Nezaměstnanost v ČR meziměsíčně stoupla na 4,4 procenta
11.03.2025
Nezaměstnanost v Česku stoupla v únoru na 4,4 procenta z lednových 4,3 procenta. Úřady práce ke konci měsíce registrovaly 326 tisíc uchazečů o zaměstnání.
Oproti lednu ale přibylo i nabídek volných míst. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Úřad práce ČR. Loni v únoru činila nezaměstnanost čtyři procenta. Nezaměstnanost meziměsíčně stoupla v deseti krajích. Nejvíc v Karlovarském a Ústeckém, kde nárůst činil 0,2 procentního bodu. V meziročním srovnání se podíl nezaměstnaných nejvýrazněji zvýšil v Karlovarském kraji, a to o 0,7 procentního bodu.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Vláda schválila zrušení stovek poboček České pošty
13.04.2023
Vláda schválila nařízení, jímž se snižuje minimální počet poboček, které musí provozovat Česká pošta, z 3200 na 2900. Návrh nařízení jí předložil Český telekomunikační úřad, který poštovní trh reguluje. Na tiskové konferenci to oznámil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Česká pošta již zveřejnila předběžný seznam 300 poboček ke zrušení. Zástupci podniku se ale ještě budou setkávat se starosty dotčených obcí, a je tak možné, že seznam do začátku května dozná změn.
Celkový počet rušených pošt se ale již měnit nebude. Pošty se mají v polovině roku rušit v obcích nad 2500 obyvatel, kde je více než jedna pobočka. Docházková vzdálenost na poštu se má zvýšit ze stávajících dvou na tři kilometry. "Toto je záchranná brzda, aby Česká pošta přežila," uvedl Rakušan. Podle dřívějších informací poště již na konci letošního roku hrozilo zdvojnásobení ztráty na čtyři miliardy korun a insolvence. Pošta si od rušení části poboček slibuje snížení ztráty. Ročně tak chce ušetřit okolo 700 milionů korun. Kvůli rušení poboček má podnik škrtnout asi 950 míst na přepážkách a snížit počet doručovatelů o 500. Část zaměstnanců z rušených míst bude moci v rámci firmy pokračovat na jiné pozici. Personálně posílit mají například pošty, které v obcích s rušenými pobočkami zůstanou otevřené. V současnosti podnik zaměstnává téměř 23.000 lidí.
Poštovní odbory rušení míst kritizují. Podle předsedkyně největší odborové centrály Jindřišky Budweiserové jde jen o další úsporné opatření, kterých podnik za poslední roky udělal několik, ale bez změny systému financování veřejných poštovních služeb nebudou mít dlouhodobější efekt. "Masivní rušení pracovních míst povede ke zvýšení stresu a zátěže zaměstnanců, které jsou už dnes extrémní. Od roku 2018 pošta zrušila více než 7000 pracovních pozic, změnami organizace práce dosáhla každoroční úspory ve výši miliardy korun a pořád to nestačí," řekla ČTK.
S
Devizové rezervy ČNB meziročně klesly na 129 miliard eur
12.04.2023
Devizové rezervy České národní banky (ČNB) v březnu meziročně klesly zhruba o 27 miliard eur na 129,3 miliardy eur. Ve srovnání s únorem letošního roku byly vyšší přibližně o dvě miliardy eur. Proti loňskému březnu se devizové rezervy snížily i v korunách a dolarech, meziměsíčně naopak v obou těchto měnách vzrostly. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes na svém webu zveřejnila ČNB.
V korunách činily devizové rezervy v březnu přibližně tři biliony korun, meziročně tak byly nižší zhruba o 777 miliard korun. Meziměsíčně se pak zvýšily asi o 48 miliard. V dolarovém vyjádření rezervy proti loňskému březnu klesly o 33 miliard na 140,7 miliardy. Proti únoru byly vyšší o 5,5 miliardy.
Devizové rezervy představují zahraniční aktiva České národní banky ve směnitelných měnách, případně ve zlatě, jsou součástí majetku ČNB a právo nakládat s nimi náleží pouze ČNB.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Česká národní banka ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech
30.03.2023
Bankovní rada ČNB dnes podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech, na této úrovni je od loňského června. Rozhodnutí podpořilo šest členů rady, jeden navrhoval růst sazby o 0,25 procentního bodu. Podle guvernéra ČNB Aleše Michla bankovní rada na svém příštím jednání na počátku května zváží, zda sazby ponechat na současné výši, nebo je zvednout.
Analytici už ale další růst sazeb neočekávají. Ke snižování sazeb by podle nich mohla ČNB přistoupit nejdříve v srpnu.
Podle Michla se ale nemusí naplnit očekávání trhu, že sazby už jsou na vrcholu. "Jsme připraveni zvýšit sazby, zejména pokud vzroste riziko mzdově-inflační spirály," řekl Michl. Jako předčasné hodnotí i očekávání analytiků, že ČNB začne snižovat sazby od srpnového jednání bankovní rady. Zdůraznil, že na dnešním jednání nepadl žádný názor ohledně poklesu sazeb.
Michl uvedl, že ČNB je připravena bojovat proti inflaci, dokud se ji nepodaří stabilizovat na dvouprocentním cíli. V únoru byla meziroční inflace 16,7 procenta. Podle guvernéra proto zůstanou úrokové sazby po určitou dobu na relativně vysoké úrovni. Důležitým nástrojem pro boj proti inflaci bude podle Michla i nadále silná koruna. Bankovní rada dnes potvrdila závazek bránit nadměrným výkyvům jejího kurzu.
Zachování sazeb na současné úrovni trh očekával. "Inflace v únoru byla sice mírně vyšší, než se čekalo, ale na druhou stranu očekávání nenaplnila spotřeba domácností, která zpomalila stejně jako růst mezd v posledním čtvrtletí loňského roku. ČNB hraje do karet i stále relativně silná koruna," uvedl analytik Portu Marek Pokorný…
J
Stát uvolní stovky miliard na energetickou soběstačnost domácností i obcí
30.03.2023
Stát uvolní do roku 2030 stovky miliard korun na zvýšení energetické soběstačnosti domácností i samospráv. Peníze chce prostřednictvím dotačních programů investovat například do zateplení objektů, budování fotovoltaických elektráren nebo tepelných čerpadel. Novinářům to dnes řekl v Českých Budějovicích na zahájení veletrhu Urbatech ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
"Finančních prostředků na dekarbonizaci, tedy odchodu od uhlí, je dostatek. Nabídka je široká, ale je limitována do roku 2030. Znamená to, že zde máme okno sedmi osmi let, kdy je velmi vhodné, aby obyvatelé i obce a města toho využili a připravili se na energetickou soběstačnost," uvedl Hladík.
Dvoudenní veletrh Urbatech je určen pro starosty měst a obcí. Jeho součástí je konference, jejímž tématem je hospodaření s vodou a energetická soběstačnost obcí. Akci pořádá Svaz měst a obcí ČR.
Hladík uvedl, že neexistuje univerzální rada, která by plošně platila pro všechny samosprávy.
"Každá obec a město je jiné a má odlišné podmínky. Některé vlastní zemědělskou půdu, kterou lze prostřednictvím bioplynky energeticky využít. Jiné obce a města zase mají lesy. To znamená, že mohou využívat vytápění pomocí štěpky. Jinde je zase možné využít teplo z odpadních vod. Těch možností je skutečně mnoho a každá obec si tak může nastavit svou malou energetickou koncepci," řekl ministr…
J