Změny ve zdanění dohod o pracovní činnosti – Základními pracovněprávními vztahy jsou pracovní poměr a právní vztahy založené dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr. Jedná se o dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti. Pozornost zaměříme na změny ve zdanění obou dohod. Titul obsahuje:
Měsíčník obsahuje aktuální příspěvky doplněné o příklady z praxe a aktuální judikaturu. Je rozdělen na rubriky: Aktuálně, Pracovní právo, Chyby a pokuty, Judikatura, Pracovní cesta, Automobil v podnikání, Odvody, Veřejná správa, Vzory smluv, Výdaje zaměstnavatele, Vedoucí pracovník … - Změny ve zdanění dohod o pracovní činnosti - Jak a kdy čerpat dovolenou z roku 2022 - Jak správně sestavit harmonogram směn - Změny v právní úpravě bolestného - Nové firemní předpisy zaměstnavatele v roce 2023 - Příspěvky zaměstnavatele na ošacení zaměstnancům - Praktické dopady rozdílu mezi splatností mzdy a termínem její výplaty - Zdravotní pojištění – když zaměstnanec nastupuje do zaměstnání - Software v účetnictví vybraných účetních jednotek - Zákaz kouření ve školách a praxe Změny ve zdanění dohod o pracovní činnosti Pokud poplatník učiní prokazatelně na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani podle § 38k odst. 4 ZDP, zdanění odměny z dohod probíhá vždy podle § 38h odst. 1 ZDP, a to bez ohledu na výši odměny z dohody. Plátce daně (zaměstnavatel) vypočte zálohu na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti ze základu pro výpočet zálohy, zaokrouhleného do 100 Kč na celé koruny nahoru a nad 100 Kč na celé stokoruny nahoru.
Jak a kdy čerpat dovolenou z roku 2022 Zaměstnavatel je povinen určit nástup dovolené do konce kalendářního roku, v němž právo na ni vzniklo. Výjimka platí pro situace, kdy v tom zaměstnavateli brání překážky v práci na straně zaměstnance (např. dočasná pracovní neschopnost) nebo naléhavé provozní důvody. Je proto na zaměstnavateli, aby zajistil splnění uložené povinnosti a sestavil plán dovolených tak, aby dovolená mohla být vybrána do konce příslušného kalendářního roku. Výjimky z určení nástupu dovolené zaměstnavatelem jsou tehdy, jestliže zaměstnankyně (případně zaměstnanec) o ní požádá po skončení mateřské dovolené (§ 217 odst. 5 ZP) nebo jestliže zaměstnavatel neurčí nástup dovolené z roku 2022 a v tomto případě ani do konce června 2023 (§ 218 odst. 4 ZP).
Změny v právní úpravě bolestného Nařízení vlády změnilo výši bodu a stanovilo, že hodnota bodu činí 1 % průměrné mzdy v národním hospodářství zjištěné na základě údajů Českého statistického úřadu za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, v němž vznikla povinnost provést hodnocení bolesti a ztížení společenského uplatnění.