Běžný účet platební bilance skončil loni v přebytku 140,5 miliardy korun

19.03.2025 Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil loni v přebytku 140,5 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Spolu s loňskými daty aktualizovala také výsledky za rok 2023, podle nich skončil předloni běžný účet platební bilance v deficitu 8,5 miliardy korun, před revizí uváděla ČNB za rok 2023 přebytek 23,7 miliardy korun. V loňském roce byl běžný účet platební bilance v přebytku v osmi měsících. Nejvýraznější byl v březnu, kdy činil 55,2 miliardy korun. Naopak schodkové měsíce byly čtyři, nejvyšší deficit evidovala ČNB v červnu, a to 24,8 miliardy korun.
V posledním čtvrtletí loňského roku skončil běžný účet platební bilance v přebytku 35,3 miliardy korun. Bilance zboží a služeb dosáhla ve čtvrtém čtvrtletí přebytku 109 miliard korun. Meziročně se podle ČNB výsledné saldo v běžných cenách zlepšilo o 3,4 miliardy korun. Obchodní bilance se zbožím byla aktivní ve výši 95,9 miliardy korun, což je meziroční zlepšení o šest miliard korun. Bilance služeb skončila rovněž přebytkem, a to 13 miliard korun, což ale představuje meziroční pokles aktivního salda o 2,7 miliardy korun. Celkový obchodní obrat zboží a služeb v běžných cenách byl v meziročním srovnání ve čtvrtém čtvrtletí o 5,7 procenta vyšší při navýšení vývozu o 76,2 miliardy korun a dovozu o 72,8 miliardy korun.
Záporné saldo bilance prvotních důchodů dosáhlo loni v posledním čtvrtletí 54,3 miliardy korun. "Jeho meziroční pokles o 38,7 miliardy korun ovlivnily především nižší platby dividend z přímých a portfoliových investic do zahraničí a pokles podílu nerezidentů na reinvestovaném zisku v tuzemských firmách," uvedla ČNB. Objem vyplacených dividend do zahraničí činil 45,1 miliardy korun, meziročně to bylo o 15,6 miliardy korun méně.
V bilanci druhotných důchodů vznikl ve čtvrtém čtvrtletí schodek 19,4 miliardy korun. V meziročním prohloubení záporného salda o 13,1 miliardy korun se podle ČNB nepříznivě promítly růst pasivního salda čistých příjmů z rozpočtu EU zaznamenávaných v bilanci druhotných důchodů a dále zhoršená bilance nákladů na pracovní sílu v souvislosti se zaměstnáváním nerezidentů v ČR a rezidentů ČR v zahraničí.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Česko dost neprověřilo, co s unijními penězi na obnovu

01.11.2021 Úřad vlády ČR dostatečně neprověřoval využití peněz z fondů Evropské unie na podporu hospodářství ve strategii "Evropa 2020". Tato strategie byla reakcí na celosvětovou hospodářskou krizi z roku 2010. Vyplývá to z prověrky, jejíž výsledky v pondělí v tiskové zprávě oznámil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Česko si také podle NKÚ stanovilo velmi nízko národní cíle strategie Evropa 2020.
"Dopady peněz poskytnutých České republice z evropských strukturálních a investičních fondů na plnění strategie Evropa 2020 Úřad vlády ČR téměř nevyhodnocoval. Řádné hodnocení provedl jen v devíti procentech případů," sdělil Václav Kešner z odboru komunikace NKÚ. Úřad vlády podle něj asi za dva miliony korun vytvořil studii o příspěvku fondů k hospodářskému růstu, ale už ne k jejich vlivu na plnění cílů strategie.
Ministerstvo pro místní rozvoj sice podle kontrolorů stanovilo základní metodický rámec pro vyhodnocování přínosu evropských fondů, který ale nebyl příslušným usnesením kabinetu stanoven pro Úřad vlády jako závazný.
Úřad vlády se pak tímto metodickým rámcem od ministerstva neřídil. NKÚ předal Úřadu vlády k případnému využití analýzu možností, jak vyhodnocení dopadu evropských peněz provést.
Česká republika si také podle NKÚ nastavila úroveň některých cílů pro naplnění strategie Evropa 2020 nízko. "U čtyř z celkových 13 cílů byla překročena cílová hodnota o více než 20 procent, což ukazuje spíše na nízko nastavené cíle než na úspěch při dosahování hodnot, které nastínila Evropská unie.
V
(Zdroj: aktualne.cz)

Důvěra v ekonomiku klesla i v říjnu

27.10.2021 Důvěra v českou ekonomiku v říjnu klesla o 0,9 bodu na 95,3 bodu, snížila se tak čtvrtý měsíc za sebou. Pesimističtější jsou podnikatelé i spotřebitelé. Důvěru firem v ekonomiku ovlivňuje nepříznivá situace v automobilovém průmyslu a nedostatek materiálů, u spotřebitelů zejména obavy ze zdražování. Vyplynulo to z informací, které na webu dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání s loňským říjnem jsou uvedené indikátory vyšší.
S
(Zdroj: moneymag.cz)

Šetření na potravinách, alkoholu a cigaretách

27.10.2021 Prostor k šetření vidí Češi vidí hlavně u potravin, alkoholu a cigaret. U dopravy a účtů za telefon, TV a internet vidí k úsporám jen minimální šanci. Vyplývá to z průzkumu společnosti Cofidis mezi 525 respondenty. Rychle rostoucí inflace a očekávané další zdražování budou nutit Čechy k úsporám, plyne také z průzkumu.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)

Český autoprůmysl dosáhne na pomoc od státu

20.10.2021 Výroba ve všech závodech automobilky Škoda Auto se v pondělí ráno kvůli nedostatku čipů minimálně na dva týdny prakticky zastavila. Uběhlo jen pár hodin a vláda mladoboleslavskou automobilku i další podniky z automobilového průmyslu ujistila, že je v problémech nenechá.
Znovu oživí takzvaný program Antivirus, přes který bude podnikům přispívat na náhrady mezd lidí, kteří kvůli omezení výroby zůstanou doma.
Antivirus tak vláda znovu nastartuje po pěti měsících. Nově však nebude pro všechny. Na pomoc dosáhnou jen výrobci aut a jejich dodavatelé. V Česku se letos podle odhadů Sdružení automobilového průmyslu kvůli celosvětovému nedostatku čipů nevyrobí asi čtvrt milionu vozů. To pro automotive, který tvoří asi čtvrtinu domácího exportu, znamená ztrátu ve výši kolem 200 miliard korun.
V
(Zdroj: ihned.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Vladimír
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner