Spotřeba plynu v ČR byla loni nejnižší od roku 1992
27.02.2024
Češi za celý rok spotřebovali celkem 6,76 miliardy metrů krychlových plynu, což bylo meziročně o 10,4 procenta méně. Drtivá většina plynu přitekla do ČR přes Německo, asi osm procent pak tvořil plyn zřejmě z Ruska. Vyplývá to ze statistik Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Kromě plynu loni klesla i spotřeba elektřiny nebo tepla. Důvodem energetických úspor jsou podle odborníků především postupné zdražování energií a s tím spojený ekonomický útlum a teplé počasí. Na snížení loňské spotřeby se podle statistik podílely všechny skupiny odběratelů. Nejvíce šetřily domácnosti, které snížily spotřebu meziročně o 11,6 procenta. O více než deset procent omezili využití plynu také malí a střední odběratelé, velkoodběratelé se uskromnili o 9,6 procenta. K meziročnímu poklesu spotřeby plynu došlo ve všech měsících loňského roku.
Naprostá většinu dodávek plynu do Česka, konkrétně 92 procent, přitekla přes hranice z Německa. Tam proudí hlavně plyn z Norska a také zkapalněný plyn LNG z Nizozemska. Zbylých osm procent bylo dovezeno ze Slovenska, přičemž tyto dodávky se koncentrovaly především do posledního čtvrtletí, kdy Česká republika už měla podle úřadu naplněné zásobníky. Podle řady expertů teče přes Slovensko do Česka plyn z Ruska, někteří ovšem upozorňují, že může jít o zásoby obchodníků ze skladů například na Ukrajině nebo v jiných zemích. Ministerstvo průmyslu a obchodu na začátku února uvedlo, že nárůst ruského dovozu v závěru loňského roku je důsledkem aktuálního vývoje na trzích, stále však platí, že ČR je na plynu z Ruska nezávislá. V minulosti tvořily dodávky z Ruska asi 97 procent.
S
(Zdroj: aktualne.cz)
Český průmysl v dubnu meziročně zrychlil na 3,3 procenta
07.06.2019
Průmyslová výroba v Česku v dubnu výrazně zrychlila meziroční růst na 3,3 procenta z březnových 0,2 procenta. Vzhůru ji táhl hlavně automobilový sektor a energetika. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byla průmyslová výroba reálně vyšší o 0,8 procenta.
Produkce motorových vozidel se v dubnu zvýšila o 5,4 procenta. Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu stouply o 6,5 procenta. Růst zaznamenala také výroba kovových konstrukcí a výrobků. Naopak pokles o 5,8 procenta v dubnu postihl opravy a instalace strojů a zařízení. Nedařilo se ani zpracovatelům dřeva a výrobcům elektrických zařízení. Tržby v průmyslu v dubnu meziročně vzrostly o 7,5 procenta. Hodnota nových zakázek ve sledovaných odvětvích se zvýšila o devět procent. Nových objednávek ze zahraničí přišlo o devět procent více, nárůst nových domácích zakázek byl ještě o 0,1 procentního bodu vyšší. K celkovému růstu nových zakázek přispěl hlavně automobilový průmysl a výrobci optických a elektronických přístrojů. Nové zakázky klesly pouze ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství. Počet zaměstnanců v průmyslu v dubnu klesl meziročně o 0,4 procenta. Průměrná hrubá měsíční mzda zaměstnanců naopak vzrostla, a to o 8,4 procenta.
Miliardový úspěch českého projektu
05.06.2019
Většinový podíl v brněnské firmě Kiwi.com, která vytvořila vyhledávač levných letenek, koupil americký fond General Atlantic. Svůj podíl prodal Impuls Capital Ondřeje Tomka i další investoři. Spoluzakladatelé Oliver Dlouhý a Jozef Képesi si však ponechají nadále významný podíl. Cenu transakce společnost zveřejňovat nebude. Podle dřívějších nepotvrzených údajů měl General Atlantic za podíl zaplatit téměř tři miliardy korun.
Kiwi jeden jeden z nejúspěšnějších českých start-upových počinů. Hospodářské noviny v pondělí informovaly, že těsně nadpoloviční většinu kupuje americký fond General Atlantic, který se zaměřuje na investice do rostoucích technologických firem a má podíly například v Airbnb, Uberu či Flixbusu. Z Kiwi odchází většina českých investorů, spoluzakladatelé Oliver Dlouhý a Jozef Képesi prodali nepatrný podíl a ve firmě se sídlem v Brně zůstávají. Pro české investory, kteří v minulosti do Kiwi vložili peníze, se jedná o životní obchod. Ačkoliv detaily transakce nebyly zveřejněny, podle dřívějších informací časopisu Forbes by cena za poloviční podíl Kiwi měla činit zhruba tři miliardy korun, před rokem se spekulovalo hovořilo o ještě vyšších částkách. Někteří investoři tak z vložených statisíců korun zinkasují stamiliony korun. Například Jiří Hlavenka, který byl prvním, kdo poskytl peníze na rozjezd Kiwi (tehdy ještě pod názvem Skypicker) by z původní investice půl milionu korun mohl vyinkasovat částky okolo jedné miliardy korun, informují HN.
Meziroční růst české ekonomiky je 2,6 procenta
03.06.2019
Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,6 procenta, stejně jako v posledním loňském čtvrtletí. Mezičtvrtletně vzrostl hrubý domácí produkt o 0,6 procenta. Zpřesněná čísla v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Jsou mírně lepší než v předběžném odhadu z poloviny května, podle kterého rostla česká ekonomika meziročně o 2,5 procenta a proti předchozímu čtvrtletí o půl procenta.
"Růst byl podpořen zejména ochotou domácností více utrácet. Dalším faktorem byly i běžné a investiční výdaje vládních institucí," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Výdaje na konečnou spotřebu vzrostly mezičtvrtletně o 1,6 procenta a meziročně o 2,9 procenta. Výdaje domácností oproti předchozímu čtvrtletí reálně vzrostly o 1,6 procenta a meziročně o 2,7 procenta. U vládních institucí výdaje na konečnou spotřebu vzrostly meziročně o 3,4 procenta a mezičtvrtletně o 1,6 procenta. Co se týká odvětví, přispěl k růstu podle statistiků nejvýrazněji zpracovatelský průmysl. Dařilo se zejména výrobě strojů a výrobě pryžových a plastových výrobků. Zvolnění statistici zaznamenali v automobilovém průmyslu a výrobě elektrických zařízení.Saldo zahraničního obchodu se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšilo o 2,4 miliardy korun. Vývoz zboží a služeb se meziročně zvýšil o dvě procenta, dovoz stoupl o 2,1 procenta, uvedl ČSÚ.
Česká ekonomika si drží solidní růst
31.05.2019
Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,6 procenta, stejně jako v posledním loňském čtvrtletí. Mezičtvrtletně vzrostl hrubý domácí produkt (HDP) o 0,6 procenta. Zpřesněná čísla dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Čísla jsou mírně lepší než v předběžném odhadu z poloviny května, podle kterého rostla česká ekonomika meziročně o 2,5 procenta a proti předchozímu čtvrtletí o půl procenta. "Růst byl podpořen zejména ochotou domácností více utrácet. Dalším faktorem byly i běžné a investiční výdaje vládních institucí," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Výdaje na konečnou spotřebu vzrostly mezičtvrtletně o 1,6 procenta a meziročně o 2,9 procenta. Výdaje domácností oproti předchozímu čtvrtletí reálně vzrostly o 1,6 procenta a meziročně o 2,7 procenta. U vládních institucí výdaje na konečnou spotřebu vzrostly meziročně o 3,4 procenta a mezičtvrtletně o 1,6 procenta.