|
TÉMA NOVIN ZÁKONÍK PRÁCE V ROCE 2014 |
SKONČENÍ PRACOVNÍHO POMĚRU A PRÁVNÍ JEDNÁNÍ PODLE NOZ
Uplatňování nového občanského zákoníku č. 89/2012 Sb., (dále NOZ) v zákoníku práce (dále ZP) přináší v personální praxi nejvíce výkladových komplikací v oblasti skončení pracovního poměru. Odchylné je posuzování důsledků při neplatném skončení pracovního poměru (např. nesprávně uvedený důvod výpovědi) a při rozvázání pracovního poměru způsobem, k němuž se nepřihlíží (např. ústní výpověď.) O jaké důsledky se jedná a jak se posuzují?
1. Návrat k pojmu právní jednání
Podle § 545 NOZ právní jednání vyvolává právní následky, které jsou v něm vyjádřeny, jakož i právní následky plynoucí ze zákona, dobrých mravů, zvyklostí a zavedené praxe stran.
Právní jednání podle NOZ má širší následky. Většinou se jedná o obecné zvyklosti každodenního života, které jsou dlouhodobě a pravidelně obecně zachovávané. Zvyklost lze spatřovat i v pravidlech slušného chování. Jedná se např. o následek tohoto jednání, který vyplývá ze zvyklostí a může být druhou smluvní stranou vynucen. A to i tehdy, nebyla–li určitá povinnost v právním jednání (např. ve smlouvě nebo dohodě) sjednána. Zvyklostí, na níž odkazuje § 545 NOZ, se dále rozumí určitá skutečnost, která je natolik dlouhodobě a pravidelně zachovávána v právním styku, že je spravedlivé očekávat její dodržení obecně i v případech, kdy se na ni smluvní strany výslovně nedovolávají, případně ji neznají.
Zavedenou praxí stran se rozumí všechno, co poměry mezi stranami po delší dobu pravidelně formuje. Na počátku bylo nějaké ujednání, které upravovalo příští práva a povinnosti. Časem se již všechno opakovalo, měnila se pouze doba uskutečnění, takže nebylo třeba další právní jednání.
NOZ v § 2055 odst. 2 připomíná rozdíl mezi právním jednáním a společenskou úsluhou. Nemá–li se jednat o právní jednání, ale pouze o společenskou úsluhu, musí být z chování stran zjevné, že si žádné právní následky nepřejí, že nechtějí aby jim vznikly nějaké povinnosti. Mnohdy však mohou být se společenskou úsluhou spojeny odpovědnostní nebo sankční následky.
- požadavky na právní jednání
Skončení pracovního poměru některou z forem podle ZP je právním jednáním, a proto jsou na její vznik kladeny náročné legislativní požadavky. Připomeňme si některé z nich.
§ 553 odst. 1 NOZ – O právní jednání nejde, nelze-li pro neurčitost nebo nesrozumitelnost zjistit jeho obsah ani výkladem (viz např.rozhodnutí NS 21 Cdo 1138/2011).
§ 553 odst. 2 NOZ – Byl-li projev vůle mezi stranami dodatečně vyjasněn, nepřihlíží se k jeho vadě a hledí se, jako by tu bylo právní jednání od počátku.
Příklad 1
Dodatečně vyjasněná výpověď, změna okamžitého zrušení na výpověď.
Jedná se o tzv. konverzi právního jednání.
§ 556 odst. 1 NOZ – Co je vyjádřeno slovy nebo jinak, vyloží se podle úmyslu jednajícího, byl-li takový úmysl druhé straně znám anebo musela-li o něm vědět. Nelze–li zjistit úmysl jednajícího, přisuzuje se projevu vůle význam, jaký by mu zpravidla přikládala osoba v postavení toho, jemuž je projev vůle určen. Jde o měřítko průměrného pochopení, které vychází z § 4 NOZ: Má se za to, že každá svéprávná osoba má rozum průměrného člověka i schopnost užívat jej s běžnou péčí a opatrností a že to každý od ní může v právním styku očekávat.
§ 556 odst. 2 NOZ – Při výkladu projevu vůle se přihlédne k praxi zavedené mezi stranami v právním styku, k tomu, co právnímu jednání předcházelo, i k tomu, jak strany následně daly najevo, jaký obsah a význam právnímu jednání přikládají.
§ 588 NOZ – příčí-li se právní jednání zjevně dobrým mravům, odporuje zákonu nebo zjevně narušuje veřejný pořádek, soud k tomu přihlédne i bez návrhu. Jde o absolutní neplatnost právního jednání. Např. zkušební doba v pracovním poměru byla sjednána na 5 měsíců a přitom se nejednalo o vedoucího zaměstnance.
561 odst. 1 NOZ – Podpis může být nahrazen mechanickými prostředky (např. razítkem) tam, kde je to obvyklé.
Příklad 2
Razítko firmy na výpovědi z pracovního poměru zaměstnanci bez podpisu statutárního orgánu.
Takové právní jednání v písemné formě bez podpisu jednajícího není neplatné, pokud je známo, čí je to jednání (u výpovědi z pracovního poměru, kde je jen razítko firmy je zřejmé, o jaký právní subjekt se jedná)..
2. Kdy nejde o právní jednání
NOZ přináší nový způsob řešení neplatnosti právního jednání. Chybí-li vůle jednající smluvní strany, není míněna vážně anebo je projevena nesrozumitelně či neurčitě, nejedná se vůbec o právní jednání. V těchto případech se jedná pouze o zdánlivé právní jednání. Takové jednání není neplatné, ale pro právo neexistuje, nemohou vznikat žádné právní důsledky. Ustanovení § 554 NOZ uvádí,že se k takovému jednání nepřihlíží.
Zdánlivost (k takovému právnímu jednání se nebude přihlížet), se projevuje ve třech skupinách vad právních jednání:
1. Projev vůle směřuje k vyvolání právních následků, ale nebylo všechno splněno. Například absence písemné formy výpověď z pracovního poměru. Nejde o tzv. perfekt a hotovost právního jednáni a proto se k němu nebude přihlížet.
2. Závady právního jednání uvedené v § 551– § 553 NOZ – Jde o závady spočívající v nedostatku vůle: nebyla vážná, určitá nebo srozumitelná.
3. Výraz „nepřihlíží se“ neznamená důsledky v závadě v projevu vůle. Zákonodárce rozhodl, že si takové jednání vůbec nepřeje. Obsahuje–li ustanovení výraz „nepřihlíží se“ jedná se o kogentní právní normu.
- rozpor se smyslem a účelem zákona
Neplatné je právní jednání, které se příčí dobrým mravům, jakož i právní jednání, které odporuje zákonu, pokud to smysl a účel zákona vyžaduje (§ 580 NOZ). V případě, kdy smluvní strany obcházejí zákon, nejde ještě o neplatnost právního jednání. Neplatnost by musela být vyjádřena ve smyslu a účelu zákona (příslušného zákonného ustanovení). Neplatné to bude tehdy, jestliže právní jednání, které je s příslušným ustanovením v rozporu, je sankcionováno neplatností a zjištěný obsah nebo účel zákona nebo příslušného zákonného ustanovení sankci neplatnosti vyžaduje. Neplatná by byla právní jednání, která jsou namířena proti zvláštní ochraně zaměstnance (viz nový § 1a ZP).
Příklad 3
Dohoda o skončení pracovního poměru musí být podle § 49 odst. 2 ZP písemná.
I když by byla sjednána ústně a je tedy v rozporu se smyslem a účelem zákona je platná, neboť neplatnost není u tohoto ustanovení výslovně uvedena. O neplatnosti může však rozhodnout soud podle § 72 ZP.
- neplatnost a soud
Je–li důvod neplatnosti jen v nezákonném určení množstevního, časového, územního nebo jiného rozsahu, soud rozsah změní tak, aby odpovídal spravedlivému uspořádání práv a povinností stran. Návrhy stran přitom vázán není, ale uváží, zda by strana k právnímu jednání vůbec přistoupila a rozpoznala–li by neplatnost včas (§ 577 NOZ).
Příklad 4
Výpovědní doba by podle chybného určení data měla skončit 29. února, kdy únor měl jen 28 dnů.
Soud tuto chybu napraví a konec výpovědní doby stanoví na 28. únor.
3. Písemně nebo ústně?
Podle § 20 odst. 3 ZP, který byl platný do konce roku 2013, byly jednostranné právní úkony, jako např. výpověď z pracovního poměru, okamžité zrušení pracovního poměru, zrušení ve zkušební době apod., pro vadu formy právního úkonu vždy neplatné. Pokud např. zaměstnanec s výpovědí nesouhlasil, musel její neplatnost uplatnit podle § 72 ZP u soudu a to nejpozději do 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit tímto rozvázáním. Nedodržení této lhůty znamenalo zánik práva (prekluzi) a pracovní poměr by skončil. Soud se v těchto případech nezabýval důvodností výpovědi, ale hodnotí, zda byla písemná.
Nová právní úprava řeší tyto situace za pomoci NOZ a zákona, kterým se v souvislosti s rekodifikací soukromého práva mění některé zákony č. 303/2013 Sb.(dále „změnový zákon“) jinak. K takovému právnímu jednání, které nesplňuje požadavek písemné formy, se nepřihlíží. V případě výpovědi z pracovního poměru, která nebyla dána písemně, to znamená neexistenci tohoto právního jednání. Důsledky výpovědi (skončení pracovního poměru) nemohou nastat, neboť výpověď neexistuje. Protizákonné je skončení pracovního poměru ve zkušební době. Pro zrušení pracovního poměru se vyžaduje písemná forma, jinak se k němu nepřihlíží (§ 66 odst. 2 ZP).
Může se jednat o dvě situace:
- zaměstnanec zruší pracovní poměr v platné zkušební době (sjednané maximálně na 3 měsíce a u vedoucích zaměstnanců na 6 měsíců)
- nebo dnem, kdy není zkušební doba sjednána platně.
Je tomu tak např. tehdy, jestliže je zkušební doba sjednána na dobu delší, např. na 4 měsíce a nejde o vedoucí zaměstnance. Potom platí, že byla sjednána platně a to na dobu 3 měsíců. Jestliže zaměstnanec zruší pracovní poměr v této době ústně, většinou tím způsobem, že do zaměstnání již nepřijde, jedná se o právní jednání, k němuž se nepřihlíží. Je nicotné, zdánlivé, právní důsledky nenastávají, pracovní poměr nadále trvá.
Pokud je zaměstnavatel k takovému jednání zaměstnance pasivní (nečinný), je pracovní poměr ukončen.
V případě nesouhlasu může zaměstnavatel uplatňovat u soudu neplatnost tohoto jednání podle § 80 občanského soudního řádu (zákon č. 99/1963 Sb. – dále OSŘ). S tímto soudním návrhem může spojit nárok na uplatnění případné škody, která mu protiprávním jednáním zaměstnance vznikla (ztráta zakázek,zajištění přesčasů apod.)
Zaměstnavatel může takové jednání zaměstnance považovat za zvlášť hrubé porušení povinností vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci (zejména při dlouhodobé neomluvené absenci) a okamžitě s ním zrušit pracovní poměr (§ 55 odst. 1.písm. b) ZP. Uplatňování nároku na případnou náhradu škody tím není vyloučeno.
- skončení pracovního poměru ústní výpovědí
Stejný legislativní postup je na straně zaměstnavatele v případě, kdy zaměstnanec podá ústní výpověď z pracovního poměru. Nerespektuje požadavek písemné formy a přestane vykonávat práci a do zaměstnání již nepřijde (§ 50 odst. 1. ZP).
(Více se o tomto tématu dočtete v měsíčníku Poradce 10/2014)
ZMĚNY V ZÁKONÍKU PRÁCE V NÁVZANOSTI NA NOZ
V souvislosti s novým občanským zákoníkem je s účinností od 1. 1. 2014 novelizován zákoník práce. Co nového přináší novela zákoníku práce a nový občanský zákoník v pracovněprávních vztazích?
NOVÝ OBČANSKÝ ZÁKONÍK měl původně upravovat celou soukromoprávní oblast (zejména právo obchodní, rodinné, pracovní) v jediném zákoníku. To se však podařilo jen částečně. Zákoník práce zůstává v platnosti jako samostatný zákon i nadále a došlo pouze k jeho novelizaci v návaznosti na změny provedené novým občanským zákoníkem. S účinností nového občanského zákoníku bylo nutné novelizovat množství právních předpisů, aby odpovídaly nové koncepci soukromého práva. Zákonem č. 303/2013 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím rekodifikace soukromého práva, je v části šedesáté sedmé novelizován také zákoník práce.
Nový občanský zákoník (dále také jen „NOZ“) výslovně odkazuje na právní úpravu zákoníku práce, a to v ust. § 2401 odst. 1, ve kterém stanoví, že pracovní poměr, jakož i práva a povinnosti zaměstnance a zaměstnavatele z pracovního poměru upravuje jiný zákon. Tímto jiným zákonem je zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce. Ustanovení § 2401 v NOZ je zařazeno v Hlavě II., která celá pojednává o závazcích z právního jednání, díle 3. označeném pracovní poměr, který obsahuje pouze jediné ustanovení – ust. § 2401. Ustanovení § 2401 NOZ dále stanoví, že právní úprava zákoníku práce platí v rozsahu stanoveném zákoníkem práce na smlouvy o výkonu závislé práce zakládající mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem obdobný závazek. Dle ust. § 2401 odst. 2 NOZ na práva a povinnosti zaměstnance a zaměstnavatele se nepoužijí ustanovení občanského zákoníku o ochraně spotřebitele. Právní úprava pracovněprávních vztahů je tedy vyhrazena zákoníku práce, ale zároveň platí, že zákoník práce je zákonem zvláštním, vůči kterému plní občanský zákoník funkci zákona obecného. Z nového občanského zákoníku tak zcela zřejmě vyplývá v soukromoprávní oblasti typická subsidiarita obecného zákona (nového občanského zákoníku) vůči zákonu speciálnímu (zákoníku práce), což již v minulosti potvrdil i Ústavní soud ve svém nálezu ze dne 12. března 2008 Pl.ÚS 83/06, který byl vyhlášen pod č. 116/2008 Sb..
NOZ SE POUŽIJE NA PRACOVNĚPRÁVNÍ VZTAHY vždy, neobsahuje-li zákoník práce speciální úpravu, a to aniž by k takovému použití bylo třeba zvláštního odkazu v zákoníku práce. Pro orientaci v pracovněprávních vztazích je tudíž nutné znát rovněž právní úpravu nového občanského zákoníku.
Omezení použití nového občanského zákoníku je dáno tím, že je vždy nutné respektovat základní zásady v pracovněprávních vztazích upravené v ust. § 1a zákoníku práce, mezi které patří a) zvláštní zákonná ochrana postavení zaměstnance, b) uspokojivé a bezpečné podmínky pro výkon práce, c) spravedlivé odměňování zaměstnance, d) řádný výkon práce zaměstnancem v souladu s oprávněnými zájmy zaměstnavatele, e) rovné zacházení se zaměstnanci a zákaz jejich diskriminace.
Uvedený vztah zákoníku práce a občanského zákoníku
můžeme dovodit z ust. § 9 odst. 2 NOZ dle kterého:
„Soukromá práva a povinnosti osobní a majetkové povahy se řídí občanským zákoníkem v tom rozsahu, v jakém je neupravují jiné právní předpisy“ a současně z ust. § 4 zákoníku práce, dle kterého „Pracovněprávní vztahy se řídí tímto zákonem; nelze-li použít tento zákon, řídí se občanským zákoníkem, a to vždy v souladu se základními zásadami pracovněprávních vztahů.“
Občanský zákoník se na pracovněprávní vztahy použije v případě, že:
zákoník práce to výslovně nevylučuje,
nemá-li zákoník práce vlastní použitelnou úpravu.
Způsob použití právní úpravy občanského zákoníku přitom musí být v souladu se základními zásadami pracovněprávních vztahů vyjádřenými zejména v ust. § 1a zákoníku práce. Zákoník práce vychází z toho, že i pracovněprávní vztah patří mezi soukromoprávní závazkový vztah a je tak možné použít obecné instituty soukromého práva, které jsou obsaženy v občanském zákoníku. Zároveň je však pracovněprávní vztah přeci jen v několika ohledech specifický a je tak nutné omezit nebo vyloučit aplikaci některých institutů občanského práva, které by odporovaly účelu pracovněprávních vztahů nebo byly v rozporu se základními zásadami pracovněprávních vztahů.
NOVELA ZÁKONÍKU PRÁCE ÚČINNÁ OD 1. 1. 2014 (zákon č. 303/2013 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím rekodifikace soukromého práva) se přímo dotýká úpravy vztahu zákoníku práce a občanského zákoníku, a to tak, že mění dosavadní znění ust. § 4a a § 4b, které jsou zásadní pro výklad zákoníku práce. Dosavadní (do 31. 12. 2013 platné) ust. § 4a zákoníku práce obsahovalo výčet toho, co z občanského zákoníku nelze použít na pracovněprávní vztahy. Toto ustanovení je zcela nahrazeno a obdobná právní úprava určující limity použití občanskoprávních institutů na pracovněprávní vztahy je nově obsažena až v ust. § 346d a § 346e zákoníku práce. Východiskem nové úpravy ust. § 4a je dosavadní ust. § 4b a ust. § 4b je zrušeno. Dle nového znění ust § 4a zákoníku práce odchylná úprava práv nebo povinností v pracovněprávních vztazích nesmí být nižší nebo vyšší, než je právo nebo povinnost, které stanoví výslovně zákoník práce nebo kolektivní smlouva jako nejméně nebo nejvýše přípustné. K odchylné úpravě může dojít také smlouvou, vnitřním předpisem. K úpravě povinností zaměstnance však smí dojít jen smlouvou mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Dále shodně jako v původním znění zákoníku práce platí, že od ustanovení vyjmenovaných výslovně v ust. § 363 zákoníku práce je možné se odchýlit jen ve prospěch zaměstnance. Obdobně jako v NOZ dále nově ust. § 4a odst. 4 zákoníku práce výslovně stanoví, že vzdá-li se zaměstnanec práva, které mu zákoník práce, kolektivní smlouva nebo vnitřní předpis poskytuje, nepřihlíží se k tomu a takové právní jednání tedy nebude způsobilé vyvolat právní účinky.
Novela zákoníku práce vkládá do zákoníku práce zcela nová ustanovení § 346d a 346e. Ustanovení vychází z použití obecných úprav NOZ i pro pracovněprávní vztahy a z toho, že mohou se vyskytnout případy, kdy může být sporné, zda může nebo nemůže být úprava NOZ v pracovněprávních vztazích použita.
Z těchto důvodů ust. § 346d zákoníku práce stanoví, v jakých případech nebude možné některé instituty občanského práva aplikovat na pracovněprávní vztahy.
(Více se o tomto tématu dočtete v měsíčníku PaM 2-3/2014)
|
|
|
ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ |
ÚSTNÍ VÝPOVĚĎ Z PRACOVNÍHO POMĚRU
Podle § 20 odst. 3 ZP, který byl platný do konce roku 2013, byly jednostranné právní úkony, jako např. výpověď z pracovního poměru, okamžité zrušení pracovního poměru, zrušení ve zkušební době apod., pro vadu formy právního úkonu vždy neplatné. Jak uplatňovat neplatnost ústní výpovědi z pracovního poměru a jiných způsobů skončení pracovního poměru?
Pokud např. zaměstnanec s výpovědí nesouhlasil, musel její neplatnost uplatnit podle § 72 ZP u soudu, a to nejpozději do 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit tímto rozvázáním. Nedodržení této lhůty znamená zánik práva (prekluzi) a pracovní poměr by skončil. Soud se v těchto případech nezabývá důvodností výpovědi, ale hodnotí, zda byla písemná. Nová právní úprava řeší tyto situace za pomoci nového občanského zákoníku (NOZ) jinak. K takovému právnímu jednání, které nebude splňovat požadavek písemné formy, se nebude přihlížet. V případě výpovědi z pracovního poměru, která nebyla dána písemně, to bude znamenat neexistenci tohoto právního jednání. Důsledky výpovědi (skončení pracovního poměru) nemohou nastat, neboť výpověď neexistuje.
NEPLATNOST PRO CHYBY V PSANÍ A POČTECH
Právní jednání musí být učiněno svobodně a vážně, určitě a srozumitelně. Jak posuzovat právní jednání, jehož výsledkem je např. pracovní smlouva nebo výpověď z pracovního poměru, v nichž jsou uvedena chybná data?
Je-li důvod neplatnosti jen v nezákonném určení množstevního, časového, územního nebo jiného rozsahu, soud obsah změní tak, aby odpovídal spravedlivému uspořádání práv a povinností smluvních stran. Chyby v psaní nebo v počtech nejsou právnímu jednání na újmu, je-li jeho význam nepochybný. V personální praxi se často stává, že dojde k chybě při sepisování pracovní smlouvy a neuvede se správné datum nástupu do zaměstnání nebo dojde k jinému pochybení, které má písařský původ. Jestliže je mezi účastníky význam a obsah smlouvy nepochybný a její důsledky jsou zřejmé, není tento úkon neplatný.
Příklad
Zaměstnavatel se zaměstnancem sjednal pracovní smlouvu, ale uvedl chybně datum
nástupu do zaměstnání nebo ve výpovědi z pracovního poměru bylo uvedeno nesprávné
datum skončení pracovního poměru uplynutím výpovědní doby.
ZASTŘENÝ PRACOVNĚPRÁVNÍ VZTAH
OSVČ uzavřela smlouvu podle § 2 živnostenského zákona na podnikatelskou činnost.
Jak posoudit platnost smlouvy, když práce, kterou vykonávala, vykazovala znaky závislé práce?
NOZ uvádí v § 551 a násl. uvádí další podmínky pro platnost právního jednání. O něj nepůjde, jestliže bude chybět vážná vůle jednající osoby nebo jestliže nelze pro neurčitost nebo nesrozumitelnost zjistit obsah právního jednání ani výkladem. Co bude vyjádřeno slovy nebo jinak, vyloží se podle úmyslu jednajícího, jestliže byl takový úmysl druhé straně znám anebo musela-li o něm vědět. Důležité je ustanovení § 555 odst. 2 NOZ. Má-li být určitým právním jednáním zastřeno jiné právní jednání, posoudí se podle jeho pravé povahy. Podle tohoto ustanovení se např. bude posuzovat vztah mezi zaměstnavatelem a osobou, která pro něj vykonává práci v závislé činnosti a přitom si sjednali smlouvu podle obchodního zákoníku nebo podle živnostenského zákona. I když „formálně“ nebude uzavřen pracovněprávní vztah, bude se tato činnost posuzovat podle ZP. Jedná se o zastřené právní jednání a ve většině případů o práci načerno. ZP definuje znaky a podmínky závislé práce (§ 2 a § 3), kterou musí zaměstnanec vykonávat v pracovněprávním vztahu. Sjedná-li např. smlouvu podle obchodního zákoníku a bude u zaměstnavatele pracovat se znaky závislé práce, jde o zastřený pracovněprávní vztah (práce načerno). Bude-li občan vykonávat pro zaměstnavatele činnost s uvedenými znaky podnikání, jedná se o podnikání, a měl by mít sjednánu „podnikatelskou „ (obchodně) právní smlouvu, např. podle obchodního zákoníku. Sjedná-li však tuto smlouvu a nebudou znaky podnikání naplněny, ale bude se jednat o závislou činnost ve smyslu § 2 a 3 ZP, jedná se o zastřený pracovněprávní vztah. Ten bude posuzován a jeho důsledky budou řešeny podle § 555 odstavec 2 NOZ. I když bude uzavřena podnikatelská smlouva, budou se právní důsledky posuzovat v pracovněprávní oblasti. To znamená, že může být i dodatečně vyměřena daň z příjmů, založena povinnost k odvodům na zdravotní a sociální pojištění apod. Zaměstnavateli i zaměstnanci může pak inspektorát práce uložit pokutu.
(Více na toto téma najdete v měsíčníku 1000 řešení 2-3/2014)
|
|
|
Částka číslo 13/2014 ze dne 28.2.2014
29/2014 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 75/2007 Sb., o podmínkách poskytování plateb za přírodní znevýhodnění v horských oblastech, oblastech s jinými znevýhodněními a v oblastech Natura 2000 na zemědělské půdě, ve znění pozdějších předpisů, a některá související nařízení vlády
30/2014 Nařízení vlády o stanovení závazných pravidel poskytování finančních příspěvků na hospodaření v lesích a na vybrané myslivecké činnosti
31/2014 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 141/2011 Sb., o výkonu činnosti platebních institucí, institucí elektronických peněz, poskytovatelů platebních služeb malého rozsahu a vydavatelů elektronických peněz malého rozsahu
|
|
|
ZA ÚSPĚCH SE PLATÍ
Až na výjimky je nepochybně v přirozenosti lidské povahy být úspěšný ve vykonávané činnosti. Pro naplnění tohoto cíle, někdy i poslání, jsou jedinci ochotni obětovat maximum svých sil a možností. Nalezení té pravé cesty je však úkolem mimořádně obtížným, vycházejícím z předpokladů a schopností člověka jako osobnosti.
Aby však mohl být člověk opravdu úspěšný, musí se postupem času ocitnout ve fázi, kdy bude na požadavky na něho kladené připraven jak po stránce odborné, tak lidské, včetně nutnosti potřebné míry různých forem komunikace a spolupráce s okolím. Chcete-li jednou dosáhnout úspěchu, musíte být nejprve tak trochu svými vlastními vizionáři, zkrátka promyslet si oblast či obor, ve kterém chcete vyniknout. Nemálo lidí sní i o tom, že budou jako vedoucí pracovníci ovlivňovat vývoj v určité oblasti, že se budou řízením kolektivu přímo podílet na tvorbě celospolečensky prospěšných hodnot.
Ještě předtím, než zamýšlenou cestu nastoupíte, velmi důkladně zvažte, zda je právě pro Vás tento směr správný nebo zda Vám může naopak způsobit těžkosti nebo Vás dokonce přivést až do neštěstí. Jestliže se však jednou provždy s nejlepším vědomím rozhodnete, pak již nelze sejít z nastoupené cesty, ledaže tomu okolnosti chtějí jinak. Musí být napnuty všechny síly a s permanentní vytrvalostí a houževnatostí může být úspěchu dosaženo. Subjektivním vrcholem je pak pocit vnitřní spokojenosti, který je někdy více, než ocenění okolím, ať už ve formě hmotné nebo jiné. Pamatujte, že předpokladem dosažení vysněného cíle jsou pracovitost a trpělivost a nenechat se odradit nepřízní okolí, jdete-li po těch správných cestách. Pokud začínáte cítit, že je v nastoupené cestě nějaká chyba, nelámejte věci přes koleno, naopak se snažte pochopit příčinu (neočekávaně) vzniklé těžkosti a tuto řešte. A jestliže se Vám něco – třeba opakovaně – nepodaří, nepodléhejte pocitu beznaděje či zmaru, neboť třeba právě to, že se Vám určitá věc nepodařila podle Vašich představ, Vám otevírá jinou cestu, po které máte jít. Zkrátka, je to tak chtěno. A pokud byste nedali na onen vnitřní hlas, můžete si být jisti, že to, co provedete násilím, proti vůli své či někoho jiného, se Vám dříve nebo později v nějaké podobě mnohonásobně vrátí.
„Zdravý“ stres
Je zčásti pravdou, že pokud člověk nemá nad sebou nějaký “bič“, který jej nutí k činnosti, pak málokdy dokáže vyvinout veškeré úsilí, jakého je doopravdy schopen. Výjimkou jsou ty charaktery, které mají v sobě zakódovánu trvalou pracovitost bez ohledu na okolní vlivy a podněty. Nedělejme si iluzi, že stres je průvodním jevem až této doby. Je jím určitě i nyní, ale v jiné podobě, než dříve. Pračlověk byl možná pod mnohem větším tlakem než současný člověk, protože na tom, zda v třeskuté zimě primitivním způsobem ulovil nějaké zvíře, záviselo jeho přežití. Nebo pokud vojáci stáli proti sobě, bylo jistotou, že mnozí z nich již neuzří západ slunce. Nyní se stres transformoval do té podoby, že zajištění obživy je v podmínkách existence životního minima a záchytné sociální sítě zřejmě méně dramatičtější než v minulosti, nicméně hlavním ubíjejícím faktorem je potřeba zvládnout neustále vzrůstající kvantum pracovních úkolů, kdy o jejich významu či důležitosti lze často oprávněně pochybovat.
Má-li být stres takzvaně zdravý, neměl by být v žádném případě na úkor zdraví, to znamená, že by neměl způsobovat zhoršení zdravotního stavu a naopak tento posilovat.
Většinou si ani neuvědomujete, že ačkoliv se Vám momentální projevy třeba nejeví jako zdraví negativně ovlivňující, musíte brát v úvahu jejich nenápadné hromadění, které pak může vyústit v nemoc, jež bude důsledkem právě tohoto pracovního přetížení. Klíčovou je samozřejmě otázka, jak takový stav rozpoznat, tedy kdy říci – už dost, protože teď už jde vážně o zdraví. Vaše nadřízené tento Váš soukromý problém zpravidla často až tak netrápí, mají úkoly, které musí zabezpečit. Jeden výzkum prokázal, že závodního lékaře navštěvovali nejvíce právě vedoucí nižší a střední úrovně, tedy ti, kteří přímo odpovídali za výsledky. A z vrcholového managementu přicházel k lékaři málokdo a pouze velmi zřídka.
Jediným možným řešením je neustále poslouchat vlastní tělo. Co říká následkům pracovního a jiného zatížení, jak reaguje na druh přijaté stravy, jestli se cítíte lépe po kafi nebo po čaji, v jakém stavu je Vaše aktuální duševní vyrovnanost atd. Při pozorném sledování časem zjistíte, co Vám neprospívá – to omezte nebo raději úplně vypusťte. Pokud se nebudete řídit signály Vašeho těla, nebo když je budete vědomě přehlížet, nezůstane toto Vaše počínání bez následků. Toto bývají chvíle důležitých rozhodnutí, kdy platí, že pokud jde o život, jde opravdu o všechno.
Zaklínadlo rezerv
V obehrané písničce se zpívá o tom, že rezervy jsou vždycky, jen je nalézt a odstranit. Jinými slovy, nakládat na pracovníka stále víc a více, aby byly výsledky co nejlepší. Nátlak je cítit ze všech stran a v takových situacích přichází na scénu pravidlo o tom, kdo co zvládne, neboli „ustojí“, a co ne.
V době neustálého zvyšování pracovních nároků a požadavků se výrazným způsobem zvyšuje role vedoucího pracovníka, jeho schopnost optimálně vyřešit požadavky na něj a jeho kolektiv kladené s ohledem na možnosti týmu jako celku. Vedoucí by měl vždy důkladně zkoumat, co všechno jsou jeho lidé schopni unést. Buďte velmi obezřetní vůči těm, kteří často, opakovaně a nahlas prohlašují, jak moc mají práce. Takoví zpravidla jen o práci mluví a někdy ji opravdu kvalitně dokážou jen předstírat. Ti, kteří doopravdy pracují, o svých potížích mnohdy nemluví, či si jen občas postesknou. Těmto věnujte zvýšenou pozornost, protože pracovník je Vám a celé firmě prospěšný tehdy, je-li v reálném pracovním procesu, nikoli na neschopence nebo dokonce v nemocnici či v ústavu. Jako vedoucí byste měli umět vycítit, kdy lze ještě zvýšit zatížení, a kdy jste se už naopak dostali na (za) hranici únosnosti. Letitá praxe hovoří o tom, že pokud onemocní ředitel či náměstek, tak se až zase tak moc neděje. Jestliže však delší dobu chybí řadový pracovník, pak mnohdy nastávají vážné komplikace.
Využívejte čas
Nebudeme si zastírat, že ve všech firmách je situace prakticky identická, neboli všude jsou na všechny pozice nepřetržitě kladeny až neúnosné a při tom se stále ještě zvyšující nároky. Existují samozřejmě i pracovní místa, ve kterých to s pracovním přetížením nebude tak vážné, i když jich určitě bude výrazně méně. Pokud jsou takoví „šťastlivci“, měli by si svého postavení navýsost považovat, protože nevědí, jak dlouho jim toto privilegium vydrží. Jestliže se vyskytnou takové chvíle, pak je z pozice vedoucího pracovníka namístě buď řešit úkoly, na které dosud nebyl čas, přemýšlet o svých lidech a o tom, jak jim v rámci možností pomoci, anebo se buď odborně nebo všeobecně zdokonalovat. Disponibilní čas je zapotřebí intenzivně využívat, protože se již nevrátí, a mimo veškerou pochybnost je to velmi cenná investice do budoucna.
Pocit uspokojení
Výslednicí veškerého snažení každého člověka by měl být pocit osobního uspokojení z vykonaného díla, ať už je toto jakékoli. Nutnou podmínkou pro dosažení takového vnitřního stavu je skutečnost, že konečného cíle nebylo nezdravě dosaženo na úkor někoho jiného nebo společnosti jako celku. Návazně se pak tyto vnitřní stavy projevují i v postojích člověka vůči svému okolí, které tak toto ovlivňují buď v dobrém nebo špatném, někdy neškodí ani jistá „neutralita“ vůči všem kolem, tedy pokud touto filosofií nevznikne škoda. S trochou nadsázky bych připomněl slova jednoho z amerických prezidentů, který prohlásil, že občan může své zemi nejvíce prospět tím, že bohulibým počínáním napomůže k pozvednutí její kulturní úrovně.
Ať jste činní v jakémkoli oboru či oblasti, měli byste při zúčtování (různě dlouhého) času minulého dospět k závěru, že vše, co jste s nejlepším vědomím vynaložili, mělo svůj význam a efekt, který můžete v budoucnosti zužitkovat. Každopádně by Vás smysluplnost a tvořivost měly naplňovat a ve snaze o dosažení úspěchu mějte na mysli lidové moudro o tom, že „co nezabije, posílí.“
Ing. Antonín Daněk
|
|
|
Termíny pro praxi v březnu 2014
10. března
Pondělí
(za sobotu 8. 3.) |
Zdravotní poj. – OSVČ |
Odvod zálohy na zdravotní pojištění OSVČ za únor 2014
(§ 7 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění) |
17. března Pondělí
(za sobotu 15. 3.) |
Daně z příjmů – poplatník |
Odvod čtvrtletní zálohy na daň z příjmů na rok 2014, pokud poslední známá daňová povinnost poplatníka přesáhla 150.000 Kč.
(§ 38a odst. 4 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů) |
Daně z příjmů – platební zpro-středkovatel |
Oznámení platebního zprostředkovatele (datovou zprávou) o výplatách příjmů úrokového charakteru zejména občanům jiných státu EU, resp. EHP za rok 2013
(§ 38fa odst. 5 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů) |
20. března
Čtvrtek |
Daň z příjmů – zaměstnavatel |
Odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů z mezd za únor 2014
(§ 38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů) |
Elektronické podání vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti zálohově sražené z mezd za rok 2013 včetně příloh (listinné podání bylo nutné podat už do 1. 3.)
(§ 38j odst. 5 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů) |
Sociální pojištění – OSVČ |
Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za únor 2014
(§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
|
Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za únor 2014
(§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení) |
Sociální pojištění – zaměstnavatel |
Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za únor 2014
(§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
|
Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za únor 2014
(§ 9 odst. 3 a 4 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení) |
Zdravotní pojištění – zaměstnavatel |
Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za únor 2014
(§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
|
Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za únor 2014
(§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění) |
Důchodové spoření – zaměstnavatel |
Odvod záloh na důchodové spoření zaměstnanců zapojených do spoření za únor 2014
(§ 19 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření)
(§ 137 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
|
Podání hlášení (elektronické) k záloze na pojistné na důchodové spoření za únor 2014
(§ 19 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření)
(§ 137 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád) |
|
|
|
Název krajiny
|
Název měny
|
Měna
|
28.2.
|
3.3.
|
4.3.
|
5.3.
|
6.3.
|
7.3.
|
10.3.
|
11.3.
|
Austrálie |
dolar
|
AUD
|
17,885
|
17,725
|
17,778
|
17,88
|
18,039
|
17,96
|
17,804
|
17,841
|
Brazílie |
real
|
BRL
|
8,517
|
8,496
|
8,486
|
8,51
|
8,592
|
8,443
|
8,451
|
8,42
|
Bulharsko |
lev
|
BGN
|
13,978
|
13,985
|
13,992
|
13,985
|
13,994
|
13,974
|
13,979
|
13,982
|
Čína |
renminbi
|
CNY
|
3,267
|
3,232
|
3,235
|
3,25
|
3,254
|
3,211
|
3,209
|
3,216
|
Dánsko |
koruna
|
DKK
|
3,664
|
3,665
|
3,667
|
3,665
|
3,666
|
3,662
|
3,664
|
3,665
|
EMU |
euro
|
EUR
|
27,34
|
27,35
|
27,365
|
27,35
|
27,36
|
27,33
|
27,34
|
27,35
|
Filipíny |
peso
|
PHP
|
44,785
|
44,402
|
44,385
|
44,465
|
44,66
|
44,396
|
44,266
|
44,383
|
Hongkong |
dolar
|
HKD
|
2,579
|
2,56
|
2,561
|
2,566
|
2,565
|
2,535
|
2,538
|
2,544
|
Chorvatsko |
kuna
|
HRK
|
3,57
|
3,574
|
3,576
|
3,573
|
3,575
|
3,57
|
3,571
|
3,572
|
Indie |
rupie
|
INR
|
32,297
|
32,018
|
32,11
|
32,252
|
32,572
|
32,203
|
32,365
|
32,399
|
Indonesie |
rupie
|
IDR
|
1,716
|
1,714
|
1,714
|
1,72
|
1,735
|
1,72
|
1,733
|
1,733
|
Japonsko |
jen
|
JPY
|
19,647
|
19,605
|
19,516
|
19,436
|
19,374
|
19,109
|
19,07
|
19,121
|
Jihoafrická rep. |
rand
|
ZAR
|
1,86
|
1,84
|
1,835
|
1,856
|
1,869
|
1,849
|
1,832
|
1,829
|
Jižní Korea |
won
|
KRW
|
1,871
|
1,856
|
1,855
|
1,86
|
1,87
|
1,853
|
1,846
|
1,853
|
Kanada |
dolar
|
CAD
|
17,986
|
17,899
|
17,95
|
18,006
|
18,051
|
17,91
|
17,731
|
17,772
|
Litva |
litas
|
LTL
|
7,918
|
7,921
|
7,926
|
7,921
|
7,924
|
7,915
|
7,918
|
7,921
|
Maďarsko |
forint
|
HUF
|
8,797
|
8,748
|
8,796
|
8,834
|
8,828
|
8,819
|
8,753
|
8,749
|
Malajsie |
ringgit
|
MYR
|
6,097
|
6,052
|
6,061
|
6,089
|
6,108
|
6,038
|
6,001
|
6,017
|
Mexiko |
peso
|
MXN
|
1,501
|
1,495
|
1,495
|
1,503
|
1,509
|
1,494
|
1,494
|
1,492
|
MMF |
SDR
|
XDR
|
30,857
|
30,736
|
30,75
|
30,757
|
30,74
|
30,391
|
30,5
|
30,554
|
Norsko |
koruna
|
NOK
|
3,304
|
3,288
|
3,317
|
3,323
|
3,324
|
3,301
|
3,301
|
3,32
|
Nový Zéland |
dolar
|
NZD
|
16,755
|
16,631
|
16,674
|
16,768
|
16,883
|
16,725
|
16,666
|
16,763
|
Polsko |
zlotý
|
PLN
|
6,544
|
6,523
|
6,536
|
6,544
|
6,538
|
6,52
|
6,508
|
6,485
|
Rumunsko |
nové leu
|
RON
|
6,073
|
6,056
|
6,056
|
6,065
|
6,081
|
6,077
|
6,078
|
6,077
|
Rusko |
rubl
|
RUB
|
55,32
|
54,602
|
54,997
|
55,325
|
54,835
|
54,1
|
54,024
|
54,224
|
Singapur |
dolar
|
SGD
|
15,813
|
15,659
|
15,665
|
15,694
|
15,745
|
15,572
|
15,539
|
15,582
|
Švédsko |
koruna
|
SEK
|
3,066
|
3,085
|
3,088
|
3,089
|
3,098
|
3,085
|
3,081
|
3,098
|
Švýcarsko |
frank
|
CHF
|
22,482
|
22,553
|
22,482
|
22,447
|
22,447
|
22,418
|
22,425
|
22,465
|
Thajsko |
baht
|
THB
|
61,314
|
61,012
|
61,322
|
61,643
|
61,648
|
60,977
|
60,837
|
61,161
|
Turecko |
nová lira
|
TRY
|
9,01
|
8,95
|
8,965
|
9,029
|
9,054
|
8,974
|
8,896
|
8,865
|
USA |
dolar
|
USD
|
20,019
|
19,866
|
19,874
|
19,917
|
19,906
|
19,671
|
19,696
|
19,746
|
Velká Británie |
libra
|
GBP
|
33,325
|
33,235
|
33,181
|
33,284
|
33,235
|
32,986
|
32,792
|
32,801
|
Izrael |
šekel
|
ILS
|
5,695
|
5,689
|
5,694
|
5,713
|
5,718
|
5,692
|
5,664
|
5,683
|
|
|
|
NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE |
Poradce, měsíčník č. 10/2014 (III/2014)
- Zákon o pojistném na sociální zabezpečení... s komentářem – JUDr. Tomáš Hejkal
- Novinky v zákoně o rezervách od roku 2014 – Ing. Vladimír Hruška
- Obchodní korporace z pohledu daní a účetnictví – Ing. Dalimila Mirčevská
- Nemovitosti dle nové právní úpravy – JUDr. Jana Drexlerová
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 4/2014 (III/2014)
- Povinná elektronická forma podání – Ing. Václav Benda
- Zdaňování autorských honorářů v roce 2014 – Ing. Vlasta Ptáčková
- Opravné položky k pohledávkám podle zákona o rezervách – Ing. Helena Machová
- Nové vymezení příjmů ze závislé činnosti – Ing. Ivan Macháček
- Konsolidovaná účetní závěrka – Ing. Vladimír Hruška
- Zápočtový list a pracovní posudek – JUDr. Ladislav Jouza
Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 3-4/2014 (II/2014)
- Účtový rozvrh pro podnikatele – Ing. Vladimír Hruška
- Zákon o daních z příjmů – novela v příkladech – Ing. Eva Sedláková
- Pracovní smlouvy v ZP a NOZ – JUDr. Eva Dandová
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 4/2014 (III/2014)
- Aktuální změny v pracovním právu – JUDr. Ladislav Jouza
- Ústní ukončení pracovního poměru – Ing. Ivan Macháček
- Potvrzování důležitých skutečností ve zdravotním pojištění – Ing. Antonín Daněk
- Kódy používané ve zdravotním pojištění při zaměstnávání cizinců – Ing. Antonín Daněk
- OSVČ a přeplatek ve zdravotním pojištění za rok 2013 – Ing. Antonín Daněk
- Cestovní náhrady zaměstnanců v roce 2014 – Ing. Martin Děrgel
Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 4/2014 (III/2014)
- Katastrální vyhláška – novela zákona – Ing. Karel Janda
- Zákaz smluvních pokut malým písmem v obchodních podmínkách – Richard W. Fetter
- Nelegální práce – aktuální judikatura – Richard W. Fetter
- Příplatky k platu – aktuálně – JUDr. Ladislav Jouza
- Zastupování obce ve správě daní – Ing. Karel Janda
- Změny finanční legislativy – aktuálně – Ing. Eduard Komárek
1000 řešení – měsíčník č. 4/2014 (III/2014)
- Novela zákona o DPH – Ing. Zdeněk Kuneš
- Sociální pojištění – JUDr. Tomáš Hejkal
- Daně z příjmů
- Daň z přidané hodnoty
- Zákoník práce
Monotematiky:
Účetní závěrka podnikatelů za rok 2013 – Ing. Jiří Koch
- účetní zásady,
- účetní knihy,
- inventarizace
- účetní závěrka
Pomocník mzdové účetní – Ing. Miroslav Bulla
- nemocenské pojištění,
- přídavky na dítě,
- cestovní náhrady
- mzdy a platy
Roční zúčtování příjmů za rok 2013 – Ing. Martin Děrgel
- ze závislé činnosti,
- z funkčních požitků,
- roční zúčtování záloh
Účetní závěrka podnikatelů za rok 2013 – Ing. Jiří Koch
- fyzické osoby
- právnické osoby
- vzory podání
- vyplnění tiskopisy
Připravujeme monotematiku:
Daňové a nedaňové výdaje 2014 – Ing. Eva Sedláková
- daňově uznatelné výdaje
- nedaňové výdaje
PŘIPRAVUJEME
Poradce, měsíčník č. 11/2014 (IV/2014)
- Zákon o účetnictví s komentářem – Ing. Zdenka Cardová
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 5/2014 (IV/2014)
- Opravné daňové přiznání - Ing. Martin Děrgel
- Dodání vybraných nemovitých věcí - Ing. Zdeněk Kuneš
- Zákaz smluvních pokut malým písmem v obchodních jednáních - Richard W. Fetter
- Souběh pracovního poměru a dohody u téhož zaměstnavatele - Richard W. Fetter
Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 5-6/2014 (III/2014)
- Účetní souvztažnosti pro podnikatele - Ing. Vladimír Hruška
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 5/2014 (IV/2014)
- Podání opravného daňového přiznání - Ing. Eva Sedláková
- Dopady NOZ na pracovní právo - JUDr. Ladislav Jouza
- Srážky se mzdy - JUDr. Jana Drexlerová
- Dovolená v roce 2014 - JUDr. Ladislav Jouza
- Práce dětí - JUDr. Eva Dandová
- Příjmy osvobozené od daně - Ing. Helena Machová
Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č.5/2014 (IV/2014)
- Skončení pracovního poměru ze zdravotních důvodů - JUDr. Ladislav Jouza
- Uplatňování DPH u elektroodpadu - Ing. Zdeněk Kuneš
- DPH u nájmu v roce 2014 - Ing. Václav Benda
1000 řešení – měsíčník č. 5/2014 (IV/2014)
- Opravné daňové přiznání - Ing. Ivan Macháček
- Zdravotní pojištění - Ing. Antonín Daněk
- Daně z příjmů
- Daň z přidané hodnoty
- Účetnictví
- Zákoník práce
Vážení čtenáři,
pokud jste si nestihli předplatit ediční ročník 2014 jednotlivých měsíčníků, můžete tak učinit
telefonicky: 558 731 125, 731 126, 731 127, faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz.
Těšíme se na Váš zájem o naše publikace i v roce 2014, první číslo nového ročníku vyjde již v prosinci 2013.
|
|
|
Souvztažnosti pro podnikatele
Účetní souvztažnosti pro podnikatele jsou v každém případě každodenním pomocníkem či rádcem při řešení složitých účetních případů pro všechny účetní, mzdové účetní, podnikatele, daňové poradce. Jak se promítnou změny, které nastaly novelou zákona o účetnictví, v účetních souvztažnostech?
- DÚVaP 56/2014 - Účetní souvztažnosti pro podnikatele - příspěvek
/A5, cca str. 400/
- 1000 řešení 1/2014 - Novela zákona o účetnictví - příspěvek
/A5, str. 96/
- Zákony I/2014 - (daňové, účetní, správa daní...)
- úplné znění zákonů k 1. 1. 2014
/A5, str. 816/
- CD E-Poradce  zdarma
Cena balíčku je 477 Kč.
Cena balíčku s 30 % slevou je 334 Kč.
Ušetříte 143 Kč.
Pojistné na sociální zabezpečení
Jaké změny nastaly od 1. ledna v sociálním pojištění? Například zkrácení doby výplaty náhrady mzdy zaměstnavatelem v době dočasné pracovní neschopnosti, elektronizace podání a jiných úkonů v sociálním pojištění, rozšíření okruhu osob atd. Více se již dozvíte v komentáři a příspěvcích určených všem mzdovým účetním, zaměstnavatelům, podnikatelům, živnostníkům, pracujícím důchodcům, studentům.
- Poradce 10/2014 - Zákon o pojistném na sociální zabezpečení s komentářem - komentář
/A5, str. 224/
- PaM 1/2014 - Sociální pojištění od 1. 1. 2014 - změny - příspěvek
/A4, str. 80/
- PaM 2-3/2014 - Kdy se stanoví pravděpodobná výše pojistného na sociální zabezpečení? - příspěvek
/A4, str. 120/
- CD E-Poradce  zdarma
Cena balíčku je 645 Kč.
Cena balíčku s 50 % slevou je 323 Kč.
Ušetříte 322 Kč.
Exekuční řízení
Téma ochrany povinného je aktuální vzhledem k tomu, že narůstá počet prováděných exekucí. Jaké jsou zásady ochrany a obrany povinného? Kdy může být exekuce odložena? Kdy může povinný podat návrh na zastavení exekuce?
Dozvíte se v příspěvcích, které jsou v balíčku určenému: exekutorům, auditorům, podnikatelům, fyzickým osobám.
- DaÚ 9/2013 - Ochrana povinného v exekučním řízení - příspěvek
/A4, str. 80/
- PaM 9/2013 - Započtení až na polovinu mzdy podle NOZ - příspěvek
/A4, str. 80/
- Zákony II/2014 - (občanské, obchodní korporace, exekuční řád...) - úplné znění zákonů k 1. 1. 2014
/A5, str. 816/
- CD E-Poradce  zdarma
Cena balíčku je 542 Kč.
Cena balíčku s 50 % slevou je 271 Kč.
Ušetříte 281 Kč.
Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů.
Jen do vyprodání zásob.
Balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem:
RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY NEBO E-
MAILEM DENNĚ V ČASE OD 9,00 – 15,00 HOD.
Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.
E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
- Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
- Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!
|
|
|
Adresa: |
|
E-mail: |
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
|
|
objednavky@exicon.eu
|
|
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
|
|
|
|
|
|
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 51548/L. |
|
|
V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.
|
Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011 |