Mzdy letos navyšuje 85 procent výrobních firem

08.04.2025 Mzdy zaměstnancům letos v Česku zvyšuje 85 procent výrobních, velkoobchodních a logistických firem. Průměrné zvýšení činí 4,8 procenta, což je méně než loňských 5,5 procenta. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Hofmann Personal, kterého se zúčastnilo 255 respondentů z řad personalistů mezi výrobními, velkoobchodními a logistickými firmami v Česku s více než stovkou zaměstnanců. "Je pozitivní, že podniky navyšují mzdy, i když tempo růstu je nižší než průměr celé ekonomiky. Podle dat Českého statistického úřadu se meziročně průměrná nominální měsíční mzda v ekonomice zvýšila o 7,2 procenta. Spotřebitelské ceny se za toto období zvýšily o tři procenta, reálně tak mzda vzrostla o 4,2 procenta. Zaměstnanci ve zkoumaných podnicích si tak reálně si polepšili o 1,8 procenta," uvedla ředitelka Hofmann Personal Gabriela Hrbáčková.
Nižší stavy zaměstnanců hlásí 28 procent firem. Naopak 21 procent podniků uvádí, že letos zaměstnance přibíralo. Podle úřadu práce míra nezaměstnanosti vzrostla meziročně o 0,3 procentního bodu na 4,3 procenta v lednu 2025. To naznačuje, že pracovní trh dokáže propouštěné pracovníky dobře absorbovat. "I když téměř třetina firem hlásí nižší stavy, na celkové nezaměstnanosti se tento trend výrazně neprojevuje. Zaměstnanci si nacházejí nové uplatnění, což ukazuje na přetrvávající poptávku po pracovní síle," doplnila Hrbáčková.
Průzkum ukázal na to, že zhoršení ekonomické situace očekává především 27 procent firem s německým vlastníkem, a to kvůli obavám z možné krize v Německu. Největší obavy z poklesu poptávky mají podniky v automobilovém a lehkém průmyslu, stejně jako větší firmy s více než 500 zaměstnanců. Firmy z velkoobchodu, logistiky a služeb, které rovněž očekávají zhoršení ekonomické situace, za hlavní příčinu svých obav považují inflaci.
reklama
I přes propouštění většina firem, 62 procent, stále čelí nedostatku určitých typů zaměstnanců, zejména kvalifikovaných dělníků. Data úřadu práce ukazují změny ve struktuře nezaměstnaných podle délky setrvání v jeho evidenci. Podíl těch, kteří jsou bez práce méně než tři měsíce, na celkovém počtu nezaměstnaných klesl o 3,6 procentního bodu na 33,2 procenta. Naopak podíl uchazečů, kteří jsou v evidenci více než rok, vzrostl o 2,3 procentního bodu na 30,7 procenta.
Průměrná mzda v Česku se v loňském roce zvýšila meziročně o 7,1 procenta na 46 165 korun. Lidem tak v průměru na výplatní pásce přibylo 3044 korun. Reálně po zohlednění inflace průměrná mzda po předchozích dvou letech poklesu loni vzrostla o 4,6 procenta, vyplývá z dat Českého statistického úřadu. Obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Stejné peníze pro pokladní v Praze i na Moravě

17.08.2020 Pracovník České pošty v Olomouci musí za rozvážení zásilek dostat stejnou mzdu jako jeho kolega v Praze. Podle rozsudku Nejvyššího soudu z konce července nemůže vedení státního podniku zaměstnancům za stejnou práci dávat různě vysokou mzdu jen proto, že třeba pražský pošťák v hlavním městě platí vyšší nájemné.
(Zdroj: ihned.cz)

O část příjmů přišlo 40 procent domácností

14.08.2020 Téměř 40 procent českých domácností ztratilo podle nejnovějšího průzkumu České bankovní asociace vlivem koronaviru část svých příjmů, čtyři procenta přišla dokonce o všechny příjmy. Dopady pandemie a souvisejících vládních opatření však podle poradkyně asociace pro finanční vzdělávání Heleny Brychové zatím kritické nejsou. Rozhodne o nich až podzim.
"Díky státní podpoře, třeba v podobě kurzarbeitu, si firmy udržely zaměstnanost. Svůj podíl na tom mají i lidé, protože si vytvořili rezervy a nedělali unáhlená rozhodnutí, která mohla jejich situaci ztížit," přiblížila poradkyně České bankovní asociace (ČBA) Helena Brychová, proč zatím nejsou dopady koronaviru tak silné.
Důležité podle ní také bylo, že Češi omezili svou spotřebu, a tím si své úspory udrželi. Ze 40 procent domácností s výpadkem příjmů pak 4 procenta přišla o práci či jiný způsob přísunu peněz úplně. O vývoji podle Brychové rozhodnou především podzimní události.
(Zdroj: aktualne.cz)

Zrušení daně z nabytí nemovitosti se komplikuje

14.08.2020 Vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti se vrací ze Senátu do Sněmovny. Senát v něm chce pozměňovacím návrhem opravit legislativní chyby v té části předlohy, která zachovává možnost odpočtu úroků z hypotéky od základu daně z příjmů.
Cíl návrhu, zrušení daně z nabytí, však pozměňovací návrh zachovává, stejně jako možnost odpočtu úroků. Předlohu tak dostane opět Sněmovna, která o ní rozhodne pravděpodobně až v září.
Vláda původně spolu se zrušením daně navrhla, aby si u nových úvěrů na bydlení poskytnutých po 1. lednu 2022 nemohli kupující odečítat zaplacené úroky od základu daně z příjmů. Kritizovali to hlavně opoziční poslanci. Sněmovna poté při závěrečném schvalování přijala pozměňovací návrh, který odpočty zachovává. Snižuje však nejvyšší možnou částku z nynějších 300 000 korun na polovinu.
(Zdroj: aktualne.cz)

Pokuty za nepodaná daňová přiznání budou letos extrémní

12.08.2020 Na odevzdání daňového přiznání zbývá pár dní. Tentokrát už opravdu, upozorňují úřady. Nejpozději do 18. srpna musí být "růžové" formuláře odevzdané. Kvůli pandemii se nejzazší limit už dvakrát odsouval. Proto lidé, kteří je nestihnou podat včas ani tentokrát, musí počítat s pokutou. Vyšší než obvykle.
Je to celé trochu chaos. Kvůli koronavirovým opatřením neplatí běžné daňové termíny, na které jsou všichni zvyklí.
Zákonná lhůta pro podání daňového přiznání k daním z příjmů byla sice i letos do 1. dubna, ale protože se poplatníkům daně z příjmů fyzických a právnických osob promíjí pokuta za pozdě podané přiznání i úrok za pozdě zaplacenou daň, toleruje finanční úřad podání přiznání do 18. srpna. První prodloužení termínu přitom hovořilo jen o konci června.
(Zdroj: aktualne.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Jana
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner