Novela zákoníku práce
17.03.2025
Poslanecká sněmovna jednomyslně schválila novelu zákoníku práce, jejímž hlavním cílem je zvýšit flexibilitu pracovněprávních vztahů. Novela posiluje konkurenceschopnost zaměstnavatelů, současně však zachovává ochranu práv zaměstnanců. Zlepšuje také postavení rodičů vracejících se z rodičovské dovolené a podporuje lepší slaďování pracovního a rodinného života.
• Silnější ochrana rodičů na pracovním trhu
Mezi klíčové změny patří opatření na podporu slaďování pracovního a rodinného života rodičů malých dětí. Novela zákoníku práce nově umožní zaměstnancům na rodičovské dovolené vykonávat u stejného zaměstnavatele stejnou práci jako před jejím čerpáním, a to na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce. Zároveň se zavádí garance návratu na původní pracovní pozici a stejné pracoviště pro zaměstnance, kteří se vrátí z rodičovské dovolené před dosažením dvou let věku dítěte.
• Flexibilnější rozvázání pracovního poměru
Novela přináší změny také v pravidlech pro podání výpovědi z pracovního poměru. Nově začne výpovědní doba běžet již dnem doručení výpovědi druhé straně. Díky této úpravě budou moci zaměstnanci rychleji nastoupit na nové pracovní místo a zaměstnavatelé získají možnost obsadit uvolněnou pozici v kratším časovém horizontu.
• Zkrácení výpovědní doby
Další novinkou je zkrácení výpovědní doby na jeden měsíc v případech, kdy je výpověď dána z důvodu porušení pracovní kázně zaměstnancem nebo pokud zaměstnanec nesplňuje zákonné předpoklady či požadavky zaměstnavatele pro výkon dané práce.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
Důchodový věk se bude zvyšovat dle dožití
21.11.2023
Změnu systému musíme provést co nejdříve, jinak se naše děti férového důchodu nedočkají a ve stáří se budou muset postarat samy o sebe. Takový cíl má důchodová reforma, s níž přišlo MPSV. Konkrétní opatření jsme představili už na jaře. Nyní se posouváme do další fáze zavedení klíčových změn, které jsou součástí širší legislativy. Zítra bude předloha odeslána do meziresortního připomínkového řízení. Její součástí je například navázání hranice odchodu do důchodu na věk dožití, ale i celá řada dalších významných kroků, které podpoří rodiny.
„Nikdo už dnes nemůže pochybovat o tom, že musí přijít jasné a koncepční změny důchodového systému, které zajistí férové důchody nejen dnešním seniorům, ale i budoucím generacím. Už se nám podařilo zatáhnout za záchrannou brzdu. Prosadili jsme nové podmínky pro předčasné starobní důchody a změny v oblasti valorizací. Nyní přicházíme s rozsáhlejší úpravou, na kterou zatím nikdo jiný neměl odvahu. Bez důchodové reformy by hrozilo, že současný průběžný penzijní systém přestane fungovat,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Podrobnosti k důchodové reformě včetně předpokládané účinnosti všech opatření a jejich dopadů na jednotlivé skupiny lidí jsou přehledně k dispozici na webu MPSV.
Důchodový věk bude transparentní
Navržená úprava naváže důchodový věk na transparentní demografické ukazatele, tedy věk dožití. Cílem je, aby pro budoucí generace byla udržována průměrná délka výplaty starobního důchodu přibližně po dobu 21,5 let. „Informace o důchodovém věku bude každému známa při dosažení 50 let. Tedy vždy s dostatečným předstihem, aby lidé věděli, s čím mohou počítat, a zároveň nebyla ohrožena relevance výpočtu důchodového věku pro danou generaci,“ vysvětlil ministr Jurečka.
B
(Zdroj: https://moneymag.cz/duchody-penze/)
Od prosince půjde vyřizovat příspěvky na bydlení plně digitálně
21.11.2023
Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) oznámil, že od prosince bude možné plně digitálně vyřizovat příspěvky na bydlení. Digitalizace má zjednodušit celý proces a přiblížit sociální systém klientům. Jurečka to řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové televize Prima CNN News.
Úřady práce vyplatily v září letošního roku přibližně 272 400 příspěvků na bydlení, což je nárůst oproti předchozímu roku, kdy bylo vyplaceno 188 300 těchto dávek. Stínový ministr práce Aleš Juchelka z hnutí ANO varoval před růstem počtu příjemců příspěvků kvůli možnému zdražování energií. Jurečka vysvětlil, že od prosince budou příspěvky na bydlení spravovány v jednotném systému dávek, podobně jako rodičovský příspěvek. Digitální vyřizování žádostí bylo dosud nemožné, ale od prosince by mělo být plně elektronické.
Příspěvek na bydlení mohou žádat domácnosti, jejichž příjem nestačí na zaplacení přiměřeného bydlení, a to do 30 % příjmu. Dávka odpovídá rozdílu mezi výdaji na bydlení a státem stanovenými normativy a 0,3násobkem příjmu. Normativní strop pro výpočet dávek byl zvýšen, což vedlo ke zvýšení podpory. V září bylo vyplaceno 272 390 příspěvků na bydlení, přičemž úřady práce poskytly 1,72 miliardy korun. Průměrná dávka činila 6304 korun.
B
(Zdroj: https://eurozpravy.cz)
Důchodový věk se bude zvyšovat dle dožití
16.11.2023
Každý se konkrétní věk dozví až při dosažení 50 let. Změnu systému musíme provést co nejdříve, jinak se naše děti férového důchodu nedočkají a ve stáří se budou muset postarat samy o sebe. Takový cíl má důchodová reforma, s níž přišlo MPSV. Konkrétní opatření jsme představili už na jaře. Nyní se posouváme do další fáze zavedení klíčových změn, které jsou součástí širší legislativy. Předloha bude odeslána do meziresortního připomínkového řízení. Její součástí je například navázání hranice odchodu do důchodu na věk dožití, ale i celá řada dalších významných kroků, které podpoří rodiny.
„Nikdo už dnes nemůže pochybovat o tom, že musí přijít jasné a koncepční změny důchodového systému, které zajistí férové důchody nejen dnešním seniorům, ale i budoucím generacím. Už se nám podařilo zatáhnout za záchrannou brzdu. Prosadili jsme nové podmínky pro předčasné starobní důchody a změny v oblasti valorizací. Nyní přicházíme s rozsáhlejší úpravou, na kterou zatím nikdo jiný neměl odvahu. Bez důchodové reformy by hrozilo, že současný průběžný penzijní systém přestane fungovat,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podrobnosti k důchodové reformě včetně předpokládané účinnosti všech opatření a jejich dopadů na jednotlivé skupiny lidí jsou přehledně k dispozici na webu MPSV.
S
Do předčasného důchodu loni zamířil rekordní počet lidí
16.11.2023
Počet příjemců starobního důchodu v Česku se v roce 2022 meziročně snížil o 11 tisíc na 2,37 milionu osob. Ze 104 tisíc nově přiznaných starobních důchodů jich 45 tisíc bylo přiznáno lidem před dosažením řádného věku odchodu do důchodu. Průměrná výše starobního důchodu v prosinci 2022 činila 18 098 Kč, tedy meziročně o 2 645 Kč více. „Starobní důchod pobíralo 2,37 milionu osob, což představovalo většinu všech důchodců.
Dále 414 tisíc osob pobíralo invalidní důchod, 24 tisíc samostatně vdovský nebo vdovecký důchod a 39 tisíc sirotčí,“ uvedla Helena Chodounská z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ. „Průměrná výše nově přiznaného předčasného starobního důchodu v roce 2022 dosáhla 18 221 Kč, byla tedy o 2 220 Kč nižší, než při dosažení řádného důchodového věku,“ sdělila Markéta Pištorová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.
S