Průměrná mzda v ČR loni vzrostla o 7,1 procenta
07.03.2025
Průměrná mzda v Česku se v loňském roce zvýšila meziročně o 7,1 procenta na 46 165 korun. Lidem tak v průměru na výplatní pásce přibylo 3044 korun. Reálně po zohlednění inflace průměrná mzda po předchozích dvou letech poklesu loni vzrostla o 4,6 procenta. Reálně se zvýšila také za čtvrté čtvrtletí. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.
Dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Za čtvrté čtvrtletí průměrná mzda v Česku stoupla meziročně o 7,2 procenta na 49 229 korun. V meziročním srovnání to bylo o 3322 korun víc. Spotřebitelské ceny se ve stejném období zvýšily o 2,9 procenta, reálně tak průměrná mzda vzrostla o 4,2 procenta. Částka směřující na mzdy byla ve čtvrtém čtvrtletí meziročně vyšší o 7,4 procenta, zaměstnanců přitom přibylo o desetinu procenta. Medián mezd, tedy hodnota, proti které má polovina zaměstnanců mzdu vyšší a polovina nižší, vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí meziročně o 4,2 procenta na 41 739 korun. U mužů byl 45 004 korun a u žen 38 643 korun.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Důchody 2023 a valorizace?
03.03.2023
Zachování současného způsobu valorizace důchodů by podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) znamenalo v příštích deseti letech celkové zatížení pro státní rozpočet zhruba 600 miliard korun povinných výdajů.
Vládní návrh by toto zatížení snížil na zhruba 316 miliard korun, uvedl dnes ministr při nočním pokračování sněmovní schůze, která byla zahájena před 38 hodinami.
Vládní novela počítá s tím, že průměrný měsíční důchod vzroste od června o 760 korun místo o předpokládaných 1770 korun, jak by to bylo podle nyní platných zákonných pravidel. Stát podle důvodové zprávy ušetří za letošek 19,4 miliardy korun a příští rok 33 miliard korun...
B
Kdy je nutné podat přiznání a jak získat příjemný bonus
03.03.2023
Penzisté, studenti nebo lidé na rodičovské dovolené si často přivydělávají, aby zlepšili svoji finanční situaci. Zda budou muset letos vyplnit daňové přiznání, záleží na výši jejich příjmu a způsobu, jakým si peníze vydělali.
A také na tom, zda chtějí získat z loňské brigády něco navíc. Zjistěte, kdo musí růžový formulář vyplnit, a koho se naopak daňová povinnost letos netýká.
Daňové přiznání musí podávat každý student, penzista nebo ženy a muži na rodičovské, kteří si loni přivydělávali více brigádami současně...
B
Vyšší školkovné i výhodnější dary pro Ukrajinu. Tyto daňové slevy vám ušetří peníze
03.03.2023
Letos si Češi odečtou z daní více peněz než loni. Slevy na poplatníka a školkovné jsou totiž vyšší, u darů zase byla prodloužena platnost mimořádného "covidového" limitu. Daňoví experti radí, co všechno vám sníží daňovou povinnost a kolik vám loni poskytnutá finanční pomoc Ukrajině ušetří peněz.
Daňové slevy snižují přímo vypočtenou daň z příjmu. Daňové odpočty snižují daňový základ – každá tisícikoruna daňového odpočtu přináší daňovou úsporu ve výši 150 korun. Jaké slevy a odpočty mohou lidé využít?
B
Vláda chce připravit koncepční změny v systému sociálních dávek
02.03.2023
Pomoc plánuje cílit adresně "ve vhodných případech". Nepočítá už s udržením nynějšího valorizačního vzorce pro navyšování penzí. Škrtá také slib snížit případně sociální odvody zaměstnavatelům či znovu započítávat dobu studia do nároku na penzi. Vyplývá to z aktualizovaného programového prohlášení, které pětikoaliční kabinet dnes schválil. Sociální kapitola zůstává téměř beze změn.
"Budeme klást ještě větší důraz na co nejlepší zacílení sociální pomoci. Naším cílem je, aby stabilizace veřejných financí nezhoršila situaci občanů, kteří se bez pomoci státu neobejdou," řekl na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj v programovém prohlášení nejde o "zásadní revoluční změny", ale spíš o úpravy a upřesnění termínů.
Vláda chtěla svůj program upravit kvůli snaze zbrzdit zadlužování státu a kvůli dopadům války na Ukrajině a energetické krizi. V aktualizované verzi slibuje ve spolupráci s Národní ekonomickou radou vlády (NERV) a Národní rozpočtovou radou (NRR) úpravy na příjmové i výdajové straně. NERV už loni navrhla ke zmírnění deficitů změnu valorizací důchodů, zrušení výchovného, omezení předčasných penzí, zkrácení rodičovské či snížení podpor v nezaměstnanosti. Kromě vyškrtnutí cíle "udržet stávající valorizační mechanismus" důchodů se v prohlášení tato doporučení neobjevila.
Slovní spojení "rozpočtové úspory" vláda nahradila slovy "stabilizace veřejných financí". Do sociální kapitoly přibyl plán připravit koncepční změny systému dávek. Kabinet doplnil i větu, že "stát bude ve vhodných případech klást větší důraz na adresné cílení sociální pomoci"...
B