Zahraniční obchod Česka skončil v únoru v přebytku 35,5 miliardy korun
08.04.2025
Meziročně byl o 0,5 miliardy nižší. Příznivý vliv na celkovou bilanci měl především obchod s motorovými vozidly, elektřinou, ropou a zemním plynem. Vyplývá to z předběžných výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad.
"Únorová obchodní bilance si zachovala příznivý vývoj zejména kvůli nárůstu vývozu motorových vozidel a jejich dílů, a to meziročně o šest procent. Jejich dovoz naopak klesl o 4,9 procenta. K meziročnímu růstu dovozu pak nejvíce přispěla elektrická zařízení, a to o 11,7 procenta," uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu Českého statistického úřadu. Meziročně vzrostl vývoz o 1,3 procenta na 400 miliard korun a dovoz o 1,6 procenta na 364,5 miliardy korun. Letošní únor měl o jeden pracovní den méně než únor 2024.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
České firmy společnou evropskou měnu přijmout chtějí
01.03.2019
Euro nedávno oslavilo dvacáté narozeniny. Počet států, které jím platí, se rozrostl z původních jedenácti na dnešních devatenáct. Česko ale patnáct let po vstupu do unie stále zůstává stranou. Občané se dlouhodobě k otázce přijetí eura staví zamítavě, podnikatelé ho ale podporují.
Naposledy byla většina Čechů pro přijetí evropské měny před deseti lety. Tehdy se podle průzkumu Eurobarometr k této otázce souhlasně vyslovilo 61 procent dotázaných. Od té doby se však podpora jednotné evropské měny značně propadla. V nejaktuálnějším, loňském průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění byla pro nahrazení koruny pouhá pětina dotázaných. Firmy se ale na měnové otázky dívají jinak než občané. Z aktuální ankety HN mezi stovkou českých společností vyplynulo, že většina dotázaných přijetí eura podporuje hlavně kvůli snadnějšímu podnikání. Zavedení evropské měny v současnosti odmítá zhruba jeden z deseti oslovených zástupců byznysu.
Praha je sedmým nejbohatším regionem EU
27.02.2019
Praha byla v roce 2017 sedmým nejbohatším regionem Evropské unie podle hrubého domácího produktu (HDP) přepočteného na obyvatele. Česká metropole obhájila pozici z roku 2016, kdy těsně před ní skončila Bratislava, která je nyní o příčku horší. Vyplývá to z údajů Eurostatu, které statistický úřad zveřejnil v úterý. Výrazně nejlépe je na tom stále bohatnoucí Londýn, jehož HDP představoval předloni 626 procent průměru EU. Mezi nejchudšími oblastmi figurují především bulharské regiony.
Na každého obyvatele české metropole připadá v porovnání s unijním průměrem 187 procent HDP. To je proti roku 2016 nárůst o pět procentních bodů. Před Prahou se kromě britského hlavního města umístil ještě Lucemburk s 253 procenty, jižní region Irska (220), Hamburk (202), Brusel (196) a východní Irsko se 189 procenty. Bratislava si proti minulé statistice o pět bodů pohoršila na 179 procent. Další české regiony za evropským průměrem zaostávají. Nejlépe mezi nimi dopadla oblast středních Čech představovaná Středočeským krajem s 84 procenty, následovaná jednaosmdesátiprocentním regionem Jihovýchod, jejž společně tvoří Jihomoravský kraj a Vysočina. Na opačném konci figuruje s 63 procenty region Severozápad tvořený Karlovarským a Ústeckým krajem.
Rekordní cena za zpoždění
26.02.2019
Největší tuzemští dopravci loni vyplatili cestujícím rekordní odškodnění za zpoždění nebo zrušení svých spojů. České dráhy v roce 2018 na kompenzacích vyplatily 2,1 milionu korun, což bylo meziročně o 18,5 procenta více.
Konkurenční RegioJet pak vynaložil přes pět milionů korun, dopravce totiž poskytuje kompenzace nad rámec povinných odškodnění. Vyplývá to z pondělních vyjádření obou dopravců. Méně naopak loni vyplatil Leo Express.
České dráhy se při vyplácení kompenzací řídí pravidly EU. Na čtvrtinu z ceny jízdného má cestující nárok při zpoždění od 60 do 119 minut, pokud cena jízdenky přesáhne 16 eur (asi 410 korun) u mezistátních spojů a 400 korun u vnitrostátních linek.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Meziroční růst cen oproti loňskému prosinci zrychlil
26.02.2019
Ceny průmyslových výrobců v Česku v lednu meziročně stouply o 2,9 procenta. Zelenina zdražila dokonce o 82,5 procenta. Zvýšily se i ceny v ostatních odvětvích, a to u zemědělských výrobců o 4,4 procenta, stavebních prací o rovná čtyři procenta a tržních služeb pro podniky o 2,7 procenta.
Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Téměř ve všech oblastech navíc meziroční růst cen oproti loňskému prosinci zrychlil. Výjimkou byly jen stavební práce, u kterých bylo zdražení v lednu stejné jako v prosinci.