Em@ilové noviny

 

č. 14/2022

30.09.2022

 

 
 
 Horká témata 
 Téma novin 
 P6 aktual 
 Chybovat znamená platit 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Kontakty 

Služby, které najdete jen u nás:
  • aktuální a rychlé informace
    (změny zákonů a předpisů) z oblastí daní, účetnictví, mezd, odvodů;
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákaznickém oddělení;
  • možnost rychlého objednání
    publikací (telefonicky, faxem, e-mailem, poštou);
  • rychlá dodávka (do 48 hodin)
    s minimálními reklamacemi;
  • uvádění nových produktů
    prostřednictvím mailingů a telemarketingu;
  • přibližování se k zákazníkovi
    prostřednictvím bezplatných odpovědí na otázky a e - mailových novin
 

Vážení čtenáři!

Smlouva je dobrovolný závazek dvou a více stran. Jejím uzavřením se strany zavazují dodržovat pravidla, která si v obsahu smlouvy stanovily. Více k problematice čtěte v rubrice Témata novin, kde je uveřejněn příspěvek Vzory smluv a nejvíce používané vzory, žaloby a podání z oblasti občanského práva, pracovněprávních vztahů, správního práva, trestního práva, exekucí, daňového řízení a stavebního práva najdete v aktualizované odborné tematické publikaci Vzory smluv, žalob a podání 2022, která právě vychází.
Publikace nabízí řešení pro obě strany, nejen pro odborníky v dané oblasti, ale taky pro běžné občany. Součástí publikace je i editovatelné CD. Můžete si ji objednat prostřednictvím zákaznického servisu.

Jaké jsou nové sazby stravného a průměrná cena pohonných hmot? Čtěte v rubrice Témata novin, v příspěvku pod názvem Výdaje na pracovní cesty a více se již dočtete v měsíčníku Poradce 4-5/2023.

O manipulaci mluvíme tehdy, když se od osob vyžaduje, aby něco vykonaly nebo nevykonaly - a to v rozporu s vlastními zájmy. Přitom požadavek není formulován otevřeně, případně osoby, které se snaží získat ostatní pro své cíle, úmyslně lžou. Jak se bránit manipulaci a manipulátorům? Čtete v příspěvku Manipulace a manipulátoři v rubrice Být dobrý nestačí.

V tematických balíčcích najdete podrobně rozebranou následující problematiku: Cestovní náhrady po novele, Školství po novelách I., Školství po novelách II., Mzdovým účetním, Dědické řízení, Zaměstnávání po novele.

Těšíme se na opětovné, brzké setkání u e-mailových novin a nad stránkami našich publikací.

Andrea Súkeníková
odpovědná redaktorka
poradce@i-poradce.cz


Z aktuální nabídky vybíráme:

Vzory smluv, žalob a podání 2022
Poradce č. 3 / 2023
DaÚ č. 10-11 / 2022
DÚVaP č. 10-11 / 2022
PaM č. 10-11 / 2022
100 otázek a odpovědí Zaměstnávání, DPH v praxi














TÉMATA ČÍSLA:

 

 


 
HORKÁ TÉMATA - najdete v tematických balíčcích:

 

1. CESTOVNÍ NÁHRADY PO NOVELE

 

Vyhláška o změně sazby základní náhrady za používání silničních motorových vozidel a stravného a o stanovení průměrné ceny pohonných hmot pro účely poskytování cestovních náhrad byla novelizována s účinností od 20. srpna 2022. Jaké jsou nové sazby stravného a průměrná cena pohonných hmot? Jaké jsou správné postupy při poskytování záloh na cestovní náhrady a jejich vyúčtování? Na jaké náhrady má zaměstnanec nárok při zahraniční pracovní cestě?

Odpovědi nejen na tyto otázky, ale i komplexní pohled na problematiku cestovních náhrad Vám přináší naše publikace, které jsou určeny mzdovým účetním, podnikatelům, zaměstnavatelům, personalistům …

 

 

1. Aktualizace I/5 – Vyhláška o změně sazby základní náhrady za používání silničních motorových vozidel a stravného a o stanovení průměrné ceny pohonných hmot pro účely poskytování cestovních náhrad – úplná znění zákonů a vyhlášek /A5, str. 24/

 

2. 100 otázek a odpovědí Zaměstnávání, DPH v praxi – odborná tematická publikace /A5, str. 96/

 

3. Poradce 11-12/2022 – Zákoník práce s komentářem – komentář /A5, str. 528/

 

4. PaM 10-11/2022 – Cestovní náhrady OSVČ – příspěvek /A4, str. 112/

 

Uvedená nabídka je platná do vyprodání zásob. Vydavatelství si vyhrazuje právo nahradit vyprodanou publikaci jinou – adekvátní k obsahu balíčku.

 

 

Cena balíčku je 906 Kč

Cena balíčku s 50 % slevou je 453 Kč.

Ušetříte 453 Kč.

 

Poštovné a balné je 70 Kč

 

 

 

2. ŠKOLSTVÍ PO NOVELÁCH

 

Od 1. září 2022 nastanou ve školství změny, které přinesly novely týkající se pedagogické činnosti; opatření v oblasti školství v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace; vzdělávání ve středních školách a konzervatoři, zájmového vzdělávání a další ... Jaké konkrétní změny nastanou od 1. září ve školství?

Dočtete se v našich publikacích, které jsou určeny pedagogickým pracovníkům a ředitelům předškolních, základních, středních, vyšších odborných škol, obcím, krajům ...

 

 

1. PaM 9/2022 – Pedagogická činnost - novela – příspěvek /A4, str. 80/

 

2. Aktualizace V/1 – Zákon o opatřeních v oblasti školství v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace, Nařízení vlády o stanovení rozsahu přímé vyučovací, přímé výchovné, přímé speciálně pedagogické ... – úplná znění zákonů a vyhlášek /A5, str. 32/

 

3. PVS 7-9/2022 – Školy a školská zařízení, Platební neschopnost – úplná znění vyhlášek a nařízení

/A5, str. 112/

 

4. 100 otázek a odpovědí Nemovitosti v podnikání, Lex Ukrajina – odborná tematická publikace

/A5, str. 96/

 

5. 100 otázek a odpovědí Pracovní volno, Zaměstnávání – odborná tematická publikace

/A5, str. 80/

 

 

Cena balíčků je včetně DPH. Vydavatelství si vyhrazuje právo nahradit vyprodanou publikaci jinou – adekvátní k obsahu balíčku.

 

 

Cena balíčku je 646 Kč.

Cena balíčku s 50 % slevou je 323 Kč.

Ušetříte 323 Kč.

 

Poštovné a balné je 70 Kč

 

 

 

3. MZDOVÝM ÚČETNÍM

 

Během léta byly novelizovány některé zákony, například zákon o pojistném na sociální zabezpečení, zákon o státních svátcích, zákon o pomoci v hmotné nouzi. Vyšly nové vyhlášky, například vyhláška o zvýšení částek životního a existenčního minima, vyhláška o stanovení způsobu zahrnutí kompenzace .... a další.

Pracujete jako mzdová účetní a potřebujete mít po ruce nejen tyto, ale i mnohé další informace? V našich publikacích najdete odborné texty doplněné názornými příklady z praxe.

Publikace jsou určeny především mzdovým účetním, ale i podnikatelům, zaměstnavatelům, personalistům …

 

 

1. DÚVaP 9/2022 – Mzdová účetní a její problémy – příspěvek /A5, str. 160/

 

2. 100 otázek a odpovědí Zdravotní pojištění s komentářem a příklady – odborná tematická publikace /A5, str. 96/

 

3. Poradce 3/2023 – Zákon o inspekci práce s komentářem – komentář /A5, str. 240/

 

4. 1000 řešení 9-10/2022 – Cestovní náhrady – praktické příklady /A5, str. 96/

 

5. Aktualizace III/4 – Zákon o důchodovém pojištění, zákon o organizaci a provádění sociálního zabezpečení – úplná znění zákonů /A5, str. 112/

 

 

Cena balíčků je včetně DPH. Uvedená nabídka je platná do vyprodání zásob. Vydavatelství si vyhrazuje právo nahradit vyprodanou publikaci jinou – adekvátní k obsahu balíčku.

 

 

Cena balíčku je 712 Kč.

Cena balíčku se 50 % slevou je 356 Kč.

Ušetříte 356 Kč.

 

Poštovné a balné je 70 Kč

 

 

 

4. DĚDICKÉ ŘÍZENÍ

 

Dědické právo je soubor práv, která určité osobě připadnou podle objektivního dědického práva v důsledku smrti jejího předchůdce. Účelem dědického práva je zabezpečení změny v subjektech majetkových práv a povinností po smrti zůstavitele. Děděním je realizována zásada zachování hodnot se zřetelem k budoucnosti jako výraz solidarity lidí a sledování cílů sahajících přes více generací. Jaké jsou základní pojmy dědického práva? Jak správně sepsat závěť? Kdo je z dědictví vyloučen? Za jakých podmínek lze odmítnout dědictví?

Podrobné informace najdete v našich publikacích, které jsou určeny všem občanům, podnikatelům, právníkům …

 

 

1. DÚVaP 10-11/2022 – Dědické právo – příspěvek /A5, str. 192/

 

2. Zákony IIA/2022 – Občanský zákoník, Zákon o obchodních korporacích ... – úplná znění zákonů /A5, str. 688/

 

3. Aktualizace II/3 – Živnostenský zákon, Zákon o zvláštních důvodech pro zastavení exekuce... – úplná znění zákonů /A5, str. 96/

 

 

Uvedená nabídka je platná do vyprodání zásob. Vydavatelství si vyhrazuje právo nahradit vyprodanou publikaci jinou – adekvátní k obsahu balíčku.

 

 

Cena balíčku je 537 Kč.

Cena balíčku s 30 % slevou je 375 Kč.

Ušetříte 162 Kč.

 

Poštovné a balné je 70 Kč

 

 

 

Cena balíčků je včetně DPH. Uvedená nabídka je platná do vyprodání zásob. Vydavatelství si vyhrazuje právo nahradit vyprodanou publikaci jinou – adekvátní k obsahu balíčku.

 

TÉMATA NOVIN

 
VZORY SMLUV, ŽALOB A PODÁNÍ 2022

Smlouva je dobrovolný závazek dvou a více stran. Jejím uzavřením se strany zavazují dodržovat pravidla, která si v obsahu smlouvy stanovily. Publikace obsahuje nejvíce používané vzory, žaloby a podání z oblasti občanského práva, pracovněprávních vztahů, správního práva, trestního práva, exekucí, daňového řízení a stavebního práva. Všechny smlouvy vypracovali právníci s praxí v dané oblasti. Některé vzory, případně skupina vzorů, které si z praktického hlediska vyžadují bližší vysvětlení s ohledem na jejich právní úpravu, jsme opatřili stručnými poznámkami. Při některých uvádíme i aktuální paragrafové znění právního předpisu. Součástí publikace je editovatelné CD, které Vám práci výrazně ulehčí. Ve vzorech není možné zohlednit všechny právní aspekty vyplývající ze zvláštních právních předpisů a každá v praxi uzavřená smlouva je individuální. Publikace nabízí řešení pro obě strany, nejen pro odborníky v dané oblasti, ale taky pro běžné občany.

 

1. Kupní smlouva (§ 2079 a násl. OZ)

 

KUPNÍ SMLOUVA /nemovitá věc/ uzavřená dle ust. § 2079 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník,  kterou níže uvedeného dne, měsíce a roku plně svéprávní uzavřeli

 

I.

Smluvní strany

 

Jana Nováková, RČ: 706010/1111

bytem: Brno, Soudní 11, PSČ 602 00

dále jako „prodávající“ na straně jedné

 

a

 

Jan Nováček, RČ: 901110/2222

bytem: Slavkov u Brna, Nádražní 11, PSČ 684 01

dále jako „kupující“ na straně druhé

 

II.

Předmět převodu

Prodávající strana prohlašuje, že má na základě Smlouvy kupní ze dne 10. 3. 2015, právní účinky vkladu práva ke dni 24. 3. 2015 ve svém vlastnictví níže uvedené nemovité věci:

–          pozemek parc. č. 123, o výměře 150 m², druh pozemku zastavěná plocha a nádvoří, jehož součástí je stavba v části obce Němčany č.p. 15, způsob využití bydlení,

vše zapsané u Katastrálního úřadu pro Jihomoravský kraj, Katastrální pracoviště Vyškov, na listu vlastnictví č. 9, pro katastrální území Němčany, obec Němčany, okres Vyškov (dále nemovité věci označovány také jako „předmětné nemovité věci“).

 

III.

Předmět smlouvy

1.  Prodávající strana se touto kupní smlouvou ve smyslu ust. § 2079 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník zavazuje, že kupující straně odevzdá předmětné nemovité věci a umožní kupující straně nabýt vlastnické právo k předmětným nemovitým věcem, tj. prodávající strana prodává kupující straně předmětné nemovité věci, a to:

–     pozemek parc. č. 123, o výměře 150 m², druh pozemku zastavěná plocha a nádvoří, jehož součástí je stavba v části obce Němčany č.p. 15, způsob využití bydlení,

     vše zapsané u Katastrálního úřadu pro Jihomoravský kraj, Katastrální pracoviště Vyškov, na listu vlastnictví č. 9, pro katastrální území Němčany, obec Němčany, okres Vyškov

     a kupující strana se zavazuje, že předmětné nemovité věci od prodávající strany převezme do svého vlastnictví a zavazuje se za předmětné nemovité věci zaplatit prodávající straně kupní cenu uvedenou v čl.

 

IV. této smlouvy.

2.  Prodávající strana prodává předmětné nemovité věci se všemi součástmi a příslušenstvím, tj. zejména pozemek parc. č. 123 v katastrálním území a obci Němčany je prodáván včetně stavby, na tomto pozemku umístěné – budovy v části obce Němčany č.p. 15, způsob využití bydlení. Prodávající strana prodává předmětné nemovité věci rovněž včetně inženýrských sítí umístěných v / na předmětných převáděných nemovitých věcech.

 

IV.

Finanční podmínky

1.  Prodávající strana prodává předmětné nemovité věci spolu se všemi právy a povinnostmi, součástmi a příslušenstvím za dohodnutou kupní cenu ve výši:

---- 6 000 000,–(slovy: šest milionů korun českých)

     kupující straně, která uvedené předmětné nemovité věci přijímá za sjednanou kupní cenu do svého vlastnictví. Takto dohodnutá kupní cena je konečná a prodávající strana již není oprávněna z titulu převodu vlastnického práva k předmětným nemovitým věcem vznášet žádné další finanční požadavky vůči kupující straně, a to ani do budoucna.

2.  Smluvní strany tímto souhlasně prohlašují, že zaplacení sjednané kupní ceny, dále podmínky správy a vyplacení složené kupní ceny prodávající straně upravuje v podrobnostech smlouva o úschově finančních prostředků (dále též jen „předmětná smlouva o úschově“), kterou smluvní strany této smlouvy uzavírají zároveň s touto smlouvou s JUDr. Janou Spravedlivou, advokátkou, zapsanou v seznamu advokátů České advokátní komory v Praze pod ev. č. 8888, se sídlem advokátní kanceláře Brno, Jánská 20, PSČ 602 00 (dále již jen „schovatelka“).

3.  Smluvní strany se dohodly, že sjednanou kupní cenu uhradí kupující strana z úvěru čerpaného u kupující stranou zvoleného úvěrujícího finančního ústavu společnosti Česká spořitelna, a.s. (dále také jen „úvěrující finanční ústav“) nejpozději do 2 (dvou) měsíců ode dne uzavření této kupní smlouvy. Úvěrující finanční ústav společnosti Česká spořitelna, a.s. převede uvedenou částku bezhotovostním převodem na úschovový účet, číslo účtu 1111111111/2700, pod variabilním symbolem 9011102222.

4.  Kupní cena za předmětné nemovité věci bude z úschovy vyplacena schovatelkou v souladu s ujednáními obsaženými v předmětné smlouvě o úschově uzavřené mezi prodávající stranou, kupující stranou a schovatelkou.

5.  Smluvní strany prohlašují, že souhlasí se zřízením zástavního práva k předmětným nemovitým věcem ve prospěch úvěrujícího finančního ústavu společnosti Česká spořitelna, a.s. k zajištění pohledávky na splacení úvěru, který bude úvěrujícím finančním ústavem poskytnut kupující straně na uhrazení sjednané kupní ceny za předmětné nemovité věci. Prodávající strana se zavazuje uzavřít nejpozději do 5 (pěti) dnů ode dne, kdy k tomu bude vyzvána, zástavní smlouvu, jejímž předmětem bude zřízení zástavního práva k předmětným nemovitým věcem ve prospěch úvěrujícího finančního ústavu a prodávající strana bude v postavení zástavce, úvěrující finanční ústav v postavení věřitele a kupující strana v postavení dlužníka.

6.  Smluvní strany tímto prohlašují, že souhlasí se shora specifikovaným způsobem zaplacení sjednané kupní ceny za předmětné nemovité věci.

 

V.

Prohlášení smluvních stran

1.  Prodávající strana prohlašuje, že nemovité věci uvedené v článku II. této smlouvy jsou v jejím výlučném vlastnictví, že převáděné nemovité věci řádně nabyla, že do dnešního dne vlastnická práva k předmětným nemovitým věcem nepozbyla, že její práva k předmětným nemovitým věcem nejsou soudně napadena nebo jinak zpochybněna, že žádná třetí fyzická ani právnická osoba není oprávněna k jejich užívání, že na předmětných převáděných nemovitých věcech neváznou žádné dluhy, věcná břemena, zástavní práva nebo jiné právní povinnosti nebo právní vady.

2.  Prodávající strana prohlašuje, že jako vlastník předmětných nemovitých věcí je oprávněna s těmito nemovitými věcmi nakládat a že ke dni podpisu této smlouvy její smluvní volnost nakládat s předmětnými nemovitými věcmi není omezena. Prodávající strana se zavazuje stav uvedený v tomto odstavci udržet i po uzavření této smlouvy a neučinit až do doby vkladu vlastnického práva kupující strany dle této kupní smlouvy do katastru nemovitostí žádný takový právní úkon s výjimkou zřízení zástavního práva ve prospěch úvěrujícího finanční ústavu pro zajištění pohledávky této banky z hypotéčního úvěru poskytnutého kupující straně na zaplacení kupní ceny dle této smlouvy, tedy se zavazuje předmětné nemovité věci nezatížit žádnými právy ve prospěch třetích osob.

3.  Prodávající strana prohlašuje, že ke dni uzavření této smlouvy nemá žádné závazky, v důsledku, nichž by bylo vedeno nebo mohlo být vedeno exekuční řízení vůči její osobě jako povinné, a to formou prodeje předmětných nemovitých věcí nebo zřízením soudcovského nebo exekutorského zástavního práva k předmětným nemovitým věcem. Prodávající strana dále prohlašuje, že ke dni podpisu této smlouvy nemá žádné daňové dluhy vůči příslušnému správci daně, takže správce daně nemá zákonný důvod rozhodnout o uplatnění zákonného zástavního práva k předmětným nemovitým věcem.

4.  Prodávající strana a kupující strana prohlašují, že proti nim není vedeno jakékoli řízení, které by bylo způsobilé zpochybnit platnost či účinnost této smlouvy, nebo které by se mohlo dotýkat předmětných nemovitých věcí a práv a povinností vyplývajících z této smlouvy.

5.  Prodávající strana prohlašuje, že seznámila kupující stranu se skutečným stavem nemovitých věcí, které jsou předmětem této smlouvy, že jí nejsou známy žádné vady předmětných nemovitých věcí, na které by měla kupující stranu zvláště upozornit. Kupující strana prohlašuje, že byla prodávající stranou seznámena se stavem a polohou předmětných nemovitých věcí a že předmětné nemovité věci viděla a že je za dohodnutou kupní cenu kupuje.

6.  Prodávající strana prohlašuje, že do okamžiku podpisu této smlouvy neuzavřela s jiným účastníkem jinou smlouvu o převodu vlastnického práva k předmětným nemovitým věcem, ani je jinak nezatížila, a že jí není znám přechod vlastnického práva na třetí osobu. Prodávající strana se zároveň zavazuje, že neuzavře s jiným účastníkem jinou smlouvu o převodu vlastnického práva k převáděným nemovitým věcem do provedení vkladu vlastnického práva kupující strany k předmětným nemovitým věcem do katastru nemovitostí.

7.  Prodávající strana prohlašuje, že v předmětných nemovitých věcech se nenachází rodinná domácnost strany prodávající ve smyslu ust. § 747 občanského zákoníku.

8.  Prodávající strana před uzavřením této kupní smlouvy předložila a předala kupující straně průkaz energetické náročnosti budovy, čímž byla splněna povinnost vyplývající ze zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií.

9.  Smluvní strany se dohodly, že pokud se jakákoliv prohlášení či ujištění prodávající strany obsažená v této smlouvě ukážou nebo se stanou nepravdivými, nepřesnými, neúplnými, matoucími, klamavými nebo zavádějícími, bude kupující strana oprávněna vůči straně prodávající požadovat buď slevu z kupní ceny ve výši, v jaké vzniklá škoda nastala a/nebo uvedení takové skutečnosti do souladu s ujištěními a tvrzeními obsaženými v této smlouvě a v případě dodatečného neuvedení takové skutečnosti do souladu s ujištěními a tvrzeními obsaženými v této smlouvě bez zbytečného odkladu, nejpozději však do 30 dnů od doručení písemné výzvy, bude kupující strana oprávněna od této smlouvy jednostranně odstoupit.

10.       Smluvní strany se dohodly, že pokud se jakákoliv prohlášení či ujištění kupující strany obsažená v této smlouvě ukážou nebo se stanou nepravdivými, nepřesnými, neúplnými, matoucími, klamavými nebo zavádějícími, bude prodávající strana oprávněna vůči straně kupující požadovat náhradu škody, která v důsledku takového prohlášení vznikla a/nebo uvedení takové skutečnosti do souladu s ujištěními a tvrzeními obsaženými v této smlouvě a v případě dodatečného neuvedení takové skutečnosti do souladu s ujištěními a tvrzeními obsaženými v této smlouvě bez zbytečného odkladu, nejpozději však do 30 dnů od doručení písemné výzvy, bude prodávající strana oprávněna od této smlouvy jednostranně odstoupit.

 

VI.

Vklad do katastru nemovitostí

1.  Tato smlouva podléhá vkladu vlastnického práva kupující strany k předmětným nemovitým věcem do katastru nemovitostí prováděného u Katastrálního úřadu pro Jihomoravský kraj, Katastrální pracoviště Vyškov. Kupující strana nabude vlastnictví k předmětným nemovitým věcem se všemi součástmi a příslušenstvím vkladem jejího vlastnického práva do katastru nemovitostí u Katastrálního úřadu pro Jihomoravský kraj, Katastrální pracoviště Vyškov.

2.  Smluvní strany této smlouvy navrhují, aby Katastrální úřad pro Jihomoravský kraj, Katastrální pracoviště Vyškov provedl vklad vlastnického práva kupující strany podle této smlouvy. Smluvní strany se dohodly na tom, že návrh na vklad vlastnického práva kupující strany k předmětným nemovitým věcem do příslušného katastru nemovitostí podá schovatelka JUDr. Jana Spravedlivá, advokátka na základě pověření prodávající a kupující strany po splnění podmínky složení kupní ceny v plné výši schovatelce dle uzavřené předmětné smlouvy o úschově, a to nejpozději do 5 (pěti) pracovních dnů ode dne, kdy bude splněna tato podmínka:

–   uhrazení sjednané kupní ceny v plné výši způsobem uvedeným v čl. IV. této smlouvy.

     Za účelem podání návrhu na vklad této kupní smlouvy do katastru nemovitostí předají prodávající a kupující schovatelce po podpisu této kupní smlouvy jedno vyhotovení kupní smlouvy s úředně ověřenými podpisy, podepsaný návrh na vklad vlastnického práva kupující strany do katastru nemovitostí a částku ve výši 2 000,- Kč určenou na zaplacení správního poplatku za vklad kupní smlouvy do katastru nemovitostí.

3.  V případě, že příslušný katastrální úřad zamítne, a to z jakéhokoliv důvodu, povolení vkladu vlastnického práva kupující strany k předmětným nemovitým věcem, zavazují se smluvní strany této smlouvy k vzájemné součinnosti při odstranění těchto vad.

4.  V případě, že z důvodu neodstranitelných nedostatků a chybějících náležitostí této smlouvy příslušný katastrální úřad návrh na vklad vlastnického práva k předmětu převodu zamítne nebo řízení o vkladu vlastnického práva přeruší za účelem doplnění rozhodných skutečností, zavazují se smluvní strany uzavřít do 14 dnů od právní moci rozhodnutí nebo výzvy k doplnění Katastrálního úřadu pro Jihomoravský kraj, Katastrální pracoviště Vyškov novou kupní smlouvu, za stejných podmínek jako tuto smlouvu, po odstranění vad a doplnění chybějících náležitostí.

5.  Pokud by příslušný katastrální úřad pravomocně rozhodl o nepovolení vkladu z důvodů na straně prodávající strany a tato by nebyla schopna důvod nepovolení odstranit ani ve lhůtě 14 dnů, je kupující strana oprávněna od této kupní smlouvy odstoupit.

 

VII.

Předání a převzetí nemovitých věcí

1.  Prodávající strana se zavazuje předmětné nemovité věci předat kupující straně nejpozději do 15 (patnácti) dnů ode dne, kdy na listu vlastnictví bude kupující strana vyznačena jako vlastník převáděných předmětných nemovitých věcí.

2.  O faktickém předání a převzetí předmětných nemovitých věcí provedou účastníci smlouvy zápis, jehož nedílnou součástí budou údaje o stavu vodoměru, elektroměru, plynoměru. Účastníci této smlouvy se zavazují, že provedou ve vzájemné součinnosti potřebné úkony spojené s přehlášením služeb spojených s užíváním nemovitých věcí. Prodávající strana se zavazuje, že uhradí kupující straně případné nedoplatky úhrad za plnění spojená s užíváním převáděných předmětných nemovitých věcí vzniklé za období, po které prodávající strana nemovitosti užívala až do předání nemovitých věcí kupující straně. Obdobně se zavazuje kupující strana vydat prodávající straně přeplatky shora uvedených úhrad, které obdrží od dodavatele služeb spojených s užíváním nemovitých věcí za prodávající stranu. Termín faktického předání a převzetí předmětných nemovitých věcí sdělí prodávající strana kupující straně prokazatelným způsobem.

3.  Prodávající strana se tímto zavazuje, že nejpozději do 30ti dnů ode dne předání předmětných nemovitých věcí kupující straně zajistí zrušení trvalého pobytu všech osob, které mají hlášen v budově postavené na pozemku parc. č. 123 v katastrálním území Němčany (budova v části obce Němčany č.p. 15, způsob využití bydlení) trvalý pobyt. Prodávající strana tímto prohlašuje, že jako vlastník předmětných nemovitých věcí neudělila souhlas s umístěním sídla právnické osoby nebo místa podnikání fyzické osoby v budově postavené na pozemku parc. č. 123 v katastrálním území Němčany (budova v části obce Němčany č.p. 15, způsob využití bydlení). Prodávající strana tímto dále prohlašuje, že na převáděných nemovitých věcech a jejich součástech neváznou žádná užívací práva třetích osob.

 

VIII.

Odstoupení od smlouvy, smluvní pokuty

1.  Odstoupení od smlouvy je nutné sdělit druhé smluvní straně písemně doporučeným dopisem na adresy uvedené v záhlaví této smlouvy. Odstoupení je účinné dnem doručení druhé smluvní straně, v případě nepřevzetí zásilky je účinné následující den po vypršení úložní lhůty.

2.  Smluvní strany se dohodly na tom, že kupující strana je oprávněna od této smlouvy písemně odstoupit, ukáže-li se nepravdivé některé prohlášení prodávající strany učiněné v této smlouvě, tj. zejména v případě, budou-li předmětné nemovité věci zatíženy právy třetích osob, s kterými nebyla kupující strana seznámena. V případě odstoupení od smlouvy kupující stranou ze shora uvedeného důvodu je prodávající strana povinna zaplatit kupující straně pro porušení této kupní smlouvy smluvní pokutu ve výši 200 000,–Kč a náhradu škody vzniklou kupující straně z důvodu nenaplnění účelu této kupní smlouvy.

3.  Smluvní strany se dohodly na tom, že prodávající strana je oprávněna od této smlouvy odstoupit, neuhradí-li kupující strana kupní cenu řádně ani do 7 dnů od uplynutí lhůty dle čl. IV. této smlouvy. V případě odstoupení od smlouvy stranou prodávající ze shora uvedeného důvodu je kupující strana povinna zaplatit prodávající straně z důvodu porušení ujednání dle této kupní smlouvy smluvní pokutu ve výši 200 000,– Kč a náhradu škody vzniklou prodávající straně z důvodu nenaplnění účelu této kupní smlouvy.

4.  V případě odstoupení od této smlouvy jsou si povinny smluvní strany vrátit poskytnuté plnění.

     V případě odstoupení od této kupní smlouvy, je prodávající strana povinna vrátit zpět kupující straně již uhrazenou kupní cenu nejpozději do 5 (pěti) dnů ode dne, kdy nastanou právní účinky odstoupení od smlouvy.

5.  Pro případ zmaření této smlouvy z jakéhokoliv důvodu, vyjma vyšší moci, sjednávají smluvní strany smluvní pokutu ve výši 200 000,– Kč, kterou se zavazuje zaplatit druhé smluvní straně ta strana, u níž leží důvody zmaření smlouvy. V případě, že důvodem zmaření smlouvy bude porušení této smlouvy některou ze smluvních stran, vzniká nárok na smluvní pokutu ve výši 200 000,– Kč pouze z titulu porušení smluvních povinností dle čl. VIII odst. 2 a 3 této smlouvy.

6.  Smluvní pokuta je splatná do sedmi dnů ode dne výzvy k úhradě této smluvní pokuty. Pro případ odstoupení od smlouvy jednou ze stran, jsou smluvní strany povinny vrátit si vše, co vzájemně plnily, vyjma smluvních pokut. Uhrazením smluvní pokuty není dotčen nárok smluvních stran na náhradu škody.

 

IX.

Závěrečná ustanovení

1.   Tato smlouva nabývá platnosti podpisem posledního z jejích účastníků.

2.        Tato smlouva je vyhotovena ve třech stejnopisech, z nichž jeden je určen pro řízení u katastrálního úřadu a každá ze smluvních stran obdrží po uzavření této kupní smlouvy jedno vyhotovení uzavřené kupní smlouvy.

3.  Tuto smlouvu lze upravovat a měnit jen písemnou formou za souhlasu smluvních stran.

4.  Dle ust. § 1765 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník na sebe obě smluvní strany převzaly nebezpečí změny okolností. Před uzavřením smlouvy strany zvážily plně hospodářskou, ekonomickou i faktickou situaci a jsou si plně vědomy okolností smlouvy.

5.  V souladu s ust. § 4 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, kdy se má za to, že každá svéprávná osoba má rozum průměrného člověka i schopnost užívat jej s běžnou péčí a opatrností a že to každý od ní může v právním styku důvodně očekávat, strany posoudily obsah této smlouvy a neshledávají jej rozporným, což stvrzují svým podpisem. Smlouva byla uzavřena na základě jejich pravé a svobodné vůle. Smluvní strany shodně prohlašují, že jsou svéprávné, tuto smlouvu uzavírají po řádném uvážení, jsou si vědomy právních účinků plynoucích z této smlouvy a že tyto právní účinky odpovídají jejich vůli touto smlouvou projevené. Na důkaz bezvýhradného souhlasu obou smluvních stran se zněním této smlouvy, připojují níže své vlastnoruční podpisy.

 

V ............................ dne ................................

 

Jana Nováková                     Jan Nováček

„prodávající“                         „kupující“

 

Poznámka

Mezi smlouvy, kterými se převádí věc do vlastnictví jiné osoby, patří zejména kupní smlouva. Právní úprava je obsažena v ust. § 2079 až 2183 občanského zákoníku. Koupi nemovité věci se výslovně věnují ust. § 2128 až 2131 občanského zákoníku. Kupní smlouvou se prodávající zavazuje, že kupujícímu odevzdá věc, která je předmětem koupě, a umožní mu nabýt vlastnické právo k ní, a kupující se zavazuje, že věc převezme a zaplatí prodávajícímu kupní cenu. Při prodeji a koupi nemovité věci vyžaduje kupní smlouva písemnou formu. Prodávající je povinen upozornit kupujícího při ujednávání kupní smlouvy na vady věci, o nichž ví. Občanský zákoník obsahuje také zvláštní ustanovení o skrytých vadách stavby spojené se zemí pevným základem. Pokud kupující prodávajícímu neoznámí skrytou vadu stavby spojené se zemí pevným základem do pěti let od nabytí, soud kupujícímu právo z vadného plnění nepřizná, namítne-li prodávající, že vada nebyla včas oznámena. Prodávající však nemá právo na námitku, je-li vada důsledkem skutečnosti, o které prodávající v době odevzdání věci věděl nebo musel vědět. Ujednají-li strany, kdy má kupující nemovitou věc převzít, náleží kupujícímu od ujednané doby převzetí plody a užitky nemovité věci. Ve stejné době přejde nebezpečí škody na věci na kupujícího.

 

 

2. Darovací smlouva (§ 2055 a násl. OZ)

 

DAROVACÍ SMLOUVA – NEMOVITÉ VĚCI uzavřená dle ust. § 2055 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník v platném znění,  kterou níže uvedeného dne, měsíce a roku plně svéprávní uzavřeli

 

Článek 1

Smluvní strany

 

Jana Nováková, RČ: 706010/1111
bytem: Brno, Soudní 11, PSČ 602 00

jako „dárkyně“ na straně jedné

 

a

 

Martina Nováková, RČ: 956210/2222
bytem: Brno, Soudní 11, PSČ 602 00

jako „obdarovaná“ na straně druhé

 

Článek 2

 Úvodní ustanovení

1.  Dárkyně prohlašuje, že je na základě Smlouvy kupní ze dne 10. 3. 2015, právní účinky vkladu práva ke dni 24. 3. 2015 výlučným vlastníkem níže uvedených nemovitých věcí, a to:

–     pozemku parc. č. 111, o výměře 126 m², druh pozemku zastavěná plocha a nádvoří, jehož součástí je stavba Němčany č. p. 25, způsob využití objekt k bydlení,

–   pozemku parc. č. 222, o výměře 456 m², druh pozemku zahrada, způsob ochrany zemědělský půdní fond,

     vše zapsané u Katastrálního úřadu pro Jihomoravský kraj, Katastrální pracoviště Vyškov, na listu vlastnictví č. 5, pro katastrální území Němčany, obec Němčany, okres Vyškov (dále nemovité věci označovány také jako „předmětné nemovité věci“).

2.  Dárkyně Jana Nováková má zájem darovat předmětné nemovité věci do výlučného vlastnictví své dcery Martiny Novákové.

3.  Dárkyně prohlašuje, že její možnost disponovat s předmětnými nemovitými věcmi není žádným způsobem omezena a je tudíž oprávněna darovat předmětné nemovité věci obdarované.

4.  Smluvní strany tímto výslovně prohlašují, že obdarovaná Martina Nováková je dcerou dárkyně Jany Novákové.

 

Článek 3

Předmět smlouvy

Dárkyně touto smlouvou daruje obdarované předmětné nemovité věci výše v článku 2. odst. 1 této smlouvy specifikované, a to:

–          pozemek parc. č. 111, o výměře 126 m², druh pozemku zastavěná plocha a nádvoří, jehož součástí je stavba Němčany č. p. 25, způsob využití objekt k bydlení,

–   pozemek parc. č. 222, o výměře 456 m², druh pozemku zahrada, způsob ochrany zemědělský půdní fond,

     vše zapsané u Katastrálního úřadu pro Jihomoravský kraj, Katastrální pracoviště Vyškov, na listu vlastnictví č. 5, pro katastrální území Němčany, obec Němčany, okres Vyškov

včetně všech součástí a příslušenství a obdarovaná předmětné nemovité věci přijímá od dárkyně do svého výlučného vlastnictví.

 

Článek 4

Prohlášení smluvních stran

1.  Dárkyně i obdarovaná shodně prohlašují, že je jim znám stav předmětných nemovitých věcí. Obdarovaná výslovně prohlašuje, že byla seznámena se stavem předmětných nemovitých věcí jako předmětem daru a tyto přijímá v tomto stavu do svého výlučného vlastnictví.

2.  Dárkyně tímto výslovně prohlašuje, že na převáděných předmětných nemovitých věcech neváznou žádné dluhy, zástavní práva, věcná břemena či jiné právní povinnosti.

3.  Dárkyně před uzavřením této smlouvy upozornila obdarovanou na to, že rodinný dům Němčany č. p. 25, který je součástí pozemku parc. č. 111, který je předmětem převodu vlastnictví dle této smlouvy, má poškozenou střechu a je nutná její oprava. Stav předmětných nemovitých věcí odpovídá jejich staří a opotřebení při obvyklém užívání. Obdarovaná prohlašuje, že se o stavu předmětných nemovitých věcí sama přesvědčila a bere jej na vědomí.

4.  Obdarovaná byla seznámena s podmínkami, za kterých se může dárkyně domáhat vrácení daru /předmětných nemovitých věcí/. V případě práva dárkyně odvolat dar a požadovat po obdarované jeho vrácení pro nouzi nebo nevděk se užije úpravy ust. § 2068 až 2075 zákona č. 89/2012, občanský zákoník. Dle ust. § 2068 zákona č. 89/2012, občanský zákoník upadne-li dárkyně po darování do takové nouze, že nemá ani na nutnou výživu vlastní nebo nutnou výživu osoby, k jejíž výživě je podle zákona povinna, může dar odvolat a požadovat po obdarované, aby jí dar vydala zpět nebo zaplatila jeho obvyklou cenu, nanejvýš však v tom rozsahu, v jakém se dárkyni nedostává prostředků k uvedené výživě. Dle ust. § 2072 zákona č. 89/2012, občanský zákoník ublížil-li obdarovaná dárkyni úmyslně nebo z hrubé nedbalosti tak, že zjevně porušila dobré mravy, může dárkyně, neprominul-li to obdarované, od darovací smlouvy pro její nevděk odstoupit.

 

Článek 5

Zákaz zcizení, zákaz zatížení

1.  Dárkyně si vyhrazuje k tíži obdarované zákaz zcizení předmětných nemovitých věcí a zákaz zatížení předmětných nemovitých věcí, který se zřizuje bezúplatně mezi stranami po dobu života dárkyně. Zákaz zcizení a zákaz zatížení se vztahuje k těmto nemovitým věcem:

–     pozemku parc. č. 111, o výměře 126 m², druh pozemku zastavěná plocha a nádvoří, jehož součástí je stavba Němčany č. p. 25, způsob využití objekt k bydlení,

–   pozemku parc. č. 222, o výměře 456 m², druh pozemku zahrada, způsob ochrany zemědělský půdní fond,

     vše zapsané u Katastrálního úřadu pro Jihomoravský kraj, Katastrální pracoviště Vyškov, na listu vlastnictví č. 5, pro katastrální území Němčany, obec Němčany, okres Vyškov.

2.  Obdarovaná se zavazuje, že bez předchozího písemného souhlasu dárkyně předmětné nemovité věci na nikoho nepřevede, ani je nevyčlení ze svého vlastnictví a nesvěří je správci za účelem zřízení svěřenského fondu. Smluvní strany se dohodly, že pro předmětné nemovité věci výše uvedené se zřizuje zákaz zcizení jako věcné právo ve smyslu ust. § 1761 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Smluvní strany se dohodly, že dle tohoto ujednání bude proveden v katastru nemovitostí zápis – zákaz zcizení předmětných nemovitých věcí.

3.  Obdarovaná se dále zavazuje, že bez předchozího písemného souhlasu dárkyně nezatíží předmětné nemovité věcí jakýmkoliv právem třetí osoby. Obdarovaná zejména nezřídí zástavní právo ve prospěch třetí osoby, nezřídí věcné břemeno ve prospěch jiné nemovité věci nebo třetí osoby. Smluvní strany se dohodly, že pro předmětné nemovité věci výše uvedené se zřizuje zákaz zatížení jako věcné právo ve smyslu ust. § 1761 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Smluvní strany se dohodly, že dle tohoto ujednání bude proveden v katastru nemovitostí zápis – zákaz zatížení předmětných nemovitých věcí.

4.  Zákaz zatížení a zcizení nemovitostí zřízený na základě této smlouvy zaniká dnem smrti dárkyně.

 

Článek 6

Vznik vlastnického práva

1.  Vlastnické právo k předmětným nemovitým věcem přechází se všemi právy a povinnostmi na obdarovanou vkladem jejího vlastnického práva z této smlouvy do katastru nemovitostí na základě povolení tohoto vkladu příslušným katastrálním úřadem. Účinky převodu vlastnického práva k předmětným nemovitým věcem nastanou ke dni podání návrhu na vklad vlastnického práva obdarované z této smlouvy do katastru nemovitostí.

2.  Smluvní strany tímto výslovně souhlasí, aby byl na základě této smlouvy u Katastrálního úřadu pro Jihomoravský kraj, Katastrální pracoviště Vyškov proveden vklad vlastnického práva obdarované Martiny Novákové, RČ: 956210/2222, bytem: Brno, Soudní 11, PSČ 602 00 k předmětným nemovitým věcem.

3.  Smluvní strany se dohodly, že návrh na vklad vlastnického práva obdarované podá k příslušnému katastrálnímu úřadu obdarovaná bez zbytečného odkladu po podpisu této smlouvy. Správní poplatek spojený s návrhem na vklad do katastru nemovitostí uhradí obdarovaná.

4.        V případě, že příslušný katastrální úřad zamítne, a to z jakéhokoliv důvodu povolení vkladu vlastnického práva obdarované k předmětným nemovitým věcem, zavazují se smluvní strany této smlouvy k vzájemné součinnosti při odstranění vad.

 

Článek 7

Daň z příjmu

V souladu se zákonem č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů v platném znění je od daně osvobozen bezúplatný příjem, pokud k němu dochází mezi osobami příbuznými v řadě přímé.

 

Článek 8

Předání daru

1.  Smluvní strany si ujednaly, že dárkyně předá předmětné nemovité věci obdarované do 7 (sedmi) dnů od povolení vkladu vlastnického práva obdarované k předmětným nemovitým věcem příslušným katastrálním úřadem. O datu předání bude dárkyně obdarovanou informovat nejpozději 3 (tři) dny před dnem předání předmětných nemovitých věcí.

2.  Smluvní strany se zavazují sepsat a podepsat o předání předmětných nemovitých věcí předávací protokol, jehož nedílnou součástí budou údaje o stavu vodoměru, elektroměru, plynoměru. Smluvní strany se zavazují, že provedou ve vzájemné součinnosti potřebné úkony spojené s přehlášením služeb spojených s užíváním předmětných nemovitých věcí (dodávek vody, plynu, elektřiny).

 

Článek 9

Závěrečná ustanovení

1.  Tato smlouva nabývá platnosti dnem jejího uzavření.

2.  Otázky touto smlouvou výslovně neupravené se řídí zákonem č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, a ostatními obecně závaznými právními předpisy České republiky.

3.  Tato smlouva je sepsána ve 3 (slovy: třech) vyhotovení, z nichž jedno bude předloženo příslušnému katastrálnímu úřadu v příloze návrhu na vklad do katastru nemovitostí a po jednom vyhotovení obdrží každá ze smluvních stran.

4.  Smluvní strany závěrem prohlašují, že se řádně seznámily s obsahem této smlouvy, že mu porozuměly a nemají vůči němu žádných výhrad, přičemž tuto smlouvu uzavírají na základě jejich svobodné, vážné a omylu prosté vůle, nikoli v tísni za nápadně nevýhodných podmínek, na důkaz čehož pod tuto smlouvu připojují své vlastnoruční, ověřené podpisy.

 

V ............................ dne ................................

 

Jana Nováková                     Martina Nováková

„dárkyně“                              „obdarovaná“

 

Poznámka

Darovací smlouva patří mezi smlouvy, kterými se dle občanského zákoníku převádí věc do vlastnictví jiné osoby. Často je prováděn převod nemovité věci v rámci rodiny za účelem vyřešení majetkového vypořádání za života dárce tak, aby případně nebylo předmětem případného dědictví. Právní úprava je obsažena v ust. § 2055 až 2078 občanského zákoníku. Darovací smlouvou dárce bezplatně převádí vlastnické právo k věci nebo se zavazuje obdarovanému věc bezplatně převést do vlastnictví a obdarovaný dar nebo nabídku přijímá. Při darování nemovité věci musí být smlouva uzavřena v písemné formě. Občanský zákoník umožňuje darovat i s příkazem. Příkaz však nepředstavuje podmínku darování v pravém slova smyslu, neboť dárce může požadovat splnění příkazu, až poté, co již sám plnil. Občanský zákoník také umožňuje sjednání zákazu zcizení a zatížení, jehož právní úprava je obsažena v ust. § 1761 občanského zákoníku. Zjednodušeně ujednání o zákazu zcizení a zatížení věci zakazuje vlastníkovi věci věc dále převést, a to ať už úplatně či neúplatně, a věc jakýmkoliv způsobem zatížit, např. zástavním právem, věcným břemenem apod.

Občanský zákoník umožňuje domáhání se vrácení daru – odvolání daru ve 2 případech, a to odvolání daru pro nouzi a odvolání daru pro nevděk. V případě, že dárce po darování upadne do takové nouze, že nemá ani na nutnou výživu vlastní nebo nutnou výživu osoby, k jejíž výživě je podle zákona povinen, může dar odvolat a požadovat po obdarovaném, aby mu dar vydal zpět nebo zaplatil jeho obvyklou cenu, nanejvýš však v tom rozsahu, v jakém se dárci nedostává prostředků k uvedené výživě. Právo odvolat dar nemá dárce, který si stav nouze přivodil úmyslně nebo z hrubé nedbalosti. Právní úprava domáhání se daru zpět v případě, kdy se obdarovaný chová k dárci nebo k osobě mu blízké tak, že tím porušuje dobré mravy, je oproti dřívější právní úpravě výrazně rozšířena. Pokud obdarovaný ublíží dárci úmyslně nebo z hrubé nedbalosti tak, že zjevně tím poruší dobré mravy, může dárce od darovací smlouvy pro jeho nevděk odstoupit. Byl-li dar již odevzdán, má dárce právo požadovat vydání celého daru, a není-li to možné, zaplacení jeho obvyklé ceny. Za nevděk vůči dárci lze považovat také zjevné porušení dobrých mravů vůči osobě obdarovanému blízké. U odvolání daru pro nevděk je stanovena lhůta pouze na 1 rok a běží ode dne, kdy obdarovaný dárci ublížil, nebo od doby, kdy se dárce dozvěděl o důvodu odvolání daru. Dědic dárce může dar odvolat nejpozději do 1 roku od smrti dárce. Dárce se při darování nemůže předem vzdát svého práva na odvolání daru pro nouzi nebo nevděk, k takovému prohlášení, resp. dohodě by se ze zákona nepřihlíželo.

 

Více již najdete v odborné tematické publikaci Vzory smluv, žalob a podání 2022.

 

 



VÝDAJE NA PRACOVNÍ CESTY POPLATNÍKŮ DANĚ Z PŘÍJMŮ

Poplatníci daně z příjmů mohou výdaje na pracovní cesty uplatnit buď ve skutečné doložené výši nebo též paušální částkou ve výši 5 000 Kč, resp. 4 000 Kč měsíčně na jedno motorové vozidlo, která ve většině případů ruší vedení knihy jízd. Při splnění zákonných podmínek se poplatník může rozhodnout, jak bude postupovat. Jaké podmínky je nutno splnit?

 

1.      Výdaje v prokázané výši

Při uplatňování skutečně vynaložených výdajů spojených s pracovními cestami poplatníka s příjmy podle § 7 zákona o daních z příjmů, tj. s příjmy ze samostatné činnosti, nebo jde-li o pracovní cestu jeho spolupracující osoby, se postupuje podle § 24 odst. 2 písm. k) zákona. Citovaný § 24 odst. 2 písm. k) zákona stanoví, že daňovým výdajem poplatníka jsou výdaje na pracovní cesty, včetně výdajů na pracovní cesty spolupracujících osob, a to maximálně ve výši stanovené zákoníkem práce, se zákonem stanovenými výjimkami v bodech 1 až 4.

 

Příklad 1

Podnikatel uplatňuje do daňových výdajů náhrady za použití soukromého auta v podnikání. Otázkou je, zda lze do o daňových výdajů zahrnout i výdaje za parkování vozidla, které není vloženo do majetku firmy, tedy za soukromé vozidlo, které je používáno k podnikání.

Jedná-li se o výdaje spojené s parkováním při pracovní cestě podnikatele, zákon o daních z příjmů pro tento případ žádnou výjimku nestanoví, tedy výdaje za parkování při pracovní cestě podnikatele jsou výdajem daňovým. Ve smyslu § 156 zákoníku práce jde o nutný vedlejší výdaj.

 

2.      Pracovní cesta vozidlem zahrnutým v obchodním majetku, vozidlem najatým, vypůjčeným nebo na finanční leasing

 

Podle § 24 odst. 2 písm. k) bod 1 zákona daňovým výdajem jsou prokázané výdaje na:

-        ubytování,

-        dopravu hromadnými dopravními prostředky,

-        pohonné hmoty spotřebované silničním motorovým vozidlem zahrnutým v obchodním majetku poplatníka,

-        pohonné hmoty spotřebované silničním motorovým vozidlem pořizovaným na finanční leasing nebo v nájmu nebo

-        užívaným na základě smlouvy o výpůjčce uzavřené s věřitelem na dobu zajištění dluhu převodem vlastnického práva k tomuto vozidlu (s výjimkou uvedenou v bodě 4)

-        a na

-        nezbytné výdaje spojené s pracovní cestou (např. poplatky za parkování, dálniční poplatky apod.).

 

Zákon stanoví, že pro stanovení výdajů za pohonné hmoty spotřebované vozidlem, které má elektrický pohon nebo hybridní pohon kombinující spalovací motor a elektromotor, lze použít průměrnou cenu elektřiny stanovenou pro účely poskytování cestovních náhrad podle zákoníku práce. Pro r. 2022 tato cena činila 4,10 Kč za 1 kilowatthodinu elektřiny s tím, že vyhláška č. 47/2022 Sb., zvýšila cenu za 1 kilowatthodinu elektřiny z částky 4,10 Kč na částku 6,00 Kč, a to od 12. 3. 2022.

 

Příklad 2

Podnikatel – fyzická osoba, používá na pracovní cesty jeden automobil pořizovaný na finanční leasing s tím, že úplatu neuplatňuje do daňových výdajů, a jeden automobil, který si příležitostně najímá s tím, že nájemné do daňových výdajů uplatňuje. Jak má podnikatel postupovat z hlediska daně z příjmů?

V případě pracovní cesty uskutečněné podnikatelem automobilem pořizovaným na finanční leasing a automobilem najatým, ať úplatu či nájemné uplatňuje nebo neuplatňuje do daňových výdajů, budou daňovým výdajem výdaje v prokázané výši, tj. na základě dokladu o nákupu pohonných hmot podle § 24 odst. 2 písm. k) bod 1 zákona. Uvedené výdaje doloží podnikatel knihou jízd.

 

Příklad 3

Podnikatel si vzal od banky úvěr na nákup nákladního automobilu. Z důvodu zajištění úvěru od banky převedl podnikatel vlastnictví tohoto automobilu na věřitele, tj. banku s tím, že po zaplacení celého dluhu banka automobil převede opět do jeho vlastnictví. Otázkou je, jak bude podnikatel postupovat z hlediska uplatnění odpisů a také výdajů na pracovní cesty, tj. zda může uplatnit výdaje v doložené výši.

Ustanovení § 2040 a násl. občanského zákoníku stanoví, že smlouvou o zajišťovacím převodu práva zajišťuje dlužník nebo třetí osoba dluh tím, že věřiteli dočasně převede své právo. Má se za to, že zajišťovací převod práva je převodem s rozvazovací podmínkou, že dluh bude splněn. Při převodu vlastnictví hmotného movitého majetku v důsledku zajištění dluhu převodem práva na věřitele, může tento majetek odpisovat původní odpisovatel (vlastník), pokud uzavře s věřitelem smlouvu o vý­půjč­ce tohoto majetku na dobu zajištění dluhu převodem práva. V daném případě zákon vylučuje, aby takový majetek odpisoval vlastník, tj. v daném případě banka.

Zákon o daních z příjmů v § 28 odst. 4 k tomuto převodu vlastnictví stanoví, že při převodu hmotného movitého majetku v důsledku zajištění dluhu převodem práva na věřitele, může tento hmotný majetek odpisovat původní odpisovatel (vlastník), pokud uzavře s věřitelem smlouvu o výpůjčce (§ 2193 a násl. občanského zákoníku) tohoto majetku na dobu zajištění dluhu převodem práva.

Vlastnické právo k automobilu bude po dobu splácení úvěru náležet bance. Uzavře-li podnikatel s bankou smlouvu o výpůjčce předmětného automobilu, zahájí jeho odpisování podle § 31 nebo 32 zákona o daních z příjmů. Vstupní cenou bude v souladu s § 29 odst. 1 písm. a) zákona pořizovací cena automobilu. Dále budou daňovým výdajem výdaje spojené se zaplacením úroků z úvěru.

Po zaplacení celého dluhu bance, tj. po splnění rozvazovací podmínky, přejde vlastnictví automobilu opět na původního vlastníka, tj. podnikatele, který bude poté pokračovat v započatém odpisování, pokud již v té době nebude automobil zcela odepsán.

Pro úplnost je třeba doplnit, že výpůjčka sjednaná z výše uvedeného důvodu nemá na podnikatele žádný daňový dopad. Podnikateli bezúplatný příjem v podobě majetkové prospěchu z titulu bezúplatné smlouvy, kterou výpůjčka je, v rámci smluvních dodavatelsko-odběratelských vztahů nevzniká. V daném případě je třeba zohlednit ekonomickou podstatu vzájemných vztahů. Uvedená problematika byla projednána na koordinačním výboru s Komorou daňových poradců v příspěvku KV KDP č. 452/22.04.15 Některé případy daňových dopadů bezúplatných příjmů, zveřejněném na webových stránkách Finanční správy. Pokud jde o výdaje na pracovní cesty, postupuje se podle § 24 odst. 2 písm. k) bod 1 zákona, tj. daňovým výdajem bude cena pohonných hmot. Tento výdaj podnikatel doloží knihou jízd.

 

  1. Stravné

 

  • Stravné při tuzemských pracovních cestách

 

Daňovým výdajem podnikatele podle § 24 odst. 2 písm. k) bod 2 zákona o daních z příjmů jsou zvýšené stravovací výdaje (stravné) podle zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, při tuzemských pracovních cestách delších než 12 hodin v kalendářním dnu, pro poplatníky s příjmy podle § 7, a to maximálně do výše stravného vymezeného pro zaměstnance odměňovaného platem (tj. do výše stravného stanoveného pro zaměstnance zaměstnavatele, který je neziskovou organizací). Pravidelným pracovištěm pro poplatníky s příjmy podle § 7 se také rozumí sídlo podnikatele nebo místo výkonu samostatné činnosti.

 

Výše stravného se mění v závislosti na vývoji cen prováděcím právním předpisem, kterým je vyhláška MPSV. Počínaje 20. 8. 2022 vyhláška č. 237/2022 Sb., limity stravného zvýšila. Za každý kalendářní den pracovní cesty přísluší zaměstnanci stravné ve výši:

a) 120 Kč až 142 Kč, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin,

b) 181 Kč až 219 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin,

c) 284 Kč až 340 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin.

 

Pravidelným pracovištěm pro poplatníky s příjmy podle § 7 se také rozumí sídlo podnikatele nebo místo výkonu jiné činnosti, ze které plyne příjem ze samostatné činnosti.

 

  • Stravné a kapesné při zahraničních pracovních cestách

Daňovým výdajem je zahraniční stravné a kapesné při zahraničních pracovních cestách pro poplatníky s příjmy podle § 7, a to maximálně do výše náhrad vymezených pro zaměstnance odměňovaného platem. Pro tyto zaměstnance zákoník práce stanoví, že zaměstnavatel poskytuje zaměstnanci za každý kalendářní den zahraniční pracovní cesty zahraniční stravné ve výši základní sazby zahraničního stravného stanoveného vyhláškou Ministerstva financí.

Dále si může podnikatel do daňových výdajů uplatnit kapesné do výše 40 % zahraničního stravného (§ 180 zákoníku práce).

 

Zákon o daních z příjmů zahraniční stravné pro uplatnění daňových výdajů na straně podnikatele limituje obdobně jako je limitováno pro zaměstnance neziskových organizací. Zaměstnavatel může zaměstnanci poskytnout kapesné do výše 40 % zahraničního stravného uvedeného ve vyhlášce Ministerstva financí. Toto kapesné se nekrátí, zaměstnanci lze poskytovat kapesné do výše 40 % zahraničního stravného určeného podle délky doby v zahraničí, nikoliv ze zkráceného zahraničního stravného z důvodu poskytnutí bezplatného jídla.

 

Výši stravného při zahraničních pracovních cestách stanoví a vyhlašuje Ministerstvo financí vyhláškou zveřejněnou ve Sbírce zákonů. Pro r. 2022 je zahraniční stravné stanoveno vyhláškou Ministerstva financí č. 462/2021 Sb., o stanovení výše základních sazeb zahraničního stravného.

Pokud se týká zahraničních pracovních cest podnikatele, který vede daňovou evidenci, výdaje na pracovní cesty v cizí měně může přepočítat kursem platným podle účetnictví, tj. kursem denním nebo pevným, a nebo jednotným kursem, jak mu to umožňuje § 38 zákona o daních z příjmů. Jednotný kurs zveřejňuje Generální finanční ředitelství v pokynu řady D vždy po uplynutí příslušného kalendářního roku.

Za zdaňovací období 2021 stanovilo Generální finanční ředitelství jednotné kursy v pokynu č. GFŘ D – 54:

 

země

měna

množství

kód

průměr

Austrálie

dolar

1

AUD

16,26

Brazílie

real

1

BRL

4,03

Bulharsko

lev

1

BGN

13,11

Čína

žen-min-pi

1

CNY

3,37

Dánsko

koruna

1

DKK 

3,45

EMU 

euro

1

EUR

25,65

Filipíny

peso

100

PHP

43,99

Hongkong

dolar

1

HKD

2,79

Chorvatsko

kuna

1

HRK 

3,41

Indie

rupie

100

INR

29,38

Indonesie

rupie

1000

IDR

1,52

Island

koruna

100

ISK 

17,18

Izrael

nový šekel

1

ILS 

6,73

Japonsko

jen

100

JPY

19,69

Jižní Afrika

rand

1

ZAR

1,46

Kanada

dolar

1

CAD

17,33

Korejská republika

won

100

KRW

1,89

Maďarsko

forint

100

HUF

7,15

Malajsie

ringgit

1

MYR

5,25

Mexiko

peso

1

MXN

1,07

MMF

ZPČ

1

XDR

30,91

Norsko

koruna

1

NOK 

2,52

Nový Zéland

dolar

1

NZD

15,32

Polsko

zlotý

1

PLN

5,61

Rumunsko

leu

1

RON

5,21

Rusko

rubl

100

RUB

29,40

Singapur

dolar

1

SGD

16,17

Švédsko

koruna

1

SEK 

2,53

Švýcarsko

frank

1

CHF

23,76

Thajsko

baht

100

THB

67,75

Turecko

lira

1

TRY

2,44

USA 

dolar

1

USD

21,72

Velká Británie

libra

1

GBP

29,88

 

 

  1. Pracovní cesta vozidlem nezahrnutým v obchodním majetku, vypůjčeným nebo užívaným na základě smlouvy o výprose

 

Použije-li podnikatel na pracovní cestu vlastní silniční motorové vozidlo, nezahrnuté do obchodního majetku, může uplatnit do daňových výdajů podle § 24 odst. 2 písm. k) bod 3 zákona:

-        sazbu základní náhrady, a to maximálně do výše sazby základní náhrady vymezené pro zaměstnance odměňovaného platem, pro r. 2022 pro osobní automobily činí 4,70 Kč/km a pro jednostopá vozidla 1,30 Kč/km,

-        náhradu výdajů za spotřebované pohonné hmoty (tj. podle cen pohonných hmot platných v době použití vozidla, přepočtených podle spotřeby vypočtené aritmetickým průměrem z údajů uvedených v technickém průkazu vozidla).

 

Z výše uvedeného obecného ustanovení zákon stanoví pro některé případy výjimky. Na dopravu vlastním silničním motorovým vozidlem:

-        které není zahrnuto do obchodního majetku poplatníka, ale v obchodním majetku poplatníka zahrnuto bylo nebo

-        bylo u poplatníka předmětem finančního leasingu a úplatu u finančního leasingu uplatnil (uplatňuje) do daňových výdajů, a u

-        silničního motorového vozidla užívaného na základě smlouvy o výpůjčce (§ 2193 a násl. občanského zákoníku), s výjimkou smlouvy o výpůjčce uzavřené s věřitelem na dobu zajištění dluhu převodem vlastnického práva k tomuto vozidlu, nebo smlouvy o výprose (§ 2189 a násl. občanského zákoníku),

jsou daňovým výdajem jen výdaje ve výši náhrady výdajů za spotřebované pohonné hmoty. V těchto případech poplatník sazbu základní náhrady do daňových výdajů uplatnit nemůže.

 

Použije-li podnikatel pro pracovní cestu osobní automobil nezahrnutý do obchodního majetku s přívěsným vozíkem, může v souladu s § 157 zákoníku práce, uplatnit sazbu základní náhrady zvýšenou o 15 %. Výše náhrady za spotřebované pohonné hmoty se nemění.

 

U nákladních automobilů a autobusů se použije sazba základní náhrady pro osobní silniční motorová vozidla,to maximálně do výše sazby základní náhrady vymezené pro zaměstnance odměňovaného platem. Sazba základní náhrady pro osobní silniční motorová vozidla pro r. 2022 činí 4,70 Kč/km.

 

Při výpočtu náhrady za spotřebované pohonné hmoty lze od 1. ledna 2022 vycházet z ceny stanovené vyhláškou MPSV č. 511/2021 Sb., kterou změnila od 12. března 2022 vyhláška č. 47/2022 Sb., od 14. května 2022 vyhláška č. 116/2022 Sb. a od 20. srpna 2022 vyhláška č. 237/2022 Sb.

Ceny pohonných hmot v současné době činí:

a) 44,50 Kč za 1 litr benzinu automobilového 95 oktanů,

b) 51,40 Kč za 1 litr benzinu automobilového 98 oktanů,

c) 47,10 Kč za 1 litr motorové nafty.

d) 6 Kč za 1 kilowatthodinu elektřiny.

 

V této souvislosti je třeba upozornit, že lze použít ceny pohonných hmot vyšší, než kolik uvádí výše uvedená vyhláška. V tomto případě je však poplatník povinen tyto vyšší ceny pohonných hmot doložit doklady o jejich nákupu.

 

Příklad 4

Manželé mají zúžené společné jmění manželů a manžel, podnikající fyzická osoba, používá manželčino auto. Otázkou je, jak postupovat při uplatňování výdajů na pracovní cesty, tj. zda lze uplatnit sazbu základní náhrady a zda může uplatnit do výdajů silniční daň.

Rozhodující pro uplatnění výdajů na pracovní cesty je to, na základě jaké smlouvy manžel auto používá. Manžel může užívat auto manželky buď na základě smlouvy nájemní nebo na základě smlouvy o výpůjčce. Jednalo-li by se o smlouvu nájemní, muselo by být sjednáno nájemné. V tomto případě je třeba pamatovat z hlediska daně z příjmů na § 23 odst. 7, tj. sjednat nájemné v ceně obvyklé. Jednalo-li by se o smlouvu o výpůjčce, jde o smlouvu bezplatnou. Manželovi by vznikl majetkový prospěch, který by byl od daně osvobozen v souladu s § 4a písm. m) bod 1 zákona.

V případě, že si manžel auto najme, uplatní do daňových výdajů výdaje na pracovní cesty podle § 24 odst. 2 písm. k) bod 1 zákona v prokázané výši, tj. doložené dokladem o nákupu pohonných hmot.

Pokud si manžel auto manželky vypůjčí, bude uplatňovat do daňových výdajů výdaje na své pracovní cesty podle § 24 odst. 2 písm. k) bod 3 zákona, to znamená pouze náhradu za spotřebované pohonné hmoty.

Sazbu základní náhrady, nemůže manžel do daňových výdajů uplatnit, a to ani v jednom z uvedených případů.

Jedná-li se o silniční daň, kterou musí uhradit manželka, může si tuto daň uplatnit manžel do svých daňových výdajů podle § 24 odst. 2 písm. u) zákona.

 

Příklad 5

Podnikatel využívá pro podnikání motocykl. Jak to bude s uplatněním výdajů při pracovní cestě uskutečněné motocyklem?

Nebude-li motocykl zahrnutý v obchodním majetku poplatníka, může poplatník jako daňový výdaj uplatnit výdaje spojené s pracovními cestami v souladu s § 24 odst. 2 písm. k) bod 3 zákona. V daném případě bude daňovým výdajem sazba základní náhrady a náhrada výdajů za spotřebované pohonné hmoty.

Bude-li se jednat o motocykl vložený do obchodního majetku podnikatele, daňovým výdajem budou v souladu s § 24 odst. 2 písm. k) bod 1 zákona doložené výdaje spojené s nákupem pohonných hmot.

 

Příklad 6

Podnikatel ke své činnosti používá vlastní osobní automobil, nezahrnutý v obchodním majetku. Podnikatel uvažuje o přestavbě na LPG jako alternativního paliva. V příslušné vyhlášce MPSV však nejsou uvedeny sazby, které by mohl uplatňovat jako výdaj za spotřebované palivo. Otázkou je, zda by mohl účtovat palivo BA-95, případně jakou sazbu LPG by mohl uplatnit.

Bude-li podnikatel používat při pracovních cestách automobil na LPG, je vhodné při uplatnění daňových výdajů vycházet z dokladů o nákupu, kde je cena uvedena.

 

Více již najdete v měsíčníku Poradce 4-5/2022.

 

 



 

 
 
P6 V LEGISLATIVĚ




Částka 132, rozeslaná dne 27. září 2022
283. Nařízení vlády o povolání příslušníků Celní správy České republiky k plnění úkolů Policie České republiky v souvislosti s dočasným znovuzavedením ochrany vnitřních hranic

Částka 131, rozeslaná dne 27. září 2022
280. Sdělení Státní volební komise o vyhlášení a uveřejnění celkových výsledků voleb do zastupitelstev obcí konaných ve dnech 23. a 24. září 2022
281. Sdělení Státní volební komise o vyhlášení a uveřejnění celkových výsledků voleb do Senátu Parlamentu České re-publiky ve volebních obvodech č. 25 Sídlo: Praha 6 a č. 46 Sídlo: Ústí nad Orlicí a č. 64 Sídlo: Bruntál konaných ve dnech 23. a 24. září 2022 (I. kolo)
282. Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení dodatečných voleb do zastupitelstev obcí

Částka 130, rozeslaná dne 27. září 2022
279. Nález Ústavního soudu ze dne 19. července 2022 sp. zn. Pl. ÚS 12/19 ve věci návrhu na zrušení § 129a odst. 3 zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů

Částka 129, rozeslaná dne 27. září 2022
276. Nařízení vlády o maximální částce příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením na chráněném trhu práce
277. Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 389/2011 Sb., o provedení některých ustanovení zákona o pomoci v hmotné nouzi
278. Vyhláška o vydání zlaté mince „Městská památková rezervace Litoměřice“ po 5 000 Kč

Částka 128, rozeslaná dne 22. září 2022
275. Vyhláška o administrativní bezpečnosti a o registrech utajovaných informací

Částka 127, rozeslaná dne 22. září 2022
274. Nález Ústavního soudu ze dne 19. července 2022 sp. zn. Pl. ÚS 30/21 ve věci návrhu na zrušení části bodu 80 přílohy č. 4 nařízení vlády č. 278/2008 Sb., o obsahových náplních jednotlivých živností, ve znění nařízení vlády č. 208/2021 Sb.

Částka 126, rozeslaná dne 22. září 2022
273. Zákon, kterým se mění zákon č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů




 

 
 
CHYBIT ZNAMENÁ PLATIT



KALENDÁŘ Říjen 2022

 

10. říjen

Pondělí (za sobotu 8. 10.)

Zdravotní
pojištění – OSVČ

Odvod zálohy na zdravotní pojištění OSVČ za září 2022, s výjimkou poplatníka v paušálním režimu

(§ 7 odst. 2, § 7a zákona č. 592/92 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění)

17. říjen
Pondělí (za sobotu 15.)

Daň silniční

Připomeňme, že od 1. 7. 2022, resp. od roku 2022 bylo zrušeno placení záloh na daň silniční! Jestlipak jste nenechali v platnosti trvalý příkaz k úhradě (viz zrušení § 10 zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční novelou č. 142/2022 Sb.)

20. říjen
Čtvrtek

Daň z příjmů
– zaměstnavatel

Odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti (z mezd) za září 2022
(§ 38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)

Daň z příjmů
– OSVČ

Zaplacení paušální zálohy na říjen 2022 poplatníka v paušálním režimu, zahrnuje zálohy: na daň z příjmů,
na sociální a zdravotní pojistné (§ 38lk odst. 1, 2 a 5 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)

Sociální pojištění
– zaměstnavatel

Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za září 2022

(§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)

Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za září 2022

(§ 9 odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)

Zdravotní pojištění
– zaměstnavatel

Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za září 2022

(§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění)

Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za září 2022

(§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění)

25. říjen

Úterý

DPH

Podání přiznání plátce k DPH a její zaplacení za září nebo III. čtvrtletí 2022

(§ 99, § 99a, § 101, § 101a zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)

(§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)

Podání kontrolního hlášení plátce za září nebo za III. čtvrtletí 2022

(§ 101e zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)

Podání souhrnného hlášení plátce za září, případně za III. čtvrtletí 2022, o plněních v rámci EU: dodání
nebo přemístění zboží z ČR, dodání zboží prostřední osobou v třístranném obchodu, poskytnutí služby jinde v EU
podle § 9 odst. 1, kterou zdaní příjemce, a přemístění zboží v režimu skladu prodávajícím z ČR

(§ 102 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)

Podání přiznání k DPH identifikované osoby za září 2022, pokud jí vznikla daňová povinnost, a její zaplacení

(§ 99, § 101 odst. 1 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)

(§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)

Podání souhrnného hlášení identifikované osoby za září 2022, o plněních v rámci EU: poskytnutí služby
jinde v EU podle § 9 odst. 1, kterou zdaní příjemce a dodání zboží prostřední osobou v třístranném obchodu

(§ 102 odst. 3 až 5 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)

Daň
z hazardních her

Podání přiznání a zaplacení daně z hazardních her za III. čtvrtletí 2022

(§ 1, § 6 a § 9 zákona č. 187/2016 Sb., o dani z hazardních her)

(§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)

31. říjen

Pondělí

Daně z příjmů
– plátce

Odvod „srážkové“ daně ve smyslu § 36 sražené v září 2022

(§ 38d odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)

Oznámení příjmu plynoucího v září 2022 z ČR nerezidentovi, ze kterého je daň vybírána srážkou podle § 36
(kromě odměn za závislou činnost § 6 odst. 4) (§ 38da zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)

Odvod zajištění daně sraženého v září 2022 ze stanovených druhů příjmů nerezidentů ČR z EU nebo EHP ze zdroje
na území ČR a hlášení o zajištění daně (§ 38e odst. 1, 2 a 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)

 

Sociální pojištění
– OSVČ

Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za říjen 2022, s výjimkou poplatníka v paušálním režimu

(§ 13a odst. 9, § 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)

Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za říjen 2022

(§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)

Zaměstnavatel

Odvod pojistného na zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu
nebo nemoci z povolání za IV. čtvrtletí 2022

(§ 365 zákona č. 262/2006 Sb., „nový“ zákoník práce)

(§ 205d zákona č. 65/1965 Sb., „starý“ zákoník práce, ve znění do 31. 12. 2006)

(§ 12 odst. 3 prováděcí vyhlášky č. 125/1993 Sb.)

DPH

Podání přihlášky k registraci skupiny, která chce být registrována k DPH jako plátce od 1. 1. 2023, nebo žádosti
zrušení či změnu skupinové registrace k 31. 12. 2022, obdobně při přistoupení anebo odstoupení jednotlivých členů skupiny (§ 95a, § 106e, § 106f zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)

Podání přiznání a zaplacení DPH za III. čtvrtletí, resp. za září 2022 uživatele registrovaného k dani v ČR
ve zvláštním režimu jednoho správního místa „OSS – režim mimo EU, režim EU, dovozní režim

(§ 110zb, § 110zc zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)

(§ 135 odst. 3 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)

 

 

 
 

 
DLUHY Z HLEDISKA DANĚ Z PŘÍJMŮ

Z hlediska daně z příjmů je třeba na straně podnikatele dluh zaevidovat, případně zaúčtovat, v momentě obdržení příslušné faktury např. za dodávku zboží či nakoupené služby, nebo uzavření smlouvy. Tento dluh trvá až do okamžiku úplného uhrazení fakturované – sjednané, částky, pokud se smluvní strany nedohodnou jinak. V případech kdy je např. zboží hrazeno hotově v okamžiku jeho dodání (na základě dodacího listu, prodejního paragonu, či jiného řádného daňového dokladu), pak dluh nevzniká.

 

Podnikatel vedoucí účetnictví, vzniklý dluh (např. na základě faktury vystavené z titulu nákupu zboží) zaúčtuje na účet účtové třídy 3 – Zúčtovací vztahy nebo 4 – Kapitálové účty a dlouhodobé závazky, v souladu s účetními předpisy, t.j. vyhláškou č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které jsou podnikateli účtujícími v soustavě podvojného účetnictví, ve znění pozdějších předpisů. Poplatník vedoucí daňovou evidenci dluh zaeviduje do evidence dluhů. Poplatník, který uplatňuje výdaje paušální částkou z dosažených příjmů, evidenci dluhů předepsanou zákonem o daních z příjmů nemá.

Jedná-li se o započtení, započtením se obě pohledávky ruší v rozsahu, v jakém se vzájemně kryjí; nekryjí-li se zcela, započte se pohledávka obdobně jako při splnění. U poplatníka vedoucího daňovou evidenci je pohledávka k zápočtu příjmem zahrnovaným do základu daně (jedná-li se např. o pohledávku vzniklou podnikateli z titulu prodeje zboží) a dluh k zápočtu je z hlediska daně z příjmů daňovým výdajem (jedná-li se např. o dluh vzniklý podnikateli z titulu nákupu zboží). V účetnictví je nutné zaúčtovat pohledávku do výnosů a dluh do nákladů a následně vyrovnat pohledávku s dluhem. Vyhláška č. 500/2002 Sb. v § 58 odst. 3, týkajícím se vzájemného zúčtování stanoví, že za vzájemné zúčtování se nepovažuje účtování o započtení pohledávek ve smyslu občanského zákoníku prostřednictvím rozvahových účtů pohledávek a závazků.

 

Dluhy při přechodu z vedení daňové evidence na vedení účetnictví a naopak

Při přechodu z daňové evidence na vedení účetnictví se podle přílohy č. 3 k zákonu o daních z příjmů základ daně ve zdaňovacím období, ve kterém bylo zahájeno vedení účetnictví, sníží o hodnotu přijatých záloh, hodnotu dluhů, které by při úhradě byly výdajem na dosažení, zajištění a udržení příjmů.

 

Pokud poplatník přechází z vedení účetnictví na daňovou evidenci podle přílohy č. 2 k zákonu, pak se pohledávky a dluhy za kalendářní (hospodářský) rok, v němž poplatník vedl účetnictví, které budou proplaceny v kalendářním roce, ve kterém poplatník vede daňovou evidenci, vyloučí ze základu daně kalendářního roku, ve kterém poplatník zahájí vedení daňové evidence tak, že:

•    pohledávky sníží základ daně (tytéž příjmy se nezdaňují dvakrát – § 23 odst. 4 písm. d) zákona).

•    dluhy zvýší základ daně (tytéž výdaje nelze uplatnit dvakrát – § 24 odst. 1 zákona).

 

Příklad 1

Podnikatel ve zdaňovacím období 2021 vedl daňovou evidenci a v r. 2022 zahájil vedení účetnictví. V daňové evidenci evidoval dluhy ve výši 16 000 Kč za přijaté služby, které zaplatí v r. 2022. K 1. lednu 2022 hodnotu dluhu zaúčtoval na účet 321. Otázkou je, jak postupovat z hlediska daně z příjmů.

Základem daně zdaňovacího období, kdy podnikatel vedl daňovou evidenci, byl rozdíl mezi příjmy a výdaji, protože dluh v té době neuhradil, neměl částku 16 000 Kč v daňových výdajích. Při přechodu na vedení účetnictví se z hlediska daně z příjmů upravuje až následující zdaňovací období, tj. v daném případě období, kdy podnikatel zahájí vedení účetnictví.

Ve zdaňovacím období 2022, ve kterém podnikatel zahájí vedení účetnictví, dluhy ve výši 16 000 Kč základ daně sníží. Při zaplacení příslušného dluhu částka 16 000 Kč sníží hodnotu účtu 321, kam podnikatel k 1. lednu 2022 hodnotu dluhu zaúčtoval, aniž by ovlivnila výsledek hospodaření.

 

Příklad 2

Podnikatel ve zdaňovacím období 2021 vedl účetnictví a v r. 2022 zahájil vedení daňové evidence. Na účtu 321 měl dluhy ve výši 21 000 Kč za přijaté služby, které zaplatí v r. 2022. Otázkou je, jak postupovat z hlediska daně z příjmů.

Základem daně zdaňovacího období, kdy podnikatel vedl účetnictví, byl výsledek hospodaření, upravený případně podle § 23 zákona o daních z příjmů. Jeho součástí byl i náklad ve výši 21 000 Kč. Při přechodu na daňovou evidenci se z hlediska daně z příjmů upravuje až následující zdaňovací období, tj. v daném případě období, kdy podnikatel vede daňovou evidenci.

Ve zdaňovacím období 2022, ve kterém podnikatel vede daňovou evidenci, dluhy ve výši 21 000 Kč základ daně zvýší. Při zaplacení příslušného dluhu bude částka 21 000 Kč evidována v daňové evidenci jako daňový výdaj.

 

Dluhy při ukončení činnosti, přerušení činnosti nebo změně způsobu uplatňování daňových výdajů

 

Poplatník s příjmy podle § 7 nebo § 9 zákona o daních z příjmů, tj. s příjmy ze samostatné činnosti nebo z nájmu, který eviduje dluhy a jedná se o poplatníka vedoucího daňovou evidenci nebo o poplatníka, který vede evidenci příjmů a výdajů z nájmu podle § 9 odst. 6 zákona musí:

•    při ukončení činnosti,

•    přerušení činnosti,

•    při přechodu z uplatňování výdajů ve skutečné výši podle § 24 zákona na paušální výdaje,

základ daně v souladu s § 23 odst. 8 písm. b) zákona snížit o dluhy, které by při úhradě byly výdajem na dosažení, zajištění a udržení příjmů.

 

Příklad 3

Podnikatel, fyzická osoba vedoucí daňovou evidenci, v dubnu letošního roku ukončil podnikání. K datu ukončení podnikání evidoval dluh ve výši 7 000 Kč, a to z titulu nakoupených zásob. Otázkou je, zda podnikatel může v daňovém přiznání základ daně snížit o 7 000 Kč, tj. o hodnotu dluhu.

V souladu s § 23 odst. 8 písm. b) bod 2 zákona podnikatel základ daně o hodnotu dluhu z titulu nakoupení zásob, sníží, protože při jeho úhradě by se jednalo o daňový výdaj.

 

Příklad 4

Pronajímatel, fyzická osoba vedoucí evidenci příjmů a výdajů, v listopadu letošního roku ukončil pronájem domu. K datu ukončení pronajímání domu evidoval dluh ve výši 3 000 Kč, a to z titulu opravy fasády pronajímaného domu. Otázkou je, zda pronajímatel může v daňovém přiznání základ daně o hodnotu dluhu snížit.

V souladu s § 23 odst. 8 písm. b) bod 2 zákona pronajímatel základ daně o hodnotu dluhu z titulu opravy fasády pronajímaného domu, sníží, protože při jeho úhradě by se jednalo o daňový výdaj.

 

Dluhy při uplatňování paušálních výdajů

Ve zdaňovacím období, ve kterém poplatník fyzická osoba bude uplatňovat výdaje paušální částkou z dosažených příjmů, musí pamatovat na § 25 odst. 1 písm. zd) zákona. Ten stanoví, že daňovým výdajem nejsou výdaje spojené s úhradou dluhu, s výjimkou dluhu vzniklého z důvodu pořízení hmotného majetku (§ 26), vzniklého ve zdaňovacím období, ve kterém poplatník uplatňoval výdaje podle § 7 odst. 7 nebo § 9 odst. 4, t.j. paušální částkou z dosažených příjmů, a výdaje spojené s úhradou dluhu, o jehož hodnotu byl snížen výsledek hospodaření nebo rozdíl mezi příjmy a výdaji v některém z minulých zdaňovacích období.

Výjimkou jsou dluhy vzniklé z důvodu pořízení hmotného majetku. Výdaje spojené s pořízením odpisovaného majetku, je možno do daňových výdajů zahrnout prostřednictvím odpisů podle § 26 až 33 zákona o daních z příjmů. V období, kdy poplatník fyzická osoba uplatňuje daňové výdaje paušální částkou z dosažených příjmů, zákon stanoví, že poplatník vede odpisy pouze evidenčně. Důvodem je skutečnost, že paušální výdaje obsahují veškeré daňové výdaje, tedy i odpisy hmotného majetku.

Přejde-li poplatník z uplatňování výdajů paušální částkou na výdaje ve skutečné vynaložené výši, musí základ daně zdaňovacího období, kdy uplatňoval výdaje paušální částkou z dosažených příjmů, zvýšit o hodnotu pohledávek, ale nemůže základ daně tohoto zdaňovacího období snížit o hodnotu dluhů. Bude-li poplatník zvažovat zda je vhodné uplatnit výdaje paušální částkou z dosažených příjmů, musí vždy provést inventarizaci dluhů vzniklých např. z důvodu pořízení zásob či služeb. Pokud by příslušný dluh uhradil až v období, kdy již bude výdaje uplatňovat ve skutečné vynaložené výši, musí příslušné výdaje evidovat jako výdaje nedaňové!

 

Více již najdete v měsíčníku Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále 10-11/2022.

 

 

 
 
BÝT DOBRÝ NESTAČÍ

 
MANIPULACE A MANIPULÁTOŘI

O manipulaci mezi lidmi každý z nás již slyšel. Každý ji zažil, ať už z jedné nebo druhé strany, každý jsme někdy někoho zmanipulovali a většina z nás byla někdy zmanipulovaná. Hm, myslíte, že ne? Tak si zkuste vzpomenout, jak jste naposledy „přesvědčili“ vaše děti nebo partnera, aby udělali to, co chcete vy. A oni to udělali, třebaže v rozporu s vlastními zájmy. Neboť přesně o to při manipulaci jde.

 

KDY HOVOŘÍME O MANIPULACI? O manipulaci mluvíme tehdy, když se od osob vyžaduje, aby něco vykonaly nebo nevykonaly – a to v rozporu s vlastními zájmy. Přitom požadavek není formulován otevřeně, případně osoby, které se snaží získat ostatní pro své cíle, úmyslně lžou. Na první pohled nemusíte mít ten pocit, že vy někým nebo vámi někdo manipuluje. Přeci někdy jde o dobrou věc, tak jaký by s tím mohl být problém? Manipulaci se bude dařit tam, kde lidé nemají jasně vymezené svoje hranice a neumí se chovat přímočaře – nejsou schopni jasně formulovat svoje požadavky, ale hledají všelijaké okliky.

 

JAK MŮŽETE ODHALIT MANIPULACI V KOMUNIKACI? Obvykle ten, kdo manipuluje, mluví o tom, co je dobré a co špatné, co je správné a co není správné, co je slušné a co nepřijatelné. Jako rodiče poměrně často používáme spojení:

„Měl by ses chovat slušně.“

„Neměl by ses druhým posmívat.“

„Není vhodné, když se tolik vyptáváš…“

 

Rodiče mají samozřejmě dobrý úmysl – nabídnout dětem obraz toho, co jsou společenské normy, nepsaná pravidla, jakési všeobecně uznávané hodnoty. Ten dobrý úmysl je nepopiratelný.

Pokud na nás však takto mluví někdo v dospělosti, zřejmě nemá za cíl naši výchovu či poučení o etických normách. Spíše je jeho cílem zabrnkat nám na city, poměrně často vzbudit výčitky svědomí.

 

V případě, že zachytíte a uvědomíte si během komunikace, že vám někdo říká, že byste něco měli udělat, uvědomte si, co prožíváte. Jaké jsou v té chvíli vaše emoce? Co cítíte, když to posloucháte? Je to strach? Že pokud to neuděláte, stane se něco pro vás negativního? Je to hněv? Hněv, že vás někdo tlačí tam, kde jste vůbec nechtěli být? Pokud něco z toho pociťujete, velmi pravděpodobně se vámi druhá strana snaží manipulovat.

 

Klíčem k zachycení manipulativního chování jsou tedy vaše prožívané emoce. Pokud vás kolegovo či partnerovo chování zraňuje, je třeba mu říct: pokud toto děláš, cítím se velmi nepříjemně. Tak mu nejen dáváte najevo, jaký pocit ve vás jeho chování vyvolává, ale zároveň mu dáte prostor zachovat se jinak. A vymezujete svoje hranice.

 

MANIPULACE V ROZHOVORECH – Někdy se lidé ptají, na co by měli být citliví, co přesně jim druhá strana bude říkat, když je bude chtít zmanipulovat. Není jednoduché na tyto otázky odpovědět, protože manipulace někdy přichází úplně nenápadně. A také jsme výchovou a během let zažitými slovními spojeními jaksi méně citliví na projevy manipulace.

 

Obecně by se dalo říci, že mezi nástroje manipulace patří přesvědčování a přemlouvání snažící se na druhou stranu emocionálně apelovat:

-          Na svědomí – „já jsem v životě pro tebe neudělal málo, že?“

-          Příslib odměny nebo reciprocity – něco za něco – „pokud to pro mě uděláš…“

-          Apel na sounáležitost – „jsme jeden tým, všichni bychom měli přiložit ruku k dílu a udělat něco pro konečný výsledek“

-          Důraz na vaše předešlé rozhodnutí – „minule ti to nevadilo a zůstal jsi v práci i přesčas“

-          Využití časového faktoru – „nyní opravdu nemáme čas na debaty, rychle musíme něco udělat“

 

Jakousi vyšší úrovní manipulace jsou vyjádření, která v podstatě znemožňují další komunikaci. Vyjádří jakoby nesmyslnost nebo nereálnost pokračovat v započatém procesu řešení nějakého problému.

 

Jsou to výroky typu:

-          To nebude fungovat.

-          Proč chcete dělat změny?

-          Takto to děláme roky a doteď nebyl problém.

-          Takové návrhy už tu byly a nikdy neprošly.

 

JAK JE MOŽNÉ SE V TAKOVÉ CHVÍLI VYMEZIT A BRÁNIT? Nejefektivnější cestou se jeví přerušit rozhovor nebo diskuzi a pojmenovat opakované používání těchto frází. Vhodné je také ještě před začátkem debaty udělat dohodu o pravidlech, že výroky tohoto typu se používat nebudou.

Konkrétní věci však vždy záleží na kontextu situace. Pokud mi někdo řekne, že bych něco měl/a, zeptám se sama sebe, proč? Jak bych se při tom a v této situaci cítil/a? Mám to dělat, protože to chce prodavačka v obchodě, můj nadřízený, kolega, kamarád nebo můj životní partner? Mám to dělat, protože se to ode mne čeká? Anebo proto, že to sám/sama chci?

 

Když vyhodnotím, že bych to udělal/a pouze kvůli nějaké jiné osobě, je potřeba si odpovědět na otázku, zda mi vztah s touto osobou stojí za to. Samozřejmě, může to být tak, že to pro danou osobu uděláme velmi rádi a ochotně. Pak je všechno OK. Pokud však dojdeme k závěru, že ten vztah není pro nás natolik důležitý jako my sami, tak požadovanou věc v klidu odmítněme.

Možná vás budou jiní vnímat jako nevychovaného, egoistického. Ale sami jste zodpovědní za svoje rozhodnutí, stejně jako za jejich důsledky. My lidé máme poměrně velký problém respektovat rozhodnutí druhých lidí, když se nám na první pohled zdá, že „dělají cavyky“, že prostě nejednají podle toho, co jsme jim řekli.

 

TYPY MANIPULÁTORŮ – Součástí povahových rysů manipulátorů bývá často snížené sebevědomí. Může se však jednat i o nevyzrálou osobnost anebo člověka, který má snížené interpersonální komunikační schopnosti.

 

I když by se nám mohlo zdát, že manipulátor je ten, kdo má navrch, komu se daří vždy lépe než nám, dlouhodobě to tak určitě není. Poměrně často se manipulátorům jiní lidé začnou vyhýbat, protože se v jejich přítomnosti či společnosti necítí dobře. Jako by stále museli být ve střehu a chránit se před jejich manipulováním.

 

Manipulátor dokáže u druhých vyvolat pocit viny za jejich domnělé pochybení. Používá „logická zdůvodnění a morální zásady“, kterými se ohání podle toho, jaký cíl si vytýčil. Umí podivuhodně překroutit skutečnost a úplně zmást osobu, se kterou hovoří.

Manipulátoři často využívají „dvojitou vazbu“. Je to paradoxní komunikace, při níž jsou dvě navzájem si odporující zprávy vysloveny tak, že když vyhovíte jedné, nesplníte druhou. Například vám někdo vyčítá, že jste nevzdělaný, ale současně na vaši otázku, kterou se chcete dozvědět víc, odpoví: „Je to úplně zbytečné něco ti o tom říkat, i tak se v tom nevyznáš!“

Manipulátor dennodenně kritizuje. Nepřímo, nebo úplně otevřeně. I když třeba někteří kritikám nakrátko uniknou, všichni okolo manipulátora, ať dělají, co dělají, představují potenciální terče jeho útoků. Hodí se každá příležitost, zkritizuje například i kvalitu čaje, který jste právě koupili.

Manipulátor dokáže ze sebe dělat i oběť, aby ho ostatní litovali – přehání závažnost nemoci, stěžuje si na pracovní přetížení…

 

MANIPULÁTOR SE SNAŽÍ ZBAVIT ZODPOVĚDNOSTI, pokud ztrácí kontrolu nad řešením nějakého problému. Svaluje odpovědnost na druhé nebo na systém. Styl manipulování souvisí s typem osobnosti. Někdo volí manipulaci předstírající bezmocnost, jiný zase zvolí agresivní styl. Zajímavé je Shostormovo dělení manipulace – ten pojmenovává 9 stylů osobnosti manipulátora:

 

Diktátor – často používá „řekl jsem“, odvolává se na autority, tradici, odkaz předků – je to autoritativní vedoucí. „Tady to tak vždy fungovalo.“

Chudáček – rád by něco udělal, ale nemá na to dost sil, zdůrazňuje svoje handicapy, nepříjemné úkoly „neslyší“, „zapomene“. „Pane vedoucí, vy jste takový hodný člověk, vy to určitě pochopíte“ nebo „Já to opravdu neumím, mohl bys mi…“

Počtář – rychle, snadno a úspěšně si „spočítá“, co je pro něj v dané situaci nejvýhodnější, volí taktiku „cukru a biče“ nebo raději všechno zapomene. „Můžeš mi půjčit 2000 eur? Ne? Tak aspoň sto?“

Břečťan – předstírá závislost na jiných, chce, aby se o něj ostatní starali, má blízko k hypochondrii. „Když mi nepomůžeš, budu mít problém.“ anebo „Když mě opustíš, něco si udělám.“

Drsňák – svoje okolí jednoduše „ukřičí“, manipuluje drzostí a nehoráznou jistotou, má „patent na rozum“. Rezignuje pod tlakem násilí.

Obětavec – nejlepší, nejlaskavější, navenek proklamuje, že nic nechce, alespoň nic pro sebe, to, co dělá, dělá jen pro dobro jiných, nic nechce, ale… jen maličkost, on se „obětuje“ a ne vždy vědomě vybírá daň. Velmi nebezpečná manipulace ze strany nejbližších (rodiče, děti). „Já jsem pro tebe udělal toto, toto, toto. A teď chci od tebe jen…“

Poslední spravedlivý – neustále kontroluje, kritizuje, vyvolává pocity nedostatečnosti, sebe považuje za člověka bez chyb.

Otec-matka – koho si vybere, toho ochrání před vlivy běžného života, sám nejlépe „ví, co je pro jiné nejvhodnější“, svůj omyl nepřipouští.

Mafián – jeho krédem je „Jsem tvoje ochrana, udělám pro tebe dost, nesmíš dělat nic, s čím bych nesouhlasil.“. „Kdo nejde se mnou, jde proti mně.“ „Když se mi postavíš na odpor, zničím tě.“

 

Mgr. Mária Kopčíková

 

Zdroj: • www. portal. cz, www.invisio.sk, otvorenahra.sk

 

* * *

 



 
 
PRÁVĚ VYCHÁZEJÍ MĚSÍČNÍKY A ODBORNÉ PUBLIKACE

 

Poradce, měsíčník č. 3/2023 (VIII/2022)

·         Zákon o inspekci práce s komentářem – komentář

·         Goodwill a oceňovací rozdíl k nabytému majetku

·         DPH u mank, škod a reklamací

·         Nákup a prodej pozemku, nemovitosti u podnikatele

·         Insolvence z hlediska daně z příjmů

·         Účtovaní a vykazování daní u podnikatele

 

Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále(PaM) – měsíčník, č. 10-11/2022 (IX/2022)

·         Nové slevy na pojistném

·         Nová změna srážek ze mzdy

·         Švarcsystém

·         Právní ochrana mladistvých

·         Manažerské vozidlo v roce 2022 - změny ve zdanění

·         Lex Ukrajina v oblasti školství

 

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 10-11/2022 (IX/2022)

·         Změny v ZDP

·         Platební neschopnosti zaměstnavatele – změny

·         Dluhy z hlediska daně z příjmů

·         Nemovité věci – příjem z prodeje a z vypořádání spoluvlastnictví

·         Management pohledávek

·         Zdaňované příjmy pojištěnce a zdravotní pojištění

·         Dodání elektřiny, plynu, tepla a DPH

·         Prodej stavby plátcem – čtyři různé režimy DPH

 

Daně, účetnictví, vzory a případy – (DÚVaP) – měsíčník, č. 10-11/2022 (VIII/2022)

·         Dědické právo

·         Automobil v podnikání firemní a najatý

·         Dohadné položky – daňový dopad

 

1000 řešení – měsíčník č. 9-10/2022 (VIII/2022)

·         Cestovní náhrady

·         Vstupní cena

·         Daně v praxi

·         Postupy účtování

·         Zaměstnávání

·         Veřejný sektor

 

 

ODBORNÉ TEMATICKÉ PUBLIKACE, KTERÉ VÁM POMOHOU V PODNIKÁNÍ V ČASE PANDEMIE

 

1. 100 otázek a odpovědí Pandemický zákon s komentářem, OSVČ (komentář k pandemickému zákonu a související příklad, OSVČ z pohledu daní, odvodů a ukončení podnikání)

2. Ústava České republiky (úplná znění Ústavy České republiky a volebních zákonů po posledních novelách)

3. 100 otázek a odpovědí Cestovní náhrady, Společnost s.r.o. (příklady z praxe týkající se cestovních náhrad, stravování zaměstnanců, automobilu v podnikání a vzniku, zániku společnosti s.r.o., využití zisku a řešení ztráty ve spol. s.r.o.)

4. 100 otázek a odpovědí Kurzarbeit, Odpočet DPH (příklady z praxe se v první kapitole týkají částečné práce, poskytování příspěvků, zaměstnávání, příspěvků pro podnikatele a ve druhé kapitole odpočtu DPH v poměrné a krácené výši)

5. 100 otázek a odpovědí Pracovní volno, Zaměstnávání (první kapitola obsahuje článek s praktickými příklady, které se týkají různých typů pracovního volna, například dovolené, překážek v práci, pracovní volno bez náhrady mzdy a druhá kapitola obsahuje otázky týkající se pracovního poměru a inspekce práce)

6. Účetní závěrka podnikatelů za rok 2021 (komplexní informace potřebné při sestavování účetní závěrky podnikatelů za rok 2021)

7. 100 otázek a odpovědí Účetní závěrka, Zdaňování zahraničních příjmů (první kapitola obsahuje příklady z praxe týkající se sestavování účetní závěrky a druhá kapitola správné postupy při zdaňování zahraničních příjmů)

8. Daňová přiznání FO a PO za rok 2021, Roční zúčtování příjmů a daňového zvýhodnění za rok 2021 (komplexní informace potřebné při podávání daňového přiznání a ročního zúčtování příjmů, včetně změn, které nastaly)

9. Pomocník mzdové účetní k 1. 1. 2022 (přehled parametrů, sazeb, vzorových výpočtů … z oblasti mezd a platů)

10. Daňový průvodce – Zákony 2022 po novelách (daň z příjmů, daňový řád, DPH, rezervy, mezinárodní spolupráce při správě daní, elektronická evidence tržeb)

11. 100 otázek a odpovědí Zdravotní pojištění po novele (zákon o pojistném na veřejné zdravotní pojištění s komentářem a příklady)

12. Souvztažnosti pro podnikatele 2022(přehled základních účetních souvztažností pro podnikatelské subjekty a to dle ČÚS a syntetických účtů)

13. Živnostenský zákon s komentářem (živnostenský zákon s komentářem v rámci všech změn a novinek)

14. Daňové a nedaňové výdaje A-Z 2022 (výdaje, které lze uplatnit do daňových výdajů a výdaje nedaňové v abecedním pořadí)

15. 100 otázek a odpovědí Nemovitosti, Lex Ukrajina (praktická řešení na témata nemovitosti v podnikání z daňového a účetního hlediska a ukrajinští zaměstnanci a uprchlíci; přidaná nová kapitola Zákony, právní předpisy)

16. 100 otázek a odpovědí Zaměstnávání, DPH v praxi (problematika zaměstnávání a DPH řešena prostřednictvím dotazů a odpovědí; aktualizované zákony, vyhlášky a nařízení)

17. Vzory smluv, žalob a podání 2022 (aktualizované nejvíce používané vzory smluv, žalob a podání z oblasti občanského a obchodního práva, pracovněprávních vztahů, daňového a správního řízení, trestního práva, exekucí, soudních sporů a stavebního práva)

 


PŘIPRAVUJEME


Poradce, měsíčník č. 4-5/2023 (X/2022)

·         Zákon o zpracování osobních údajů s komentářem – komentář

·         Zákon o důchodovém pojištění s komentářem - komentář

·         Sankce v daňovém řízení ve vazbě na průběžně se zvyšující reposazbu 2022

·         Prodej zboží prostřednictvím e-shopu

·         Pracovnělékařské prohlídky řidičů

 

Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále(PaM) – měsíčník, č. 12/2022 (X/2022)

·         Ztráta na výdělku - valorizace

·         Platby státu zdravotním pojišťovnám a odpočty po změně

·         Nové limity pro daňové příspěvky na stravování

·         Platové poměry zaměstnanců ve VS - změny

·         Novela vyhlášky o základním vzdělávání

·         Kybernetická bezpečnost - změny

 

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 12/2022 (X/2022)

·         Vybrané benefity z hlediska ZDP

·         Paušální výdaje poplatníků pro účely DPH

·         Změna zdaňovacího období pro účely DPH

·         Význam lhůt pro personální práci

 

Daně, účetnictví, vzory a případy – (DÚVaP) – měsíčník, č. 12/2022 (X/2022)

·         Nemoc a další překážky v práci na straně zaměstnance ve ZP

·         Účtování zahraniční organizační složky

·         Hmotný a nehmotný majetek z pohledu ZDP

 

 

NOVINKY

 

Aktualizace IV/3 (IX/2022)

·         Zákon o zadávání veřejných zakázek

·         Katastrální zákon

 

Aktualizace I/5 (IX/2022)

·         Zákon o provádění mezinárodních sankcí

·         Vyhláška o změně sazby základní náhrady za používání silničních motorových vozidel ...

 

Aktualizace III/5 (IX/2022)

·         Zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění

·         Nařízení vlády č. 341/2017 Sb. o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě

·         Nařízení vlády č. 304/2014 Sb. o platových poměrech státních zaměstnanců

·         NAŘÍZENÍ VLÁDY č. 256/2022 Sb. o úpravě náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti vzniklé pracovním úrazem nebo nemocí z povolání a o úpravě náhrady nákladů na výživu pozůstalých podle pracovněprávních předpisů (nařízení o úpravě náhrady)

 

Aktualizace VI/5 (IX/2022)

·         Zákon o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí

·         Zákon o právu na informace o životním prostředí

·         Zákon o obalech a o změně některých zákonů (zákon o obalech)

·         Vyhláška o přípustné úrovni znečišťování a jejím zjišťování a o provedení některých dalších ustanovení zákona o ochraně ovzduší

 

Aktualizace V/3 (IX/2022)

·         Zákon o svobodném přístupu k informacím

·         Vyhláška o základním vzdělávání a některých náležitostech plnění povinné školní docházky

 

Aktualizace VI/4 (VIII/2022)

·         Energetický zákon

 

Aktualizace III/4 (VIII/2022)

·         Zákon o důchodovém pojištění

·         Zákon o organizaci a provádění sociálního zabezpečení

 

 

ZÁKONY 2022 (Podzimní akce: 30 % sleva na Zákony 2022)

 

 

ZÁKONY IA (daňové)

·         Správa daní

·         Daně z příjmů

·         Daň z přidané hodnoty

·         Silniční daň

·         Spotřební daně

·         Daň z nemovitosti

·         Rozpočtová pravidla

 

ZÁKONY IB (účetní)

·         Účetnictví

·         Související předpisy

 

ZÁKONY IIA (občanské, obchodní)

·         Občanský zákoník

·         Obchodní korporace

·         Občanský soudní řád

·         Živnostenské podnikání

 

ZÁKONY IIB (trestní)

·         Trestní právo

·         Právní pomoc • Policie ČR

·         Správní právo• Střelné zbraně

 

ZÁKONY IIC (exekuce, ochrana spotřebitele)

·         Exekuce

·         Insolvenční řízení

·         Ochrana spotřebitele

·         Notářský řád • Advokacie

 

 

ZÁKONY IIIA (pracovněprávní)

·         Zákoník práce

·         Mzdové a platové předpisy

·         Předpisy k zaměstnanosti

·         Požární ochrana a BOZP

 

ZÁKONY IIIB (odvody)

·         Sociální zabezpečení

·         Důchodové a nemocenské pojištění

·         Zdravotní pojištění

 

ZÁKONY IV (stavební, katastrální)

·         Stavební zákon • Katastr nemovitostí

·         Požární bezpečnost

·         Pozemkové úpravy

 

ZÁKONY V (veřejná správa, školství)

·         Územní celky a členění státu

·         Organizace veřejné správy

·         Veřejná správa ve vztahu k občanům

·         Školy a školská zařízení

 

ZÁKONY VIA (životní prostředí)

·         Životní prostředí • znečištění

·         Ochrana přírody a krajiny

·         Ochrana ovzduší a vod

·         Integrovaná prevence

·         Ekologické zemědělství

·         Ochrana půdy a rostlin

 

ZÁKONY VIB (odpady, obaly)

·         Odpady a obaly • hospodaření

·         Energetická náročnost budov

·         Podnikání v energetice

·         Podporované zdroje energie

·         Průmyslové havárie

 

 

 

 




Všechny publikace a tematické balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), e-mailem: abo@i-poradce.cz nebo zakoupit prostřednictvím e-shopu.

RÁDI ZODPOVÍME VAŠE DOTAZY NA VŠECH UVEDENÝCH TELEFONNÍCH ČÍSLECH V ČASE OD 9,00 DO 15,00 HOD. A PROSTŘEDNICTVÍM E-MAILU.

Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.

E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
  • Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
  • Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
MK Media, s.r.o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 36419176
DIČ: 2021832285
IČ DPH: SK2021832285
 
   
 
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 15012/L.

 

 


V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu
s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.

Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015
Untitled Page