Změna termínů výplaty důchodů
24.03.2025
Dubnová změna týkající se termínů výplaty důchodů představuje velkou výzvu i pro Českou poštu, která se stará o výplatu penzí v hotovosti. Celkem 210 tisíc důchodců, kterým peníze přicházeli v druhé polovině měsíce, dostane příští měsíc svůj důchod o deset dní dříve. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Zatímco dosud vyplácela pošta 297 tisíc důchodů v první polovině měsíce, od dubna jich bude 507 tisíc. Klienti České pošty dostávají svůj důchod prostřednictvím tzv. důchodové služby, kdy je jejich důchod ve výplatní den připraven k vyzvednutí na příslušné pobočce České pošty nebo k nim domů přijde zaměstnanec České pošty, který jim důchod vyplatí. Pokud je nezastihne, ponechá důchod uložený na příslušné pobočce České pošty.
Výplatními termíny budou nadále sudé dny, ale od dubna půjde pouze o dny v první polovině měsíce, tedy od 2. do 14. dne v měsíci. Pošťáci donesou důchod vždy v den výplaty důchodu, kdy bude zároveň připraven na poštovní pobočce pro klienty, kteří si ho zde vyzvedávají.
"Pouze pokud je výplatní den o státním svátku nebo o víkendu, vyplatí důchod před nebo po tomto výplatním termínu (např. výplatní termín 12. dubna letos připadá na sobotu, tudíž důchod bude doručen domů nebo připraven na poště už v pátek 11. dubna). Klient tak může obdržet svůj důchod i v lichý den," upozornila správa.
S
(Zdroj: globe24.cz)
Na podání daně online zbývá už jen pár dní. Pro koho je povinné a jak předejít pokutě
28.04.2023
Do konce termínu pro podání daňového přiznání elektronicky zbývají už jen čtyři pracovní dny. Ten je totiž stanoven na úterý 2. května, tedy hned po prvním květnovém prodlouženém víkendu. Online musejí povinně podávat všichni podnikatelé i někteří další vlastníci datových schránek. Podívejte se, co vše je třeba si ohlídat.
Dle zákona musejí mít letos všechny podnikající osoby datovou schránku. Od ledna jim ji zřizovalo ministerstvo vnitra. Nyní už datovku skutečně všichni podnikatelé i firmy, spolky a neziskovky mají. A platí pro ně, že musejí podávat daňová přiznání elektronicky, tedy například právě přes datovou schránku.
Běžní občané, kteří si datovku zřídili sami dobrovolně, dostali na výběr – buď podali přiznání papírově do 3. dubna, nebo nyní elektronicky do 2. května.
Pro osoby, za něž podává přiznání daňový poradce či advokát, pak končí termín podání až 3. července.
Daňové přiznání v elektronické podobě musí být podáno v.xml formátu. Nestačí tedy poslat například naskenovaný formulář ve formátu.pdf prostřednictvím datové schránky nebo e-mailu…
J
Odbory žádají růst minimální mzdy od července o 1000 korun, dále pak i od ledna
24.04.2023
Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) požaduje po vládě zvýšení minimální mzdy od července o 1000 korun na 18 300 korun. Přidání o dalších 1200 korun pak žádá od ledna 2024. Usilovat chce i o dorovnání šesti z osmi stupňů zaručených výdělků, které se letos na začátku roku neupravily, uvedl v pátek na tiskové konferenci předák ČMKOS Josef Středula.
Minimální mzda se v Česku zvedala naposledy od ledna o 1100 korun na 17 300 korun. Ministr práce Marian Jurečka novinářům řekl, že je připraven vládě případně předložit společný návrh odborů a zaměstnavatelů pro letošní navýšení a od příštího roku roku by se minimální mzda měla valorizovat už automaticky podle průměrné mzdy. Zaměstnavatelé jsou proti letošnímu navyšování, žádají zavedení automatické valorizace.
"Čistá minimální mzda je 15 372 korun. Je tak pod hranicí příjmové chudoby. Člověk, který ji pobírá, je tak z definice chudý. Navýšení minimální mzdy je skutečně žalostné, zoufalé a proti prosperitě," uvedl Středula. Poukázal na vysokou inflaci a propad reálných výdělků. Podle předáka by díky přidání lidé víc utráceli, a tak podpořili firmy a ekonomiku...
J
Vláda chce zrušit navyšování penze pracujícím důchodcům
21.04.2023
Podpora práce v důchodovém věku by se mohla od července příštího roku změnit. Místo mírného navyšování penze by se seniorům a seniorkám mohly odpustit sociální odvody. Zůstalo by jim tak 6,5 procenta peněz ze základu výdělku. Obdobně by se odvodová sazba snížila i živnostníkům.
Počítá s tím návrh novely o provádění sociálního zabezpečení, který se chystá ve středu projednat vláda. Ministerstvo financí další výpadek příjmů z odvodů do zadluženého důchodového systému odmítá. Ročně by to bylo až 4,5 miliardy korun. Proti návrhu jsou i odbory. Podle nich by se mělo navyšování penze za "přesluhování" místo zrušení naopak zvýšit. Výhrady mají také zaměstnavatelé.
Po odpracování 360 kalendářních dnů mohou nyní starobní důchodci a důchodkyně požádat sociální správu o zvýšení penze. Zásluhový procentní díl důchodu jim vzroste o 0,4 procenta výpočtového základu. Podle ministerstva práce musí úřad ročně rozhodovat zhruba o 80.000 žádostí o zvýšení penze, což ho zatěžuje. "Výsledek pro pojištěnce je obvykle frustrující vzhledem k dlouhé době řízení a relativně nízké částce, o kterou se důchod zvýší," uvedlo ministerstvo. Upřesnilo, že se penze za rok práce navíc zvedá "v řádu desetikorun".
V
Rozdíl mezi inflací důchodců a celé společnosti se zvýšil, zjistili experti
19.04.2023
Průměrná inflace domácností důchodců byla loni 15,6 procenta, zatímco pro celé Česko dosahovala 15,1 procenta. Letos v únoru se rozdíl meziroční inflace zvýšil, když u důchodců činila 20,5 procenta, zatímco v celé společnosti 16,7 procenta. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes zveřejnil Institut pro politiku a společnost. Institut je think-tankem opozičního hnutí ANO.
"V roce 2022 a 2023 je růst cen tažen především cenami energií. Růst těchto položek spolu s růstem cen potravin proporcionálně více dopadá na nízkopříjmové domácnosti. Mezi ty ze své podstaty patří taky domácnosti důchodců," uvádí analýza.
Materiál upozorňuje i na zdražování služeb, které využívají ve výrazně větší míře penzisté. Jsou to zejména ceny ubytování v domovech pro seniory, případně ceny sociálních služeb pro důchodce, kteří žijí ve vlastním bytě.
Analýza upozorňuje, že vyšší inflace domácností důchodců by se mohla projevit při dalších mimořádných valorizacích důchodů. Vláda už kvůli vysokým rozpočtovým nákladům schválila snížení červnové mimořádné valorizace, opozice s tím ale nesouhlasí a chce se obrátit na Ústavní soud.
"Prvotní pohled na průměrnou inflaci domácností celkem a domácností důchodců za minulý rok nenaznačuje výrazné rozdíly. Průměrný index spotřebitelských cen je pro rok 2022 pro domácnosti celkem 115,1 a pro domácnosti důchodců 115,6. Z komparace měsíčních dat je však již zřejmá dynamika zvyšující rozdíl mezi indexem spotřebitelských cen mezi domácnostmi celkem a domácnostmi důchodců, kdy od poloviny roku 2022 výrazně převyšuje růst spotřebitelských cen u domácností důchodců růst spotřebitelských cen u domácností celkem. Tento trend se v čase dynamizuje a na počátku roku 2023 byl rozdíl naměřených inflací téměř 4 p. b. To již naznačuje významný rozdíl v růstu cen u spotřebitelských košů běžných domácností a domácností důchodců," uvádí analýza.
Domácnosti důchodců mají pole analytiků celkově vyšší spotřebitelskou míru inflace, přičemž rozdíl se v čase navíc výrazně dynamizuje. V roce 2022 a 2023 je růst cen tažen především cenami energií. Růst těchto položek spolu s růstem cen potravin proporcionálně více dopadá na nízkopříjmové domácnostim zjistila analýza.
B