Pohonné hmoty v ČR v uplynulém týdnu zlevnily
11.03.2025
PHM v Česku v uplynulém týdnu zlevnily o desítky haléřů. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,22 koruny, před týdnem byl o 26 haléřů dražší.
Nafta zlevnila o 31 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 35,53 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Zlevňování bude podle analytiků i v dalších týdnech pokračovat.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Koruna posiluje, hranici 25 korun za euro by mohla prolomit koncem roku
20.04.2018
Po slabším březnu, kdy měla tendenci spíše oslabovat, se tuzemské měně zase daří, a opět tak pokračuje ve zpevňujícím trendu, který s občasnými výkyvy v opačném směru trvá od loňského dubna.
ehdy Česká národní banka ukončila zhruba po třech a půl letech své intervence, v jejichž průběhu měnu uměle oslabovala nad úroveň 27 korun za euro. Tento týden se kurz poprvé od začátku února podíval pod hranici 25,30 koruny za euro. A podle ekonomů by zpevňování kurzu vůči euru mělo v dalším průběhu tohoto roku pokračovat, a to díky zpřísňování měnové politiky centrální bankou. Koncem roku by koruna mohla být i pod hranicí 25 korun za euro. Například britská banka HSBC ale věští všem měnám ve střední Evropě oslabování. Komerční banka predikuje, že se kurz měny v druhé části letošního roku posune až k úrovni 24,70 koruny za euro. Důvodem bude očekávané zvyšování sazeb ze strany ČNB. Ta podle ekonomů Komerční banky letos zvedne sazby ještě dvakrát, a to i přesto, že se růst spotřebitelských cen v březnu druhý měsíc v řadě pohyboval pod dvouprocentním inflačním cílem a zároveň pod prognózou centrálních bankéřů.
Růst české ekonomiky lehce zpomalí
18.04.2018
Výhled pro Česko je přesto výrazně lepší ve srovnání s podzimní prognózou Mezinárodního měnového fondu. Tempo růstu české ekonomiky z loňských 4,3 procenta v letošním roce zpomalí a dosáhne 3,5 procenta. Ve svém jarním výhledu to dnes předpověděl Mezinárodní měnový fond (MMF).
Výhled je však výrazně lepší ve srovnání s podzimní prognózou, ve které fond loni v říjnu předpovídal České republice na letošní rok vzestup hrubého domácího produktu (HDP) o 2,6 procenta. Loňský růst ale tehdy fond ještě odhadoval pouze na 3,5 procenta. Na příští rok MMF počítá s dalším zpomalením růstu české ekonomiky, a to na tři procenta. Měnový fond rovněž předpověděl, že míra nezaměstnanosti v Česku se letos zvýší na 3,0 procenta z loňských 2,9 procenta. Na příští rok MMF počítá s jejím nárůstem na 3,2 procenta.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Česká produkce piva loni klesla na 20,32 milionu hektolitrů
18.04.2018
Po pěti letech růstu loni výstav českých pivovarů meziročně klesl o 0,7 procenta na 20,32 milionu hektolitrů kvůli poklesu výroby pro domácí trh.
Prodeje v Česku se snížily o 2,1 procenta na 16,04 milionu hektolitrů. Česká spotřeba piva loni klesla o pět litrů na osobu, činila tak 138 litrů na osobu.
Češi nejsou inovativní a místní prostředí je pro podnikání netransparentní
16.04.2018
Češi nejsou dost inovativní a nemají dostačující technologické znalosti, české obchodní praktiky navíc nejsou příliš transparentní. Vyplývá to ze žebříčku nejlepších zemí pro podnikatele amerického serveru U.S. News & World Report, v němž Česko obsadilo 29. pozici. Server žebříček sestavuje na základě různých kritérií, například propojení se zbytkem světa, dostupnosti kvalifikované a vzdělané pracovní síly, rozvinuté infrastruktury, snadného přístupu ke kapitálu a rozvinutého právního řádu.
Česko server chválí za dobrou a rozvinutou infrastrukturu, vzdělané obyvatelstvo, kvalifikovanou pracovní sílu a země je podle serveru díky své geografické poloze dobře propojená se zbytkem světa. Naopak na nejvyšších pozicích se umístily státy jako Německo, Japonsko, USA, Velká Británie či Švýcarsko. Britská veřejnoprávní společnost BBC zjišťovala, co se podnikatelům v jednotlivých pěti nejlepších zemích žebříčku líbí a jaké výhody tyto státy nabízí novým společnostem a proč právě v nich chtěli založit svoje start-upy. Nejlepší zemí pro založení start-upu je Německo, největší evropská a pátá největší světová ekonomika. Německé úřady se snaží novým podnikatelům vyjít vstříc, v zemi je navíc tradičně vysoce kvalifikovaná pracovní síla a kultura transparentního podnikání.