Další vlna zdražování potravin na obzoru

07.03.2025 Česko si ani nestačilo oddechnout od zdražování potravin a už je tu jeho další vlna. Ohlašuje ji nejvýraznější růst cen zemědělských výrobců za poslední takřka dva roky. Jedná se o ceny, za něž zemědělci dodávají do prodejní sítě nebo k dalšímu zpracování, takže jejich nynější citelný růst představuje pro nadcházející dobu výrazný tlak na růst cen potravin v obchodech.
Letos v lednu narostla cena zemědělské produkce meziročně o 9,1 procenta. To je nejvýraznější cenový nárůst od března 2023. Meziměsíčně zdražily citelně, o 6,2 procenta, brambory. Loňská úroda byla sice poměrně silná, ale zejména díky zvýšení rozsahu produkčních ploch pěstitelů. Podobně tomu bylo v klíčových producentských zemích typu Francie nebo Německa, jejichž cenový vývoj má zásadní vliv i na cenu brambor v ČR. Vedle nabídky však stoupá také poptávka, což souvisí s odezněním inflační vlny uplynulých let. Přes zimu je navíc dražší skladování brambor, protože se z pochopitelných důvodů vydá více za energie. To vše se odráží ve zmíněném cenovém nárůstu.
Meziročně pak výrazně rostou ceny ovoce, o 29,8 procenta, neboť se tenčí zásoby z minulé sezóny. Jejich ztenčování urychluje silnější poptávka, která je u ovoce patrná podobně jako v případě zmíněných brambor. V rostoucí ceně ovoce se projevuje rovněž vzestup cen energií – například pro potřeby skladování – v uplynulých letech, zvyšování cen hnojiv i potřebného chemického ošetření. Roli hraje také vývoj cen na evropském trhu, klimatické výkyvy ve světě a cenová politika tuzemských obchodních řetězců. Zároveň nejsou čeští pěstitelé tak štědře dotováni jako třeba jejich polští konkurenti.
Celoročně by letos měly potraviny zdražit o zhruba šest procent, více než dvojnásobně v porovnání s celkovou vyhlíženou inflací. Tu bude brzdit slabší vývoj výkonu průmyslu. V něm výrobní ceny v lednu naopak rostly pomaleji, než se čekalo, když meziročně přidaly jen 0,5 procenta. To je nejméně od loňského března. Za slabým cenovým vývojem stojí slabý výkon průmyslu, jenž odráží hlavně slabou poptávku z domova i ze zahraničí.
S
(Zdroj: moneymag.cz)

Po třech letech poklesu se mírně zvýšila výroba vepřového

16.05.2024 Výroba masa v Česku v letošním prvním čtvrtletí dosáhla 109 381 tun, meziročně to bylo o 0,8 procenta více. Výroba hovězího a drůbežího zůstala na podobné úrovní jako v loňském prvním čtvrtletí. Výkup mléka se meziročně zvýšil o 3,2 procenta na téměř 807 milionů litrů. V tiskové zprávě to uvedl Český statistický úřad.
"Po třech letech poklesu se v 1. čtvrtletí letošního roku zvýšila výroba vepřového masa, a to nejen na jatkách, ale vyšší byly i dodávky jatečných prasat ze zemědělských podniků k porážkám v České republice i v zahraničí," uvedla Markéta Fiedlerová z oddělení statistiky zemědělství a lesnictví Českého statistického úřadu. Vepřového masa se od ledna do konce března vyrobilo 51 183 tun, což je meziročně o 2,1 procenta více. Výroba drůbežího masa klesla o půl procenta na 40 721 tun a hovězího se vyprodukovalo 17 437 tun, o 0,1 procenta méně.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Dubnová inflace překvapila trh, zrychlila kvůli potravinám

15.05.2024 Dubnová meziroční inflace 2,9 procenta překvapila finanční trh, analytici ji čekali v blízkosti 2,4 procenta. Za výraznějším než očekávaným zrychlením z březnových dvou procent podle nich stálo především zdražení potravin. Nečekají však, že by se vracela inflační vlna z předchozích dvou let, v nadcházejících měsících bude podle analytiků inflace stagnovat kolem dubnové úrovně. Vývoj spotřebitelských cen ale zřejmě povede Českou národní banku ke zpomalení tempa snižování úrokových sazeb, soudí experti.
"Za překvapením stál z našeho pohledu především daleko svižnější růst cen potravin, za kterým stály zejména ceny masa, mléčných výrobků a zeleniny," řekl hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš. Upozornil, že ve srovnání s březnem potraviny zdražily o 1,7 procenta." Vyplnil se dříve avizovaný rizikový scénář, že prodejci po Velikonocích ceny zvýší, přitom právě ceny potravin hrály od začátku roku důležitou roli v poklesu inflace," komentoval vývoj cen potravin hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Upozornil, že celková meziměsíční inflace v dubnu byla 0,7 procenta, což je o půl procentního bodu víc, než dlouhodobý průměr.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Spotřeba piva klesla na 128 litrů na osobu

09.05.2024 České pivovary loni uvařily zhruba 20 milionů hektolitrů piva, což bylo meziročně o 2,7 procenta méně. Klesla i průměrná spotřeba na obyvatele, která dokonce dosáhla historického minima. V porovnání s rokem 2022 se snížila ze 136 na 128 litrů za rok.
Vyplývá to z dat Českého svazu pivovarů a sladoven. Do spotřeby piva na člověka i podílu prodejů v hospodách a restauracích se podle svazu negativně promítla pokračující ekonomická nejistota a změny ve spotřebitelském chování zákazníků. "Již čtvrtým rokem se hodnoty ročního výstavu piva pro domácí trh nacházejí pod úrovní roku 2010. Bohužel očekávané oživení prodejů v loňském roce přímo i nepřímo brzdila nepříznivá ekonomická situace. Tento trend má nadále negativní vliv také na hospody a restaurace, zejména na ty v menších městech a na vesnicích," uvedl ředitel svazu Tomáš Slunečko. Podle něj se mění i návyky spotřebitelů, kteří se stále častěji přiklánějí k nealkoholickému pivu nebo míchaným nápojům na bázi piva.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)

Počet žadatelů o hypoteční úvěr se zdvojnásobil, sazby však klesají pomalu

07.05.2024 Broker Consulting Index hypotečních úvěrů dosáhl v dubnu hodnoty 5,25 procenta a klesl již po páté v řadě. I přes opětovné snižování základních sazeb Českou národní bankou klesají od začátku roku úrokové sazby jen velmi pomalu. Na konci loňského roku se průměrná hodnota úrokových sazeb pohybovala okolo 5,71 procent, nyní evidujeme oproti této hodnotě pokles o 0,46 procentního bodu. I toto snížení je však pro zájemce o hypoteční úvěr velmi významné, neboť i rozdíl několika desetin v úrokové sazbě může znamenat úspory v řádech tisíců.
Průměrná nabídková sazba hypoték v dubnu klesla oproti předchozímu měsíci (5,34 procent) o 0,09 procentního bodu a zastavila se na hodnotě 5,25 procent. I přesto, že Česká národní banka snížila v březnu základní repo sazbu o pět desetin procentního bodu, došlo, ze strany poskytovatelů hypotečních úvěrů, k velmi mírnému snížení základních úrokových zazeb. Ty v lednu startovaly, podle dat Broker Consulting Indexu, na hodnotě 5,62 procent, v únory se snížily na 5,53 procent a v březnu pak klesly na výše zmíněných 5,34 procent. Poklesl také předstihový ukazatel Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů, který na měsíc květen předpovídá hodnotu 5,34 procenta.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
květen 2025
T po út st čt so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má svátek Květoslav
1
Důležitý termín
1
Svátek
cardpay
martinus
náš partner