Teplomilné plodiny "migrují" na sever
Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle odborníků se zemědělství...
Lex plyn prošel sněmovnou
Novela má Česku zajistit energetickou soběstačnost. Urychlit povolování nových paroplynových zdrojů energie má novela energetického zákona přezdívaná Lex plyn,...
Změna ceny po objednávce při nakupování přes e-shop
Při nakupování na e-shopu se spotřebitelé setkávají se situací, kdy se podnikatel po odeslání objednávky pokouší změnit cenu. Prodávající přitom odkazují...
Cena zlata překonala další rekord
Cena zlata stoupla na nový rekord nad 3200 dolarů (71 140 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). K růstu zlata přispívá slabší dolar a eskalace obchodní...
Hypotéky v březnu posílily
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply...

Murphy radí

Murphyho zákoník

Dvě za sebou jdoucí rány osudu jsou vždy jen předzvěstí začátku.

Co se v životě podaří, o chvíli se obrátí naruby.

Jeden iniciativní blbec je horší než teroristické komando!

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákony a komentáře

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

(Murphyho zrnká II)

Spotřeba zemního plynu v loňském roce klesla nejníže od roku 1994

11.01.2024 Spotřeba zemního plynu v ČR v roce 2023 klesla podle předběžných údajů Energetického regulačního úřadu o sedm procent na 7,1 miliard m3 plynu. Příčinou byla především výrazně nižší poptávka po elektřině z plynových elektráren a nadále klesající poptávka domácností i průmyslu. Podle analýzy poradenské společnosti EGÚ Brno tyto důvody společně „Přerušení tranzitní role Česka v důsledku nedodávek plynu z Ruska do zemí EU výrazně omezilo toky plynu českou plynárenskou soustavou již v roce 2022.
Naplno se ale tento fakt projevil teprve v loňském roce, kdy se do soustavy dostával téměř výhradně plyn určený pouze pro tuzemskou spotřebu,“ uvedl Michal Kocůrek, řídící konzultant EGÚ Brno. V loňském roce do ČR přiteklo 7,4 miliardy m3 plynu a odtekla necelá jedna miliarda. Pro srovnání v roce 2021 Českem proteklo 6krát více plynu než loni. Většina plynu do Česka v roce 2023 směřovala přes Německo z Norska a z terminálů na zkapalněný zemní plyn (LNG) na pobřeží Severního moře, tedy z Belgie, Nizozemska či Německa.
„Také na úrovni EU došlo loni ze stejných důvodů ke snížení spotřeby plynu. Podle předběžných údajů to bylo o 5 % méně, přestože jsme ve druhé polovině roku viděli jisté oživení průmyslové poptávky,“ doplnil Kocůrek s tím, že výrazný pokles dosahující až 14 miliard m3 nastal v oblasti výroby elektrické energie. Vzhledem ke snížené spotřebě plynu klesla výrazně také potřeba dovozu plynu do EU. Loňská mírná zima a vysoká naplněnost zásobníků na jejím konci umožnily dovézt o 16 %, tedy přibližně o 60 miliard m3, méně plynu než v roce 2022.
Nižší potřeba dovozu se pozitivně projevila na ceně plynu v Evropě. „Průměrná cena plynu s dodávkou na následující měsíc byla v hlavním evropském obchodním bodě TTF v roce 2023 necelých 41 EUR/MWh, což je přibližně o 69 % méně než před rokem. Pokles na evropském trhu reflektoval dostupnost dováženého spotového LNG, který se do přístavů severozápadní Evropy dostával průměrně za 38 EUR/MWh,“ řekl Kocůrek.
S
(Zdroj: moneymag.cz)

Německo je o krok blíže k nové vládě

22.01.2018 Delegáti sociálních demokratů (SPD) na mimořádném stranickém sjezdu v Bonnu odsouhlasili zahájení koaličních rozhovorů s CDU/CSU Angely Merkelové. Po několika hodinách bouřlivého jednání jich pro hlasovalo 362, proti 279. Pro sestavení nové vlády je postoj SPD klíčový.
Nedělní sjezd SPD po týdnech spekulací a otázek posunul Německo o krok blíže ke stabilní vládě. Je možné, že největší ekonomika Evropy bude mít nový kabinet do Velikonoc, napsal server Deutsche Welle. "Evropa čeká na Německo, že převezme odpovědnost a že bude jednat rozhodně. A to bez SPD nebude možné. Nebudeme mít pro Evropu žádný razantní impulz. Je to na nás," uvedl před samotným hlasováním šéf SPD Martin Schulz. Poslední týden strávil přemlouváním spolustraníků, aby se zahájením rozhovorů o velké koalici, označované jako GroKo, souhlasili. Koalice CDU/CSU se sociálními demokraty vládne Německu od roku 2013. Přesvědčit delegáty nebylo pro Schulze snadné. Vůbec nejhlasitěji proti koalici s Angelou Merkelovou vystupovali Mladí sociální demokraté a jejich šéf Kevin Kühnert. Ten už od zářijových voleb prosazoval odchod SPD do opozice. Kritici se domnívají, že další pokračování velké koalice SPD škodí. Partaj ve volbách ze září loňského roku dostala jen něco málo přes 20 procent hlasů, což byl vůbec nejhorší výsledek od konce druhé světové války. Obávají se, že pokud se zapojí do další velké koalice, tak její preference ještě poklesnou. Tvrdí, že strana bude navíc ve velké koalici se silnější CDU/CSU upozaděna.
(Zdroj: ihned.cz)

V EU se loni poprvé prodalo přes 15 milionů osobních automobilů

17.01.2018 Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se loni navzdory slabšímu závěru roku zvýšil o 3,4 procenta na 15,1 milionu. V prosinci kvůli nižšímu počtu pracovních dní ve srovnání s předchozím rokem zaznamenal pokles o 4,9 procenta na 1,09 milionu. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnilo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Poptávka po automobilech se tak loni zvýšila již čtvrtým rokem po sobě.
Počet registrací nových vozů přesáhl 15 milionů poprvé od roku 2007, uvedla ACEA. Prodej osobních aut roste od roku 2014 po šestiletém poklesu, kdy se počet nových registrací propadl nejníže za desítky let. V uplynulém roce si dobře vedly všechny důležité evropské trhy, pouze v Británii počet registrací poprvé po šesti letech klesl, a to o 5,7 procenta. Německo zaznamenalo podprůměrný růst o 2,7 procenta, zatímco ve Francii se počet registrací zvýšil o 4,7 procenta. Nejlépe se ale dařilo italskému trhu (+7,9 procenta) a dobře si vedlo také Španělsko (+7,7 procenta).
(Zdroj: ihned.cz)

Indulona přešla do řeckých rukou

15.01.2018 Nejprodávanější značka krémů na ruce v Česku, Indulona, v květnu oslaví 70 let od svého vzniku už pod novým majitelem. Za 216 milionů korun ji spolu s celou slovenskou firmou Saneca Trade a její českou pobočkou koupila řecká skupina Sarantis.
Ta patří na trhu kosmetiky a potřeb pro domácnost k předním společnostem v Evropě. Do jejího portfolia spadají například i v Česku známé značky kosmetiky a vůní Str8, C-Thru, B.U. či potřeb pro domácnost Fino, Tub.o.flo či Korunka. Kromě toho od roku 2014 vlastní také českou značku kosmetiky Astrid s tradicí sahající do roku 1847. Řecká firma, jejíž akcie mají na aténské burze hodnotu půl miliardy eur (12,75 miliardy korun), v prohlášení ke koupi Indulony uvedla: "Jde o akvizici, která zapadá do našeho plánu expanze, obohatí portfolio značek skupiny, posílí její pozici na trhu a dále podpoří působení skupiny v regionu." Transakci chtějí Řekové financovat z vlastních zdrojů, výroba v závodě společnosti Saneca ve slovenském Hlohovci má být zachována.
(Zdroj: ihned.cz)

Evropský Airbus opět zdolal amerického rivala Boeing

15.01.2018 Evropský výrobce letadel Airbus v loňském roce opět porazil svého rivala Boeing v nových zakázkách, znovu však dodal zákazníkům méně letadel než americký konkurent. Vyplývá to z údajů, které v pondělí Airbus zveřejnil.
Airbus uvedl, že loni získal zakázky na 1109 letadel, což je proti předchozímu roku nárůst o 52 procent. Boeing již dříve oznámil, že obdržel 912 objednávek. Airbus tak byl v nových zakázkách úspěšnější již pátým rokem za sebou, uvedla agentura Reuters. Dodávky zákazníkům loni Airbus zvýšil o čtyři procenta na 718 letadel, a dosáhl tak svého rekordu. Šestým rokem za sebou ale zaostal za Boeingem, který loni dodal 763 letadel. Boeing si tak udržel pozici největšího výrobce letadel na světě.
(Zdroj: ihned.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Bonifác
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner