Běžný účet platební bilance skončil loni v přebytku 140,5 miliardy korun
19.03.2025
Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil loni v přebytku 140,5 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Spolu s loňskými daty aktualizovala také výsledky za rok 2023, podle nich skončil předloni běžný účet platební bilance v deficitu 8,5 miliardy korun, před revizí uváděla ČNB za rok 2023 přebytek 23,7 miliardy korun. V loňském roce byl běžný účet platební bilance v přebytku v osmi měsících. Nejvýraznější byl v březnu, kdy činil 55,2 miliardy korun. Naopak schodkové měsíce byly čtyři, nejvyšší deficit evidovala ČNB v červnu, a to 24,8 miliardy korun.
V posledním čtvrtletí loňského roku skončil běžný účet platební bilance v přebytku 35,3 miliardy korun. Bilance zboží a služeb dosáhla ve čtvrtém čtvrtletí přebytku 109 miliard korun. Meziročně se podle ČNB výsledné saldo v běžných cenách zlepšilo o 3,4 miliardy korun. Obchodní bilance se zbožím byla aktivní ve výši 95,9 miliardy korun, což je meziroční zlepšení o šest miliard korun. Bilance služeb skončila rovněž přebytkem, a to 13 miliard korun, což ale představuje meziroční pokles aktivního salda o 2,7 miliardy korun. Celkový obchodní obrat zboží a služeb v běžných cenách byl v meziročním srovnání ve čtvrtém čtvrtletí o 5,7 procenta vyšší při navýšení vývozu o 76,2 miliardy korun a dovozu o 72,8 miliardy korun.
Záporné saldo bilance prvotních důchodů dosáhlo loni v posledním čtvrtletí 54,3 miliardy korun. "Jeho meziroční pokles o 38,7 miliardy korun ovlivnily především nižší platby dividend z přímých a portfoliových investic do zahraničí a pokles podílu nerezidentů na reinvestovaném zisku v tuzemských firmách," uvedla ČNB. Objem vyplacených dividend do zahraničí činil 45,1 miliardy korun, meziročně to bylo o 15,6 miliardy korun méně.
V bilanci druhotných důchodů vznikl ve čtvrtém čtvrtletí schodek 19,4 miliardy korun. V meziročním prohloubení záporného salda o 13,1 miliardy korun se podle ČNB nepříznivě promítly růst pasivního salda čistých příjmů z rozpočtu EU zaznamenávaných v bilanci druhotných důchodů a dále zhoršená bilance nákladů na pracovní sílu v souvislosti se zaměstnáváním nerezidentů v ČR a rezidentů ČR v zahraničí.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Bytů k dlouhodobému nájmu bylo v Praze nejvíce za pět let
17.05.2021
Počet bytů k dlouhodobému pronájmu na pražském trhu na konci prvního čtvrtletí meziročně vzrostl o čtvrtinu na 15 400. To je nejvíce za posledních pět let. Průměrná cena nájmů meziročně klesla o 9,6 procenta na 303 korun za metr čtvereční bez poplatků. Nejvíce bytů je v nabídce v Praze 5, nejdražší je Praha 1.
"Zatímco nabídka bytů k dlouhodobému pronájmu stále roste, u krátkodobých nájmů je tomu přesně naopak. Pokračuje tak trend, který před více než rokem odstartovala koronavirová pandemie. Část pronajímatelů se tehdy rozhodla, že své byty přemění z krátkodobého na dlouhodobé nájemní bydlení, protože jim ubyla zejména zahraniční klientela. V současné situaci je jen obtížně uvěřitelné, že se na konci roku 2019 k dlouhodobému pronájmu inzerovalo pouze okolo 6500 bytů," uvedl k údajům developerské společnosti Trigema a realitního serveru Flat Zone mluvčí Trigemy Radek Polák. Podle údajů společnosti AirDNA v prvním čtvrtletí klesl počet bytů nabízených ke krátkodobému pronájmu meziročně více než o polovinu na 5474. Začátkem března uplynul rok od prvního oficiálně zjištěného případu koronaviru v Česku. Následně zaváděná opatření proti jeho šíření prakticky zastavila příjezdy zahraničních turistů. Ti zejména v Praze hojně využívali krátkodobé pronájmy typu Airbnb. Po určitém uvolnění v letních měsících přišla na podzim nová vlna zpřísňování.
V
Podniky čeká zdražení úvěrů
14.05.2021
Dražší suroviny, energie a brzy také úvěry. Na firmy se chystá další nepříjemný dopad nepřímo spojený s covidem, který se propíše do jejich nákladů. Rostoucí inflace, která v dubnu dosáhla 3,1 procenta, podle ekonomů brzy povede ke zvyšování úroků. Do konce letoška by tak firemní úvěry mohly podražit i o více než polovinu. Proč?
Základ má v rukou Česká národní banka, která už slovy guvernéra avizovala, že může v dohledné době začít zvyšovat základní úrokovou sazbu v ekonomice. Ta zase ovlivňuje tříměsíční mezibankovní sazbu PRIBOR, jež aktuálně dosahuje hodnoty 0,36 procenta. Na konci roku by ale měla podle odhadů vzrůst téměř na trojnásobek, tedy asi na 0,91 procenta. A od této sazby se poté odvíjí úročení podnikatelských půjček, jak upozorňuje hlavní ekonom ING Jakub Seidler.
V
Ceny rychle rostou a čeká se další zdražování
14.05.2021
Koho trápí obava, že českou korunu čeká v době extrémních státních dluhů rychlé znehodnocení, toho poslední statistika o růstu cen může zneklidnit. Ceny zboží v Česku totiž překvapivě rychle rostou.
Jen během dubna poskočily o procento a zvýšily tím meziroční inflaci na 3,1 procenta. Tak výrazný skok nikdo neočekával. Velkou část tohoto překvapení zařídily potraviny, které z měsíce na měsíc podražily o 0,8 procenta. Předpovědi přitom mluvily o tom, že jejich ceny zamíří dolů.
V
Výroba masa v prvním čtvrtletí stoupla
11.05.2021
Výroba masa v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta na 113 329 tun, nejvíce rostla produkce u drůbežího, kde šlo o 4,4 procenta a u vepřového s nárůstem o 2,3 procenta.
Naopak o tři procenta klesla výroba hovězího. Nákup mléka klesl o 4,2 procenta na 754,2 milionu litrů, uvedl v pondělí Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců klesly u prasat o 30,5 procenta, u kuřat se zvýšily o 1,9 procenta. Výkupní cena mléka meziročně klesla o 1,2 procenta na 8,78 Kč/l.
S
(Zdroj: zpravyaktualne.cz)