravotní pojištění, vyrovná zaměstnavatel s příslušnou zdravotní pojišťovnou rozdíl mezi pojistným z titulu náhrady mzdy za dovolenou a pojistným za dny přečerpané dovolené, vypočteným z neplaceného volna. Je zřejmé, že ve většině případů se bude jednat o přeplatek pojistného, který plátce vyrovná buď v rámci odvodu pojistného, popřípadě požádá zdravotní pojišťovnu o vrácení takto vzniklého přeplatku. K nedoplatku pojistného může v tomto případě dojít zcela výjimečně, za této situace zaměstnavatel dlužné pojistné neprodleně uhradí.
SOUBĚŽNÉ PŘÍJMY
Pojištěnec začal při zaměstnání podnikat. Jeho pravidelný hrubý příjem v zaměstnání se pohybuje v rozpětí od 4 800 do 6 200 Kč, nicméně svoji samostatnou výdělečnou činnost nepovažuje za hlavní zdroj příjmů.
Musí být dodržen minimální vyměřovací základ v některé z činností?
Z hlediska placení pojistného na zdravotní pojištění nelze sčítat příjmy z těchto činností. Naopak, právní úprava platná ve zdravotním pojištění jednoznačně stanoví, že minimální vyměřovací základ musí být dodržen buď v zaměstnání, nebo v samostatné výdělečné činnosti. V podstatě si pojištěnec může vybrat, kterou z těchto činností si zvolí jako hlavní zdroj svých příjmů. Buď to mohou být příjmy ze zaměstnání (případně v součtu s jinými příjmy), nebo příjmy z podnikání. Pokud se pojištěnec rozhodne, že hlavním zdrojem jeho příjmů bude zaměstnání, pak:
- musí být zaměstnavatelem odvedeno pojistné nejméně z minimálního vyměřovacího základu 8 000 Kč, tedy včetně doplatku pojistného do tohoto zákonného minima (takto zaměstnavatel postupoval již před zahájením podnikání zaměstnance),
- není povinností pojištěnce platit zálohy na pojistné, ale pojistné zaplatí jednorázově do osmi dnů po podání daňového přiznání za uplynulé zdaňovací období sazbou 13,5 % z 50 % skutečných příjmů po odpočtu výdajů.
- Jestliže si pojištěnec zvolí jako hlavní zdroj příjmů samostatnou výdělečnou činnost, pak platí následující:
- jako OSVČ musí platit zálohy na pojistné alespoň v minimální povinné výši, v roce 2011 tedy nejméně v částce 1 670 Kč,
- v zaměstnání se odvádí pojistné ze skutečné výše příjmu, tedy bez dopočtu do minimálního vyměřovacího základu 8 000 Kč. V takovém případě dokladuje pojištěnec zaměstnavateli Čestným prohlášením, že v rámci své samostatné výdělečné činnosti platí alespoň minimální zálohy ve smyslu zákona.
Pokud by se jednalo například o osobu, za kterou je plátcem pojistného stát, nemusel by být v takovém případě dodržen minimální vyměřovací základ ani v zaměstnání, ani v samostatné výdělečné činnosti a pojistné by se v každé z těchto činností odvádělo ze skutečné výše příjmů (z 50 % příjmů po odpočtu výdajů v samostatné výdělečné činnosti). I v případě, kdy je samostatná výdělečná činnost vedlejším zdrojem příjmů a zálohy na pojistné se neplatí, musí pojištěnec řádně plnit oznamovací povinnost, to znamená oznámit zdravotní pojišťovně v zákonné osmidenní lhůtě zahájení resp. ukončení své samostatné výdělečné činnosti.
(Víc otázek a odpovědí na nejen toto téma najdete v měsíčníku PVS 3/2011)
|
|
|
ZE SBÍRKY ZÁKONŮ ČR VYBÍRÁME:
Částka číslo 10/2011 ze dne 18.2.2011 25/2011 Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí o uložení kolektivních smluv vyššího stupně 26/2011 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstev obcí 27/2011 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstev obcí
Částka číslo 11/2011 ze dne 18.2.2011 28/2011 Zákon, kterým se mění zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony 29/2011 Zákon o státním dluhopisovém programu na úhradu části schodku státního rozpočtu České republiky za rok 2009 převyšujícího rozpočtovaný schodek 30/2011 Zákon, kterým se mění zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád, a další související zákony 31/2011 Zákon, kterým se mění zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů 32/2011 Zákon, kterým se mění zákon č. 154/2000 Sb., o šlechtění, plemenitbě a evidenci hospodářských zvířat a o změně některých souvisejících zákonů (plemenářský zákon), ve znění pozdějších předpisů 33/2011 Zákon, kterým se mění zákon č. 91/1996 Sb., o krmivech, ve znění pozdějších předpisů 34/2011 Zákon, kterým se mění zákon č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů
Částka číslo 12/2011 ze dne 23.2.2011 35/2011 Sdělení Ministerstva financí, jímž se určují emisní podmínky Dluhopisu České republiky, 2011-2014, 2,75 % 36/2011 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení dodatečných voleb do zastupitelstev obcí 37/2011 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstva obce
Částka číslo 13/2011 ze dne 23.2.2011 38/2011 Nařízení vlády o formulářích pro smlouvy, ve kterých se sjednává dočasné užívání ubytovacího zařízení nebo s tím spojené služby
Částka číslo 14/2011 ze dne 28.2.2011 39/2011 Nález Ústavního soudu ze dne 25. ledna 2011 sp. zn. Pl. ÚS 15/10 ve věci návrhu na zrušení části ustanovení § 43 odst. 2 zákona č. 166/1993 Sb., o Nejvyšším kontrolním úřadu, ve znění pozdějších předpisů 40/2011 Nález Ústavního soudu ze dne 25. ledna 2011 sp. zn. Pl. ÚS 13/09 ve věci návrhu na zrušení čl. 2 odst. 3 a čl. 3 odst. 2 obecně závazné vyhlášky města Vodňany č. 4/2008 o ochraně veřejného pořádku při provozování hostinských činností
Částka číslo 15/2011 ze dne 28.2.2011 41/2011 Zákon, kterým se mění některé zákony v souvislosti se stanovením kapitálových požadavků a postupů dohledu nad bankami, spořitelními a úvěrními družstvy a obchodníky s cennými papíry 42/2011 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 597/2006 Sb., o sledování a vyhodnocování kvality ovzduší 43/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 197/2008 Sb., kterou se vydává vzor formuláře návrhu na vydání elektronického platebního rozkazu
Částka číslo 16/2011 ze dne 28.2.2011 44/2011 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, ve znění pozdějších předpisů 45/2011 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 565/2006 Sb., o platových poměrech vojáků z povolání, ve znění pozdějších předpisů 46/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 396/2010 Sb., o stanovení hodnot bodu, výše úhrad zdravotní péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění a regulačních omezení objemu poskytnuté zdravotní péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění pro rok 2011
MEDZINÁRODNÍ SMLOUVY:
Částka číslo 2/2011 ze dne 21.1.2011
3. Sdělení Ministerstva zahraničních věcí o přístupu České republiky k Úmluvě o založení Evropské organizace pro využívání meteorologických družic (EUMETSAT)
4. Sdělení Ministerstva zahraničních věcí o přístupu České republiky k Protokolu o výsadách a imunitách Evropského organizace pro využívání meteorologických družic (EUMETSAT)
5. Sdělení Ministerstva zahraničních věcí o sjednání Dohody mezi Českou republikou a Evropskou organizací pro využívání meteorologických družic (EUMETSAT)
Částka číslo 3/2011 ze dne 25.1.2011
6. Sdělení Ministerstva zahraničních věcí o sjednání Dohody mezi vládou České republiky a vládou Mongolska o ukončení platnosti Dohody mezi vládou Československé socialistické republiky a vládou Mongolské lidové republiky o vzájemném poskytnutí užívacího práva k pozemkům pro výstavbu administrativně-služebních budov Velvyslanectví Československé socialistické republiky v Mongolské lidové republice a Velvyslanectví Mongolské lidové republiky v Československé socialistické republice ze dne 4. června 1976, včetně Doplňku k Dohodě o vzájemném poskytnutí užívacího práva ze dne 29. června 1982, tvořícího její nedílnou součást, Dohody o vzájemném prodeji budov Velvyslanectví Československé socialistické republiky v Mongolské lidové republice a Velvyslanectví Mongolské lidové republiky v Československé socialistické republice ze dne 4. června 1976 a Ujednání mezi Ministerstvem financí Československé socialistické republiky a Ministerstvem financí Mongolské lidové republiky o způsobu přepočtu národních měn na převoditelné ruble pro zúčtování výstavby objektů Velvyslanectví Československé socialistické republiky v Ulánbátaru a Velvyslanectví Mongolské lidové republiky v Praze ze dne 1. března 1984
Částka číslo 4/2011 ze dne 21.1.2011
7. Sdělení Ministerstva zahraničních věcí, kterým se vyhlašuje konsolidovaný text Úmluvy o Mezinárodní družicové organizaci pro pohyblivé služby (IMSO)
Částka číslo 2/2011 ze dne 21.1.2011
8. Sdělení Ministerstva zahraničních věcí, kterým se vyhlašuje konsolidovaný text Dohody o mezinárodních přepravách zkazitelných potravin a o specializovaných prostředcích určených pro tyto přepravy(ATP)
9. Sdělení Ministerstva zahraničních věcí o přijetí Českou republikou změny Přílohy I Rámcové Úmluvy Organizace spojených národů o změně klimatu
10. Sdělení Ministerstva zahraničních věcí, kterým se vyhlašuje oprava českého překladu Evropské úmluvy o osvojení dětí, vyhlášené pod č. 132/2000 Sb. m. s.
|
|
|
ZE SBÍRKY ZÁKONŮ V KOSTCE |
LEDEN
přehled nových předpisů a změn v legislativě od částky 1/2011 do částky 7/2011, ve výběru pro podnikatelskou sféru
PODNIKÁNÍ
Vyhláška - elektronické zadávání veřejných zakázek
Vyhláška č. 9/2011 Sb., kterou se stanoví podrobnější podmínky týkající se elektronických nástrojů a úkonů učiněných elektronicky při zadávání veřejných zakázek a podrobnosti týkající se certifikátu shody
Částka 4/2011 Sb. Účinnost 20. 1. 2011
Zrušuje odpovídající vyhlášku č. 329/2006 Sb.
Podstata úpravy: K provedení § 149 odst. 8 a 9 zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění zákona č. 179/2010 Sb.
Stanoví zejména:
- Obecné požadavky na provádění elektronických úkonů při zadávání veřejných zakázek.
- Poskytování zadávací dokumentace a dodatečných informací.
- Podávání a otevírání nabídek.
- Pořizování záznamů o elektronických úkonech.
- Podmínky pro vydání certifikátu shody elektronických nástrojů.
NEMOVITOSTI
Novelizace vyhlášky - využívání území
Vyhláška č. 20/2011 Sb., kterou se mění vyhláška č. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území, ve znění pozdějších předpisů
Částka 7/2011 Sb. Účinnost 15. 3. 2011
Podstata úpravy: K provedení § 193 a § 194 písm. a) zákona č. 183/2006 Sb., stavební zákon, ve znění zákona č. 227/2009 Sb.
FINANCE
Vyhláška - ukončení platnosti bankovek po 50 Kč
Vyhláška č. 21/2011 Sb., o ukončení platnosti bankovek po 50 Kč vzoru 1994 a vzoru 1997 a o změně vyhlášky č. 2/2007 Sb., o ukončení platnosti bankovek po 50 Kč vzoru 1993, bankovek po 100 Kč vzoru 1993, bankovek po 200 Kč vzoru 1993 a bankovek po 500 Kč vzoru 1993
Částka 7/2011 Sb. Účinnost 1. 3. 2011
Podstata úpravy: K provedení zákona č. 6/1993 Sb., o České národní bance, ve znění zákona č. 442/2000 Sb.
Stanoví zejména:
- Platnost bankovek po 50 Kč vzoru 1994 a 1997 se ukončuje dnem 31. 3. 2011.
- Tyto bankovky vyměňují v době od 1. 4. 2011 do 31. 3. 2012 všechny banky provádějící pokladní operace a ČNB; od 1. 4. 2012 do 31. 3. 2017 pouze ČNB.
- Výměna bankovek po 50 Kč vzoru 1993 končí ke dni 31. 3. 2017.
PRÁCE A MZDY
Sdělení - průměrná hrubá roční mzda
Sdělení MPSV č. 2/2011 Sb., o výši průměrné hrubé roční mzdy v ČR za rok 2009 pro účely vydávání modrých karet podle zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území ČR a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů
Částka 1/2011 Sb. Účinnost 7. 1. 2011
Podstata úpravy: Na základě průměrné hrubé měsíční mzdy v ČR v roce 2009 ve výši 23 598 Kč činí pro období od 1. 1. 2011 do 30. 4. 2011 průměrná hrubá roční mzda v ČR 283 176 Kč.
ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
Vyhláška - zjišování stavu podzemních vod
Vyhláška č. 5/2011 Sb., o vymezení hydrogeologických rajonů a útvarů podzemních vod, způsobu hodnocení stavu podzemních vod a náležitostech programů zjišování a hodnocení stavu podzemních vod
Částka 2/2011 Sb. Účinnost 26. 1. 2011
Podstata úpravy: K provedení zákona č. 254/2001 Sb., vodní zákon, ve znění zákona č. 20/2004 Sb. a č. 150/2010 Sb.
Novelizace vyhlášky - ochrana přírody a krajiny
Vyhláška č. 17/2011 Sb., kterou se mění vyhláška č. 395/1992 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů
Částka 6/2011 Sb. Účinnost 1. 3. 2011
VEŘEJNÁ SPRÁVA
Novelizace vyhlášky - označení Policie ČR
Vyhláška č. 1/2011 Sb., kterou se mění vyhláška č. 460/2008 Sb., o způsobu vnějšího označení, služebních stejnokrojích a zvláštním barevném provedení a označení služebních vozidel, plavidel a letadel Policie ČR a o prokazování příslušnosti k Policii ČR
Částka 1/2011 Sb. Účinnost 22. 1. 2011
Podstata úpravy: K provedení zákona č. 273/2008 Sb., o Policii ČR.
Novelizace vyhlášky - kontaktní místa veřejné správy
Vyhláška č. 8/2011 Sb., kterou se mění vyhláška č. 364/2009 Sb., o seznamu obecních úřadů a zastupitelských úřadů, které jsou kontaktními místy veřejné správy (vyhláška o kontaktních místech veřejné správy), ve znění vyhlášky č. 218/2010 Sb.
Částka 3/2011 Sb. Účinnost 29. 1. 2011
Podstata úpravy: K provedení zákona č. 365/2000 Sb., o informačních systémech veřejné správy, ve znění zákona č. 81/2006 Sb., č. 110/2007 Sb., č. 269/2007 Sb. a č. 130/2008 Sb.
Změny se týkají zejména přílohy č. 1, která stanoví správní obvody některých obcí s rozšířenou působností.
VZDĚLÁVÁNÍ
Novelizace vyhlášky - krajské normativy
Vyhláška č. 11/2011 Sb., kterou se mění vyhláška č. 492/2005 Sb., o krajských normativech, ve znění pozdějších předpisů
Částka 5/2011 Sb. Účinnost 31. 1. 2011
Podstata úpravy: K provedení zákona č. 561/2004 Sb., školský zákon.
KOMUNIKACE
Vyhláška - pokrytí signálem rozhlasového vysílání
Vyhláška č. 22/2011 Sb., o způsobu stanovení pokrytí signálem zemského rozhlasového vysílání šířeného ve vybraných kmitočtových pásmech
Částka 7/2011 Sb. Účinnost 26. 2. 2011
Podstata úpravy: K provedení zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích, ve znění zákona č. 153/2010 Sb.
|
|
|
1. března úterý
|
Daně z příjmů – plátce
|
Listinné podání vyúčtování daně
z příjmů ze závislé činnosti zálohově sražené z mezd
za kalendářní rok 2010 včetně příloh (elektronické podání až
do 21. 3.)
(§ 38j odst. 5 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
8. března
úterý
|
Zdravotní poj. – OSVČ
|
Odvod
zálohy na zdravotní pojištění OSVČ za únor 2011
(§ 7 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na
všeobecné zdravotní pojiš.)
|
15. března úterý
|
Daně z příjmů – poplatník
|
Odvod čtvrtletní zálohy na
daň z příjmů na rok 2011, pokud poslední známá daňová
povinnost poplatníka přesáhla 150.000 Kč.
(§ 38a odst. 4 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
|
Daně z příjmů – platební
zpro-středkovatel
|
Oznámení platebního
zprostředkovatele (datovou zprávou) o výplatách příjmů
úrokového charakteru zejména občanům jiných státu EU, resp. EHP za
rok 2010
(§ 38fa odst. 5 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
21. března
pondělí
(za neděli 20. 3.)
|
Daň z příjmů – plátce
|
Odvod úhrnu sražených záloh na
daň z příjmů z mezd za únor 2011
(38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
|
|
Elektronické podání vyúčtování
daně z příjmů ze závislé činnosti zálohově sražené z mezd
za rok 2010 včetně příloh (listinné podání bylo nutné do 1.
3.)
(§ 38j odst. 5 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
|
Sociální poj. – OSVČ
|
Odvod
zálohy na sociální pojištění OSVČ za únor 2011
(§
14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální
zabezpečení)
|
|
Sociální pojištění – zaměstnavatel
|
Odvod
pojistného na sociální
pojištění za zaměstnance za únor 2011
(§
9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zabezpečení)
|
|
|
Předložení
měsíčního přehledu pro účely
sociálního pojištění za únor 2011
(§ 9 odst. 5 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na
sociální zabezpečení)
|
|
Zdravotní pojištění – zaměstnavatel
|
Odvod pojistného na zdravotní
pojištění za zaměstnance za únor 2011
(§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na
všeobecné zdravotní pojiš.)
|
|
|
Předložení
měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za únor 2011
(§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na
všeobecné zdravotní pojiš.)
|
|
|
|
Název krajiny
|
Název měny
|
Měna
|
16.2.
|
17.2.
|
18.2.
|
21.2.
|
22.2.
|
23.2.
|
Austrálie |
dolar
|
AUD
|
18,002
|
18,02
|
18,072
|
18,091
|
17,962
|
17,907
|
Brazílie |
real
|
BRL
|
10,795
|
10,759
|
10,724
|
10,754
|
10,743
|
10,703
|
Bulharsko |
lev
|
BGN
|
12,437
|
12,44
|
12,458
|
12,506
|
12,524
|
12,532
|
Čína |
renminbi
|
CNY
|
2,733
|
2,724
|
2,72
|
2,725
|
2,724
|
2,716
|
Dánsko |
koruna
|
DKK
|
3,262
|
3,263
|
3,27
|
3,28
|
3,286
|
3,288
|
EMU |
euro
|
EUR
|
24,325
|
24,325
|
24,375
|
24,455
|
24,495
|
24,515
|
Filipíny |
peso
|
PHP
|
41,299
|
41,329
|
41,243
|
41,218
|
41,024
|
40,991
|
Hongkong |
dolar
|
HKD
|
2,311
|
2,303
|
2,296
|
2,299
|
2,3
|
2,291
|
Chorvatsko |
kuna
|
HRK
|
3,284
|
3,283
|
3,29
|
3,301
|
3,306
|
3,308
|
Indie |
rupie
|
INR
|
39,557
|
39,521
|
39,581
|
39,784
|
39,589
|
39,565
|
Indonesie |
rupie
|
IDR
|
2,024
|
2,019
|
2,018
|
2,02
|
2,019
|
2,017
|
Japonsko |
jen
|
JPY
|
21,5
|
21,462
|
21,439
|
21,51
|
21,554
|
21,565
|
Jihoafrická rep. |
rand
|
ZAR
|
2,478
|
2,479
|
2,494
|
2,503
|
2,508
|
2,522
|
Jižní Korea |
won
|
KRW
|
1,608
|
1,607
|
1,609
|
1,597
|
1,59
|
1,59
|
Kanada |
dolar
|
CAD
|
18,26
|
18,252
|
18,18
|
18,192
|
18,155
|
17,998
|
Litva |
litas
|
LTL
|
7,045
|
7,045
|
7,059
|
7,082
|
7,094
|
7,1
|
Lotyšsko |
lat
|
LVL
|
34,489
|
34,533
|
34,599
|
34,732
|
34,769
|
34,798
|
Maďarsko |
forint
|
HUF
|
8,983
|
9,034
|
9,026
|
9,024
|
8,981
|
8,995
|
Malajsie |
ringgit
|
MYR
|
5,913
|
5,891
|
5,892
|
5,896
|
5,89
|
5,86
|
Mexiko |
peso
|
MXN
|
1,485
|
1,487
|
1,49
|
1,486
|
1,479
|
1,474
|
MMF |
SDR
|
XDR
|
27,991
|
27,929
|
27,855
|
27,88
|
28,014
|
27,988
|
Norsko |
koruna
|
NOK
|
3,107
|
3,117
|
3,142
|
3,148
|
3,159
|
3,168
|
Nový Zéland |
dolar
|
NZD
|
13,559
|
13,557
|
13,616
|
13,662
|
13,426
|
13,328
|
Polsko |
zlotý
|
PLN
|
6,221
|
6,225
|
6,228
|
6,226
|
6,18
|
6,193
|
Rumunsko |
nové leu
|
RON
|
5,725
|
5,726
|
5,745
|
5,779
|
5,792
|
5,803
|
Rusko |
rubl
|
RUB
|
61,431
|
61,253
|
61,25
|
61,338
|
61,236
|
60,995
|
Singapur |
dolar
|
SGD
|
14,068
|
14,036
|
14,034
|
14,025
|
14,004
|
13,995
|
Švédsko |
koruna
|
SEK
|
2,784
|
2,783
|
2,791
|
2,791
|
2,787
|
2,788
|
Švýcarsko |
frank
|
CHF
|
18,598
|
18,758
|
18,78
|
18,869
|
19,054
|
19,076
|
Thajsko |
baht
|
THB
|
58,765
|
58,601
|
58,469
|
58,607
|
58,51
|
58,323
|
Turecko |
nová lira
|
TRY
|
11,353
|
11,368
|
11,328
|
11,321
|
11,221
|
11,202
|
USA |
dolar
|
USD
|
18,005
|
17,941
|
17,877
|
17,893
|
17,92
|
17,856
|
Velká Británie |
libra
|
GBP
|
28,889
|
28,932
|
29,018
|
29,023
|
28,953
|
28,991
|
Izrael |
šekel
|
ILS
|
4,986
|
4,955
|
4,928
|
4,969
|
4,931
|
4,916
|
Název krajiny
|
Název měny
|
Měna
|
24.2.
|
25.2.
|
28.2.
|
Austrálie |
dolar
|
AUD
|
17,927
|
18,037
|
18,037
|
Brazílie |
real
|
BRL
|
10,674
|
10,723
|
10,723
|
Bulharsko |
lev
|
BGN
|
12,539
|
12,52
|
12,52
|
Čína |
renminbi
|
CNY
|
2,71
|
2,708
|
2,708
|
Dánsko |
koruna
|
DKK
|
3,291
|
3,285
|
3,285
|
EMU |
euro
|
EUR
|
24,53
|
24,49
|
24,49
|
Filipíny |
peso
|
PHP
|
40,658
|
40,699
|
40,699
|
Hongkong |
dolar
|
HKD
|
2,285
|
2,283
|
2,283
|
Chorvatsko |
kuna
|
HRK
|
3,304
|
3,299
|
3,299
|
Indie |
rupie
|
INR
|
39,165
|
39,257
|
39,257
|
Indonesie |
rupie
|
IDR
|
2,008
|
2,012
|
2,012
|
Japonsko |
jen
|
JPY
|
21,765
|
21,766
|
21,766
|
Jihoafrická rep. |
rand
|
ZAR
|
2,519
|
2,547
|
2,547
|
Jižní Korea |
won
|
KRW
|
1,568
|
1,58
|
1,58
|
Kanada |
dolar
|
CAD
|
18,103
|
18,157
|
18,157
|
Litva |
litas
|
LTL
|
7,104
|
7,093
|
7,093
|
Lotyšsko |
lat
|
LVL
|
34,859
|
34,747
|
34,747
|
Maďarsko |
forint
|
HUF
|
8,972
|
8,974
|
8,974
|
Malajsie |
ringgit
|
MYR
|
5,811
|
5,829
|
5,829
|
Mexiko |
peso
|
MXN
|
1,46
|
1,469
|
1,469
|
MMF |
SDR
|
XDR
|
27,948
|
27,928
|
27,928
|
Norsko |
koruna
|
NOK
|
3,178
|
3,153
|
3,153
|
Nový Zéland |
dolar
|
NZD
|
13,295
|
13,354
|
13,354
|
Polsko |
zlotý
|
PLN
|
6,137
|
6,166
|
6,166
|
Rumunsko |
nové leu
|
RON
|
5,797
|
5,814
|
5,814
|
Rusko |
rubl
|
RUB
|
61,307
|
61,497
|
61,497
|
Singapur |
dolar
|
SGD
|
13,933
|
13,961
|
13,961
|
Švédsko |
koruna
|
SEK
|
2,788
|
2,772
|
2,772
|
Švýcarsko |
frank
|
CHF
|
19,245
|
19,131
|
19,131
|
Thajsko |
baht
|
THB
|
58,165
|
58,073
|
58,073
|
Turecko |
nová lira
|
TRY
|
11,083
|
11,144
|
11,144
|
USA |
dolar
|
USD
|
17,81
|
17,793
|
17,793
|
Velká Británie |
libra
|
GBP
|
28,818
|
28,631
|
28,631
|
Izrael |
šekel
|
ILS
|
4,869
|
4,883
|
4,883
|
|
|
|
NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE |
Poradce, měsíčník nejenom pro podnikatele, č. 6-7/2011
- Zákon o daních z příjmů - úplné znění s komentářem
Daně účetnictví - vzory a případy (DÚVaP) - měsíčník, č. 3/2011
- Povinnosti plátce DPH na konci roku
- Daňový řád a podnikatel
- Školení a zvyšování kvalifikace
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále - (DaÚ) - měsíčník, č. 3/2011
- Zákon o daních z příjmů - novela
- Daň z nemovitostí v r. 2011
- Daňové přiznání - mimořádné odpisy
- Spolupracující osoby
- Výdaje na pracovní cesty v r. 2011
- Zdaňování příjmů ve vazbě na rezidentství
- Nemocenské pojištění - novela
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále - (PaM) - měsíčník, č. 3/2011
- Strážky se mzdy po valorizaci
- Úrazy na pracovních cestách a při víkendových školeních
- Náhrada škody v souvislosti s plněním pracovních povinností
- Zaměstnavatelé a přeplatek ve zdravotním pojištění
- Dávky v nezaměstnanosti
- Pracovní poměr po uplynutí výpovědní doby
- Roční zúčtování záloh
Poradce Veřejné Správy - (PVS) - měsíčník, č. 3/2011
- Státní sociální podpora v roce 2011
- změny
- Zaměstnanci - účast na zdravotním pojištění
- Exekuční srážky z platu zaměstnance
- Školský zákon - novela
- Odměňování ve veřejných službách a správě - obcích
- DPH u nemovitostí
- Účetnictví občanských sdružení v roce 2011
- Vyšší náhrady za poškozené zdraví
1 000 řešení - dvouměsíčník, nadstavba měsíčníků Poradce, DaÚ, PaM a DÚVaP, č. 2/2011
- Daňová přiznání FO a PO za rok 2010
- DPH, ZDP
- Zákoník práce
- Účetnictví
Monotematiky
Daňové a nedaňové výdaje 2011
Malá encyklopedie daňových výdajů. Abecedně seřazená hesla přibližující rozsah a složitost dané problematiky.Nemocenské pojištění.
Silniční doprava - trestná činnost
Přibližuje co nejzajímavější formou ta ustanovení zákonů, která se ho jako občana a účastníka silničního provozu mohou nejvíce dotýkat.
Účetní souvztažnosti pro podnikatele
Zahrnuje komplexní problematiku účetních souvztažností vyplývajících z vybraných Českých účetních standardů (zaývajících se způsoby účtování), a následně další, podrobnější členění, tzn. dle navrhovaných syntetických účtů.
ČÚS byly změněny k 1. 1. 2011 a tyto změny jsou v publikaci zapracované.
PŘIPRAVUJEME
Poradce č. 8/2011 (II/2011)
- úplné znění s komentářem
Novela zákona o účetnictví od 1. ledna 2011
Zdravotní pojištění - pracovně-právní vztahy a placení pojistného po 1. lednu 2011
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále - (DaÚ) č. 4/2011 (III/2010)
- Novela zákona o dani z přidané hodnoty
- Daňová řád - novela
- Fotovaltaické elektrárny
- Příjmy z více zaměstnání v příznání k DPFO
- Zrušený reinvestiční odpočet i v daňovém přiznání za r. 2010
- Zákon o účetnictví - sankce
- Mateřská a rodičovská dovolená
Poradce veřejné správy - (PVS) č. 4/2011 (III/2010)
- Zákon o účetnictví - novela
- Vyplatí se předčasný starobní důchod?
- Dobrovolné - mimoexekuční srážky z platu v r. 2011
- Provádění státní politiky zaměstnanosti - spolupráce úřadu práce s obcemi
- Plnění oznamovací povinnosti zaměstnavatelem - nejčastější nedostatky
- Pracovní doba pedagogických pracovníků
- Bezpečnost práce v ÚSC
Zisk č. 3/2011 (III/2011)
- Šikana na pracovišti
- Ženy a jejich nelehká cesta k moci
- Trpíte syndromem Bore Out? Otestujte se
- Jak budovat úspěšný firemní blog
- Jak poskytnout zpětnou vazbu šéfovi
- Změna zvyků
- Jak se konstruktivně hádat
|
|
|
BALÍČEK MDŽ
8. březen už tradičně patří ženám. Když nevíte, jak potěšit přítelkyni, manželku nebo spolupracovnici, nechte se inspirovat naší cenově lákavou nabídkou na knižní dárek v podobě úsměvných výroků.
- Zrnka ženskosti - "Když si myslíte, že vám už nic nechybí, zeptejte se manželky, určetě si nemá co obléci."
edice vesele i vážně (A6, 240 str.)
- Zrnka úsměvu - "Být chudý není žádná hanba, ale je to jediná pozitivní věc, která se o tom dá říci."
edice vesele i vážně (A6, 236 str.)
- Murphyho zákony - novela pro XXI. století - "Ten, kdo neumí dělat chyby, neumí dělat nic."
(monotematika, A5, cca 128 str.)
BALÍČEK MDŽ obsahuje: Zrnka ženskosti + Zrnka úsměvu + Murpyho zákony - novela pro XXI. století - ZDARMA
cena: 270 Kč
DAŇOVÁ PŘIZNÁNÍ 2010
Podnikatelé, živnostníci !
V tomto období většina z Vás určitě intenzívně myslí na daně, protože termín pro podání daňového přiznání se blíží.
Pokud chcete vědět víc o tom , kdy vzniká daňová povinnost, jak postupovat při mezinárodním zdaňování nebo jaký typ daňového přiznání potřebujete, nabízíme Vám sérii knih věnovanou daňové problematice za velmi výhodnou cenu.
- Daňová přiznání za rok 2010 - jak postupovat při zpracování daňového přiznáni, obsahuje příklady a vzory vyplněných tiskopisů FO a PO
(monotematika - A5, 104 str.)
- Mezinárodní zdanění příjmů - jak v Česku zdanit příjmy rezidentů plynoucí z ciziny a naopak v příkladech a vzorech
(měsíčník DÚVaP 7-8/2010, A5, 280 str.)
- Daňové zvýhodnění na děti - příspěvek
(měsíčník DaÚ 10/2010, A4, 80 str.)
- CD Poradce - prosinec
BALÍČEK DAŇOVÁ PŘIZNÁNÍ, se slevou 30 % obsahuje: Daňová přiznání za rok 2010 + DÚVaP 7-8/2010 + DaÚ 10/2010 – zdarma + CD Poradce prosinec
cena: 300 Kč
SOUVZTAŽNOSTI PRO PODNIKATELE
Podnikatelské účetní souvztažnosti pro rok 2011 jsou aktualizované znění Účetních souvztažností. Účtová osnova je sestavená na úrovni účtových skupin. Podrobnější členění v této publikaci vychází ze vzorového účtového rozvrhu pro podnikatele. Balíček souvztažnosti nabízíme spolu s kompletním zněním zákona o účetnictví všem účetním, auditorům, daňovým poradcům a ekonomům.
- Zákony I., daňové, účetní ... - Daň z přidané hodnoty, Daň z nemovitostí, Silniční daň, Zákon o účetnictví, Živnostenský zákon 2010
(sborník Zákony I. - A5, 592 str.)
- Souvztažnosti pro podnikatele - publikace věnovaná účetním souvztažnostem pro podnikatele
(monotematika – A5, 400 str.)
- Zákon o účetnictví - novela
(měsíčník DaÚ 2/2011, A4, 80 str.)
BALÍČEK SOUVZTAŽNOSTI PRO PODNIKATELE se slevou 30 % obsahuje: Zákony I. – zdarma + Souvztažnosti pro podnikatele + DaÚ 2/2011
cena: 390 Kč
BALÍČEK PRO PERSONALISTY
Od 1. 1. 2011 došlo ve srovnání s rokem 2010 ke změnám v oblasti mezd, pracovního práva, dávek nemocenského pojištění, důchodu a sociálních dávek.
Nabízíme užitečnou pomůcku pro mzdové účetní, personalisty, ale i zaměstnance a zaměstnavatele, příjemce dávek nemocenského pojištění, např. pro kontrolu jejich oprávněných nároků...
- Roční zúčtování příjmů ze závislé činnosti za rok 2010
(monotematika - A5, cca 188 str.) publikace určená odborné veřejnosti, kterou zajímá způsob vypořádaní daňové povinnosti, obsahuje: roční zúčtování příjmu ze závislé činnosti, z funkčních požitků, roční zúčtování záloh
- Pomocník mzdové účení
(monotematika – A5, 23 str.) přehled parametrů, sazeb, konstant, vzorových výpočtů a dalších údajů z oblasti mezd a platu
- Roční zúčtování příjmů ze závislé činnosti za rok 2010
(monotematika, A5, cca 128 str.)
- Agenturní zaměstnávání – změny od 1. ledna 2011 – praktické řešení
(měsíčník PaM 1/2011, A4, 80 str.)
- Měsíčník Zisk
(A4, 72 str.) Z obsahu vybíráme: Jak si udržet dobrého zákazníka, Tvořivost - výzva pro podnikatele, 10 způsobů, jak snížit náklady o 20%.
BALÍČEK PRO PERSONALISTY, se slevou 30 % obsahuje: Roční zúčtování příjmů ze závislé činnosti + Pomocník mzdové účetní + PaM 1/2011 + Zisk - zdarma
cena: 270 Kč
Balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627, faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz
RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY NA VŠECH UVEDENÝCH TELEFONNÍCH ČÍSLECH
OBJEDNÁVKY VYSTAVUJEME DO 48 HODIN
|
|
|
Adresa: |
|
E-mail: |
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
|
|
objednavky@exicon.eu
|
|
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
|
|
|
|
|
|
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 51548/L. |
|
|
V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu s předmětem NEPOSÍLAT na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.
|
Copyright (c) ExiCon, s. r. o., 2011 |