Em@ilové noviny

 

č. 9/2017

15.5.2017

 

 
 
 Téma novin 
 Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají 
 P6 aktual 
 Praktická komunikace 
 Chybovat znamená platit 
 Ekonomika 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Horká témata 
 Kontakty 

Služby, které najdete jen u nás:
  • aktuální a rychlé informace
    (změny zákonů a předpisů) z oblastí daní, účetnictví, mezd, odvodů;
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákaznickém oddělení;
  • možnost rychlého objednání
    publikací (telefonicky, faxem, e-mailem, poštou);
  • rychlá dodávka (do 48 hodin)
    s minimálními reklamacemi;
  • uvádění nových produktů
    prostřednictvím mailingů a telemarketingu;
  • přibližování se k zákazníkovi
    prostřednictvím bezplatných odpovědí na otázky a e - mailových novin
 

Vážení čtenáři!

Nemovité věci jsou v občanském zákoníku definované jako pozemky a podzemní stavby se samostatným účelovým určením, jakož i věcná práva k nim, a práva, která za nemovité věci prohlásí zákon. O nemovitostech z právního a daňového pohledu se dočtete v rubrice Témata novin a také v našich publikacích DÚVaP 6/2017, DaÚ 6/2017, 1000 řešení 7-8/2017.

Oblast BOZP doznala mnoha změn v souvislosti se vstupem ČR do Evropské unie. Právo zemí EU klade zvýšenou pozornost otázkám BOZP. Najdete v rubrice Témata novin a také v našich publikacích PaM 6/2017, DaÚ 6/2017 a v DÚVaP 5/2017, kde se věnujeme konkrétně BOZP ve stavebnictví.

Téměř polovina našich každodenních činností se však zakládá na zvycích a vykonáváme je podvědomě. V rubrice Být dobrý nestačí najdete příspěvek Každodenní zvyky a překračování komfortní zóny.

Jaké jsou aktuální tématické balíčky? Insolvenční zákon po novele, Spotřebitelský úvěr, Novela školského zákona II., Mzdy a platy po novelách, Mzdy a platy pro podnikatele, Mzdy a platy pro školy.

Srdečně Vás zdravím a těším se na příští setkání.
Andrea Súkeníková
odpovědná redaktorka
poradce@poradce.cz


TÉMATA ČÍSLA:
  • Horká témata
  •  

     
     
    TÉMATA NOVIN

     
    NEMOVITOSTI – PRÁVNÍ A DAŇOVÝ POHLED

    1. Vymezení nemovitostí

    1.1. Nemovitá věc dle občanského zákoníku

    Dnem 1. 1. 2014 nabyl účinnosti nový občanský zákoník (zákon č. 89/2012 Sb.). Tento definuje nemovité a movité věci v §498.
    Nemovité věci jsou:
    - pozemky,
    - podzemní stavby se samostatným účelovým určením (podzemní garáže, metro aj.),
    - věcná práva k nemovitým věcem (zástavní právo k pozemku aj.) a práva, která za nemovité věci prohlásí zákon (např. právo stavby dle §1240 až 1256 ObčZ),
    V §1159 ObčZ se uvádí, že
    nemovitou věcí je jednotka.

    Dle §506 ObčZ je
    součástí pozemku prostor nad povrchem i pod povrchem, stavby zřízené na pozemku a jiná zařízení s výjimkou staveb dočasných, včetně toho, co je zapuštěno v pozemku nebo upevněno ve zdech. Není-li podzemní stavba nemovitou věcí, je součástí pozemku, i když zasahuje pod jiný pozemek. Ve smyslu §507 ObčZ je součástí pozemku rostlinstvo na něm vzešlé.

    V §509 ObčZ se uvádí, že liniové stavby, zejména vodovody, kanalizace, nebo energetická či jiná vedení, a jiné předměty, které ze své povahy pravidelně zasahují více pozemků, nejsou součástí pozemků. Má se za to, že součástí liniových staveb jsou i stavby a technická zařízení, která s nimi provozně souvisí. Z výše uvedeného vyplývá, že liniové stavby (inženýrské sítě) jsou samostatnou nemovitou věcí.


    Jednotka dle §1159 ObčZ zahrnuje byt jako prostorově oddělenou část domu a podíl na společných částech nemovité věci vzájemně spojené a neoddělitelné. Jak vyplývá z §1160 ObčZ, společné jsou alespoň ty části nemovité věci, které podle své povahy mají sloužit vlastníkům jednotek společně. Společnými jsou vždy pozemek, na němž byl dům zřízen, nebo věcné právo, jež vlastníkům jednotek zakládá právo mít na pozemku dům, stavební části podstatné pro zachování domu včetně jeho hlavních konstrukcí, a jeho tvaru i vzhledu, jakož i pro zachování bytu jiného vlastníka jednotky, a zařízení sloužící i jinému vlastníku jednotky k užívání bytu. To platí i v případě, že se určitá část přenechá některému vlastníku jednotky k výlučnému užívání. Připomínáme zde, že nový ObčZ zrušil zákon č. 72/1994 Sb. o vlastnictví bytů i zákon č. 116/1990 Sb. o nájmu a podnájmu nebytových prostor. Pro bytové spoluvlastnictví platí rovněž nové nařízení vlády č. 366/2013 Sb., o úpravě některých záležitostí souvisejících s bytovým spoluvlastnictvím.

    Z přechodných ustanovení nového ObčZ vyplývá:

    řešení případu, kdy stavba a pozemek jsou k 1.1.2014 ve vlastnictví jedné osoby - podle znění §3054 stavba, která není podle dřívějšího občanského zákoníku součástí pozemku, na němž je zřízena, přestává být dnem nabytí účinnosti nového ObčZ samostatnou věcí a stává se součástí pozemku, měla-li v den nabytí účinnosti tohoto zákona vlastnické právo k stavbě i vlastnické právo k pozemku táž osoba. S účinností od 1.1.2014 tedy platí, že pokud k 1.1.2014 byla stavba i pozemek ve vlastnictví jedné osoby, s účinností od 1.1.2014 se již nejedná o dvě samostatné věci, ale o jednu nemovitou věc – pozemek, jehož součástí je i příslušná stavba. řešení případu, kdy stavba a pozemek mají k 1.1.2014 odlišného vlastníka - podle znění §3055 stavba spojená se zemí pevným základem, která není podle dřívějšího občanského zákoníku součástí pozemku, na němž je zřízena, a je ke dni nabytí účinnosti nového ObčZ ve vlastnictví osoby odlišné od vlastníka pozemku, se dnem nabytí účinnosti tohoto zákona nestává součástí pozemku a je nemovitou věcí. Totéž platí o stavbě, která je ve spoluvlastnictví, je-li některý ze spoluvlastníků i vlastníkem pozemku nebo jsou-li jen někteří spoluvlastníci stavby spoluvlastníky pozemku. Z ustanovení §3056 vyplývá, že vlastník pozemku, na němž je zřízena stavba, která není podle dřívějšího ObčZ součástí pozemku a nestala se součástí pozemku ke dni nabytí účinnosti nového ObčZ, má ke stavbě předkupní právo a vlastník stavby má předkupní právo k pozemku. Předkupní právo vlastníka pozemku se vztahuje i na podzemní stavbu na stejném pozemku, která je příslušenstvím nadzemní stavby. K ujednáním vylučujícím nebo omezujícím předkupní právo se nepřihlíží. Lze-li část pozemku se stavbou oddělit, aniž to podstatně ztíží jejich užívání a požívání, vztahuje se předkupní právo jen na část pozemku nezbytnou pro výkon vlastnického práva ke stavbě.

    z ustanovení §3058 vyplývá, že stanou-li se pozemek i stavba vlastnictvím téhož vlastníka, přestane být stavba samostatnou věcí a stane se součástí pozemku, na němž je zřízena. To neplatí, jedná-li se o stavbu, která není součástí pozemku podle tohoto zákona.

    v §3059 se uvádí, že je-li stavba zřízena na několika pozemcích, použijí se §3056 až 3058 jen ve vztahu k pozemku, na němž je převážná část stavby. Stane-li se stavba součástí tohoto pozemku, použije se ve vztahu k pozemkům, na něž části stavby přesahují, ustanovení o přestavku.

    1.2 Nemovitost dle katastrálního zákona
    Dle §3 odst. 1 zákona č. 256/2013 Sb. - katastrální zákon se v katastru evidují:
    a) pozemky v podobě parcel,
    b) budovy, kterým se přiděluje číslo popisné nebo evidenční, pokud nejsou součástí pozemku nebo práva stavby,
    c) budovy, kterým se číslo popisné ani evidenční nepřiděluje, pokud nejsou součástí pozemku ani práva stavby, jsou hlavní stavbou na pozemku a nejde o drobné stavby,
    d) jednotky vymezené podle občanského zákoníku,
    e) jednotky vymezené podle zákona č. 72/1994 Sb., kterým se upravují některé spoluvlastnické vztahy k budovám a některé vlastnické vztahy k bytům a nebytovým prostorům a doplňují některé zákony (zákon o vlastnictví bytů), ve znění pozdějších předpisů,
    f) právo stavby,
    g) nemovitosti, o nichž to stanoví jiný právní předpis.

    Pro účely katastrálního zákona se dle §2 rozumí:
  • pozemkem část zemského povrchu oddělená od sousedních částí hranicí územní jednotky nebo hranicí katastrálního území, hranicí vlastnickou, hranicí stanovenou regulačním plánem, územním rozhodnutím nebo územním souhlasem, hranicí jiného práva podle §19, hranicí rozsahu zástavního práva, hranicí rozsahu práva stavby, hranicí druhů pozemků, popřípadě rozhraním způsobu využití pozemků,
  • parcelou pozemek, který je geometricky a polohově určen, zobrazen v katastrální mapě a označen parcelním číslem,
  • stavební parcelou pozemek evidovaný v druhu pozemku zastavěná plocha a nádvoří,
  • pozemkovou parcelou pozemek, který není stavební parcelou,
  • budovou nadzemní stavba spojená se zemí pevným základem, která je prostorově soustředěna a navenek převážně uzavřena obvodovými stěnami a střešní konstrukcí,
  • drobnou stavbou stavba s jedním nadzemním podlažím, pokud její zastavěná plocha nepřesahuje 16 m2 a výška 4,5 m, která plní doplňkovou funkci ke stavbě hlavní, a stavba na pozemcích určených k plnění funkcí lesa, sloužící k zajišťování provozu lesních školek nebo k provozování myslivosti, pokud její zastavěná plocha nepřesahuje 30 m2 a výška 5 m; za drobnou stavbu se nepovažuje stavba garáže, skladu hořlavin a výbušnin, stavba pro civilní ochranu, požární ochranu, stavba uranového průmyslu a jaderného zařízení, sklad a skládka nebezpečných odpadů a stavba vodního díla.

  • 1.3. Nemovitost dle stavebního zákona
    Zákon č. 183/2006 Sb. o územním plánování a stavebním řádu v platném znění (stavební zákon) uvádí v §2 následující definice:
  • stavebním pozemkem je pozemek, jeho část nebo soubor pozemků, vymezený a určený k umístění stavby územním rozhodnutím anebo regulačním plánem.
  • zastavěným stavebním pozemkem je pozemek evidovaný v katastru nemovitostí jako stavební parcela a další pozemkové parcely zpravidla pod společným oplocením, tvořící souvislý celek s obytnými a hospodářskými budovami.
  • stavbou se rozumí veškerá stavební díla, která vznikají stavební nebo montážní technologií, bez zřetele na jejich stavebně technické provedení, použité stavební výrobky, materiály a konstrukce, na účel využití a dobu trvání. Dočasná stavba je stavba, u které stavební úřad předem omezí dobu jejího trvání. Stavba, která slouží reklamním účelům, je stavba pro reklamu. Stavbou se rozumí podle okolností i její část nebo změna dokončené stavby.
  • změnou dokončené stavby je
    a) nástavba, kterou se stavba zvyšuje,
    b) přístavba, kterou se stavba půdorysně rozšiřuje a která je vzájemně provozně propojena s dosavadní stavbou,
    c) stavební úprava, při které se zachovává vnější půdorysné i výškové ohraničení stavby; za stavební úpravu se považuje též zateplení pláště stavby.
  • změnou stavby před jejím dokončením se rozumí změna v provádění stavby oproti jejímu povolení nebo dokumentaci stavby ověřené stavebním úřadem.

  • Údržbou stavby se dle §3 odst. 4 stavebního zákona rozumějí práce, jimiž se zabezpečuje její dobrý stavební stav tak, aby nedocházelo ke znehodnocení stavby a co nejvíce se prodloužila její uživatelnost.

    1.4. Nemovitost dle vyhlášky č. 500/2002 Sb.
    Ve vyhlášce č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení ZoÚ, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které jsou podnikateli účtujícími v soustavě podvojného účetnictví je vymezen v §7 dlouhodobý nemovitý majetek následovně:
  • položka "B.II.1.1 Pozemky" obsahuje pozemky bez ohledu na výši ocenění, pokud nejsou zbožím. Tato položka neobsahuje součásti pozemku, které jsou odpisovány a vykazují se jako majetek nebo jeho části v položkách „B.II.1.2 Stavby“, „B.II.4.1 Pěstitelské celky trvalých porostů“ a „B.II.4.3 Jiný dlouhodobý hmotný majetek“ podle odstavce 6 písm. a),
  • položka "B.II.1.2. Stavby" obsahuje bez ohledu na výši ocenění a dobu použitelnosti
    a) stavby včetně budov, důlní díla a důlní stavby pod povrchem, vodní díla a další stavební díla podle zvláštních právních předpisů,
    b) právo stavby, pokud není zbožím,
    c) otvírky nových lomů, pískoven a hlinišť,
    d) technické rekultivace, pokud zvláštní právní předpis nestanoví jinak,
    e) byty a nebytové prostory vymezené jako jednotky; v případě společných částí nemovité věci použije se odstavec 1 obdobně
  • položka "B.II.1.2. Stavby" dále obsahuje technické zhodnocení, a to od výše ocenění stanoveného v §47 odst. 4 majetku uvedeného v §28 odst. 5 ZoÚ a drobného majetku.

  • (Více se o tomto tématu se dočtete v měsíčních DÚVaP 6/2017, DaÚ 6/2017, 1000 řešení 7-8/2017)


    MINIMUM BOZP

    Zaměstnavatel je povinen zajistit bezpečnost a ochranu zdraví při práci s ohledem na rizika možného ohrožení života a zdraví, která se týkají výkonu práce. Za plnění úkolů zaměstnavatele odpovídají vedoucí zaměstnanci na všech stupních řízení v rozsahu svých funkcí. Jaká rizika mohou vznikat na pracovištích a jak jim předcházet?

    RIZIKA A JEJICH PREVENCE
    - Pojem hodnocení rizik představuje proces posuzování pracovních rizik, která vznikají na pracovišti v důsledku nebezpečí. Je to systematické zkoumání všech aspektů práce, v rámci kterých se zvažuje, co by mohlo být příčinou poškození zdraví nebo škody, zda je možné nebezpečí zamezit nebo jaká preventivní či ochranná opatření by měla být přijata.
    Riziko znamená možnost zranění nebo škody na zdraví, je to kombinace pravděpodobnosti výskytu poškození zdraví a závažnosti tohoto poškození. Nebezpečí znamená rizikový, nebezpečný nebo ohrožující stav či situaci, které mohou mít za následek vystavení jednotlivce zbytečným zdravotním rizikům. Ohrožení je vnitřní vlastnost nebo schopnost čehokoli způsobit škodu.

    Při hodnocení rizik zvažujeme,
    co by mohlo být příčinou poškození zdraví nebo škody. To znamená identifikovat existující ohrožení při práci a vyhodnotit rizika s ním spojená a určit jaká opatření by měla být učiněna k ochraně zdraví a bezpečnosti zaměstnanců. V praxi to znamená projít pracoviště a vyhledat možné zdroje nebezpečí. Všímat si prostředí pracoviště, například přístupových cest, stavu podlah, výskytu prachu nebo výparů. Nebezpečím mohou být také pracovní materiály, technická a strojní zařízení, pracovní postupy. Je třeba vzít v úvahu dlouhodobé ohrožení zdraví, jako je např. vystavení zaměstnanců škodlivým látkám nebo hluku. Někdy se skutečný postup práce liší od popisu práce v technologickém postupu. Proto vedoucí zaměstnanec musí sledovat, co se děje na pracovišti. Může se zaměstnanci prodiskutovat, s jakými obtížemi se setkávají. Také nesmí zapomenout na operace, které se provádí jen občas nebo se vymykají rutině. Je to třeba údržba, nakládání a vykládání, změny výrobního cyklu atd. vedoucí zaměstnanci musí vzít na zřetel i neplánované, ale předvídatelné události, jako je např. přerušení pracovní činnosti. U každého nebezpečí je třeba identifikovat osoby, které mohou být vystaveny ohrožení buď přímo, nebo nepřímo. Například zaměstnanec natírající nějakou plochu je přímo vystaven účinkům ředidla, zatímco zaměstnanci v jeho blízkosti vykonávající jiné úkoly jsou také exponováni.

    Některé skupiny zaměstnanců mohou být vystaveny zvýšenému riziku, jsou to např.
  • těhotné a kojící ženy,
  • zaměstnanci s oslabenou imunitou,
  • zaměstnanci, kteří užívají léky, které mohou snížit jejich odolnost vůči rizikům,
  • zaměstnanci bez nebo s malými zkušenosti,
  • mladiství a starší zaměstnanci.
  • Dalším krokem je vyhodnocení rizik, která vyplývají z jednotlivých nebezpečí, jejich seřazení nebo priorit. Zde musí vedoucí zaměstnanec posoudit jak závažnost možného poškození, tak i pravděpodobnost, se kterou může k poškození dojít. Důležitou je i skutečnost, jak často a s jakou intenzitou jsou zaměstnanci danému nebezpečí vystaveni. Identifikace rizika je snadná u činností, kde je nebezpečí zanedbatelné nebo kde jsou rizika dobře známá a prostředky kontroly jsou k disposici. Složitější budou případy, kdy není možné identifikovat rizika bez profesionálních znalostí, jako například u složitějších procesů nebo technologií. Může jít ale také o velmi složitý proces na bázi komplexního prozkoumání stavu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, např. kvantitativní posouzení rizika pro komplexní procesy ve velkém chemickém závodě.

    Dalším krokem je rozhodnutí o přijetí opatření. Cílem stanovení opatření k prevenci rizik je zajistit podmínky, které odstraní rizika u zdroje jejich původu nebo minimalizuje ohrožení bezpečnosti a zdraví zaměstnanců. Řešením může být změna technologie nebo pracovních postupů. Pokud takto riziko odstranit nelze, následují technická opatření kolektivní ochrany. V případě, že stále zůstává zbytkové riziko, používají se osobní ochranné pracovní prostředky a zavádí se opatření omezující expozici zaměstnanců danému riziku.

    Dalším důležitým krokem a v podstatě stálou činností je pravidelná kontrola, zda jsou přijatá opatření účinná nebo jsou prováděna. Hodnocení rizik jsou prováděna vždy před uvedením nového zařízení do užívání, po každé změně, která by mohla mít vliv na bezpečnost práce, a v neposlední řadě po nehodě nebo pracovním úrazu. Zaměstnavatel by ale neměl zapomenout na seznámení zaměstnanců s výsledky hodnocení rizik a přijatými opatřeními.

    Pomůckou zaměstnavatelům při hodnocení rizik je plán činností. Ten by měl zahrnovat přípravu, organizování a koordinaci hodnocení rizik, jmenování kompetentních lidí pro provedení hodnocení, zapojení řídících i řadových zaměstnanců, postup při hodnocení rizik, kontrolu, zda preventivní a ochranná opatření vychází z výsledků hodnocení rizik, monitorování těchto opatření s cílem zjistit jejich účinnost a v neposlední řadě informování zaměstnanců nebo jejich zástupců o výsledcích hodnocení a o přijatých opatřeních.

    Hodnocení rizik je oprávněn vykonávat zásadně zaměstnavatel, pokud má maximálně 25 zaměstnanců nebo zaměstnanci určení zaměstnavatelem (pokud to jsou osoby odborně způsobilé) nebo externí hodnotitelské služby. Konečnou odpovědnost však má vždy zaměstnavatel. Ten odpovídá i za to, zda je daná osoba kompetentní pro celý rozsah hodnocení rizik. V praxi bývá často nutné, aby hodnocení rizik provedl tým, v němž budou soustředěny patřičné kompetence.

    O hodnocení rizik musí být veden záznam. Ten by měl obsahovat jména osob, které se na hodnocení rizik podílely, včetně jejich funkcí. Dále všeobecný popis firmy, zjištěná nebezpečí a rizika. Nesmí chybět ani seznam osob, které jsou vystaveny zvláštním rizikům, jako např. jeřábníci nebo pracovníci elektroúdržby. V záznamu by neměl být pouze seznam stanovených doporučených opatření, ale i zda a kdy došlo k jejich naplnění., měl by obsahovat organizační opatření, která z hodnocení rizik vyplývají. Včetně podrobností o jejich zavedení. Důležitým bodem je kontrola dodržování ochranných opatření a stanovení prevence. Záznam by měl být k disposici zaměstnancům, kterým zaměstnavatel určí zvláštní úkoly týkající se bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, i zástupcům zaměstnanců s konkrétními odpovědnostmi za bezpečnost a ochranu zdraví při práci.

    Po vyhodnocení rizik musí zaměstnavatel zvážit, zda jde riziko vyloučit nebo mu předejít, např. změnou pracovní technologie. Pokud ne, je třeba rozhodnout, jak riziko snížit na úroveň, kdy nebude ohrožovat zdraví nebo bezpečnost exponovaných zaměstnanců. Zaměstnavateli v tomto případě může pomoci vypracování celkové politiky prevence, která by obsahovala veškerou technologii, pracovní podmínky, organizaci práce a vlivy pracovního prostředí, včetně sociálních vztahů. Nezanedbatelným přínosem by mohlo být přizpůsobení pracovního místa, výběr pracovního zařízení, výrobních metod atd. pokud nelze zajistit bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců organizačními opatřeními nebo prostředky kolektivní ochrany, je nutné, aby zaměstnanci používali osobní ochranné pracovní prostředky.

    ZDRAVOTNÍ RIZIKA PŘI PRÁCI - Zdraví člověka je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) definováno jako stav úplné tělesné, duševní a sociální pohody, tedy ne pouze jako nepřítomnost nemoci. Zdravotní stav každého z nás je ovlivňování kromě genetických a osobních disposic spolupůsobením vlivů zevního prostředí, pracovních a mimopracovních podmínek. V pracovním prostředí trávíme značnou část našeho života. Faktory, které zde na člověka působí, jsou často odlišné od ostatních faktorů zevního, mimopracovního prostředí. Rozdílné mohou být svou kvalitou (mnohé z pracovních faktorů se v běžném životním prostředí vůbec nevyskytují) nebo kvantitou. Působení nadměrně intenzivního faktoru může vést k poškození zdraví i při krátkodobé expozici, naopak při dlouhodobé nebo opakované expozici může mít nepříznivý vliv na zdravotní stav i působení málo intenzivních faktorů. Mohou tak vznikat poškození zdraví z práce různého charakteru. Mezi poškození zdraví z práce, která jsou uznávána naší legislativou, patří pracovní úraz, ohrožení nemocí z povolání a nemoc z povolání.

    Faktorů, které mohou mít vliv na zdraví zaměstnanců, je velké množství. Některé z nich se vyskytují pouze nebo především v pracovním prostředí, jiné se vyskytují i v běžném prostředí mimo pracoviště, jsou tzv. „obecné“. Některé mohou působit jednorázově“ náhlým, silným a násilným působením vyvolávají úraz nebo prudkou otravu. Jiné svým déletrvajícím nepříznivým působením vyvolávají onemocnění. Pro praxi je důležité odlišit úrazy a nemoci vzniklé v důsledku výkonu práce od úrazů vzniklých z obecných příčin. U pracovních úrazů a nemocí z povolání se musí prokázat, že k poškození zdraví došlo při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním. U nemocí z povolání kromě tohoto kritéria přibývají ještě další zákonem stanovené podmínky.

    Mezi časté příčiny pracovních úrazů patří havárie různých dopravních prostředků, poranění osoby pohybujícím se strojem nebo jeho částí, pády předmětů nebo pracovníků, vtažení do nebezpečných míst stroje, zasažení zaměstnance elektrickým proudem, chůze po špatně udržovaných komunikacích na pracovišti, nepoužívání osobních ochranných pracovních prostředků, přetěžování zaměstnanců při manipulaci s břemeny, úrazy při ošetřování velkých hospodářských zvířat a některé další. Je třeba připomenout, že často při vzniku pracovního úrazu hraje významnou roli nedbalost zaměstnanců nebo podcenění nejrůznějších povinností, nebezpečí a též podcenění zásad bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

    (Více se o tomto tématu dočtete v měsíčnících PaM 6/2017, DÚVaP 5/2017, DaÚ 6/2017)


     

     
     
    P6 AKTUAL

    Částka 47 Rozeslána dne 28. dubna 2017
    133/2017 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 243/2013 Sb., o investování investičních fondů a o technikách k jejich obhospodařování, ve znění nařízení vlády č. 11/2014 Sb.
    134/2017 Sdělení Ministerstva financí o vydání výměru MF č. 02/2017, kterým se mění seznam zboží s regulovanými cenami vydaný výměrem MF č. 01/2017

    Částka 48 Rozeslána dne 2. května 2017
    135/2017 Rozhodnutí prezidenta republiky o vyhlášení voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky
    136/2017 Zákon, kterým se mění zákon č. 296/2008 Sb., o zajištění jakosti a bezpečnosti lidských tkání a buněk určených k použití u člověka a o změně souvisejících zákonů (zákon o lidských tkáních a buňkách), ve znění pozdějších předpisů

    Částka 49 Rozeslána dne 5. května 2017
    137/2017 Nařízení vlády o stanovení lázeňského místa Lednice a statutu lázeňského místa Lednice
    138/2017 Sdělení Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy o vyhlášení aktualizovaného seznamu výzkumných organizací schválených pro přijímání výzkumných pracovníků ze třetích zemí

    Částka 50 Rozeslána dne 12. května 2017
    139/2017 Nařízení vlády o plánování obrany státu
    140/2017 Nařízení vlády o stanovení vyměřovacího základu u osoby, za kterou je plátcem pojistného na veřejné zdravotní pojištění stát
    141/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 172/2015 Sb., o informační povinnosti příjemce potravin v místě určení
    142/2017 Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí o rozšíření závaznosti Kolektivní smlouvy vyššího stupně
    143/2017 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstva obce

     

     
     
    CHYBOVAT ZNAMENÁ PLATIT

     
    22. května Pondělí (za sobotu 20. 5.) Daně z příjmů- zaměstnavatel Odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů z mezd za duben 2017
    (§ 38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů z mezd za duben 2017
    (§ 38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za duben 2017
    (§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za duben 2017
    (§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Sociální pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za duben 2017
    (§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za duben 2017
    (§ 9 odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Zdravotní pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za duben 2017
    (§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění)
    Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za duben 2017
    (§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění)
    25. května Čtvrtek DPH Podání přiznání k DPH a její zaplacení za duben 2017 u plátců s měsíčním zdaňovacím obdobím
    (§ 101 odst. 1 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)
    (§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    Podání kontrolního hlášení DPH plátce za duben 2017 - u všech právnických osob, zatímco u osob fyzických jen pokud mají měsíční zdaňovací období
    (§ 101e zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)
    Podání souhrnného hlášení plátce za duben 2017, o intrakomunitárních plněních: dodání zboží, přemístění obchodního majetku, dodání zboží formou třístranného obchodu (byl-li plátce prostřední osobou) a poskytnutí služby (kterou má zdanit příjemce)
    (§ 102 odst. 1, 3 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)
    Podání přiznání k DPH identifikované osoby za duben 2017, pokud jí vznikla daňová povinnost, a její zaplacení
    (§ 101 odst. 1 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)
    (§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    Podání souhrnného hlášení identifikované osoby za duben 2017, o intrakomunitárních plněních: poskytnutí služby podle § 9 odst. 1, kterou má zdanit příjemce
    (§ 102 odst. 2 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)
    31. května Středa Daně z příjmů- plátce Odvod „srážkové“ daně sražené v dubnu 2017 a hlášení plátce o dani sražené zahraničním poplatníkům (vyjma příjmů z dohod o provedení práce do 10 000 Kč)
    (§ 38d odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Odvod zajištění daně sraženého v dubnu 2017 ze stanovených příjmů ze zdroje v ČR zahraničního poplatníka a hlášení plátce o provedeném zajištění daně
    (§ 38e odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Daň z nemovitých věcí Úhrada daně na rok 2017, pokud roční daň nepřesáhla 5 000 Kč, anebo sice přesáhla, ale poplatník nevyužije splátkování daně
    (§ 15 odst. 2 zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí)
    Odvod první ze dvou splátek (á 50 %) daně na rok 2017, pokud daň přesáhla 5 000 Kč, poplatník neprovozuje zemědělskou výrobu a nechce daň zaplatit najednou
    (§ 15 odst. 1 písm. b) zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí)

     

     
     
    BÝT DOBRÝ NESTAČÍ

     
    KAŽDODENNÍ ZVYKY A PŘEKRAČOVÁNÍ KOMFORTNÍ ZÓNY

    Většina z nás žije v přesvědčení, že denně děláme obrovské množství vědomých rozhodnutí, které ovlivňují směřování našich aktivit v průběhu dne. Téměř polovina našich každodenních činností se však zakládá na zvycích a vykonáváme je podvědomě. Rozhoduje za nás mozek. Ten však nedokáže rozlišovat mezi pozitivními a negativními zvyky. Další špatnou zprávou je, že zlozvyků se nedá zbavit. Dají se však nahradit zvyky jinými.

    Každodenní činnosti a rozhodování

    Když se ocitneme v nové situaci nebo něco děláme novým způsobem, mozek pracuje naplno, aby uměl situaci správně vyhodnotit. Pokud se však opakují ty samé věci každý den, aktivuje se zvykové chování, při němž se mozek až tak zapojovat nemusí. Mnoho procesů tak děláme automaticky. Myslíte si, že byste uměli svoje zvyky vyjmenovat? A pojmenovali byste je všechny? Podle studií z Dukeovy univerzity se více než 40 % každodenních činností zakládá na zvycích, ne na vědomých rozhodnutích. Je to pochopitelné a obvykle i vítané, protože si šetříme tzv. rozhodovací energii. V knize síla zvyku její autor Charles Duhigg vysvětluje, že náš každodenní život ovlivňují stovky návyků. Řídí, co si ráno oblékáme, jak komunikujeme s druhými, v kolik ráno vstáváme a večer usínáme. Podmiňují, jak se stravujeme, zda chodíváme po práci do posilovny nebo sedíme před televizorem. Celý náš život, naše chování a každodenní fungování je ve své podstatě soubor návyků.

    Zvyk, nebo zlozvyk?
    I ty nejkomplikovanější zvyky jsou tvárné. Zvyk se však dá změnit pouze cílevědomým rozhodnutím. Zvyky vznikají proto, že mozek nepřetržitě usiluje o to, vyhnout se plýtvání energií. Klíčovou úlohu sehrávají bazální ganglia, jedny z nejstarších struktur mozku, která ve spolupráci s lidskou pamětí přeměňují sled činností na mimovolní jednání. Instinktivně se tím šetří síly, aby si mysl mohla odpočinout. Zvyk je ustálený vzorec chování jednotlivce nebo členů určitého společenství. Často se hovoří o společenských zvycích, ale velký význam mají pro člověka například i rodinné zvyky. Návyk je potom individuálně získaný zvyk, nabytý v průběhu života, a týká se jednotlivce. Může přerůst až do závislosti. Zlozvyk je možné definovat jako nežádoucí chování člověka, které společnost neschvaluje a vadí někdy i osobě samotné.

    Smyčka zvyku

    Mozek naneštěstí často nedokáže odlišit mezi dobrými a špatnými zvyky. Opakovaným chováním se vytváří tzv. „smyčka zvyku“.

    Smyčka zvyku je složena ze tří kroků:
  • podnět – něco, co vyvolá v mozku očekávání blížící se odměny,
  • chování – samotná činnost, po jejímž vykonání dostaneme odměnu,
  • odměna – to, proč danou činnost vykonáváme.

  • Jakmile vznikne podnět, spustí se smyčka zvyku, tedy naučené chování. Podstata je stejná, ať už jde o dobré návyky, zlozvyky nebo manipulaci, např. ze strany marketingových specialistů, již šikovnými triky dokáží ovlivňovat naše nákupní chování. (Proto vždy zbystřete pozornost, když vás v nějaké reklamě vyzývají, abyste něco dělali pravidelně. Někdo se ve vás právě snaží vybudovat návyk, kterého se možná bude těžké zbavit.) Odměnou může být cokoliv, co způsobí, že se v mozku začnou uvolňovat hormony štěstí – tedy jídlo, pocit hrdosti, přízeň, emoce, vidina úspěchu apod.

    Poraďte si se zlozvyky
    Zlozvyku se nedá zbavit. Dá se však změnit. Je přitom třeba zachovat podnět i odměnu, ale nahradit nechtěné chování.
    Tým sociálních psychologů vedených Phillippou Lally zkoumal 96 lidí při osvojování si nového zvyku. Zjistili, že jim trvalo 12 týdnů, než se s novým zvykem sžili. Vědci tento údaj vzápětí aplikovali na tvrzení, že podobně dlouho trvá zbavit se špatného zlozvyku.
    Polemiky ohledně času potřebného k vytvoření zvyku se různí. Jiné zdroje uvádějí, že trvá tři týdny, než se seznámíme s novým návykem. Další tři týdny potřebujeme, aby se z něj stal zvyk. Tuto dobu potřebuje mozek na to, aby vznikla nová neuronová spojení. To však platí za předpokladu, že se jedná o každodenní činnost.

    Aby se vám podařilo daný zvyk změnit, musíte přesně určit jednotlivé části vaší smyčky zvyku. Charles Duhigg doporučuje začít s testováním různých typů odměn, abyste identifikovali takovou, po které váš mozek nejvíce touží. Dalším krokem je potom nahrazení nechtěného chování novým, které přinese stejnou odměnu, ale nebude vám škodit.

    Nahradit zlozvyk pozitivním zvykem vyžaduje dodržení následujících 4 kroků:
    1. Identifikujte nežádoucí chování. Na to, abyste mohli něco změnit, to potřebujete nejprve identifikovat, a následně vyhodnotit jako škodlivé a nechtěné. Bez toho, abyste si uvědomili, že vám zlozvyk určitým způsobem snižuje kvalitu života, ho nebudete mít tendenci ani chuť odstraňovat.
    Jde o tzv. „aha moment“, k němuž můžete dospět jen skutečně emotivním a šokujícím procitnutím. Pokud se například nezdravě stravujete, aha moment může nastat tehdy, když před sebe umístíte všechno jídlo, které zkonzumujete za jeden den, a spočítáte množství přijatých tuků a cukrů.
    2. Určete podnět. Dalším krokem je určení toho, co daný zvyk spouští. V dnešním světě přeplněném podněty je to náročný úkol. Proto zkuste sledovat, co předchází nechtěnému chování, a zapisujte si to. Podněty rozdělujte do pěti základních kategorií: místo, čas, duševní stav, lidé okolo, bezprostředně předcházející činnost. Důsledným zaznamenáváním těchto informací se vám primární podnět podaří časem identifikovat.
    Pokud se přistihnete při vašem zlozvyku, sepište si odpovědi na otázky: kde a s kým se nacházíte, kolik je hodin, co cítíte a co předcházelo vašemu nutkání. To vám pomůže určit uváděný podnět – tedy spouštěč zvykového chování. Písemná forma je nevyhnutelná k tomu, abyste podrobně zachytili všechny důležité detaily. Pouze tak zjistíte, jestli daný zlozvyk děláte jen v určité chvíli, při určité činnosti a s určitými osobami, a budete vědět, čemu se máte vyhýbat.
    3. Experimentujte s odměnami. Odměna je vždy na konci smyčky. Jedná se o pocit z uspokojení touhy. Měli byste vědět, z jaké touhy pramení vaše neřest. Pokud ji odhalíte, zkuste tuto odměnu něčím nahradit nebo ji vynechat.
    Například pokud máte chuť na něco sladkého, sáhněte po ovoci. Pokud vám bude sladké stále chybět, víte, že je to ta správná odměna.
    4. Stanovte si plán. Když už naleznete podnět i odměnu, přišel čas na nahrazení nechtěného chování novým, jež přinese stejnou odměnu. Ve svém plánu si jasně definujte cíl a i to, dokdy ho chcete dosáhnout. Váš plán by měl mít písemnou formu.

    Jak dodržovat předsevzetí
    Mnoho lidí se svými předsevzetími zbavit se zlozvyků selhává proto, že ve svém úsilí nesetrvá dostatečně dlouho. Nejrychlejší cesta k tomu, abyste se zbavili starého zvyku, je nahradit ho jiným, lepším. Abyste si poradili se zlozvyky a dodržovali svoje předsevzetí, osvojte si následující doporučení:
  • Svoje rozhodnutí o změně návyků netajte.
  • Dejte vědět rodině, přátelům i kolegům v práci, že chcete začít pravidelně cvičit, skoncovat s kouřením nebo přestat s okusováním nehtů. Aspoň vás upozorní, když opět sklouznete ke svému zlozvyku. Navíc budete více motivováni držet se svého plánu, protože vaším selháním nezklamete jen sebe, ale i své okolí.
  • Zlepšujte se po malých krocích.
  • Nepokoušejte se změnit svůj život za jeden den. Svůj cíl začněte plnit po menších krocích a pomalu. Postupně se posílí vaše vůle a vytrvalost, což vám umožní snadněji si udržet svůj nový zvyk po dlouhou dobu.
  • Rozčleňte velké zvyky na menší.
  • Je důležité vytvářet každý zvyk v rozumné míře. Dynamiku růstu můžete udržovat tak, že „velké“ předsevzetí rozdělíte na menší části. Chcete denně zaběhnout 10 kilometrů? Prvních pět absolvujte ráno a zbylých pět si nechte na večer. Takto stanovené cíle pro vás budou dosažitelnější.
  • Při osvojování zvyku myslete pozitivně.
  • Nepodceňujte význam emocí. Ty pozitivně podpoří vaši chuť znovu činnost opakovat a upevňovat daný zvyk. Náš mozek nechce opakovat činnosti, které vyvolávají špatné pocity – snaží se tím zabezpečit naše přežití. Pracuje s informacemi, které má k dispozici. V případě neoblíbené nebo neznámé činnosti mozek vyhodnotí, že když nám nedělá dobře, je pro nás nevhodná. Pokud vykonáváme neznámou činnost, vzniká riziko, které pro nás představuje ohrožení. Takové aktivity mozek utlumuje a dává raději prostor těm osvědčeným a příjemným, na něž jsme zvyklí. Proto se může stát, že i přes naši vědomou snahu změnit určité chování, nás mozek (často velmi nenápadně) navede k tomu, že se vrátíme k vykonávání původního zvyku. Proto vůle, jíž se pokoušíme zvyk silou změnit, na změnu nestačí. Je třeba zapojit ještě jiný mechanismus – emoční rovinu. Ta souvisí s komfortní zónou. Komfortní zónu můžeme využít ve svůj prospěch tak, že se při opakovaném procesu, který se má stát naším dobrým návykem, budeme soustředit na pozitivní emoce.

    Překračování komfortní zóny
    Komfortní zóna nám pomáhá udržovat zvyky. Cítíme se v ní příjemně a vyrovnaně.
    Všechno, co se nachází mimo ni, se snažíme eliminovat – ať už vědomě, či nevědomě. Komfortní zóna bývá často mylně zaměňována za pasivitu. Nesouvisí však s fyzickým pohodlím. Znamená spíš způsob přežívání, na který jsme velmi dobře zvyklí, čímž mozku šetříme energii po další rozhodování. Činnosti, při kterých se dostáváme do komfortní zóny, si tzv. „ritualizujeme“ – čili máme tendenci dodržovat při nich určité postupy, souslednosti a propojujeme si je s pocity. Snažíme se opakovat všechno tak, aby byl výsledek podobný nebo stejný jako předtím. Jednotlivým činnostem přiřazujeme dokonce větší význam, než původně měly, jen proto, že jsou součástí našeho rituálu. Pomocí rituálů si totiž navozujeme stav komfortní zóny už tím, že začneme vykonávat jen část celého procesu.

    Je důležité vědět, že komfortní zóna je přirozená a potřebná součást našeho života a není třeba s ní soustavně bojovat, ačkoliv nás k tomu v poslední době dost intenzivně nabádá motivační literatura. V některých situacích je vystoupení z komfortní zóny přínosné ve smyslu nabytí zkušeností a změny úhlu pohledu na svět. Pokud se k tomu odhodláte, budujete, resp. zvyšujete svoji sebedůvěru a sebevědomí. Není ale v pořádku, když se snažíte překračovat svoje limity jen pod tlakem okolí. Tím si zbytečně navozujete stres, neklid a frustraci.

    Závěr
    Předsevzetí si dáváme, abychom dosáhli určité změny. Ke změně nás motivuje očekávaný výsledek nebo jiná forma odměny. Navzdory silné motivaci častokrát úsilí skončí jen v podobě plánů. Odchýlení od zvyků je u průměrného člověka v běžném dni minimální množství. Důvodem jsou „programy“, které jsme si vytvořili a uložili v mozku, většinou bez našeho vědomí. Mnoho nechtěných návyků se stává našimi psychologickými vzorci chování a postupně se mění na smyčku zvyku, které se nedokážeme zbavit. Očekávání, že při vykonávání těch samých činností dosáhneme jiného výsledku, je pouze iluze. Problémem je, že dobré i špatné zvyky náš mozek vnímá stejně. I když nám ty druhé škodí, dokážeme si je stejně dobře osvojit. I proto je dobré vědět, jak zvyky fungují. Jejich změnou totiž dokážeme celkem účinně změnit kvalitu našich životů.

    Ing. Jana Jarošová

    Zdroje
  • Duhigg, Ch. Sila zvyku. Bratislava: Tatran, 2014. ISBN 978-80-222-0636-5.
  • Heath, Ch., Heath, D. Zmena. Bratislava: Eastone Books, 2011. ISBN 978-80-8109-162-9.
  • Ľahký, Ľ. Odhaľte tajomstvo zvykov a zmeňte ich. November 2015. Dostupné z: .
  • Lally, P. et al. (2010): How are habits formed: Modelling habit formation in the real world. European Journal of Social Psychology, 40: 998–1009.
  • Skalský, J. Ako prekonať svoju komfortnú zónu. November 2015. Dostupné z: http://blog.etrend.sk/juraj-skalsky/ako-prekonat-svoju-komfortnu-zonu.html.
  • Speváková, Z. Návyky. Dostupné z: http://www.zmenamysle.sk/wp-content/uploads/2015/02/Zvyky-navyky.pdf.
  •  

     
     
    PRÁVĚ VYCHÁZEJÍ MĚSÍČNÍKY A ODBORNÉ PUBLIKACE

     
    Poradce, měsíčník č. 10/2017 (V/2017)
    • Zákon o spotřebitelském úvěru s komentářemJUDr. Jiří Nesnídal
    • Nejnovější pracovně-právní judikaturaRichard W. Fetter
    • Vybrané zaměstnanecké benefityIng. Helena Machová
    • Novela insolvenčního zákonaJUDr. Jana Drexlerová
    • Novela trestního zákoníku a trestního řáduJUDr. Jana Drexlerová
    • Rozvrh pracovní dobyJUDr. Ladislav Jouza

    Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 6/2017 (V/2017)
    • Oprava odpočtu daněIng. Václav Benda
    • Novela insolvenčního zákonaIng. Karel Janda
    • Nemovité věci a daň z příjmůIng. Helena Machová
    • Tichá společnost – právní vymezení a daňové řešeníIng. Ivan Macháček
    • DPH u oprav movitých a nemovitých věcíIng. Václav Benda
    • Zisk a ztráta z účetního pohleduIng. Martin Děrgel
    • Zaměstnávání cizinců v České republiceMgr. Olga Bičáková

    Daně, účetnictví, vzory a případy – (DÚVaP) – měsíčník, č. 6/2017 (V/2017)
    • Nemovitosti – právní a daňové řešení dle ZDPIng. Ivan Macháček
    • Zdaňování příjmů FO – problémy v praxiIng. Eva Sedláková

    Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 6/2017 (V/2017)
    • Novela školského zákonaJUDr. Eva Dandová
    • Novela zákona o nemocenském pojištěníJUDr. Eva Dandová
    • Příspěvky od Úřadu práce pro OSVČ v r. 2017Mgr. Olga Bičáková
    • Povinnosti zaměstnavatele před vznikem pracovního poměruJUDr. Ladislav Jouza
    • Dohoda o provedení práce (brigáda)pravidla, zdanění a odvody – Richard W. Fetter
    • Obec vykonává státní správu (2.)Ing. Karel Janda
    • Nájem nemovitých věcí z pohledu DPH u neziskových subjektůIng. Zdeněk Morávek

    1000 řešení – měsíčník č. 5/2017 (V/2017)
    • Daňové a nedaňové výdajeIng. Ivan Macháček
    • Novela insolvenčního zákonaJUDr. Jana Drexlerová
    • Školský zákon - novelaJUDr. Eva Dandová
    • Daň z příjmů
    • Daň z přidané hodnoty
    • Účetnictví
    • Zákoník práce

    SBORNÍKY ZÁKONŮ:
  • zákon o daních z příjmů, zákon o dani z přidané hodnoty, zákon o účetnictví … (I/2017)
  • Zákony IIA – občanský zákoník, zákon o obchodních korporacích, občanský soudní řád … (IIA/2017)
  • Zákony IIB – trestní zákoník, trestní řád, zákon o přestupcích … (IIB/2017)
  • Zákony III – zákoník práce, zákon o nemocenském pojištění, zákon o důchodovém pojištění … (III/2017)
  • Zákony IV – stavební zákon, katastrální zákon, zákon o zadávání veřejných zakázek … (IV/2017)
  • Zákony V – zákon o obcích, zákon o krajích, školský zákon …. (V/2017)
  • Zákony VI – zákon o odpadech, zákon o životním prostředí, vodní zákon … (VI/2017)

  • ODBORNÉ PUBLIKACE:

  • Účetní závěrka podnikatelů za rok 2016 (sestavování účetní závěrky podnikatelů)
  • Daňová přiznání k daním z příjmů FO a PO za rok 2016 (aktuální informace pro zpracování daňových přiznání)
  • Pomocník mzdové účetní 2017 (přehled parametrů, sazeb, vzorových výpočtů … z oblasti mezd a platů)
  • Daňové a nedaňové výdaje (2017) – (uplatňování skutečně vynaložených výdajů do výdajů daňových)
  • Povinnosti zaměstnavatele – (práva a povinnosti zaměstnance a zaměstnavatele)
  • Vzory smluv dle NOZ II. – (komentované vzory smluv)
  • Ekonomický a personalistický slovník – (ekonomické pojmy a výrazy, se kterými se setkávají nejen podnikatelé, ekonomové, účetní, ale i pracovníci na úřadech a ve školách)
  • Stavíme bez chyb, pokut a penále – (legislativní část, změny a novinky, slovník stavebních pojmů)
  • Daňové výdaje z účetního a daňového hlediska bez chyb, pokut a penále – (které výdaje uplatnit do daňových výdajů a jak správně účtovat)
  • Mzdy a platy bez chyb, pokut a penále(mzdy a platy aktuálně po novelách)


  • PŘIPRAVUJEME

    Poradce, měsíčník č. 11/2017 (V/2017)
    • Zákon o dani z přidané hodnoty po novele s komentářemIng. Václav Benda

    Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 7-8/2017 (VI/2017)
    • Zákon o ZDP – novelaIng. Eva Sedláková
    • Srážková daň z příjmů placených do zahraničí - Ing. Martin Děrgel
    • Prevenční povinnosti zaměstnance v oblasti škody - JUDr. Ladislav Jouza
    • Tvorba rezerv na opravy využitá k daňové optimalizaci - Ing. Ivan Machaček
    • Povinnosti zaměstnavatele ve zdravotním pojištěníIng. Antonín Daněk

    Daně, účetnictví, vzory a případy – (DÚVaP) – měsíčník, č. 7-8/2017 (VI/2017)
    • DPH po novele v příkladechIng. Václav Benda

    Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 7-8/2017 (VI/2017)
    • Kontrola na pracovišti - novela zákona o inspekci práceJUDr. Ladislav Jouza
    • Nový kariérní systém ve školstvíJUDr. Eva Dandová
    • Změny v agenturním zaměstnáváníJUDr. Eva Dandová
    • Změny ve slevách za umístění dítěte – novela ZDPIng. Eva Sedláková
    • Pomoc při insolvenci - změny v r. 2017Richard W. Fetter
    • Změny u příjmů zdaňovaných srážkou – novela ZDPIng. Eva Sedláková
    • Vedení účetnictví ve zjednodušeném rozsahuIng. Karel Janda
    • Dary přijaté příspěvkovými organizacemiIng. Zdeněk Morávek

    1000 řešení – měsíčník č. 6/2017 (V/2017)
    • Novela zákona o DPHIng. Zdeněk Kuneš
    • Oprava odpočtu daněIng. Václav Benda
    • Daň z příjmů
    • Daň z přidané hodnoty
    • Účetnictví
    • Zákoník práce

     

     
     
    HORKÁ TÉMATA

     
    Insolvenční zákon po novele
    Dne 1. 7. 2017 vstoupí v účinnost rozsáhlá novela insolvenčního zákona. Novela by měla posílit dohled nad insolvenčními správci, nad poskytovateli služeb v oblasti oddlužení a obecně nad průběhem insolvenčního řízení. Jak se změní systém přidělování insolvenčních věcí v oblasti oddlužení? Jak se zvýší transparentnost insolvenčního řízení, omezí administrativní úkony insolvenčních soudů a posílí doručování dokumentů do datových schránek?
    Odpovědi hledejte v našich publikacích, které jsou určeny podnikatelům, živnostníkům, ekonomům, auditorům, daňovým poradcům, plátcům daně …

    • 1. Poradce 11/2017 – Novela insolvenčního zákona - příspěvek – JUDr. Jana Drexlerová
      /A5, str. 272/
    • 2. DaÚ 6/2017 – Insolvenční zákon - novelapříspěvek – Ing. Karel Janda
      /A4, str. 80/
    • 3. 1000 řešení 6/2017 – Změny v insolvenčním zákoněpraktické příklady – JUDr. Jana Drexlerová
      /A5, str. 112/
    • 4. Aktualizace II/1 – Insolvenční zákonúplné znění zákona
      /A5, str. 262/

    Cena balíčku je 529 Kč.
    Cena balíčku s 30 % slevou je 371 Kč.
    Ušetříte 158 Kč.

    Mzdy a platy – pro školy
    Plat, stejně jako mzda, je peněžitým plněním za práci. V zákoníku práce, v nařízení vlády o platech a katalogu prací a služeb bylo v poslední době dosti změn. Jaké změny nastaly? Balíček nabízí ucelený pohled na mzdovou sféru a je určen pracovníkům a ředitelům předškolních, základních, středních, vyšších odborných škol, obcím a krajům, ale i zaměstnavatelům, personalistům, zaměstnancům …

    • 1. Poradce 8/2017 - Mzda a plat – komentář k aktuálním předpisům - komentář – JUDr. Ladislav Jouza
      /A5, str. 248/
    • 2. PaM 5/2017 - Mzdy a platy pro školypříspěvek – JUDr. Eva Dandová
      /A4, str. 80/
    • 3. DÚVaP 5/2017 - Slevy na dani a daňové zvýhodněnípříspěvek – Ing. Eva Sedláková
      /A5, str. 160/
    • 4. Vzory smluv dle ZPkomentované vzory smluv – JUDr. Ladislav Jouza
      /A5, str. 144/
    • 5. Ústava ČR - aktuální znění Ústavy ČR a zákona o volbě prezidenta republiky
      /A6, str. 88/
    • 6. Ekonomický a personalistický slovník - cca 3000 ekonomických pojmů a výrazů, se kterými se setkávají nejen podnikatelé, ekonomové, účetní, ale i pracovníci na úřadech a ve školách
      /A5, str. 272/

    Cena balíčku je 960 Kč.
    Cena balíčku s 50 % slevou je 480 Kč.
    Ušetříte 480 Kč.

    Novela školského zákona II.
    Důvodem této novelizace školského zákona byla nutnost vytvoření právního základu pro realizaci změn v systému financování regionálního školství územně samosprávných celků. Změny se kromě jiného týkají: financování základních uměleckých škol, financování „nepedagogické práce“, zavedení zcela odlišného systému financování pedagogické práce v mateřských školách, základních školách, ve středních školách a v konzervatořích a ve školních družinách. Balíček je určen předškolním, základním, středním, vyšším odborným školám, rodičům, zákonným zástupcům žáků, všem pracovníkům ve školství.

    • 1.Poradce 9/2017 - Školský zákon po novele s komentářem - komentář – JUDr. Eva Dandováá
      /A5, str. 288/
    • 2. 1000 řešení 5/2017 - Školský zákon – novelapraktické příklady
      /A5, str. 112/
    • 3. Murhpyho večné zákony - Murhpy eternal lawsanglicko - slovenské citáty (dárek zdarma)
      /A6, str. 224/
    • 4. Ústava ČRaktuální znění Ústavy ČR a zákona o volbě prezidenta republiky
      /A6, str. 88/
    • 5. Ekonomický a personalistický slovník - cca 3000 ekonomických pojmů a výrazů, se kterými se setkávají nejen podnikatelé, ekonomové, účetní, ale i pracovníci na úřadech a ve školách
      /A5, str. 272/
    • 6. CD Poradce Únor 2017

    Cena balíčku je 540 Kč.
    Cena balíčku s 50 % slevou je 270 Kč.
    Ušetříte 270 Kč.



    Tematické balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz (ceny jsou konečné)

    Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů. Uvedená nabídka je platná do vyprodání zásob. Vydavatelství si vyhrazuje právo nahradit vyprodanou publikaci jinou – adekvátní k obsahu balíčku.

    RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY NEBO E- MAILEM DENNĚ V ČASE OD 9,00 DO 15,00 HOD.

    Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.

    E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
    • Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
    • Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!

     

     
     
    KONTAKTY

     
    Adresa:   E-mail:
    MK Media, s.r.o.
    Martina Rázusa 1140
    010 01 Žilina
    Slovenská republika
      objednavky@exicon.eu
     
    IČO: 36419176
    DIČ: 2021832285
    IČ DPH: SK2021832285
     
       
     
    Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 15012/L.

     

     


    V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu
    s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.

    Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015
    Untitled Page