Další vlna zdražování potravin na obzoru

07.03.2025 Česko si ani nestačilo oddechnout od zdražování potravin a už je tu jeho další vlna. Ohlašuje ji nejvýraznější růst cen zemědělských výrobců za poslední takřka dva roky. Jedná se o ceny, za něž zemědělci dodávají do prodejní sítě nebo k dalšímu zpracování, takže jejich nynější citelný růst představuje pro nadcházející dobu výrazný tlak na růst cen potravin v obchodech.
Letos v lednu narostla cena zemědělské produkce meziročně o 9,1 procenta. To je nejvýraznější cenový nárůst od března 2023. Meziměsíčně zdražily citelně, o 6,2 procenta, brambory. Loňská úroda byla sice poměrně silná, ale zejména díky zvýšení rozsahu produkčních ploch pěstitelů. Podobně tomu bylo v klíčových producentských zemích typu Francie nebo Německa, jejichž cenový vývoj má zásadní vliv i na cenu brambor v ČR. Vedle nabídky však stoupá také poptávka, což souvisí s odezněním inflační vlny uplynulých let. Přes zimu je navíc dražší skladování brambor, protože se z pochopitelných důvodů vydá více za energie. To vše se odráží ve zmíněném cenovém nárůstu.
Meziročně pak výrazně rostou ceny ovoce, o 29,8 procenta, neboť se tenčí zásoby z minulé sezóny. Jejich ztenčování urychluje silnější poptávka, která je u ovoce patrná podobně jako v případě zmíněných brambor. V rostoucí ceně ovoce se projevuje rovněž vzestup cen energií – například pro potřeby skladování – v uplynulých letech, zvyšování cen hnojiv i potřebného chemického ošetření. Roli hraje také vývoj cen na evropském trhu, klimatické výkyvy ve světě a cenová politika tuzemských obchodních řetězců. Zároveň nejsou čeští pěstitelé tak štědře dotováni jako třeba jejich polští konkurenti.
Celoročně by letos měly potraviny zdražit o zhruba šest procent, více než dvojnásobně v porovnání s celkovou vyhlíženou inflací. Tu bude brzdit slabší vývoj výkonu průmyslu. V něm výrobní ceny v lednu naopak rostly pomaleji, než se čekalo, když meziročně přidaly jen 0,5 procenta. To je nejméně od loňského března. Za slabým cenovým vývojem stojí slabý výkon průmyslu, jenž odráží hlavně slabou poptávku z domova i ze zahraničí.
S
(Zdroj: moneymag.cz)

Nezaměstnanost zatím neroste, v listopadu bylo bez práce 3,5 procenta lidí

09.12.2022 Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala. Bez práce bylo 3,5 procenta lidí, stejně jako v říjnu a v září. Místo si prostřednictvím úřadů práce hledalo 257 187 lidí. Počet nabízených volných míst oproti říjnu mírně klesl téměř na 292 tisíc. Údaje zveřejnil Úřad práce ČR.
Novou práci si v listopadu hledalo zhruba o 1400 lidí víc než v říjnu. Volných pozic v nabídce úřadů práce meziměsíčně ubylo o 5390. Loni v listopadu činila nezaměstnanost v zemi 3,3 procenta. Uchazečů o práci tehdy úřady evidovaly 245 549. Zaměstnavatelé nabízeli 344 840 míst.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Byty mohou zlevnit až o třetinu, míní sociolog

05.12.2022 Představa, že ceny pražských bytů nemůže čekat pokles, je naivní. V rozhovoru pro týdeník Ekonom to uvádí sociolog bydlení Martin Lux. Připomíná vývoj po roce 2008, kdy tuzemské ceny bytů v průměru klesly o 22 procent a Praha zrovna patřila k průměru.
"Naopak takové Brno bylo tehdy překvapivě terno, tam byl během krizového období pokles cen bytů ze všech velkých českých měst nejmenší," říká Lux. Nadhodnocení cen bytů bylo patrné již od roku 2018, nicméně od roku 2020, tedy od covidových let, se jedná o učebnicový příklad cenové bubliny. Nárůst cen bytů byl v naší zemi rekordní ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie a jejich nadhodnocení přesáhlo už v loňském roce míru nadhodnocení cen bytů z roku 2008.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Tržby obchodníků o druhém adventním víkendu vzrostly o 15 procent

05.12.2022 Tržby obchodníků o druhém adventním víkendu vzrostly proti začátku adventu zhruba o deset až 15 procent. Meziročně jsou zhruba srovnatelné nebo vyšší o jednotky procent. Lidé nejvíce nakupovali hračky, drobnější elektroniku, ale i hotová těsta nebo sváteční šunky.
Vyplývá to z informací obchodníků, které poskytli ČTK. "Předvánoční nákupy jsou v plném proudu, o druhém adventním víkendu jsme pozorovali zvýšený zájem o hračky, dárková balení vín, tvrdého alkoholu a vánoční dekorace. Nárůst poptávky vidíme i u ložního prádla, peřin, polštářů a dek,“ uvedl mluvčí Teska Michal Kuzmiak.
S
(Zdroj: eurozpravy.cz)

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla meziročně o 1,7 procenta

02.12.2022 Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí letošního roku vzrostla meziročně o 1,7 procenta. Mezičtvrtletně naopak klesla o 0,2 procenta. Vyplývá to ze zpřesněného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad. Oproti předběžnému odhadu ze začátku listopadu se výsledky ekonomiky zlepšily. Původně úřad uváděl, že meziroční růst hrubého domácího produktu činil ve třetím čtvrtletí 1,6 procenta a meziroční pokles 0,4 procenta.
Meziroční růst HDP podpořila podle statistiků hlavně zahraniční poptávka a tvorba hrubého fixního kapitálu. Negativní vliv měly na ekonomiku výdaje na spotřebu domácností. "Na straně poptávky byla ve třetím čtvrtletí hlavním faktorem mezičtvrtletního poklesu HDP domácí poptávka. Snížily se zejména výdaje na konečnou spotřebu domácností. Zahraniční poptávka měla pozitivní vliv," uvedl ředitel odboru národních účtů Českého statistického úřadu Vladimír Kermiet.
V
(Zdroj: aktualne.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Radoslav
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner