Další vlna zdražování potravin na obzoru
07.03.2025
Česko si ani nestačilo oddechnout od zdražování potravin a už je tu jeho další vlna. Ohlašuje ji nejvýraznější růst cen zemědělských výrobců za poslední takřka dva roky. Jedná se o ceny, za něž zemědělci dodávají do prodejní sítě nebo k dalšímu zpracování, takže jejich nynější citelný růst představuje pro nadcházející dobu výrazný tlak na růst cen potravin v obchodech.
Letos v lednu narostla cena zemědělské produkce meziročně o 9,1 procenta. To je nejvýraznější cenový nárůst od března 2023. Meziměsíčně zdražily citelně, o 6,2 procenta, brambory. Loňská úroda byla sice poměrně silná, ale zejména díky zvýšení rozsahu produkčních ploch pěstitelů. Podobně tomu bylo v klíčových producentských zemích typu Francie nebo Německa, jejichž cenový vývoj má zásadní vliv i na cenu brambor v ČR. Vedle nabídky však stoupá také poptávka, což souvisí s odezněním inflační vlny uplynulých let. Přes zimu je navíc dražší skladování brambor, protože se z pochopitelných důvodů vydá více za energie. To vše se odráží ve zmíněném cenovém nárůstu.
Meziročně pak výrazně rostou ceny ovoce, o 29,8 procenta, neboť se tenčí zásoby z minulé sezóny. Jejich ztenčování urychluje silnější poptávka, která je u ovoce patrná podobně jako v případě zmíněných brambor. V rostoucí ceně ovoce se projevuje rovněž vzestup cen energií – například pro potřeby skladování – v uplynulých letech, zvyšování cen hnojiv i potřebného chemického ošetření. Roli hraje také vývoj cen na evropském trhu, klimatické výkyvy ve světě a cenová politika tuzemských obchodních řetězců. Zároveň nejsou čeští pěstitelé tak štědře dotováni jako třeba jejich polští konkurenti.
Celoročně by letos měly potraviny zdražit o zhruba šest procent, více než dvojnásobně v porovnání s celkovou vyhlíženou inflací. Tu bude brzdit slabší vývoj výkonu průmyslu. V něm výrobní ceny v lednu naopak rostly pomaleji, než se čekalo, když meziročně přidaly jen 0,5 procenta. To je nejméně od loňského března. Za slabým cenovým vývojem stojí slabý výkon průmyslu, jenž odráží hlavně slabou poptávku z domova i ze zahraničí.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
Koruna je v posledních dnech stále silnější
24.05.2021
Dolar za 21 korun, euro za zhruba 25,50. Kurz koruny vůči euru klesl v pondělí pod hodnotu 25,45 koruny za euro (v kurzovním lístku střed - pozn. red.). Euro tak bylo nejlevnější od začátku loňského března. Česká měna je nyní velmi úspěšná i proti dolaru.
Tady se kurz drží nyní těsně pod hladinou 21 korun, což je nejméně za tři roky. Přitom průměrný kurz koruny k euru byl v roce 2020 na hodnotě 26,44 koruny. V květnu loňského roku dokonce dosahoval přes 27,50 Kč. To znamená, že za jedno euro zaplatíme nyní o zhruba korunu méně, v případě meziročního srovnání s polovinou května pak dokonce o dvě koruny. Také chorvatská kuna, o kterou je před letními prázdninami velký zájem, je letos levnější - nyní je kurz na 3,38 koruny za kunu, a pravděpodobně půjde ještě níž, loni před prázdninami byl kurz 3,52.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Nájmy se vrátily o tři roky zpět, prodejní ceny ale dál neznají strop
24.05.2021
Prodejní ceny starších bytů v Česku na konci prvního čtvrtletí meziročně vzrostly v průměru o 22,5 procenta na 80 367 korun za metr čtvereční. Ukázaly to údaje společnosti Bezrealitky. Nejdražší byla Praha, kde se starší byty poprvé prodávají za více než 100 tisíc Kč za metr čtvereční.
Jako nejlevnější z dat vyšel Ústecký kraj (25 819 Kč za metr čtvereční). "Ani rok s koronavirem nezastavil růst cen staršího bydlení. Rekordy a zásadní milníky padly napříč republikou. Starší byt v Praze se prodává za více než 100 000 Kč za metr čtvereční. To je cena, za kterou bylo možné ještě v polovině roku 2018 koupit byty v novostavbách," uvedl ředitel Bezrealitky Hendrik Meyer. Byty v Brně, druhém největším českém městě, se pak poprvé přehouply přes 70 tisíc Kč za metr. Těsně pod 60 tisíci se zastavily ceny bytů ve Středočeském kraji (58 705 Kč za metr čtvereční). Naopak nejlevněji se byty prodávaly v Ústeckém kraji, následovaly Moravskoslezský kraj (33 145 Kč) a Vysočina (34 036 Kč).
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Hypotéky mírně zdražují
21.05.2021
Po extrémním březnu, kdy Češi vzali banky téměř útokem, přišlo v dubnu nepatrné ochlazení zájmu. Průměrná úroková sazba podle hypoindexu mírně roste a je těsně na hranicí dvou procent. Výraznější rozdíly v sazbách určuje délka fixací.
V dubnu sice banky sjednaly o téměř dva tisíce hypoték méně než v březnu a objem klesl o 5,543 miliardy korun, přesto se letošní čtvrtý měsíc může pochlubit více než dvojnásobným objemem "běžného" hypotečního měsíce. "Přichází velmi mírné ‘ochlazení’ v zájmu o hypotéky. V bankách bylo uzavřeno celkem 12 416 kusů hypoték v objemu 39,18 miliardy korun, což je i tak druhý nejúspěšnější měsíc v historii hypoindexu. Pokles je počátkem trendu sníženého zájmu zapříčiněného vzestupem sazeb hypotečních úvěrů," říká Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.
V
Národní plán obnovy je na světě
19.05.2021
Národní plán obnovy (NPO), ve kterém chce stát investovat zhruba 200 miliard korun, chválila vláda. Z EU by měl stát získat na investice 172 miliard korun. Plán je rozdělen na šest hlavních oblastí, které by z něj měly být financovány.
Na Twitteru o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Největší část, zhruba 91 miliard korun, je určena na infrastrukturu a tzv. zelenou transformaci. Podle Havlíčka půjde na klimatické projekty 41 procent z celkové sumy, podíl výdajů na digitální transformaci má činit 23 procent. Další peníze jsou určeny na vzdělávání a trh práce, vývoj a inovace, podporu podnikání a zdraví. "Národní plán obnovy je strategickým dokumentem, kterým Česko požádá o finanční příspěvek z Nástroje pro oživení a odolnost ve výši přibližně 172 miliard korun ve formě grantů. Celková výše investic je plánována ve výši 199,902 miliardy korun, která zahrnuje národní spolufinancování, jehož výše se bude odvíjet od finální výše příspěvku z Nástroje pro oživení a odolnost. Plán podléhá schválení Evropskou komisí a Radou Evropské unie," uvádí materiál, který schvalovala vláda.
V