Pohonné hmoty v ČR v uplynulém týdnu zlevnily
11.03.2025
PHM v Česku v uplynulém týdnu zlevnily o desítky haléřů. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 36,22 koruny, před týdnem byl o 26 haléřů dražší.
Nafta zlevnila o 31 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 35,53 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Zlevňování bude podle analytiků i v dalších týdnech pokračovat.
S
(Zdroj: zpravy.aktualne.cz)
Ceny bytů začínají klesat nejen v Praze
21.02.2022
Sice jen o pár stokorun, ale ceny pražských bytů začaly mírně klesat. V loňském čtvrtém čtvrtletí se cena usadila na 112 tisících korunách za metr čtvereční. Jde o důsledek utahování na hypotečním trhu, kdy půjčky na nemovitosti zdražují nejvyšším tempem za poslední dvě dekády. Zároveň ale začínají růst nájmy a dochází tak k pomalému vyrovnávání nízké výnosnosti pražských nájmů v uplynulých letech.
Kromě méně dostupných hypoték zastavilo růst cen i vyčkávání. Lidé toužící po vlastním bydlení čekají, zdali centrální banka začne v blízké budoucnosti zase sazby snižovat. Česká národní banka (ČNB) už avizovala, že by sazby měly začít klesat, pokud se tak bude dít i s inflací. Nyní je klíčová úroková sazba ČNB ve výši 4,5 procenta. Hypotéky si dnes berou lidé přinejlepším za čtyři procenta a růst úroků se dá podle ekonomů čekat až k šesti procentům. Podle analýzy Bezrealitky a Maxima Reality, sdružených v realitní skupině EHS, naopak byty určené pro profesionální investory, jejichž ceny jsou výrazně nad hranicí 112 tisíc korun za metr, se do veřejné nabídky dostávají stále méně často.
V
Výroba aut v Česku klesla o 11 procent
18.02.2022
Výroba osobních aut v Česku v lednu klesla meziročně o 11,4 procenta na 92 657 vozů. Je to nejhorší lednový výsledek od roku 2010. Důvodem je stále nedostatek čipů, ale i změna výrobního programu v kolínské Toyotě po ukončení produkce pro Citroën a Peugeot. Oznámilo to ve čtvrtek Sdružení automobilového průmyslu. Téměř každé desáté auto vyrobené v Česku bylo elektrické. Produkce autobusů a motocyklů meziročně vzrostla.
„Za dalším lednovým meziročním poklesem výroby automobilů stojí hned několik faktorů. V úvodu loňského roku se autoprůmysl ještě nepotýkal s výpadky v dodávkách čipů tak silně, jako jsme to zažili v posledním půlroce. Svou roli ale hraje i obměna výrobkového portfolia kolínské Toyoty, která se po ukončení partnerské výroby s automobilkami Citroën a Peugeot připravuje na spuštění výroby nového modelu Aygo X,“ uvedl výkonný ředitel sdružení Zdeněk Petzl.
Z trojice automobilek se stejně jako v závěru loňského roku dařilo čipové krizi vzdorovat automobilce Hyundai. Ta ve svém závodu v Nošovicích meziročně navýšila výrobu o 17 procent na 21 601 automobilů. Škoda Auto ve svých tuzemských závodech vyrobila 62 352 aut, tedy meziročně o 13 procent méně. Produkce v kolínském závodě automobilky Toyota se meziročně snížila téměř o 40 procent na 8704 aut. Pětinu produkce Hyundai tvořily elektrické vozy, ve Škodě byl jejich podíl šest procent.
V
Průměrná sazba hypoték stoupla v lednu nejvíce od roku 2003
17.02.2022
Průměrná úroková sazba hypoték v lednu stoupla na 3,43 procenta z prosincových 2,99 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu, podle kterého byl nárůst nejvyšší od roku 2003, tedy od doby fungování ukazatele. Hypoindex se sestavuje podle jiné metodiky než Hypomonitor.
. "Razantnější dopad zvyšování nabídkových sazeb hypoték nyní dopadl plnou silou i na Fincentrum Hypoindex. Průměrná úroková sazba celkem výrazně překonala hranici tří procent a pro leden 2022 se ustálila na hodnotě 3,43 procenta. To činí nárůst o 0,44 procentního bodu, což překonalo i rekordní hodnotu z minulého měsíce. Je ovšem jasné, že podobné zvyšovaní můžeme čekat i v dalších měsících," uvedl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. Sazby hypoték přitom podle něj dále porostou.
Růst spotřebitelských cen zrychlil na 9,9 procenta
14.02.2022
Inflace v Česku v lednu meziročně zrychlila na 9,9 procenta z prosincových 6,6 procenta. Meziroční růst spotřebitelských cen byl nejvyšší od července 1998, kdy činil 10,4 procenta. Vývoj ovlivnily zejména ceny bydlení, pohonných hmot a paliv. Vyplývá to údajů v pondělí zveřejněných údajů na webu Českého statistického úřadu (ČSÚ). Analytici v průměru očekávali obdobnou inflaci.
V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny stouply v letošním prvním měsíci podle ČSÚ nejvíce od ledna 1993, a to o 4,4 procenta. I v tomto případě se na nárůstu cen podepsalo zdražení bydlení, kde elektřina proti prosinci zdražila o téměř 39 procent a zemní plyn o 31 procent. Částečně to bylo ovlivněno návratem DPH u cen elektřiny a zemního plynu, uvedli statistici.
V