Změna termínů výplaty důchodů
24.03.2025
Dubnová změna týkající se termínů výplaty důchodů představuje velkou výzvu i pro Českou poštu, která se stará o výplatu penzí v hotovosti. Celkem 210 tisíc důchodců, kterým peníze přicházeli v druhé polovině měsíce, dostane příští měsíc svůj důchod o deset dní dříve. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Zatímco dosud vyplácela pošta 297 tisíc důchodů v první polovině měsíce, od dubna jich bude 507 tisíc. Klienti České pošty dostávají svůj důchod prostřednictvím tzv. důchodové služby, kdy je jejich důchod ve výplatní den připraven k vyzvednutí na příslušné pobočce České pošty nebo k nim domů přijde zaměstnanec České pošty, který jim důchod vyplatí. Pokud je nezastihne, ponechá důchod uložený na příslušné pobočce České pošty.
Výplatními termíny budou nadále sudé dny, ale od dubna půjde pouze o dny v první polovině měsíce, tedy od 2. do 14. dne v měsíci. Pošťáci donesou důchod vždy v den výplaty důchodu, kdy bude zároveň připraven na poštovní pobočce pro klienty, kteří si ho zde vyzvedávají.
"Pouze pokud je výplatní den o státním svátku nebo o víkendu, vyplatí důchod před nebo po tomto výplatním termínu (např. výplatní termín 12. dubna letos připadá na sobotu, tudíž důchod bude doručen domů nebo připraven na poště už v pátek 11. dubna). Klient tak může obdržet svůj důchod i v lichý den," upozornila správa.
S
(Zdroj: globe24.cz)
Den daňové svobody v Česku je letos o 12 dnů dříve před průměrem eurozóny
17.06.2022
Den daňové svobody v Česku, který letos připadl na dnešek, je o 12 dnů před průměrem eurozóny. Tam připadl na 29. června. Mezi zeměmi Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) je Česko přesně v polovině. Vyplývá to z žebříčku, který představil novinářům Liberální institut, který od roku 2000 den daňové svobody počítá. Označuje se jím pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby jeho příjem připadá státu.
Medián OECD odpovídá přesně českému dni daňové svobody, průměr je pak o deset dní napřed - 7. června. Jako první byl letos den daňové svobody v Irsku (25. března), poté ve Švýcarsku (7. května) a v Jižní Koreji (19. května). Nejpozději naopak bude ve Francii (26. července), Belgii (19. července) a Finsku (17. července). Z okolních států je dříve než v ČR na Slovensku (10. června) a v Polsku (13. června). Později je v Německu (21. června) a v Rakousku (3. července).
Češi budou letos podle žebříčku na stát pracovat 167 dní, tedy o osm dní méně než loni. Liberální institut při výpočtu vychází z kalkulací OECD. Tato metodika využívá odhad poměru veřejných výdajů na hrubém domácím produktu.
V
Snížení daně jako by neexistovalo
10.06.2022
Osm dní. Tolik času ve čtvrtek uběhlo od zavedení nižší spotřební daně u pohonných hmot, jež měla ulevit řidičům. Příznivější ceny benzinu a nafty, které ještě minulý týden svítily na totemech čerpacích stanic, jsou však pryč. Nyní dosahují ještě vyšších úrovní než před opatřením. „Stát sice může regulatorně zasahovat do cenotvorby, nicméně tržní efekty jsou v současné době natolik silné, že efekt snížení daně nemůže vydržet,“ míní Dominik Rusinko, analytik ČSOB.
Silnými tržními efekty má na mysli především velkoobchodní ceny paliv, které se odvíjejí od trhu s ropou. Ta rapidně roste především kvůli válce na Ukrajině. Minulý týden se na evropských burzách pohybovala kolem 114 dolarů za barel. Tento týden však opět přesáhla hranici 123 dolarů. Jak se bude cena vyvíjet dál, je podle Ivana Indráčka, šéfa Unie nezávislých petrolejářů, nejisté. „Největší proměnná je válka na Ukrajině, záleží především na tom, jak dlouho bude trvat,“ konstatuje Indráček. Kromě války jsou podle něj důležitým faktorem i sankce nebo výše světové poptávky. Sám však přiznává, že je spíše optimistický.
V
Vysoké zdanění cigaret kuřáky neodradilo
10.06.2022
Zatímco na přelomu tisíciletí se hlavní hrdinka Sexu ve městě nezdráhala zapálit si i uvnitř svého newyorského bytu, v pokračování kultovního seriálu o dvě dekády později vyráží na svou jednu cigaretu denně v šátku na hlavě a gumových rukavicích. „Nemůžu riskovat ten smrad ve vlasech a na rukách,“ vysvětluje Carrie Bradshawová, kterou hraje Sarah Jessica Parkerová. Dokládá tím nejen pokus zbavit se svého letitého zlozvyku, ale i to, že kouření už zkrátka vyšlo z módy. Tento trend podporují v řadě zemí především zákazy kouření na určitých místech, vysoké zdanění cigaret i přístupy tabákových společností.
V Česku denně kouří přibližně pětina lidí starších 15 let. Podíl kuřáků v dospělé populaci mírně klesal do roku 2015, v posledních letech se ale zásadně nemění. Vliv na to neměl ani zákaz kouření v restauracích platný od roku 2017. Roste však obliba bezdýmných alternativ, které jsou ze zdravotního hlediska považovány za méně rizikové.
V
Zaměstnanců placených z rozpočtu přibylo
08.06.2022
Na jejich platy jde skoro 250 miliard korun. Ministerstva, úřady a jejich příspěvkové organizace zaměstnávají 488 879 lidí, což je proti loňskému roku nárůst o 6609. Nejvíce je učitelů, a to 186 816. Nepedagogických pracovníků ve školství je asi 76 tisíc. Příslušníků ozbrojených složek jako jsou policie, vězeňská služba nebo celníci, je 68 491. Vojáků pak 27 034 a zaměstnanců státní správy 46 tisíc. Vyplývá to z údajů ministerstva financí. Jde o počet míst, na která mají jednotlivá ministerstva v rozpočtu vyčleněny peníze. Všechna místa ale nemusí být obsazena, píše se v brožuře Státní rozpočet v kostce, která má přiblížit problematiku státního rozpočtu široké veřejnosti.
Na platy by přitom z letošního rozpočtu včetně peněz z Evropské unie mělo jít bez příslušenství zhruba 246,4 miliardy korun. Celkové výdaje rozpočtu jsou naplánovány na 1,89 bilionu korun. Ze srovnání letošní a loňské publikace o rozpočtu vyplývá, že ubylo zhruba 1200 učitelů. Naopak počet nepedagogických pracovníků stoupl o zhruba 6 tisíc. Rovněž se zvýšil o zhruba 1100 počet příslušníků ozbrojených sil, mírně stoupl i počet vojáků.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)