Změna termínů výplaty důchodů
24.03.2025
Dubnová změna týkající se termínů výplaty důchodů představuje velkou výzvu i pro Českou poštu, která se stará o výplatu penzí v hotovosti. Celkem 210 tisíc důchodců, kterým peníze přicházeli v druhé polovině měsíce, dostane příští měsíc svůj důchod o deset dní dříve. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Zatímco dosud vyplácela pošta 297 tisíc důchodů v první polovině měsíce, od dubna jich bude 507 tisíc. Klienti České pošty dostávají svůj důchod prostřednictvím tzv. důchodové služby, kdy je jejich důchod ve výplatní den připraven k vyzvednutí na příslušné pobočce České pošty nebo k nim domů přijde zaměstnanec České pošty, který jim důchod vyplatí. Pokud je nezastihne, ponechá důchod uložený na příslušné pobočce České pošty.
Výplatními termíny budou nadále sudé dny, ale od dubna půjde pouze o dny v první polovině měsíce, tedy od 2. do 14. dne v měsíci. Pošťáci donesou důchod vždy v den výplaty důchodu, kdy bude zároveň připraven na poštovní pobočce pro klienty, kteří si ho zde vyzvedávají.
"Pouze pokud je výplatní den o státním svátku nebo o víkendu, vyplatí důchod před nebo po tomto výplatním termínu (např. výplatní termín 12. dubna letos připadá na sobotu, tudíž důchod bude doručen domů nebo připraven na poště už v pátek 11. dubna). Klient tak může obdržet svůj důchod i v lichý den," upozornila správa.
S
(Zdroj: globe24.cz)
Učitelé by mohli mít ze zákona plat v průměru na úrovni 130 procent průměrné hrubé mzdy
28.02.2023
Učitelé by mohli mít ze zákona plat v průměru na úrovni 130 procent průměrné hrubé mzdy od příštího roku. Vliv na konkrétní výši mezd jednotlivých pedagogů ale budou mít ředitelé škol. Počítá s tím návrh koaličních poslanců k novele školského zákona, kterou dnes Sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.
Předloha také zavádí pozici provázejícího učitele pro zvýšení kvality pedagogických praxí a systém uvádějících učitelů, kteří by po dobu dvou let podporovali začínající kolegy. Terčem kritiky byla možnost vysokoškoláků učit po omezenou dobu tří let na druhých stupních základních škol a na středních školách jako kvalifikovaní pedagogové i bez učitelského vzdělání...
B
Průměrný důchod v roce 2023: O kolik se zvedl a jak dále poroste?
21.02.2023
Celkem o více než 1500 korun si mají v letošním roce polepšit lidé, kteří pobírají průměrný důchod. V pondělí se dozvěděli parametry upravené červnové valorizace, jak je stanovila současná vláda premiéra Petra Fialy (ODS).
Průměrný důchod, který činí po pravidelné lednové valorizaci podle ministerstva práce více než 19 500 korun, má podle vládou stanovených pravidel v červnu vzrůst o 760 korun. Překoná tak hranici 20 tisíc.
Penze byly naposledy valorizovány 1. ledna 2023, a to v průměru o 825 korun, jak uvádí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Další růst je naplánován na červen. Každý důchod bude navýšen o 400 korun a k tomu naroste procentní výměra o 2,3 % podle výše důchodu.
K úpravě valorizačního mechanismu dojde novelou zákona o důchodovém pojištění, která nyní míří do Poslanecké sněmovny. Změny mají být definitivně schváleny do 22. března.
Kabinet Petra Fialy přikročil k úpravě, aby snížil nárůst deficitu veřejných financí. "Cítili jsme nutnost sáhnout do toho mechanismu i z hlediska obecné spravedlnosti, mezigenerační solidarity a udržitelnosti do budoucna," vysvětlil premiér.
Za osmnáct měsíců jeho vlády vzroste výše průměrného důchodu o 31 procent. "Jsme hrdí na to, že za naší vlády se v rekordním čase rekordním způsobem zvýšily důchody. Ten nárůst během několika měsíců je enormní, ale musíme hledět také na podstatný ukazatel poměru průměrného důchodu vůči průměrné mzdě, který se z těch původních přibližně čtyřiceti procent dnes přibližuje padesáti," dodal Fiala.
B
Mzdy nestíhající inflaci
10.02.2023
Energetická krize, ekonomická recese a s tím spojená nejistota firem ještě český trh práce nezasáhla plnou silou. Nezaměstnanost sice v lednu vzrostla na 3,9 procenta, podle expertů ale zatím souvisí hlavně s koncem sezonních prací. V dalších měsících ovšem lidí bez práce zřejmě přibude. Nejbohatším regionem podle úrovně výdělků zůstává Praha s průměrnou mzdou 48 712 korun, druhý je Středočeský kraj s 39 711 korunami. Naopak Karlovarský kraj je nadále regionem s nejnižší mzdovou úrovní, aktuálně jediný pod hranicí 35 tisíc korun.
Rozdíly v odměňování žen a mužů v Česku jsou dlouhodobě výrazně nad průměrem Evropské unie. Podle projektu ministerstva práce a sociálních věcí s názvem 22 % k rovnosti je mezi mzdami mužů a žen vykonávajících stejné zaměstnání na stejném pracovišti v soukromé sféře průměrně 10 procentní rozdíl. Ve veřejné sféře, kde je větší regulace výdělků, jsou rozdíly v odměňování žen a mužů celkově nižší – liší se o zhruba pět procent.
V
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Průměrný starobní důchod vzrostl na 19 438 Kč
03.02.2023
Průměrný starobní důchod v Česku se v lednu po valorizaci a přidání výchovného dostal na 19.438 korun. Proti prosinci tak vzrostl o 1377 korun. Díky bonusu 500 korun za vychované dítě si víc polepšily ženy. Rozdíl mezi průměrnou ženskou a mužskou penzí se tak snížil, klesl proti prosinci z téměř 20 procent zhruba na 13 procent. Seniorky tak pobíraly v lednu v průměru asi o 2500 korun méně než senioři. Vyplývá to z údajů a odhadů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).
Úřad výsledky poskytl ČTK. Starobní penzi od ČSSZ dostává více než 952.000 mužů a více než 1,4 milionu žen. Své důchodové systémy mají pak i armáda či policie. Průměrná starobní penze mužů po lednové valorizaci překročila dvacetitisícovou hranici. Muži si po navýšení polepšili průměrně o 955 korun na 20.710 korun. Průměrný ženský starobní důchod se s připočtením výchovného zvedl o 1771 korun na 18.255 korun. Rozdíl mezi důchody mužů a žen se tak snížil. V prosinci senioři pobírali v průměru o 3271 korun víc. Nyní se průměrná částka liší o 2455 korun. Průměrný senior dostává tak o 13 procent víc než průměrná seniorka. Úřad podotkl, že zatím se jedná o předběžné výsledky. Přesná lednová čísla budou až po skončení měsíce. Minulý rok se důchody zvyšovaly celkem třikrát. Poprvé se zvedly v lednu v řádném termínu a dvakrát pak rostly kvůli vysoké inflaci, a to v červnu a v září. Průměrný mužský starobní důchod se tak za loňský rok meziročně zvýšil o 2855 korun a ženský o 2424 korun.
S