Teplomilné plodiny "migrují" na sever
Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků se zemědělství...
Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...

Murphy radí

Věci se kazí

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Hledáme analfabety na práci s přísně tajnými dokumenty. Zn..: Úřad vlády.

Jeden iniciativní blbec je horší než teroristické komando!

Co se v životě podaří, o chvíli se obrátí naruby.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

(Murphyho zrnká II)

Cena benzinu v Česku klesá, je nejlevnější ve střední Evropě

27.08.2024 Benzin mezi 35 a 38 korunami, nafta ještě o korunu levnější. Ceny pohonných hmot v Česku spadly nejníže od letošního února. A to s sebou nese i jeden nevídaný jev – v příhraničí už jezdí lidé z Polska tankovat do Česka. Do čerpací stanice ve Zlatých Horách na Jesenicku dříve zamířilo pár aut za den. Město totiž leží od státních hranic s Polskem, co by kamenem dohodil. Většina řidičů tak čerpala benzin nebo naftu u našich sousedů.
Česká auta už ale u benzinek v Polsku příliš vidět nejsou, pohonné hmoty tam totiž výrazně podražily. Třeba v polských Chalupkách nedaleko Ostravy je litr benzinu i nafty téměř o tři koruny dražší než v Česku. Naopak na českých příhraničních benzinkách se začala objevovat auta s polskými espézetkami. "Co jim to tam zdražilo, jezdí tankovat pohonné hmoty sem k nám," uvedla obsluha čerpací stanice ve Zlatých Horách.
Lidé z příhraničí si všímají, že cenovou hladinu pohonných hmot v Polsku má vliv i tamní vnitropolitická situace. "Do Polska jsme jezdili pro benzin a pro naftu ještě před jejich volbami. To byly skoro o deset korun levnější. Teď se to zhruba srovnalo, takže zůstáváme v Česku," řekl jeden z dotazovaných v anketě CNN Prima News.
Česko se momentálně může pochlubit nejlevnějším benzinem a naftou ve střední Evropě. Pohonné hmoty mají dále zlevnit v tomto týdnu, a to až o 40 haléřů. Pokles cen bude mírnějším tempem pokračovat i v září.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Čeští vědci založili firmu, která testuje léky pro celý svět

24.11.2017 Jedna z největších evropských analytických laboratoří Quinta Analytica plánuje další rozšiřování i nové akvizice. Úspěšná česká společnost, která pracuje pro světové farmaceutické firmy a testuje pro ně léky na zdravých dobrovolnících, loni získala nového většinového majitele a rozhlíží se po podobných firmách v Evropě. Nový šéf, který do Quinta Analytica přišel letos v září, zároveň plánuje rozšířit lůžkovou část pro testování a posílit obchod.
Příběh Quinta Analytica potvrzuje to, že čeští vědci jsou v oblasti farmacie, stejně jako například v medicíně, jedni z nejlepších na světě. Společnost založili v roce 1997 vědci z bývalého Výzkumného ústavu pro farmacii a biochemii, protože nebylo jisté, jaká budoucnost ústav čeká po privatizaci. V čele s Miroslavem Ryskou založili vlastní společnost Quinta Analytica, kde chtěli zachovat to, co dělali v ústavu - takzvané bioekvivalenční studie, které zjišťují, jak se chovají léky v lidském organismu u zdravých lidí. Takové testy se dělají u generických léků, kopií originálních léčiv, a zjišťuje se například to, jak se přípravek vstřebává a vylučuje z těla. Firmu provázelo už od 90. let dobré jméno ve světě. “Ještě v době, kdy jsme pracovali v ústavu, se na naše oddělení testování a analýz obrátila nizozemská farmaceutická firma, která chtěla otestovat lék. Později jsme se dozvěděli, že jsme tuto zakázku dostali proto, že ji nikdo jiný pro její obtížnost nechtěl. My jsme to zvládli, a tak jsme si udělali poměrně slušné renomé,” vypráví dnes devětasedmdesátiletý Ryska. Nejvíce firmu podle něj posunulo to, že se kromě testování léků na lidech, začali věnovat také analýze samotných přípravků, včetně vývoje metod pro testování. Díky tomu Quinta Analytica nabídla zákazníkům, mezi které patří většinou zahraniční farmaceutické firmy ze Švýcarska, USA nebo Japonska, komplexní služby. Právě tím se česká firma chtěla odlišit od domácí i zahraniční konkurence, která se většinou zaměřuje na jednu oblast.
(Zdroj: ihned.cz)

Domácnosti si v příštím roce připlatí stovky korun za elektřinu

24.11.2017 Menší odběratelé elektřiny mohou v příštím roce čekat růst cen. Může za to nejen zdražení elektřiny na energetických trzích, ale i růst tzv. regulované složky. Tedy poplatků za distribuci či na podporu obnovitelných zdrojů. Podle odhadů Energetického regulačního úřadu se bude růst cen pohybovat většinou od jednoho do pěti procent, může to být ale i více.
Podle odhadů regulátora si nejméně připlatí domácnosti na jihu Čech a Moravy, kde působí firma E.ON. Například průměrná domácnost s malou spotřebou elektrické energie zaplatí o 2,67 procenta víc. Ve zbytku republiky to bude okolo čtyř procent. Existují ale i výjimky. Například lidé, kteří si topí přímotopem, si u firmy E.ON připlatí jen o 1,3 procenta navíc, v Praze ale bude tento růst činit až dvanáct procent. Otázkou je, jak se ceny budou vyvíjet v následujících letech. Růst cen elektřiny na burzách byl letos velmi rychlý. Ještě na začátku roku stála jedna megawatthodina něco přes 30 eur. Během 11 měsíců ale cena vzrostla o čtvrtinu téměř na 38 eur. Roste i cena plynu, která od července stoupla více než o 16 procent na téměř 19 eur za MWh. Velkoobchodní cena se na fakturách zákazníků většinou projeví s jistým zpožděním. Je tak možné, že letošní pohyby na trhu pocítí spotřebitelé i v roce 2018.
(Zdroj: ihned.cz)

Ropovody nestačí poptávce

22.11.2017 Objem ropy dopravené letos do Česka je nejvyšší za posledních deset let. Může za to zvýšený výkon rafinerií a zejména rostoucí odbyt nafty pro nákladní přepravu.
Téměř osm milionů tun ropy dopraví letos do Česka společnost Mero ropovody Družba a IKL (Ingolstadt). Je to nejvíc za posledních deset let. Příval ropy teče do rafinerií v Litvínově a Kralupech, které jedou v tomto roce skoro na plný výkon. Rostoucí ekonomika totiž vyžaduje rychlejší výrobu ropných produktů: plastů, chemikálií, ale především pohonných hmot, a z nich ze všeho nejvíc nafty, na jejíž spotřebě má největší podíl nákladní doprava.
(Zdroj: byznys.lidovky.cz)

Česká nezaměstnanost je trvale nižší než slovenská

22.11.2017 V období před vstupem Slovenska do eurozóny v roce 2009 převyšovaly české mzdy ty slovenské po řadu let nominálně o 20 až 25 procent.
Nyní jsou už blíže těm tuzemským. S posilováním koruny se však nůžky mezi zeměmi zase mohou rozevírat. Slovenská nezaměstnanost od rozdělení země trvale převyšuje tu českou, což se odráží ve vyšších mzdách v ČR. Zatímco průměrná míra nezaměstnanosti v ČR v letech 1994 až 2016 dosáhla 6,4 procenta, na Slovensku ve stejném období činila 14 procent. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu a Statistického úřadu SR.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Bonifác
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner