Murphy radí

Murphyho zákoník

Pokud se již jednou něco pokazilo, všechny pokusy o opravu to ještě víc pokazí.

Hledáme analfabety na práci s přísně tajnými dokumenty. Zn..: Úřad vlády.

Příroda fandí skrytým chybám.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)

Téměř tisíc heren v Česku ukončilo provoz kvůli novému zákonu

5.1.2018 Takřka tisíc heren ukončilo na přelomu loňského a letošního roku provoz. Číslo překvapilo i ministerstvo financí, protože je to zhruba trojnásobek toho, co očekával dosavadní náměstek ministra financí Ondřej Závodský. Ten koncem roku předpovídal pokles zhruba o 300 heren.
Od Nového roku totiž zákon výrazně zpřísnil podmínky pro provozování hazardu. Především zakazuje anonymní hraní a ten, kdo chce mít dál automaty, musí například zavést registraci hráčů. "Už se to provozovatelům zjevně nevyplatilo přizpůsobit novému zákonu, takže tu činnost sami položili," uvedl Závodský. "Je to trochu nečekaný úspěch. Přišlo to o několik měsíců dříve, než jsme předpokládali," dodal Závodský, který je duchovním otcem nového přísného zákona proti hazardu. Sám však paradoxně na ministerstvu skončil – nová ministryně financí Alena Schillerová jej hned první den po svém nástupu do funkce sesadila z postu náměstka a agendu hazardu mu vzala. Ještě před třemi lety bylo v zemi přes šest tisíc heren, ke konci loňského roku jich bylo 3890. "Nyní jsme na čísle 2951," popisuje Závodský. Od počátku roku také už nesmí být hrací automaty v hospodách a barech. Mohou tam přechodně zůstat pouze automaty, které mají povolení z dřívější doby, ale většina z nich do konce února vyprší. "Poté budou dobíhat pouze desetiletá povolení, která udělilo ministerstvo financí v letech 2008 a 2009," uvedl Závodský, podle něhož se to týká asi 140 hospod a barů s 265 automaty.
(Zdroj: ihned.cz)

Mzdy i platy v roce 2018 výrazně porostou

2.1.2018 České hospodářství je v perfektní kondici, firmy nestíhají plnit zakázky a k ještě lepším výsledkům jim chybí jediné: dostatek zaměstnanců. Jestliže v roce 2017 představovalo obtížné shánění lidí pro podniky problém, v příštím roce se jejich situace zřejmě ještě zhorší. Přestože už letos spadla míra nezaměstnanosti rekordně nízko − na tři procenta −, napřesrok má podle prognózy České národní banky klesnout až na 2,6 procenta.
Sečteno: zaměstnanci mají jedinečnou šanci přilepšit si na mzdách a firmy musí přidávat, aby si lidi udržely. "Počet uchazečů o práci je nejnižší od roku 1997. Na jedno volné místo se v průměru hlásí jen 1,3 uchazeče," potvrzuje ekonom společnosti Next Finance Vladimír Pikora. I napřesrok tak bude pokračovat zvyšování mezd, které už letos bylo největší za posledních 10 let. V roce 2017 podle ankety Hospodářské komory mezi českými podniky zvyšovaly mzdy tři čtvrtiny z nich. Nebývalá "štědrost" zaměstnavatelů se projevila také třeba tím, že bezmála polovina firem v roce 2017 svým zaměstnancům vyplatila třinácté platy nebo odměny v podobné výši. Celkem tak nominální mzda v Česku letos stoupla o více než sedm procent.
(Zdroj: ihned.cz)

Akciové obchody na pražské burze klesly na 140 miliard

2.1.2018 Objemy obchodů na akciovém trhu pražské burzy loni meziročně klesly o necelých 30 miliard na 138,8 miliardy korun, když v roce 2016 činily 168 miliard korun. Burza cenných papírů to v úterý sdělila v tiskové zprávě. Ještě v roce 2007 obchody překročily bilion korun.
Rok 2017 byl na pražské burze ve znamení růstu obou hlavních indexů a masivního růstu většiny hlavních titulů. S tím souvisí i meziroční nárůst tržní kapitalizace akciového trhu. Rostly i objemy obchodů s dluhopisy a strukturovanými produkty, zatímco objem akciových obchodů vykázal pokles. Hodnota indexu PX vzrostla v roce 2017 o 16,99 procenta a indexu PX-TR, do jehož výkonnosti je započítán i dividendový výnos, o 23,58 procenta. Tržní kapitalizace akciového trhu, tedy součin počtu vydaných akcií a jejich aktuální ceny, na konci roku 2017 činila 1,25 bilionu korun. Na konci roku 2016 byla 1,04 bilionu korun. Největší nárůst zaznamenaly emise akcií Fortuny (107 procent), Unipetrolu (105 procent) a CME (51 procent). Objemy obchodů rostly zejména na trhu dluhopisů (6,212 miliardy korun) a strukturovaných produktů (315 milionů korun). Dluhopisový trh se navíc v roce 2017 rozrostl o 23 nových titulů.
(Zdroj: ihned.cz)

České akcie letos vzrostly téměř o pětinu

29.12.2017 České akcie letos stouply podle indexu PX o 17 procent, index končí rok na 1077 bodech. Pražská burza se během roku dostala na šestiletá maxima. Vyplývá to z pátečních výsledků burzy. Mezi nejziskovější patřily akcie Fortuny a Unipetrolu, které zdvojnásobily svou hodnotu. Pokles nezaznamenala žádná akcie. Loni klesly akcie o čtyři procenta, předloni ztratily podle PX jedno procento.
"Index PX se letos dostal na nejsilnější hodnotu od srpna 2011, během roku se zhodnotil o 17 procent," řekl analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Vedle specifických růstových důvodů jednotlivých titulů k posílení českých akcií přispěl silný růst tuzemské ekonomiky, posílení robustního růstu hospodářství Německa a eurozóny, pokračování solidního růstu USA a růst světových akciových trhů. V rámci indexu PX letos nejvíc zhodnotily akcie Fortuny (109 procent) a Unipetrolu (105 procent). Propadákem nebyl vývoj žádné akcie, relativně nejméně se dařilo akciím Komerční banky (zhodnocení 3,6 procenta). "Pro pražskou burzu letos platí to samé, co platí pro světové akcie. Má za sebou nad očekávání dobrý rok," shrnul vývoj Kovanda. Parket v české metropoli si letos polepšil nejvýrazněji od roku 2009, který byl ovšem výjimečný korekcí po historickém pádu roku 2008. Pražská burza od začátku ledna vzrostla výrazněji než třeba německý index DAX. I tak je však PX stále hluboko pod předkrizovým maximem roku 2008, zhruba o 55 procent níže, dodal. Pražská burza letos odměnila investory po započtení dividend více než 20procentním zhodnocením, doplnil analytik BH Securities Martin Vlček. Připomněl, že index pražské burzy je hodně závislý na výkonu několika akcií, které na něm mají největší podíl. Jde o akcie energetického gigantu ČEZ a finanční tituly jako Komerční banka, Erste Bank, Vienna Insurance Group a nově i Moneta.
(Zdroj: ihned.cz)

Banky příští rok zrychlí platby. Peníze budou na účtu za několik sekund

27.12.2017 Poslední překážka tomu, aby v Česku bylo možné posílat peníze mezi jednotlivými bankami v řádu několika sekund, padla. Česká národní banka, jež mezibankovní převody peněz technicky zajišťuje, se s komerčními bankami dohodla, že projekt takzvaných okamžitých plateb odstartuje na začátku roku 2018. Na běžný provoz by měla být služba připravena do konce příštího roku.
Zatímco u běžných plateb nyní trvá převod peněz z jedné banky do druhé obvykle až do následujícího pracovního dne, nová služba umožní dostat na jakýkoli účet v české bance až 400 tisíc korun během několika sekund. A to i v noci nebo o víkendu. Banky okamžité platby testovaly neveřejně už letos, před jejich zavedením do nabídky ale chtěly mít jistotu, že systém bude fungovat hladce a klienti nebudou mít s novinkou žádné potíže. "Základní funkcionalita celého systému je již dohodnuta, stejně jako byly vyřešeny mnohé technické otázky. V průběhu realizace bude ještě nutné detailně prodiskutovat mimo jiné otázky jeho provozní stability," uvedla Česká bankovní asociace (ČBA), jež komerční banky sdružuje. Asociace odhaduje, že ČNB bude svoje systémy připravovat na uvedení do ostrého provozu šest měsíců. Ve stejné době se na novou službu budou chystat také banky. "Následovat bude pečlivé testování, které bude probíhat ve druhé polovině příštího roku. Okamžité platby by měly být spuštěny do konce roku 2018," uvedla ČBA. Česká národní banka podle své mluvčí Denisy Všetečkové předpokládá, že klienti začnou novou službu využívat v listopadu příštího roku.
červenec 2018
T po út st čt so ne
26 25 26 27 28 29 30 1
27 2 3 4 5 6 7 8
28 9 10 11 12 13 14 15
29 16 17 18 19 20 21 22
30 23 24 25 26 27 28 29
31 30 31 1 2 3 4 5
Dnes má svátek Luboš
1
Důležitý termín
1
Svátek