Murphy radí

Murphyho zákony a komentáře

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Příroda fandí skrytým chybám.

Pokud se již jednou něco pokazilo, všechny pokusy o opravu to ještě víc pokazí.

Výhodně vyměním falešnou pětistovku za dvě pravé dvěstěkorunáčky. Zn..: Berte, dokud je v akci!

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)

Zákon o EET porušuje pětina vietnamských večerek

13.2.2018 Finanční správa dělá 200 kontrol denně. Kontroly elektronické evidence tržeb(EET) selhávají, 13 procent českých a 19 procent „asijských“ prodejen nevydává zákazníkům účtenky.
Situace je horší ve městech, z krajů je povinnost nejvíc porušována ve Středočeském a Jihomoravském. Vyplývá to z průzkumu společnosti Nielsen pro Asociaci českého tradičního obchodu (AČTO). Ministerstvo financí v reakci uvedlo, že své kontroly považuje, na rozdíl od průzkumu na malém vzorku provozoven, za vypovídající. Průměrný počet terénních kontrol Finanční správy je 200 denně.
(Zdroj: byznys.lidovky.cz)

Návštěvnost turistů v Česku byla loni rekordní

13.2.2018 V Česku se ubytovalo 20 milionů turistů, polovina přijela ze zahraničí. Zahraničních návštěvníků bylo o 9,2 procenta více a domácích o devět procent. Nejvíce se počet turistů zvýšil v Jihomoravském kraji.
V českých hotelech, penzionech či kempech se loni ubytovalo rekordních 20 milionů turistů, což bylo o 9,1 procenta více než předloni. Zahraničních návštěvníků bylo o 9,2 procenta více a domácích o devět procent. Nejvíce se počet turistů zvýšil v Jihomoravském kraji. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Návštěvníků ze zahraničí bylo 10,2 milionu, domácích turistů přijelo 9,9 milionu. Nejvíc cizinců přijelo tradičně z Německa.
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Uber v Česku podniká bez platného oprávnění, podezírá ho ministerstvo

12.2.2018 Ministerstvo průmyslu a obchodu má podezření, že Uber v Česku podniká bez platného živnostenského oprávnění.
Jízdy řidičů v rámci platformy Uber zřejmě zprostředkovává jiná firma než ta, která k tomu před pěti lety získala v Česku živnost. Skutečným zprostředkovatelem má být nizozemská Uber B.V. Uvedlo to v pátek ministerstvo průmyslu a obchodu. Ministerstvo dopravy tento týden Uber vyzvalo, aby si v Česku živnost založil. Uber uvedl, že funguje v souladu s evropskou legislativou. "Zprostředkující společností je podle všeho společnost UBER B. V. se sídlem v Nizozemsku. Kontrolní činnost oprávnění k podnikání a souvisejících oprávnění je nicméně v kompetenci obecních živnostenských úřadů. Proto jakékoli vyjádření MPO k platnosti živnostenských oprávnění může vycházet až z adekvátní kontroly příslušného obecního úřadu," řekli zástupci MPO. V Praze druhý den protestují taxikáři proti společnosti Uber a dalším zprostředkovatelům, kteří najímají dopravce bez platné licence pro přepravu osob. Vytváří tak podle nich nerovné podmínky na trhu.

Začíná útok na kryptoměny, regulovat je chtějí politici i centrální banky

9.2.2018 Bitcoin a další virtuální měny jsou možnou hrozbou pro stabilitu finančního systému. Měly by být pod větším dohledem centrálních bankéřů a dohledových institucí. Jako další z řady bankéřů a politiků se v tomto ohledu vyjádřil člen výkonného výboru Evropské centrální banky (ECB) Yves Mersch.
"Pokud dochází k většímu propojování mezi virtuálním světem a tím reálným a v tom virtuálním dojde ke kolapsu, tak to může mít negativní dopad na finanční stabilitu ve skutečném světě," řekl Mersch ve čtvrtečním rozhovoru pro televizi Bloomberg. "A pak je to důvod, aby se o trh s kryptoměnami zajímala i centrální banka," dodal s tím, že regulátoři potřebují získat o trzích s virtuálními měnami více informací. Podle Mersche tak například přichází v úvahu, že by burzy a firmy, které zprostředkovávají platby a obchody s digitálními měnami, v budoucnu povinně pravidelně posílaly ECB podrobné zprávy o uskutečněných transakcích. O kryptoměnách v tomto týdnu hovořili i další významní finančníci. Také Agustín Carstens, generální manažer basilejské Banky pro mezinárodní platby (BIS), je v úterý označil za možnou hrozbu pro finanční systém. Pro důkladnější dohled se vyslovil i kvůli jejich využití při kriminálních transakcích, například v mezinárodním obchodu s drogami. Na stejné téma tento týden mluvil také prezident ECB Mario Draghi. Ten označil investice do virtuálních měn za velmi riskantní a uvedl, že ECB v současnosti sleduje trh s nimi zejména z pohledu toho, jak jsou investicím do nich vystaveny banky v eurozóně a jaké důsledky to může mít na jejich hospodaření.
(Zdroj: ihned.cz)

Česká koruna slaví 25. narozeniny, její vznik provázely vojenské manévry

9.2.2018 Přesně před čtvrt stoletím - v noci na 8. února 1993 - proběhlo rozdělení dosavadní společné měny Čechů a Slováků. Vzniku dnešní koruny předcházely logistické manévry, včetně lepení 160 milionů kolků dovezených v utajení z kolumbijské Bogoty. Nové bankovky a mince se pak narychlo vyráběly v továrnách od Hamburku až po kanadský Winnipeg.
Než samostatná měna vstoupila v platnost, měli lidé čtyři únorové dny na výměnu papírových platidel. Mohli donést na pobočky České spořitelny a České pošty bankovky v hodnotě 100, 500 a 1000 korun československých (Kčs) a vyměnit je za prakticky stejné, jen opatřené kolkem samostatné České republiky. Operaci zajišťovalo 40 tisíc lidí, včetně zaměstnanců Komerční banky, kde probíhalo hlavní kolkování. Akce také znamenala manévry pro policii, útvar rychlého nasazení (URNA) i armádu. Ozbrojenci hlídali převozy stovek tun bankovek v obrněných vozech po celé republice. "Připravovalo se to spěšně a bylo to docela drama. My jsme v podstatě spali v ČNB, stejně tak jako policie a URNA," vzpomíná na tu dobu Pavel Kysilka, který coby člen bankovní rady centrální banky za Česko vedl koordinační skupinu pro rozdělení měny.
(Zdroj: ihned.cz)
květen 2018
T po út st čt so ne
18 30 1 2 3 4 5 6
19 7 8 9 10 11 12 13
20 14 15 16 17 18 19 20
21 21 22 23 24 25 26 27
22 28 29 30 31 1 2 3
23 4 5 6 7 8 9 10
Dnes má svátek Zbyšek
1
Důležitý termín
1
Svátek