Běžný účet platební bilance skončil loni v přebytku 140,5 miliardy korun
19.03.2025
Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil loni v přebytku 140,5 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Spolu s loňskými daty aktualizovala také výsledky za rok 2023, podle nich skončil předloni běžný účet platební bilance v deficitu 8,5 miliardy korun, před revizí uváděla ČNB za rok 2023 přebytek 23,7 miliardy korun. V loňském roce byl běžný účet platební bilance v přebytku v osmi měsících. Nejvýraznější byl v březnu, kdy činil 55,2 miliardy korun. Naopak schodkové měsíce byly čtyři, nejvyšší deficit evidovala ČNB v červnu, a to 24,8 miliardy korun.
V posledním čtvrtletí loňského roku skončil běžný účet platební bilance v přebytku 35,3 miliardy korun. Bilance zboží a služeb dosáhla ve čtvrtém čtvrtletí přebytku 109 miliard korun. Meziročně se podle ČNB výsledné saldo v běžných cenách zlepšilo o 3,4 miliardy korun. Obchodní bilance se zbožím byla aktivní ve výši 95,9 miliardy korun, což je meziroční zlepšení o šest miliard korun. Bilance služeb skončila rovněž přebytkem, a to 13 miliard korun, což ale představuje meziroční pokles aktivního salda o 2,7 miliardy korun. Celkový obchodní obrat zboží a služeb v běžných cenách byl v meziročním srovnání ve čtvrtém čtvrtletí o 5,7 procenta vyšší při navýšení vývozu o 76,2 miliardy korun a dovozu o 72,8 miliardy korun.
Záporné saldo bilance prvotních důchodů dosáhlo loni v posledním čtvrtletí 54,3 miliardy korun. "Jeho meziroční pokles o 38,7 miliardy korun ovlivnily především nižší platby dividend z přímých a portfoliových investic do zahraničí a pokles podílu nerezidentů na reinvestovaném zisku v tuzemských firmách," uvedla ČNB. Objem vyplacených dividend do zahraničí činil 45,1 miliardy korun, meziročně to bylo o 15,6 miliardy korun méně.
V bilanci druhotných důchodů vznikl ve čtvrtém čtvrtletí schodek 19,4 miliardy korun. V meziročním prohloubení záporného salda o 13,1 miliardy korun se podle ČNB nepříznivě promítly růst pasivního salda čistých příjmů z rozpočtu EU zaznamenávaných v bilanci druhotných důchodů a dále zhoršená bilance nákladů na pracovní sílu v souvislosti se zaměstnáváním nerezidentů v ČR a rezidentů ČR v zahraničí.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Česko neláká jen levnou pracovní sílu. Přicházejí i kvalifikovaní cizinci za vyššími mzdami
12.06.2023
Česko se v nákladech práce řadí mezi chudší polovinu států Evropské unie. Mzdy u nás ale rostou rychleji než v západních zemích a stát dokáže přilákat i lépe placené manažery a specialisty z Východu. Vyplývá to ze zjištěné Českého statistického úřadu.
Česko podle statistiků stále patří mezi nízkonákladové ekonomiky, kde jsou náklady zaměstnavatelů na hodinu práce pod hranicí 500 korun. Rozdíly se ale snižují. "Česko v roce 2022 předstihlo v úrovni nákladů práce Portugalsko, kde došlo v tomto ohledu ke stagnaci, zatímco u nás se náklady zvýšily meziročně o 5 %," uvedl v tiskové zprávě Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.
Podle úřadu se od roku 2012 nominálně snížily náklady práce jen v Řecku a v Norsku, najeíve naopak vzrostly ve státech s dosud nejnižšími úrovněmi, jako je Bulharsko a Rumunsku. O něco méně pak stouply i v Česku.
V rámci krajů České republiky zaujímá na trhu práce specifické postavení Praha. "Výrazně vyšší mzdy vydělávají v Praze jen ti, kteří pracují ve vysoce kvalifikovaných nemanuálních profesích, nejlépe manažerských," řekl Dalibor Holý, ředitel odboru statistik trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ. "Podíl velmi nízkých mezd do 22 tisíc hrubého je tu navíc takřka stejně velký jako v ostatních krajích, tedy desetinový," dodal.
Česká republika nabízí cizincům konkurenceschopné platové podmínky a výhodné pracovní smlouvy. Zvláště ve srovnání s některými východoevropskými zeměmi či zeměmi mimo Evropskou unii jsou mzdy v Česku atraktivním lákadlem pro cizince, kteří hledají lepší finanční perspektivu.
Kromě toho je ale známa svou relativně vysokou životní úrovní ve srovnání s mnoha dalšími zeměmi. Přístup ke kvalitnímu zdravotnictví, vzdělání a dalším sociálním službám je zde zajištěn. Cizinci, kteří hledají lepší životní podmínky pro sebe a své rodiny, nalézají v Česku příležitost k lepšímu životu a kariérnímu růstu.
Česko je také zemí s otevřenou a multikulturní společností, která přitahuje cizince z různých koutů světa. Díky tomu se cizinci mohou cítit v Česku jako součást dynamického a kosmopolitního prostředí, kde mají možnost setkat se s lidmi z různých kultur a rozvíjet své mezikulturní komunikační dovednosti.
Nabízí také cizincům širokou škálu pracovních příležitostí v různých odvětvích. Vysoká kvalifikace a odbornost českých pracovníků je mezinárodně uznávána. Cizinci, kteří mají potřebné dovednosti a znalosti, mohou využít příležitostí k profesnímu růstu a rozvoji své kariéry.
B
(Zdroj: https://eurozpravy.cz/ekonomika/)
Změna bodového systému má podle Kupky podporu napříč Sněmovnou
19.05.2023
Základní principy změny zákona, který by měl zjednodušit bodový systém pro řidiče, mají podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) podporu mezi poslanci. Chce, aby novela prošla Poslaneckou sněmovnou do poloviny roku.
"Novela přináší zjednodušení silničních pravidel. Důležité je, že základní principy, zdá se, mají podporu napříč Poslaneckou sněmovnou. Doufám, že do poloviny roku zákon projde Sněmovnou a poté Senátem. Abychom měli půl roku na to seznámit veřejnost se změnami v pravidlech," řekl Kupka.
Změna zákona, která má zjednodušit bodový systém pro řidiče, je po dnešku ve Sněmovně před závěrečným schvalováním. Poslanci k ní vznesli v dnešním druhém čtení tři desítky pozměňovacích návrhů. Ze zákona by tak například mohla zmizet povinnost dodržovat minimální odstup při předjíždění cyklistů. Poslanci by z vládní předlohy mohli na návrh hospodářského výboru také vypustit navrhovanou povinnost řidičů volat policii v případě, že jejich vozilo tvoří překážku na dálnici.
Na návrh vlády zavádí také možnost řídit auto už od 17 let, ale jen pod dohledem mentora. "Mentor musí být zkušený řidič, musí mít řidičské oprávnění přes deset let, čisté bodové konto a posledních pět let musí mít řidičský průkaz nepřetržitě," uvedl Kupka.
Ministerstvu dopravy dává novela právo stanovit výjimku ze zákazu jízdy kamionů ve stanovenou dobu; týká se to hlavně víkendů. Novela zjednodušuje systém trestných bodů z pěti sazeb na tři, tedy nově bude možné přidělit dva, čtyři nebo šest bodů. Za nasbíraných 12 trestných bodů řidič přijde o řidičský průkaz, stejně jako dosud. U nejzávažnějších přestupků bude moct sbírat body do odebrání řidičského průkazu nejvýš dvakrát, u středně závažných přestupků pak třikrát.
B
Průměrná tříčlenná rodina ztratí přes 100 tisíc ročně, tvrdí odbory
16.05.2023
Rodina s jedním dítětem, kde mají oba partneři zhruba průměrný výdělek a jsou zaměstnaní v soukromé sféře, by přišla kvůli vládnímu balíčku podle odborů ročně přibližně o 152 800 korun. Pokud jsou oba zaměstnanci ve veřejné sféře, dopad by mohl být 178 200 korun. Ministerstvo financí označilo příklad odborů za čistou demagogii vymodelovanou uměle tak, aby děsila veřejnost.
Výsledky svých propočtů představili v úterý ekonomové a předáci Českomoravské konfederace odborových svazů. Odboráři dle svých zohlednili zdražování, snížení sumy na platy, zvýšení daně z nemovitosti, zavedení nemocenských odvodů i zrušení zaměstnaneckých benefitů a školkovného. Příklad odborů považuje ministerstvo financí za uměle vymodelovanou demagogii, která má děsit veřejnost. Premiér Petr Fiala (ODS) to označil od odborů za nepravdivou informaci, která má strašit lidi, protože nic takového se nestane.
B
Nezaměstnanost v Česku dál klesla
11.05.2023
Tentokrát o desetinu procentního bodu na 3,6 procenta. Na konci dubna bylo bez práce 261 700 lidí, o 11 800 méně než v předchozím měsíci. Počet volných pracovních míst se téměř nezměnil, zaměstnavatelé jich v dubnu, stejně jako v březnu, nabízeli zhruba 284 500. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Úřad práce ČR. Loni v dubnu byla nezaměstnanost v Česku 3,3 procenta.
V mezinárodním srovnání mělo Česko podle posledních dostupných dat evropského statistického úřadu Eurostat za březen nejnižší míru nezaměstnanosti v celé Evropské unii, podle jejich metodiky dosáhla 2,6 procenta, přičemž průměr EU je 6,1 procenta. "Co se týká nízké nezaměstnanosti, držíme si stále nejlepší postavení v Evropě. To nám dodává určité sebevědomí, že má česká ekonomika pevné základy a je schopna čelit současným výzvám. Čísla ukazují, že z hlediska nezaměstnanosti je optimistický i výhled do budoucna," uvedl minstr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)