|
DAŇ SILNIČNÍ - téma novin |
DAŇ SILNIČNÍ PRO PODNIKATELE
Předmětem daně silniční jsou silniční motorová vozidla a jejich přípojná vozidla.Vznik daňové povinnosti je vázán na skutečné využívání vozidla k podnikatelským účelům. V měsících, kdy k podnikatelskému využívání po celý měsíc nedošlo, vozidlo předmětem daně silniční není. A to ani v situaci, kdy toto vozidlo je součástí obchodního majetku.
DAŇ SILNIČNÍ JAKO SOUČÁST DAŇOVÉHO SYSTÉMU ČR
Daňová politika je jedním z důležitých symbolů suverenity státu. Každý stát má svůj daňový systém. Daňovým systémem (soustavou) se rozumí souhrn všech daní vybíraných na území státu. Prostřednictvím daňové soustavy dochází k přerozdělování výsledků ekonomiky.
Daně jsou kvantitativně rozhodujícím příjmem veřejných rozpočtů – státního rozpočtu, rozpočtů územních samosprávných celků (místní rozpočty) a rozpočtů státních fondů. Část nepřímých daní vybraných v České republice plyne do rozpočtu Evropské unie.
Nejrozšířenějším vymezením je označení daně jako povinné, předem zákonem stanovené částky, kterou se na nenávratném principu odčerpává daňovému subjektu část jeho nominálního důchodu [Jan Široký: Daně v Evropské unii, Praha, LINDE Praha, a.s., 2006, str. 22].
PŘEDMĚT DANĚ SILNIČNÍ
Předmětem daně silniční jsou silniční motorová vozidla a jejich přípojná vozidla splňující podmínky ustanovení § 2 odst. 1 zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o dani silniční“).
Dani silniční podléhají silniční motorová vozidla a jejich přípojná vozidla (dále zpravidla „silniční vozidla“), která jsou:
- registrovaná v České republice,
- provozovaná v České republice, a při tom používaná:
- k podnikání nebo k jiné samostatné výdělečné činnosti, nebo
- v přímé souvislosti s podnikáním nebo jinou samostatnou výdělečnou činností, nebo
- k činnostem, z nichž plynoucí příjmy jsou předmětem daně z příjmů u právnických osob, které nejsou zřízené nebo založené za účelem podnikání (tzv. neziskové organizace).
Od 1. ledna 2009 jsou předmětem daně silniční vždy silniční motorová vozidla s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny registrovaná v České republice a určená výlučně k přepravě nákladů, a to bez ohledu na to, zda jsou používána k podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti či nikoliv.
Vůbec není důležité, zda silniční vozidlo je zahrnuté v obchodním majetku či nikoliv. Rozhodující je, zda je využíváno k podnikatelské nebo jiné samostatné výdělečné činnosti nebo v souvislosti s nimi.
Silniční vozidlo využívané v souvislosti s pronájmem nemovitého či movitého majetku nezahrnutého v obchodním majetku není předmětem daně silniční. Silniční vozidlo využívané v souvislosti s pronájmem nemovitého či movitého majetku zahrnutého v obchodním majetku předmětem daně silniční je.
Ustanovení § 2 zákona o dani silniční odpovídá směrnici Evropského parlamentu a rady č. 1999/62/ES ve znění směrnice č. 2006/38/ES, která upravuje zdanění těžkých nákladních vozidel a k jejíž implementaci byla Česká republika po svém vstupu do Evropské unie povinna. Novela směrnice č. 2006/38/ES, kterou byla změněna definice pojmu vozidla, zavázala členské státy Evropské unie implementovat ustanovení do národních úprav v roce 2008. Tato novela se stala příčinou snížení nejvyšší povolené hmotnosti, při níž se silniční vozidlo určené výlučně k přepravě nákladů stává předmětem daně silniční bez ohledu na to, zda je či není používáno k podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti, z 12 tun na 3,5 tuny.
Ustanovení § 2 odst. 1 zákona o dani silniční, podle něhož předmětem daně silniční je silniční vozidlo registrované v České republice, je v souladu s ustanovením článku 3 směrnice Evropského parlamentu a rady č. 2006/38/ES. Podle této směrnice u vozidel evidovaných v členských státech Evropské unie vybírá daň (v České republice daň silniční) pouze členský stát, v němž je vozidlo evidováno.
Proto silniční vozidla registrovaná v České republice provozovaná v jiném členském státě Evropské unie nejsou v tomto státě zdaňována. Stejně tak v České republice nesmí být zdaňována vozidla provozovaná sice v České republice, ale registrovaná v jiném členském státě Evropské unie.
Silniční vozidlo, které je součástí obchodního majetku fyzické či právnické osoby, se nestává předmětem daně silniční automaticky zařazením do obchodního majetku. Předmětem daně silniční je silniční vozidlo jen tehdy, když je používáno:
- k podnikání nebo k jiné samostatné výdělečné činnosti, nebo
- v přímé souvislosti s podnikáním nebo jinou samostatnou výdělečnou činností, nebo
- k činnostem, z nichž plynoucí příjmy jsou předmětem daně z příjmů u právnických osob, které nejsou zřízené nebo založené za účelem podnikání (tzv. neziskové organizace). Tento postup se uplatňuje od roku 2004. Může proto nastat situace, že silniční vozidlo je předmětem daně silniční jen v některých měsících roku. Skutečnost, že silniční vozidlo zahrnuté v obchodním majetku není v některých kalendářních měsících předmětem daně silniční, musí být jeho vlastník schopen prokázat. Zákon o dani silniční, ani zákon ČNR č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o správě daní“) neurčují formu tohoto prokázání. Záleží tedy na rozhodnutí fyzické či právnické osoby, jaký důkazní prostředek zvolí. Vhodným důkazním prostředkem je evidence o provozu silničního vozidla. Ta může být vedena různým způsobem, např.:
- kniha jízd,
- záznam o provozu silničního vozidla,
- tachograf,
- výpis z elektronického záznamníku GPS.
Dani silniční nepodléhají:
- silniční vozidla registrovaná v zahraničí provozovaná na území České republiky nebo do České republiky pronajatá,
- silniční vozidla registrovaná v České republice provozovaná v zahraničí,
- silniční vozidla registrovaná v České republice a v České republice provozovaná, pokud nejsou používána:
- k podnikání nebo k jiné samostatné výdělečné činnosti,
- v přímé souvislosti s podnikáním nebo jinou samostatnou výdělečnou činností,
- k činnostem, z nichž plynoucí příjmy jsou předmětem daně z příjmů u právnických osob nezaložených za účelem podnikání (tzv. neziskové organizace);
s výjimkou silničních motorových vozidel s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny určených k přepravě nákladů.
Předmětem daně silniční nejsou (§ 2 odst. 2 zákona o dani silniční):
- speciální pásové automobily,
- zvláštní vozidla:
- zemědělské a lesnické traktory a jejich přípojná vozidla,
- pracovní stroje samojízdné,
- pracovní stroje přípojné,
- nemotorové pracovní stroje,
- nemotorová vozidla tažená nebo tlačená pěšky jdoucí osobou,
- vozíky pro invalidy s motorickým pohonem, pokud jejich šířka nebo délka přesahuje jeden metr, jejich konstrukční rychlost převyšuje 6 km.h-1 nebo jejich maximální přípustná hmotnost převyšuje 450 kg,
- mobilní stroje se zabudovaným spalovacím motorem,
- vozidla bez karoserie se zabudovaným spalovacím motorem,
- vozidla, kterým byla přidělena zvláštní registrační značka (státní poznávací značka).
POPLATNÍK DANĚ SILNIČNÍ
Daň silniční je zahrnována do skupiny přímých daní. Osoba poplatníka je proto totožná s osobou plátce daně.
VZNIK A ZÁNIK POVINNOSTI K DANI SILNIČNÍ
Silniční vozidlo je předmětem daně silniční jen při splnění podmínek uvedených v ustanovení § 2 zákona o dani silniční.
Délka doby, kdy je silniční vozidlo předmětem daně silniční, není vždy shodná s dobou existence tohoto vozidla.
V průběhu doby využívání silničního vozidla může dojít i ke střídání období, kdy vozidlo je předmětem daně, s obdobími, kdy vozidlo není předmětem daně silniční.
Silniční vozidlo registrované v České republice a na území České republiky provozované je předmětem daně silniční jen v těch kalendářních měsících, kdy je využíváno:
- k podnikání nebo k jiné samostatné výdělečné činnosti, nebo
- v přímé souvislosti s podnikáním nebo jinou samostatnou výdělečnou činností, nebo
- k činnostem, z nichž plynoucí příjmy jsou předmětem daně z příjmů u právnických osob, které nejsou zřízené nebo založené za účelem podnikání (tzv. neziskové organizace).
V kalendářním měsíci, ve kterém silniční vozidlo nebylo na území České republiky ani jednou použito k činnostem, které zakládají vznik daňové povinnosti, povinnost k dani silniční nevznikla. V takové situaci silniční vozidlo není předmětem daně silniční.
Výjimkou jsou silniční motorová vozidla s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny registrovaná v České republice a určená výlučně k přepravě nákladů. Ta jsou předmětem daně silniční vždy, a to bez ohledu na to, zda jsou používána k podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti či nikoliv.
ZJIŠTĚNÍ VÝŠE DANĚ SILNIČNÍ
Výpočet výše daňové povinnosti provádí poplatník daně. K vyměření daně je oprávněný místně příslušný finanční úřad. Místní příslušnost finančního úřadu pro daň silniční je shodná s místní příslušností pro daň z příjmů. U fyzické osoby se řídí místem bydliště poplatníka, u právnické osoby jejím sídlem.
Předpokladem dokonalého plnění povinností poplatníka daně silniční a správného výpočtu výše daně je zejména kvalifikované provedení těchto operací:
- zjištění, která silniční vozidla zahrnutá v majetku příslušné právnické nebo fyzické osoby jsou předmětem daně silniční,
- zjištění, která silniční vozidla využívaná pro činnost příslušné právnické nebo fyzické osoby na základě jiného než vlastnického vztahu jsou předmětem daně silniční,
- správné určení poplatníka daně pro jednotlivá silniční vozidla, která jsou předmětem daně silniční,
- zjištění případného osvobození jednotlivých silničních vozidel od daně silniční,
- správné určení doby, po kterou v daném zdaňovacím období jsou jednotlivá silniční vozidla předmětem daně silniční,
- přesné zatřídění jednotlivých silničních vozidel podle druhu a kategorie,
- použití správné sazby daně,
- zjištění případné povinnosti uplatnění zvýšené sazby daně u jednotlivých silničních vozidel,
- zjištění možnosti použití snížení sazby daně u jednotlivých silničních vozidel,
- správný výpočet výše daně za jednotlivá silniční vozidla,
- správné zjištění celkové daňové povinnosti poplatníka za příslušné zdaňovací období,
- sestavení přiznání k dani silniční a jeho podání místně příslušnému finančnímu úřadu v zákonné lhůtě,
- zaplacení daně v zákonné lhůtě,
- správné stanovení výše záloh pro příští zdaňovací období.
PŘIZNÁNÍ K DANI SILNIČNÍ
Zdaňovacím obdobím je kalendářní rok (§ 13 zákona o dani silniční), a to bez ohledu na to, jaké účetní období poplatník uplatňuje.
Daňové přiznání se podává místně příslušnému finančnímu úřadu nejpozději do 31. ledna kalendářního roku následujícího po ukončeném zdaňovacím období (§ 15 zákona o dani silniční).
Tuto lhůtu neprodlužují ani skutečnosti, které jsou zákonným důvodem prodloužení lhůty pro podání přiznání k dani z příjmů:
- zpracování a podání daňového přiznání daňovým poradcem,
- poplatník je v insolvenčním řízení.
Na žádost poplatníka může finanční úřad lhůtu pro podání daňového přiznání prodloužit, nejdéle však o tři měsíce (§ 40 odst. 6 zákona o správě daní).
Pokud poplatník zemřel dříve, než bylo daňové přiznání podáno, je právní nástupce s výjimkou právního nástupnictví státu povinen podat přiznání za zemřelého poplatníka do šesti měsíců po jeho úmrtí. Je-li právních nástupců více, podá přiznání kterýkoliv z nich. Nedohodnou-li se, který z nich přiznání podá, určí jej správce daně. Přejde-li právní nástupnictví na stát, tato povinnost nenastává.
Není-li právní nástupce znám, podá přiznání zmocněnec ustanovený finančním úřadem. Tento zmocněnec podá přiznání do tří měsíců po svém ustanovení. Při zániku poplatníka, který je právnickou osobou, bez likvidace, je jeho právní nástupce nebo orgán, který o zrušení rozhodl, povinen podat do konce následujícího měsíce od jeho zániku přiznání za uplynulou část zdaňovacího období. Finanční úřad daně může tuto lhůtu v odůvodněných případech prodloužit až na tři měsíce.
Před uplynutím lhůty k podání daňového přiznání může poplatník daně silniční podat opravné daňové přiznání (§ 41 odst. 3 zákona o správě daní). Pro vyměřovací řízení se pak použije toto opravné přiznání a k předchozímu přiznání se nepřihlíží.
Jestliže poplatník zjistí, že v podaném přiznání k dani silniční uvedl svoji daňovou povinnost nižší, než má správně být, je povinen do konce měsíce následujícího po tomto zjištění podat dodatečné daňové přiznání (§ 41 odst. 1 zákona o správě daní).
Daňové přiznání nepodávají poplatníci, kteří jsou oprávněni k uplatnění 100 % snížení sazby daně podle ustanovení § 6 odst. 9 zákona o dani silniční.
Jsou to poplatníci, kteří uplatnili toto snížení u nákladních vozidel včetně tahačů, nákladních přívěsů a nákladních návěsů s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny a méně než 12 tun, pokud tato vozidla nejsou používána k podnikání nebo v přímé souvislosti s podnikáním nebo k činnostem, z nichž plynoucí příjmy jsou předmětem daně z příjmů, nebo nejsou provozována pro cizí potřeby.
Jedná se o poplatníky, kteří jsou:
- právnickou osobou, která není založena nebo zřízena za účelem podnikání,
- fyzickou osobou.
PLACENÍ DANĚ SILNIČNÍ
Daň silniční je splatná ve lhůtě stanovené pro podání daňového přiznání. Dnem zaplacení daně je:
- u platby na příslušný účet správce daně vedený v České národní bance den, kdy dojde k připsání platby na účet finančního úřadu,
- platby v hotovosti prováděné u správce daně den, kdy hotovost přijal příslušný pracovník finančního úřadu.
Zálohy na daň (§ 10 zákona o dani silniční) jsou splatné:
- do 15. dubna za první čtvrtletí,
- do 15. července za druhé čtvrtletí,
- do 15. října za třetí čtvrtletí,
- do 15. prosince za říjen a listopad.
Tyto lhůty neplatí pro poplatníky, kteří jsou oprávněni k uplatnění snížení sazby daně o 48 % podle ustanovení § 6 odst. 10 zákona o dani silniční. Jsou to poplatníci, kteří uplatnili toto snížení u nákladních vozidel včetně tahačů, nákladních přívěsů a nákladních návěsů s největší povolenou hmotností 12 a více tun, pokud tato vozidla nejsou používána k podnikání nebo v přímé souvislosti s podnikáním nebo k činnostem, z nichž plynoucí příjmy jsou předmětem daně z příjmů, nebo nejsou provozována pro cizí potřeby.
Jedná se o poplatníky, kteří jsou:
- právnickou osobou, která není založena nebo zřízena za účelem podnikání,
- fyzickou osobou.
Tito poplatníci platí pouze jednu zálohu, a to ve lhůtě do 15. prosince. Zálohu platí ve výši nejméně 70 % roční daňové povinnosti (§ 10 odst. 6 zákona o dani silniční).
(Ing. Karel Janda - DÚVaP 3/2010)
|
|
|
ZE SBÍRKY ZÁKONŮ ČR VYBÍRÁME:
Částka 29, rozeslána dne 29. března 2010
81. Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 51/2006 Sb., o podmínkách připojení k elektrizační soustavě
82. Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení opakovaného hlasování do zastupitelstva obce
Částka 30, rozeslána dne 30. března 2010
83. Zákon o státním dluhopisovém programu na úhradu části rozpočtovaného schodku státního rozpočtu České republiky na rok 2010
84. Zákon, kterým se mění zákon č. 214/2009 Sb., o státním dluhopisovém programu na úhradu části rozpočtovaného schodku státního rozpočtu České republiky na rok 2009 a o změně zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), ve znění pozdějších předpisů
85. Zákon, kterým se mění zákon č. 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu, ve znění pozdějších předpisů
Částka 31, rozeslána dne 31. března 2010
86. Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 112/2008 Sb., o stanovení některých podmínek poskytování národních doplňkových plateb k přímým podporám, ve znění nařízení vlády č. 480/2009 Sb.
87. Nařízení vlády o stanovení některých podmínek pro poskytování platby na krávy chované v systému s tržní produkcí mléka
88. Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 173/1997 Sb., kterým se stanoví vybrané výrobky k posuzování shody, ve znění pozdějších předpisů
MEZINÁRODNÍ SMLOUVY:
Částka 16, rozeslána dne 24. března 2010
37. Sdělení Ministerstva zahraničních věcí, kterým se mění a doplňuje sdělení Federálního ministerstva zahraničních věcí č. 500/1992 Sb.
38. Sdělení Ministerstva zahraničních věcí o přijetí Českou republikou změny Přílohy III Rotterdamské úmluvy o postupu předchozího souhlasu pro určité nebezpečné chemické látky a pesticidy v mezinárodním obchodu
Částka 17, rozeslána dne 24. března 2010
39. Sdělení Ministerstva zahraničních věcí, kterým se mění a doplňuje sdělení Ministerstva zahraničních věcí č. 86/2007 Sb. m. s.
Částka 18, rozeslána dne 29. března 2010
40. Sdělení Ministerstva zahraničních věcí o Zápisu o opravě Lisabonské smlouvy pozměňující Smlouvu o Evropské unii a Smlouvu o založení Evropského společenství
41. Sdělení Ministerstva zahraničních věcí, kterým se vyhlašuje oprava v textu Úmluvy o právech dítěte, vyhlášené pod č. 104/1991 Sb.
FINANČNÝ ZPRAVODAJ:
Částka 3, rozeslána dne 8. března 2010
7. Sdělení k vyhlášce č. 449/2009 Sb. – Číselník účelů VPS (prostředky poskytnuté dle § 21 odst. 3 a 4
zákona č. 218/2000 Sb.)
8. Sdělení k vyhlášce č. 449/2009 Sb. – Oprava legislativně technické chyby
9. Sdělení k uplatňování Smlouvy mezi vládou České republiky a orgánem výkonné moci Gruzie o zamezení
dvojímu zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu a z majetku (č. 40/2007 Sb. m. s.)
(Zdroj: Sbírka zákonů ČR)
|
|
|
ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ |
SILNIČNÍ DAŇ U NÁVĚSU
Údaje z technického průkazu jsou: počet náprav: 3, největší povolená hmotnost na nápravu: T 11 000; 8 000; 8 000; 8 000. Základ daně u návěsů se dle § 5 počítá jako součet největších povolených hmotností na nápravy v tunách a počet náprav. Rozhodující údaj 3 nápravy a hmotnost pouze 24 tun (3 x 8 000), tedy hmotnost na čep se nezahrnuje a roční sazba by měla být 27 300 Kč.
Sčítá se do základu daně údaj označený jako T 11 000?
Jednoznačně je základem silniční daně u návěsů dle ustanovení § 5, písm. b) zákona o dani silniční, v platném znění, součet největších povolených hmotností na nápravy v tunách a počet náprav. U návěsu se třemi nápravami to při zatížení 8 tun na nápravu (největší povolená hmotnost na nápravu) představuje 24 tun. Tomu pak odpovídá roční sazba daně 27 300 Kč dle ustanovení § 6 odstavce 2 zákona o dani silniční, jak je správně uváděno v dotazu.
Údaj označený jako T 11 000 znamená největší svislé statické zatížení spojovacího zařízení, tj. na točnici a do základu silniční daně u návěsu se nezapočítává.
SILNIČNÍ DAŇ U OSVČ
OSVČ vede DE a jiný další příjem nemá. Pro svoji podnikatelskou činnost užívá osobní automobil:
- na leasing vedený na IČO vede knihu jízd, dokládá nákupem pohonných hmot, platí silniční daň, vše účtuje jako daňově uznatelný výdaj.
- dále pravidelně používá i svůj soukromý os. automobil – vede knihu jízd, kde na základě ujetých km pro podnikaní si účtuje jako daňově uznatelný výdaj-základní sazbu 3,9O Kč + 0 sazbu stanovenou Min. fin. v lednu 2010 – pro rok 2009. Rovněž platí silniční daň roční sazbou, která je pro ni výhodnější.
Je pro OSVČ zaplacení silniční daně uznatelným daňovým výdajem?
Předpis silniční daně (ne výše zaplacené silniční daně) uvedený v daňovém přiznání k dani silniční za rok 2009 je u osoby samostatně výdělečně činné daňově uznatelným výdajem dle ustanovení § 24 odstavce 2, písmena ch) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v platném znění, jak v případě silniční daně u osobního automobilu pořizovaného na leasing a „vedeného na IČO“, tak i v případě silniční daně u poplatníkova osobního automobilu soukromého.
OSVČ s příjmy podle § 7 ZDP, není považována pro účely silniční daně za zaměstnance, musí pro zdanění osobních automobilů používat roční sazbu silniční daně, nikoliv denní sazbu daně ve výši 25 Kč dle ustanovení § 6 odstavce 4 zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční, v platném znění. Nelze tedy platit silniční daň sazbou daně, která je výhodnější, jak se patrně tazatel domnívá.
(odpověděl Jiří Šabata – 1000 řešení 2/2010)
|
|
|
POPULÁRNĚ ZE SVĚTA PODNIKÁNÍ |
7 PRAVIDEL ŘÍZENÍ ÚSPĚŠNÉ INOVACE
Na co by měl management zaměřit pozornost, pokud chce, aby společnost udržela krok s konkurencí v oblasti inovací? Seznam veškerých rad by pravděpodobně dosáhl délky rovnající se vzdálenosti od Země na Měsíc a zpět. Krátký a snadno využitelný výčet najdete na následujících řádcích.
7 základních pravidel inovací:
- Svěřit řízení inovací do rukou progresivnímu a ambicióznímu vedení.
- Integrovat inovace do základní mentality společnosti.
- Sladit inovaci s obecnou podnikovou strategií.
- Zabezpečit rovnováhu mezi kreativitou a tvorbou hodnoty.
- Neutralizovat organizační „antibodies“.
- Budovat a kultivovat inovační síť podniku.
- Vytvořit ukazatele za účelem ohodnocení inovací.
Uvedená pravidla inovací se vzájemně podmiňují a ovlivňují.
1. SVĚŘIT ŘÍZENÍ INOVACÍ DO RUKOU PROGRESIVNÍMU A AMBICIÓZNÍMU VEDENÍ
Vedení, resp. management, definuje strategii, navrhuje portfolio inovací, podporuje tvorbu hodnoty a je podstatné a nevyhnutelné pro úspěšné fungování společnosti. Je rozhodujícím faktorem pro dosažení úspěchu inovace.
Investoři upřednostňují při výběru partnera silný manažerský tým.
Steve Jobs z Applu, Bill Gates z Microsoftu, A. G. Lafley z Procter & Gamble či Jorma Ollila ze společnosti Nokia slouží jako příklad manažerů, kteří řídí svůj manažerský tým a společnost na nejvyšší úrovni inovačního výkonu.
Zajímavé výsledky přinesl nedávný průzkum uveřejněný v renomovaném periodiku Financial Times. Investoři za nejdůležitější faktor označili při výběru potenciálního partnera pro nové investice právě sílu manažerského týmu (95 % respondentů), až v druhé řadě (72 %) kladli důraz na dominantní postavení podnikatelského partnera na trhu a více než dvě třetiny investorů (68 %) preferuje jako svého partnera pro investice lídra v oblasti technologií.
2. INTEGROVAT INOVACE DO ZÁKLADNÍ MENTALITY SPOLEČNOSTI
Společnost musí sladit svou obecnou podnikatelskou strategii se strategií inovační.
Se snahou o inovace by neměla firma přicházet jen při mimořádných příležitostech, například v krizových obdobích či při zhoršení hospodářských výsledků.
Inovování vyžaduje zdroje, kompetence a zkušenosti, které nejsou vždy dostupné v rámci společnosti, ale často bývají umístěny mimo ni. Interní a externí spolupráce je pro inovaci nevyhnutelná.
INOVAČNÍ PROCES BY SPOLEČNOST NEMĚLA „OUTSOURCOVAT“ V PLNÉM ROZSAHU
Vyčlenit lze některé základní produktové rozvojové aktivity, jakož i aktivity generování nápadu či jeho komercionalizace. Outsourcování inovačního procesu jako celku znamená vzdát se kontroly nad technologií, již společnost používá (produkt, služba, proces), a rovněž kontroly nad podnikovým modelem, který využívá k soutěžení (např. dodavatelský řetězec).
Outsourcingem celého procesu inovací hrozí podniku ztráta vědomostí důležitých pro potenciální inovace v budoucnu.
Společnost tak může přijít o nové příležitosti, případně si vychovat konkurenta.
3. SOULAD INOVACÍ S OBECNOU PODNIKOVOU STRATEGIÍ
Inovační strategie by měla ladit nejen s celkovou podnikovou strategií, ale též by měla být podpořena vhodnou organizační strukturou. Právě organizační struktury jsou často bariérou inovace.
Výzkumné a vývojové týmy mohou vyvinout progresivní ideje, ale podniková jednotka musí být schopna vytěžit z nich konkurenční výhodu na trhu a profit.
Inovaci nestačí vestavět do srdce společnosti.
Firma musí mít na paměti i to, že více inovací nutně neznamená lépe. Inovování je nejefektivnější při správných „porcích“.
Neexistuje univerzální řešení. Rozhodování je ovlivněno např. charakterem a momentální situací v odvětví, ve kterém podnik působí, inovačním potenciálem konkurence apod.
4. ZABEZPEČIT ROVNOVÁHU MEZI KREATIVITOU A TVORBOU HODNOTY
Zisk bez kreativity je přínosem, ale takovýto systém funguje pouze krátkodobě.
Kreativita bez schopnosti přeměny na zisk může být zábavná, ale je dlouhodobě neudržitelná. Tvorba zisku a kreativita by měly být ve vzájemné rovnováze.
Inovace se odlišují od mnoha jiných činností jednou důležitou vlastností – od managementu vyžadují velkou dávku kreativity.
Z PRAXE FIRMY APPLE
Přibližně od roku 2000 se zdá, že Apple nalezlo správnou cestu k řízení kreativity a tvorbě hodnoty.
Nabízí nové produkty a služby – OS X, iPod, iTunes, nový iMac. Demonstruje, že je důležité přicházet s novými nápady a přeměnit je v zisk.
Kolem roku 1980 Apple až tak úspěšné nebylo. Firemní inovace a nové produkty byly dobře financovány a objevily se i nové nápady, navzdory tomu však stovky milionů dolarů přišly nazmar, protože Apple nemělo dostatečnou komercionalizaci nových produktů. Kreativita v podniku by měla vyústit v komercionalizaci a přeměnit se v zisk.
5. NEUTRALIZOVAT ORGANIZAČNÍ „ANTIBODIES“ – PROTILÁTKY NEBOLI ODPŮRCE
Inovace vyžaduje změnu – a změna narušuje rutinu. V každé společnosti existují kulturní normy, které se mohou střetnout s blokem.
Všichni je známe – rejpalové, bručouni, věční odpůrci – to jsou hlavní nepřátelé inovace.
Jak neutralizovat organizační protilátky, které zabíjejí dobré nápady jen proto, že se liší od vžité normy?
Čím je inovace radikálnější, tím silnější bývají odpůrci. Zejména společnosti, které dlouhou dobu prosperovaly i bez výrazných inovací, mají značné problémy s inovováním začít. Management musí vytvářet kulturu, která bude schopna podpořit změnu, jež bude inovovat a která bude dostatečně stabilní, aby pomohla na svět právě se rodícímu nápadu, nikoli aby ho usmrtila už v prvých minutách života.
6. BUDOVAT A KULTIVOVAT INOVAČNÍ SÍŤ V RÁMCI ORGANIZACE
Základním kamenem inovace není jednotlivec, ale síť, která obsahuje lidi a znalosti. Nejen uvnitř organizace, ale též v jejím okolí. Inovační síť zahrnuje prvky v rámci organizace (výzkum a vývoj, marketing, výroba atd.), ale i mimo společnost (zákazníci, dodavatelé, partneři). Inovace vyžadují rozvoj a udržování této sítě jako otevřené a spolupracující síly. Zároveň je důležité rozpoznat, které druhy sítí či kontaktů jsou potřebné.
Firma může zůstat zapletena ve velké síti, jež přináší malou hodnotu. Je třeba vybrat lidi v organizaci i mimo ni, kteří mají dostatečné znalosti o dané oblasti – včetně pohledu zákazníků, znalosti řetězce dodavatelů a technických expertiz.
Tato inovační síť by měla operovat efektivně, rychle a výkonně, aby dokázala prosadit, rozvinout a řídit inovace.
Lidé, kteří dnes spolupracují na inovacích nebo různých projektech, jsou stále více vzdáleni geograficky. Infrastruktura a IT hrají hlavní a vedoucí úlohu v procesu řízení inovací.
INOVACE VE ZPŮSOBU ORGANIZACE ČI V PROCESECH FIRMY
Mimořádné postavení v rozmachu inovací způsobila „on-line“ revoluce, jež společnostem umožnila spolupracovat v reálném čase s jejich zákazníky, dodavateli a partnery v inovačním procesu. Například Boeing využil elektronické spolupráce k rozvoji své nejnovější flotily letadel 777 a 787.
Firma Aptec, dodavatel DaimlerChrysler, používá elektronickou spolupráci ke koordinování partnerů na Filipínách, v Jižní Koreji a v USA.
Rovněž inovace ve způsobu organizace práce či v procesech společnosti se může stát výrazným krokem vpřed.
7. VYTVOŘIT SPRÁVNÉ UKAZATELE PRO HODNOCENÍ INOVACE
Společnost nikdy nedosáhne takového stupně inovace, jaký potřebuje, pokud ji lidé dostatečně neocení. Díky měření se stane inovace řiditelnou a získáme z ní více. Společnosti většinou měří procento plnění rozpočtu či zisk. Hodnocení tohoto typu mohou zaručit investování do bezpečných produktů, kde je malá hrozba ztráty, ale i malá šance na velký zisk. Pak tato hodnocení úplně blokují vše, co by mohlo podporovat rozvoj inovativních, ale též rizikových (a zároveň ziskových) chodníčků.
Dostáváme se k otázce:
Co by měla společnost měřit a jaký typ hodnocení by dokázal nejlépe motivovat zaměstnance, aby v případě potřeby dosáhli inovačního výsledku?
ZISK
Mnohé firmy považují za klíčový ukazatel výnosy. Lepší cestou se jeví měření například „vypuštěných produktů“ – inovovaných produktů, malých i velkých inovací a rovněž zaznamenávání idejí či porovnávání doby od vygenerování myšlenky až po její realizaci. Ukazatelé by měly poskytovat nejen finanční přehled, ale i zpětnou vazbu a poučení pro management.
(Ing. Miroslava Milecová – Zisk 3/2010)
|
|
|
INOVACE
Inovace rozlišuje mezi vůdcem a následovníkem.
Inovace je schopnost vidět změnu jako příležitost - ne hrozbu.
Inovace není výrobek logického myšlení, i když výsledek je vázaný na logickou strukturu.
Stejně jako energie je základem života samotného a nápady zdrojem inovací, inovace je zásadní jiskra všech lidských změn, zlepšení a pokrok.
Když chcete inovovat, ne k reformě.
|
|
|
8. dubna čtvrtek
- Zdravotní pojištění – OSVČ
- Odvod zálohy na zdravotní pojištění OSVČ za březen 2010
(§ 7 odst. 2 z. č. 592/1992 Sb.)
- Podání Přehledu OSVČ o příjmech a výdajích zdravotním pojišťovnám za rok 2009, pokud OSVČ není povinna podat přiznání k dani z příjmů
(§ 24 odst. 2 z. č. 592/1992 Sb.)
- Doplacení zdravotního pojistného za rok 2009 (rozdíl mezi zaplacenými zálohami a vyšším pojistným) u OSVČ podávajících daň. přiz. 31. 3. (jinak do 8 dnů po podání přiznání)
(§ 8 odst. 5 z. č. 592/1992 Sb.)
15. dubna čtvrtek
- Daň silniční
- Zaplacení zálohy na daň silniční za I. čtvrtletí 2010
(§ 10 odst. 1,4 z.č. 16/1993 Sb.)
20. dubna úterý
- ZDP – plátce
- Odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti sražených z mezd za březen 2010
(§ 38h odst. 9 z. č. 586/92 Sb.)
- Soc. poj. – OSVČ
- Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za březen 2010
(§ 14a odst. 1 z. č. 589/1992 Sb.)
- Sociální pojištění – zaměstnavatel
- Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za březen 2010
(§ 9 odst. 1 z. č. 589/1992 Sb.)
- Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za březen 2010
(§ 9 odst. 5 z. č. 589/1992 Sb.)
- Zdravotní pojištění – zaměstnavatel
- Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za březen 2010
(§ 5 odst. 2 z. č. 592/1992 Sb.)
- Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za březen 2010
(§ 25 odst. 3 z. č. 592/1992 Sb.)
|
|
|
země
|
měna
|
množství
|
kód
|
26.03.10
|
29.03.10
|
30.03.10
|
Austrálie
|
dolar
|
1
|
AUD
|
17,202
|
17,266
|
17,362
|
Brazílie
|
real
|
1
|
BRL
|
10,449
|
10,430
|
10,547
|
Bulharsko
|
lev
|
1
|
BGN
|
12,997
|
13,011
|
13,008
|
Čína
|
renminbi
|
1
|
CNY
|
2,789
|
2,767
|
2,764
|
Dánsko
|
koruna
|
1
|
DKK
|
3,416
|
3,420
|
3,418
|
EMU
|
euro
|
1
|
EUR
|
25,420
|
25,450
|
25,440
|
Estonsko
|
koruna
|
1
|
EEK
|
1,625
|
1,627
|
1,626
|
Filipíny
|
peso
|
100
|
PHP
|
41,826
|
41,703
|
41,658
|
Hongkong
|
dolar
|
1
|
HKD
|
2,453
|
2,433
|
2,430
|
Chorvatsko
|
kuna
|
1
|
HRK
|
3,501
|
3,504
|
3,503
|
Indie
|
rupie
|
100
|
INR
|
42,130
|
42,063
|
41,847
|
Indonesie
|
rupie
|
1000
|
IDR
|
2,088
|
2,078
|
2,076
|
Japonsko
|
jen
|
100
|
JPY
|
20,500
|
20,397
|
20,380
|
Jihoafrická rep.
|
rand
|
1
|
ZAR
|
2,553
|
2,550
|
2,560
|
Jižní Korea
|
won
|
100
|
KRW
|
1,672
|
1,664
|
1,670
|
Kanada
|
dolar
|
1
|
CAD
|
18,527
|
18,510
|
18,523
|
Litva
|
litas
|
1
|
LTL
|
7,362
|
7,371
|
7,368
|
Lotyšsko
|
lat
|
1
|
LVL
|
35,914
|
35,946
|
35,892
|
Maďarsko
|
forint
|
100
|
HUF
|
9,588
|
9,570
|
9,571
|
Malajsie
|
ringgit
|
1
|
MYR
|
5,758
|
5,783
|
5,773
|
Mexiko
|
peso
|
1
|
MXN
|
1,518
|
1,518
|
1,520
|
MMF
|
SDR
|
1
|
XDR
|
28,820
|
28,690
|
28,672
|
Norsko
|
koruna
|
1
|
NOK
|
3,139
|
3,154
|
3,163
|
Nový Zéland
|
dolar
|
1
|
NZD
|
13,398
|
13,395
|
13,442
|
Polsko
|
zlotý
|
1
|
PLN
|
6,537
|
6,539
|
6,565
|
Rumunsko
|
nové leu
|
1
|
RON
|
6,242
|
6,256
|
6,247
|
Rusko
|
rubl
|
100
|
RUB
|
64,322
|
63,910
|
64,133
|
Singapur
|
dolar
|
1
|
SGD
|
13,556
|
13,503
|
13,485
|
Švédsko
|
koruna
|
1
|
SEK
|
2,618
|
2,603
|
2,601
|
Švýcarsko
|
frank
|
1
|
CHF
|
17,794
|
17,759
|
17,771
|
Thajsko
|
baht
|
100
|
THB
|
58,733
|
58,385
|
58,358
|
Turecko
|
nová lira
|
1
|
TRY
|
12,388
|
12,328
|
12,359
|
USA
|
dolar
|
1
|
USD
|
19,038
|
18,890
|
18,869
|
Velká Británie
|
libra
|
1
|
GBP
|
28,228
|
28,295
|
28,480
|
|
|
|
NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE |
Poradce, měsíčník nejenom pro podnikatele, č. 9/2010
- Zákon o platebním styku s komentářem
- Komentář k zákonu o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů
- Problematika pokladny u podnikatelského subjektu
- Novela zákona o spotřebních daních
- Manka a škody v podnikatelské činnosti
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 4/2010
- Maximální podpora v nezaměstnanosti
- Krácení dovolené – aktuální pravidla
- Elektronická pošta na pracovišti
- Kamerové systémy na pracovišti
- Dlouhodobé porušování pracovní kázně
- Daňová přiznání k dani z příjmu zaměstnanců
- Lékařské preventivní prohlídky
Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 3/2010
- Inventarizace majetku a závazků
- Odpočty a slevy na dani u FO v DP za rok 2009
- Silniční daň u podnikatelů
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 4/2010
- Novela zákona o spotřebních daních
- Zákon o rezervách
- Cestovní náhrady v roce 2010
- Významná data v zákoně o DPH
- Specifické otázky využití manažerského auta v r. 2010
- Příplatky ke mzdě a platu
Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 4/2010
- Jmenování a odvolání ve veřejné správě
- Financování veřejných rozpočtů – daňové změny legislativy
- Přijímání darů příspěvkovými organizacemi a dopad do daní
- Opravné položky k pohledávkám
- Zdravotní pojištění – správný výpočet výše pojistného zaměstnavatelem
- Hospodaření občanských sdružení v roce 2010
- Jednání za obec
- Povinnosti ředitele školy v oblasti BOZP
- Veřejnoprávní smlouvy
1 000 řešení – dvouměsíčník, č. 2/2010
- Daňová přiznání FO za rok 2009
- Daňová přiznání PO za rok 2009
- Pracovní právo
- Účetnictví
- DPH, ZDP
Zisk – měsíčník, č. 3/2010
- Dobrá firemní značka – jasná strategie
- Správné umístění firmy má velký význam
- Jak spolehlivě a systematicky zničit firmu?
- Udělejte z malé firmy velkou!
- Direkt marketing
- Proč potřebujeme dobré reference?
- Inovace v čase hospodářské krize
AKTUALIZACE k sborníkům ZÁKONY I – VI.
Aktualizace I/1 2010, (9. 3. 2010)
- Zákon č. 353/2003 Sb., o spotřebných daních
PŘIPRAVUJEME
Poradce č. 10/2010 (IV/2010)
- Komentář k zákonu o omezení plateb v hotovosti
- Vzory podání v daňovém řízení
- Výhody a nevýhody spolupráce osob při jednotné sazbě daně z příjmů
- Mateřské a dceřiné společnosti
- Pracovní cesty zaměstnanců
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) č. 5/2010 (IV/2010)
- Souhrnný přehled zaměstnaneckých benefitů v r. 2010
- Osvobození dotací, důchodů a příspěvků
- Důležité limity v zákoně o daních z příjmů
- Stanovení základu DPH ve zvláštních případech
- Účtování na podrozvahových účtech
- Nájem automobilu
Práce a mzdy bez chyb pokut a penále – (PaM) č. 5/2010 (IV/2010)
- Placení pojistného v roce 2010
- Postup zaměstnavatele a zaměstnance při podávání žádostí ve zdravotním pojištění
- Inspekce práce v oblasti BOZP
- Zdanění odměn členů statutárních orgánů
Poradce veřejné správy – (PVS) č. 5/2010 (IV/2010)
- Platové třídy ve VS
- Změny v evidenci školních úrazů
- Změny v prováděcích vyhláškách Ministerstva finací
- Prominutí příslušenství daně z důvodu tvrdosti
- Výnosy a náklady nadací a jejich daňový režim
- Evidence zaměstnanců u zdravotní pojišťovny
- Hospodaření občanských sdružení v rooce 2010
- Povinnosti ředitele školy v oblasti BOZP
- Aktuální pracovně-právní judikatura Nejvyššího soudu
|
|
|
OBJEDNÁVKOVÝ FORMULÁŘ PUBLIKACÍ |
Stručný návod
na vyplnění objednávky
- Z menu ve Vašem emailovém klientovi vyberte "Odpovědět odesilateli"
(přesný název závisí na typu emailového klienta, který používáte), čímž
vytvoříte novou zprávu obsahující tuto objednávku,
- Vyplňte objednávku - Vaše osobní údaje i počty kusů objednaného
zboží vpište do odpovídajicích políček,
- Z menu ve Vašem emailovém klientovi vyberte "Odeslat zprávu" (přesný
název závisí na typu emailového klienta, který používáte), čímž odešlete
vyplněnou objednávku na naši adresu (ceny jsou uvedeny bez dph a
distribučních nákladů).
Identifikační údaje objednávatele
|
Jméno, Příjmění: |
|
Firma: |
|
IČ: |
|
Adresa: |
|
Telefon: |
|
Předplatné měsíčníka Poradce 2010
|
Poradce 2010
|
13 čísel +
zborníky Zákony 2010 I, II, III přílohy:
P6 Aktual, Poradce Extra, e-mailové noviny
- cena s 20 % předplatitelskou slevou
|
998 Kč
|
ks |
Předplatné |
Předplatné
Poradce 2010 + Daňové výdaje cena s 20% předplatitelskou
slevou |
1188 Kč
|
ks |
Předplatné
měsíčníku Práce, mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále 2010
cena s 20% předplatitelskou slevou |
1392 Kč
|
ks |
Předplatné
měsíčníku Práce, mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále 2010
cena pro předplatitele měsíčníku Poradce 2010 |
1192 Kč
|
ks |
Předplatné
1000 řešení 2010 (dvouměsíčník) |
600 Kč
|
ks |
Předplatné
1000 řešení 2010 (dvouměsíčník) cena pro předplatitele
měsíčníku Poradce 2010 |
500 Kč
|
ks |
Předplatné
PVS - Poradce Veřejné Správy (měsíčník) cena pro předplatitele měsíčníku Poradce 2010 |
1416 Kč
|
ks |
Předplatné
PVS - Poradce Veřejné Správy (měsíčník) cena s 20% předplatitelskou slevou |
1716 Kč
|
ks |
Předplatné
Daně, účetnictví - vzory a případy 2010 (měsíčník) cena s
předplatitelskou slevou |
1140 Kč
|
ks |
Předplatné
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále 2010 (měsíčník)
cena s 15% předplatitelskou slevou |
1785 Kč
|
ks |
Předplatné
Aktualizace I |
- daňové, účetní, ...
|
250 Kč
|
ks |
Předplatné
Aktualizace I |
cena pro předplatitele
měsíčníku Poradce 2010 |
200 Kč
|
ks |
Předplatné
Aktualizace II |
- obchodní, občanské, ...
|
250 Kč
|
ks |
Předplatné
Aktualizace II |
cena pro předplatitele
měsíčníku Poradce 2010 |
200 Kč
|
ks |
Předplatné
Aktualizace III |
- pracovní, sociální, ...
|
250 Kč
|
ks |
Předplatné
Aktualizace III |
cena pro předplatitele
měsíčníku Poradce 2010 |
200 Kč
|
ks |
Předplatné
Aktualizace IV |
- stavební, pozemkové, ...
|
249 Kč
|
ks |
Předplatné
Aktualizace IV |
cena pro předplatitele
měsíčníku Poradce 2010 |
200 Kč
|
ks |
Předplatné
Aktualizace V |
- státní správa, školy, ...
|
249 Kč
|
ks |
Předplatné
Aktualizace V |
cena pro předplatitele
měsíčníku Poradce 2010 |
200 Kč
|
ks |
Předplatné
Aktualizace VI |
- životní prostředí, ...
|
249 Kč
|
ks |
Předplatné
Aktualizace VI |
cena pro předplatitele
měsíčníku Poradce 2010 |
200 Kč
|
ks |
měsíčník PORADCE 2010 obsahuje komentáře
k zákonům, výklady, vysvětlení, poradenství v oblasti mezd
a personalistiky, daní a účetnictví, práva … |
č. 7/2010
|
- Zákon 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, komentář
- Co se musí zveřejňovat v mezinárodních standardech účetního výkaznictví
- Využití směnky v podnikatelské praxi
- Zákon o cenách, novela zákona
- Změny v zákoně o nemocenkém pojištění k 1. lednu 2010
|
96 Kč
|
ks |
č. 8/2010
|
- Zákon o veřejných zakázkách – komentář
- Pohledávky od A do Z
-Daňová kontrola, doměření daně
- OSVČ a zdravotní pojištění
|
96 Kč
|
ks |
č. 9/2010
|
- Zákon o platebním styku s komentářem
- Komentář k zákonu o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů
- Problematika pokladny u podnikatelského subjektu
- Manka a škody v podnikatelské činnosti
|
96 Kč
|
ks |
PORADCE EXTRA 2010 Příloha měsíčníku Poradce
pro daňovou evidenci, účetnictví a veřejnou zprávu |
Poradce Extra Únor speciál |
- Zákon č. 273/1996 Sb. o působnosti Úřadu pro ochranu hospodářské soutěľe
- Zákon č. 143/2001 Sb. o ochraně hospodářské soutěľe
- Zákon č. 549/1991 Sb. o soudních poplatcích |
29 Kč
|
ks |
PORADCE VEŘEJNÉ SPRÁVY 2010 dvoubarevný měsíčník ve formátu A 4. Přináší nové informace, rady, přehledy z daňové, legislativní, účetní, personální a mzdové oblasti... |
č. 2/2010
|
- Změna náhrad cestovních výdajů od 1. ledna 2010
- Stravné ve veřejné správě
- Státní rozpočet a územní rozpočty v roce 2010 (1.)
- Oprava výše daně ve vazbě na změny sazeb DPH k 1. 1. 2010
- Plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet
- Změny v účetnictví od 1. 1. 2010
- Srážky z platu ve veřejné správě
- Ochrana osobnosti zaměstnance
- Změny v náhradě mzdy
- Postavení zaměstnance ve zdravotním pojištění
- Spisová služba na školách
- Obchodní veřejná soutěž a zastupitelstvo obce
|
165 Kč
|
ks |
č. 3/2010
|
- Trest domácího vězení
- Státní rozpočet a územní rozpočty v roce 2010
- Plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet
- Chyby a omyly při propouštění zaměstnanců
- Příspěvek na bydlení
- Přenášení břemen
- Vzory písemností ve zdravotním pojištění
- Povinnosti pojištěnců veřejného zdravotního pojištění
- Hospodaření občanských sdružení v roce 2010
- Právní úprava prospěšných prací pro obce
- Spisová služba na školách
- Povinnost obce zveřejňovat i záměr uzavření dodatku k náj. smlouvě
|
165 Kč
|
ks |
č. 4/2010
|
- Jmenování a odvolání ve veřejné správě
- Financování veřejných rozpočtů – daňové změny legislativy
- Přijímaní darů příspěvkovými organizacemi a dopad do daní
- Opravné položky k pohledávkám
- Zdravotní pojištění – správný výpočet výše pojistného zaměstnavatelem
- Hospodaření občanských sdružení v roce 2010
- Jednání za obec
- Povinnosti ředitele školy v oblasti BOZP
- Veřejnoprávní smlouvy
|
165 Kč
|
ks |
DANĚ A ÚČETNICTVÍ BEZ CHYB, POKUT A PENÁLE
2010 - odborný časopis pro daňovou, účetní a mzdovou praxi
|
č. 2/2010 |
- Novela zákona DPH
- Daňová přiznání, uplatnění daňových odpisů
- Vrácení daně v roce 2010
- Účetní třída 7
- Novela zákona o veřejných zakázkách
- Zrušení pracovního poměru
|
175 Kč
|
ks |
č. 3/2010 |
- Novela zákona o DPH (2)
- Vyplňování daňových přiznání za r. 2009
- Paušální výdaje podnikatelů za r. 2009
- DPH u zprostředkovatelských služeb
- Externí vedení účetnictví
- Přeměny obchodních společností a družstev
- Zaokrouhlování
- Odpovědnost zaměstnavatele za škodu
|
175 Kč
|
ks |
č. 4/2010 |
- Novela zákona o spotřebních daních
- Zákon o rezervách
- Cestovní náhrady v roce 2010
- Významná data v zákoně o DPH
- Specifické otázky využití manažerského auta v r. 2010
- Příplatky ke mzdě
|
175 Kč
|
ks |
DANĚ, ÚČETNICTVÍ - VZORY A PŘÍPADY 2010 - řeší
specifické problémy z daňové a účetní oblasti s názornými
příklady |
č. 2/2010 |
- Obchodní majetek z pohledu účetnictví a daní
- Daňové doklady a odpočet DPH
- Mateřská a rodičovská dovolená ve světle práva
|
120 Kč
|
ks |
č. 3/2010 |
- Inventarizace majetku a závazků
- Odpočty a slevy na dani u FO v DP za rok 2009
- Daň silniční pro podnikatele
|
120 Kč
|
ks |
č. 4-5/2010 |
- Příručka mzdové účetní pro rok 2010
|
240 Kč
|
ks |
PRÁCE A MZDY, ODVODY BEZ CHYB, POKUT A PENÁLE
2010 - odborný časopis určený odborníkům z oblasti mezd a
personalistiky |
č. 2/2010 |
- Nový trestní zákoník a pracovněprávní vztahy
- Mzdy z hlediska práva
- Příplatky za přesčasy, mzda za svátek
- Práce z domova
- Prodloužení výpovědní doby
- Neplatná konkurenční doložka
- Zaměstnanci a zdravotní pojištění
- Paušální výdaj na dopravu podnikatelů
- Nejkonkurenceschopnější ekonomiky
|
145 Kč
|
ks |
č. 3/2010 |
- Změny v penzijním připojištění
- Zákon o cenách
- Mateřská a rodičovská dovolená
- Zdravotně znevýhodnění zaměstnanci
- Český pojištěnec v zemích EU
- Nemoc ve zdravotním pojištění
- Zákaz kouření na pracovišti
- Právo na stávku
- Evidence pracovních úrazů
- Změna náhrad cestovních výdajů
- Nezaměstnanost bude klesat pomalu
|
145 Kč
|
ks |
č. 4/2010 |
- Krácení dovolené – aktuální pravidla
- Změna maximální podpory v nezaměstnanosti
- Pracovní úraz a jeho odškodnění
- Mladiství a jejich bezpečnost a ochrana
- Kde nejsnáze založíte novou společnost
|
145 Kč
|
ks |
1000 ŘEŠENÍ 2010 - (dvouměsíčník) je praktickou nástavbou měsíčníku Poradce. Pomocí příkladů řeší a vysvětluje daňové, účetní, mzdové a ostatní zákony v praxi. |
č. 1/2010 |
- Časové rozlišování
|
100 Kč
|
ks |
č. 2/2010 |
- Daňová přiznání FO za rok 2009
- Daňová přiznání PO za rok 2009
|
100 Kč
|
ks |
ZÁKONY DO KAPSY - úplné znění zákonů ve formátu
A6 |
Zákoník práce r. 2008
|
- Pracovní smlouva -
Pracovní řád - Výpověď a odstupné - Pracovní doba - Práce
přesčas
|
70 Kč
|
ks |
Zákon o dani z
přidané hodnoty r. 2008 |
- Poplatníci daně - Základ
daně - Sazby daně - Osvobození od daně - Daňová ztráta -
Ostatní příjmy
|
65 Kč
|
ks |
Zákon o daních z
příjmů r. 2008 |
- Poplatníci daně - Základ
daně - Sazby daně - Daňová ztráta - Paušální daň -
Ostatní příjmy
|
70 Kč
|
ks |
Obchodní zákoník
|
- Obchodní rejstřík - Komanditní společnost
- Společnost s r.o.
- Družstvo
- obchodní smlouvy
- mezinárodní obchod |
85 Kč
|
ks |
Živnostenský zákon
|
- rozdělení živností
- odborná způsobilost
- povinnosti podnikatele
- ohlašovací živnosti
- rozsah oprávnění
- žádost o koncesi
- správní delikty
- místní příslušnost
| 80 Kč
|
ZÁKONY 2010 |
Zákony I
|
- Správa daní a poplatků
- Daně z příjmů, daň z přidané hodnoty, silniční daň, spotřební daně
- Daň z nemovitostí, daň dědická, daň darovací a daň z převodu nemovitostí
- Účetnictví
- Živnostenský zákon |
129 Kč
|
ks |
Zákony II |
- Obchodní zákoník
- Občanský zákoník
- Občanský soudní řád
- Exekuční řád
- Trestní právo
- Správní právo
- Ochrana spotřebitele |
129 Kč
|
ks |
Zákony III |
- Zákoník práce
- Mzdové a platové předpisy
- Sociální zabezpečení, důchodové a nemocenské pojištění
- Předpisy k zaměstnanosti
- Zdravotní pojištění |
129 Kč
|
ks |
Zákony IV
|
- Stavební zákon a souvisejíci předpisy
- Katastr nemovitostí
- Bydlení - Požární bezpečnost
- Pozemkové úpravy
- Souvisejíci předpisy |
129 Kč
|
ks |
Zákony V
|
- Územní celky a členění státu
- Organizace veřejné správy
- Veřejná správa ve vztahu k občanům
- Školy a školská zařízení |
129 Kč
|
ks |
Zákony VI
|
- Životní prostředí
- Ochrana ovzduší
- Ochrana vod
- Ochrana půdy a rostlin
- Odpady a obaly
- Energie |
129 Kč
|
ks |
ZÁBAVNÉ ČTENÍ |
Zrnka strachu i
odvahy |
"Odvaha je někdy jediným způsobem, jak se uživit. Mír se nedá
udržet silou. Ten se dá dosáhnout jen vzájemným
pochopením."
|
95 Kč
|
ks |
Murphyho zrnka
I |
- práce je to, co nikdo nechce dělat |
95 Kč
|
ks |
Murphyho zrnka
II |
- práce je to, co nikdo nechce dělat |
95 Kč
|
ks |
Murphyho
minizrnka |
- jednou, nedejbože, přijde den, kdy již nebude na co nadávat
|
25 Kč
|
ks |
Murphyho stavební
minizrnka |
- ten, kdo si nechá od každého radit, nikdy nepostaví dům |
25 Kč
|
ks |
Murphy - ekonom -
minizrnka |
- na získání peněz stačí trochu štěstí, na jejich udržení je
třeba hodně rozumu |
25 Kč
|
ks |
Murphyho Knižní
minizrnka |
- psaním knih se dá zbohatnout jenom výjimečně ... |
25 Kč
|
ks |
Murphyho Vánoční
minizrnka |
- novoroční předsevzetí jsou stejně špatná jako všechna ostatní
|
25 Kč
|
ks |
Murphyho zákony
´01 |
- boj s pomluvou se nedá vyhrát, nanejvýš přežít - manželství
není slovo, je to rozsudek |
48 Kč
|
ks |
Murphyho zákony
´02 |
- boj s pomluvou se nedá vyhrát, nanejvýš přežít - manželství
není slovo, je to rozsudek |
48 Kč
|
ks |
Murphyho zákony
´03 |
- boj s pomluvou se nedá vyhrát, nanejvýš přežít - manželství
není slovo, je to rozsudek |
48 Kč
|
ks |
Myšlenky bez cla
|
- existují tři způsoby jak žít: žebrat, krást, anebo něco dělat
|
95 Kč
|
ks |
Zrnka hlouposti
|
- člověka nikdy nerozčiluje vlastní hloupost, to hloupost jiných
ho přívádí k zuřivosti |
95 Kč
|
ks |
Zrnka hříchu
|
- již je to jednou tak, běžného smrtelníka přitahuje hřích stejně
jako petrolejka nočního motýla |
95 Kč
|
ks |
Zrnka lásky
|
- láska je někdo, s kým bychom chtěli zestárnout |
95 Kč
|
ks |
Zrnka moudrosti
|
- být chudým není žádná ostuda, ale zato jediná pozitivní věc,
která se dá o tom povědet |
95 Kč
|
ks |
Zrnka odvahy
|
- ani odvážnému se vždy nepodaří dokázat, že 1+1=11 |
95 Kč
|
ks |
Zrnka štěstí
|
- hodně štěstí je hotové neštěstí |
95 Kč
|
ks |
Zrnka ženskosti
|
- jestli si myslíte, že vám už nic nechybí, zeptejte se manželky,
určitě nemá co na sebe |
95 Kč
|
ks |
Zrnka mládí
|
|
95 Kč
|
ks |
Murphyho věčné
zákony |
|
95 Kč
|
ks |
Murphyho
zákoník |
"Zákony, uvedené v tomto zákoníku, jsou zákony s velkým Z."
|
95 Kč
|
ks |
Čas pro
človíčka |
- povídky ze života o životě ... |
78 Kč
|
ks |
Murphy v
bajkách |
"Odmalička ze všech stran do nás hučí, že je třeba mluvit pravdu
a nic jiného než pravdu. Stejně tak odmalička člověk na vlastní kůži
poznává, že mluvení pravdy patří, stejně jako přejezd křižovatky na
červenou, mezi adrenalinové sporty. Když má člověk štěstí, vyslouží
si za to jen zahrožení prstem, ale když štěstí nemá, tak ho to může
stát třeba i život…" (Z předmluvy ke knize) |
95 Kč
|
ks |
Murphyho železné
zákony |
|
42 Kč
|
ks |
Minizrnka
pohody |
|
25 Kč
|
ks |
Murphyho občanský zákoník
|
|
95 Kč
|
ks |
MONOTÉMATIKA |
Daňové výdaje A - Z
2008 |
- formát A5, 256 strán |
155 Kč |
ks |
Ústava ČR
|
- základní zákon státu v kapesním vydání. |
28 Kč
|
ks |
Vzory smluv, žalob
a podání + CD sdarma |
- Smlouvy společenské, zakladatelské a sdružovací - Závazkové
smlouvy podle obchodního a občanského práva - Smlouva o nájmu a
podnájmu - Licenční smlouvy - Žaloby a jiná podání -
Pracovněprávní smlouvy - Vzory podání stavebnímu řádu -
Žádosti a podání podle živnostenského zákona, … |
620 Kč |
ks |
Vzory smluv, žalob
a podání + CD sdarma |
- Smlouvy společenské, zakladatelské a sdružovací - cena pre předplatitele měsíčníku Poradce - Závazkové
smlouvy podle obchodního a občanského práva - Smlouva o nájmu a
podnájmu - Licenční smlouvy - Žaloby a jiná podání -
Pracovněprávní smlouvy - Vzory podání stavebnímu řádu -
Žádosti a podání podle živnostenského zákona, … |
420 Kč |
ks |
PORADCE DĚTEM |
Sto zvířátek v
hádankách |
Knížka hádanek z oblasti
živočišné říše je určená dětem od 5 do 9 let. V obrázkové galerii se
děti seznámí se 100 barevně ilustrovanými zvířatky. |
80 Kč
|
ks |
1. Dobrodružství
žáčka Chytráčka |
Pracovní sešity dětem
mladšího školního věku dávají prostor pro uplatnění výtvarného
projevu, fantazie, a zároveň nutí děti vyhledávat informace v
naučných knihách, informačních médiích a pracovat s nimi. V úlohách,
křížovkách, vícesměrovkách jsou nenásilnou formou skloubeny poznatky
z matematiky, slohu, českého jazyka, prvouky. Hravou formou si děti
toto učivo prohlubují a utvrzují. |
36 Kč
|
ks |
2. Dobrodružství
žáčka Chytráčka |
Problémové úlohy jsou
zpracovány zajímavou hravou formou s prostorem pro uplatnění dětské
fantazie a tvořivosti. Úlohy jsou rozdělené do dvou témat „Chytráček
u dědečka a babičky na vesnici“ a „Chytráček v zábavním parku“, ve
kterých se prolíná matematika, český jazyk a sloh s prvoukou.
Pracovní sešit dětem nabízí různé šifrovačky, doplňovačky, tajenky,
vícesměrovky, bludiště, úlohy pro rozvoj logického myšlení. Dává jim
též velký prostor pro uplatňování výtvarného cítění a fantazie. |
34 Kč
|
ks |
S pastelkou v
království matematiky |
Knižka dává prostor dítěti
formou hry a řešením věku přiměřených problémových situací seznámit
se se základními matematickými pojmy a vztahy, geometrickými tvary,
zakladními a řadovými číslovkami. |
140 Kč
|
ks |
S pastelkou v
království matematiky I. |
Pracovní sešity hravou formou
zavedou děti do království čísel a matematických pojmů. Král čísel
je seznámi se základními a řadovými číslovkami, geometrickými tvary,
protiklady, určovaním množství a pořadí předmětů. Sešity je možné
využívat v prvních ročnících ZŠ a školních klubech. |
47 Kč
|
ks |
S pastelkou v
království matematiky II. |
Pracovní sešity hravou formou
zavedou děti do království čísel a matematických pojmů. Král čísel
je seznámi se základními a řadovými číslovkami, geometrickými tvary,
protiklady, určovaním množství a pořadí předmětů. Sešity je možné
využívat v prvních ročnících ZŠ a školních klubech. |
47 Kč
|
ks |
Pastelkami
čaruju |
Pracovní sešit postupně
pomáhá dětem objevovat krásu psaných tvarů od kreslení čar a kruhů
ke kličkám.. U dětí se tak rozvíjejí přirozeným způsobem
grafomotorické dovednosti. |
32 Kč
|
ks |
Kreslím a
maluju |
V pracovním sešitě si děti
tvary z prvního sešitu zopakují v náročnější formě. Dále si
rozvíjejí grafomotorické dovednosti a vytvářejí kladný postoj k
psani. |
40 Kč
|
ks |
Mluvící písmenka a
slabiky |
V knížce se děti setkávají s
personifikovanými písmenky abecedy, malými bytostmi, které si s
dětmi povídají. Protože " písmenkové kamarády " ochotně přijímají i
velmi malé děti, vytvářejí tak kladný vztah dítěte ke znakům, čtení
a vzdělávání. Děti se přesvědčí o tom, že s písmenky se dá i
zajímavě hrát. V říkankách se setkají nejen s písmeny, ale i s
jednoduchými slabikami. |
80 Kč
|
ks |
Pexeso - Království
matematiky |
Poznávání arabských a
římských číslic, základní geometrické tvary. |
16 Kč
|
ks |
Pexeso -
Abeceda |
Písmenká se slovenskými,
českými i anglickými výrazy. |
19 Kč
|
ks |
Kouzlení s
hádankami |
Hádanky a říkanky o věcích
kolem nás pro 5 - 9-ti leté děti. |
82 Kč
|
ks |
Veselá matematika
pro malého školáčka |
Pracovní sešit - rozvíjení
grafomotorických dovedností pro 5-7 leté děti (A4,24 stran,
celobarevný) |
38 Kč
|
ks |
Malý rytíř
|
Pracovní sešit, který je
určen pro pedagogy, rodiče a prarodiče. Malý rytíř Vás a zejména
Vaše děti zve na výlet do „rytířských dob“. Navštívíte hrady, zámky
a jeskyně, setkáte se s rytíři, panoši, princeznami, ale i s králi a
různými zvířátky. To vše díky sedmi zveršovaným a upraveným
pověstem, které autorka vybrala z mnohých českých, slovenských a
francouzských pověstí. Je to monotematická publikace (40
stran).
|
48 Kč
|
ks
|
(ceny jsou uvedeny bez DPH a distribučních nákladů)
Při objednávce nad 10 ks poskytujeme slevu 20%
E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín
- Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
- V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu s předmětem NEPOSÍLAT na adresu noviny@i-poradce.cz, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.
- Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!
|
|
|
Adresa:
|
Telefon
|
Fax
|
e-mail
|
internetová
stránka
|
Poradce s.r.o.
|
(558)
731 125
|
.........................
|
poradce@i-poradce.cz
|
www.i-poradce.cz
|
Hlavní třída 28/2020
|
(558)
731 126
|
|
|
|
Český Těšín
|
(5581)
731 127
|
|
|
|
Když jste s našimi službami spokojení, dejte to vědět Vašim známým, přátelům, kolegům!
Když jste s našimi službami nespokojení, máte připomínky nebo námitky, napište nám, zatelefonujte, faxujte!
Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zaslání e-mailových novin. V případě, že jste si noviny osobně nevyžádali(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu s předmětem NEPOSÍLAT na adresu novin@i-poradce.cz. Následně budete vyřazený(á) z databáze příjemců e-mailových novin.
| |
Copyright (c) Poradce s.r.o., 2002 - 2010 |