Další vlna zdražování potravin na obzoru
07.03.2025
Česko si ani nestačilo oddechnout od zdražování potravin a už je tu jeho další vlna. Ohlašuje ji nejvýraznější růst cen zemědělských výrobců za poslední takřka dva roky. Jedná se o ceny, za něž zemědělci dodávají do prodejní sítě nebo k dalšímu zpracování, takže jejich nynější citelný růst představuje pro nadcházející dobu výrazný tlak na růst cen potravin v obchodech.
Letos v lednu narostla cena zemědělské produkce meziročně o 9,1 procenta. To je nejvýraznější cenový nárůst od března 2023. Meziměsíčně zdražily citelně, o 6,2 procenta, brambory. Loňská úroda byla sice poměrně silná, ale zejména díky zvýšení rozsahu produkčních ploch pěstitelů. Podobně tomu bylo v klíčových producentských zemích typu Francie nebo Německa, jejichž cenový vývoj má zásadní vliv i na cenu brambor v ČR. Vedle nabídky však stoupá také poptávka, což souvisí s odezněním inflační vlny uplynulých let. Přes zimu je navíc dražší skladování brambor, protože se z pochopitelných důvodů vydá více za energie. To vše se odráží ve zmíněném cenovém nárůstu.
Meziročně pak výrazně rostou ceny ovoce, o 29,8 procenta, neboť se tenčí zásoby z minulé sezóny. Jejich ztenčování urychluje silnější poptávka, která je u ovoce patrná podobně jako v případě zmíněných brambor. V rostoucí ceně ovoce se projevuje rovněž vzestup cen energií – například pro potřeby skladování – v uplynulých letech, zvyšování cen hnojiv i potřebného chemického ošetření. Roli hraje také vývoj cen na evropském trhu, klimatické výkyvy ve světě a cenová politika tuzemských obchodních řetězců. Zároveň nejsou čeští pěstitelé tak štědře dotováni jako třeba jejich polští konkurenti.
Celoročně by letos měly potraviny zdražit o zhruba šest procent, více než dvojnásobně v porovnání s celkovou vyhlíženou inflací. Tu bude brzdit slabší vývoj výkonu průmyslu. V něm výrobní ceny v lednu naopak rostly pomaleji, než se čekalo, když meziročně přidaly jen 0,5 procenta. To je nejméně od loňského března. Za slabým cenovým vývojem stojí slabý výkon průmyslu, jenž odráží hlavně slabou poptávku z domova i ze zahraničí.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
Vysoká inflace bude trvat déle, než ČNB předpokládala
11.04.2022
Česká národní banka minulý měsíc rozhodla o dalším zvýšení úrokových sazeb. Navýšení o půl procentního bodu doplnilo historicky nejrychlejší cyklus rostoucích úroků, prostřednictvím kterého centrální banka reagovala na inflační tlaky. Současná úroveň sazeb na pěti procentech přitom není konečná. Úroky půjdou dále nahoru.
Vysoká inflace bude trvat déle, než centrální banka předpokládala. Celoplošný růst cen a imperativ udržení inflační kotvy vyžaduje další zvýšení úrokových sazeb. To by měla potvrdit i nová prognóza, kterou ČNB představí na květnovém zasedání. Spolu s ní podle našich očekávání dojde i na další navýšení úroků o půl procentního bodu.
V
Inflace může vyskočit až na 14 procent
08.04.2022
Už před ruskou invazí na Ukrajinu ceny zboží a služeb rychle rostly kvůli prudkému zdražení energií. Ruská agrese ale roztáčí inflaci do ještě vyšších obrátek, což tvrdě zasáhne tuzemskou ekonomiku.
V únoru se ceny meziročně zvýšily o 11,1 procenta, což je nejvíce od června 1998, kdy inflace dosáhla dvanácti procent. „Čeká nás další nárůst. Riziko, že se inflace dostane nad čtrnáct procent, je velké,“ varuje hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. V černém scénáři počítá hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil dokonce s inflací přes dvacet procent. Oslovení ekonomové pak počítají s průměrnou inflací v letošním roce okolo jedenácti procent.
V
Nezaměstnanost v březnu klesla na 3,4 procenta
08.04.2022
Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla o desetinu procentního bodu na 3,4 procenta. Bez práce bylo 252 873 lidí, zhruba o 10 500 méně než v předchozím měsíci. Zaměstnavatelé nabízeli 360 168 volných míst, jejich počet tak mírně klesl. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Úřad práce ČR. Loni v březnu činila nezaměstnanost 4,2 procenta.
S příchodem jara začínají sezonní práce. "Zaměstnavatelé momentálně hledají mimo jiné nové zaměstnance v zemědělství, lesnictví, ve stavebnictví a v logistice. Dlouhodobý zájem mají i o kvalifikované řemeslníky a výrobní dělníky. Zároveň roste zájem ze strany měst a obcí o pracovníky v rámci veřejně prospěšných prací," uvedl generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.
Situace v dalších měsících bude podle úřadu záviset mimo jiné na vývoji pandemické situace a také války na Ukrajině. Podle dostupných údajů nastoupilo od zahájení ruské invaze k zaměstnavatelům v Česku více než 12 600 Ukrajinců. Nejčastěji je to na pozice ve výrobě, v logistice či ve službách. V evidenci úřadů práce je momentálně dalších téměř 8400 ukrajinských běženců.
V
Téměř polovina českých podniků letos utlumí své investice
07.04.2022
Téměř polovina českých podniků letos vlivem výrazného růstu cen surovin, polotovarů a výrobních materiálů, nedostatečné dostupnosti materiálů a vstupních surovin a nepřímých dopadů ruské invaze na Ukrajinu utlumí své investice. Vyplývá to z aktuálního výzkumu Hospodářské komory mezi jejími členy.
Proti lednovému zjišťování je to výrazné zhoršení. "K růstu produktivity je nezbytné, aby podniky investovaly do technologických inovací, strojů a zařízení, výzkumu a vývoje. Nedostatečné investice firem mohou způsobit jejich zaostávání za zahraniční konkurencí, zejména z Německa a dalších západních zemí,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Útlum investic oznámilo 44 procent podniků, ještě v lednu hodlalo snížit investiční aktivity 29 procent. Pokles hlásí především nejmenší firmy a stavebnictví. Třetina podniků oznámila, že letos jejich investiční aktivita klesne o více než desetinu.
S