Další vlna zdražování potravin na obzoru
07.03.2025
Česko si ani nestačilo oddechnout od zdražování potravin a už je tu jeho další vlna. Ohlašuje ji nejvýraznější růst cen zemědělských výrobců za poslední takřka dva roky. Jedná se o ceny, za něž zemědělci dodávají do prodejní sítě nebo k dalšímu zpracování, takže jejich nynější citelný růst představuje pro nadcházející dobu výrazný tlak na růst cen potravin v obchodech.
Letos v lednu narostla cena zemědělské produkce meziročně o 9,1 procenta. To je nejvýraznější cenový nárůst od března 2023. Meziměsíčně zdražily citelně, o 6,2 procenta, brambory. Loňská úroda byla sice poměrně silná, ale zejména díky zvýšení rozsahu produkčních ploch pěstitelů. Podobně tomu bylo v klíčových producentských zemích typu Francie nebo Německa, jejichž cenový vývoj má zásadní vliv i na cenu brambor v ČR. Vedle nabídky však stoupá také poptávka, což souvisí s odezněním inflační vlny uplynulých let. Přes zimu je navíc dražší skladování brambor, protože se z pochopitelných důvodů vydá více za energie. To vše se odráží ve zmíněném cenovém nárůstu.
Meziročně pak výrazně rostou ceny ovoce, o 29,8 procenta, neboť se tenčí zásoby z minulé sezóny. Jejich ztenčování urychluje silnější poptávka, která je u ovoce patrná podobně jako v případě zmíněných brambor. V rostoucí ceně ovoce se projevuje rovněž vzestup cen energií – například pro potřeby skladování – v uplynulých letech, zvyšování cen hnojiv i potřebného chemického ošetření. Roli hraje také vývoj cen na evropském trhu, klimatické výkyvy ve světě a cenová politika tuzemských obchodních řetězců. Zároveň nejsou čeští pěstitelé tak štědře dotováni jako třeba jejich polští konkurenti.
Celoročně by letos měly potraviny zdražit o zhruba šest procent, více než dvojnásobně v porovnání s celkovou vyhlíženou inflací. Tu bude brzdit slabší vývoj výkonu průmyslu. V něm výrobní ceny v lednu naopak rostly pomaleji, než se čekalo, když meziročně přidaly jen 0,5 procenta. To je nejméně od loňského března. Za slabým cenovým vývojem stojí slabý výkon průmyslu, jenž odráží hlavně slabou poptávku z domova i ze zahraničí.
S
(Zdroj: moneymag.cz)
Firmy stále častěji sahají po automatizaci
19.03.2021
Průmysl 4.0 hýbe Evropou a nevyhýbá se ani Česku, jehož ekonomika je na průmyslu založená. Roboti jsou ve výrobě v řadě firem nepostradatelní. Jejich počty rostou.
Český průmysl je na tom s robotizací velmi dobře. Za poslední dekádu automatizace práce v českých firmách zažívá boom. Podle statistik je dnes do procesů zapojeno třikrát více robotů než v roce 2010. Podle Mezinárodní robotické federace bylo Česko v pořadí 15. zemí s nejvyšším nárůstem počtu robotů na celém světě. Informoval o tom odborný magazín Strojírenství.
Roboti se zatím u nás objevují hlavně ve větších firmách, které jimi optimalizují výroby náročné na rychlost, přesnost i množství hotových produktů.
Možná už ale nadešel čas k tomu, aby k automatizaci přičichly i menší společnosti. Kde jinde než v zemi, kde se tak velký důraz klade na průmysl a export.
Otázkou je, kde může automatizace pomoci. V jakých odvětvích můžeme zapojit roboty do práce? Jaké typy jsou k dispozici? Jak se plánuje automatická výroba a jak se udržuje? A co zaměstnanci? Mají se bát o své pozice? Jsou v ohrožení, že je jednou nahradí pouze stroje, nebo se naopak jejich práce zlepší a budou pracovat bok po boku se svými mechanickými kolegy? O tom se bude hovořit ve virtuální debatě Hospodářských novin.
Pozvání do debaty přijali Igor Zahrádka, generální ředitel společnosti B:TECH, Petr Duchoslav, jednatel firmy Fanuc Czech, Pavel Ambrož, prokurista české pobočky společnosti Schunk, a Jaroslav Fiľo, jednatel a spolumajitel firmy S.D.A.
Virtuální debata proběhne v tomto článku ve středu 24. března od 14 hodin. Čtenáři mohou pokládat své dotazy pod textem, zobrazit se mohou se zpožděním.
V
Pandemie nahrává e-shopům
16.03.2021
V tržbách maloobchodníků za leden se podle analytiků projevilo uzavření kamenných prodejen v boji proti pandemii. Daří se stále e-shopům, část nákupů ale lidé odkládají a šetří peníze. V únoru tak analytici nepředpokládají lepší výsledek českého maloobchodu, v březnu však již pomůže nízká srovnávací základna z loňského roku. Uvedli to dnes analytici, které ČTK oslovila.
S
Tržby maloobchodu v lednu meziročně klesly o 6,5 procenta
16.03.2021
Propad tržeb zrychlil, v prosinci po předvánočním otevření obchodů klesly tržby podle revidovaných dat o 0,8 procenta. Proti prosinci měli obchodníci v lednu tržby nižší o 6,6 procenta. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad. V lednu prodeje opět ovlivňovala protiepidemická opatření, většina prodejen nepotravinářského zboží nemohla prodávat vůbec nebo v omezené míře.
Pokles ale zaznamenaly i prodejny potravin či čerpací stanice. Rostly pouze nákupy přes internet a zásilkové služby. Prodej prostřednictvím internetu si dlouhodobě udržuje vysokou dynamiku růstu, v lednu tržby vzrostly o 34,5 procenta. Naopak prodej v kamenných prodejnách klesl ve všech sortimentních skupinách zboží. I prodejny s převahou potravin zaznamenaly pokles tržeb o 3,1 procenta, specializované prodejny potravin o 19,3 procenta.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Cena elektřiny kvůli drahým povolenkám letí vzhůru
15.03.2021
Elektřina na Pražské energetické burze (PXE) se prodává nejdráž za více než dva roky. Obchodníci s energiemi či velcí odběratelé tu za jednu megawatthodinu elektřiny s dodáním v příštím roce nyní platí téměř 57 eur, v přepočtu skoro 1500 korun. Ještě loni v listopadu byla kolem 40 eur.
"Je to nová situace, protože dříve většinou v dobách ekonomického poklesu ceny energií klesaly, a tím pádem alespoň toto podnikatelům v takových těžkých dobách ulevovalo," uvedla Lenka Janáková, tajemnice energetické sekce Hospodářské komory. Růst velkoobchodních cen se podle ní zatím neprojevuje ve fakturách, pokud ale takto vysoké ceny vydrží, považuje to za velmi pravděpodobné.
V