Murphy radí

Murphyho vynálezy

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Mýlit se je lidské ale výsledek stojí za to.

Výhodně vyměním falešnou pětistovku za dvě pravé dvěstěkorunáčky. Zn..: Berte, dokud je v akci!

Hledáme analfabety na práci s přísně tajnými dokumenty. Zn..: Úřad vlády.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)

Čeští výrobci bankomatů či kryptopeněženek expandují

11.7.2018 Byznys okolo kryptoměn se točí navzdory tomu, že bitcoin už raketově neroste. V polovině loňského roku zhodnotila největší světová kryptoměna bitcoin na necelých 20 tisíc dolarů, meziročně šlo o sedmnáctinásobný nárůst. Poté však populární virtuální měna začala klesat a od letošního dubna se pohybuje v rozmezí 6 až 10 tisíc dolarů za kus. V úterý odpoledne se obchodovala za 6400 dolarů.
Vedle investorů a spekulantů vydělaly na růstu cen zpravidla také firmy z "bitcoinové ekonomiky" – výrobci hardwaru a poskytovatelé služeb, kteří placení s bitcoinem umožňují. Hned několik úspěšných firem tohoto typu sídlí v Česku. I když nevydělávají přímo na pohybu kurzu jako investoři, jejich zakázky a tržby jsou na vývoj trhů přesto částečně navázané. Obliba bitcoinu mezi investory často táhne i poptávku po doprovodných službách a zařízeních, jako jsou bankomaty na kryptoměny či specializované směnárny. Za poslední půlrok se však musely vyrovnat s tím, jak se cena opět snižovala. Oslovené firmy však odmítají, že by pro ně propad bitcoinu od loňského roku znamenal komplikaci. Nárůst ceny, který se odehrál loni na podzim, vnímají spíše jako anomálii a následný vývoj jako logickou nápravu. "Nenazýval bych to pádem, ale přirozenou korekcí," říká k vývoji Karel Kyovský, šéf společnosti General Bytes, která vyrábí a prodává kryptoměnové bankomaty. Do 53 zemí jich prodala již 1739. "Mírný pokles jsme zaznamenali, nijak dramatický, ale nepřičítáme to jen volatilitě kryptoměn," komentuje letošní vývoj tržeb Kyovský.
(Zdroj: ihned.cz)

Trh je zahlcený levným dřevem z kůrovcových kalamit

11.7.2018 Státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) loni klesl čistý zisk o 26 procent na 3,08 miliardy korun z předloňských 4,16 miliardy korun. Představovalo to nejnižší zisk za posledních sedm let. Výsledky podnik zveřejnil na svém webu ve výroční zprávě. Snížení zisku Lesy ČR přičetly především poklesu tržeb za dříví o 722 milionů korun a zvýšení tvorby rezerv o 206 milionů korun. Podniku patří téměř polovina lesů v zemi. Zejména na Moravě se firma nyní potýká s likvidací rozsáhlé kůrovcové kalamity.
Za vlastní výrobky a služby podnik loni utržil 10,16 miliardy korun, předloni to bylo 10,88 miliardy korun. Těžba dřeva loni klesla na 8,05 milionu metrů krychlových z předloňských 8,1 milionu metrů krychlových. Snížení tržeb způsobil podle podniku propad cen dřeva, když byl trh zahlcen méně kvalitním dřívím z větrných a kůrovcových kalamit. Největší propad cen nastal na přelomu třetího a čtvrtého čtvrtletí loňského roku, kdy průměrné zpeněžení dřeva kleslo o více než třetinu na 797 korun za metr krychlový. Podnik také od pololetí roku 2017 zastavil úmyslné těžby jehličnatých stromů, u nichž jsou výnosy nejvyšší. Objem nahodilých těžeb Lesům ČR loni dále vzrostl o desetinu na 4,78 milionu metrů krychlových a na celkové těžbě se podílel 59 procenty. Z toho na kůrovcové dříví připadl objem 2,6 milionu metrů krychlových. Ještě v roce 2013 činil podíl nahodilých těžeb 25 procent.
(Zdroj: ihned.cz)

Cena elektřiny roste

9.7.2018 Rostoucí cena elektřiny na Pražské energetické burze nutí dodavatele zvyšovat cenu pro spotřebitele. Letos již zdražoval ČEZ, E.ON i Pražská energetika. Většina Čechů si letos pravděpodobně připlatí za elektřinu.
Další dodavatelé zdraží některé produkty, nově mimo jiné Pražská energetika(PRE) a MND. Vyplývá to ze zjištění ČTK. Podle firem jsou důvodem zdražení rostoucí velkoobchodní ceny komodity. Cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2019, na který se obchodníci nyní nejvíce zásobí, činí asi 45 eur (1170 korun) za megawatthodinu (MWh), meziroční nárůst je více než poloviční.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Samoobslužné boxy vyhledává stále více Čechů

9.7.2018 Princip, ze kterého online obchody žijí už léta, se v poslední době výrazně prosazuje i v kamenných provozovnách a službách.
Nechat na zákaznících, aby si objednávku vyřídili na obřím tabletu, případně vyplnili důležité dokumenty s pomocí chytrého robota, se už nebojí ani velké značky.
(Zdroj: ekonomika.idnes.cz)

Sklizeň obilovin bude letos chudší

6.7.2018 Nedostatek obilovin však Česku nehrozí. Sklizeň základních obilovin podle prvních odhadů letos meziročně klesne o 8,2 procenta na 6,298 milionu tun.
Úroda řepky by měla být naopak vyšší, a to o 6,5 procenta, sklidí se 1,221 milionu tun. Oznámil to Český statistický úřad. Za poklesem sklizně základních obilovin je podle statistiků především snížení očekávaného výnosu. Za vyšší úrodou řepky je rozšíření osevní plochy i vyšší hektarový výnos.
(Zdroj: ekonomika.idnes.cz)
září 2018
T po út st čt so ne
35 27 28 29 30 31 1 2
36 3 4 5 6 7 8 9
37 10 11 12 13 14 15 16
38 17 18 19 20 21 22 23
39 24 25 26 27 28 29 30
40 1 2 3 4 5 6 7
Dnes má svátek Berta
1
Důležitý termín
1
Svátek