Em@ilové noviny

 

č. 8/2013

10.4.2013

 

 
 
 Téma novin 
 Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají 
 P6 aktual 
 Praktická komunikace 
 Chybovat znamená platit 
 Ekonomika 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Horká témata 
 Kontakty 

Služby, které najdete jen u nás:
  • aktuální a rychlé informace
    (změny zákonů a předpisů) z oblastí daní, účetnictví, mezd, odvodů;
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákaznickém oddělení;
  • možnost rychlého objednání
    publikací (telefonicky, faxem, e-mailem, poštou);
  • rychlá dodávka (do 48 hodin)
    s minimálními reklamacemi;
  • uvádění nových produktů
    prostřednictvím mailingů a telemarketingu;
  • přibližování se k zákazníkovi
    prostřednictvím bezplatných odpovědí na otázky a e - mailových novin
 

Vážení čtenáři!

Oblast stavebnictví je velmi náročná, nejen na fyzickou práci, ale i na práce související s účetnictvím a daněmi. O nemovitostech z pohledu daní se dočtete v rubrice Téma novin i v rubrice Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají. V rubrice Praktická komunikace se dnes dočtete Jak dávat sliby a jak zvýšit šanci na dodržení slibů. V rubrice Nejvíce čtená témata a publikace a Připravujeme, najdete bohatou nabídku témat, která jsme uveřejnili a která pro Vás chystáme v našich měsíčnících.

Aktuálními tematickými balíčky na tento měsíc jsou – Nemovitosti v daních a Veřejné zakázky.

Přeji Vám všechno dobré a těším se na brzké setkání.

Andrea Súkeníková
odpovědná redaktorka
poradce@poradce.cz


V tomto čísle najdete:

 

 
 
TÉMA NOVIN
NEMOVITOSTI V DANÍCH

 
FINANČNÍ LEASING NEMOVITOSTÍ

Nemovitost může být pořízená formou finančního nebo operativního leasingu. Jaké jsou podmínky pro zahrnování nájemného u finančního leasingu nemovitostí do daňových výdajů? Kdy je nájemné součástí vstupní ceny? Jak postupují manželé, kteří si pořídili nemovitost do společného jmění?

Zákon o daních z příjmů

v § 24 odst. 2 písm. h) bod 2 stanoví, že daňovým výdajem je nájemné u finančního pronájmu s následnou koupí najatého hmotného majetku, který lze podle zákona odpisovat. To platí při splnění zákonem stanovených podmínek. Na straně poplatníků, kteří vedou daňovou evidenci, je nájemné u finančního pronájmu s následnou koupí najatého hmotného majetku výdajem jen v poměrné výši připadající ze sjednané doby na příslušné zdaňovací období. Podmínky pro zahrnování nájemného u finančního leasingu nemovitostí do daňových výdajů stanoví § 24 odst. 4 zákona (resp. obecné podmínky pak § 24 odst. 5 zákona).

Jednou z výše uvedených podmínek je doba nájmu, která se pro finanční leasing nemovitosti prodlužovala. Pro finanční leasing sjednaný do konce r. 2007 ZDP v § 24 odst. 4 písm. a) stanovil, že doba nájmu pronajímané nemovitosti musí trvat nejméně 8 let. Osmiletá minimální doba nájmu byla u smluv sjednaných počínaje r. 2008 prodloužena.

Podle § 24 odst. 4 písm. a) zákona se nájemné u finančního pronájmu s následnou koupí najaté nemovitosti, kterou lze odpisovat, uznává jako výdaj za podmínky, že
    a) doba nájmu u nemovitostí musí trvat nejméně 30 let. Doba nájmu se počítá ode dne, kdy byla věc nájemci přenechána ve stavu způsobilém obvyklému užívání, a
  • b) po ukončení doby nájmu následuje bezprostředně převod vlastnických práv k předmětu nájmu mezi vlastníkem (pronajímatelem) a nájemcem; přitom kupní cena najatého hmotného majetku není vyšší než zůstatková cena vypočtená ze vstupní ceny evidované u vlastníka, kterou by předmět nájmu měl při rovnoměrném odpisování podle § 31 odst. 1 písm. a) tohoto zákona k datu prodeje, a
  • c) po ukončení finančního pronájmu s následnou koupí najatého hmotného majetku zahrne poplatník – fyzická osoba, odkoupený majetek do svého obchodního majetku.


Zákon dále v § 24 odst. 4 stanoví, že při koupi hmotného majetku, který lze podle tohoto zákona odpisovat (např. budovy), podle smlouvy o finančním pronájmu s následnou koupí najatého hmotného majetku se sjednanou dobou nájmu kratší než je stanoveno v § 24 odst. 4 písm. a), uznává se nájemné při splnění ostatních podmínek jako výdaj (náklad) u nájemce jen při splnění podmínek uvedených v § 24 odst. 5 písm. a) zákona.

V případě, že podnikatel výše uvedené podmínky pro uplatňování nájemného z titulu finančního leasingu nemovitosti do daňových výdajů nedodrží, nemovitost si odkoupí dříve, bude nájemné daňovým výdajem, splní-li podnikatel podmínku danou § 24 odst. 5 písm. a) zákona. Toto obecné ustanovení se vztahuje na odkoupení majetku jak po ukončení operativního leasingu, tak i odkoupení majetku po ukončení finančního leasingu. Citovaný § 24 odst. 5 písm. a) zákona stanoví, že prodává-li se majetek, který byl předmětem nájemní smlouvy po jejím ukončení nájemci, uznává se nájemné do výdajů (nákladů) pouze za podmínky, že kupní cena hmotného majetku, který lze odpisovat podle tohoto zákona, nebude nižší než zůstatková cena vypočtená rovnoměrným způsobem podle § 31 odst. 1 písm. a) ze vstupní ceny evidované u vlastníka nebo pronajímatele za dobu, po kterou mohl být tento majetek odpisován.

Příklad
Podnikatel si v prosinci 2007 sjednal finanční leasing budovy na 8 let s tím, že celkové nájemné bude činit 2 320 000 Kč. Jak měl podnikatel postupovat z hlediska daně z příjmů, když budovu měl k dispozici od leasingové společnosti až 10. února 2008?
V případě finančního leasingu sjednaného do konce r. 2007 se postupovalo podle ZDP ve znění do konce r. 2007. Přechodné ustanovení novely č. 261/2007 Sb., zákona stanoví, že u hmotného majetku, který je předmětem smlouvy o finančním pronájmu s následnou koupí najatého hmotného majetku uzavřené do dne nabytí účinnosti tohoto zákona, tj. do 31. prosince 2007, se až do doby ukončení finančního pronájmu s následnou koupí najatého hmotného majetku použije zákon č. 586/1992 Sb., ve znění účinném do dne nabytí účinnosti tohoto zákona, tj. do 31. prosince 2007. Podnikatel mohl uplatňovat do daňových výdajů nájemné časově rozlišené na měsíce po dobu 8 let, tj. po dobu 96 měsíců. Ve zdaňovacím období 2008 mohl podnikatel uplatnit do daňových výdajů 11/96 z částky 2 320 000 Kč, tj. od února do prosince. V dalších letech poté 12/96 z částky 2 320 000 Kč.


Nájemné jako součást vstupní ceny
Pokud podnikatel podmínky § 24 odst. 4, resp. 5 nesplní, není nájemné daňovým výdajem. Nájemce -fyzická osoba, musí zvýšit základ daně toho zdaňovacího období, kdy byl nájem ukončen, o veškeré nájemné uplatněné v minulých letech do daňových výdajů, v souladu s § 5 odst. 6 zákona. Nájemce – právnická osoba, zvýší základ daně toho zdaňovacího období, kdy byl nájem ukončen, o veškeré nájemné uplatněné v minulých letech do daňových výdajů, v souladu s § 23 odst. 3 písm. a) bod 3 zákona. V uvedeném případě poté nájemce bude z hlediska daně z příjmů postupovat podle § 29 odst. 1 písm. a) zákona. Ten stanoví, že nejsou-li při bezprostředním odkoupení hmotného majetku po ukončení:
  • nájemní smlouvy nebo
  • smlouvy o finančním pronájmu s následnou koupí najatého hmotného majetku
dodrženy podmínky uvedené v § 24 odst. 4 nebo odst. 5, lze do vstupní ceny zahrnout veškeré nájemné uhrazené nájemcem do data ukončení smlouvy, které nebylo výdajem (nákladem) podle § 24; přitom u poplatníka, který nevede účetnictví, lze do vstupní ceny zahrnout i zálohy na nájemné uhrazené do data ukončení smlouvy.

Součástí vstupní ceny z hlediska daně z příjmů je v uvedeném případě nájemné, tj. z hlediska účetních předpisů provozní výdaj. Jedná se o nájemné v případě, kdy nájemce nedodrží zákonem stanovené podmínky pro jeho uplatnění do daňových výdajů a musí základ daně o toto nájemné zvýšit.

Příklad
Podnikatel FO si v dubnu letošního roku, po 2 letech trvání finančního leasingu, najatý hmotný majetek – budovu, předčasně odkoupil. Podle propočtu rovnoměrných odpisů z ceny evidované vlastníkem – pronajímatelem, nesplnil podmínky pro uplatnění nájemného do daňových výdajů podle § 24 odst. 5 zákona. Co je v tomto případě daňovým výdajem podnikatele, který odkoupenou budovu vložil do podnikání?
Daňovým výdajem v uplynulých letech bylo podle § 24 odst. 2 písm. h) zákona nájemné. V letošním roce, kdy byl nájem ukončen a najatá věc bývalým nájemcem odkoupena, nelze uplatnit žádné nájemné do daňových výdajů, protože zákonná podmínka pro uplatnění nájemného do daňových výdajů splněna nebyla. V letošním roce je třeba na straně podnikatele zvýšit základ daně o nájemné, které v minulých letech uplatnil do daňových výdajů, a to v souladu s § 5 odst. 6 zákona. V letošním roce, kdy podnikatel hmotný majetek odkoupil do vlastnictví a vložil do obchodního majetku podle § 4 odst. 4 zákona, může zahájit odpisování tohoto majetku. Vstupní cenou hmotného majetku podle § 29 odst. 1 písm. a) zákona je v daném případě součet kupní ceny a veškerého zaplaceného nájemného do data ukončení nájmu.


Nájemné hrazené účastníky sdružení
ZDP, ani jiný zákon, nestanoví, že by si účastníci sdružení bez právní subjektivity podle § 829 a násl. občanského zákoníku, nemohli společně najímat věci, případně i společně nabývat majetek formou finančního leasingu. Najmou-li si podnikatelé – účastníci sdružení, např. budovu formou finančního leasingu, je jejich daňovým výdajem časově rozlišené nájemné, a to rozdělené rovnoměrně nebo v jiném poměru jak se dohodnou. Obdobně by se postupovalo i v případě operativního nájmu budovy. Účastníci sdružení vedoucí daňovou evidenci, uplatní v případě operativního nájmu nájemné do daňových výdajů při zaplacení, povedou-li účetnictví, je nutno respektovat věcnou a časovou souvislost v souladu s účetními předpisy. Pokud se jedná o finanční pronájem s následnou koupí najatého hmotného majetku několika poplatníky fyzickými osobami, kteří podnikají v rámci sdružení, je třeba, aby ze smlouvy o sdružení, případně z jiného ujednání, bylo zřejmé, že účastníci sdružení se rozhodli koupit si do spoluvlastnictví příslušnou nemovitost formou finančního leasingu. Smlouva by měla stanovit, jakým způsobem se budou jednotliví poplatníci podílet na platbě nájemného a jaký díl najatého majetku budou po jeho odkoupení vlastnit, případně i kdo uzavře smlouvu s pronajímatelem v případě, že na smlouvě jako nájemci nebudou uvedeni všichni účastníci sdružení.

Do daňových výdajů bude moci každý podnikatel – účastník sdružení, zahrnout poměrnou část nájemného podle § 24 odst. 2 písm. h) zákona. Po odkoupení najaté nemovitosti je třeba pamatovat, že v katastru nemovitostí musí být uvedeni všichni podíloví spoluvlastníci koupené nemovitosti.

Příklad
Dva podnikatelé – účastníci sdružení bez právní subjektivity, si formou finančního leasingu pořizují budovu. Měsíční poměrná část nájemného činí 42 000 Kč a každý z účastníků hradí polovinu nájemného. Jak uplatní nájemné do výdajů?

Každý z podnikatelů – účastníků sdružení bez právní subjektivity, uplatní do daňových výdajů měsíčně 21 000 Kč. Po ukončení finančního leasingu, odkoupení budovy a vkladu do katastru nemovitostí, se tito dva účastníci sdružení stanou spoluvlastníky předmětné budovy, každý bude vlastnit jednu ideální polovinu, kterou zahrne do svého obchodního majetku.


Pokud se manželé rozhodli koupit
do společného jmění např. budovu formou finančního leasingu, je možno, v případě, že leasingovou smlouvu sjednal jeden z nich, např. manžel podnikatel, aby si část nájemného uplatňoval do výdajů manžel a část nájemného uplatňovala do daňových výdajů manželka podnikatelka, která též předmětnou budovu používá pro svoje podnikatelské aktivity. Obdobně se bude postupovat i v případě dalších provozních výdajů, kterými mohou být např. sjednané výdaje na údržbu najaté budovy nebo její pojištění. Daňovým výdajem poplatníka FO, manžela i manželky je nájemné i v případě, že na leasingové smlouvě není uvedeno IČO či DIČ ani jednoho z nich, zákon tuto podmínku nestanoví.

(Více se o tomto tématu dočtete v měsíčníku DaÚ 5/2013)


OSVOBOZENÍ OD DPH PŘI PŘEVODU NEMOVITOSTÍ V ROCE 2013

Jaká jsou aktuálně platná pravidla pro osvobození od daně při převodu staveb, bytů, nebytových prostor a pozemků a také pravidla pro úpravu a vyrovnání odpočtu při prodeji nemovitosti, který je osvobozen od daně?

Předmět daně při převodu nemovitosti

Podle § 2 odst. 1 písm. a) novelizovaného znění zákona o DPH je předmětem daně převod nemovitosti za úplatu osobou povinnou k dani v rámci uskutečňování ekonomické činnosti s místem plnění v tuzemsku. Podle legislativní zkratky se pojmem „převod nemovitosti“ rozumí i přechod nemovitosti v dražbě. Podle navazujícího § 13 odst. 1 zákona o DPH se převodem nemovitosti pro účely DPH rozumí převod nemovitosti, při kterém dochází ke změně vlastnického práva nebo příslušnosti k hospodaření. Přitom není podstatné, zda se jedná o nemovitost, která se zapisuje do katastru nemovitostí či nikoliv. Za převod nemovitosti se považuje také převod vlastnického práva k majetku za úplatu na základě rozhodnutí státního orgánu. Za dodání zboží nebo převod nemovitosti za úplatu se za splnění stanovených podmínek považuje také použití nemovitosti pro účely nesouvisející s ekonomickou činností např. pro osobní potřebu plátce.

Osvobození od daně při převodu staveb, bytů a nebytových prostor
V § 56 odst. 1 zákona o DPH se novelou s účinností od 1. 1. 2013 upravují podmínky pro osvobození od daně při převodu staveb, bytů a nebytových prostor. Podle znění § 56 odst. 1 zákona o DPH platného do konce roku 2012 byl převod staveb, bytů a nebytových prostor osvobozen od daně po uplynutí tří let od první kolaudace nebo od data prvního užívání stavby, a to k tomu dni, který nastal dříve. Prakticky to znamenalo, že zdaňován byl pouze převod nových staveb realizovaný do 3 let od první kolaudace nebo prvního užívání stavby. Podle právního názoru Ministerstva financí se v případě změny stavby počítá tato lhůta od kolaudace provedené po změně stavby. Převod starších staveb po uplynutí uvedené lhůty byl do konce roku 2013 vždy osvobozen od daně. Osvobození od daně se podle tohoto odstavce vztahuje, za splnění stanovených podmínek, i na převody staveb, které se nezapisují do katastru nemovitostí např. přípojky inženýrských sítí nebo vodní díla. Podle § 56 odst. 1 zákona o DPH se postupuje i v případě leasingu staveb s povinným odkupem ve smyslu § 13 odst. 3 písm. d) zákona o DPH, který se pro účely DPH považuje za specifický převod stavby.

Novelou zákona se dosavadní tříletá lhůta, po kterou je převod nemovitosti zdanitelným plněním, prodlužuje od 1. 1. 2013 na pět let. Po uplynutí této lhůty bude převod nemovitosti osvobozen od daně s tím, že se plátce může rozhodnout, že uskuteční převod nemovitosti jako zdanitelné plnění. S touto změnou jsou spojena dvě přechodná ustanovení. Z prvního z nich vyplývá, že při převodu staveb, bytů a nebytových prostor nabytých přede dnem nabytí účinnosti novely, se použije dosavadní tříletá lhůta.

Příklad
Převod stavby nabyté před 1. 1. 2013 Plátce pořídil v roce 2012 stavbu, která byla poprvé kolaudována v roce 2010. Při jejím pořízení uplatnil nárok na odpočet daně, protože ji využíval pro svou ekonomickou činnost.

Bude-li tuto stavbu v roce 2013 prodávat, bude její prodej osvobozen od daně, i když ještě neuplynulo 5 let od její první kolaudace. V tomto případě se však podle přechodných ustanovení použije tříletá lhůta. Plátce však bude muset v souvislosti s osvobozeným převodem provést úpravu odpočtu a dříve uplatněný odpočet daně při pořízení stavby stanoveným způsobem zčásti vrátit, jak je vysvětleno v dalším textu.


Druhé z přechodných ustanovení umožňuje plátci, aby se při převodu staveb, bytů a nebytových prostor nabytých přede dnem nabytí účinnosti této novely zákona, mohl rozhodnout, že při jejich převodu uplatní daň.

Příklad
Možnost zdanění převodu stavby Plátce, který bude v roce 2013 převádět stavbu, se může rozhodnout při jejím převodu uplatnit daň na výstupu, i když jsou pro její převod splněny podmínky pro osvobození od daně.

Tato možnost platí jak v případě stavby nabyté po 1. 1. 2013, tak i před tímto datem. Pokud se plátce rozhodne převod stavby zdanit, nemusí provádět případné vyrovnání či úpravu odpočtu a vracet prakticky plně nebo zčásti uplatněný odpočet při pořízení nebo technickém zhodnocení stavby.


Osvobození od daně při převodu pozemků
Podle § 56 odst. 2 zákona o DPH je od daně nadále osvobozen převod pozemků, s výjimkou převodu stavebních pozemků, který je zdanitelným plněním. Stavebním pozemkem se pro účely zákona o DPH přitom rozumí nezastavěný pozemek, na kterém může být na základě stavebního povolení vydaného podle stavebních předpisů nebo udělením souhlasu s provedením stavby provedena stavba spojená se zemí pevným základem. Pouze v tomto případě se jedná o stavební pozemek, zdaňována by přitom při jeho převodu měla být celá jeho výměra.

Zastavěný pozemek již není stavebním pozemkem, a proto jeho převod je osvobozen od daně. Stavebním pozemkem není ani nezastavěný pozemek, na který bylo vydáno pouze územní rozhodnutí.

Úprava odpočtu daně
V souvislosti s osvobozeným převodem stavby je třeba provést úpravu odpočtu podle § 78d zákona o DPH, a to v případě, že při pořízení této stavby byl plátcem uplatněn plně či zčásti odpočet daně. Dojde-li podle § 78d zákona o DPH u dlouhodobého majetku ve lhůtě pro úpravu odpočtu daně k uskutečnění dodání zboží, převodu nemovitosti nebo poskytnutí služby, částka úpravy odpočtu daně za příslušný kalendářní rok se stanoví jako součin částky vypočtené standardním způsobem a počtu roků zbývajících do konce lhůty pro úpravu odpočtu daně. Do počtu roků se přitom započítává také rok, ve kterém je úprava odpočtu daně prováděna. Tato úprava odpočtu daně se provede i u odpočtu daně, který plátce uplatnil v roce, kdy dojde k prodeji dlouhodobého majetku.

Vyrovnání odpočtu daně
Novelou zákona byla s účinností od 1. 1. 2013 provedena úprava a doplnění pravidel pro vyrovnání odpočtu daně v § 77 zákona o DPH. Původní odpočet daně uplatněný u obchodního majetku před jeho použitím, s výjimkou dlouhodobého majetku, podléhá nadále vyrovnání, pokud ve lhůtě pro uplatnění nároku na odpočet daně, která je podle § 73 odst. 3 zákona o DPH tříletá, plátce tento majetek použije v rámci svých ekonomických činností pro jiné účely, než které zohlednil při uplatnění původního odpočtu daně. Novelou zákona se doplňuje, že původní odpočet daně uplatněný u staveb, bytů a nebytových prostor, které nejsou dlouhodobým majetkem, podléhá vyrovnání rovněž po uplynutí uvedené tříleté lhůty, jsou-li splněny obecné podmínky pro vyrovnání odpočtu.

Příklad
Vyrovnání odpočtu při prodeji bytu, který není dlouhodobým majetkem Developerská společnost, která je plátcem daně, pořídila v roce 2009 byt a při jeho pořízení uplatnila nárok na odpočet daně.

Pokud bude v roce 2013 byt, který pro ni není dlouhodobým majetkem, prodávat a jeho prodej bude osvobozen od daně, bude mít povinnost provést vyrovnání odpočtu daně, tj. prakticky celý původně uplatněný odpočet při jeho pořízení vrátit. Pokud by se chtěla vyrovnání odpočtu legálně vyhnout, mohla by se ve smyslu § 56 odst. 1 a přechodného ustanovení k němu byt při prodeji zdanit.


(Více se o tomto tématu dočtete v měsíčníku PVS 4/2013)


 

 
 
ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ

 
OPRAVA GARÁŽE A ZAHRADNÍ KŮLNY

Stavební firma provádí opravu samostatně stojící garáže a zahradní kůlny. Dále provádí opravu střechy na hospodářské části chalupy, ve které je umístěna dílna a stodola. V případě samostatně stojící garáže a zahradní kůlny se jedná o stavbu, která je příslušenstvím chalupy, která však v tomto případě není rodinným domem. Jedná se o zemědělskou usedlost (statek), která je rozdělena na obytnou část a hospodářskou část. Jakou sazbu DPH firma použije?
V uvedeném případě nelze použít sníženou sazbu DPH podle § 48, ani v případě opravy příslušenství této „jiné stavby pro bydlení“, ani v případě opravy části této „jiné stavby pro bydlení“, protože se jedná o její část, která není určena pro bydlení. To znamená, že jak v případě opravy prováděné v daném případě u samostatně stojící garáže, zahradní kůlny, tak v případě opravy prováděné na hospodářské části zemědělské usedlosti bude použita na stavební a montážní práce základní sazba DPH podle § 47.

ZATEPLENÍ BYTOVÉHO DOMU

Stavební firma provádí zateplení bytového domu, který má 10 podlaží a celkem 6 samostatných vchodů. Zateplovány jsou obvodové stěny a střecha. V bytovém domě je celkem 120 bytů. V přízemí jsou umístěny nebytové prostory (maloobchodní prodejny). Jakou sazbu daně má firma použít?
Jedná se o stavební úpravy prováděné na dokončené stavbě. Pro posouzení je důležité, zda alespoň polovina podlahové plochy odpovídá požadavkům na trvalé bydlení a je k tomuto účelu určena. Počet bytů ani podlaží není podstatný. Není podstatná ani okolnost, že v bytovém domě jsou též nebytové prostory. Pro příslušné stavební a montážní práce prováděné na tomto bytovém domě je možné použít sníženou sazbu DPH podle § 48, pokud alespoň polovina podlahové plochy odpovídá požadavkům na trvalé bydlení a je k tomuto účelu určena.

OPRAVA STŘECHY

Stavební firma provádí opravu střechy na penzionu, který je ubytovacím zařízením. Jakou sazbu daně firma použije?
V případě stavebních a montážních prací bude nutné použít základní sazbu podle § 47, i když se jedná o opravu dokončené stavby. Důvodem je skutečnost, že se nejedná ani o rodinný dům, ani o jinou stavbu určenou k bydlení. Jedná se o stavbu ubytovacího zařízení. Jedná se o stavbu, která není uvedena v § 48 ve výčtu staveb, pro které je možné použít sníženou sazbu daně.

MONTÁŽ SPRCHOVÉHO KOUTU

Objednatel je majitelem bytu v rekreační horské oblasti. Byt nepoužívá pro vlastní trvalé bydlení. Byt je příležitostně pronajímán, popřípadě je poskytováno pro zájemce o rekreaci v dané oblasti přechodné ubytování. Byt je umístěn v bytovém domě rozděleném na bytové jednotky. Stavební firma provádí v tomto bytě montáž nového sprchového koutu. Jedná se o stavební úpravy v dokončené stavbě. Jaká sazba daně se uplatní?
Jedná se o byt, který je po stránce stavební určen k trvalému bydlení. Na příslušné stavební a montážní práce se uplatní snížená sazba DPH podle § 48. Důležité je, že byt je po stránce stavební určen pro trvalé bydlení, nikoliv okolnost, jak je vlastníkem skutečně využíván (pro rekreační účely, pronájem).


(Více na toto téma najdete v měsíčníku DÚVaP 4-5/2013)

 

 
 
P6 AKTUAL

 
Částka číslo 34/2013 ze dne 25.3.2013
71/2013 Nařízení vládyo podmínkách pro ocenění výsledků výzkumu, experimentálního vývoje a inovací
72/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 299/2003 Sb., o opatřeních pro předcházení a zdolávání nákaz a nemocí přenosných ze zvířat na člověka, ve znění pozdějších předpisů
73/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 486/2005 Sb., kterou se stanoví výše a způsob úhrady efektivně vynaložených nákladů na zřízení a zabezpečení rozhraní pro připojení koncového telekomunikačního zařízení pro odposlech a záznam zpráv, na uchovávání a poskytování provozních a lokalizačních údajů a na poskytování informací z databáze účastníků veřejně dostupné telefonní služby
74/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 474/2002 Sb., kterou se provádí zákon č. 281/2002 Sb., o některých opatřeních souvisejících se zákazem bakteriologických (biologických) a toxinových zbraní a o změně živnostenského zákona

Částka číslo 35/2013 ze dne 26.3.2013
75/2013 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 53/2009 Sb., o stanovení podmínek pro poskytování dotací na lesnicko-environmentální opatření, ve znění pozdějších předpisů
76/2013 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 147/2008 Sb., o stanovení podmínek pro poskytování dotací na zachování hospodářského souboru lesního porostu v rámci opatření Natura 2000 v lesích, ve znění pozdějších předpisů
77/2013 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstva obce

Částka číslo 36/2013 ze dne 29.3.2013
78/2013 Vyhláška o energetické náročnosti budov

Částka číslo 37/2013 ze dne 3.4.2013
79/2013 Vyhláška o provedení některých ustanovení zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, (vyhláška o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče)

Částka čislo 38/2013 ze dne 3.4.2013
80/2013 Zákon
, kterým se mění zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů
81/2013 Vyhláška o vydání pamětní stříbrné dvousetkoruny k 250. výročí narození Aloyse Klara
82/2013 Nález Ústavního soudu ze dne 15. ledna 2013 sp. zn. Pl. ÚS 15/12 ve věci návrhu na zrušení části § 70 písm. d) zákona č. 150/2002 Sb., soudní řád správní

Částka čislo 39/2013 ze dne 5.4.2013
83/2013 Zákon
o označování a sledovatelnosti výbušnin pro civilní použití
84/2013 Nařízení vlády o požadavcích na jednoznačné označování výbušnin pro civilní použití
85/2013 Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí o rozšíření závaznosti Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2013

Částka číslo 40/2013 ze dne 10.4.2013
86/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 223/2005 Sb., o některých dokladech o vzdělání, ve znění pozdějších předpisů

Částka číslo 41/2013 ze dne 10.4.2013
87/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva obrany č. 267/1999 Sb., kterou se stanoví výše náborového příspěvku, příspěvku při přestěhování a stravného a postup při přiznávání cestovních a jiných náhrad vojákům z povolání, ve znění pozdějších předpisů
88/2013 Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí o rozhodné částce pro určení celkové výše mzdových nároků vyplacených jednomu zaměstnanci podle zákona č. 118/2000 Sb., o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele a o změně některých zákonů
89/2013 Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí o výši průměrné hrubé roční mzdy v České republice za rok 2012 pro účely vydávání modrých karet podle zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů
90/2013 Sdělení Českého úřadu zeměměřického a katastrálního Seznam katastrálních pracovišť katastrálních úřadů, jejich názvy, sídla a územní obvody, ve kterých vykonávají působnost příslušného katastrálního úřadu k 1. dubnu 2013

Částka číslo 42/2013 ze dne 10.4.2013
91/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 343/2011 Sb., o seznamu účinných látek, ve znění vyhlášky č. 313/2012 Sb.
92/2013 Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí o rozšíření závaznosti Kolektivní smlouvy vyššího stupně na roky 2013 - 2016

 

 
 
PRAKTICKÁ KOMUNIKACE

 
JAK DÁVAT SLIBY

„Sliby se slibují, blázni se radují“, tvrdí to lidová moudrost a potvrzuje to naše každodenní zkušenost. Zdálo by se, že na slibování není nic špatného. Opak je pravdou. Svět je plný slibů.

Slib věčné lásky ve skutečnosti znamená pár týdnů, v tom lepším případě pár měsíců, slib rychlého zbohatnutí, vyšších úroků na vkladech, zdravějšího životního prostředí, rychlého zhubnutí, když uděláte to a to, slib věčného spasení či zatracení, slib světlejších zítřků atd. atd. Tímto typem slibů se dnes zabývat nebudeme. Zaměříme se na dávání slibů v práci. Tento druh slibů má oproti těm výše uvedeným dvě specifika: splnění, resp. nesplnění slibu má vliv na naši důvěryhodnost a tím i naši další existenci v podniku, splnění slibu nezávisí jen od našeho chtění.

Jak zvýšit šanci na dodržení slibu
Podle definice slibem deklarujeme, že něco uděláme, resp. naopak neuděláme. Na první pohled to není nic, co by nám mohlo dělat problémy. Pes je ale v tomto případě zakopaný v kalendáři – každý slib se váže k určitému termínu, dokdy se má splnit. A prakticky je jedno, jestli slib vůbec nesplníme, anebo ho splníme opožděně. V prvním i ve druhém případě máme problém. Zde je třeba popravdě konstatovat, že neexistuje jedna univerzální a současně stoprocentně účinná rada. Dodržení slibu totiž jen částečně závisí na naší vůli. Ta druhá část je mimo sféru našeho vlivu a souvisí s děním v okolí – šéf nám přidá práci navíc, dodavatel nedodá to, co slíbil, spolupracovníci nestíhají atd.

I přesto všechno ale existuje pár zlatých pravidel, která zvyšují naše šance na dodržení slibu.
Zde tedy jsou:
  • Dvakrát měř, jednou řež, což v případě slibování znamená dvakrát si věc promyslet a až potom slíbit. Čím jednodušeji to zní, tím hůř se to dodržuje. Člověk má spíš tendenci reagovat na vývoj situace spontánně, tj. ve snaze pozitivně reagovat, zalíbit se, ukázat, že nic není pro nás problém, nejdřív něco slíbí, a až potom začíná přemýšlet o tom, jak slib splnit. Tento postup je k nám ve stále větší míře importován z Ameriky a v první fázi vede ke zvýšení výkonnosti. V závěrečném stadiu choroby (protože časem se z toho stane skutečně choroba) vede naopak ke ztrátě důvěry, stresům a pocitu selhání.
  • Poznej, s kým máš tu čest. Nikdy neslibujme nic z lítosti – člověku, který je na dně, to sice na chvíli pomůže, když mu slibem rozsvítíme světélko naděje, ale o to bude pro nás i pro něho horší, když se ukáže, že šlo o nesplnitelný slib.
  • Ber slib jako smlouvu – nejprve je třeba si promyslet, co můžeme splnit, jaké nároky to na nás bude klást, čas, který si to bude vyžadovat, a co bude následovat, když slib nesplníme.
  • Pamatuj, co jsi už nasliboval – i zde platí, že tisíc maličkostí nakonec umoří i vola.
O slibech a slibování existuje mnoho moudrých výroků. Pro naše dnešní téma jsou aktuální zejména tyto:
  • Někdy nerozumíme tomu, co slibujeme, resp. si neuvědomujeme všechny důsledky slibu.
  • Často stojíme před volbou nedodržet slib, anebo se totálně zničit.
  • Chybu udělal ten, kdo uvěřil slibu, a ne ten, kdo slíbil a slib nedodržel.
  • Statistiky ukazují, že lidé víc dodržují sliby, které dali svému domácímu miláčkovi, než ty, co dali jiným lidem.
  • Některé sliby nestojí za to, aby byly splněny.


Dnes se všecko manažuje
– čas, peníze, lidé, vztahy, dokonce i dávání slibů. Management slibů nám má zvýšit procento dodržených slibů. Základní myšlenkou je nedávat nepromyšlené sliby, hlavně ne šéfovi v práci. Dosáhnout se toho dá dodržením následujícího postupu:
  • Posuďte svoji pracovní pozici z pohledu potřeby slibovat.
    Jsou místa, kde je slibování alfou a omegou úspěchu a na je jich dodržování se zase až tak nebazíruje. Protože dodržení slibu zde prakticky nikdo ani neočekává. To je případ obchodníků a politiků. Obchodník vám bez mrknutí oka slíbí, že když nebudete s výrobkem spokojeni, vezme si ho zpátky. Politik vám zase slíbí modré z nebe i v období dešťů. Pokud nepatříte k uvedeným dvěma skupinám, pak potřeba slibovat není zas až tak akutní a máte prostor na minimalizaci počtu nerealistických slibů.
  • I když si každý z nás myslí, že má paměť jako slon, pravdou je spíše opak – máme tendenci zapomínat, co jsme slíbili. Jako lék na zapomínání lidstvo vymyslelo písmo. Proto doporučujeme zapisovat si to, co jsme slíbili. Co nejpřesněji, abychom v případě pozdějšího sporu uměli dokázat, co jsme slíbili a co ne. Zde platí, že slovo sice dělá muže, ale písmo dělá přátele.
  • Naším největším nepřítelem je čas. Proto doporučujeme dávat sliby s časovou rezervou, například „do konce červena, plus deset minus pět dní“. Tím si vytváříme časový polštář pro zvládnutí neočekávaných situací, které v době dávání slibu ani netušíme.
  • Slib žije, podobně jako pomluva, svým vlastním životem.
    Když něco slíbíme šéfovi do měsíce, on to slyší jako dvacet dní a jeho šéf jako jen deset dní. Dopátrat se pravdy nám pomohou právě naše zápisky slibů. Není třeba se bát ukázat, že si sliby zapisujeme. Naopak, vzbudíme tím dojem systematicky pracujícího člověka.
  • Dnes víc než kdy předtím platí poučka o šedivosti teorie a zeleném stromu pravdy. Prakticky to zformuloval Murphy ve svém světoznámém výroku „když se něco může pokazit, tak se to pokazí“. Jinými slovy, i přes uvážlivý přístup k dávání slibů, časový polštář a jiní pojistky, čas od času vznikne jakási konstelace věcí, kdy je jasné, že slib nebudete moci dodržet. Pak uděláme méně škody, když o tom budeme referovat předem a nebudeme do poslední chvíle čekat na zázrak. Informováním o překážkách máme dobrou šanci získat buď posunutí termínu, anebo posilu, která nám pomůže problém řešit.


Test
V následujícím testu si ověříte, jestli jste spontánním rozdavačem slibů a naopak, jestli si dokážete věci napřed promyslet a až pak něco slíbit. Každé tvrzení v testu má tři možné odpovědi – souhlasím, většinou souhlasím a nesouhlasím. Vaším úkolem je označit odpověď, která nejlépe vystihuje váš postoj.

Tvrzenísouhlasímvětšinou souhlasímnesouhlasím
Někdo vám svěřil svoje tajemství a někdo jiný se vás na to tajemství zeptá. Vy mu to tajemství prozradíte.
Sliby dělají život zajímavějším. Čím víc jich dáme, tím pestřejší život nás čeká.
Váš syn (dcera, známý,…) vás požádal o pomoc při řešení úkolu a vy jste spontánně souhlasili. Teď se ukazuje, že slib asi nedokážete splnit. Bez váhání se k tomu přiznáte.
Jsou sliby a SLIBY. Ty malé je možné nedodržet.
Máte hodně známých, a abyste si je udrželi, musíte jim čas od času něco slíbit.
Vždy si přesně pamatujete, komu jste co slíbili. Sliby jsou pro to, aby se slibovaly. Jejich plnění je něco úplně jiného.
Nezáleží na tom, že slib byl splněn pozdě, hlavně že byl splněn.
Pro jeden nesplněný slib se Země ještě nepřestane točit.


Vyhodnocení testu
Pokud jste více než pětkrát odpověděli „souhlasím“, žijete statisticky nevyrovnaný život – počet daných slibů u vás vysoce převyšuje počet dodržených slibů. Jestli jste naopak odpověděli více než pětkrát „nesouhlasím“, jste v dnešním světě zřídka se vyskytujícím tvorem. Slibujete ze zásady jen to, o čem jste stoprocentně přesvědčeni, že to dokážete splnit. Nakonec, jestli jste se většinou přiklonili k odpovědi „většinou souhlasím“, jste tuctovým člověkem, který střídá období úspěšného plnění slibů s černými obdobími, kdy se vašim slibům nedá věřit.

Závěr
Dnešní doba potřebuje spíše lidi, kteří nic neslibují a všecko udělají. Z toho potom vyplývá, že v práci je třeba dávat jen takové sliby, které dokážeme splnit. To se snadno řekne, ale hůře udělá. Většinou lidé ze strachu, že okamžité odmítnutí požadavku bude horší než budoucí nesplnění slibu, si toho naberou na záda víc, než dokážou unést. Lékem tu je vysvětlování, proč nemůžeme něco slíbit, popsat okolnosti, které tomu brání, a pokud to jde, navrhnout alternativní řešení. Když už něco slíbíme, potom je třeba udělat všechno pro dodržení slibu, včetně dodržení termínů.

Ing. Milan Konvit

 

 
 
CHYBOVAT ZNAMENÁ PLATIT

 
15. dubna Pondělí Daň silniční Zaplacení zálohy na daň silniční za I. čtvrtletí 2013
(§ 10 odst. 1 a 4 zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční)
16. dubna Úterý Zdravotní pojištění – OSVČ Doplacení pojistného na zdravotní pojištění za rok 2012 OSVČ nepodávající přiznání (pokud Přehled podala až 8. 4., jinak doplatek do 8 dnů po Přehledu)
(§ 8 odst. 5 zák. č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
22. dubna Pondělí (za sobotu 20. 4.) Daně z příjmů – plátce Odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů z mezd za březen 2013
(38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
Sociální pojištění – OSVČ Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za březen 2013
(§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za březen 2013
(§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
Sociální pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za březen 2013
(§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zabezpečení)
Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za březen 2013
(§ 9 odst. 3 a 4 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
Zdravotní pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za březen 2013
(§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na zdravotní pojištění)
Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za březen 2013
(§ 25 odst. 3 zák. č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
Důchodové spoření – zaměstnavatel Odvod záloh na důchodové spoření za účastnící se zaměstnance za březen 2013
(§ 19 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření)
(§ 137 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
Podání hlášení (elektronické) k záloze na pojistné na důchodové spoření za březen 2013
(§ 19 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření)
(§ 137 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)

 

 
 
EKONOMIKA

 
Název krajiny Název měny Měna 20.3. 21.3. 22.3. 25.3. 26.3. 27.3. 28.3. 2.4. 3.4. 4.4. 5.4. 8.4. 9.4. 10.4.
Austrálie dolar AUD 20,595 20,855 20,82 20,827 21,039 21,1 20,904 21,098 21,112 21,003 20,736 20,576 20,696 20,812
Brazílie real BRL 10,008 10,039 9,917 9,885 9,968 9,994 10,006 9,99 9,962 9,972 9,889 9,984 9,932 9,956
Bulharsko lev BGN 13,13 13,197 13,211 13,154 13,191 13,197 13,151 13,233 13,207 13,199 13,177 13,154 13,172 13,224
Čína renminbi CNY 3,193 3,217 3,212 3,203 3,229 3,253 3,233 3,251 3,244 3,248 3,209 3,185 3,185 3,191
Dánsko koruna DKK 3,445 3,463 3,467 3,452 3,462 3,463 3,451 3,471 3,466 3,464 3,456 3,452 3,455 3,469
EMU euro EUR 25,68 25,81 25,84 25,73 25,8 25,81 25,725 25,88 25,83 25,815 25,765 25,73 25,76 25,865
Filipíny peso PHP 48,716 49,027 48,828 48,689 48,856 49,398 49,179 49,384 49,165 48,745 48,335 47,85 47,977 48,216
Hongkong dolar HKD 2,555 2,575 2,571 2,562 2,585 2,604 2,587 2,596 2,592 2,594 2,563 2,545 2,544 2,546
Chorvatsko kuna HRK 3,382 3,398 3,402 3,388 3,398 3,399 3,387 3,402 3,394 3,393 3,387 3,382 3,383 3,397
Indie rupie INR 36,505 36,847 36,694 36,69 36,836 37,243 37,008 37,101 36,961 36,7 36,281 36,215 36,234 36,257
Indonesie rupie IDR 2,04 2,054 2,048 2,043 2,061 2,079 2,067 2,07 2,064 2,066 2,042 2,026 2,032 2,04
Japonsko jen JPY 20,76 20,991 21,034 20,995 21,271 21,455 21,289 21,606 21,553 21,105 20,689 20,027 19,983 19,928
Jihoafrická rep. rand ZAR 2,137 2,15 2,141 2,143 2,164 2,174 2,176 2,19 2,178 2,178 2,175 2,187 2,205 2,213
Jižní Korea won KRW 1,777 1,792 1,783 1,79 1,811 1,819 1,805 1,802 1,801 1,791 1,758 1,732 1,733 1,74
Kanada dolar CAD 19,35 19,537 19,491 19,491 19,686 19,877 19,757 19,895 19,837 19,842 19,611 19,424 19,469 19,467
Litva litas LTL 7,437 7,475 7,484 7,452 7,472 7,475 7,45 7,495 7,481 7,477 7,462 7,452 7,461 7,491
Lotyšsko lat LVL 36,597 36,782 36,793 36,647 36,773 36,798 36,661 36,908 36,832 36,821 36,744 36,705 36,753 36,913
Maďarsko forint HUF 8,42 8,451 8,41 8,397 8,47 8,486 8,451 8,572 8,553 8,565 8,555 8,641 8,656 8,678
Malajsie ringgit MYR 6,353 6,405 6,412 6,42 6,478 6,518 6,484 6,526 6,53 6,539 6,509 6,455 6,506 6,523
Mexiko peso MXN 1,601 1,614 1,608 1,611 1,629 1,63 1,627 1,635 1,639 1,638 1,614 1,627 1,625 1,628
MMF SDR XDR 29,771 30,029 30,017 29,955 30,085 30,243 30,095 30,255 30,161 30,117 29,879 29,7 29,701 29,754
Norsko koruna NOK 3,404 3,419 3,428 3,411 3,441 3,454 3,424 3,466 3,468 3,465 3,459 3,452 3,44 3,446
Nový Zéland dolar NZD 16,315 16,659 16,61 16,637 16,771 16,898 16,804 17 16,983 16,91 16,725 16,702 16,779 16,907
Polsko zlotý PLN 6,172 6,17 6,181 6,183 6,176 6,174 6,153 6,185 6,162 6,163 6,172 6,232 6,237 6,284
Rumunsko nové leu RON 5,806 5,842 5,835 5,829 5,842 5,848 5,821 5,857 5,844 5,833 5,829 5,838 5,841 5,893
Rusko rubl RUB 64,281 64,598 64,576 64,575 64,922 65,226 64,762 64,668 63,706 63,657 63,049 63,164 63,447 64,038
Singapur dolar SGD 15,852 16,001 15,972 15,993 16,155 16,246 16,18 16,284 16,259 16,219 16,056 15,924 15,94 15,964
Švédsko koruna SEK 3,08 3,085 3,068 3,051 3,087 3,109 3,079 3,114 3,102 3,071 3,068 3,078 3,075 3,102
Švýcarsko frank CHF 21,015 21,114 21,159 21,068 21,13 21,201 21,095 21,28 21,236 21,24 21,193 21,148 21,121 21,228
Thajsko baht THB 68,122 68,563 68,063 67,882 68,378 69,001 68,554 68,619 68,505 68,593 67,901 67,578 68,037 68,104
Turecko nová lira TRY 10,902 11,019 10,959 10,928 11,031 11,097 11,087 11,172 11,114 11,126 11,062 11,047 11,083 11,064
USA dolar USD 19,837 19,993 19,956 19,889 20,055 20,214 20,09 20,153 20,116 20,139 19,902 19,755 19,755 19,764
Velká Británie libra GBP 30,035 30,312 30,303 30,212 30,391 30,54 30,424 30,554 30,457 30,464 30,33 30,236 30,243 30,256
Izrael šekel ILS 5,393 5,448 5,463 5,478 5,524 5,547 5,511 5,576 5,556 5,548 5,486 5,46 5,442 5,437

 

 
 
NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE

 
Poradce, měsíčník č.9/2013 (III/2013)
  • Zákon o Finanční správě ČR s komentářemJUDr. Jana Drexlerová
  • Daňové doklady po novele zákona o DPH - Ing. Václav Benda

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 4/2013 (II/2013)
  • Rezerva na opravy automobiluIng. Martin Děrgel
  • Zvýšení základu daně o solidární daňIng. Eva Sedláková
  • Změny v registraci k DPH od 1. 1. 2013Ing. Václav Benda
  • Opravné položky v účetnictvíIng. Helena Machová
  • Vést účetnictví nebo daňovou evidenci? Ing. Karel Janda
  • Obchodní korporace v podmínkách NOZIng. Karel Janda
  • Zaměstnávání osob se zdravotním postiženímJUDr. Eva Dandová

Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 4-5/2013 (III/2013)
  • DPH ve stavebnictví a montážní práceIng. Luděk Pelcl
  • Nemovitosti v účetnictví a daních z příjmůIng. Martin Děrgel
  • Daň z převodu nemovitostí ve stavebnictvíIng. Luděk Pelcl
  • BOZP ve stavebnictví – prevence rizik - JUDr. Eva Dandová

Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 4/2013 (II/2013)
  • Automobil společníka využívaný pro jeho s.r.o.Ing. Martin Děrgel
  • Dopady „daňového balíčku“ Ing. Ivan Macháček
  • Handicap není překážkou uplatnění na trhu práceMgr. Olga Bičákovák
  • Funkcionáři a zdravotní pojištěníIng. Jiří Hálek
  • Prokázání práva na cestovní náhrady Ing. Karel Janda
  • Diktátor či demokrat?Ing. Jiří Hálek

Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 4/2013 (II/2013)
  • Zákoník práce v Česku a na Slovensku po novelách JUDr. Ladislav Jouza
  • Platový výměr ve veřejných službách a správěJUDr. Lada Jouzová
  • Lhůty ve zdravotním pojištění Ing. Jiří Hálek
  • Byty (obecní) a nový občanský zákoníkRichard W. Fetter
  • Využití směnky v praxiJUDr. Jana Drexlerová
  • Daňové a nedaňové příjmy občanského sdružení v roce 2013Jindřiška Plesníková

1000 řešení – měsíčník č. 4/2013 (II/2013)
  • Automobil v podnikáníKarel Starý
  • Novela zákona o DPH Ing. Václav Benda

PŘIPRAVUJEME

Poradce, měsíčník č. 10/2013 (IV/2013)
  • Zákon o veřejných zakázkách s komentářem JUDr. Jiří Nesnídal
  • Novela zákona o spotřebitelském úvěru - Ing. Karel Janda

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 5/2013 (IV/2013)
  • Nemovitost pořizovaná na leasing
  • Smluvní sankce a daň z příjmů
  • Neúčtující plátce a DPH
  • Praktické dopady vymezení provozovny pro účely DPH
  • Prodej podniku – smlouva a účtování
  • Bilanční kontinuita v účetnictví

Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 6/2013 (IV/2013)
  • Dopady a vazby účtové třídy 0 – Dlouhodobý majetek na účetní výkazy
  • Paušál v zákonu o daních z příjmů

Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 5/2013 (IV/2013)
  • Zákon práce po novém občanském zákoníku (1.)
  • Projednávání firemních záležitostí se zaměstnanci
  • Problémy kolem dohod a odpovědnosti
  • Práce na směny v nerovnoměrném rozvrhu
  • Sleva na dani na vyživovanou manželku v roce 2013
  • Odlišnosti zdravotního a sociálního pojištění v roce 2013

Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 5/2013 (IV/2013)
  • Veřejné zakázky
  • Skartace účetních dokladů občanských sdružení
  • Obec vykonává státní správu
  • Zaměstnávání dětí z pohledu ZP a zákona o zaměstnanosti
  • Za úspěch se platí

1000 řešení – měsíčník č. 5/2013 (IV/2013)
  • Nemovitosti v daních Karel Starý

 

 
 
HORKÁ TÉMATA

 
Zákon o veřejných zakázkách
Je veřejnou zakázkou zakázka uskutečňovaná mezi veřejným nebo dotovaným či sektorovým zadavatelem a dodavatelem? Co odlišuje veřejnou zakázku od jiné zakázky? Jaký je hlavní účel zadávání veřejných zakázek? Vše podstatné o veřejných zakázkách se dočtete v balíčku veřejné zakázky za výhodnou cenu.

  • Veřejné zakázky – příspěvek
    měsíčník PVS 5/2013 (A4, 80 str.)
  • Zákon o veřejných zakázkách – znění zákona s komentářem
    měsíčník Poradce 10/2013 (A5, 272 str.)
  • Zákon o veřejných zakázkách - úplné znění zákona
    Zákony IV/2013 (A5, 368 str.)
  • Občanský zákoník II nový zákon s komentářem         zdarma

BALÍČEK Zákon o veřejných zakázkách obsahuje: PVS 5/2013 - příspěvek + Poradce 10/2013 - zákona s komentářem + Zákony IV/2013 - úplné znění zákona

Cena balíčku je 740 Kč.
Cena balíčku s 50 % slevou je 375 Kč.
Ušetříte 365 Kč.

Důchodová reforma od 1. ledna 2013
Od ledna 2013 mají zaměstnanci možnost vstoupit do 2. důchodového pilíře, kterým se stalo důchodové spoření. Účast na důchodovém spoření je sice dobrovolná, ale po vstupu již ze systému nelze vystoupit, přičemž je s ní spojena povinost placení pojistného. Co je hlavní úlohou I,II,III důchodového pilíře? Vice nabízíme v našich publikacích.

  • Doplňkové penzijní spoření od r. 2013 - příspěvek
    měsíčník DaÚ 2-3/2013 (A4, str. 120)
  • Důchodové spoření zaměstnanců – novinka v roce 2013 – příspěvek
    měsíčník PaM 2-3/2013 (A4, str.120)
  • Příručka mzdové účetní
    monotematika (A5, str. 272)

BALÍČEK Důchodová reforma od 1. ledna 2013 obsahuje: DaÚ2-3/2013 - příspěvek + PaM 2-3/2013 - příspěvek + Příručka mzdové účetní

Cena balíčku je 1015 Kč.
Cena balíčku s 50% slevou 507 Kč.
Ušetříte 508 Kč.

Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů.

Jen do vyprodání zásob.


Balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz


RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY NA VŠECH UVEDENÝCH TELEFONNÍCH ČÍSLECH a E-MAILOVÉ ADRESE.
OBJEDNÁVKY VYŘIZUJEME DO 48 HODIN.

Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.

E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
  • Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
  • Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
 
   
 
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 51548/L.

 

 


V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu
s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.

Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
Untitled Page