Další vlna zdražování potravin na obzoru
07.03.2025
Česko si ani nestačilo oddechnout od zdražování potravin a už je tu jeho další vlna. Ohlašuje ji nejvýraznější růst cen zemědělských výrobců za poslední takřka dva roky. Jedná se o ceny, za něž zemědělci dodávají do prodejní sítě nebo k dalšímu zpracování, takže jejich nynější citelný růst představuje pro nadcházející dobu výrazný tlak na růst cen potravin v obchodech.
Letos v lednu narostla cena zemědělské produkce meziročně o 9,1 procenta. To je nejvýraznější cenový nárůst od března 2023. Meziměsíčně zdražily citelně, o 6,2 procenta, brambory. Loňská úroda byla sice poměrně silná, ale zejména díky zvýšení rozsahu produkčních ploch pěstitelů. Podobně tomu bylo v klíčových producentských zemích typu Francie nebo Německa, jejichž cenový vývoj má zásadní vliv i na cenu brambor v ČR. Vedle nabídky však stoupá také poptávka, což souvisí s odezněním inflační vlny uplynulých let. Přes zimu je navíc dražší skladování brambor, protože se z pochopitelných důvodů vydá více za energie. To vše se odráží ve zmíněném cenovém nárůstu.
Meziročně pak výrazně rostou ceny ovoce, o 29,8 procenta, neboť se tenčí zásoby z minulé sezóny. Jejich ztenčování urychluje silnější poptávka, která je u ovoce patrná podobně jako v případě zmíněných brambor. V rostoucí ceně ovoce se projevuje rovněž vzestup cen energií – například pro potřeby skladování – v uplynulých letech, zvyšování cen hnojiv i potřebného chemického ošetření. Roli hraje také vývoj cen na evropském trhu, klimatické výkyvy ve světě a cenová politika tuzemských obchodních řetězců. Zároveň nejsou čeští pěstitelé tak štědře dotováni jako třeba jejich polští konkurenti.
Celoročně by letos měly potraviny zdražit o zhruba šest procent, více než dvojnásobně v porovnání s celkovou vyhlíženou inflací. Tu bude brzdit slabší vývoj výkonu průmyslu. V něm výrobní ceny v lednu naopak rostly pomaleji, než se čekalo, když meziročně přidaly jen 0,5 procenta. To je nejméně od loňského března. Za slabým cenovým vývojem stojí slabý výkon průmyslu, jenž odráží hlavně slabou poptávku z domova i ze zahraničí.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
Banky budou muset odložit víc peněz do rezerv
11.03.2022
Česká národní banka (ČNB) ve čtvrtek rozhodla, že bude po bankách chtít, aby si odložily další miliardy korun stranou a vytvořily si tak větší kapitálový polštář pro období nestability. Rozhodnutí je částečně spojené s možnými dopady války na Ukrajině na růst tuzemského hospodářství.
ČNB oznámila na svých webových stránkách, že bankám zvýší takzvanou proticyklickou kapitálovou rezervu – už počtvrté v řadě. Nová sazba bude 2,5procentní a vstoupí v platnost od dubna 2023. V tuto chvíli je sazba na 0,5 procenta.
O změně proticyklické rezervy národní banka jedná jednou za tři měsíce. Sazba se obvykle stanovuje s ročním předstihem, aby se na změnu mohly banky připravit. Již dříve centrální bankéři rozhodli, že od letošního července se sazba zvedne na jedno procento, od října na 1,5 procenta a od ledna 2023 na úroveň dvou procent.
V minulosti bylo zvyšování rezervy pro tuzemské banky reakcí na nárůst rizik spojených s prudkým oživením české ekonomiky po pandemii a rekordním růstem hypoték a cen nemovitostí. Nyní ČNB uvedla, že „zároveň přihlédla k citelnému nárůstu geopolitických nejistot, které vytvářejí potenciál pro změny cyklu v ekonomice“. S tím se podle banky pojí rizika „naakumulovaná ve finančním systému“.
V
Rekordní cena zlata
07.03.2022
Cena zlata dnes přesáhla poprvé po roce a půl 2000 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Kolem 08:45 SEČ cena mírně klesla na 1988,90 dolaru za unci. Investoři hledají ve zlatém kovu bezpečí v důsledku eskalující rusko-ukrajinské války. Zdražují i další drahé kovy, na maximu je palladium. Palladium ve stejnou dobu přidávalo 8,7 procenta na 3272,15 dolaru za unci.
Na maximum se dostalo už na ceně 3173 dolarů. Největším dodavatelem palladia, které výrobci automobilů používají pro výrobu katalyzátorů, je ruská společnost Nornickel. "Zlato pravděpodobně zaznamená na ceně kolem 2000 dolarů zpočátku silný zájem, ale až ten bude uspokojen a za předpokladu, že nedojde ke změně situace na Ukrajině, se rychle přesune do oblasti 2100 USD a na nová historická maxima,“ citovala agentura Reuters analytika OANDA Jeffreyho Halleye.
S
Ceny ropy jsou poblíž maxima z roku 2008
07.03.2022
Ceny ropy jsou kvůli možnému zákazu dovozu z Ruska do Evropy a do Spojených států poblíž maxima z roku 2008. V prvních několika minutách dnešního obchodování přidávala severomořská ropa Brent a americká lehká ropa West Texas Intermediate více než deset dolarů za barel na nejvyšší hodnotu od července 2008, přičemž Brent vystoupal až na 139,13 USD a WTI na 130,50 USD.
Cenu žene nahoru také možné zpoždění návratu íránské ropy na globální trhy, které podnítilo obavy z nedostatku dodávek. Cena severomořské ropy Brent kolem 08:00 SEČ přidávala 9,7 procenta na 125,59 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si ve stejnou dobu připisovala 8,8 procenta a prodávala se za 125,86 dolaru za barel. Spojené státy a jejich evropští spojenci zvažují zákaz dovozu ruské ropy, řekl v neděli americký ministr zahraničí Antony Blinken. Bílý dům pak koordinuje s klíčovými výbory Kongresu postup pro vlastní zákaz.
S
ČNB začala podporovat korunu na trhu
04.03.2022
Česká národní banka v pátek ráno vstoupila na trh s cílem podpořit kurz české koruny. „ČNB sděluje, že je aktivní na devizovém trhu a provádí operace, aby tlumila nadměrné výkyvy kurzu a oslabování koruny,“ uvedla v prohlášení centrální banka s tím, že tak chce dosáhnout svých zákonných cílů. Tím je cenová stabilita, která je daná inflačním cílem ve výši dvou procent.
„Chtějí pomoci stabilizovat trh, zmenšit nejistotu,“ komentuje intervence hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář a dodává: „V úterý a ve středu koruna vůči euru oslabila o přibližně osmdesát haléřů.“ Kurz koruny tak prudce oslabil na hodnotu okolo 25,90 koruny za jedno euro. Cílem ČNB je podle Sklenáře kurz stabilizovat. Oslabení české měny mělo totiž za následek, že se rozkolísal celý finanční trh.
Centrální bankéři ostatně v minulých dnech dávali najevo, že jsou připraveni na obranu české měny intervenovat. „ČNB má v mezinárodním srovnání vysoké devizové rezervy, jejichž využití ve výjimečné situaci, v jaké se momentálně nacházíme, je plně opodstatněné,“ dodala ČNB s tím, že bližší podrobnosti nebude zveřejňovat.
Zásah ČNB na trzích si mohla vyžádat i aktuální situace, kdy na finančních trzích prudce vzrostla nervozita kvůli stupňující se ruské agresi na Ukrajině. „Česká měna se před intervencí v pátek ráno ocitla opět pod výprodejním tlakem v důsledku pokračujícího, ba stupňujícího se konfliktu na Ukrajině. V noci na pátek ruská vojska ostřelovala jadernou elektrárnu v Záporoží, která je největší v Evropě. Jde o historicky bezprecedentní válečný akt,“ zdůrazňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
V