Další vlna zdražování potravin na obzoru
07.03.2025
Česko si ani nestačilo oddechnout od zdražování potravin a už je tu jeho další vlna. Ohlašuje ji nejvýraznější růst cen zemědělských výrobců za poslední takřka dva roky. Jedná se o ceny, za něž zemědělci dodávají do prodejní sítě nebo k dalšímu zpracování, takže jejich nynější citelný růst představuje pro nadcházející dobu výrazný tlak na růst cen potravin v obchodech.
Letos v lednu narostla cena zemědělské produkce meziročně o 9,1 procenta. To je nejvýraznější cenový nárůst od března 2023. Meziměsíčně zdražily citelně, o 6,2 procenta, brambory. Loňská úroda byla sice poměrně silná, ale zejména díky zvýšení rozsahu produkčních ploch pěstitelů. Podobně tomu bylo v klíčových producentských zemích typu Francie nebo Německa, jejichž cenový vývoj má zásadní vliv i na cenu brambor v ČR. Vedle nabídky však stoupá také poptávka, což souvisí s odezněním inflační vlny uplynulých let. Přes zimu je navíc dražší skladování brambor, protože se z pochopitelných důvodů vydá více za energie. To vše se odráží ve zmíněném cenovém nárůstu.
Meziročně pak výrazně rostou ceny ovoce, o 29,8 procenta, neboť se tenčí zásoby z minulé sezóny. Jejich ztenčování urychluje silnější poptávka, která je u ovoce patrná podobně jako v případě zmíněných brambor. V rostoucí ceně ovoce se projevuje rovněž vzestup cen energií – například pro potřeby skladování – v uplynulých letech, zvyšování cen hnojiv i potřebného chemického ošetření. Roli hraje také vývoj cen na evropském trhu, klimatické výkyvy ve světě a cenová politika tuzemských obchodních řetězců. Zároveň nejsou čeští pěstitelé tak štědře dotováni jako třeba jejich polští konkurenti.
Celoročně by letos měly potraviny zdražit o zhruba šest procent, více než dvojnásobně v porovnání s celkovou vyhlíženou inflací. Tu bude brzdit slabší vývoj výkonu průmyslu. V něm výrobní ceny v lednu naopak rostly pomaleji, než se čekalo, když meziročně přidaly jen 0,5 procenta. To je nejméně od loňského března. Za slabým cenovým vývojem stojí slabý výkon průmyslu, jenž odráží hlavně slabou poptávku z domova i ze zahraničí.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
Ropa citelně zdražuje kvůli obavám o dodávky
24.03.2022
Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují, vzhůru je tlačí obavy z výpadku dodávek suroviny prostřednictvím ropovodu Caspian Pipeline Consortium (CPC). Cena severomořské ropy Brent kolem 15:30 SEČ vykazovala růst asi o čtyři procenta na 120,15 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala 3,7 procenta zhruba na 113,30 dolaru za barel.
S
Česká pošta propustí dvě třetiny řidičů
21.03.2022
Česká pošta si najme na přepravu zásilek mezi třídicími centry nákladními auty nad 3,5 tuny externí firmu C.S. Cargo. O práci přijdou zhruba dvě třetiny z 850 řidičů, kteří nákladní přepravu u pošty zajišťují. Smlouvu uzavřela na tři roky. První přepravy začnou letos v červnu. Česká pošta to uvedla v tiskové zprávě.
Propouštěným řidičům nabídne práci na jiných volných pozicích nebo je osloví C.S. Cargo. Pošta zaměstnává okolo 27 000 lidí. Letos v lednu oznámila, že zruší od května 669 pracovních míst, zejména manažerských a úřednických. Slibuje si od toho úsporu 500 milionů korun ročně. V posledních letech Česká pošta hospodaří se ztrátou. Za loňský rok podnik očekává ztrátu kolem 900 milionů. V logistice České pošty pracuje více než 14 500 zaměstnanců. Z toho řidičů je přes 1100. Pošta si podle mluvčího Matyáše Vitíka nechá zhruba třetinu aut nad 3,5 tuny.
V
Ukrajince se chystá zaměstnat 72 procent firem
18.03.2022
Uprchlíky z Ukrajiny je podle aktuálního průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP) připraveno zaměstnat 72 procent firem, většinou dlouhodobě. Firmy poptávají především kvalifikované pracovníky, zároveň počítají se zajištěním kurzů češtiny či překladatelů. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes SP zveřejnil v tiskové zprávě. Zaměstnávání Ukrajinců dosud komplikovala hlavně složitá administrativa. Situace by se však měla zlepšit, až začne platit tzv. lex Ukrajina, který dnes schválil Senát a následně ho již podepsal prezident Miloš Zeman.
Do průzkumu se zapojilo 124 členských firem, které mohou uprchlíkům v současné době nabídnout 1500 volných míst. Od začátku invaze ruských vojsk na Ukrajinu započaté 24. února přitom tyto firmy již přijaly 65 lidí z Ukrajiny. Z průzkumu dále vyplývá, že pracovní smlouvu na plný úvazek hodlá Ukrajincům nabídnout 57 procent podniků, se zaměstnáním na dohodu o pracovní činnosti počítá 23 procent firem a smlouvu na částečný úvazek plánuje uprchlíkům nabídnout pětina společností.
V
V plánu obnovy má problém třetina projektů, tvrdí audit
18.03.2022
Český Národní plán obnovy odsouhlasili ministři financí zemí Evropské unie loni v září. Podle něj má Česko dostat 179 miliard korun na podporu ekonomiky po pandemii koronaviru. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) teď ale provedlo inventuru plánovaných projektů a zjistilo "celou řadu problémů a rizik". Analýzu, kterou má online deník Aktuálně.cz k dispozici, hodlá předložit vládě.
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zhodnotilo v analýze Národního plánu obnovy celkem 244 projektů. Z nich 67 procent podle úřadu nepotřebuje změny ani úpravy. Dalších 15 procent projektů se ovšem začíná prodražovat a bez dodatečných finančních prostředků ze státního rozpočtu se neobejde. Analýza v této souvislosti upozorňuje na zvyšující se inflaci a rostoucí ceny napříč hospodářstvím. Zbylých 18 procent projektů pak podle dokumentu vyžaduje zásadnější změny - více peněz, více času na dokončení, úpravy textů.
V