Běžný účet platební bilance skončil loni v přebytku 140,5 miliardy korun

19.03.2025 Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil loni v přebytku 140,5 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Spolu s loňskými daty aktualizovala také výsledky za rok 2023, podle nich skončil předloni běžný účet platební bilance v deficitu 8,5 miliardy korun, před revizí uváděla ČNB za rok 2023 přebytek 23,7 miliardy korun. V loňském roce byl běžný účet platební bilance v přebytku v osmi měsících. Nejvýraznější byl v březnu, kdy činil 55,2 miliardy korun. Naopak schodkové měsíce byly čtyři, nejvyšší deficit evidovala ČNB v červnu, a to 24,8 miliardy korun.
V posledním čtvrtletí loňského roku skončil běžný účet platební bilance v přebytku 35,3 miliardy korun. Bilance zboží a služeb dosáhla ve čtvrtém čtvrtletí přebytku 109 miliard korun. Meziročně se podle ČNB výsledné saldo v běžných cenách zlepšilo o 3,4 miliardy korun. Obchodní bilance se zbožím byla aktivní ve výši 95,9 miliardy korun, což je meziroční zlepšení o šest miliard korun. Bilance služeb skončila rovněž přebytkem, a to 13 miliard korun, což ale představuje meziroční pokles aktivního salda o 2,7 miliardy korun. Celkový obchodní obrat zboží a služeb v běžných cenách byl v meziročním srovnání ve čtvrtém čtvrtletí o 5,7 procenta vyšší při navýšení vývozu o 76,2 miliardy korun a dovozu o 72,8 miliardy korun.
Záporné saldo bilance prvotních důchodů dosáhlo loni v posledním čtvrtletí 54,3 miliardy korun. "Jeho meziroční pokles o 38,7 miliardy korun ovlivnily především nižší platby dividend z přímých a portfoliových investic do zahraničí a pokles podílu nerezidentů na reinvestovaném zisku v tuzemských firmách," uvedla ČNB. Objem vyplacených dividend do zahraničí činil 45,1 miliardy korun, meziročně to bylo o 15,6 miliardy korun méně.
V bilanci druhotných důchodů vznikl ve čtvrtém čtvrtletí schodek 19,4 miliardy korun. V meziročním prohloubení záporného salda o 13,1 miliardy korun se podle ČNB nepříznivě promítly růst pasivního salda čistých příjmů z rozpočtu EU zaznamenávaných v bilanci druhotných důchodů a dále zhoršená bilance nákladů na pracovní sílu v souvislosti se zaměstnáváním nerezidentů v ČR a rezidentů ČR v zahraničí.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Schodek veřejných financí se loni mírně zvýšil

02.04.2024 Deficit veřejných financí loni stoupl na 3,3 procenta hrubého domácího produktu z 3,2 procenta v roce 2022. Schodek za rok 2023 tak činil 239,7 miliardy korun, přičemž meziročně nejvíce rostly výdaje na sociální dávky, informoval Český statistický úřad. Míra zadlužení vládních institucí v loňském roce mírně klesla na 44 procent HDP z předloňských 44,2 procenta.
Největší podíl na uvedeném deficitu podle statistiků opět připadal na hlavní vládní instituce, jejichž hospodaření skončilo ve schodku 305 miliardy korun. Naopak místní vládní instituce, tedy obce a kraje, vykázaly přebytek 70,3 miliardy, zatímco fondy sociálního zabezpečení byly v deficitu pět miliard korun.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Ministerstvo zemědělství se chystá farmářům snížit administrativu

28.03.2024 Ministerstvo zemědělství (MZe) připravuje soubor opatření, který farmářům sníží administrativu, takzvaný antibyrokratický balíček. Na dnešní schůzi senátního podvýboru pro zemědělství v Praze to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Nevylučuje to, že balíček předloží k přímému projednání v Poslanecké sněmovně.
Právě na vysokou byrokratickou zátěž si čeští zemědělci, kteří letos už několikrát protestovali proti národní i evropské agrární politice, dlouhodobě stěžují. "Připravujeme antibyrokratický balíček, kde jsem připraven otevřít debatu o povinnostech, které jdou nad rámec evropských standardů, a kdekoliv co objevíme, nějaký zbytečný byrokratický moloch, to my můžeme osekat, aniž by to mělo negativní dopady," uvedl Výborný. Balíček podle něj ale nemůže pokrýt všechny požadavky na snížení administrativy. Některá opatření pak budou obsažena v aktuálně připravovaných zákonech, jako například v novele veterinárního zákona, řekl ministr. "Nebudeme předkládat 31 novel a podobných zákonů, připravíme to v jednom balíčku," doplnil. K připravovanému antibyrokratickému balíčku se Zemědělský svaz podle svého předsedy Martina Pýchy staví zdrženlivě. Není podle něj zatím jasné, jak bude přesně fungovat....
B
(Zdroj: aktualne.cz)

Udržitelnost již není tématem jen pro velké společnosti

27.03.2024 V posledních letech zájem malých a středních firem o trvale udržitelné podnikání v Česku roste. Motivují je nejen požadavky zákazníků, ale také zodpovědný přístup vlastních zaměstnanců. Základem udržitelného podnikání je především respekt k přírodě a potažmo také ke komunitě a společnosti jako celku. V České republice však zatím není udržitelnost jedním z dominujících témat. Průzkum italské SDA Bocconi School of Management, který probíhal ve spolupráci se skupinou Generali na vzorku 1240 malých a středních společností v devíti zemích Evropy, poukázal na to, že v České republice se v současné době strategií udržitelnosti řídí pouze třetina firem patřících do tohoto segmentu. Zároveň také vyšlo najevo, že se jedná o druhý nejhorší výsledek v rámci všech zkoumaných zemí.
Podobně varující zjištění přinesl i výzkum na téma ESG a udržitelnost malých a středních podniků, který pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR realizovala agentura Ipsos. Hodnocení ESG umožňuje celkový pohled na činnost podnikatelského subjektu v oblasti životního prostředí, společenské zodpovědnosti a řízení. Výsledky průzkumu, který proběhl mezi 255 majiteli, jednateli a řediteli malých a středních firem o velikosti 4-249 zaměstnanců, ukazují, že dvě třetiny spontánně nevědí, co si pod pojmem ESG představit. Jedna z deseti firem si tuto zkratku spojuje s udržitelností a vlivem na životní prostředí. Z tohoto výzkumu však také vyplývá, že sedm firem z deseti se o ESG ve skutečnosti zajímá. Nejčastěji se tyto firmy zaměřují na sociální oblast, tedy na zdraví a bezpečnost společně s dobrými pracovními podmínkami a odmítáním diskriminace. Největší překážkou v rámci implementace ESG je podle poloviny firem nejasná návratnost investice, nedostatek financí a v neposlední řadě také nedostatek informací. Tři čtvrtiny malých a středních firem například nevědí, že od roku 2026 bude vykazování ESG reportů povinné...
B
(Zdroj: aktualne.cz)

Téměř polovina kontrolovaných prodejců zábavní pyrotechniky porušila předpisy

13.03.2024 Pochybení se týkalo zejména zákona o zacházení s pyrotechnickými výrobky a zákona o ochraně spotřebitele. Vyplývá to z kontroly České obchodní inspekce. Inspektoři za chyby uložili 35 pokut celkem za více než 100 tisíc korun. Prodejce inspekce kontrolovala loni od 13. listopadu do 31. prosince, tedy v období zvýšené poptávky po výrobcích zábavní pyrotechniky.
"Porušení právních předpisů bylo zjištěno při 78 kontrolách, což představuje 49,06 procenta z celkového počtu 159 provedených kontrol," uvedl mluvčí České obchodní inspekce František Kotrba. V devíti případech obchodní inspekce spolupracovala s Českým úřadem pro zkoušení zbraní a střeliva, v pěti případech s policií a ve dvou případech s živnostenským úřadem, dodal. Inspektoři nalézali nedostatky zejména v evidenci a skladování pyrotechnických výrobků. V několika případech také obchodník prodal pyrotechniku mladším zákazníkům, než povoluje zákon. Porušení zákona o ochraně spotřebitele inspekce zaznamenala ve 36 případech, kdy prodávající porušil povinnost vydat doklad o zakoupení výrobku nebo spotřebitel nebyl řádně informován o ceně prodávaných výrobků.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Klaudie
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner