Běžný účet platební bilance skončil loni v přebytku 140,5 miliardy korun
19.03.2025
Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil loni v přebytku 140,5 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Spolu s loňskými daty aktualizovala také výsledky za rok 2023, podle nich skončil předloni běžný účet platební bilance v deficitu 8,5 miliardy korun, před revizí uváděla ČNB za rok 2023 přebytek 23,7 miliardy korun. V loňském roce byl běžný účet platební bilance v přebytku v osmi měsících. Nejvýraznější byl v březnu, kdy činil 55,2 miliardy korun. Naopak schodkové měsíce byly čtyři, nejvyšší deficit evidovala ČNB v červnu, a to 24,8 miliardy korun.
V posledním čtvrtletí loňského roku skončil běžný účet platební bilance v přebytku 35,3 miliardy korun. Bilance zboží a služeb dosáhla ve čtvrtém čtvrtletí přebytku 109 miliard korun. Meziročně se podle ČNB výsledné saldo v běžných cenách zlepšilo o 3,4 miliardy korun. Obchodní bilance se zbožím byla aktivní ve výši 95,9 miliardy korun, což je meziroční zlepšení o šest miliard korun. Bilance služeb skončila rovněž přebytkem, a to 13 miliard korun, což ale představuje meziroční pokles aktivního salda o 2,7 miliardy korun. Celkový obchodní obrat zboží a služeb v běžných cenách byl v meziročním srovnání ve čtvrtém čtvrtletí o 5,7 procenta vyšší při navýšení vývozu o 76,2 miliardy korun a dovozu o 72,8 miliardy korun.
Záporné saldo bilance prvotních důchodů dosáhlo loni v posledním čtvrtletí 54,3 miliardy korun. "Jeho meziroční pokles o 38,7 miliardy korun ovlivnily především nižší platby dividend z přímých a portfoliových investic do zahraničí a pokles podílu nerezidentů na reinvestovaném zisku v tuzemských firmách," uvedla ČNB. Objem vyplacených dividend do zahraničí činil 45,1 miliardy korun, meziročně to bylo o 15,6 miliardy korun méně.
V bilanci druhotných důchodů vznikl ve čtvrtém čtvrtletí schodek 19,4 miliardy korun. V meziročním prohloubení záporného salda o 13,1 miliardy korun se podle ČNB nepříznivě promítly růst pasivního salda čistých příjmů z rozpočtu EU zaznamenávaných v bilanci druhotných důchodů a dále zhoršená bilance nákladů na pracovní sílu v souvislosti se zaměstnáváním nerezidentů v ČR a rezidentů ČR v zahraničí.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Některým cestovním kancelářím skončí pojištění proti úpadku
30.08.2021
Některým velkým cestovním kancelářím končí platnost současné smlouvy pojištění proti úpadku za měsíc či dva.
Momentálně vyjednávají s pojišťovnami o nových podmínkách, situace je ale složitější než bývala v předchozích letech. Vyplývá to ze zjištění ČTK a vyjádření zástupců vybraných kanceláří. Pojištění pro případ úpadku je pro činnost CK vyžadováno zákonem.
S
Čtvrtinu bytů v Praze skupují investoři
25.08.2021
Čtvrtinu nových bytů, které se postaví v Praze, skupují investoři. Ukázala to data realitní kanceláře Lexxus, podle nichž najdou tyto byty kupce v tzv. neveřejných předprodejích. Potvrzují to i data největšího developera Central Group, který doplňuje, že oproti minulosti kupují tyto byty hlavně Češi. Experti přitom v pořizování nemovitostí na investici vidí jednu z příčin nedostupného bydlení.
Jak uvedla realitní kancelář Lexxus, neveřejné investiční nabídky neboli předprodeje, které jsou určené pro investory, umožňují developerům rychle nastartovat nové projekty nebo přehodnotit cenovou politiku. "V přeprodejích najde kupce zhruba čtvrtina námi nabízených bytů. Jsou však projekty, kde se do veřejné nabídky dostane jen několik málo jednotek," řekl ředitel Lexxus Peter Višňovský. Realitní expert Tomáš Kučera pro on-line deník Aktuálně.cz sdělil, že bylo vždy běžné, že se developer snažil prodat aspoň část bytů ještě před zahájením výstavby nebo na jejím počátku, aby mohl umořit finance bance.
V
Sdílet článek Hypotéky rychle zdražují
19.08.2021
Růst průměrné úrokové sazby hypoték v červenci zrychlil, a to až na 2,23 procenta. Objemy poskytnutých hypoték přitom začaly pomalu brzdit. I tak je již ale jisté, že se letošek zapíše jako dosud nejsilnější hypoteční rok v historii. Vyplývá to z pravidelného měsíčního hypoindexu, který sleduje nabídky většiny bank v Česku.
Průměrná úroková sazba hypoték v červenci podle ukazatele Fincentrum Hypoindex vzrostla o 10 bazických bodů. "Jde o největší nárůst průměrné sazby od prosince 2018, kdy sazba vzrostla o 13 bazických bodů na 2,91 procenta," připomíná Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. Vzhledem ke zpoždění, které banky v posledních měsících nabraly při zpracování žádostí o hypotéky ještě s nižšími sazbami, lze odhadovat, že růst průměrné sazby hypoték ještě zrychlí. Většina bank totiž ve zvyšování nabídkových sazeb hypoték přitvrzuje.
V
Bankovní asociace zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky
16.08.2021
Česká bankovní asociace (ČBA) v nové prognóze očekává na základě odhadů ekonomů českých bank, že ekonomika letos stoupne o 3,4 procenta. Příští rok by měl růst ekonomiky zrychlit na 4,5 procenta. Asociace o tom informovala na tiskové konferenci. V květnové prognóze asociace počítala letos s růstem hrubého domácího produktu o 3,3 procenta a příští rok s růstem o 4,3 procenta.
Asociace zároveň opět upozornila na to, že většina rizik spojených se slabším než očekávaným růstem souvisí s nejistotou ohledně dalšího vývoje nemoci covid-19 a jeho hospodářskými dopady, ke kterým zatím patří i poruchy dodávek některých komponentů ze zámoří. Loni česká ekonomika klesla o 5,8 procenta. Prognostický panel ČBA předpokládá, že o růst se zasloužila především rostoucí spotřeba domácností i stále vysoká vládní spotřeba, a to o něco více než zatím pokulhávající investice.
V