Běžný účet platební bilance skončil loni v přebytku 140,5 miliardy korun
19.03.2025
Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil loni v přebytku 140,5 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Spolu s loňskými daty aktualizovala také výsledky za rok 2023, podle nich skončil předloni běžný účet platební bilance v deficitu 8,5 miliardy korun, před revizí uváděla ČNB za rok 2023 přebytek 23,7 miliardy korun. V loňském roce byl běžný účet platební bilance v přebytku v osmi měsících. Nejvýraznější byl v březnu, kdy činil 55,2 miliardy korun. Naopak schodkové měsíce byly čtyři, nejvyšší deficit evidovala ČNB v červnu, a to 24,8 miliardy korun.
V posledním čtvrtletí loňského roku skončil běžný účet platební bilance v přebytku 35,3 miliardy korun. Bilance zboží a služeb dosáhla ve čtvrtém čtvrtletí přebytku 109 miliard korun. Meziročně se podle ČNB výsledné saldo v běžných cenách zlepšilo o 3,4 miliardy korun. Obchodní bilance se zbožím byla aktivní ve výši 95,9 miliardy korun, což je meziroční zlepšení o šest miliard korun. Bilance služeb skončila rovněž přebytkem, a to 13 miliard korun, což ale představuje meziroční pokles aktivního salda o 2,7 miliardy korun. Celkový obchodní obrat zboží a služeb v běžných cenách byl v meziročním srovnání ve čtvrtém čtvrtletí o 5,7 procenta vyšší při navýšení vývozu o 76,2 miliardy korun a dovozu o 72,8 miliardy korun.
Záporné saldo bilance prvotních důchodů dosáhlo loni v posledním čtvrtletí 54,3 miliardy korun. "Jeho meziroční pokles o 38,7 miliardy korun ovlivnily především nižší platby dividend z přímých a portfoliových investic do zahraničí a pokles podílu nerezidentů na reinvestovaném zisku v tuzemských firmách," uvedla ČNB. Objem vyplacených dividend do zahraničí činil 45,1 miliardy korun, meziročně to bylo o 15,6 miliardy korun méně.
V bilanci druhotných důchodů vznikl ve čtvrtém čtvrtletí schodek 19,4 miliardy korun. V meziročním prohloubení záporného salda o 13,1 miliardy korun se podle ČNB nepříznivě promítly růst pasivního salda čistých příjmů z rozpočtu EU zaznamenávaných v bilanci druhotných důchodů a dále zhoršená bilance nákladů na pracovní sílu v souvislosti se zaměstnáváním nerezidentů v ČR a rezidentů ČR v zahraničí.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Banky ve velkém zvyšují úroky na spořicích účtech
22.11.2021
Ještě před pár týdny bylo úročení spořicích účtů u většiny bank mizivé, jen nepatrně nad nulou. Poté co Česká národní banka zvýšila na začátku listopadu úrokové sazby na 2,75 procenta, se ale banky začaly po letech úrokového půstu předhánět, kdo dá klientům víc. V přehledu Aktuálně.cz zjistíte, jaké zhodnocení momentálně nabízí většina bank.
Vklady obyvatel v bankách, v korunách i cizí měně, překonaly v srpnu hranici tří bilionů korun. V září podle statistiky České národní banky (ČNB) vklady dále stouply o téměř 10,6 miliardy korun. Většinu peněz drží Češi na běžných nebo spořicích účtech. A právě u těch se nyní skokově zvyšují úrokové sazby.
Většina bank tak reaguje na rozhodnutí centrální banky, která nedávno úrokovou sazbu zvedla z 1,5 procenta na 2,75 procenta. Sazba znamená, že banky nyní své volné prostředky u ČNB ukládají právě s tímto výnosem. Mohou se tak s klienty podělit. A řada z nich tak již udělala nebo v brzké době udělá, každá ale po svém.
Například Česká spořitelna zvýší od 1. prosince úročení spořicích účtů z 0,2 % na 1,5 %. Nabídka platí pro klienty s účtem Plus a klienty služby Erste Premier a Erste Private Banking.
"Cílem zvýšení úročení je především motivovat klienty k tvorbě krátkodobé finanční rezervy. Spořicí účet využívá více než 1,8 milionu klientů, což představuje 90 % primárních bankovních klientů spořitelny. Odpovídající finanční rezervu má však zhruba jen polovina z nich," uvedl tiskový mluvčí banky Filip Hrubý.
V
Úrokové sazby se nejspíš přiblíží hranici pěti procent
17.11.2021
Do bank si přišlo pro hypotéku o 463 lidí více než v září a meziročně o 1265 lidí více. Objem poskytnutých hypoték vzrostl ve srovnání se zářím téměř o 1,5 miliardy korun a meziročně se zvýšil o 6,9 miliardy korun. Od března letošního roku průměrná úroková sazba hypoték vzrostla o 0,61 procentního bodu, uvedl hypoteční analytik Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.
Po razantním zvýšení úrokových sazeb ČNB zvyšují sazby i jednotlivé banky. „Jen díky dvouměsíčnímu zpoždění, které je dáno tím, že Hypoindex zaznamenává sazby opravdu poskytnutých hypoték (banky tyto úvěry zpracovávají dva měsíce), se zatím tato navýšení bank v indexu nepromítla. Je ale jasné, že sazby postupně porostou a dostanou se přes čtyři procenta. Je pravděpodobné, že budou i atakovat hranici pěti procent,“ odhadl.
Zájem o hypotéky přesto proti předcházejícím měsícům již klesá. Zatímco ještě v srpnu činil meziroční nárůst objemu poskytnutých hypoték 75 procent, v září to bylo 38 procent a v říjnu 27 procent. Od ledna do října letošního roku sjednaly banky hypotéky za více než 355 miliard korun. I kdyby nastal skokový útlum zájmu o hypotéky, objem poskytnutých hypoték by se letos měl dostat za hranici 400 miliard korun, podotkl Sýkora.
Díky možnosti garance úrokové sazby mají banky nyní zablokováno značné množství úvěrů ještě za sazby kolem tří procent a tyto budou kompletovat po celý zbytek roku, upozornil analytik společnosti Patron Daniel Horňák.
V
Vývoz zboží z ČR do zahraničí bude zřejmě rekordní
16.11.2021
Vývoz zboží z České republiky do zahraničí by letos podle odhadu Asociace exportérů mohl vzrůst meziročně o devět procent na rekordních 3,8 bilionu korun. Bilance zahraničního obchodu by však měla poprvé od roku 2010 skončit záporným saldem, a to kolem 50 miliard korun. Loni byla bilance zahraničního obchodu v plusu 180 miliard korun. Na Exportním fóru v Mladých Bukách to ČTK řekl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.
S
Průměrná sazba hypoték stoupla poosmé v řadě
15.11.2021
Průměrná úroková sazba hypoték v říjnu stoupla na 2,54 procenta ze zářijových 2,43 procenta. Sazba vzrostla poosmé v řadě. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Zájem o hypotéky nepolevuje, v říjnu banky sjednaly 10 065 hypotečních úvěrů za 32,07 miliardy korun.
Do bank si přišlo pro hypotéku o 463 lidí více než v září a meziročně o 1265 lidí více. Objem poskytnutých hypoték vzrostl ve srovnání se zářím téměř o 1,5 miliardy korun a meziročně se zvýšil o 6,9 miliardy Kč. Od března letošního roku průměrná úroková sazba hypoték vzrostla o 0,61 procentního bodu, uvedl hypoteční analytik Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.
Po razantním zvýšení úrokových sazeb ČNB zvyšují sazby i jednotlivé banky. "Jen díky dvouměsíčnímu zpoždění, které je dáno tím, že Hypoindex zaznamenává sazby opravdu poskytnutých hypoték (banky tyto úvěry zpracovávají dva měsíce), se zatím tato navýšení bank v indexu nepromítla. Je ale jasné, že sazby postupně porostou a dostanou se přes čtyři procenta. Je pravděpodobné, že budou i atakovat hranici pěti procent," odhadl.
Zájem o hypotéky přesto proti předcházejícím měsícům již klesá. Zatímco ještě v srpnu činil meziroční nárůst objemu poskytnutých hypoték 75 procent, v září to bylo 38 procent a v říjnu 27 procent. Od ledna do října letošního roku sjednaly banky hypotéky za více než 355 miliard korun. I kdyby nastal skokový útlum zájmu o hypotéky, objem poskytnutých hypoték by se letos měl dostat za hranici 400 miliard korun, podotkl Sýkora.
V