Změna termínů výplaty důchodů
24.03.2025
Dubnová změna týkající se termínů výplaty důchodů představuje velkou výzvu i pro Českou poštu, která se stará o výplatu penzí v hotovosti. Celkem 210 tisíc důchodců, kterým peníze přicházeli v druhé polovině měsíce, dostane příští měsíc svůj důchod o deset dní dříve. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Zatímco dosud vyplácela pošta 297 tisíc důchodů v první polovině měsíce, od dubna jich bude 507 tisíc. Klienti České pošty dostávají svůj důchod prostřednictvím tzv. důchodové služby, kdy je jejich důchod ve výplatní den připraven k vyzvednutí na příslušné pobočce České pošty nebo k nim domů přijde zaměstnanec České pošty, který jim důchod vyplatí. Pokud je nezastihne, ponechá důchod uložený na příslušné pobočce České pošty.
Výplatními termíny budou nadále sudé dny, ale od dubna půjde pouze o dny v první polovině měsíce, tedy od 2. do 14. dne v měsíci. Pošťáci donesou důchod vždy v den výplaty důchodu, kdy bude zároveň připraven na poštovní pobočce pro klienty, kteří si ho zde vyzvedávají.
"Pouze pokud je výplatní den o státním svátku nebo o víkendu, vyplatí důchod před nebo po tomto výplatním termínu (např. výplatní termín 12. dubna letos připadá na sobotu, tudíž důchod bude doručen domů nebo připraven na poště už v pátek 11. dubna). Klient tak může obdržet svůj důchod i v lichý den," upozornila správa.
S
(Zdroj: globe24.cz)
Soud ulevil žadatelům o odpočet DPH v prověrkách dodavatelů
13.05.2022
Finanční úřady v posledních letech zpřísňují kritéria, kdy hodnotí uplatnění odpočtu daně z přidané hodnoty (DPH) z přijatého zboží nebo služby jako oprávněné. Vedle podmínky, že podnikatel prokáže přijetí plnění od jiného plátce DPH a jeho následné použití pro svou zdanitelnou ekonomickou činnost, se do popředí zájmu berních úředníků dostává nutnost prokázat takzvaného deklarovaného dodavatele, tedy osobu uvedenou na daňovém dokladu.
Na první pohled se může zdát, že v praxi nejde o nic tak zásadního – opak je ale pravdou. Obezřetný podnikatel v pozici příjemce plnění bude zpravidla mít důkazy, pravděpodobně smluvní dokumentaci a jiné listiny, případně je získá za pomoci výslechu osob podílejících se na daném obchodním případu, kterými prokáže faktickou existenci přijatého zboží či služby. Současně by mu nemělo činit problém prokázat, že je použil v rámci svých podnikatelských aktivit. V drtivé většině případů, s nimiž se dnes setkávám, však tyto důkazy spolehlivě nevedou k závěru, že podnikatel přijal předmětné plnění právě od té osoby, která je na faktuře uvedena jako dodavatel zboží nebo poskytovatel služby. Jsou si toho vědomy i finanční úřady, jež většinu daňových kontrol na DPH zaměřují právě na prokazování deklarovaného dodavatele.
V
Vláda chce, aby podnikatel byl plátcem DPH až od obratu dvou milionu korun
10.05.2022
Ministerstvo financí chce lidem usnadnit podnikání. Od příštího roku tak dle dnes zveřejněné informace navrhuje zvýšit limit pro vstup do režimu paušální daně na dva miliony korun ročního obratu. Zároveň by nejpozději letos v červnu měla být na úrovni EU schválena žádost ministerstva financí na navýšení limitu, od kterého je povinné plátcovství DPH, a to rovněž na dva miliony korun ročního obratu. V současnosti je v obou případech limitem částka jednoho milionu korun.
V současnosti se třeba i z osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) už od roční výše obratu jednoho milionu korun stává plátce DPH. Podléhá tedy povinnosti kontrolního hlášení a měsíčního přiznávání DPH, což představuje nemalou administrativní zátěž. Je proto žádoucí hranici plátcovství DPH zvýšit, jak jen to nejvíce bude možné – tak abychom přitom byli v souladu s legislativou EU. Na úrovni EU však podle návrhu Bruselu má limit odpovídat od roku 2025 celkem 85 tisícům eur, což podle nynější kursu je dokonce zhruba 2,13 milionu korun. Takže proto ministerstvo financí předpokládá, že jeho žádost o navýšení limitu bude v Bruselu schválena.
S
Druhé Milostivé léto? Dopadne až o 70 % hůře než to první
03.05.2022
Politici plánují druhé kolo akce Milostivé léto a slibují si od něho, že bude minimálně stejně úspěšné jako to první. Odborníci na inkaso dluhů ze společnosti M.B.A. Finance ale upozorňují, že možnosti oddlužení využije ještě méně lidí než v prvním kole. Z jejich dlouhodobých statistik vychází, že pokud oslovují podruhé stejnou skupinu dlužníků, úspěšnost vymáhání klesá až o sedmdesát procent. Pokud vláda vyhlásí druhé kolo Milostivého léta jen přes média a webové stránky zainteresovaných organizací, dá se očekávat, že výsledek bude stejný a moc lidí v exekuci šanci nevyužije.
„Většinu dlužníků musíme dotlačit k aktivní komunikaci. Musíme s nimi osobně, nebo alespoň po telefonu mluvit, protože více jak dvě třetiny z nich na písemné výzvy, e-maily, nebo sms zprávy nereagují,“ vysvětlil Jakub Zetek, provozní ředitel M.B.A. Finance, co je potřeba udělat, aby přiměli dlužníky platit své závazky. Pouhým zopakováním stejného postupu bude výsledek minimální. Podle něj by pomohla změna způsobu komunikace nebo navýšení pozitivní motivace, která by přiměla dlužníky jednat. Například by v druhém kole Milostivého léta mohla zafungovat osobní nabídka splátkového kalendáře.
V prvním kole Milostivé léta od října 2021 do ledna 2022 měli dlužníci možnost ukončit exekuci, pokud zaplatili jen jistinu dluhu plus poplatek 908 korun exekutorovi. Exekutorská komora uvedla, že se akce vztahovala na zhruba 400 tisíc z 1,2 milionu probíhajících exekucí, které jsou vedeny proti 720 tisícům lidí. Odhad neziskové organizace Člověk v tísni uváděl šanci oddlužení pro zhruba 300 tisíc lidí. Podle výsledků zveřejněných Exekutorskou komorou na konci března bylo zastaveno na 42 000 exekucí, které byly vedeny proti 15 000 občanů. To by znamenalo maximální úspěšnost zhruba 5 promile.
S
Nová výše důstojné mzdy v Česku
29.04.2022
Minimální důstojná mzda pro Česko činila loni 31 146 korun hrubého, pro Prahu pak 36 717 korun hrubého. Letos ovšem výrazně vzroste. Minimální důstojná mzda je částka, za kterou lidé pracující na plný úvazek zvládnou při stávající hladině cen pokrýt výdaje za všechny běžné věci. Každý rok ji vypočítávají sociologové z Platformy pro minimální důstojnou mzdu.
Na takto definovanou minimální důstojnou mzdu nedosáhne necelá polovina pracujících, přesně 41 procent. Pod hranicí důstojné mzdy byla necelá polovina zaměstnaných žen (48 procent), u mužů činil poměr úvazků finančně ohodnocených nižšími než uvedenými částkami 35 procent. Pro rok 2022 zároveň vzhledem k rapidně rostoucí inflaci, rostoucím cenám energií i pokračující válce na Ukrajině očekávají odborníci z Platformy pro minimální důstojnou mzdu výrazné zvýšení této částky. Stejně tak se dál zvýší počet lidí, kteří na ni nedosáhnou.
V