Průměrná mzda v ČR loni vzrostla o 7,1 procenta
07.03.2025
Průměrná mzda v Česku se v loňském roce zvýšila meziročně o 7,1 procenta na 46 165 korun. Lidem tak v průměru na výplatní pásce přibylo 3044 korun. Reálně po zohlednění inflace průměrná mzda po předchozích dvou letech poklesu loni vzrostla o 4,6 procenta. Reálně se zvýšila také za čtvrté čtvrtletí. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.
Dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Za čtvrté čtvrtletí průměrná mzda v Česku stoupla meziročně o 7,2 procenta na 49 229 korun. V meziročním srovnání to bylo o 3322 korun víc. Spotřebitelské ceny se ve stejném období zvýšily o 2,9 procenta, reálně tak průměrná mzda vzrostla o 4,2 procenta. Částka směřující na mzdy byla ve čtvrtém čtvrtletí meziročně vyšší o 7,4 procenta, zaměstnanců přitom přibylo o desetinu procenta. Medián mezd, tedy hodnota, proti které má polovina zaměstnanců mzdu vyšší a polovina nižší, vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí meziročně o 4,2 procenta na 41 739 korun. U mužů byl 45 004 korun a u žen 38 643 korun.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Sněmovna schválila opakování tzv. milostivého léta v exekucích
02.06.2022
Někteří dlužníci v exekuci zřejmě znovu dostanou šanci splatit vymáhané peněžité závazky bez úroků nebo penále. Předpokládá to vládní předloha, kterou schválila Sněmovna zrychleně už v úvodním kole.
Hlasovalo pro ni 152 ze 153 přítomných poslanců, proti nebyl nikdo. Opakování takzvaného milostivého léta bude trvat tři měsíce od září. Umožní lidem zbavit se vymáhaných dluhů u veřejných institucí a státních či polostátních firem. Předlohu nyní dostanou k posouzení senátoři.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Na seznam nespolehlivých plátců DPH bylo zařazeno cca 32 000 firem a podnikatelů
02.06.2022
Na seznam nespolehlivých plátců daně z přidané hodnoty (DPH) bylo v Česku zařazeno zhruba 32.000 firem a podnikatelů, někteří již několikrát. V samotném květnu přibylo přes 400 nespolehlivých plátců. Zhruba 17.500 nespolehlivých plátců DPH má sídlo v Praze, přičemž pětina z nich sídlí pouze na deseti adresách.
V Brně na pěti adresách sídlí více než třetina všech nespolehlivých plátců DPH, kteří mají sídlo v Brně. Jde o 1262 firem z více než 3500. Vyplývá to z analýzy CRIF, o které společnost informovala v tiskové zprávě. Z analýz dále vyplývá, že zařazení firem do registru nespolehlivých plátců DPH pro většinu z nich znamená konec podnikání. " Za nespolehlivou je považována firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň alespoň 500.000 Kč, a také podnik podezřelý z účasti na podvodu. Za nespolehlivého plátce může být označena i společnost, která opakovaně neplní lhůty pro povinná podání. Nespolehlivou osobou se na základě rozhodnutí správce daně může stát fyzická i právnická osoba. Jde buď o subjekty, které nejsou plátci DPH a závažným způsobem poruší povinnosti vztahující se ke správě daně, nebo o subjekty, jež přestaly být plátcem DPH v okamžiku, kdy byly uvedeny v registru nespolehlivých plátců DPH.
S
Na zaplacení daně z nemovitých věcí zbývá jen několik dnů
26.05.2022
Nejpozději dnes by měly do schránek dorazit poslední obálky se složenkou na zaplacení daně z nemovitých věcí na rok 2022. Finanční správa jich letos rozeslala celkem 2,8 miliónu. Lhůta pro uhrazení daně či její první splátky končí 31. května. Co dělat, pokud jste složenku neobdrželi a jaká hrozí sankce v případě pozdní úhrady?
„Pokud jste složenku doposud neobdrželi, v první řadě si zkontrolujte, zda jste se nepřihlásili k zasílání údajů pro placení daně prostřednictvím e-mailu či zda nebyly informace o placení zaslány do datové schránky,“ upozorňuje Jana Melicharová z daňově poradenské společnosti KODAP. „Jestliže vám složenka ani informace o placení jinou z dalších možností nedorazila, kontaktujte územní pracoviště místně příslušného finančního úřadu,“ dodává Jana Melicharová, podle které to může být dáno například opožděným ohlášením změny v adrese bydliště či například změnou příjmení, kdy se pak nedoručené složenky vracejí zpět. Složenka pochopitelně nedorazí těm, kteří platí daň prostřednictvím SIPO nebo je jejich vypočtená daň do částky 30 korun. Tento případ je ale výjimečný.
S
Den daňové svobody bude letos 17. června
21.05.2022
Den daňové svobody připadá letos podle výpočtů Liberálního institutu na 17. června, loni to bylo 25. června. Češi tak budou letos na stát pracovat 167 dní, tedy o osm dní méně než loni. Informoval o tom Liberální institut, který od roku 2000 den daňové svobody počítá. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby jeho příjem připadá státu. Letošní den daňové svobody v ČR bude podle institutu o deset dní později, než je průměr zemí OECD.
Nejdříve daňová svoboda letos nastala již tradičně v Irsku, a to 25. března. Následovalo Švýcarsko 7. května. Nejdéle na stát pracují letos ve Francii. Tam den daňové svobody nastane 26. července.
"Ve dvou letech koronavirové pandemie zažila Česká republika dva daňově nejméně svobodné roky a bohužel jsme se posunuli do ´nového normálu´, kdy podle všeho budou stamiliardové schodky zcela běžné. Nová vláda fiskální situaci zdědila, nelze ji proto za pozdní Den daňové svobody letos kritizovat, uvidíme, jak se k tomu postaví v dalších letech," uvedl ředitel Liberálního institutu Martin Pánek. Termín podle něj také negativně ovlivnila válka na Ukrajině
S