Cena nafty spadla pod magickou hranici, zlevňuje i benzin
15.04.2025
Odhady, které v uplynulém týdnu prorokovaly u nejlacinějších pump pokles ceny nafty pod 30 korun, se naplnily dříve, než ekonomové tipovali. Lowcostová síť Tank Ono už v sobotu ze dne na den snížila cenu dieselu o celou korunu na 29,9 koruny za litr. Příznivý vývoj u čerpacích stanic ale nemusí vydržet dlouho. Cenu 29,9 koruny jsme za litr nafty platili naposled před dvěma lety. Teď se k cenovce pod hranicí 30 korun u dieselu díky příznivému vývoji světových cen ropy vrátila jako první plzeňská společnost Tank Ono. Respektive plošně všech jejích 45 čerpaček Ono po celé republice.
Tank Ono využívá extrémně nízkých marží (a díky tomu i výrazně vysokých prodaných objemů). Tyto pumpy nakupují většinu benzinu a nafty od tuzemských rafinérií společnosti Orlen Unipetrol, která v sobotu nabízela ve velkoobchodu litr nafty odběratelům po započtení DPH za 29,4 koruny.
Ono bude mít nejspíš marži větší než rozdílných 50 haléřů. Je pravděpodobné, že díky svým prodejům, srovnatelným s mnohem početnějšími pumpařskými sítěmi typu Orlen, MOL nebo Shell a OMV, využívá množstevní slevy od rafinérií. Benzin nabízí aktuálně tyto pumpy za necelých 32 korun za litr. Průměrné ceny za celé Česko jsou o poznání vyšší - podle kartové společnosti CCS stál v sobotu Natural 95 v průměru 34,6 koruny a nafta 33,6 koruny.
I tak se v obou případech jedná o pokles ze dne na den o zhruba 20 haléřů, což je v průměrných hodnotách z více než 2 tisíc čerpacích stanic značně nezvykle vysoký pokles. Obvykle se denně průměrná cena mění jen v řádu nižších jednotek haléřů.
Na zlevňování pozitivně působí příznivý vývoj cen ropy ve světě. A to zejména díky navyšování těžby kartelem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Přispívají k tomu ovšem i obavy z ekonomické recese vlivem nevyzpytatelného počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Jenže pokles cen ropy může skončit a cenovky na stojanech čerpacích stanic mohou už brzy narazit na své dno. "Velkoobchodní cena v uplynulých dnech poklesla. Aktuální ceny pohonných hmot jsou ale podle našeho názoru blízko dna. Skutečně se může stát, že 29,90 koruny bude letošní minimum a pak nastane opětovné zvýšení," vyjádřil se před víkendem ekonom společnosti Finlord Boris Tomčiak.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Vyšší ochranu nejlepší zemědělské půdy sněmovna schválila v mírnější podobě
07.05.2024
Vyšší ochranu sněmovna schválila v mírnější podobě, než jak ji navrhla vláda. Do vládní předlohy doplnila zákaz prodeje zemědělské půdy vlastníkům z takzvaných třetích zemí, tedy v podstatě mimo Evropskou unii. Upravenou novelu nyní dostanou k posouzení senátoři.
Na nejkvalitnější zemědělské půdě by podle vládní novely nesměly do budoucna vznikat velká nákupní a logistická centra s rozlohou nad jeden hektar ani standardní fotovoltaické elektrárny. Cílem je omezit zábory půdy zařazené do první a druhé třídy ochrany podle takzvané bonitované půdní ekologické jednotky. Zařízení na získávání solární energie by se na zemědělské půdě směla stavět jen jako agrovoltaická, tedy taková, pod nimiž se běžně hospodaří. Sněmovna stanovila ze zákazu odnětí nejkvalitnější půdy ze zemědělského půdního fondu výjimky podle úpravy skupiny koaličních poslanců. Výjimky se budou týkat například záměrů uvedených v zákoně o urychlení výstavby strategicky významné infrastruktury a projektů bezprostředně navazujících na veřejnou dopravní infrastrukturu, jako jsou čerpací stanice pohonných hmot a překladiště u železnic.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Ministerstvo financí čeká růst HDP o 1,4 procenta
11.04.2024
Ministerstvo financí zlepšilo odhad vývoje ekonomiky v letošním roce. Hrubý domácí produkt (HDP) podle něj vzroste o 1,4 procenta a průměrná inflace dosáhne 2,7 procenta. Uvádí to nová makroekonomická predikce, kterou představil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). V lednové predikci ministerstvo očekávalo hospodářský růst 1,2 procenta a inflaci 3,1 procenta.
Česká ekonomika by letos podle Stanjury měla překonat úroveň před pandemií covidu-19. Hospodářský růst bude vyšší než v eurozóně, kde by měl podle predikce ministerstva činit 0,5 procenta. Česko se tak začne poprvé od roku 2020 znovu hospodářsky přibližovat k eurozóně.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Spotřeba tepla byla loni v Česku nejnižší za sedm let
11.04.2024
Spotřeba tepla ze soustav centrálního zásobování klesla loni v ČR meziročně o 9,4 procenta na 67,8 petajoulů (PJ). Byla tak nejnižší za sedm let, kdy Energetický regulační úřad (ERÚ) data eviduje.
Důvodem nízké spotřeby bylo teplé počasí i úsporná opatření. Informoval o tom mluvčí ERÚ Michal Kebort. Již v lednu zveřejnilo loňská data Teplárenské sdružení, podle něj spotřeba tepla z centrálních tepláren klesla meziročně o šest procent.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Cena zlata pokračuje v lámání rekordů
08.04.2024
prvé v historii překonala hranici 2300 dolarů (téměř 54 tisíc korun) za troyskou unci (31,1 gramu). K jejímu růstu přispívají vyhlídky na snižování úrokových sazeb ve Spojených státech.
Cena zlata podle údajů serveru Investing.com vystoupila až na nové rekordní maximum 2304,77 dolaru za unci, později však o své zisky přišla. Krátce po 9:00 SELČ vykazovala pokles o zhruba desetinu procenta a pohybovala se mírně pod 2300 USD za unci.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)